Commentaar Afsluiting Haarlemmerstraat begint dit jaar met proef op zaterdagen Extra ruimte maken voor 550 kortparkeerders ^angparkeerders worden verder lit het stadscentrum verdreven Minibusjes in de Haarlemmerstraat 1Parkeren aan rechterkant Breestraat wordt verboden „"h Rapport V oet gangersgebieden in de binnenstad Grotere blauwe zone en plaatsing parkeermeters Stadsgehoorzaal een echt concertgebouw Actie „Moeders voor moeders" in Leiden Leidse jongen na onsreluk overleden JUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 JANUARI 1968 (Van onxe gtodsredacteur LEIDEN Het langverwachte rapport „J'erkeers- zaken in de binnenstad van Leidenis nu versche nk op 15 januari gaat de gemeenteraad het be handelen. Worden de hoofdlijnen ervan aanvaard dan zal reeds dit jaar tcorden begonnen met afslui ting van de Haarlemmerstraat voor alle verkeer, zij het voorlopig alleen op zaterdagen. Heeft men alle consequenties van deze proef bestudeerd, dan ivordt een jaar later de afsluiting definitief en krijgt de Haarlemmerstraat een sierbestratingzij zal dan uit sluitend voetgangersdomein tvorden. Een circula tieplan is uitgewerkt voor de omleiding van het ver keer. Wat de Breestraat betreft, wordt een jmrkeer verbod voor de gehele rechterzijde (gezien in de rijrichtingvoorgesteld. Voorts beoogt het rapport ver- (re verdrijving van de lang- irkeerders uit de binnenstad tor uitbreiding van parkeer- legenheid voor kort-parkeer- ;rs. Hiertoe wordt de zgn. blauwe ne (parkeerschyf uitgebreid, rwyl voorts parkeermeters wor- in ingevoerd. In een later sta- um wordt een deel van de auwe zóne vervangen door nog parkeermeters, terwijl de auwe zóne dan weer wordt uit- Parkeertellingen Neor het verkrijgen van de nodige elevens zijn dit jaar op dinsdag 9 zaterdag 27 mei parkeertellingen houden, terwijl op 20 april een K' ichtparkeërtelling plaats vond. Sports zijn in de Haarlemmerstraat p 27 mei ook bezoekerstellingen ge- jiuden, alsmede een bezoe- el^rsenquête. Daarbij is onder meer jvraagd naar woonplaats en wijze vervoer, terwijl tevens een opi- i-vraag is gesteld over de meest 'enste verkeersregeling in deze iat. an de hand van deze gegevens en grond van verdere studies heeft Dienst van Gemeentewerken ge- (eiemd rapport opgesteld, waarbij Jgn groot aantal bijlagen is gevoegd "jitreffende de gehouden tellingen Openbaar vervoer 'cHiei ieronder volgt een korte samen ging van de opzet van het rapport de belangrijkste voorgestelde #ehatregelen. Elders in deze krant erhdt men gedetailleerde gegevens. Als uitgangspunt is genomen, dat t behoud en verdere ontplooiing de economische, sociale en cul- •ele functie van de binnenstad het en gericht moet zijn op:. wering van het doorgaand ver- keer; verruiming van de parkeergele genheid door uitbreiding van het aantal parkeerterreinen en door een zo doelmatig mogelijke vcrdc- ling tussen lang. en kort-parke- ren; scheiding tussen „sterke" en „zwakke" verkeersdeelnemers door waar nodig en mogelijk voet gangersgebieden te creëren: bevordering van het openbaar ver- )e voer door daartoe geëigende ver- )fl keersvoorzieningen. Ivorens te kunnen overgaan tot we- ïg van het doorgaande verkeer, zul- eerst de nodige omleidingswegen ealiseerd dienen te worden, iet betrekking tot de laatste drie ten concentreert het rapport zich. it de op korte termijn te nemen katregelen betreft, in hoofdzaak op Haarlemmerstraat en omgeving en Breestraat en omgeving. De voor- amste voorstellen komen neer op !ft volgende: Haarlem merstraal aanwijzing tot voetgangersgebied van het gedeelte van de Haarlem merstraat, gelegen tussen de Turf markt en de Pelikaanstraat, voor lopig bij wijze van proef op zater dag van 9 tot 17.30 uur; vaststelling circulatieplan voor het gebied rondom de Haarlem merstraat. dat zowel is aangepast aan de zaterdagse afsluiting van de Haarlemmerstraat als aan de verkeersregeling op de overige da gen van de week (thans geldende regeling); uitbreiding parkeergelegenheid en invoering kort-parkeren in de om geving van de Haarlemmerstraat;. scheppen van een betere busver binding met de Haarlemmerstraat. Breestraat a. reservering van de gehele rechter zijde van de Breestraat, gezien in de rijrichting, voor het busvervoer en taxi's door de instelling van een parkeerverbod aan deze zijde, met concentratie van de thans verspreid liggende bushalten; b. uitbreiding kort-parkeren in de omgeving van de Breestraat; c. aanbrengen van een parkeerinde- ling op de Botermarkt teneinde het schuin parkeren op het smalle gedeelte tegen te gaan. Promenade De resultaten van de gehouden tel lingen en-enquête en de verder in het Nadat het circulatieplan is uit gezet voor de omleiding van het verkeer, kan nog dit jaar een begin worden gemaakt met de afsluiting voor alle verkeer van de Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Turfmarkt. Als ongeveer een jaar ervaring is opgedaan met deze proef op de zaterdagen, wordt waar nodig de regeling nog wat bij geschaafd om dan de afsluiting definitief te maken. De Haar lemmerstraat, die blijkens tel lingen op één zaterdag door meer dan 86.000 voetgangers wordt bezocht, kan dan eindelijk een niet alleen gezellige maar ook veilige winkelpromenade worden. Het wegdek wordt dan waarschijnlijk vervangen door een sierbestrating met bankjes en terrasjes. Foto N. van der Horst rapport verstrekte gegevens tonen aan, dat het dringend noodzakelijk is voor de Haarlemmerstraat en de Breestraat de hierboven omschreven maatregelen te nemen. Gezien dc positieve reacties van de betrokken winkeliersorganisaties, kan er op worden vertrouwd, dat ook van deze zijde bedoelde maatregelen me' instemming zullen worden aanvaard In dit verband wijzen B. en W. nog in het bijzonder op het feit, dat in een onlangs gehouden vergadering van winkeliers van de Haarlem merstraat, 64 winkeliers zich voorstander verklaarden van aanwij zing van deze straat tot promenade Slechts 3 winkeliers bleken er nie' voor te voelen. Voorts zijn B. en W. van oordeel dat hoewel bepaalde detailpunten nog nader bezien dienen te worden, de in het rapport ontwikkelde plannen de nodige waarborg bieden om de gevol gen van de afsluiting van de Haar lemmerstraat en de invoering van een busstrook op de Breestraat op te van gen. Bescheiden aanloop Overigens zijn B. en W. zich ervan bewust, dat door al deze maatregelen van een grondige verbetering van de verkeerssituatie in de binnenstad nog geen sprake zal zijn. Het gaat hier slechts om een eerste zeer bescheiden aanloop. Door deze plannen wordt juist nog eens extra onderstreept, dat de totstandkoming van het geprojecteer de stelsel van omleidingswegen steeds urgenter wordt. Eerst dan zullen de maatregelen getroffen kunnen wor den, die nodig zijn om met behoud van de eigen specifieke sfeer, welke een oud-Hollandse stad als Leiden kenmerkt, van de binnenstad een mo dern centrum te maken, waar plaats is voor de voetganger, het openbaar vervoer, het bestemmingsverkeer en de kort- en langparkeerder. Stationsplein Wat dit laatste punt betreft, vesti gen B. en W. de aandacht op de pas sages in het rapport betreffende het parkeerbeleid in de verdere toekomst, zowel voor de binnenstad als voor het Stationsplein en omgeving. Om te be werkstelligen, dat van de beschikbare parkeerruimte een zo effioiënt moge lijk gebruik wordt gemaakt, zal op den duur steeds meer ruimte voor de kort-parkeerders gereserveerd dienen te worden. Dit is een noodzakelijke vereiste om winkels, kantoren en be drijven bereikbaar te doen blijven voor het bezoekende publiek. Het steeds verder verdrijven van de langparkeerders zou echter tot ge volg kunnen hebben dat de loop afstand voor hen te groot wordt, het geen natuurlijk ook ongewenste consequenties zou hebben. Om dit te voorkomen, zullen op tijd de nodige maatregelen moeten worden getroffen voor de bouw van parkeergarages, waarvoor in het rapport bepaalde suggesties worden gedaan. B. en W. zullen zich hierover nader beraden, waarbij getracht zal worden op korte termijn tot een concrete planning te komen. Met de Verkeerscommissie en de Commissie voor de Openbare werken zijn B. en W. van mening, dat het De parkeer mogelijkheden in de Breestraat zullen binnenkort ingrijpend worden beperkt om de doorstroming van het verkeer en speciaal van de autobussen te bevorderen. Gezien in de rij richting dient volgens het rap port „Verkeerszaken binnen stad" voor de rechterkant van de Breestraat een parkeerverbod te worden ingevoerd zodat een aparte rijstrook voor de bussen kan worden gemaakt. rapport „Verkeerszaken in de bin nenstad van Leiden" een gedegen stuk werk is en dat de daarin voor gestelde hoofdlijnen een reële basis vormen voor een planmatig en door zichtig verkeersbeleid. Als de raad zich met deze hoofdlijnen akkoord verklaart zal onmiddellijk worden begonnen met de nodige voorberei dingen om de voorgestelde maatre gelen voor de Haarlemmerstraat en de Breestraat ca. tot uitvoering te kunnen brengen. Voor de Haarlemmerstraat wordt hierbij gedacht aan het derde kwar taal van 1968, met dien verstande, dat het circulaticplan waarschijnlijk reeds in het tweede kwartaal kan worden gerealiseerd. Parkeermeters Voor de 60 parkeermeters, waar voor de raad bij besluit van 27 no vember jl. een krediet van f 24.500 beschikbaar heeft gesteld, worden in het rapport de volgende plaatsen voorgesteld Stille cn Lange Mare (35). Stad huisplein. langs trottoir Koorn- brugsteeg, en Vismarkt (16) en Breestraat. tussen Maarsmansteeg en Mandenmakerssteeg (9). B. en W. hebben inmiddels besloten de 60 me ters op deze punten te plaatsen. Het meer dan vijftig pagina's en nog een flink aantal bijlagen tel lende „Rapport verkeerszaken bin nenstad", dat de raad is aangebo den, lijkt een gedegen stuk werk te zijn. Het draagt een fris en ac tueel karakter doordat de daarin opgesomde maatregelen op korte termijn kunnen worden genomen, zonder dat hier grote kosten aan zijn verbonden. Er is ook getracht zoveel moge lijk rekening te houden met de belangen van iedereen al zullen er mensen zijn, die ter wille van het algemeen belang een offertje moe ten gaan brengen wij denken bij voorbeeld aan de aangekondig de parkeerbeperking op de Breestraat, die de daar wonende mensen voor problemen zal stel len. Andere stadgenoten zullen op den duur hun levenspatroon iets moeten wijzigen door, als zij naar het centrum moeten om daar de hele dag op kantoor of in een be drijf te werken, hun auto voortaan thuis te laten staan. Hetzelfde geldt voor treinreizigers, die nu nog in groten gctalen dagelijks de straks inkrimpende parkeerruimte bij het station bezetten. Dit zijn slechts enkele facetten van een rapport, dat naar onze mening in zijn totaliteit gezien op den duur de verkeerssituatie in de binnenstand aanmerkelijk zal ver beteren. Dat de Haarlemmerstraat met instemming van de grote meerderheid der betrokken winke liers na verloop van tijd wordt afgesloten voor alle verkeer, komst ons voor als een toe te jui chen en trouwens niet te ontko men maatregel als men zich rea liseert, dat op één zaterdag op het middengedeelte van deze uit gesproken winkelstraat 86.000 bin nenkomende en 62.000 uitgaande voetgangers werden geteld. Deze straat vréagt er gewoon om tot promenade te worden getransfor meerd of, om de pleonastische en dus foutieve term van B. en W. te gebruiken: tot wandelpromena de. LEIDEN Behalve de delen „midden" en „west" van de Haar lemmerstraat (tussen Pelikaanstraat en Turfmarkt) dienen volgens het rapport „Verkeerszaken binnenstad" ook enige aangrenzende straten voetgangersgebied te worden en wel: de Hoogstraat, de Vrouwensteeg, het eerste deel van de Janvossensteeg (grenzend aan de Haarlemmerstraat) en de Hooglandsche Kerksteeg. Een tiental zijstraten van de Haarlemmerstraat moet volgens het rapport een beperkte los- en laad- functie krijgen voor de bevoorrading van de winkels LEIDEN Door de in liet rapport „Verkeerszaken binnenstad" aan bevolen maatregelen kan het aantal ruimten voor kortparkeerders in de binnenstad met 550 plaatsen worden uitgebreid. Dit gebeurt door uitbreiding van de blauwe zóne en het plaatsen van parkeermeters. De voorgestelde maatregelen komen in grote lijnen op het volgende neer: Invoeren parkeerschijf (tijdbeper- king tot anderhalf uur) op: Turf markt, Apothekersdijk, Stille Rijn, Beestenmarkt, een gedeelte van het klooster, een deel van de Lange Ma re, Van der Werfstraat, deel Peli kaanstraat, deel Kaasmarkt. Verplaatsing bodecentrum Voor de omgeving Haarlem merstraat wordt verder het in eerste instantie plaatsen van 35 parkeerme ters op Stille Mare en Lange Mare aanbevolen. Wat dc marktroutc en omgeving betreft: Parkeerschijf (anderhalf uur) op Nieuwe Rijn (tussen Hartesteeg en Hoogstraat) en parkeermeters op Stadhuisplein en Vismarkt. Breestraat en omgeving: Parkeerverbod voor rechterkant, gezien in de rijrichting, ten behoeve van het openbaar vervoer. Invoeren parkeerschijf (anderhalf uur) oji deel Papengracht, deel Steenschuur en deel Langebrug. Plaatsen van par- LEIDEN Zodra de delen „west" en „midden" van de Haarlemmer straat definitief voetgangersgebied zyn geworden, kan volgens het „Rapport verkeerszaken binnenstad" de NZH dc Haarlemmerstraat benaderen via Apothekersdijk, Stille Rijn en Stille Mare cn via de route Boommarkt (of Noordeinde), Kort Rapenburg, Prinscssekade en Turf markt. Een halteplaats met abri kan worden ingericht op de hoek Lange Mare - Haarlemmerstraat (midden), op de Apothekersdyk naby het Volkshuis en op de Turfmarkt. Door uitbreiding van de ver- keersliohteninstallatie bij de De Gijselaarsbank kan het verkeer op de Prinsessekade regelmatig en be veiligd linksaf slaan naar de Apo thekersdijk. Voorts wordt het gebruik van mi nibussen in de Haarlemmerstraat overwogen ter verbetering van de communicatie tussen de verschil lende delen van deze straat. Een dergelijke bus moet met een aange paste snelheid cn een behoorlijke frequentie door het voetgangersge bied rijden met in- en uitstaphaltes om de 200 tot 300 meter. Oude Rijn, Aalmarkt en Apothekersdijk kunnen dan als parallelroutes voor deze mi nibussen fungeren. keermeters op Breestraat (tussen Mandemakersteeg en Maarsman steeg. Stationsplein en omgeving: Na reconstructie van het Stations plein en de herindeling van het Terweepark zal daar de plaatsing van een aantal parkeermeters wor den overwogen. Parkeergarages Na het treffen van deze maatrege len ten behoeve van de kortparkeer ders, wordt een studie gemaakt van de behoefte van langparkeerruimte tegen betaling bijvoorbeeld in parkeergarages. In dit verband her inneren wij aan wat wij enige tijd geleden schreven over het plan van de NZH de autobussengarage aan de Rijnsbungerweg overdag open te stellen als parkeergarage. Burgerli jke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Christiaan johan, z v J A de Croon en J G Lina. Diane Charlotte Frangoise, d v G C F Wiersma en M J Mazer. Roland, z v R Roger en A M Hek- ker. Petrus Adrianus Nicolaas, z v N G W Vink en A H J Rijbroek. Cornelis Johannes, z v D W Note- boom en K J van der Werf, Anne- marie. d v N H v Seggelen en M L C Verhoeven, Maarten, z v W Blansjaar en B van Rijn, Maartje Maria Gerda, d v M Glasbergen en W van Staveren, Theresia Dia na Brigritta Ingrid Louise, d v N de Jager en L W de Jong, Wil- helmina, d v J Messemaker en D K van der Niet, Johannes Leonar- dus Petrus, z v P D van der Geest en H T M van Bilsen. Overleden: E P van de Rijdt, 72 jaar, vrouw, C van der Burgh, 79 jaar, wed van A Dirkse. B van den Burg. 60 jaar, man, N Klin kenberg, 71 jaar, vrouw, A Hase- noot, 62 jaar, man, E F Kimman, 9 maanden, zoon, B J van der Meer, 93 jaar. man, J Volker, 73 jaar, echtgen. van A Zwanenburg. A Lammens, 88 jaar, man. In het rapport wordt voldoende stallingsruimte voor fietsen en bromfietsen in de binnenstad be pleit. terwijl verplaatsing van het bodecentrum op de Kaasmarkt in overweging wordt gegeven. LEIDEN Uit een jaaroverzicht over 1967 van de Stadsgehoorzaal blijkt onder meer, dat dit complex een uitgesproken functie heeft als concertgebouw. Het aantal bezoekers bedroeg 179.050, waarbij zijn be grepen 8526 medewerkers aan con certen en dergelijke. De concerten trokken 37.870 bezoekers en voerden daarmee de boventoon. Tentoonstellingen, waaronder de Leidato, trokken bij elkaar 34.657 bezoekers. Verdere cijfers: bals 23.859, musical, revue en cabaret 18.995, vergaderingen 17.542, onder wijszaken 10.431, film 5640 en sport 6250. LEIDEN Omstreeks 1 febr. start de farmaceutische fabriek NV Organon te Oss ook in Leiden met de actie .-Moeders voor moeders". Hiertoe zoekt men in samenwer king met huisartsen en ziekenhui zen contact met zwangere vrouwen, van wie in de eerste drie maanden van de zwangerschap om de twee dagen de urine wordt opgehaald. Hierin bevindt zich een grond stof, nodig voor de bereiding van het medicijn HMG, dat wordt ge bruikt bij de bestrijding van be paalde vormen van onvruchtbaar heid. LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis overleed gisteravond de 19-jarige Robert Rijken uit de Nico laas Beetsstraat Als duopassagier van een motor liep hij op 17 decem ber van 't vorige jaar ernstig hoofd* letsel op toen de motor op de Leidev- dorpse brug slipte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3