Lozing afvalwater op zee zeker niet zonder risico VLEET Lisser Boys verdeeld over fusie met de v.v. Lisse Zwembad Katwijk noteerd de 30.000ste in 6 weken ACCURAAT MEDEWERKER (mnl. Trawler Kirkella terug van experimentele reis" DI-A-CADEMIE Visserij nieuws bij de COÖP. RAIFFEISEN-BANK „VOORHOUT" Deskundige ir. Zijlstra van oordeel: FOTOCURSUS D. KRUYT Gevolgen niet steeds te overzien A'iel kort Bloembollencultuur Katwijk 75 jaar Huisdiensten in Katwijk De lozing van afvalwater op zee is een praktische en voor de hand liggende oplossing. De grote vraag is echter of de kwaliteit van het zeewater langs de kust zodanig zal blijven, dat men er zich 's zomers zonder zich een ogenblik te bedenken in kan storten. van huishoudelijk afvalwater, een verleidelijke zaak. Dit is met name ook het geval nu de techniek in staat blijkt te zijn lange leidingen in zee te leggen en door toepassing van diffusoren een goede menging met zeewater mogelijk is. De bezwaren die tegen lozing in zee kunnen worden aangevoerd zijn hierdoor in belangrijke mate te ondervan gen. Vogelt j es kijken in Katwijk KATWIJK Woensdagavond houdt het Ned. Zuivelbureau in sa menwerking met de afdeling Hoor- nes van de Christenvrouwenbond in de kleuterschool De Klimroos een gezellige bijeenkomst, aanvang 8 uur. De kanariefokvereniging „De ka narievogel" houdt traditiegetrouw een tentoonstelling in het Jeugdhuis en wel op woensdag, donderdag en vrijdag a.s. van 10 tot 10 uur en zaterdag van 10 tot 7 uur. Maandagavond om 8 uur spreekt de heer J. Klein Haneveld over „Gods hand achter de wereldpoli tiek" in de UNI-zaal voor de Bij belkring Katwijk. Heeft U een verjaardag of of bruiloft? Stukjes boerenkaas van DE LANDBOUWER zijn steeds een aparte verrassing! VOORSTRAAT 36 TEL. 2136 KatAvijks bridgenieuws KATWIJK AAN DEN RUN De bridgeclub De Brug speelde de tweede ronde in de onderlinge viertallencom petitie. De stand van nu is: Groep A: 1. J de Jong-D van der Plas/B de Bruin-J Hissink 12 pt. 2. A den Hoed-C den Dulk/D Parlevliet- mej R de Best 8 pt. 3. A P Poot-A de Ruiter/mevr Den Duik-mevr De Lange 8 pt. 4. S Visser-C Duindam/M D Hage-W Klos 4 pt. 5. J van Leeuwen- mevr M van der Valk/M Mik-mevr M van den Anker 4 pt. 6. J Parlevliet- Th van Schie mevr Van der Hoogen- mevr Van der Spek 0 pt. Groep B: 1. Echtpaar De Haas/W van Beelen-C Wassenaar 9 pt. 2. mevr Den Hoed-mevr De Bruirê/echtpaar J de Lange 6 pt. 3. N Parlevliet-J Pluim graaf! J Booi-P Kunze 5 pt. 4. J Vreë- burg-B Bouhuys/L A Kreft-A Luyteti 4 pt. Groep C: 1. J Parlevliet-M van den Anker/M van Duyvenvoorde-J van Rijn 4pt. 2. echtpaar A Hoekstra/L Imt- horn-mej J van der Marei 4 pt. 3. W Schoneveld-J de Best/T de Jong-P Oudshoorn 2 pt. 4. W van 't Hoff-mej T Remmelzwaal mevr Parlevliet-mej J Kruger 1 pt. IJMUIDEN Ongeveer tien Ne derlandse treilers kozen voor de eerste reis in het nieuwe jaar de Ierse Zee tot doelwit. Zij konden niet tot succes van betekenis komen. In de territoriale wateren haalden de Ierse vissers wel grote hoeveelhe den haring op. Dat was voor enkele schippers aanleiding om onmiddel lijk naar de havens te stomen om daar een lading gekochte haring aan boord te nemen. Hun schepen zijn in de loop van vrijdagavond aan de thuisreis begonnen en kunnen waarschijnlijk aan de IJmuider dinsdagmarkt verschijnen. Voor de treilers, die naar de noor delijke Noordzee werden gediri geerd, was het slechte weer een te groot beletsel om aan de slag te kunnen gaan. Zij koersten doelloos heen en weer zonder dat men de netten overboord kon zetten. Een weinig fortuinlijke start dus Ook de loggers en kotters bij de rou te-boeien troffen slecht weer. De eerste dagen van deze reis konden zij behoorlijke hoeveelheden platvis boven water halen maar donderdag hadden zelfs de grootste vaartuigen moeite om in actie te kunnen blij- LISSE Reeds maanden werd in de kringen van de voetbalvereni gingen Lisse en Lisser Boys gesproken over het aangaan van een fusie. Hierover hebben nu de leden der beide verenigingen by stemming hun mening uitgesproken. Het eerst heeft over dit belangrijk onderwerp vergaderd de V.V. „Lisse", die na uitvoerige besprekingen tot het ver rassende resultaat kwam, dat van de ruim 100 aanwezige leden nie mand zich tegen een fusie met Lisser Boys verklaarde. Daarna was het woord aan de V.V. Lisser Boys die vrijdagavond verga derde. De vergadering werd bezocht door 58 leden; over deze opkomst verheugde voorzitter Mondriaan zich zeer. Lisse en Lisser Boys hadden in dertijd een „fusie-commissie" be noemd, die een druk vergaderpro gramma achter de rug heeft en die nu met een rapport in de ledenver gadering kwam en volledig opening van zaken gaf over de stand van zaken. De heer Mondriaan gaf daar toe het woord aan de voorzitter van de Commissie, de heer J. C. Dries- sen. Uit het rapport nemen wij de voornaamste gegevens over: In opdracht van de ledenvergade ring van 13 oktober 1967 is de fusie-commissie aan het werk ge gaan, in welke commissie van Lisser Boys zitting hadden de heren Bar- ten, Driessen, Hagen, Mondriaan, Mol, Plug en Van der Poel. Deze commissie trad in contact met de fusie-commissie van „Lisse" op basis van een in eerste instantie vast gesteld aantal punten die als volgt luiden: Twee jaar geldig a. bestuurssamenstelling van de com binatie Lisse-Lisser Boys moet op fifty-fifty-basis plaats vinden; b. de consequenties van uitbreiding op zaterdagvoetbal te overleggen en tot beter tevredenheid te rege len, eventueel in overleg met de L.V.B.; c. concept van statuten en huishoude lijk reglement moet vooraf door beide verenigingen goedgekeurd zijn; d. er moet tevoren overeenstemming bestaan over de naam en het te nue van de combinatie; e. de fusie-commissie acht het wense lijk een deskundig advies te krij gen van de K.N.V.B.; f. de nieuw op te richten vereniging zal naast voetbal ook openstaan voor andere sporten; g. 1 dec. 1968 is vastgesteld als streef datum voor besprekingen met de fusie-commissie van „Lisse." Tot voorzitter van de fusie-commis sie werd benoemd de heer Driessen, onder wiens presidium in december 3 vergaderingen werden gehouden met dc fusie-commissie van „Lisse", van welke commissie de heer H. de Vroomen voorzitter is. De besprekingen hebben geleid tot een loyaal en sportief overleg) waar in volledig aan de onder punt 3 ge noemde voorwaarden is voldaan. Een ontwerp-organisatieschema werd aangeboden en door beide commissies goedgekeurd en besloten werd zo spoedig mogelijk aan de le den van beide verenigingen kennis te geven van de stand van zaken. Bij de vergadering van „Lisse" werden leden van de fusie-commis sie van Lisser Boys uitgenodigd, ter wijl vrijdagavond van de R.K. fusie-commissie een deputatie van „Lisse" bij de ledenvergadering van Lisser Boys aanwezig was, onder voorzitterschap van de heer H. de Vroomen. De fusie-commissie legde aan de ledenvergadering drie punten voor waarover men zich uit te spreken had: A. de commissie mag doorgaan met haar werk tot een ophef fingsvergadering B. er wordt een andere commissie benoemd; C. de fusiebesprekingen worden gestopt en de commissie heeft hier mede haar taak volbracht. Fifty-fifty basis De heer Barten, lid der fusie-com missie achtte het noodzakelijk de aanwezigen er op te wijzen, dat fif- ty-fifty-verhouding in het bestuur van de nieuwe vereniging slechts voor de eerste twee jaar geldig is, daarna zal niet meer gelet worden of iemand lid is geweest van „Lisse" of „Lisser Boys", maar dat dan alleen zal gelden het motief: „de juiste man op de juiste plaats." Hij stelde het op prijs dit nadrukkelijk te ver klaren ter voorkoming van ongenoe gen in de toekomst. HIJ wees er tevens op. dat er nog altijd in „Lisser Boys" leden zijn die beslist tegen voetballen op zondag zijn en dus principieel zich niet in een nieuwe vereniging zullen thuisvoelen, omdat deze nieuwe ver eniging evengoed de belangen van de zondagvoetballers behartigt als van de zaterdagvoetballers. De heer B. Mastenbroek, tevens lid van de Sportstichting, wees er op, dat men de fifty-fifty-gedachte los zal moeten laten, daar deze in de toekomst onmogelijk houdbaar is. De heer Mondriaan bestreed de gedachte, alsof de fusiegedachte uit de kring van de Sportstichting voortgekomen is. De heer Horsman achtte het mo gelijk, dat leden zich afvragen, om welke redenen men tot fusie wil overgaan. Lisser Boys draait goed, heeft een goede kas, een eigen club blad, enz. De voorzitter van de fusie-com missie zei, dat regeren vooruitzien is en dat de sportbelangen van Lisse met een fusie zijn gediend. Sportclub Lisse De heer Driessen zei voorts, dat de voornaamste punten uil de bespre kingen met „Lisse" zijn, dat beide verenigingen zich zullen opheffen; een nieuwe vereniging zal worden gesticht onder dc naam „Sportclub Lisse"; het tenue zal zijn Oranje shirt, witte broek, zwarte kousen; kosten van het nieuwe tenue (totaal f 10.000) door de nieuwe vereniging te dragen; elke speler is vrij om naar eigen keuze op zaterdag of zon dag te voetballen, maar kan gedu rende het lopende seizoen niet meer veranderen: op zondag wordt niet vóór 12 uur gevoetbald. Men was ten slotte zover geko men, dat men tot schriftelijke stem ming kon overgaan, welke stemming tot uitslag had, dat van de 58 aan wezige leden zich 34 vóór fusie uitspraken, 24 tegen en 1 blanco. De fusie-commissie kan met haar werk voortgaan. Desgevraagd stel den de leden daarvan zich beschik baar, doch de heer Plug weigerde verder mede te werken, omdat hij de uitspraak der leden zwak vond, aangezien in de opheffingsverga dering 2/3 van de leden zich met de fusie moeten kunnen verenigen. In zijn plaats werd de heer Abr. Pol derman benoemd. De 24 tegenstemmers krijgen gele genheid schriftelijk hun bezwaren te uiten. ven. De schepen met het bokkentuig moesten het helemaal laten afweten. In de nacht van donderdag op vrij dag nam de bries wat af zodat men weer een paar trekjes kon doen Overigens zijn verscheidene vaartui gen al op huis aan gegaan om van de goede prijzen te kunnen profite ren. De kustvissers moesten na de redelijke resultaten van de voor gaande dagen met heel wat minder genoegen nemen. Ook voor hen was het weer te boos zodat slechts enke le grotere eenheden er op uittrok ken. Zij haalden magere vangsten aan gul en wijting op. Wat er was Aan de IJmuider markt versche nen 12 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 700 kisten vis, waarvan 60 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 380 kisten schol, 10 kisten tarbot, 30 kisten diversen, 60 stuks stijve kabeljauw en 7000 kilo tong. Ook dit keer was er voor de handel niet veel keus. De schrale aanvoer bereikte dan ook hoge note ringen. De gul was weer duurder Voor de grootste soort betaalde men op de eerste afslag tachtig gulden. De middel gul liet zich met een hoogste bod van f 66 evenmin onbe tuigd. De kleinste soort had ook al niet over gebrek aan belangstelling te klagen Op de eerste rondgang had men voor een kist van vijftig kilo f57 over. Later zakte het peil tot veertig gulden maar het gemiddelde garandeerde een alleszins lonende besomming. De gestripte wijting was op de eerste ronde onder de f76 niet te koop. Later kon men ook voor f 48 terecht. Maar dat was nog altijd een prijs die onder normale omstandig heden niet eens als top wordt ge haald. De tongvissers hadden groot gelijk dat zij met grote spoed aan de markt verschenen. Ten opzichte van de voorgaande dagen lag de koers KATWIJK Het Sportfond^ bad te Katwijk mag dan pas weken open zijn, gisteravond het ai zover, dat bedrijfsleider ffla Timmermans de 30.000ste bezói kon verwelkomen: Son ja Haveri van de zwem- en poloclub „I wijk". Hij bood haar een tienba< 6 kaart aan in tegenwoordigheid n: (v.l.n.r.) de heren J. mr. G. Fecns.ii dokter L. J. W. Schonenberg, W de Vries en J. Korbee. Foto D. Ki ie gemiddeld genomen zeker twee den per kilo hoger. li> De tong 1 zat op de eerste afu, met een hoogste bod van f976 L ver van de tien gulden. De s sloot zich hierbij met een top f878 uitstekend aan. De grootn del, die gewoonlijk iets boven of der de drie gulden vertoeft, wasr op de eerste afslag onder de fel niet te koop. De tarbot was met e gemiddelde notering van acht gul 01 ook best in trek. Bij de schol gin P de kleinmiddel, de eentjes en °- tweetjes op de eerste ronde met ie hoogste notering van zeventig cel den strijken. De grote en de gr er middel vielen met een top van z gulden wat uit de toon, hoewel bij een ruimere aanvoert- imi koers dubbel en dwars tevreden zijn. In Scheveningen In Scheveningen werden aa: voerd 20 kisten wijting 80 kisten' en kabeljauw, 20 kisten schol, kisten gekochte haring en 600 tong. Voor maandag Voor de maandagmarkt was thj stomend de KW 44 Rijnmond 3 1500 gekochte kisten haring. De 171 Jan Maria liet IJmuiden liggen en voerde vrijdag onge' 700 kisten gekochte haring in S< veningen aan. De kw 141 Willy h< eveneens in Ierland gekochte ha: aan boord. Deze treiler zal de lat in het Duitse Cuxhaven aan de brengen. Notering edele metalen AMSTERDAM Notering van e le metalen te Amsterdam (meegedq door H. Drijfhout en Zoon's edeln taalbedrijven N.V., Amsterdam): vernotering lager f248 - f260,50; vo ge notering f 254 - f 266,50 per kg. vraagt met ingang van 1 maart a.s. een kante Vereisten: Leeftijd 2125 jaar MULÓ-diploma, Praktijkdiploma Boekhouden, ruime ervaring en belangstelling voor assurantiezaken. Moet na inwerkperiode bij afwezigheid van de directeur deze kunnen vervangen. Woning beschikbaar. w Uitvoerige schriftelijke sollicitaties worden zo spoedig mogelijk verwal' aan ons kantoor Herenstraat 75, VOORHOUT. n> HULL De bekende trawler „Kirkella", een van de grootste trawl pj van des Engelse vloot, voer 18 oktober uit voor een experimentele r ai naar de Zuid-Atlantische Oceaan. Enkele dagen voor kerstmis arrive de het schip op thuisreis in Hull met een lading van 100.000 kg ii vroren vis, na in totaal 16.000 mijlen te hebben afgelegd. De vangst bestond voor 90% uit leek, voor 10 uit zeesnoek, braam, kleine en grotere haaien en an dere soorten, waarvan de King-Vlys- vis de meest merkwaardige was. Deze vis is zeer gewild in Zuid- Afrika, ziet eruit als een leng, maar is goudkleurig en smaakt als tarbot. Hoewel de grootte van de besom ming deze reis niet voorop had ge staan, maar veeleer het verzamelen van feiten en gegevens voor de vis serij en de vishandel van belang werd geacht, was schipper Drever toch zeer voldaan over de resultaten. Men had slechts drie dagen onstui mig weer gehad; verder was het t gehele reis buitengewoon mooi. Inplaats van de normale 25-k( j pige bemanning was deze dilmT slechts 20 man sterk en waren 5 v tenschapsmensen van het visserij boratorium in Lowestoft in de W visbaai aan boord gekomen. De vis werd op verschillende n nieren ingevroren: heel, gefilee ontkopt, gestript en ongestript. de visgronden was men tezamen n v drie moderne Zuidafrikaanse h< v trawlers een aantal Japanse visse i vaartuigen en een Israëlische tra Ier met een Engelse schipper. NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 JANUARI B A.s. maandagavond 8 uur in HOTEL NOORDZEE een diaprogramma verzorgd door „CANON". Tevens gelegen heid tot bezichtiging Canon smalfilm en fotoapparatuur. TOEGANG VRIJ. FOTO KRUYT KATWIJK RIJNSBURG (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK NOORDWIJK Enige tijd geleden berichtten wy, dat het hoogheemraadschap Rijn land het ingenieursbureau Dwars Heederik en Verhey N.V. te Amersfoort opdracht had gegeven een plan uit te werken voor de afvoer naar zee van het afvalwater van Katwjjk, Oegstgeest, Valken burg. Rijnsburg en de laboratoria van de Leidse universiteit langs .yksweg 4. Dit bericht had een s'room van reacties tot gevolg. Vooral het Noordwykse raadslid G. Vogelaar ontpopte zich als een fel tegenstander van het plan, dat hij fataal voor de badplaatsen noemde. De heer Vogelaar is van oordeel, dat wanneer in Katwijk rioolwater wordt geloosd, op welke wijze ook en hoe dan ook met alle zogenaamde wetenschappelijke waarborgen om ringd, dit voor Noordwijk en hoger gelegen badplaatsen funeste gevol gen zal hebben. Hij grondt dit op het feit, dat langs de kust zich een strook conti nentaal kustwater van een lager zoutgehalte dan het overige Noord zeewater bevindt, die als een zeer brede rivier langs de kust stroomt. Het op zee afgevloeide rioolwater zou daarin blijven hangen en de stranden verontreinigen. Stromingen Ook de directeur van het rijks instituut voor zuivering afvalwater te Voorburg, ir. K. C. Zijlstra, rept in een publikatie over de afvoer van afvalwater naar zee over stromingen langs de kust waardoor de kwaliteit van het water in de badstroken wordt beïnvloed. Volgens ir. Zijlstra worden in deze stromingen door de grote rivieren, met name door de Rijn, slibstoffen en afvalstoffen ge bracht, die een duidelijke invloed hebben op de samenstelling van het water in de zóne langs de kust. Er ontstaan daarin troebelingen en er treedt een groei van diverse organismen op. Mede hierdoor zal het niet gelukken in de badzone voor de Nederlandse kust een hel derheid van het water te bereiken zoals wij die aantreffen in volle zee of langs de stranden van de Atlan tische Oceaan. Bij de lozing van huishoudelijk af valwater op zee, gezuiverd dan wel ongezuiverd, zullen aan de genoem de stoffen voedingsstoffen worden toegevoegd. Micro-organismen van faecale herkomst kunnen door bio logische zuivering niet in zodanige mate uit het afvalwater worden teruggehouden, dat in geval van lozing in de nabijheid van bad- stranden met een korte pijpleiding in zee zou kunnen worden volstaan. De betrouwbaarheid van het water In de badstrook zal slechts dan tot een aanvaardbaar niveau kunnen worden opgevoerd, wan neer door verdunning met zee water en een voldoende lange verblijftijd van het afvalwater in zee, voordat dit het strand kan be reiken, de schadelijke organismen zijn verdwenen. In feite kan men dan niet meer spreken van con tact met afvalwater. Omtrent het effect van de verdun ning die bij lozing in zee kan wor den bereikt, is meer bekend dan van de snelheid waarmee de scha delijke bestanddelen by lozing ver dwijnen. Om bij lozing van ongezuiverd afvalwater in zee een zo gering mo gelijk beïnvloeding te bereiken, zou men met het oog op nabij het lozingspunt gelegen badstranden ge neigd zijn te besluiten tot een zolang mogelijke afvoerleiding in zee. Vol gens ir. Zijlstra is de verbetering die het verlengen van de leiding geeft evenwel een duur middel met beperkt resultaat. Voorzichtig Ir. Zijlstra is voorzichtig met voorspellingen ten aanzien van de lozing op zee. Ervaringen overal ter wereld hebben geleerd, dat lozing op zee lang niet altyd onschuldig is. Er is veel literatuur over afval waterlozingen in zee uit Amérika, Engeland en Japan. Veel van de daarbij in het ge ding zijnde biologisch-chemische en fysische processen zijn nog niet geheel doorgrond. Volledige en voor één uitleg voorspellingen over de mogelijke gevolgen van lozingen in zee zijn dan ook niet steeds mogelijk. Het is ten dele nog een tasten en zoeken. Een alternatief ten opzichte van de lozing in zee is lozing op het zoete binnenwater. De gevoelige waterhuishouding in Nederland maakt het in het algemeen nood zakelijk. dat een vergaande zuive ring dan aan de lozing vooraf gaat. Ingewikkeld Bij de afweging van deze oplos sing tegenover een oplossing met afvoer naar zee doet zich een groot aantal aspecten voor. Het complex van factoren dat bij de keuze een rol speelt, is groot en verschilt van plaats tot plaats, zodat vaste normen voor lozing in zee niet zijn te geven. Wanneer het zo wordt gesteld, dat hij lozing in zee bepaalde kostbare zuiveringsmaatregelen achterwege kunnen blijven, dan wordt de lozing van afvalwater in zee, dus ook lozing KATWIJK AAN DEN RIJN De afdeling Katwijk voor Bloemencul tuur bestaat 75 jaar. Het eerste bestuur, dat op 6 janu ari 1893 werd gekozen, bestond uit de heren C. Wassenaar (voorzitter), F. Meijer (tweede voorzitter), M. van der Gunst (penningmeester), G. D. van Rijn (secretaris) en M. van Egmond en L. van der Valk. Het huidige bestuur bestaat uit de heren H. A. Topper (voorzitter), C. D. van Leeuwen (tweede voor zitter), J. Grimbergen (secretaris penningmeester), H. Noort (tweede secretaris) en C. J. Braun bestuurs lid. Deze laatste, die vele jaren als voorzitter de vereniging leidde, is nu erelid. Het bestuur van de afdeling reci- pieert vanmiddag van halfvier tot vijf uur in hotel Noordzee te Kat wijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE In de hervormde wykgemeente zuid-west gaat men voortaan huissamenkom sten houden. Steeds zullen twaalf gezinnen bijeenkomen in een soort huisdienst. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 8.18 en 20.44 uur: laag water 3.54 en 16.19 uur. Maandag: hoog water 9.09 en 21.38 uur: laag water 4.42 en 17.10 uur. KATWIJK AAN ZEE In de hervormde wijkgemeente zuid is ge kozen als ouderling de heer J. Hase- noot. Duinstraat 61, en als diaken de heer J. van Duyn, Kamperfoelie plein 29. Als ouderling in de wijkgemeente noord-oost koos men de heer J. D. van Leeuwen uit de Piet Heinlaan. In de wijkgemeente zuid-west zijn alle aftredende ambtsdragers herko zen. KATWIJK AAN ZEE Zondag avond om zes uur wordt in de Oude Kerk een jeueddienst gehouden met als voorganger ds J. P- van Roon. Onderwerp: Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. Het gebruik van de zee als ont vangend water voor afvalstoffen is evenwel niet zonder risico's. Deze moeten van tevoren zo goed moge lijk worden gekwantificeerd. Vaak is men in het verleden tot lozing in zee over gegaan, zonder dat de gevolgen van tevoren geheel waren te voorzien. Voorzover dit aanleiding gaf tot moeilijkheden, moet worden be dacht, dat juist door de lozing in zee ontoelaatbare toestanden van veel ernstiger omvang in het zoete water in het binnenland veelal konden worden voorkomen of be perkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4