Automatische kassier achter du"rdeL loket van toekomst Jlartlramplan tatie is uitgesloten Edith en Peter reden in metro Toestand dr, Blaiberg volkomen bevredigend Vijftig jaar postcheque en giro Ziekenhuis PTT neemt nu reeds proeven met machine Bouwbedrijf weinig optimistisch Romney terug KRITIEK VAN ARIADNE OP KRANTEN erman hoog niet roor Andreiko: 3-3 20 RUSSISCHE LUCHTBRUG IN JEMEN Joden in Arabië zijn vogelvrij Geen belasting betaald: staking in Eindhoven Maatregelen van Johnson stuwen rentevoet op DR. DE VAAL: BADAARD OP DRIFT Koepi 7 DONDERDAG 4 JANUARI 1968 Premie omhoog? DEN HAAG Over vijf tot zeven jaar is het mogelijk dat in plaats van een vriendelij ke lokettiste „een automatische kassier" op het postkantoor het geld van uw postrekening uit betaalt. De PTT gaat dit kwartaal proeven nemen met een uit Zweden afkomstig apparaat, dat nadat een identificatie kaart in de gleuf is gestoken, de gel digheid is vastgesteld en op een toetsenbord het gewenste aantal bankbiljetten is aangegeven, het be drag uitkeert, nadat een geheim nummer is aangeslagen. De aanschafkosten voor een derge lijke automatische kassier bedragen opgeveer 40.000 gulden. In de Vere nigde Staten zal een apparaat wor den besteld dat soortgelijke hande lingen kan uitvoeren voor stortingen. Hiermee wil de PTT de lange rijen voor de loketten in de toekomst te gengaan. Verwacht wordt dat deze machines, die dag en nacht, ook in het week- DEN HAAG De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer L. J. te Pas, is weinig opti mistisch over 1968. Het onderne mersklimaat is in ons land bepaald niet gunstig, zei hij gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Hij wees erop dat dit klimaat in economisch, sociaal en fiscaal opzicht nog aanmerkelijk slechter zal kunnen worden. In economisch opzicht als gevolg van de bestedingsbeperkende maatregelen van de overheid. De heer Te Pas noemde de vooruitzich ten over de ruimte voor loonsverho gingen „helaas nog niet rooskleu rig". NEW YORK Gouverneur Rom ney van Michigan, die dingt naar de kandidatuur van de republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen van november, is van een wereldreis van een maand in Amerika terugge keerd. Hij zei, dat Amerika Vietnam niet in de steek mag laten. Regeringslei ders met wie hij heeft gesproken, maakte hij duidelijk dat de Ameri kaanse vastbeslotenheid, een bevre digende oplossing voor het Vietna mese vraagstuk te vinden, niet zal verminderen. UTRECHT Met de VPRO-adver- tentie. die door een aantal dagbladen werd geweigerd, is volgens de heer W. B. F. Schaper, hoofdredacteur van het reclame- en marketingweekblad Ariad ne het bewijs geleverd van een gevaar lijk tekort aan eerbied voor de vrije meningsuiting bij deze groep. Hij noemt deze censuur niet minder ernstig dan eenzelfde beknotting van het vrije woord in de redactionele ko lommen. De heer Schaper meent, dat de reden, die de betrokken dagbladuitgevers had den om de advertentie te weigeren was gelegen in de bij hen blijkbaar bestaan de behoefte niet mee te werken aan een wederwoord, dat ernstige kritiek bevatte op een ochtendblad (De Tele graaf). Storm richt schade aan in koffiebaren PARANAGUA Brazillë's belang rijkste koffiehaven Paranagua en omgeving zijn gisteren getroffen door een zware storm, die voor enige mil joenen guldens schade heeft aange richt. Tot dusver is geen melding ge maakt van dodelijke ongelukken, maar vele mensen zijn licht gewond. De plaatselijke afdeling te Parana gua van het Braziliaanse koffie-insti- tuut heeft de autoriteiten van de staat Parana verzocht het getroffen gebied tot rampgebied te verklaren. In de haven hebben ruim 600.000 voor verzending gereed liggende zak ken vele zijn vernield. TIFLIS De derde partij uit de tweekamp om het wereldkampi oenschap dammen tussen Iser Koe- perman en uitdager Andris Andreiko is woensdag in remise geëindigd. De stand in deze tweekamp, die in Tiflis wordt gehouden, is hierdoor gelijk gebleven: 33. In dit derde treffen is Andreiko dicht bij een overwinning geweest. Hij kwam zelfs een schijf voor. maar de ervaren Koeperman bouwde zijn verdediging zo op dat Andreiko na 69 zetten met remise genoegen moest nemen. De partij werd geopend met de Nederlandse variatie van de Ra- fael-opening. end, voor de rekeninghouders beschikbaar zullen zijn, geleidelijk op grote schaal zullen worden inge voerd. Een groot aantal overschrij vingen, zo verwacht de vijftigjarige Postcheque- en Girodienst, zullen straks via de „girofoon" (telefonisch gireren) worden verricht. Duidelijk is dat de automatisering in nog grotere mate zal worden door gevoerd. Zo zal er een prijsvraag worden uitgeschreven om te komen tot vervanging van het personeel dat de ponskaarten controleert. Deze werkzaamheden vergen thans 15 miljoen. Concurrentie Verwacht wordt dat de concurren tie met de banken nog aanmerkelijke feller zal worden. Dit zal voor de PTT meer kosten met zich meebren gen voor de noodzakelijke reclame campagnes. De dienstverlening blijft de grootst mogelijk aandacht behouden: het storten op eigen girorekening en de uitbetaling met kascheques is thans gratis en de openingstijden werden aangepast aan de koopavonden. Ook de proef met de stortingsbus- POSTCHEGUE- Etf GIRODIENST wa- _a sen op een viertal plaatsen in Den Haag is tot nu toe een succes geble ken. Opvallend is het vertrouwen van het publiek, aldus de PTT. De bedragen, die in de bussen worden gedeponeerd zijn groot. Zelfs werd een storting van 20.000 gulden aange troffen. Bestudeerd zal worden of het zin heeft hiermee door te gaan met het oog op de mechanisering. Kascheques NEOERIAND De jabileumzegel die ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van de Postcheque- en Girodienst zal worden uitgege ven is een ontwerp van de heer P. Zwart uit Wassenaar. De ze gel geeft een indruk van een geautomatiseerd financieel be drijf. Met de kascheques hebben zich weinig gevallen van fraude voorge daan. In totaal zijn er nu 610.000 houders en worden er per dag 22.000 kascheques verzilverd. Het sa'do van de girodienst per 31 decmbcr bedroeg 3400 miljoen gulden, opnieuw een stijging ten aanzien van vorig jaar, hoewel het door de anti-inflatie poli tiek van de regering wat minder wordt. Op 16 januari zal de jubileumvie ring van de Postcheque- en Giro dienst beginnen. Die dag verschijnt ook een jubileumpostzegel van 20 cent. De zegel geeft een beeld van het geautomatiseerde financiële be drijf. Prof. dr. R. Heertje uit Amster dam heeft een wetenschappelijke verhandeling geschreven over „Eco nomie en techniek" Bovendien hebben 35 functionaris sen van de PTT een herdenkingspo- chët samengesteld. Rassenwetten geen probleem KAAPSTAD Het jongste medische bulletin van het Groo- te Schuur-ziekenhuis luidt: „Toe stand dr. Blaiberg volkomen be vredigend". Uit dit schaarse nieuws wordt opgemaakt, dat de 58-jarige tandarts sneller her stelt van de Harttransplantatie dan Louis Washkansky bij de vo rige operatie. Blaiberg ligt niet meer in de zuur stoftent en voerde korte gesprekken met artsen, terwijl dezen hem bloed- plasma toedienden. Hij nuttigt vloei baar voedsel water en glucose maar men hoopt hem al spoedig een licht dieet van gekookte eieren en groenten te geven. In tegenstelling tot dê operatie op Washkansky is men veel terughou dender met nieuwsvoorziening. De gesteriliseerde kamer van Blaiberg wordt door politie bewaakt. In Zuid- Afrika raakt men voorlopig niet uit gepraat over het feit, dat de 'blanke Blaiberg leeft met het hart van een man. mét wie hij volgens de wet geen restauranttafel of zelfs maar een toilet mag delen. Vele kranten i menen, dat dit aspect gebruikt wordt j door tegenstanders van de rassen- 1 politiek. HELPEN Ds. W. A. Landman van de Ne derduits Gereformeerde Kerk, die i het apartheidsbeleid krachtig steunt, zei: ..Als ik onderweg een niet- 1 transplantaties zal verbieden, mag geen gebruik meer maken van de faciliteiten van de radio. FOTO'S Het Amerikaanse televisiestation NBC heeft de exclusieve rechten van de foto's van de operatie voor 50.000 dollar gekocht. Dr. Botha, een van de chirurgen, heeft eigenhandig een in de operatiezaal binnengedrongen fo tograaf, die zich voordeed als me disch student, verwijderd. De NBC heeft een kort geding aan hangig gemaakt, waarbij geëist wordt dat deze foto's niet in omloop zullen worden gebracht. Het Zuid- afrikaanse hooggerechtshof heeft be paald, dat de fotograaf McKenzie vóór 17 januari moet aantonen waarom het hof geen reden zou heb ben hem een verbod op te leggen tot publikatie van de foto's. Dit is de „Automatische kassier", waarmee de PTT proeven gaat nemen. De automaat is in staat geld van een postrekening uit te betalen aan de hand van een identificatiekaart. Steun voor republikeinen ADEN Volgens oliekringen in Aden onderhouden zeven Russische transportvliegtuigen in Jemen tussen Hoedpvdah en Sanaa een luchtbrug om de .Temenitische republikeinen die door de felle aanvallen van de royalisten in een verdedigingspositie ziin gebracht, te steunen. Maar de minister van buitenlandse zaken in het republiekeinse kabinet van Jemen, Hassan Mekki. ontkende dat de troenen worden bevoorraad door de Russen. Volgens hem is er geen enkele Rus in Jemen en de vliegtuigen van Russische makelij worden gevlogen door in Rusland op geleide Jemenieten De royalisten schijnen .nieuwe vor deringen te hebben gemaakt bij hun opmars naar de hoofdstad Sanaa. Zij hebben echter gróte verliezen gele den door de onophoudelijke bombar dementen door republikeinse toestel len. Er zouden 4000 man zijn gedood. AMSTERDAM De Internationa le organisatie van zionistische vrou wen, waarin 2300 Nederlandse joodse vrouwen zijn vertegenwoordigd, heeft minister Luns (buitenlandse zaken) een telegram gestuurd, waar in zij de minister verzoekt de Neder landse gedelegeerde bij de VN op te dragen, te pleiten voor de rechten van joodse burgers in Arabische lan den. Dit naar aanleiding van een verklaring van de minister van bui tenlandse zaken van Israël, dat dui zenden joden in de Arabische landen nog steeds het slachtoffer zyn van vervolging, willekeur, gevangenhou ding, lichamelijke mishandeling en vernedering. Horloges Ier waarde van 90 mille gestolen HEERLEN Gistermorgen half vier zijn uit de étalage van een Heer- lense juwelierszaak briljanten, rin gen, armbanden en horloges ter waarde van 80 tot 90 duizend gulden gestolen. De winkelruit werd met een hard voorwerp verbrijzeld. Het rond vliegend glas veroorzaakte bovendien nog een schade van naar schatting 10.000 gulden aan juwelen, die de da der niet meenam. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De verpleegprijzen voor de ziekenhuizen zijn per 1 januari jl. omhoog gegaan. Het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven verwacht stijgingen per dag van 1.80 voor de derde klas, 2.15 voor de laagste tweede klas en 2.45 voor de hoogste tweede klas. Men gaf ons als commentaar dat de stijging van da kosten meevalt. Welke de gevolgen hiervan zijn voor de premies van de particuliere ziektekostenverzekeringen is op dit moment nog niet duidelijk. Een rol speelt het van kracht wor den van de algemene wet buitenge wone ziektekosten, deels per 1 jan. en deels per 1 april. Het tweede jaar ziekenhuisopname gaat dan voor re kening van de wet komen. De kostenverlaging voor de instel lingen van ziektekostenverzekering die hiervan het gevolg is zal waar schijnlijk minder zijn dan twee pro cent Pet is reeds duidelijk dat de thans bekende tariefsstijgingen niet opwegen tegen hgt geringer soulaas dat de AWZ gaat bieden, zodat in de loop van het eerste kwartaal toch wel een (beperkte) stijging van de premie valt te verwachten. EINDHOVEN Twintig arbeiders van het isolatiebedrijf Isobar in Eindhoven zijn in staking gegaan omdat zij hun directeur ervan ver denken, dat hij sinds april vorig jaar geen loonbelasting en AOW-premie voor een aantal arbeiders meer heeft afgedragen. Volgens de katholike metaalbewer- kersbond Sint Eloy en de algemene metaalbedrijfsbond (ANMB) heeft de directeur J. B. al verschillende aan maningen van de belastingdiensten genegeerd. De vakbonden hebben een volledig onderzoek toegezegd. Ze hebben de arbeiders ervoor gewaarschuwd, dat zij volgens de belastingwetgeving zelf voor de betaling van de achter stallige loonbelasting en andere pre mies kunnen worden aangesproken als de directie in gebreke zou blijven. ROTTERDAM Door de jongste maatregelen van president Johnson ter bestrijding van kapitaalsvlucht uit de Ver. Staten zullen, naar de directie van hel Rotterdamse kantoor van de First National City Bank ver wacht, ide activiteiten van de in Eu ropa gevestigde Amerikaanse bedrij ven zeker niet verminderen. Zij zul len echter als gevolg van de maatre gelen van president Johnson voor het doen van investeringen gebruik moe ten maken van de Europese kapi taalmarkt. Dat zal, aldus de Rotter damse directie van de bank. niet tot gevolg hebben dat die investeringen zullen teruglopen, maar waarschijn lijk wel leiden tot oplopen van de rentestamiaard. De First National City Bank heeft thans haar tweede vestiging in Ne derland geopend in het Gebouw In ternationaal aan de Westblaak te Rotterdam. De eerste Nederlandse vestiging van deze grote Ameri kaanse bankinstelling de derde op de wereldranglijst werd in 1964 te Amsterdam geopend De Rotterdamse vestiging beslaat een ruimte op de begane grond en een lokaliteit in de entresol, te zamen vierhonderd vierkante meter vloerop pervlak. De directie weet nu reeds, dat over enkele jaren deze ruimte te klein zal zijn en het kantoor is dan ook tijdelijk in het Gebouw Interna tionaal ondergebracht. Wel is zeker, dat de Rotterdamse vestiging van de First National City Bank ook in de toekomst in het stadscentrum van Rotterdam zal blijven. Het ministerie van defensie heeft de N.V. Hollandse Signaalapparaten te Hengelo een ontwikkelingsop dracht gegeven voor een radarsys teem voor mobiel anti-luchtdoel geschut op rupsbanden. nodig heeft om zijn leven te redden, is het mijn plicht al het mogelüke te doen om hulp te verlenen. En als daarvoor het hart van een blanke nodig is, zeg ik zonder aarzeling: ge bruik het als het er is. Het komt mii voor, dat deze overplanting van het hart van een kleurling in het lichaam van een blanke sommige mensen doet geloven dat de hemel omlaag is gekomen. Hun houding is be^ch^'ik en onchristeliik." Dr. Strauss van de Hervormde Kerk: ..De kerk heeft geen bezwaren tegen een menselijke harttransnlan- tatie. Deze operatie toont aan dat de christelijke verantwoordelijkheden zich niet tot een ras beperken en dat het de wil van Christus is dat wij bij dragen tot verlenging van het men selijk leven." Een Amerikaanse journaliste, die via de Zuidafrikaanse radio naar Amerika het bericht uitzond dat de regering mogelijk soortgelijke hart- HILVERSUM Dr. O. M. de Vaal, kinderarts en endocrinoloog, heeft voor de NCRV-radio ernstige kritiek geleverd op de recente harttrans plantaties in Zuid-Afrika. „Het is eigenlijk met zekerheid te weten, dat iemand aan een derge lijke ingreep op zeer korte termijn zal sterven en dit is helemaal de bedoeling van de genees kunde niet." Dr. De Vaal heeft verleden jaar reeds verklaard, dat het inplanten van een echt hart of een kunsthart bij de mens uitgesloten moet worden geacht. „Bij de huidige stand van zaken kan men dit hart niet langer dan enkele weken laten functioneren. Het nut hiervan oversolirijdt de medische ethiek in grote mate." Dr. De Vaal. die gespecialiseerd is in de wetenschap omtrent de afsaheiding, zei verder verbaasd te zijn, „dat er een team op dit ogenblik ineens in een toe stand gekomen is, waarbij iedere verantwoordelijk heid schijnt vergeten te worden en dat waarschijnlijk één man, die daarbij de leiding heeft, de dryvende ■kracht is en geestelijk min of meer op drift is ge raakt." Dr. De Vaal zei zich bewust te zijn van het gewicht van deze uitspraak, maar het is in de medische we tenschap meer voorgekomen, dat iemand meende een vondst te hebben gedaan en daarom over alle bezwa ren heenging. „Er is iemand de weg kwijt geraakt. Hij heeft geen zelfkritiek meer en hij leeft in een waan wereld en in de veronderstelling dat hij dingen kan. die niemand redelijkerwijs en fatsoenshalve heeft aan gedurfd." Ook prof. Forssman, de Duitse Nobelprijswinnaar voor geneeskunde, heeft ernstige bezwaren geuit in een artikel in de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Volgens hem is de kennis omtrent het onderdrukken van de afweermechanismen van het menselijk lichaam nog on volmaakt. Hij girg zelfs zover de twee operaties gruwelijke scènes te noemen en te vergelijken met oorlogsmis daden (euthanasie) van Duitse medici. „Ls het niet gruwelijk" zo schrijft hij, „dat in de ene zaal artsen een patiënt aan de hart-longen-machine koppelen, ter wijl in de zaal ernaast artsen met getrokken messen om een jonge vrouw staan, niet om haar te helpen, maar verlangend om in haar lichaam te kunnen snij den. Hier worden alle beperkingen van het menselijk en medisch denken ruw weggevaagd." Mevrouw J. Bakker van de Spangensekade heeft samen met dochter Edith en zoon Peter tussen duizenden andere Rotter dammers woensdag de metro bezocht. Het begon met het kopen van kaartjes op het station bij het Centraal Station. Een probleem op zichzelf, enkele reis twee kwartjes, vijfritten- kaart 1,25 en voor de kinderen half geld. Alle kaarten kwamen uit automaten. De tweede nieuwigheid was het „ontwaardingsapparaat". Kaartje in de gleuf, stukje er af, lampje gaat branden en de gladde metalen slag boompjes kunnen eenmaal worden omgedraaid. Dat ging nog niet zo vlot die eerste dag. Maar dan zittend met zijn drietjes achter een van de metroraampjes is het gedrang gauw vergeten. In de metro zie je Rotterdam uit een heel andere hoek. Dat uitzicht is nog mooier bij de twee havens die worden gepasseerd de Rijnhaven en de Maashaven. Het heeft veel weg van een grootbeeld- kleurenfilm. Twaalf minuten na instappen stonden mevrouw Bakker, Edith en Peter op het grootste van de zeven stations, Zuidplein. Een nieuwe ervaring rijker. Nu was het nog een beetje show, maar na de negende i februari helemaal echt. Dan zal er geen andere mogelijkheid meer zijn om met openbaar vervoer de rivier te kruisen dan met die metro

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7