Letterhumdië laboratorium Jammer, dat het zo is gelopen OPINIE Kanttekening EIGEN LA ND IS IN HET proberen van nieuwe mogelijkheden is altijd het kenmerk van een levende kunst geweest. Duidelijker dan ooit was dit het geval omstreeks het begin van de ze eeuw. toen de eerste in dustriële revolutie de wester se samenleving ingrijpend had veranderd. Er was een pluriforme bloei van kunst richtingen en -stijlen en een snelle opeenvolging van ar tistieke modes. De Goede over conflict met minister ZATERDAG 6 JAM"ART 106J Ministers zien JN HET TREFFENDE, enkele jaren geleden verschenen boekje waarin zij van haar ervaringen als evangeliste vertelt schrijft de bekende Kamper mejuffrouw Hendriks ook dit: ..Ook zou ik nog graag het volgende willen vermelden. En kele jaren later kwam ik in het bezit van een foto van een grote bijeenkomst van Chr. Jongelingsverenigingen uit het gehele land en die minister-president gaf daar op die foto een prachtig voorbeeld aan het jonge geslacht van Neder land: Terwijl twee glazen staande voor een ander naar bo ven gekeerd waren, had Zijne Excellentie twee glazen om gekeerd voor zich staan!" Tot zover mejuffrouw Hendriks. Men kan stellen: ietwat overdreven, die opmerking van haar. Men kan echter in haar zien naar die glazen óók de bevestiging zien, hoezeer een minister leeft in een glazen huis. Dat was in het verleden al zo. en het is er door de televisie seker niet minder op geworden. TN EEN VAN zijn laatste „Kamermuzieken" heeft onze parlementaire redacteur Prillevitz voor 1968 een toe nemende belangstelling voor het kabinet voorspeld. Ik ge loof dat hij daarin gelijk heeft. Wat er aan partijhervorming gedaan wordt heeft zich voor de eerstkomende tijd aan het oog onttrokken. De hervor mers zijn in de onderscheiden partijen gebleven en de be raadslagingen zijn gaande. Men moet afwachten wat ervan komt. Zelf niet al te radicaal gezind, hoop ik dat in elk geval frustraties kannen worden voorkómen. In afwachting van wat komen zal gaan we ons herinneren dat er nog een kabinet is. Merkwaardig dat dat zich de afgelopen maanden nogal aan de publieke belangstelling heeft weten te onttrekken. Opinieonderzoeken naar de samenstelling van het kabinet lopen dan ook teleurstellend uit. Het zijn maar weinige bewindslieden van wie namen in enigszins bevredigende mate bekend blijken. En dat is niet nodig; men kan zelfs verdedigen dat het schadelijk is. TIET IS ALLEREERST niet nodig. Want vastgesteld mag worden dat het kabinet het, buiten dus alle politieke discussies over partijvorming en dergelijke om. bepaald niet slecht doet. Door de begrotingen is het goed heen gekomen. Wat van de samenwerking tussen de ministers bekend wordt maakt een gunstige indruk. En het algemene beleid getuigt van be dachtzaamheid en tegelijk van bereidheid om aan te pakken waar dat nodig is. Hoogstens lijkt op een enkel punt enige correctie in de aanpak wenselijk. Voor dit alles lijkt mij dankbaarheid geboden. Er moest Inderdaad enige bestendigheid komen in de regering; er was Immers ingeboet aan gezag. Herstel van vertrouwen mocht daarom een goede zaak heten. Vanuit de gezonde basis dan, door dit kabinet gelegd, lijkt mij een wat duide lijker optreden naar buiten niet alleen ongevaarlijk, doch integendeel nuttig en goed. In dit verband moet mij van het hart dat ik het optreden van de minister-president op nieuwjaarsdag voor radio en tv al te schamel vond. Hij wilde zich kennelijk niet op dringen, maar men kan de bescheidenheid ook te ver drijven. f)E PUBLICITEIT die een kabinet heeft te beoefenen hangt stellig samen met de politiek die het voert. Een kabinet dat zich toelegt op opgevoerde staatstaken zal dat aannemelijk moeten maken. Maar een kabinet dat het anders ziet zal het meer moeten zoeken in een inspireren van het volk. Er kan van een regering immers ook bezieling uitgaan, en dat is in het bijzonder noodzakelijk In een tijd waarin de eigen verantwoordelijkheid van het volk in het geding moet komen. Welnu, hel komt mij voor. dat wij ons in zulk een situatie bevinden. Maar daarvan moet ook de publiciteit vanwege een kabinet blijken afleggen. Er ware heel wat te zeggen over de verhouding tussen ministers en publiciteitsorganen. Er zijn ministers geweest die aan de publiciteit een belangrijk deel van hun aanzien dankten. Anderen zijn juist op dit punt gestruikeld. Hangt de terughoudendheid van het huidige kabinet, van de minister-president in het bijzonder, misschien samen met de pijnlijke ternugtocht onlangs van het public relations- bureau, dat immers in de beoefening van eigen public re lations plotseling onbegrijpelijke fouten was gaan maken? IJ ET IS NIET aan te nemen. Maar er zal de komende tijd wel iets moeten gebeuren. Ook voor een minister geldt, dat uiteindelijk voor het aanzien het gezien worden een voorwaarde is. Want ook ten aanzien van de ministers beleven we een tijd van voortgeschreden democratisering. Ten aanzien van ge zagsdragers levert dat altijd het probleem ook: hoe wordt de afstand verkleind en hoe blijft niettemin iets van de distantie behouden. En hier schuilt dan een belangrijk brok van de hedendaagse gezagsproblematiek die zowel van de gezagsdrager als van het volk de nodige positieve inbreng vraagt. We leven In een tijd waarin datgene wat als buitenge woon wordt aangemerkt spoedig wordt aangevochten. Het zij zo. en voor mij mag het voorzover het uiterlijkheden betreft. Aan de andere kant zou de gedweeheid waarmee zovele ministers zich naar televisiestudio's lieten ontbieden een man-van-de-krant wel eens jaloers kunnen maken, ware het niet dat hij het soms tegelijk wel bedenkelijk vond. Het kabinet zij voor dit jaar. dat voor het kabinet een belangrijk jaar kan worden, ook voor wat betreft deze ma terie een wijze benadering toegewenst. Het kan, algemeen gesproken, met zijn beleid voor de dag komen DIEMER Zeven dagen verder In zake literatuur gewaagde Van Deyssel al van het „letter kundig laboratorium", een uit drukking die hij wel uit zijn Franse lectuur zal hebben opge pikt Vandaag beleven we een tweede industriële omwenteling. Deze wordt weer begeleid door het filosofisch en theologisch denken. Maar het is waar wat Loreis schrijft op blz. 164 van zijn boek: „Een groot auteur heeft geen filosofisch tractaat no dig. hij ademt de lucht in die hem „nieuw" denken doet en dus ook schrijven". Traditie In Literair Lustrum wijst Fens erop, dat Noord-Nederland geen eigenlijk literaire traditie kent, dit in tegenstelling tot Frankriji (13). Het experiment in de litera tuur kan aan zijn doel voorbij schieten, wanneer het zich niet voltrekt tegen de achtergrond van een levende traditie. En zo kom ik eerst op het boek van Loreis, dat overigens een uitgebreide kennis van de Franse literatuur veronderstelt die ik niet bezit. Ik kan zijn boek dus niet op gelijk niveau beoordelen en praat erover als een geïnteres seerd lezer. In Frankrijk bestaat de rich ting van de Nouveau Roman (de nieuwe roman) met als (onvrij willig) leider Alain Robbe-Gril- let Deze gaat ervan uit, dat de wereld niet zinvol is en ook niet absurd, maar ze is er eenvoudig. Uitgevonden Daarom verdedigt de nieuwe roman geen betekenis. Daarom is een schrijver de man die niets te zeggen heeft. Daarom houdt de auteur zich alleen bezig met lite ratuur. Daarom ook moet de ro man als vorm met iedere roman opnieuw worden uitgevonden. Het gaat in de nieuwe roman weliswaar om de mens en hoe deze in de wereld is gesitueerd, maar door de afwezigheid van elke zin vindt er iets plaats dat de Duitsers met één woord aan duiden: Verdinglichung. De mens wordt een soort ding in een we reld van dingen. En dit complex kan het beste door een apparaat worden waargenomen: de came ra. „Want constructie in de hoogste vorm is de wezenlijke uitdrukking van de Nouveau Ro man" (31). Synthese Loreis beschrijft het geestelijk klimaat, waarin de Nouveau Ro man is ontstaan, de buitenstaan ders. de technieken, de voorlo pers. voorgangers en probeert dan een synthese van deze litera tuursoort te geven aan de hand van een zevental mannelijke en vrouwelijke auteurs; namen die de ingewijden kent' en die de buitenstaander niets zeggen: Na thalie Sarraute. Claude Mauriac, Robert Pinget. Claude Oilier. Claude Simon. Michel Butor en Alain Robbe-GrilleL Dan constateert hij het einde van de nieuwe roman, de op komst van een nieuwe „nieu- we-roman, om te besluiten met een uitvoerige literatuurlijst. De samenhang van het levensgevoel van een bepaalde tijd met de li teraire uitdrukking daarvan komt in dit boek wel heel duide lijk uit. afgezien natuurlijk van de informatie, die het in de eerste plaats geven wil. Overzicht- Hef Literair Lustrum wil een geordend en samenvattend over- EIGEN LAND is in, om met de VVV te spreken, en dat zal vandaag in deze hoek blijken. Maar eerst: gaat het dagen over Vietnam, na een bloedig nieuwjaarsbestand, een vredesoproep van de Paus, een voorzichtig geluid uit Hanoi, een welwillende reactie van Rusk? En zal het hart het houden, het „zwarte" hart in het „blanke" lijf van dr. Blaiberg in Kaapstad? En zal de VVV evenveel succes hebben als Johnson hoopt met zijn actie „Eigen land is in" om de dollars minder naar Europa te laten vloeien? Hot nieuwe jaar begint vooral bi Oroningen onrustig, zoals dat heet. Veel meer ongelukken op de weg dan met de kerstdagen. ook door plotselinge gladheid. Het drama in Berkel, waar vier jongelui verdrinken. In Zaandam, waar een gezin van vier personen bij een brand omkomt. Ongelukken ook op zee: de Noorse kustvaarder Advance verloren op de Zuiderpier van de Hoek; de Sch 255 uren vast bij de Scheveningse haven; de Schiedijk van de HAT. op de Ca nadese westkust vergaan. Drukke dager, in het sociaal- economische: behalve de redes van vele voorzitters van kamers van koophandel ook een bezorgde SER-voorzitter De Pous („werk loosheidscijfer onaanvaard baar"). een voorzichtige minister Rooi vink („lichte daling werk loosheid"). vastlopend loonover- leg in de havens, hogere zieken huistarieven. hogere premie voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering. En dan 140 miljoen winst voor wat we geen Tante Pos meer mogen ^oemen. 50 jaar al maar autorr ^erende girodienst, minder half eld voor militairen op de trein terughollende ver koop van losse melk en een hele speelgoedindustrie om de mijn werkers in Heerlen op te vangen. Nieuw bedrijf in het drama Yvonne Paul: de justitie haaltl haar van Schiphol weg. Rotter-1 dammers proeven de metro I (23.000 de eerste dag. vooral kin-I deren-in-de-kerstvakantie). 12.000 jongens worden dit jaar buiten gewoon dienstplichtig omdat mi nister Den Toom ze niet nodig heeft, een kleine jongen lost een roofoverval in het Utrechtse op, de Amsterdamse recherche doet een recordvangst hasjiesj in de auto van een Amerikaan. Den Haag probeert te sussen wat Su- rinames Pengel alarmerend zei over een grensgeschil, en in Noordwijk vergadert het roomse kerkvolk ln een pastoraal „conci lie" over het gezag. Naar aanleiding van: Hector-Jan Loreis, Nieuwe roman is nieuwe filoso fie. Uitgave Manteau Brussel/Den Haag, 175 blz., 6.90 en J. J. Over steegen, Kees Fens, H. U. Jessurun d'Oliveira, 196166 Literair Lus trum. Uitgave Polak Van Gennep, Amsterdam, 310 blz., 10.50. Aanknopingspunt of een strohalm in Hanoi? zicht zijn van de Nederlandse li teratuur van 1961 tot 1966. met de bedoeling voortaan om de vijf jaar nieuwe overzichten te geven. De samenstellers zijn bekend van wijlen het tijdschrift Merlyn en gaan uit van de stelling dat de kritiek te maken heeft met het literaire produkt en met niets of weinig anders. Kees Fens begint met een kor te literatuurgeschiedenis over de periode '61 tot '66 onder de titel Panorama. Hij constateert zoals gezegd vooral in Noord-Neder land een gebrek aan traditie. „El ke Nederlandse prozaschrijver moet opnieuw beginnen, kan niet binnen een gevestigd patroon werken en vandaaruit verder gaan" (13). Ook in de poëzie is het nauwelijks mogelijk een soort ontwikkelingsgeschiedenis te schrijven. Vaak wordt aanslui ting gezocht bij een sterke bui tenlandse stroming, die daar uit een evolutie is ontstaan welke evenwel hier ontbreekt Fens bespreekt verzamelbun dels van de Vijftigers, wier werk na 15 jaar essayistisch nog steeds niet overzichtelijk is gemaakt. Hij releveert de journalistieke vraaggesprekken van Bibeb met Kouwenaar, Campert, Vinkenoog en Lucebert. maar ook de strikt literaire interviews afgenomen door Bernlef en Schippers alsook door Jessurun d'Oliveira, waarin het dichtwerk zelf de meer cen trale plaats inneemt. Fens behandelt Gard Sivik. in middels ook opgeheven en voorts dichters als Vaandrager. Hans Verhagen. Armando en C. Bud- dingh' met de woordvoerder van deze groep Piet Calis. Belang rijker acht Fens het tijdschift Barbarber (opgericht 1958), dat eveneens een huiver toont voor het grote woord, de literaire taal en de geijkte literaire gevoelens (30). Afzonderlijk spreekt hij over werk van de redacteuren K. Schippers en J. Bernlef. Vervol gens komen Remco Campert en L. Th. Lehmann ter sprake, wat hem brengt tot het speciale Maatstafnummer Het korte dicht (nov. 1965). Registreren Maar ik kan niet alles opsom men. Bij de prozaschrijvers gaat het natuurlijk over Hermans. Mulisch, Van het Reve en Jan Wolkers. Ook Jan Cremer wordt genoemd, alsook Ewald Vanvugt, Nescio, Bordewijk, Marnix Gijsen, Walschap, Boon, Daisne, Lampo, Beb Vuyk. Van der Veen. Koolhaas, Claus. Raes e.a. bij de tijdschriften wordt uiteraard Merlyn. met zijn principe van de textuele kritiek herdacht Na het inleidend stuk van Fens volgen opstellen over dertien he dendaagse auteurs, geschreven door zeven ciritici. Een bibliogra fie en een personenregister com pleteren het waardevolle boek. De samenstellers kunnen voor treffelijk registreren en houden zich bij hun letterkundige leest. Voor velen is dat genoeg. Voor mij niet. Dr. C. RIJNSDORP De Block hield handen niet vrij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Zowel de minister als ik zelf vinden het jammer dat het zo gelopen is. De opmer kingen die ik in de Kamer heb gemaakt ik spreek liever niet van verwijten of beschuldigingen houd ik overigens volledig staande. Aan het aanbieden van excuses heb ik geen behoefte. Het enige wat mij spijt is, dat de zaak zo emotioneel is behandeld." Dat vertelt ons h.et Twee de-Kamerlid van D'66, de heer A. de Goede (39), die eind vorig jaar in het nieuws kwam door een hooglopend conflict met minister De Block tijdens het Kamerde bat over de begroting van Econo mische Zaken. Tot veler verras sing en sommiger verontwaardi ging wierp het Kamerlid de be windsman toen voor de voeten. dat hij óp 8 december in de mi nisterraad van Euratom de Ne derlandse zaak ernstig heeft De ministers van de Zes heb ben in Luxemburg namelijk una niem tot een studie over de toe komstige splijtstof voorziening van de EEG besloten, zonder dat minister De Block een veelbelo vend Nederlands project als stu die-object naar voren heeft ge bracht. De heer De Goede informeerde naar de reden van deze ministe riële nalatigheid, die (naar hij drie dagen later in een Volkskrant-interview veron derstelde) „ons land weieens het lieve sommetje van 600 miljoen gulden kan gaan kosten". De mi nister antwoordde, dat hij zich in Luxemburg nergens op had vast gelegd. dat alle mogelijkheden nog open waren en dat de rege ring de handen volkomen vrij had gehouden. ODgewarmd door de VVD-er Joekes, die van de heer De Goe de excuses verlangde, kwam de minister later in het debat tot emotionele uitspraken als „bij zonder onbillijke aanval", „apert onjuist verhaal" en „ik onder handel in Euratom en dan is het mijn zaak of ik iets inbreng of niet". De D'66-er kreeg boven dien het verwijt te horen, dat hij misbruik had gemaakt van gehei me gegevens. „Kolder" ..Kolder" noemt de heer De Goede dat tegenover ons. „De mij verstrekte gegevens zijn geen van alle geheim. Dat er een be langrijk Nederlands project voor de produktie van verrijkt urani um in ontwikkeling is, is even min geheim als het feit van de ministersconferentie in Luxem burg en het globale resultaat daarvan". Om prijzend te besluiten: de Erasmusprijs gaat naar de En gelse beeldhouwer Henri Moore, de Nijhoff-vertaalprijs naar Ida M. Gerhardt en Felipe Lorda Alaiz. en Cecil Day-Lewis wordt de Britse poet laureate oftewel hofdichter DEZE WEEK GEZEGD: „De conjuncturele griep is van kortstondige aard ge weest. maar de algemene fysieke conditie van onze economie is nog voor verbe tering vatbaar. Extra inspan ningen op het gebied van in vesteringen kunnen gemak kelijk weer leiden tot infla toire koortsverschijnselen die een nieuwe griepaanval ople veren. De budgettaire peni cilline heeft niet bepaald sterk koortsbestrijdend ge werkt." (Drs. J. W. de Pous). „Geheim is alleen het procédé van het Nederlandse project. Men moet niet aan boord komen met het verhaal, dat niet de mi nister, maar ik het landsbelang heb geschaad door geheimen op straat te gooien" De Euratom-studie, waartoe in Luxemburg werd besloten, zal gaan over 1. de omvang van de Westeuropese splijtstofbehoefte in de komende decennia, en 2. de voorziening daarin. Binnen tien jaar zal de kern energie een van de grootste ener giebronnen in de EEG zijn en de verwachting is. dat de opwekking van elektriciteit dan aanmerke lijk goedkoper zal zijn geworden dan thans met behulp van steen kool. olie en aardgas het geval is. De bouw van kernenergiecentra les maakt echter een diepgaande studie en planning noodzakelijk, waarvoor enorme investeringen moeten worden gedaan. In EEG-verband is op het ogenblik nog slechts één project voor de produktie van uranium Ln werking: het Franse centrum Pierrelatte. Daar werkt men vol gens de zg. gasdiffusie-methode: een vrij duur procédé om het verrijkte uranium (brandstof voor kernreactoren) te winnen. Ook de Amerikaanse en Engelse centra werken thans nog volgens deze methode. Onderzoekers in Amerika. Japan, Duitsland en Nederland experimenteren echter al jarenlang met een ander procédé voor verrijkte-uranium- produktie: de zg. ultra-centrifu- gemethode. De toepassing daar van zou belangrijk goedkoper zijn dan volgens de gasdiffusie- methode mogelijk is. Het Nederlandse onderzoek, waarmee in 1953 onder leiding van prof. Kistemaker is gestart, is nu op de rand van het succes gekomen. De resultaten zijn zo danig, dat enkele weken geleden bij Amsterdam met de bouw van een proeffabriek kon worden be gonnen. Insiders beweren, dat Nederland nu al een belangrijke voorsprong op het buitenland heeft bij het experimenteren met de nieuwe scheidingsmethode. Het Nederlandse project belooft de goedkoopste methode te wor den om verrijkt uranium te pro duceren. Maar... zonder internationale samenwerking komt er niet (al thans niet snel genoeg) uit wat er aan economische voordelen in zit. Bovendien: je hebt een interna tionale markt nodig om het pro dukt af te zetten. De berekening die de heer De Goede in de Kamer gaf. was de ze De bouw van een Euratom-fa- briek volgens het principe-Pier- relatte vergt een EEG-investe- ring van tussen de 5 en 7 miljard gulden. Het Nederlandse aandeel daarin bedraagt ongeveer 8 pet. van 7 miljard is 600 miljoen gul den. Wordt echter het Neder landse precédé toegepast, dan zal waarschijnlijk slechts een be drag van 1 a 2 miljard nodig zijn voor de totale investering. „Dan gaat hier geen geldstroom het land uit, maar dan komt er een binnen; en dan een veel groter! De betalingsba lans zou er wel bij varen". Onverklaarbaar" De heer De Goede vindt het nog steeds onverklaarbaar, dat minister De Block (die hij overi gens „een harde werker" noemt) deze kaart uit zijn hand heeft laten vallen. De bewindsman stelt: „Ik heb de verwijzing naar Pierrelatte uit de oorspronkelijke studie-opdracht weggewerkt en dus m'n handen volledig vrijge houden". maar dat laatste be twist de heer De Goede perti nent. „Wat mij interesseert is niet of Pierrelatte er oorspronkelijk in stond, maar dat de minister ver zuimd heeft het Nederlandse pro ject naar voren te schuiven. Daarmee heeft de Franse metho de een belangrijke voorsprong veroverd. De studie, waartoe in Luxemburg werd besloten, zal immers worden verricht op basis van de nu aanwezige technische gegevens. En dat zijn de gege vens van Pierrelatte. Formeel heeft de minister zich aan niets gebonden, maar mate rieel betekent de genomen beslis sing, dat er alleen op de Franse plannen wordt gestudeerd, met een grote kans dat de Eura- tom-fabriek ook volgens het Franse procédé zal gaan werken". De bewindsman heeft de han den dus niet vrijgehouden. Het zal uiterst moeilijk zijn om nu. na Luxemburg, het Nederlandse project nog te pousseren, want daarvoor is de medewerking van Frankrijk nodig en ik zie niet zo gauw hoe we die nog kunnen krijgen. Achter Frankrijks rug om de zaak nog met de Engelsen trach ten te klaren, is ook niet eenvou dig. De Fransen zouden dat te recht een rotmanier kunnen noe men: eerst akkoord gaan met Pierrelatte. dai» terugkrabbelen en met een ander beginnen". Volgens de heer De Goede had minister De Block in Luxemburg moeten zeggen: „Er is een Neder lands project dat in de studie zal moeten meetellen; daarom accep teren wii niet zomaar Pierrelatte; verder willen wij de discussie van 18 en 19 december over de toetreding van Engeland afwach ten en daarom vraag ik uitstel van de beslissing met twee a drie maanden" „Dan waren de Fransen onder druk gezet met het dreigement. Nederland gaat z'n goedkope me thode met Engeland uitwerken. Als zo onderhandeld was. had de minister werkelijk de handen vrijgehouden. Nu heeft hij de boot gemist". Tot teleurstelling van de Duitsers, die (blijkens een inter view van de Frankfurter Allge- meine met de Westduitse mi nister voor technologie Stol ten- berg) van Nederland de inbreng van het „project-Kistemaker" hadden verwacht. De Duitsers la ten om begrijpelijke redenen het initiatief liever aan Nederland over. Streven naar samenwerking met de Bondsrepubliek op nucle air gebied heeft politiek en psy- De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Nicholt Katzenbach, bracht deze week een kort bezoek aan ons land om d bezuinigingsmaatregelen van president Johnson toe te lichten. Me ziet hem hier (rechts) met mr. Luns. TTOOPGEVEND was In 4 afgelopen week de mededi ling uit Hanoi, dat het vn desbesprekingen met de Ver. Sti ten zal beginnen als de Amei kaanse bombardementen en ai dere aanvallen op Noord-Vid nam onvoorwaardelijk wordt gestaakt. Vroeger werd slechts gezejj dat stopzetting van de bombar^ menten „mogelijk tot besprekij gen zouden kunnen leiden". 0| werd voorheen nog aangedrong op een permanent afzien v luchtaanvallen en andere oo logshandelingen. De mogelijkheid, dat inleidt de vredesbesprekingen word gehouden is aanwezig, al m worden toegegeven, dat er n meer dan een aanknopingspi is. een strohalm wellicht, die ter wellicht geen houvast bli te bieden. Het is begrijpelijk. Washington aarzelt, op het v£ aanbod van Hanoi in te gaan.l hangt zo ontzettend veel van E dat enige bedenktijd ten v&j verantwoord is. Een positief ai woord zonodig in de vorm u j een tegenvoorstel mag echj niet uitblijven. 'I Cambodja ti In hoeverre de reis van Cherf1 Bowles (Amerikaans amb; deur in India) naar Cambi iets te maken krijgt met het bod van Hanoi, moet nog woi afgewacht. De officiële taak Bowles is, met prins Norot Sihanoek te pra\cv_ - troepen van Noord-Vietngmi de Vietcong, die Cambodja uitvalsbasis gebrufken bij aanvallen op Zuid-Vietnam. Volgens niet bevestigde berï ten is echter de hoofdstad Cambodja, Phnom Penh, te de plaats, waar Hanoi met rika vredesbesprekingen zou len voeren. De mogelij] bestaat dus, dat Bowles betrokken raakt bij voorl dende besprekingen, welke nen leiden tot officiële onderl delingen. Verkiezingen Intussen is de gouverneur Michigan, George Romney, di< kandidatuur van de Repi keinse partij bij de pi dentsverkiezingen van novei in de wacht wil slepen, van wereldreis van een maand tei gekeerd. Het was geen davei succes. Romney bezocht ook Vieti en de Amerikanen waren nieuwd te vernemen, of zijn op de zaken daar vaste vori had aangenomen. Zij werden j leurgesteld. De rivaal Johnson kon slechts vertellen hoe de uitslag van de pi dentsverkiezingen ook zou zijl Amerika Vietnam niet in steek zal laten. chologisch gevoelige kanten. „Het woord „bom" valt dan zo gauw". Amerikaanse druk „Ik vrees", zegt de heer De Goede, „dat de minister heeft on derhandeld onder een zekere druk van Amerikaanse kant. Het Nederlandse procédé kan een goedkoper produkt opleveren dan wat nu Amerika en straks Frankrijk op de markt brengen. De Amerikanen vrezen die con currentie". Politiek gesproken kan ik me voorstellen, dat Washington de Vijf liever afhankelijk zien wor den van Pierrelatte, omdat bij een breuk met Parijs de Vijf dan automatisch terugvallen op Ame rika als nucleair leverancier". Het angstvallig kijken naar wat Amerika wil of niet wil, vindt de heer De Goede een ty pische trek van het Neder- landsche beleid. „Dat merk je ook wel in het parlement. D'66 wil echt niet meedoen aan an ti-Amerikanisme, maar vindt wel dat we moeten oppassen geen technologische kolonie van de Verenigde Staten te worden". Geheimhouding Er is gezegd, dat het hoogst onverstandig zou zijn geweest het Nederlandse project,zolang dat nog in de experimentele fase verkeert, tot onderwerp van een Europese studie te maken. De in ternationale concurrentie zou de geheime gegevens op een presen teerblaadje aangeboden hebben gekregen. De heer De Goede vindt die geheimhouding geen argument. „Niemand verwacht, dat we alle schroeven en moeren -van ons project op tafel leggen. Wat wer kelijk geheim moet blijven kan geheim blijven. Dat is met doel treffende waarborgen te regelen. De hoofdzaak is, dat er een pro ject op stapel staat, waarin heel veel geld is gestoken en waaraan onze onderzoekers jarenlang hun beste krachten hebben gewijd. Zij willen optimale resultaten, maar dat kan door internationale samenwerking. Daarvoor moet je geheimen prijsgeven". Zijn interventie in de Kamer heeft volgens de heer De Goede al een positief „schrik-effect" ge had. „Men is zich gaan realiseren welke belangen hier in het ge ding zijn. De publiciteit heeft de zaak overigens een beetje verte kend. Bij de gegevens waarover we op het ogenblik beschikken, kan je mij nog de minister volstrekt gelijk geven". „Ik wil de minister het voor deel van de twijfel geven, maar ik vind ook. dat het parlement er recht op heeft in staat te worden gesteld zoveel mogelijk te beoor delen wat er is gebeurd. De stel ling dat er onder het zegel van de geheimhouding niet te praten valt. kunnen wij niet accepte ren". „Een staaltje van slechte poli- tièk" noemt de heer De Goede het optreden van de VVD-er Joe kes, die zonder enige kennis van de feiten voor de minister in de bres sprong, alleen omdat die in een bevriend kabinet zit en D'66 nu eenmaal tot de oppositie be hoort. „Zoiets vind ik een symp toom van een verziekt en verstard bestel". Op donderdag 18 januari ver gadert de Tweede-Kamercom missie voor de kernenergie. Op de vastgestelde agenda komt ook „Luxemburg" voor. De minister zal in dit vertrouwelijk beraad zijn omstreden beleid nader toe lichten. De heer De Goede is het met ons eens, dat het vertrouwelijk afdoen van een zaak die publie kelijk zoveel stof heeft doen op waaien. onbevredigend is. „Ik zal er vroeg of laat in het openbaar op terugkomen. Voorlo pig maar even betijen cn af wachten wat de minister de acht tiende gaat zeggen. Primair is voor mij de zakelijke benadering. En uiteraard het landsbelang. Daaraan zou ik graag de vraag hoe we deze kwestie nu verder afhandelen, ondergeschikt willen maken". Enkele jaren geleden br#1 Romney ook een bezoek aan A nam. Hij stond toen geheel ter de zaak, die Amerika zegt te verdedigen. Later sl|j hij ziin woorden in met de ontschuldiging, dat hij het slaj toffer was geworden van hersenspoeling. Concurrenie [jf Behalve Romney dingen oolle vroegere vice-president RiclJ Nixon en de gouverneur van I lifornië, Ronald Reagan, r.aaig kandidatuur van de Repif" keinse partij. Voorts wordt r* genomen, dat de gouverneur! de staat New York, Nelson F1 kefeller. zich als compromis-F didaat op de achtergrond h<f Op 12 maart zullen Rorrp' Nixon en Reagan hun kracl meten bij de voorverkiezingel de staat New Hampshire, lijkt daar de sterkste papien hebben. Zijn positie kan evefl worden bedreigd door Reqf omdat ook deze zich tot het i conservatieve deel van de kifl richt. Invloed De kansen van Nixon wc ook beïnvloed door de ontwi lingen in Vietnam. Komei vredesbesprekingen en lelde: ze tot een wapenstilstand, wordt zijn positie zwakker, ney zou daarvan kunnen pi ren, al moet worden gezegt hij als kandidaat voor het dentschap geen grootse maakt. Dit laatste geldt echter in sterke mate voor Nixon. in Amerika over het algci wordt aangenomen, dat hij in staat zal zijn. Johnsi verslaan hoe zwaar de kr op diens beleid als president mag wegen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12