Kardinaal de stippelt paden uit Fouten Westen voorkomen Commentaar MOTIES OVER HET AMBT Arts niet direct gewond kind SLECHTS 7 PROCEN' WIL NAAR KINDEREI Een ivoord voor vandaag Geen concilie, maar beraad Inspraak, maar geen besluiten Uw probleem is het onze.... Protestant bidt voor concilie DONDERDAG 4 JANUARI 191 Jezus werd besneden. De ouders van Jezus brachten het reinigingsoffer. Als twaalfjarige jongen ging Hij voor het eerst mee naar de tempel op Grote Verzoendag. Jezus was een echte trouwe meelevende joodse gelovige. En dan lezen we bij Lukas dat Hij zich laat dopen. Die doop was niet iets nieuws in de geschiedenis van Israël. De wet schreef verschillende dopen en wassingen voor ter zuivering. De doop spreekt van reiniging, maar tegelijkertijd van meer. De vaten van de tempel werden gedoopt om gebruikt te wor den. De doop in het Oude Testament is niet los te denken van het werk van en voor God, dat daarop volgt. Door de besnijdenis heeft de Here Jezus deel aan het Verbond van God, het reinigingsoffer plaatst het gezin in de gemeen schap met God. Als twaalfjarige jongen komt Hij te staan voor de troon van God. De doop opent de weg naar het werk van God. En weer zien we hoe volledig de Here Jezus mens werd. Dit is de laatste daad die nodig is om door God gebruikt te kunnen worden, Christus laat zich gebruiken. Hij wordt een instru ment in de hand van God. Hij, de Vrije, wordt aller dienst knecht, opdat wij, gebondenen, vrij zullen worden. We lezen vandaag: 2 Samuel 5 112. Eenzaamheid POTTER li.twerking frapp*"' ryPNIEUW heeft zich een geval voorgedaan dat iemand naar eerst dagen later bevonden werd in eenzaamheid is gestorven. Het is met name in onze steden dat zich een geval als dit soms voor doet. Geen wonder. Want, hoe j vreemd het klinken mogen, daari kan de eenzaamheid het grootst zijn.; In de moderne stad is de buurschap niet zelden pover ontwikkeld. Ook in dit opzicht is het leven er ver schraald. Men leeft spoedig lang.- de ander heen. En dat. terwijl wij weten dat de ander op ons is aan gewezen, zoals wij on onze beurt aanspraak mogen maken op ons aangewezen zijn op de ander. Er wordt in onze dagen veel gerept van medemenselijkheid en commu nicatie en in tal van verhandelingen vindt men beschouwingen over het T'* begrip mensheid neergelegd. AAClCl-L In de harde praktijk van het leven blijven er niettemin de eenzamen, die alléén door het leven gaan en van wier heengaan uit dit leven wij soms de ontdekking doen dagen na dat dat is geschied. Triest is dat, en eigenlijk ook wel beschamend. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheken en drogisten (Van onze kerkredactle) NOORD WIJK Vanmorgen zijn op het rooms katholiek pastoraal concilie in N'oordwRk reeds twee moties inge diend. die voor de discussie veelbelo vend zijn. In de eerste motie wordt het episco paat gevraagd maatregelen te nemen voor priesters, die onzeker zijn in het persoonlijk leven en hun ambtsbeleving. Men vraagt vooral te bevorderen, dat gehuwden het ambt kunnen bekleden, en dat gehuwde priesters hun ambt kunnen blijven uitoefenen. In de tweede motie wordt geconsta teerd. dat het fundamentele vraagstuk van het ambt In de kerk niet op de agenda staat. Men wenst, dat een spe ciale studiecommissie het theologisch en menselijk aspect van het ambt be studeert. De moties zijn ingediend namens de afgevaardigden van de bisdommen Den Bosch. Breda. Groningen en l'trecht. Morgen wordt over de moties ge stemd. Luthers congres in Boedapest DEN HAAG Ds. mr. D. G. Hoevers. evangelisch luthers predikant in Den Haag zal met ds. A. Burghoven van Ede het congres van de lutherse min derheidskerken in Europa bezoeken. Dit congres, dat van 23 tot 26 april in Boedapest wordt gehouden, heeft als thema „Het probleem van de minder heden. Ds. Hoevers en Burghoven vor men de Nederlandse delegatie. PIETER MARITZBURG In de streek van Msinga in Zoeloeland. waar in december bij gevechten tus sen stammen 50 doden zijn gevallen, zijn gisteren 73 verdachte negers ge arresteerd. In totaal zijn thans 120 negers in hechtenis, die ervan worden beschul digd bij de bloedige gevechten be trokken geweest te zijn. (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Kardinaal Alfrink heeft het de leden van de algemene vergadering van het pastorale concilie weer eens duidelijk doen weten: het concilie is „niet bedoeld als een zuiver wetgevende vergadering De bisschoppen hebben aan heel de gemeenschap van het kerkvolk in zijn verschillende geledingen en stromingen gelegenheid en moge lijkheid willen geven tot meningsuiting en tot inspraak". Zelf acht de kardinaal het beter om te spreken van een algemeen pastoraal beraad van de Nederlandse kerkprovincie, wat hem er toch ook weer niet van weerhield om later toch nog weer het juridisch onjuiste woord „concilie" te gebruiken. Weer klacht in Vlaardi ngen Het beraad is allang aan de gang, maar vanmorgen kwam de plenaire zitting bijeen om de eerste vrucht van het studiewerk van een commis sie te bespreken. Onderwerp van gesprek is het rapport: „Gezagsop- vattingen en gezagsbeleving." De zitting werd gisteravond geo pend met een „plechtigheid" zonder misviering, die nog het best vergele ken kan worden met de traditionele bidstond die vooraf gaat aan een ge reformeerde synode. Taakomschrijving Maar de kardinaal preekte niet. Hij gaf meer een taakomschrijving van dit beraad, een waarschuwende blauwdruk. Al in het begin zei hij, „dat het Nederlandse episcopaat geen enkele behoefte heeft en ook geen bedoeling heeft zich tegen iets in de kerk op te stellen, noch tegenover de broeders in het bisschopsambt noch tegenover de paus. dien we gelovig aanvaarden als degene die de Heer over geheel zijn kerk heeft aan gesteld." Maar het concilie kan ook geen ei gen beslissingen nemen: „Ik bedoel te zeggen" vervolgde de kardinaal, „dat dit concilie niet gezien kan wor- Drieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen Ie net onderling met eikaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat zijn de adressen van Doris Day, Sophia Loren en James Stewart? Antwoord: Doris Day: Columbia, 799 Seventh Avenue. New York. NY. USA; Sophia Loren: Via de Villa Ada 10. Roma, of: Unitalia Film, 91 Via Sistina. Roma. Italia; James Stewart: 918 North Roxburv Drive. Beverley Hills. Cal.. USA. Vraag: Onze dochter krijgt een in- validiteitsuitkering. Bij de keuring zeiden de doktors, dat ze na vier maanden een nieuwe oproep voor keuring zou krijgen. Die heeft ze nooit gehad. De specialist zei dat ze beter niet meer kon werken. Is onze dochter nu al afgekeurd of kan ze weer een oproep verwachten en loopt ze de kans weer te moeten werken? Antwoord: De mogelijkheid tot herkeuring, die kan leiden tot een wijziging in de invaliditeitsgraad, blijft bestaan na de eerste keuring. Een bepaalde periode is hiervoor niet vastgesteld. Het kan soms nog wel een jaar duren, vQordat ze een oproep krijgt. Teg3n alle beschilr- king staat beroep open. Vraag: Wat kan een 19-jarig meisje dat een jaar zelfstandig in een boekwinkel werkt, volgens de collectieve arbeidsovereenkomst verdienen? Antwoord: Het enige wat alge meen bepaald is. is dat het mini mumloon op 25-jange leeftijd 550 per maand bedraagt. U ken met dit bedrag het salaris vergelijken. Vraag: Kan u mij een recept ge ven om appelstroop te maken? Antwoord: Om een of anderhalf potje te maken neemt u 12 kg appe len. wast ze, snijdt in neren en kookt ze met een bodempje kokend water in een gesloten pan gaar. U laat de massa op een doek in een vergiet uitlekken en knijpt het ach terblijvende vruchtenmoes goed uit. et sap laat u in een wijde pan met dikke bodem onder nu en dan roeren inkoken. De stroop is goed. wanneer een druppel aan een lepel een draadje trekt U doet de stroop in potjes over en sluit deze. Naar verkiezing kan u aan het sap wat suiker toe voegen. Wanneer u afgevallen ap pels gebruikt, is dit meestal nodig. Hulp van lezer: Het gedicht Be droefde Bart is ons toegezonden en doorgestuurd naar de vraagster, evenals het gedicht van een onbe kende dichter ..Waar woont de lieve God' met de gevraagde regels ..Waar 's aags de zon en 's nachts de maan" (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De afde- lingsraad Schiedam en omstre ken van de Koninklijke Neder landse maatschappij tot bevor dering der geneeskunst zal een onderzoek instellen naar het beweerde weigeren van hulp aan een gewond kind. waarvan de vader een aantal Vlaardingse huisartsen heeft beschuldigd. Volgens de vader, de heer J. M. Muller uit de Struyckstraat. raakte 7,ijn dochtertje van anderhalf jaar I gewond toen hij op Nieuwjaarsdag het kind voorop de fiets in een stoel tje vervoerde en door de gladheid viel. De heer Muller geeft de vol gende lezing: ..Ogenschijnlijk leek ze niets te hebben, maar na thuiskomst deden j zich bij het kind verschijnselen voor. die ons onze huisarts Leynse deden opbellen. Diens vrouw adviseerde ons j dokter Bordewijk te roepen, omdat haar man geen zondagsdienst had en bovendien niet thuis was. Mijn dochtertje reageerde op dat moment nergens meer op en haar lichaampje schokte voortdurend. Dat heb ik aan dokter Bordewijk door gegeven. Die gaf de raad het kind rustig te laten liggen, het een aspe- rientje te geven en de nacht verder I af te wachten." vertelt de vader I Hij was er echter niet gerust op en j belde de eveneens dienstdoende arts Prins van Wijngaarden. Van hem kregen ze hetzelfde advies. Ziekenwagen Vervolgens hebben we dokter Bus semaker opgebeld, die zei niet te ko men omdat we niet in zijn wijk wo nen. Ten einde raad hebben we de politie geroepen. Nauwelijks tien minuten later kwam er al een zie kenwagen. die ons kind naar het Ho- jlyziekenhuis bracht. Over politie. GG en GD en het ziekenhuis hebben we niets dan lof. maar de huisartsen die dienst hadden en weigerden te komen, klagen we aan." aldus de heer Muller. Dokter Bordewijk. voor wie de aanklacht het zwaartst weegt, zei niet de indruk te hebben gekregen hals over kop naar het kind te moeten gaan. „Ik dacht aan een „gewone" hersenschudding, en schreef daarom rust en een asperientje voor. Ik heb de heer Muller gevraagd mij te bellen, wanneer de toestand erger zou worden. Hoewel hij dat niet heeft gedaan, ben ik later toch nog gegaan, fnaar toen zag ik net de ziekenwagen wegrijden", aldus de heer Bordewijk. Hij had de heer Muller gevraagd of de toestand zo erg was. dat het kind naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. „Ik ben geen dokter", zou deze hebben geantwoord en de heer Bordewijk heeft naar zijn zeg- zen de indruk gekregen, dat de heer Muller een beetje opzag tegen een ziekenhuis vanwege de financiële consequenties. Bewusteloos In zijn telefoongesprek met dokter Prins van Wijngaarden vertelde de vader dat zijn dochtertje bewusteloos was en met haar lichaampje schokte. Hu zei erbij dat hij dokter Bordewijk had gebeld, waarna de heer Prins van Wijngaarden hem adviseerde op nieuw met deze huisarts contact op te nemen. De vader belde echter I dokter Bussemaker. Betere regeling van kweekschoolexamen? DEN HAAG Het Tweede Kamer lid J. A. van Bennekom far) vraagt de minister van onderwijs en wetenschap pen of deze kennis heeft genomen van het verzoek van de drie samenwerken de kweekschoolorganisaties. Zij beplei- it, die bij het eind,- ek een voldoende heeft behaald een-volledige en blijvende vrijstelling voor dit onderdeel krijgt. De heer van Bennekom vraagt of de minister wil bevorderen dat de nieuwe regeling in 1968 ingaat. De heer Prins van Wijngaarden voelde de geprikkelde stemming van de vader aan, belde voor de zeker- I heid zijn collega Bordewijk en ad- I viseerde hem alsnog het gewonde I kind te bezoeken. Dokter Bordewijk <Agn-dat .een kandidaat, is toen direct gegaan, aldus dokterwoo* didactje De Koning, die als voorzitter van de Vlaardingse Huisartsen Kring een voorlopig onderzoek heeft ingesteld. De Kring heeft onlangs nadrukke lijk verklaard, „dat de artsen ten alle tijde bereid zijn om in nood situaties bijstand te verlenen". Aan leiding tot deze uitspraak was een j ongeluk, waarbij een gewond meisje van veertien jaar lange tijd zonder I medische hulp op straat heeft gele- gen. Het was. volgens deze verklaring, niet juist dat een huisarts geweigerd zou hebben medische hulp te verle nen en dat de weekenddienst niet goed zou functioneren. Er was sprake I van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Omdat deze kwestie bij velen nog vers in het geheugen ligt, heeft de Huisartsen Kring de betrokken art sen geadviseerd het probleem voor de medische afdelingsraad te bren gen, omdat bij dergelijke ernstige aanklachten een zo objectief moge lijk onderzoek moet worden inge steld. Dokter Bussemaker valt hier buiten, omdat hij niet bij de Kring is aangesloten. Wanneer de afdelingsraad een uit spraak doet over al of niet foutief handelen van een medicus, zal deze uitspraak worden voorgelegd aan het medisch tuchtcollege. Gister avond was de toestand van het ge wonde kind nog zorgwekkend. den als een parlement, dat beslissin gen neemt, die de bisschoppen heb ben uit te voeren. Maar anderzijds neem ik aan, dat dit pastoraal beraad conclusies naar voren brengt, die de bisschoppen, gezien hun eigen ver antwoordelijkheid in grote bereidwil ligheid tot uitvoering willen bren gen." Sleutelwaarden De sleutelwoorden van dit concilie zijn dus: „meningvorming" en „inspraak", maar niet „besluitvor ming" of „besluitneming". „Voor de bisschoppen kan dit beraad", zei de kardinaal, „een uiterst kostbare in formatiebron zijn. We hebben de be doeling hun beleid daarop af te stem men", maar, waarschuwde hij. „de gezamenlijke bisschoppen hebben hun eigen verantwoordelijkheid". De kardinaal „hoopt op een werke lijke open dialoog, waarbij heel de kerkgemeenschap, heel het volk van God gezagsdragers en niet-gezag- dragers samen overleggen wat de kerk vandaag nodig heeft". De rede van de kardinaal greep in deze gedachte reeds vooruit op de discussie, die vanmorgen beginnen zou over „gezagsopvattingen en ge zagsbeleving". maar de kardinaal wijdde toch ook nog een aparte ali nea aan dit rapport Met nadruk zei hij nog eens. dat het rapport niet door de bisschoppen is opgesteld. Kritiek Hij verhulde dan ook zijn kritiek niet op dit rapport, dat in vele pro testantse bïaden nogal enthousiast'is beoordeeld. Letterlijk zei hij: „In het rapport is" zelf al uitgesproken, dat het eenzijdig is en dat de nodige theologische Weer in Europa doorlichting van de materie eraan ontbreekt. Wanneer dit document ooit als een document van het concilie gepubli ceerd gaat worden, zal dit manco in ieder geval moeten worden aange vuld". „Worden de aangeboden uitspraken", zo zei hij nog, „in het juiste theologische zicht gesteld", dan zal „het een en ander gewijzigd moe ten worden." Naar zijn mening was dat juist de taak van deze plenaire vergade ring. In de loop van deze dag zal blijken in hoeverre de leden van deze vergadering langs deze vrij strak uit gestippelde paden zullen willen mar cheren. In Noordwijkerhout is gisteravond het Pastoraal Concilie van de Ne derlandse r.k. kerkprovincie begon nen. Vlak voor de aanvang werden drie hoofdpersonendie met elkaar in gesprek waren, gefotografeerd. Van links naar rechts prof. mr. dr. J. J. Loeff, voorzitter van de com missie die het rapport over gezags- opvatting en gezagsbeleving sa menstelde (hoofdonderwerp voor de komende dagen), kardinaal Alfrink en prof. dr. J. Th. Snijders, die het concilie zal voorzitten. De openingsplechtigheid van het pastoraal concilie bestond niet slechts uit de toespraak van de kardinaal. Zes afgevaardigden, onder wie een protestant, baden door hen zelf opgestelde gebeden, die door de aanwezigen overge nomen werden met de woorden: „God, onze Heer, wij bidden u. verhoor ons". Een meisje dat werkt op een vliegtuigfabriek bad voör hen „die voorop gaan", en voor hen „die bezorgd zijn dat de goede weg verlaten wordt". Een theolo gische student voor hen „die zich op bijzondere wijze aan uw dienst hebben gewijd" en een burgemeestersvrouw „voor allen die gezag hebben ontvangen". Namens de protestantse waar nemers bad de gereformeerde emeritus-hoogleraar prof. dr. C. van der Woude uit Kampen. Hij vroeg om een zegen over deze kerkelijke samenkomst en zei: „Helpt ons steeds weer in de eerste plaats naar uw wil te vra gen. Doe ons de zin en bedoeling van uw woord en geest verstaan en maak ons bekwaam en bereid om het licht van uw woord hel der te laten schijnen voor de kerk en wereld beide over de be nauwende vragen van onze tijd, opdat de mensen het mogen zien en tot de rechte verhouding je gens u en hun naasten mogen komen". Tijdens de misviering van van morgen aan het begin van de vergadering verzorgde de re monstrantse emeritus-hoogle raar uit Leiden, prof. dr. L. J. van Holk de schriftlezing. -f weer min. temp neerslag gisteren Kopenhagen geh, bew. -2 0 zw. bew 0 Amsterdam hagelbui -0 5 3russe! zw. bew Luxemburg sneeuw 2 3arijs zw. bew. 3 0 «Jice onbew. 2 0 Frankfort Zürich zw. bew -2 9 Senève -1 6 onbew Venen onbew -17 0 sneeuw -5 1 licht bew -0 0 0 0 Mallorca licht bew 13 0 Bejaarden in Amsterdam: AMSTERDAM Uit een en quête onder drieduizend Am sterdamse bejaarden is geble ken dat slechts 7 procent bij kinderen wil inwonen. 42 pro cent geeft de voorkeur aan een bejaarden woning met hulp en 30 procent kiest een bejaarden tehuis. De rest heeft geen me ning. Overigens woont 91 pro- Vooral in Indonesië zijn de ver anderingen in kerk en staat veel. Dat betekent voor de kerken een nieuwe benadering van de pro blemen en een radicale vernieu wing van de kerken zelf. Over de achtergronden van al die veranderingen is in de verga dering van de raad van kerken in Indonesië uitvoerig gesproken. En men verdronk in de gesprekken niet in allerlei theoretische over wegingen en pseudo-wetenschap- pelijke uiteenzettingen, zo ver volgt de heer W. de Jong uit Ma kassar, zijn artikel. Algemeen was men het er over eens, dat de fou ten en tekortkomingen van de kerken in het Westen voorkomen moeten worden. Het traditionele agrarische leven in Indonesië staat onder sterke invloed van de moderne we reld door de verbetering van de verbindingen. Waar deze verbindingen nog ontbreken, zorgt de transistor-radio. die overal is doorgedrongen, voor het contact. Het primitieve stamleven ver andert en zo de structuur van de gehele natie. De natie moet op haar beurt haar plaats weer zoeken in de wereld. Wanneer in dit snelle proces de kerk niet op progressieve wijze leiding geeft, zal het christendom ook in Indonesië van de mensen vervreemden. Er is heel veel te doen voor de kerken. Het agrarisch leven en de industrie moeten in even- De openingsplechtigheid van de vergadering t de Raad van kerken in Indonesië wicht worden gebracht. Het probleem van de werknemers moet worden opgevangen voor er werkelijk een probleem ontstaat. Belangrijk is dan. dat de fouten, die in het Westen zijn gemaakt, worden vermeden. Daar kreeg het communisme immers een grote aan hang doordat het christendom in het verleden geen antwoord wist te geven op de problemen van de werknemers Maar dat antwoord (het ge bod van de naastenliefde) stond wel in de bijbel. DE GROTE STAP Indonesië doet de stap van het feodaal en kolo niaal leven naar de sociaal rechtvaardige maatschappij. Vernieuwingen. Wat wil het voor Indonesië zeggen dat Christus alle dingen nieuw maakt? In de kerkvergadering kwam men tol deze conclusie, dat de nadruk niet in de eerste Maats valt op het feit. dat Christus voor het hristendom is gekomen. De kerken, die dit niet zien. moeten zelf veran deren en vernieuwen. De kerken ontstonden in. lit en voor de volksgroepen. De vernieuwing moet zo zijn, dat de kerken leven in. uit en voor le gemeenschap als natie. Nodig is daarom een totale bekering, een radi cale vernieuwing en zeker in de eerste plaats een eenheid. Deze noodzaak wordt niet overal ge- oeld. Maar zeker wel in de steden, onder de - eugd en overal, waar de kerk naar buiten treedt. Ondanks alles wat In het verleden is gebeurd blijft het Westen een voorbeeld. Maar het Westen mag niet nagedaan worden. Indonesië heeft een 'eer eigen volksaard. De maatschappij is geheel mders. De Kerk moet haar taak vervullen in een x>sterse wereld, in een oosterse samenleving zon- ier een christelijke basis en zonder dat er sprake s van een christelijke invloed in culturele zin. ENORME TAAK In de omwenteling, die gaande is van de primi tieve maatschappij naar de moderne samenleving staat de kerk voor een enorme taak. Wat kan de Het front boven de bestuurstafel in de ver gaderzaal. Het opschrift luidt: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Daaronder staat: Vernieuwing van mens (heid). kerk en maatschappij. kerk aan de arbeiders en werknemers bieden? Wat aan de ambtenaren en hun gezinnen? (op hei ogenblik zijn er ruim 1 miljoen regeringsambte naren). Wat aan de vele militairen? Wat aan de 12 miljoen leerlingen van de lagere scholen, de ruim 2 miljoen leerlingen van de middelbare scholen en de ruim 250.000 studenten? Wat aan de wereld van de kunstenaars? Met deze praktische vragen had de kerkverga- Icring in Makassar te maken. De kerk moet kritisch en creatief zijn in het vernieuwingspro ces, in al haar plannen en activiteiten. Hoe moet zij op al die reuzenterreinen van de maatschappij het zout der aarde zijn? Dan ontkomen de kerken niet aan een totale bekering, een radicale vernieuwing en zeker in de eerste plaats eenheid. W. de Jong cent van de bejaarden in een „gewoon" huis, Ongeveer 22 procent is van oordeeT' dat zij zich financieel niet alles kunf nen permitteren wat iemand van huf1 leeftijd nodig heeft. Vooral de ber; jaarden die minder dan honderd gulb den per week ontvangen dat is bi 53 procent van de bejaarden het gel val zijn deze mening toegedaan. I Van de Amsterdamse bejaarden (eje zijn in totaal ongeveer 110.000) krijgL 13 procent alleen aow. 12 procerl krijgt ondersteuning van df Bijstandswet. P' TEVREDEN Van de bejaarden is 79 procent tcj vreden, 18 procent is berustend ot neerslachtig en 3 procent ontevredej of opstandig. 9 procent van de bet, jaarden geeft toe dat men zich vcty veelt. ]j, Enkele andere conclusies zijn: vaf de bejaarden die alleen wonen is 7£ procent valide. 27 procent heeft hinf der van een kwaal en 3 procent r' bedlegerig. Nog 89 procent van d bejaarden kan zonder hulp van ande ren trappen klimmen, lopen, bader wassen enz. Van de bejaarden die alleen wone kan 20 procent in geval van plotse linge ziekte of van een ongeluk, ni< gemakkelijk iemand waarschuwe! 11 procent oefent nog een beroep ui en 5 procent heeft een vaste betrek king. De belangstelling voor bejaarden bijeenkomsten neemt met het oude worden tóe: 13 procent heeft be langstelling, maar vindt het vervoe bezwaarlijk. Ned. Hervormde kerk 3 Bedankt: voor Stedum: G. v. d. Mei) len te Zevenhuizen (Gr.). Aangenomen: naar Britswerd (toez.): W. A. G. Meeuse te Annerveei Geref. kerken Beroepen: te Oostvoorne Tinte Baflo: H. Koetsveld te Wapenveld: Bergen op Zoom - Oud-Vossemeer: O van Veenendaal te Genderen. Aangenomen: de benoeming tot luch machtpredikant in lang verband Blomberg 'Dld met geestelijke ve zorging gezinnen militairen: B. Min jes te Halfweg-Zwanenburg. Chr. Geref. kerken Geref. Gemeenten Tweetal: te Boskoop: D Hakkenber uit Dordrecht en J. C. Weststrate u Meliskerke. Bedankt: voor Ridderkerk: G A Zij derveld te Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2