Af va lvern ie tig er Mevrouw Den Doolaard boekte enig succes HUISVADER b§ BLAD ZIJ ZIJ STAAT OP DE BRES VOOR OORLOGSKINDEREN NIEUWE KEUKENHULP: Wenken voor koude dagen elke zieke dialoog ZATERDAG 6 JANUARI 196j „Ze gaan apatisch dood. Met z'n direën liggen de baby's in één bed, op een hou ten of plastic rooster. Het flesje wordt hen in het mondje gestopt. Ze worden zelden opgenomen en nooit geknuffeld lichamelijk contact kennen ze niet. Viet- nameesjes, gemengdbloedigen of weesjes, worden in overvolle weeshuizen verzorgd. Van de honderd kinderen beneden een jaar sterven er vijftig tot tachtig aan vervuiling, ondervoeding of infectieziekten. Vervuiling! Dat is toch te gek om los te lopen." Verdrietig en verontwaardigd is mevrouw E. den Doolaard, die al geruime tijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, inclusief de weekeinden, met de „kinderen tussen wal en sloot" bezig is. Na vragen aan de minister door dr. C. Boertien (a.r.) namens de zeven grote partijen heeft ze bereikt dat een paar honderd gezinnen met één kind, die Vletnameesjes of Koreaantjes wilden opnemen, een vragenlijst kre gen toegestuurd van de minister. Nog niet één kind is hierheen gekomen, terwijl 900 echtparen bereid waren tot adoptie; zeshonderd „doorzetters" bleven over. Geld is er ook: een dames blad bracht al twee ton bijeen. Korea is bereid kinde ren af te staan. Vietnam aarzelt. Amerika nam vijf duizend. Noorwegen en Zweden namen twee tot drie honderd Koreaanse kinderen op. In België kwamen elf Vietnameesjes, in december volgden er 53. Aan de kinderen die hier ooit eens binnengelaten worden, stelt de minister eisen van gezondheid, in telligentie en aanpassingsvermogen. Met de „cultuur schok" en de „aanpassingsmoeilijkheden", waarvoor Nederlandse instanties vrezen, valt het in de prak tijk nogal mee. zoals mevrouw Geub uit Remagen, die tien kinderen adopteerde, al wist. Mevrouw Den Doolaard fungeert als spreekbuis voor de Nederlandse ouders die een buitenlands kind willen adopteren. Dat kwam na de uitzending op de beeldbuis met Jan de Hartog, die twee Koreaanse zusjes adopteerde. .Jan was verbaasd en verheugd dat er zoveel reac ties op de uitzending kwamen. Maar wij in Nederland moeten het zélf opknappen, zegt mevrouw Den Doolaard mouw van de romanschrijver over tuigd. Sinds de oorlog is wel duidelijk gebleken dat wij niet zomaar erop los kunnen leven. We kunnen onze welvaart niet vrijblijvend genieten, we zijn ver antwoordelijk voor elkander." „Ik ben alleen bemiddelaarster, alle adoptie-aan vragen lopen via officiële instanties. Nu die vragen lijsten verzonden zijn, lijkt het erop dat voor oorlogskinderen ook in ons land te eniger tijd adoptie mogelijk is. Adoptie is geen kleinigheid en officiële voorzichtigheid valt te begrijpen. Dat de minister naar beroep, sa laris, het aantal vertrekken dat men ter beschikking heeft, ak- 7IJ is voorzitster van een afdeling der Vrouwen Elektriciteitsvereniging, haar man is gezagvoer der. Toen ze dan ook op een partij kennismaakte met een Amerikaanse collega van haar man, kon ze 't niet nalaten te vragen aan die andere zeemansvrouw: „Van welk elektrisch apparaat hebt u het meeste plezier?" Tot haar grote verbazing bleek dat niet de vaatwasmachine of de stofzuiger, maar de afvalver- nietiger te zijn. De afvalvernietiger is een betrekkelijk klein toestel. Het staat niet blinkend te pronken, maar wordt ver stopt in het gootsteenkastje. Door dat bescheiden gevalletje kunnen veel dingen de keuken uit. Bijvoor beeld het druipende gootsteenbakje. Het leegscheppen van de gootsteen, nare luchtjes in de keuken, overvolle en stinkende vuilnisemmers behoren voorgoed tot het verleden. Want nat vuil is de oorzaak dat onze vuilnisbakken zwaar en on handelbaar worden. Na „leging" zijn ze soms nog half gevuld omdat het vuil bevroren is of aan de wand ging plakken. In ieder geval moet de 'vuilemmer regelmatig worden schoongemaakt: als u de emmer voert met dikke kranten en u hebt alleen „droog" afval, dan spaart dat ook weer werk. De afvalvernietiger mag namelijk niet gebruikt worden om er glas, blik, metaal, karton, plastics, papierproppen, porselein of touw mee te verwijderen. Zelfs al zou dit afval door de scherpe messen van de keukenhulp vermalen worden, dan veroorzaken deze stoffen onherroepelijk verstopping van de afvoer- leiding. Dit keukenhulpje vernietigt wél snel en hygiënisch aardappelschillen, beentjes, koolstronken, theeblade ren, visgraatjes, eierdoppen, klokhuizen, fruitschillen en dito pitten, maar weet ook raad met bloemenres- ten, pindadoppen. Zoals u ziet: organisch keukenafval. Ze maalt het spul zo fijn dat het via afvoerleiding op het riool wordt geloosd. De fabrikant ver klaart dat het binnen een minuut gebeurt. De kosten van water- en stroomverbruik zouden iets meer dan een dubbeltje per maand per gezinslid bedragen. De keukenhulp wordt in de gootsteen gemonteerd. Het plug- gat dient negen cm groot te zijn en het beste is een gootsteen van roestvrij staal. In principe kan een installateur ook op een gra nieten gootsteen de afvalvernie tiger aansluiten. Het afval gaat in het toestel en door middel van een schake laar of zelfs alleen maar door de druk van de waterstraal wordt het vuil tot pulp vermalen door een stel snij elementen. De draaiinrichting van de motor ver andert iedere keer als het keu kenhulpje wordt ingeschakeld. Zou het toestel bijvoorbeeld door een soepbeentje getjjok- keerd raken, dan merkt u er niets van. Doordat de draairich ting wijzigt wordt de blokke ring namelijk opgeheven. Duur Die met watërschakelaar is het duurst in aanschaf, namelijk a*#**-»#*»*'**#**-*# Meirouu Den Doolaard baby's die sterven ac te gek om los te lopenl" i vervuiling, dat is toch Zijn de handen van u of de uwen rood? Dit wil dan wel eens helpen: houd ze iedere avond in warm zout water en daarna in lauw gesuikerd water. Vergeet niet dat suikerwater heel zacht maakt. Warme knieën zijn egen belangrijk als warme voeten. Draag daarom bij voorkeur een nauw sluitende lange pantalon als dat mogelijk is, dan wel wol len kousen of maillots bijvoor beeld bij het boodschappen doen, of bij wandelen met de kleuter of de hond. Twee luchtlagen tusien uw kleding vormen de beste bescher ming tegen kou. Het is daarom beter twee lichte pullovers over bakken voor u sjouwt! Deze elkaar te dragen dan één heel dikke; geef de kinderen een bloesje onder hun trui, oude zo- merbloezen kunnen zo mooi wor den afgedragen mits de kraag nog toonbaar is. Zoek het niet in zware kle dingstukken, maar in lichte ge breide kleding of lichte wollen stof. koord. Maar liefde is het aller voornaamste!" aldus mevrouw Den Doolaard. „Een officiële financiële actie is nog niet gestart voor dit doel we zullen het echter gauw moe ten gaan bekijken. Als uw lezers mij schrijven (mevrouw Den Doolaard, Hoenderloo) laten ze dan een postzegel voor antwoord insluiten dat is voorlopig het enige wat ik vraag." Dit koningskind Het uit het Fries vertaalde boek van S. M. v. d. Galiën en uitgegeven door De Vuurbaak te Groningen onder de tiel „Dit ko ningskind" zal allicht voor vele ouders een belangrijk werkje zijn. Het kind in dit boek is een onvolwaardig wezen, afgesloten van zijn buitenwereld en volko men gelukkig in zichzelf, onbe wust van het verdriet, de zorgen en de inspanningen die het voor 1 en ae inspanningen uie uci »uui 1 1100 orO0U VOOf het ?Min meebrengt. Vooral dat Waarop berust de stimulerende werking van thee? Het is de theine of thee-olie, waarvan theebladeren ongeveer drie pro cent bevatten. Theine (bij koffie spreken we van coffeïne) werkt opwekkend op het zenuwstelsel. Doch anders dan bij koffie heeft thee een veel minder „medisch aspect". Dit zegt dr. O. M. de Vaal in zijn boek Modern Me disch Advies (Em. Querido Amsterdam) erover: „Ook in de thee zijn bepaalde hoeveelheden van purinestoffen voornamelijk theobromine, maar ook coffeïne aanwezig. Een ver bod om thee te drinken is zeer zelden nodig. En dan bepaalt niet de thee als zodanig, maar de hoe veelheid ervan de uit medisch oogpunt gewenste beperking ..Medisch voorgeschreven" wordt thee bij gevallen van diarree en dyspepsie (slechte of moeilijke fpljsverterin-) bij kinderen. Het •mikte verbod om een kopje thee Jto drink -n, kert de moderne ge- |Mfkunde niet meer." laatste is van gewicht: de ouders raken oververmoeid en nergens, hoe noodzakelijk opname in een inrichting ook is, is er plaats. De schrijver legt grote nadruk op het geloofsbeleven van dit zware kruis, wat natuurlijk van groot belang is, doch ons be zwaar is dat de schrijver van dit beleven geen overtuigende, warm-menselijke tekening geeft. We raken wel doordrongen van de precaire situatie. Naar stijl en conceptie is het boek zwak. De schrijver worstelt nog teveel met zijn onvermogen om in enkele rake lijnen het leed en de strijd en de aanvaarding daarvan te beelden, die bij de lezer de nodige bewogenheid wekt en dat is. ge zien het gegeven, jammer. Niet temin blijven er voor hen, die dergelijke gevallen van yabij mee maken, of mee moeten ma ken. bladzijden genoeg over waarin zij hun ervaringen zullen herkennen en de moeilijkheden van het gezin Holwerda met het ..Koningskind" Gooike sterk mee beleven. Het boek telt 193 blad zijden en kost 7,90. H. St. OP ons nieuwe onder werp kregen we al weer heel wat reacties. Leuk dat u in deze drukke maand toch de tijd nam ons te schrijven! Mevrouw V. te R. be gint over; „De huisva der". „Een man is er vol gens mij niet klaar mee dat hij geld inbrengt. Ze hebben er ook aan mee gewerkt dat er kinderen kwamen. Dan is het toch ook hun plicht dat ze zich met de opvoeding be moeien. Dat een man 's avonds moe thuis komt geloof ik wel. Dat is een vrouw toch ook? Ik kom 's middags ook niet aan rusten toe. Met grotere kinde ren heb je het"s avonds druk ker dan toen ze klein waren. Ik ben van mening dat veel mannen niet aan het „priester-zijn" toekomen. Het eten hier is een sport op zich zelf, allemaal achter elkaar. Van een dagsluiting 's avonds komt bij ons ook niets terecht. De één wil vroeg naar bed, terwijl de ander nog niet thuis is. En als pa vroeg naar bed wil, moet iedereen zich daar naar schikken en ook vroeg onder de wol gaan? Genielen Mevrouw G. te O. vindt dat er tegenwoordig veel van de huisvaders geëist wordt. „In veel gezinnen mpeten de man nen na een drukke werkdag nog veel baantjes opknapper, voor hun vrouwen. Dat is meestal bij vrouwen die het helemaal niet druk hebber Want degenen die een gezii ïebben, leren zelf wel aan jakken. Ik vind dat de mar jen die overdag hun zorge 'nebben, 's avonds van hun ge zin moeten kunnen genieten Met de kleintjes een spelletje doen en de groteren helper bij hun huiswerk. Dan weten de kinderen dat ze een vader hebben. Bij ziekte moeten de man nen natuurlijk wél thuis hel pen, maar verder moet een huisvader een man blijven." Schamen „Een vader van zes kinde ren vertelde mij eens trots: „Ik heb nog nooit een baby de fles gegeven en een luier om gedaan," zegt mevrouw D. te M. „Nou, dat vind ik meer iets om je voor te schamen dan om trots op te zijn. Mijn man hielp mij altijd toen ik het nog erg druk met de kleintjes had. Tussen de middag voerde hij de peuters en bracht hen naar bed. 's Avonds hielp hij de baby. Het was een hele verlichting voor mij. Wij wonen op een boer derij. De kinderen zeggen al tijd: „Pappa is buiten de baas, maar mamma binnen." Dat betreft natuurlijk de uiterlijke dingen. Als er iets met de kinderen is gepasseerd kan vader vaak beter met de kinderen praten. Ook moeten de vaders niet te veel „bij baantjes" nemen. Er zijn mannen die daardoor prak- isch elke avond wegzijn foor moeder onprettig, maaj oor de kinderen ook. Ze ver reemden zo van hun vader.' „Bij huisvader denken we aan getrouwde mannen die vader van één of meer kinderen zijn. Mag ik evenwel memoreren dat een vrijgezel zich ook ver dienstelijk kan maken? (Op de foto hiernaast staat een vrijgezel!) Eén van mijn ken nissen, niet meer piepjong maar toch nog lang niet oud, woont met een andere jonge man op kamers bij een wedu we. Ik weet dat hij in zijn kosthuis voorgaat in gebed en dagelijks uit de bijbel leest, zodat hij de huispriester ge noemd zou kunnen worden. Is de hospita ziek, dan zorgen zij er samen voor dat het eten op tafel komt. Verder haalt één van de twee 's zaterdags groen ten en fruit. Ik vind het prij zenswaardig dat er dergelijke mannen zijn, die hoewel niet gehuwd, toch tonen niet ge heel voor zichzelf te leven." hij wel eens een complimen tje? Hoe zijn wij als we die niet krijgen? Waren wij maar net zo nuchter als onze man. Wij zijn altijd behept met valse boeken-romantiek. La ten we toch wat flinker zijn voor onze man!" Geestelijk Huiselijk Vrijgezel Mevrouw V. te H. De man van mevrouw 8. te K. is erg huiselijk en houdt van gezelligheid. „Dus", zegt zij, „dan is hier huisvader wel op zijn plaats. Zulke mensen vinden een nare stemming heel erg, maar dat is onver mijdelijk met opgroeiende kinderen. Je kunt toch niet altijd alles goed vinden. Dan is het prettig als vader zijn stem ook eens laat horen, niet alleen prettig maar nodig. Dèt helpt, want een moeder ver maant veel meer, daar raker ie kinderen aan gewend." Mevrouw V. te A. vraagt: .Hoort u dat ook zo vaak dat mannen zulke egoïsten zijn? Als er iemand egoïst is, dan wel wij vrouwen. We zouden toch zo graag willen dat in onze huishouding „alles om moeder draaide". Maar laten we vader niet vergeten. Krijgt „Het is fijn," zegt mevrouw V. te H. „als de huisvader zijn vrouw op geestelijk terrein kan helpen, zodat ze altijd bij elkaar terecht kunnen. Het is voor de man zeker niet een voudig om na een hele dag taak thuis te komen en weer mee te moeten helpen. Toch geloof ik dat wanneer er veel liefde voor elkaar en vooral ook veel begrip is, er al veel gcwnnnen is. Zo moet de vrouw begrijpen dat haar man naar een gezel lig thuis verlangt als hij van zijn werkkring komt. Wan neer de tafel gezellig gedekt is en het eten klaar, zal dit al veel vergoeden. Daarna is het samen afruimen en afwassen ook niet zo bezwaarlijk. Jammer dat er dikwijls 's morgens geen gezamenlijk ontbijt meer kan zijn. Waar om eigenlijk niet? Waarom al dat gehaast: wat vroeger naar bed en 's morgens wat eerder op, en dan vooral beginnen met gebed. Al is het maar kort, zeker in deze tijd heb ben we dit zo nodig. Wat de t.v. aangaat: alleen maar goe de sttikken kijken. Dit zal ze ker de stemming bevorderen, en er zou meer tijd zijn voor een goed gesprek." Ontspannen Mevrouw B. te W. heeft eei man die graag knutselt en al tijd klaarstaat als er iets ge timmerd of geverfd moet wor den. Daar zal menig huisvrouw u om benijden, mevrouw B.! „Als het nodig is, helpt hij mij ook, maar ik vind dat de man echt niet al tijd hoeft te helpen. Ik vind het fijn als hij afdroogt, maar wij moeten het daar niet op aanhouden. Als de man de he le dag werkt en dan nog thuis klaar moet staan, dan houdt hij voor zichzelf haast niets over. Dan kan hij beter ontspannen door te knutselen of zo, of iets opknappen voor zichzelf, dan met dat werk van ons beladen te worden. Ik ben goed gezond, en heb die hulp niet nodig." Mevrouw v. S. te O. gaat de huisvader eens in *t zonnetje zetten. „Laten wij toch probe ren onze mannen met 'n opge wekt gezicht uit te zwaaien (dat gebeurt sporadisch, constateer ik dagelijks) en te ontvangen. Wij hebben strub belingen maai» zij ook in hun werk. Menige vrouw bagatel liseert het werk van haar man en denkt dat zij alleen 't maar véél te druk heeft." 685,- Met de druk van de wa terstraal wordt nooit te weinig, maar ook nooit teveel water ge bruikt. Dit komt de levensduur van het toestelletje ten goede. De duurste heeft een schuimplastic laagje meegekregen voor geluids isolatie van de machine. Er is ook een hulp in de goedkope prijsklasse voor kleine gezin nen of in de bungalow. Kost 330,-. afmetingen van die laatste 162-210-356-133 mm bij een ge wicht van 7,7 kg. De fabrikant verzekerde ons dat by iedere „grote" keuken van drie a vier duizend gulden zo'n afvalvernie tiger wordt verkocht. Maar bij voorlichtende instanties gaf men ons te kennen dat de vraag er naar nu nog niet zo heel groot is. Er zijn zelfs gemeenten waar zo'n afvalvernietiger verboden De pryzen variëren van 330,- tot ƒ685,-. Mij niet gezien, zegt u? Och dat hebben we van ieder nieuw toestel gezegd. Zo'n afval vernietiger is een heel persoon lijke aanschaf. Komt de vuilnis man twéémaal per week, en de schilleman, hebt u iemand die de aanschaf heeft wellicht niet zo veel met geld, als met de plaats waar u woont te maken. Met zo'n mooie bungalow midden in de duinen of de bossen bijvoor beeld, waar je zelf maar moet zien waar het afval blijft; of mensen op leeftijd, een vrouw met een invalide man. BIJ het lezen van goede wensen voor 1968 en hoe graag geel ik ze u terug viel het me op dal twee briefvriendinnen eerst wal verwonderd (de een tenminste) en allengs met nadruk mij erop wezen dat onze levens totaal verschillend waren. „Het is," zei de een, „of w« elkaar op de trap groeten." Waarbij ze direct eraan toevoegde dat die groet daarom niet minder hartelijk was. De ander, die even oud is als ik| verwondert zich erover dat ik nog op zoveel onderwerpen met enJ thousiasme inga. „Het kan je toch onmogelijk allemaal zo interesse ren," zegt zij, „hoe breng je het op! Voor mij is het leven voorbij. Wat ik niet beleefd heb, zal ik ook niel meer beleven, en mocht het al koJ men, och, dan ben ik er te oud voor." Zij bedoelt dit: als je voor je 40fl geen bontjas hebt, hoeft het niet meer want dan ben je er toch u onelegant en te lelijk voor; als jë niet gereisd hebt, is het niet meet nodig, je past je toch niet meet aan en de wereld is veel te groot Bepaalde mensen ontmoeten, ge accepteerd zijn in toonaangevend! kringen, boeiende contacten hebj ben, och, daarvoor is het te laat en bovendien ben je zó de betrek! kelijkheid van al die z.g. toonaanj geverij gaan inzien dat je als je a< kans kreeg nauwelijks meer de lust zou hebben aan de „strijd naar bo ven" te beginnen. Met andere woorden: eenmaal d kans gemist en je leven zit vast geeft nog wel rukjes, zoals een stul hout in de stroom, maar vaart kom er niet meer in. En dan lees je he sliertje van Christine in de kran en je denkt: hoe bestaat het, di windt zich op over levens en pro blemen en wil je suggereren da het leven vol onvermoede kanse is zeker in die vale bestaantjes - en doet interessant, nee. ik vlie er niet in, maar wil haar met ee goede wens toch even mjjn sympa thie betuigen. IK heb over beide brieven ve/ A gedacht Ik had er de tijd vood in de lange leesuren binnen. II' heb de ene brief iets veranderd, j| ziet het, ik heb bontjas en reizej: genoemd en je zult zeggen dat hë, daarom niet ging. maar zo kan ter minste niemand raden wie je ber Het gaat niet om wintersport ma: in alles om het ouder worden, in de spiegel kijken, het zien anderen genieten, op tijd, terwi jij steeds te laat was of eenvoudij aan iets nooit toekwam. Gek genoeg is het de andef vriendin die reden te over heeft oi zo te praten. Maar zij doet het Zij zegt: Chris, wat een totaal vq schillend leven hebben wij. 1 wy groeten elkaar op de trap. Over die trap heb ik even m< ten nadenken. Ik ben nog oudi wets, ik leef met een trap binnei huis. naar de kelder, naar hoog, naar tweehoog, desnoods de zolder, al kun je op die trap kaar maar al te dikwijls niet p: seren of groeten. Maar je zou r kaar even kunnen kietelen, en vaal wacht je op elkaar. In ieder gev^ kèn je elkaar op „mijn" trap. Zij bedoelt echter, dat blijkt ul« hoe zij schrijft, een trap m ee! flatgebouw: nog wel onder hetzelk de dak, misschien ook nog beschuf maar toch buiten de eigen intienr woning. 9 Toch ook daar elkaar kenneni van elkaar wetend, elkaar een naai. gevend. Mensen die elkaar <f „haar" trap groeten, bezitten vaste wil om niet vreemd voor er' kaar te zijn, willen elkaar noemej en, zo niet noemen, dan toch aatfj zien. Willen, zou je kunnen zegge| eikaars mens-zijn eren in het alleL geringste bewijs: de groet. Wills zich niet opdringen, willen ge# levens met kunst- en vliegwerk elkaar vlechten, maar willen eikais zien. In alle eerlijkheid. Dat wil briefschrijfster ook ml mij. En met zichzelf. Zij ziet <L volheid, de rijkdom énerzijds va een leven dat niet het hare is. z ziet echter ook duidelijk de b« trekkelijkheid van dat „hebbenh zij heeft om het kort te zeggen i lang ontdekt dat leven niet i^ houdt „hebben" maar „zijn". Ineens staan wij bij die ontdeF king op dezelfde trede van de tr© wat is er eigenlijk nog voor veij schil? Doe ik soms ook niet mij. best mijzelf te zien. zou ik son niet meer te wensen, te streve hebben? Zij weet het J: lang: er is geen rust, niet dor bontjas, niet door milieu, ontwik keling, door achtergrond, door zit van man en kinderen (nou bezit?), niet door een miljoen, e» status, niet door je beter-af, hogj of intelligenter te weten dan t volgende; er is alleen rust in h zijn. En om te zijn moet men hel ben leren leven. En dat is het nu juist: dat lerft leven duurt soms een leven laitj Al naar onze aard is, al naar onjj mogelijkheden zijn, helpen wij L kaar daarbij. Zó wensen wij elka een gelukkig 1968: moge het gelu( ken. het, dat leren leven. Zo wc#> ik het ook de andere briefvriendHi Niet beschermerig, zo van: liet kind, jij snapt het nog niet, L wacht nog op iets maar over 1. jaar zijn we allemaal vergeten. T. gen die achtergrond zou je, gelo! ik. allemaal de moed laten zinké" of van de weeromstuit alles kP' hard naar je toe graaien. r IK wil ook niet zeggen: kijk ed even in die levens die dan m z.g. geslaagd zijn, er is altijd baas boven baas. Ook niet: denkt dat er iets aan je perso< lijkheid ontbreekt en je verwarfg .dat „iets" van buitenaf en nnd tussen had je allang een perso< lijkheid kunnen zijn. 1 Dat is allemaal waar, maar le: helpt niets. Begin eens aan de a v dere kant: groet een mens. Vi blijvend, zonder er iets beter v te worden, zomaar uit je bil hart. Krijg het beginsel van 1 gevoel dat je Schepper moet h< a ben gehad toen Hij met ons z g gesprek begon: om niets, zoma s zichzelf tot vreugde, spelende^ scheppenderwijs. Wonderlijk, Gods begint bij een groet

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14