Gastenboek Rovers snel gepakt na overval postkantoor Sport en jeugd van deze tijd letro - noodaggregaat wekte onrust bij stroomstoring i y- Nieuw gebouw kroon op tien jaar hard werken Uit de Haagse hof geplukt VIJFTIG I'OLITIEMAXVIX IA ACTIE AA PRECIES SIGAALEMEAT VAA JOAGEA insporing „Rechter kan Goudreserve van VS ontslag niet met bijna 1,2 miljard beoordelen" dollar gedaald In VS onderzoek naar dood van 10 kinderen Kongo: geen hulp aan huurlingen DONDERDAG 4 JANUARI 1*M UTRECHT Vyftig politiemensen (25 van de Utrechtse politie en 25 van de rykspolitie) en twee politiehonden hebben gistermiddag binnen drie kwartier twee Italianen ingerekend, die het kleine postkantoortje in Cothen bij Wijk bij Duurstede even tevoren had den overvallen. Dankzij de 15-jarige Harry Ver- na de overval, de politie ge- nooij kreeg de politie een nauwkeu- I waarschuwd, evenals de directeur rig signalement van "de wagen, waar- van het postkantoor, in de 30-jarige Biagio S. en de 72-ja- ri8e Salvatorf C. war.» verdween. AchterVOlgUlg ,Ik zat thuis mijn huiswerk te ma ken toen ik buiten hoorde roepen. Ik draaide me om en zag twee mannen uit het postkantoor komen met een geldkist tussen hen in. Zij sprongen snel in een auto en reden weg. Ik noteerde het kenteken op een blaadje en liep daar vlug mee naar het post kantoor", zo vertelde Harry Vernooij gisteravond op het hoofdbureau van de politie in Utrecht, waar de rijkspolitie en gemeente-politie een gezamenlijke persconferentie hielden. De kantoorhoudster van het post kantoor in Cothen, de 46-jarige me juffrouw M. C. A. Middelweerd, heeft nog kunnen voorkomen dat de Italianen met groot papiergeld er vandoor konden gaan. Toen zij een der mannen zag komen kreeg zij di rect argwaan en schoof snel een lade met papiergeld waarde enkele dui zenden guldens) dicht. Zij had, direct Tien wagens van de rijkspolitie en later, toen bekend werd dat de over vallers richting Utrecht waren gere den. ook tien patrouillewagens van de Utrechtse gemeentepolitie, zetten de achtervolging in en postten op de belangrijkste uitvalswegen rond Utrecht. De bemanning van de UT-23 trof even over drie uur de blauwe Fiat van de overvallers leeg aan op de Houtenseweg in Utrecht. Het tweetal bevond zich toen al in een boom gaard niet ver van de verlaten auto. De politie kreeg de vluchtelingen snel in de gaten. De Italianen kropen 'oor het eerst sinds jaren heb- ezifeen koningin Juliana en prins Etelgernhard in het paleis op de Dam Nieuwjaarsreceptie voor buiten- n ^andse diplomatieke vertegen- oordigers in Nederland gehou- pen. Amsterdam kon gisteren \oeer, in plaats van Den Haag, "femdat het paleis een meerjarige restauratieperiode achter de rug 1 'heeftDe militaire activiteiten wovoor de ingang en het aan- en afrijden van glanzende grote wagens trok heel wat belangstel- ling van Amsterdammers. Op de JLCfoto begeeft Hare Majesteit zich met de prins naar de ingang van het paleis. nieuwe bereidverklaring van Noordvietnam tot vredesonder- idelingen is een aansporing voor sident Johnson, de ware bedoe- T/»g van Hanoi te toetsen. De tra- van Vietnam was sinds het [uJid van de Tweede Wereldoorlog, men elkaar negeerde. De een 00jobeerde slechts de ander op de miieën te krijgen. ankrijk moest reeds ervaren, dat 'Pjt daartoe niet in staat was. Ook machtige Amerika moest erken- dat slechts een politieke rege- uitkomst kan brengen. Blijk- ïn'ar groedt ook bij Hanoi en de etcong de overtuiging, dat hun rg^leinden niet met geweld bereikt e <nnen worden. ïviellicht kwamen zij onder de in- o\uk van de steun, die de meerder- van de Amerikanen geeft aan hnson om de strijd met kracht ort te zetten zolang onderthande- uitblijven. !t verwachting dat de Amerikaan- .^regering in het jaar van de pre- .^jentsverkiezingen tot concessies '"""n worden gedwongen, is niet uit- 'eijcomen. Eer is het tegendeel het in Val. vendien heeft Amerika contact e Vocht met vertegenwoordigers van 1' Vietcong om langs een omweg naar een politieke rege- jejg voor Zuid-Vietnam. Lelijk heeft dit verschijnsel Ha- Der mede toe gebracht, zijn starre ronding te laten varen, en wil het gevaar lopen, dat het zijn greep Tde Vietcong verliest. dit zij, het aanbod van Hanoi zoals we al eerder schreven 1 aanknopingspunt voor de Ame- laanse regering. Het kan een uit- g bieden uit de bloedige Impasse, n wapenstilstand in geheel Viet- m tijdens onderhandelingen zou indien op naleving gecontroleerd het conflict sneller dan gedacht oplossing kunnen brengen. Zaak-Van der Molen WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van finan ciën heeft gisteren bekendge maakt, dat de Amerikaanse goudreserve vorig jaar met 1175 miljoen dollar is gedaald. Een daling met 925 miljoen dollar volgde op de devaluatie van het pond sterling op 18 november. Verder droegen de VS op 28 de cember voor 450 miljoen dollar aan goud bij in de Londense „goudpool" voor -het Amerikaanse aandeel in de transacties op de Londense goud- markt. Een deel van dit bedrag werd ook gebruikt voor aanvulling van het Amerikaanse valutastabilisatiefonds, waaruit goud aan buitenlanders wordt verkocht. Aan het eind van 1967 was de Amerikaanse goudreserve gedaald tot ongeveer 12 miljard dollar. De reser ve was daarmee kleiner idan ooit in een periode van ruim 30 jaar. In 1966 daalde de reserve met 574 miljoen, in 1965 met 1665 miljoen dollar. Volgens functionarissen van het ministerie was „een groot deel" van de 925 miljoen dollar aan goud dat na november werd overgemaakt, bestemd voor de goudpool. Zij wilden echter niet zeggen hoeveel de pool in totaal heeft verloren. Nu Frankrijk vanaf vorig jaar zo mer niet meer bijdraagt aan de Lon dense goudpool nemen de VS onge veer 59 procent van de verliezen van de pool voor hun rekening. De goud pool werd in 1961 opgericht om de prijs van goud op 35 dollar per ounce te houden. Actieve leden van de pool zijn thans de VS, Engeland, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, België en Nederland. PHILADELPHIA De medische en politiële autoriteiten in Philadel phia zijn een onderzoek begonnen naar de gedragingen van het echt paar Noe, dat gisteren zijn tiende kind in een huwelijksperiode van 20 jaar verloor. De jongstgeborene, de vijf maan den oude Arthur, overleed in het zie kenhuis, waar zijn moeder hem enige uren tevoren met spoed had doen op nemen. Van'de negen andere kinde ren die sinds april 1949 overleden werd een dood geboren, een zou een hartafwijking en twee bronchitis hebben gehad, terwijl van vijf de doodsoorzaak niet werd vastgesteld. Een van hen werd ouder dan 14 maanden. Het echtpaar Noe is sinds het overlijden van hun laatste kind kinderloos. UTRECHT „De heer H. J. van der Molen (56) heeft steeds ontkend dat er spanningen waren tussen hem en burgemeester Van Hall. De ver houding kon goed worden ge noemd." Dit zei de raadsman van de op 16 juli 1966 ontslagen hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie gisteren voor de Centrale raad van beroep in Utrecht De heer Van der Molen was in beroep gegaan van een beslissing van het Ambtenarengerecht. De ontslag grond was volgens het ambtenaren gerecht de spanning tussen de hoofdcommissaris en de burge meester, die een goede verstandhou ding in de weg stond. De raadsman, mr. A. Vermeer, bestreed dit en voerde aan dat het ontslagbesluit op onjuiste feitelijke grondslagen was gebaseerd. „De ontslagprocedure is in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur." de spoorbaan over en verdwenen aan de andere kant in een boomgaard. Uitgeput De achtervolgende Utrechtse agen ten zagen in de verte hun collega's van de rijkspolitie rijden, om te voorkomen "dat dezen hen niet zou den opmerken werden toen enkele waarschuwingsschoten gelost. De Ita lianen waren toen volkomen ingeslo ten en gaven zich zonder meer over. Zij waren totaal „leeg" en nat, want in hun vlucht hadden zij verschil lende sloten moeten doorwaden. Ingrijpen De landsadvocaat, mr. E. Droogle ver Fortuijn, zei dat voor kan komen dat er iets ontbreekt dat een goede dienstvervulling in de weg staat en dat ingegrepen moet worden. „Dit behoort te gebeuren door het gezag dat de ambtenaar aanstelt en ontslaat. Het is een typische be leidsbeslissing, het is de politieke verantwoordelijkheid. Alleen aan dat gezag komt het oordeel toe omdat het ambtenarenapparaat anders niet goed kan functioneren. Het is een be leidsoordeel dat de rechter niet kan toetsen." Oud-hoofdcommissaris H. J. van der Molen bij zijn aankomst voor het gebouw van de Centrale raad van beroep in Utrecht, waar giste ren opnieuw zijn ontslag bij de Amsterdamse politie werd behan deld. De 46-jarige kantoorhoudster me juffrouw M. C. A. Middelweerd rende de straat op en sloeg alarm, toen twee Italianen het postkantoor wilden beroven. Door haar kor date optreden werd een vijftien jarige jongen op de overval attent gemaakt en noteerde het nummer van de bandietenwagen. KINSJASA De Kongolese rege ring zal vliegtuigen, die de blanke huurlingen uit het aangrenzende Rwanda naar Europa evacueren, geen toestemming geven tot vlucht over Kongolees grondgebied. Kongo staat op uitlevering van de 123 huurlin gen. De 52-jarige J. Th. van Eist uit Waalre is dodelijk verongelukt toen hij in het Noordbrabantse Aalst fron taal tegen een andere auto opreed. Dit artikel werd geschreven door prof. dr. Jan H. Chria- tiaame (35), voonitter van de Nederlandse christelijke sportunie, sinds enige maanden ook voorzitter van da Nederlandse jeugdgemeenschap. Hoogleraar aan da Ned. Economische Hogeschool in Rotterdam. Vader van drie kinderen. WANNEER men de leeftyd van de Nederlandse christelijk* sport unie vergelijkt met die van de andere christelijke or ganisaties, is de N.C.S.U. met haar 12^-jarige leeftijd een tiener. Zij is daarom wel vol levenslust. Vanaf 1037 was er reeds een vorm van contact tussen de toen reeds lang bestaande christelijke sportorganisaties op het terrein van de gymnastiek, korfbal en voetballen binnen het zgn. „Centraal verhand". Na de oorlog komt er een snelle uitbreiding van het ledental van de Christelijke sportverenigingen. Het centraal verband gaat weer functioneren. Een commissie, bestaande uit de heren De Graaf, Van Ooste- rom en Teeuw, kreeg opdracht te zoeken naar een nieuwe eigentijdse organisatievorm. Men overwoog daarbij ondermeer, dat de sport een steeds belangrijker plaats zou gaan innemen en dat protestants-christelijk Nederland op dit terrein niet diende achter te blijven. In de bundeling van krachten koos men voor de unie-gedachte. Immers, een voornaam doel van de NCSU was en is nog een band te vormen tussen de christelijke sportorganisaties, het behartigen van hun belangen, uiteraard met volledig behoud van zelfstandigheid. aangesloten bonden TN MAART 1955 kwam de Nederlandse christelijke sportunie officieel tot stand. Zij wordt thans gevormd door het Kon. Ned. Chr. gymnastiekverbond, de Christelijke korfbalbond, de Ned. chr. wandelsport bond, het Verbond van chr. voetbalverenigingen, de Ned. chr. atlethiekbond en het Verbond van chr. volleybalverenigingen. Samen tellen deze organisaties meer dan 115.000 leden. Via raad van bestuur en bestuur van de NCSU is er een direct contact met de aangesloten organisaties. In Rotterdam, Beukelsweg 55b, is een bureau gevestigd, dat ook kan zorgen voor de nodige voorlichting naar buiten. overheid en kerken TN 1964 is men overgegaan tot de oprichting van regionale overkoepelingen, de provinciale christelijke sportunies. Deze bundeling op regionaal niveau maakt het mogelijk direct vanuit het landelijk bureau een aantal zaken, zoals bestuurskadervorming, contact met overheid en kerken door deze regio's te doen uitvoeren. Ook op plaatselijk niveau komt er een bundeling tot stand in de vorm van christelijke sportfederaties, die momenteel reeds in verschillende plaatsen aanwezig zijn. Op deze wijze functioneert op landelijk, regionaal en plaatselijk niveau een overkoepeling tweeledig, nl. enerzijds het contact en de bezinning binnen de eigen kring van de christelijke sportorganisaties en verenigingen en anderzijds het gezamenlijk optreden naar buiten, waaronder overleg met de kerken, de overtieid en zusterorganisaties, zoals de Nederlands» sportfederatie en de Nederlandse katholieke sportfederatie. Vooral met laatstgenoemde organisatie bestaan goede contacten. De ker- kan steunen de christelijke sportbeweging via de jaarlijkse collecten voor het Christelijk nationaal sportfonds (CNS). belangstelling TNE TOENEMENDE belangstelling voor de sport vindt onder meer haar oorzaak in de toeneming van de vrije tijd, de behoefte aan goede ontspanning, het „buikje" en de publiciteit. De televi e d^ieradio en de schrijvende pers hebben in een juiste Interpretatie van de sportevenementen een belangrijke taak, die naar onze mening in de toekomst nog zal toenemen. Men kan de sportjournalisten niet hoog genoeg salariëren! In het kader van het algemeen welzijnsbeleid is ook de overheid zich van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van een verantwoorde vrije tijdsbesteding door jongeren bewust. veteRanensport TT ET VRAAGSTUK van de recreatieve sportbeoefening, waaronder de 11 veteranensport, heeft in de laatste tijd de volle aandacht van de sportorganisaties. Er opent zich hier ook een wijd werkterrein voor de bij de NCSU aangesloten organisaties. In de benadering van vooral de ontspanning zoekende jeugd van deze tijd zal de NCSU samen met gelijkgezinde organisaties, een positieve bijdrage moeten én kunnen leveren. UBO in fraai kantoorpand (Van onze soc.-econ. redactie) J zonder fraaie kantoorpand aan UTRECHT In aanwezig- I de Oudenoord nr. 2 te Utrecht heid van vele honderden geno digden en leden van het perso neel hebben de verzekerings maatschappijen van het CNV (UBO) gisteren het nieuwe, by- ^ROTTERDAM Door kortsluiting in een aan de Boomgaardstraat te ■k$ei rdam staand schakelhuisje van het GEB is van gisteravond half elf tot veer middernacht een gedeelte van de binnenstad van Rotterdam Ier stroom komen te zitten. In de door deze storing getroffen buurt werd verontrusting gewekt, rdat ook het in het metro-station Leuvehaven opgestelde diesel-nood- egaat automatisch aansloeg. Dat apparaat is gloednieuw en het is dus niet „ingelopen", met als gevolg dat dit alles geschiedde met een ferme en een aanzienlijke rookontwikkeling. Velen dachten dat er In de •tunnel een ongeluk zou zijn gebeurd! 'an.de storing ondervonden enkele in de omgeving gevestigde dagbladen n aantal nachtclubs nog het meeste ongemak. DOOR JN DE lounge van het hotel zat ik te wachten op de belangrijke heer. die me, naar ik hoopte, iets vermeldenswaardigs te vertellen zou hebben. Het was ongelooflijk vroeg in de ochtend, maar dat kwam omdat de mijnheer zoveel andere belangrijke afspraken had en van het energieke type was, dat voor het ontbijt al zijn hersens al bij elkaar heeft. Stomverbaasd echter was ik, toen ik daar een bevriend echtpaar de lift zag uitstappen. Ze wonen wat men noemt „een steenworp" van me af. in een aardig huis van alle ge makken voorzien. Waarom konden zij zo maar mid den in de week de nacht in een hotel, een duur hotel nog wel, heb ben willen doorbrengen? Voorzover ik wist waren ze altijd nogal aan de zuinige kant Zo van het slag dat alles van voordelige aanbiedingen afwist en procenten wist te bedin gen bij grote aanschaffingen. Maken wel ieder jaar een vakan tiereis, waar de meeste mensen slechts van dromen. Ze zagen me wel, maar zeiden ge haast te zijn. Hij moest tijdig op kantoor wezen. En ze wilden echt volledig genieten van het hotelont- bijt Op hetzelfde ogenblik verscheen de belangrijke. Met één oog op de grote man en het andere op hun ontbijttafel, zwoegde ik door het interview. Het lukte het te doen beëindigen toen hij eindelijk zijn laatste slok koffie nam en haar goedendag kuste. Nu ontkwam zij me niet meer. We slenterden de stad in. „Ik heb geen haast', zei ze. „Kan thuis toch niks doen. Maar ik moet wel een schroevedraaier gaan kopen.voor we het weer vergeten, één dure nacht is genoeg. Schroevedraaier Het verband kon ik zo gauw niel zien, maar ook dat kwam. Ze hadden besloten hun ietwat so bere slaapkamer grondig te hermeu belen. De kreet „Bespaar honderden guldens" en „doe het zelf" had hen gepakt en zo hadden ze na veel be zoeken aan toonkamers en instruc ties besloten tot een slaapka- mer-in-aanbouwpakketten. De oude bedden en kast waren tegen een niet onaardig bod verkocht. Keurig hadden ze het getimed. De bouw pakketten arriveerden een uur na dat het oude spul door de koper was opgehaald. Ze had de hele dag geboend en gesopt, wat bijgeschilderd en de gordijnen gewassen en toen de echt genoot thuiskwam, lag de slaap- ruimte als een spiegel te glanzen. Vol energie hadden ze zich op de pakken geworpen. Papieren en kar ton verwijderd, toen kwam het gro te ogenblik. Waarop de geschiedenis stil bleef staan. Niet veel meer dan een schroeve draaier hadden ze nodig. Maar. opeens wisten ze het. Hun schroeve draaier lag ergens bij de buurman en de buurman was met heel zijn gezin naar de wintersport. Daar za ten ze letterlijk bij de pakken neer. Hadden het nog met een stuiver ge probeerd, maar het werd hun duide lijk, dat de schroevedraaier toch wel het minste was als de handen bo vendien niet al te erg vaardig wa ren. Om tien uur, helemaal zielig en verslagen, hadden ze hun koffertje gepakt. „En als we uit gaan. doen we het goed.Kan toch ook lijden als je al honderden bespaard hebt?" In de ijzerwinkel heeft ze zes verschillende maten schroevedraai- ers gekocht, voor de zekerheid. „Want nog een nacht hotel en voordeel is weg. in gebruik genomen. Burge meester De Ranitz van de Domstad noemde het een extra gelukwens waard, dat de UBO er in geslaagd is, in het hartje van de stad op de eerste rang op zulk een pand beslag te leg gen. De officiële in gebruikstelling ver richtte een kleindochtertje van direc teur Lenderink, Tineke Bennen. Met het wegschuiven van een gordijn kwam een grote afbeelding te voorschijn van het kantoorpand dat de levensverzekering- en schadever zekeringsmaatschappijen UBO inmid dels reeds hebben betrokken. In het pand is ook nog een afdeling ondergebracht van de Spaarbank voor Protestants Nederland. In tien jaar tijds heeft de UBO, die reeds sinds 1902 bestaat als verzeke ringsmaatschappij voor Uitvaart Bij Overlijden (opgericht door de Christelijk Nationale Werk mansbond), dankzij een waarborgka pitaal van 1 miljoen dat de christe lijke vakbeweging bijeenbracht, een enorme vlucht genomen. Het verzekerd kapitaal bereikte de 310 miljoen en de jaarlijkse uitke- Symptoom Uw tv-recensent verkeerde kenne lijk in verlegenheid toen hij schreef over VPRQ(VO)'s Hoepla en de Zuid- afrikaanse reacties daarop. Dat een overwegend Calvinistisch land zo reageerde spreekt toch eigen lijk vanzelf. Die Vaderland noemde het een exces, maar beschouwde het tevens als een symptoom. En daarmee sloeg het blad de spijker op de kop. Want al zouden nu nooit meer schan dalige vertoningen op de tv te zien zijn, dan nog geldt het bezwaar dat Hilversum een ronduit anti-christe lijke geest uitzendt, die moraal en goede zeden aantast en zo inderdaad zielen vernietigt Dat doet men dag-in, dag-uit, o.m. door altijd maar weer stukken uit te zenden waarin ontucht, overspel, on trouw enz. verheerlijkt worden. Alphen a. d. Rijn W. Boshuis ypho Wat is er aan de VPRO eigenlijk „vrijzinnig" en wat „protestant"? Waarom die vereniging niet eenvoudig „Hoepla" genoemd? Den Haag W. F. Bingley sr. WELLINGTON Duikers hebben gisteren bijna 60 kilo gouden en zil veren staven opgedoken, afkomstig van het wrak van het stoomschip Elingamite dat in 1907 verging bij de rln8.n de 1 miljoen. In 1902 liad Driekonlnuen eilandengroep Vorig hot hpopofr.n,efnnrle f 1 AA AAA lennïinol ïeid. 'I het begrafenisfonds 100 000 kapitaal en keerde het in dat jaar 28 uit. De spaarbank heeft op dit moment een tegoed van 30 miljoen, het be leggingsfonds beschikt over 5 mil joen kapitaal, gespreid over 32.000 deelnemers. Met de instelling van ef- fectenspaarkasscn was dc verzeke ringsmaatschappij van het CNV de eerste, die werknemers interesseerde bij het bezit van risicodragend kapi taal. In totaal heeft de groep van maatschappijen thans ccn belegd ka pitaal van 63 miljoen. Gezond President-con\missaris dr. J. E. An- driessen sprak dan ook van een vol wassen gezonde instelling, die nog wel tot de kleinere gerekend moet worden, maar die een uitermate snel le groei doormaakt. De heer Lende- rink typeerde het werk van de UBO jaar hebben dezelfde duikers onge- i veer 40 kilo zilver uit het wrak aan I de oppervlakte gebracht. als bevordering en bescherming van het bezit in het bijzonder in de kring van de werknemers. Hij hoopte met zijn maatschappijen ook een belang rijke bijdrage te kunnen leveren tot opvoering van de noodzakelijke besparingen in Nederland. De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, noemde het onzin te spreken over christelijk sparen en christelijk verzekeren, maar het is geen onzin, aldus de heer Van Eiber- gen, ons te interesseren in de vraag hoe kan worden gespaard en geïnvesteerd en hoe de geldstromen gaan lopen. Er moet meer gaspaard worden en ook de werknemers moe ten hieraan meedoen, maar dan zul len deze ook de nodige inspraak wil len hebben bij het beleggen van deze spaargelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5