HAVENS IN ZUIDWESTEN Novotny (63) afgezet als partijleider JAMIN Griekse bisschop heeft huisarrest Nadruk op Zeeland Wordt prijs toto straks f500.000? Schip met papier in lichterlaaie Yvonne Paul nu in vrouwengevangenis (RITA) Regen en wind Nederland doet beroep op VS Washington biedt excuus aan Bankpersoneel alvast 3 pet 7 KINDEREN VERBRAND Wetswijziging Dokter Spock rijden onder invloed voor gerecht Student doodde 7 mensen Prestige-kwestie met junta Zaterdag 6 januari 1968 48ste jaargang h'rtelturi P. DIEMER loofdredacfeur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch l( gheblevan mijn hart In teghanipoell" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf SPREUK Een vooroordeel is een zwervende mening zonder zichtbaar middel van bestaan. B1ERCE Nieuwe kansen voor gehuwde priesters - pagina Kernmerk De Haagse microfysicus B. A. J. ten Brink constateert dat de mens aan het de genereren is. Een van zijn kernstellingen: de mens heeft geen vijf, maar tien zintuigen, niet alleen voor grof stoffelijke, maar ook voor subtiele waarnemin gen. Lees het interview met hem in ons Zondags blad. BLAIBERG BE VINDT ZICH IN KRITIEKE PERIODE - pag. 7 „Ik heb een hok voor Bonzo ge maakt van de boekenkast, die u voor me timmerde". MET WEER Een depressie bracht gister avond in het westen 15 tot 20 millimeter regen, waarbij wij duidelijk in een zachte lucht van 8 tot 10 graden kwamen. In de provincie Utrecht ligt de sneeugrens. In de noordelijke provincies ligt 12 tot 16 centime ter en daar vroor het vanmorgen nog 2 graden. E ennieuwe depressie trekt via Ierland snel naar het oosten en zal morgenochtend ons land be reiken. De wind neemt weer toe en er is opnieuw regen te ver wachten. Alleen wanneer de de pressie een iets zuidelijke koers mocht nemen kan het ook in an dere delen van ons land gaan sneeuwen. 7 januari: zon od: 08.47: onder 16.45: maan op: 12.06, onder: 00.25. 8 januari: zon op: 08.47, onder: 16.47; maan op: 12.16, onder: 01.35. Gesprek met Hanoi DEN HAAG De Nederlandse regering heeft een beroep op de Ver enigde Staten gedaan de (eventuele) bereidheid van Noord-Vietnam tot onderhandelingen zo positief moge lijk te benaderen, teneinde iedere kans op een vreemzame oplossing te benutten. Gisteren heeft het kabinet over de kwestie-Vietnam uitvoerig gespro ken. Besloten werd via de Ameri kaanse ambassadeur een boodschap naar de regering in Washington te sturen. Veel akiiviteiten in Scheldebehken 3Iaasvlakte zuidelijk uitbreiden Voorne-Putten ongerept tuten De havenontwikkeling in het zuidwesten van ons land krijgt de komende jaren veel nadruk. Het Scheldebekken en de Maasvlakte staan daarbij vooraan. Het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland is het eens over een rapport. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland is het eens over de grote lijnen voor de toekomstige havenontwikkeling in het zuidwesten van ons land. Die lijnen zijn vermeld in een door een werkgroep uitgebracht rap port, dat vrijdag in Bergen op Zoom is besproken. In het overleg orgaan zijn de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Rijnmond en de gemeente Rotterdam vertegenwoordigd. Het rap port zal worden aangeboden aan de regering en aan de besturen van de betrokken provincies, Rijnmond en Rotterdam. Onder voorbehoud komt het rap port uit op een toenemnig van de behoefte aan haventerrein van bruto 7000 hectare voor de periode 1968-1980 en van 30.000 hectare voor de periode 1968-2000. Het rapport bevat enkele duide- likje hoofdpunten. Dat zijn: Een zeer krachtige inzet van zee- haven-aktiviteiten in het Scheldebek ken (Zeeland) met 4000 hectare nieuw zeehaventerrein tot het jaar 1980; Uitbreiding van de nu nog in aan leg zijnde Maasvlakte met 800 hecta re; Het ongerept laten van Voor- ne-Putten; In een deel van het Deltagebied recreatieterrein van nationaal en in ternationaal formaat; In Zeeland nieuwe steden groter dan 100.000 inwoners om bevolking uit andere delen van het land op te vangen; Inrichting van terreinen aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep; Een sterk gemeenschappelijk ha- venbeleid in Zuidwest-Nederland; O Een vaste oeververbinding over de Westerschelde; Opheffing van de tolheffing op de Zeeuwse bruggen; De bouw van grote elektrici teitscentrales, bijv. een nucleaire re- aktor van groot formaat. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verontschuldi ging aangeboden voor de mogelijke bomschade aan een Sowjetschip in de haven van Haiphong. ,Als het schip beschadigd is, dan is dat niet opzette lijk gebeurd en wordt het betreurd", aldus het ministerie. AMSTERDAM De werkgevers vereniging voor het bankbedrijf heeft haar leden geadviseerd om bij de vaststelling van de voorlopige sala rissen per 1 januari een verhoging toe te passen van 3 pet., voor zover het franchisegebruik dit toelaat. Dit in afwachting van de nieuwe cao. waarover met de werknemersor ganisaties nog geen overeenstemming kon worden bereikt. AMSTERDAM Het inge nieursbureau Dorr-Oliver nv heeft opdracht gekregen een complete zet meel- en glucosefabriek in Roemenië te bouwen. Motor wil niet starten. Geen nood. Twee rechercheurs van het Koninklijk Huis stonden klaar om de auto van prinses Beatrix en prins Claus een duwtje te geven toen het prinselijk paar deze week van een bezoek aan Hitzacker naar huis wilde terug keren. Een klein zetje was vol doende. Onder druk van Duitse lotto DEN HAAG De regering heeft de Raad van State advies gevraagd over een eventuele verhoging van de hoofdprijzen voor de staatsloterij en de voetbaltoto. Gedacht wordt aan een half miljoen galden voor beide prijzen, die nu honderdduizend gul den bedragen. Een herziening van deze wet was al in uitzicht gesteld. Men neemt aan dat de regering het wetsontwerp voor het begin van het volgend voetbal seizoen bij de Kamer wil indienen. Het is duidelijk dat vooral de con currentie van de Duitse lotto, die zeer veel geld wegzuigt, vooral uit de grensgebieden maar ook elders, mee gewerkt heeft tot het huidige rege ringsstandpunt. Geschat wordt dat wekelijks een miljoen gulden naar onze oosterburen wordt overgemaakt. De verruiming van de hoofdprijs is bij de toto mogelijk door verho ging van de inzetten of uitbreiding van het aantal in te vullen kolom men. Het is nu zo, dat maximaal acht kolommen van 0,30 ieder mogen worden ingevuld. Er zal ook rekening worden gehou den met een uitkering uit de op brengsten van de toto aan het be roepsvoetbal zelf. Het eerste commentaar van de Ne derlandse Sportfederatie was uiterst gunstig. Het is daar al lang een doorn in het oog, dat in het buitenland sportprojecten mee worden gefinan cierd door Nederlands geld. Boven dien liep de inleg voor de Neder landse toto langzaam terug. De vijf drijvende bokken van het Duitse bergingsbedrijf Ulrich Harms hebben het in oktober na een aanvaring gezonken Duitse schip Hornland vrijdag van de bodem van de Nieuwe Waterweg getild. Het schip is vrijdagavond bij hoog water op de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg gezet. PARKESBURG Bij een hevige brand in de Amerikaanse stad Par- kesburg (Penssylvania) zijn gisteren zeven kinderen, allen beneden de acht jaar, om het leven gekomen. Hun vader liep ernstige brandwon den op, toen hij probeerde hen uit het brandende huis te halen. Zijn toestand zou nu redelijk zijn. De moeder en een ander kind sprongen uit een raam van het bran dende huis. Zij zijn ongedeerd geble ven. Nog vier huizen in de omgeving werden in de as gelegd. Zevenender tig mensen zijn hierdoor dakloos ge worden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Te Simi in de staat Californië, ver loor een gezin van zes personen, on derwie vier kinderen bij een brand het leven. In Farvo (N. Dakota) kwam een echtpaar met twee kinde ren in een brandend huis om. Tornar (6410 ton) zinkende ADELAIDE Voor dc kust van Zuid-Australië staat het 6.410 ton metende Noorse vrachtschip Tornar in lichterlaaie. Het schip, geladen met papier en pulp, is zinkende. Vanmorgen bevonden de kapitein en enkele bemanningsleden zich nog aan boord. De brand ontstond door een ont ploffing in de machinekamer. Enkele minuten nadat het schip noodseinen had uitgezonden waren de acht passagiers en veertig be manningsleden al in de redding boten. Ze zijn later door een Austra lische vrachtboot opgepikt. Een lid van de bemanning heeft ernstige brandwonden opgelopen. Verscheidene schepen bevinden zich in de nabijheid van de Tornar. Ooggetuigen verklaarden dat de romp roodgloeiend was. De Tornar was begin november uit Zweden naar Melbourne vertrokken. Gisteren had het schip de haven van Adelaide verlaten. H. J. van der Molen vice-president van hulpfonds „Wij komen" NAARDEN De oud-hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, is ver zocht het vice-presidentschap op zich te nemen van het nationaal hulp fonds „Wij komen". Hij zal die func tie binnenkort aanvaarden. DEN HAAG Er staat een wetswij ziging op stapel met betrekking tot het besturen van voertuigen onder invloed. Zeer binnenkort zal de raad van de waterstaat een advies uitbrengen over het nemen van de bloedproef en de ademtest. Nadat de raad zijn standpunt heeft kenbaar gemaakt zal de regering hier omtrent haar houding bepalen, zo de len de ministers Bakker (verkeer en waterstaat) en Polak (justitie) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid dr. Oele. De heer Oele had erop aangedrongen bij automobilisten een ademtest ver plicht te stellen en, als daarbij de noodzaak blijkt, ook een bloedproef. PRAAG President Novot ny (63) is gisteren na een dra matische piachtsstrijd afgezet als partijleider. Het centrale comité van de Tsjechische communistische partij zette hem aan kant na een geheime zitting die drie dagen duurde. Officier: doodzielig AMSTERDAM De 38-jari- ge Yvonne Paul, die gisteren onder politiedwang uit de ver trekhal van Schiphol werd ver wijderd, bevindt zich thans in de vrouwenafdeling van een huis van bewaring te Amster dam. De beslissing daartoe werd gister middag genomen door de rechtercom missaris in Haarlem, mr. A. J. de Haseth Möller, nadat Yvonne was verhoord door de officier van justitie mr. J. J. Bredius. De rechter-commis- saris vroeg haar zich bereid te ver klaren om, hangende de afloop van de strafzaak, Schiphol niet meer zon der toestemming van de luchthaven directie te betreden. Toen zij weigerde hierop in te gaan besloot mr. de Haseth MÖller haar in verzekerde bewaring te stellen, voor lopig voor ten hoogste vijf dagen. Yvonne Paul, die sinds 10 oktober in de vertrekhal van Schiphol bivak keerde in (vergeefse) afwachting van een uitreisvisum voor de VS, zal zo spoedig mogelijk voor de rechter worden gebracht. „Wij vinden dit een doodzielig ge val" aldus mr. Bredius na afloop van zijn verhoor, „maar er zit weinig an ders op. De rechter-commissarls heeft haar de mogelijkheid willen ge ven overal in Nederland vrij rond te lopen, behalve op Schiphol, maar ze j denkt er niet aan daarin toe te stem men. De vraag blijft welke invloed justi tiële straffen op Yvonne Paul zullen hebben. Mocht ze wegens lokaalvre debreuk gestraft worden dan zal ze wellicht, zodra ze uit de cel komt, regelrecht naar Schiphol terugkeren, alle mogelijke voorwaarden ten spijt- De voornaamste overweging was dat Novotny de economische hervor mingen die vorig jaar zijn ingevoerd, afremde. Het zijn voornamelijk de „liberalen" geweest die zijn val be werkstelligden. Deze liberalen wensen vooral openlijker liberalisatie en beperking van de inmenging van de partij in de economische aangele genheden. Novotny blijft echter de functie van president behouden. Hij bekleed de tot dusver een dubbele functie: van president en partijleider. De 63-jarige Novotny, die 14 jaar partijleider is geweest en die er tot dusver in slaagde de stalin-periode en destalinisatie te overleven, wordt opgevolgd dor Alexander Dubtsjek 46, een deskundige op het gebied van de industrie. Hij gold als een tegen stander van de president. Dubtsjek behoort tot de liberale stroming. De reorganisatie in de top heeft tot gevolg dat ook premier Josef Lenard werd afgezet. Hij wordt opgevolgd door vice-premier Oldrich Cernik (47), een vooraanstaand econoom. Te vens zijn nieuwe leden opgenomen in het partijpresidium. Van Dubtsjek en Cernik wordt verwacht dat zij zullen trachten de spanning tussen de communistische partij en de intellectuelen te vermin deren. Naar verluidt hebben beiden de in september en oktober genomen maatregelen tegen nonconfor- mistische schrijvers afgekeurd. Het is volgens waarnemers wel zo goed als zeker dat Novotny is uitge rangeerd hoewel hij de functie van president behoudt. De werkelijke macht is in handen van Dubtsjek en Cernik. Het centrale comité heeft drie da gen in het geheim vergaderd al- rens het Novotny afzette. Het was voor het comité een moeilijke beslis sing geweest, omdat Novotny grote invloed had. Er gingen geruchten dat het leger in staat van paraatheid werd ge bracht gedurende de vergadering van het comité. Het verzet tegen Novotny kwam in december vorig jaar in de openbaar heid, toen het comité zonder resultaat enkele vergaderingen wijdde aan de verandering in de partijtop. De strijd om de macht was zo fel dat de Russische premier Breznjef zelf naar Praag moest om te bemid delen. Brezjnef heeft intussen uit naam van het Russische partijcomité Dubtsjek gefeliciteerd met zijn be noeming. WASHINGTON De wereldbe roemde kinderarts Benjamin Spock (64) en vier andere mannen zullen voor de federale grand jury in Boston moeten verschijnen op beschuldiging van het oproepen van jongemannen niet aan de oorlog in Vietnam deel te nemen. Onder hen bevindt zich ook kapelaan William Sloane Coffing jr. Spock c.s. kunnen worden veroor deeld tot 10.000 dollar boete of vijf jaar gevangenisstraf. Weer aan het werk na niertransplantatie MOSKOU Een Moskoviet, bij wie een jaar geleden een nier transplantatie werd verricht, gaat weer aan het werk, zo heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Niet gemeld werd wannéér de man zijn arbeid zal hervatten. biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niet duur wol heerlijk De Amerikaanse kinderarts dr. Ben jamin Spock geeft een persconferen tie, nadat hij door een federale jury in staat van beschuldiging is gesteld wegens een beweerde samenzwering tegen de dienstplicht. Datum van het proces is nog niet bekend. ISTANBUL De 18-jarige student Edip Toeroenc heeft zeven mensen gedood en vier gewond door met een machinegeweer in het wilde weg om zich heen te schieten. Dit drama speelde zich af in het Zuidturkse dorp Tavoekloe. SALONIKI De metropoliet van Saloniki, de grieks-orthodoxe bis schop Panteleimon, is onder huis arrest gesteld, omdat hij niet wil af treden. Een al zes maanden durende prestigekwestie tussen hem en de Griekse regering de junta is hier de oorzaak van. Op Nieuwjaarsdag hadden autori teiten de medewerker van Pantelei mon inplaats van hemzelf aangewe zen om de mis te celebreren in de kathedraal van St. Sophie. De Metro poliet droeg echter zyn medewerker op een mis te leiden in een kerk in de buitenwyk van Saloniki. Lagere priesters gingen voor in de kathedraal van St. Sophie waar de regerings autoriteiten van Noord- Griekenland kerkten. De metropo liet zelf celebreerde in een kleine kerk in de nabijheid. De junta, die dit niet kon verkrop pen beval Panteleimon voor hen te verschijnen om te antwoorden op beschuldigingen, die „verband hiel den met zijn privé leven". De bis schop liet echter verstek gaan. Nu moet hij thuis blijven, zijn telefoon is afgesneden en zijn auto en chauf feur zijn hem afgenomen. De bisschop is 68 jaar ou en 19 jaar metropoliet in Saloniki.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1