WOORD IS AAN JOHNSON Commentaren Drama met meisje - 24 kilo hasjiesj JAMIN Het vredesaanbodvan Noord-Vietnam officieel bevestigd en toegelicht Ruim 12.000 jongens niet in dienst Wisselvallig Wordt Debray uitgewisseld? Man vijf dagen dood in woning Krant te vrijmoedig, leerling naar huis Meisje van 12 aangerand Protestmars van kwekelingen Eén van vij fling overleden 22 doden door drinken van inethyl-alcohol januari 1968 '18ste jaargang iemwe 1 f. DIEMER redacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich ia ghebleven mi|n hert in teghempoetl" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 uuf I spreuk Als iedereen ronduit zijn mening zei, zou dat de ge sprekken onmogelijk maken. DISRAELI Pastoraal concilie - pagina Kernmerk Onze speciale verslag gever Link van Bruggen sprak met de vice-presi dent van de Europese „zwarte macht", de 42- jarige Ajoy Ghose, die op het ogenblik in Nederland is. „We zijn het praten met de blanken moe", zegt hij (op pagina Henk Molenberg: altijd in draf tussen tv en toneel pag. Radio TV. aan te zien. HIT WEER DE BILT Een lagedrukge bied, afkomstig van de Noordzee, gaf vannacht aanleiding tot stormachtige noordwestelijke winden en regen of sneeuw buien. De storing werd gevolgd door een rug van hoge lucht druk, waarin vandaag flinke op klaringen voorkwamen. Als gevolg van drukdalingen op de nadering van een oceaan storing, die de Britse eilanden heeft bereikt, neemt de wind bij ons verder af en draait naar zui delijke richtingen. Na een nacht met overwegend lichte vorst en weinig wind.neemt de bewolking morgen toe waaruit wat regen of sneeuw zal vallen. DE BILT Vannacht flinke opklaringen, weinig wind en overwegend lichte vorst, morgen overdag toenemende bewolking mogelijk gevolgd door sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toe nemende wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets la gere middagtemperaturen. 5 januari: zon op: 08.48, onder 16.43; maan op: 11.46; onder: 23.13. DEN HAAG De Nederlandse lasunie gaat om haar bouwplannen e kunnen realiseren 100 miljoen enen tegen 6Vz procent De obligatie- ening wordt uitgegeven a 99'A irocent. Deze eerbiedwaardige Engels man, met bolhoed en baard, is de gezagvoerder van de Queen Elizabeth II, captain Warwick, die wel eens wilde poseren tegen de achtergrond van zijn nieuwe schip. Op de voorgrond een overdekt 25 persoons red- dingvlot (opblaasbaar) zoals er vele aan boord van de nieuwe oceaanreus zullen zijn. Alles was te zien op de jaarlijkse boten- expositie in Londen. NEW YORK/SAIGON Een hooggeplaatst diplomaat uit Noord-Vietnam heeft na drukkelijk bevestigd dat vre desonderhandelingen gevoerd kunnen worden als Amerika de bombardementen en andere oorlogshandelingen tegen zijn land staakt. Hanoi eist geen permanente, maar onvoorwaar delijke stopzetting. „Ons standpunt is duidelijk", zei de diplomaat. „Het is officieel. Wij hebben gesproken. Het antwoord is nu aan president Johnson". Vredes besprekingen zouden gebaseerd moe ten zijn op de akkoorden van Genève (die voorzien in hereniging van Vietnam nadat vrije verkiezin gen zijn gehouden). Het nieuws komt uit de koker van de Parijse correspondent van het Newyorkse radiostation Westing- house. Na een jaar vergeefs op een vraaggesprek te hebben gewacht, kreeg hij onverwacht een uitnodiging voor een „gesprek", dat vrij was voor publikatie. Hoop De diplomaat zei, dat er geen an dere voorwaarden aan het aanbod zijn verbonden en dat geen stopzet ting van de Amerikaanse operaties in Zuid-Vietnam wordt geëist. Tot besluit zei hij te hopen, dat in de zeer nabije toekomst een vredes regeling wordt bereikt, omdat zijn land „al teveel jaren strijdt en lijdt". Intussen zei Oe Thant, secretaris generaal van de VN, gesterkt te zijn in de overtuiging dat aanvaarding \ran het Noordvietnamese aanbod de stoot kan geven tot onderhandelin gen. Hij hecht meer waarde a^n de verklaring dat men in Washington lijkt te doen. Strijd De strijd in Zuid-Vietnam gaat on verminderd voort. In vijf kust provincies was de Vietcong in het offensief. De meeste aanvallen wer den uitgevoerd met granaatwerpers, automatische wapens en vlammen werpers. De bloedigste strijd speelde zich af bij de luchtmachtbasis Danang, waar twee Amerikaanse posten werden bestormd. De Vietcong liet 241 doden op het terrein achter. Aan Amerikaanse zijde vielen 18 doden en meer dan 100 gewonden. Onge veer 30 vliegtuigen werden vernield of beschadigd. Cambodja China heeft „plechtig verklaard", niet met de armen over elkaar te zullen toekijken, als „het Amerikaan se imperialisme een oorlog tegen Cambodja durft ontketenen". Intussen heeft president Johnson Chester Bowles (ambassadeur in India) aangewezen om als buiten gewoon afgezant met prins Norodom Sihanoek van Cambodja te spreken over de troepen van Vietcong en Noord-Vietnam, die het land gebrui ken als uitvalsbasis naar Zuid- Vietnam. GEZIN VERMOORD IN COLOMBIA BOGOTA Op een boerderij in het Colombiaanse Caldas heeft de po litie op 1 januari de zwaar verminkte lijken gevonden van een man, diens vrouw en hun vier kleine kinderen. De politie meent dat het gezin uit wraak is vermoord. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Toom heeft besloten dat 12.300 jongens, die voor mili taire dienst zijn goedgekeurd, dit jaar niet behoeven op te komen. Ze worden „buiten gewoon dienstplichtig". Dat betekent dat zij alleen in geval van oorlog of bij dreigend oorlogsgevaar kunnen worden opgeroepen. Dit jaar zijn er bij zee-, land en luchtmacht minder mensen nodig dan beschikbaar. De drie belangrijkste oorzaken van de ministeriële maatregel zijn: de sterktevermindering (doorvoe ring van bezuinigingen, dienst- tijdverkoring e.d.), het vervallen van de vrijstelling voor jonge bouwvakkers en de toeneming van het aantal goedgekeurden. In totaal zouden in 1968 66.300 dienstplichtigen onder de wape nen moeten komen. Twintig pro cent van hen, 12.300, wordt dus nu vrijgesteld. Besten Aan de hand van indelings normen inzake de bruikbaarheid voor de militaire dienst zullen nu worden opgeroepen wie bij de keuring als besten naar voren zijn gekomen. Nooit eerder werd een zo groot aantal buitengewoon dienstplich tig verklaard. Van de lichting- 1967 kregen 3600 man deze be stemming. Dat waren in hoofd zaak jongelui die in de laatste maanden vorig jaar hadden moe ten opkomen, maar voor wie eveneens geen plaats was. In voorafgaande jaren daar entegen kwam het niet zelden voor, dat jongens in verband met het tekort aan dienstplichtingen eerder moesten worden opgeroe pen dan de bedoeling was. De maatregel van minister Den Toom geldt voorlopig alleen voor 1968. ZÜRICH De Boliviaanse presi dent, Rene Barrientos, heeft gisteren op een persconferentie te Zürich ge zegd, dat hij bereid is de Franse marxistische schrijver Regis Debray, die in Bolivia gevangen zit wegens guerrilla-activiteit, uit te wisselen te gen majoor Huber Matos. Matos is vorig jaar door een Boli viaanse rechtbank tot 30 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Matos. een held van de Cubaanse revolutie is door een Cubaanse militaire recht bank in december '59 tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij een contra-revolutionair komplot op Cuba zou hebben gesmeed. President Barrientos. die in Zwitserland wordt behandeld voor vier jaar geleden opgelopen schot wonden. herinnerde er aan dat presi dent De Gaulle „een goed woordje" had gedaan voor Debray en dat Boli via geen wraakgevoelens tegen de 27-jarige schrijver koestert. UTRECHT De 69-jarige heer H. J. Majolee uit de Pekstraat in Utrecht is dinsdag dood in zijn woning aan getroffen. Volgens de politie is de man al op 29 december een na tuurlijke dood gestorven. EMMEN De zeventienjarige Ar nold Kamphuis, leerling van de vier de klas hbs-B van het Katholiek Drents College. is van school gestuurd. De jongen was redacteur van de schoolkrant „Binnenkrot", waarvan de eerste editie (130 num mers) in beslag is genomen. Directeur J. C. Wortmann zei, dat de krant geschreven was in een stijl, die geen taboes meer erkent. Volgens de lezing van Kamphuis paste hij niet meer in de schoolge meenschap. Hij gaat nu naar het Christelijk Lyceum te Stadskanaal. Enkeie leraren zouden het niet eens zijn met de beslissing van hun directeur. AMERSOORT Een ongeveer 30-jarige man heeft in de bossen van Birkhoven een 12-jarig meisje aan gerand. Hij gaf voor van de politie te zijn en hield haar aan, omdat haar achterlicht niet zou branden. De man beval het kind achter op zijn fiets te gaan zitten onder de belofte dat hij haar met zijn auto, die in het bos stond, thuis zou brengen. In het bos randde hij het kind aan en ging er vandoor. Het meisje werd, geheel overstuur, door ccn automo bilist naar het politiebureau ge bracht. AMSTERDAM De werkgroep Onderwijs Amsterdam, die voorna melijk bestaat uit leerlingen van kweekscholen, zal zaterdagmiddag een protestmars houden tegen het onderwijsbeleid van de regering. Voorzitter W. Verspuij zegt, dat de klachten zich richten tegen de te gro te klassen bij het kleuter- en het lager onderwijs, tegen de dreigende werkloosheid van kleuterleidsters en onderwijzers en tegen de verhoging van het kleuterschoolgeld. De heer Verspuij heeft tevens het initiatief genomen tot het oprichten van een permanent actie-comité van onder wijzers en kwekelingen. VOOR EN NA OPERATIE De mate van publiciteit rond om de jongste harttransplantatie in Zuid-Afrika ging zo ver, dat een foto kon worden genomen van de patient, de tandarts Phi lip Blaiberg en diens echtgenote, vlak voor de vele uren durende operatie zou beginnen. Na afloop van de onder zijn leiding uitgevoerde tweede hart transplantatie gaf dr. Christian Barnard voor het Grote Schuur- ziekenhuis een geïmproviseerde persconferentie. Hier onthulde hij onder meer het in de nabije toekomst niet ondenkbaar te achten dat zelfs varkens- en ape- harten op mensen worden over geplant. De dochter van de geopereerde tandarts, Jill Blaiberg, die in Israël vertoeft, waagde er een duur telefoongesprek aan om het laatste nieuws over haar vader te kunnen horen. Eind deze week zal Israël begin nen met de aanleg van een pijplei ding tussen Eilath (Rode Zee) en de havenstad Asjkelon aan de Middel landse Zee. West-Duitsland zal de stalen buizen leveren. Deserteur uit ES in A'dam gepakt AMSTERDAM De recherche heeft 24 kilo hasjiesj in beslag geno men, de grootste partij die ooit in ons land is opgespoord. Het spul werd gevonden in de auto van de twintigjarige Amerikaan R. N. G., die de hasjiesj (waarde 500.000 gulden) in Pakistan had gekocht. G. (die zijn vaderland verliet om aan de dienstplicht te ontkomen en een half jaar in Amsterdam woonde) had in de hoofdstad kennis gekregen aan een vijftienjarig meisje, met wie hij op reis ging. Zij had thuis ver teld met een echtpaar mee te gaan. Op oudejaarsdag keerde ze terug, maar ze was zo zenuwachtig, dat ze die avond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar moeder vond een ampul morfine in de baga ge van de Amerikaan, die de jaarwis seling meevierde. De vader kreeg na de emoties een hartaanval en stierf. Toen werd de politie gewaar schuwd. De recherche ging bij de Ameri kaan op zoek naar nog meer morfine, maar vond in zijn auto' de partij hasjiesj. De toestand van het meisje is zorgwekkend maar ook de Ameri kaan verkeert in staat van versuf fing. Drie maanden lang zwierf het tweetal door de wereld, nadat de Amerikaan een tijd lang een nogal luxe leven in Haarlem had geleid. BRISBANE De jongstgeborene van de Australische vijfliog is vanmorgen overleden, vijf dagen na zijn geboorte. De vier andere kinderen maken het goed. Het zijn drie meisjes en een jon gen. Zoals gemeld werd de vijfling op de wereld gebracht door de 36-jarige Mary Braham. echtgenote van Roger Braham. Het paar had al vier kinderen. GUADALAJARA In de Mexi caanse stad Guadalajara zijn 22 mensen gestorven door het drinken van methyl-alcohol die in koffie en frisdranken was gemengd. De politie zoekt naar de winkelier die de methyl-alcohol verkocht heeft. Eerste plaats TN dc totale Nederlandse export neemt het vervoer de tweede plaats in. Op dit moment kan de bijfVage van het vervoer in onze deviezenpot jaarlijks geschat wor den op 4 miljard. In het belang van onze nationale economie zal daarom de ontwikke ling van deze bedrijfstak nauwlet tend in het oog gehouden dienen te worden. Vooral nu ook in het kader van de Euromarkt de zaken van het vervoer aan de orde komen zal Ne derland op zijn qui vive moeten zijn. Wij kunnen ons gelukkig prijzen met een staatssecretaris als de heer Keyzer. Kort voor het einde van 1967 heeft hij in besloten kring de officiële opening verricht van het Economisch bureau voor het weg en watervervoer, dat weliswaar reeds tien jaar bestaat, maar nu een meer zelfstandig bestaan krijgt. Gelukkig dat via een dergelijk bu reau bedrijfsleven en regering op zo uitstekende wijze waken over de belangen van een onzer belangrijk ste bedrijfstakken. Het plan van de Duitse minister Leber, dat ons internationale ver voor ernstig bedreigt, is weliswaar een stuk gekortwiekt, maar alle ge vaarlijke slagpennen zijn niet uit getrokken. Om welke belangen het hier gaat toonde de heer M. W. Schakel, voor zitter van de Protestants-Christe lijke Bond van beroepsgoederenver- voerders, onlangs op een jaarver gadering nog aan. Het particuliere wegvervoer investeert per jaar niet minder dan 345 miljoen, waarmee het wegvervoer binnen de vervoers sector inclusief KLM, NS en PTT aan de spits staat. Niet te vroeg yIJN Washkansky en Blaiberg ge- bruikt als proefkonijnen door een jong, eerzuchtig chirurg? Was er redelijke kans op succes? Deze vragen dringen zich onwille keurig op, nu kritiek op het kort achter elkaar uitvoeren van hart transplantaties in Zuid-Afrika los komt. Na alles wat over deze operatie be kend is geworden, kan men moeilijk volhouden dat de beslissing door slechts enkele personen genomen verkeerd is geweest. Ook al is de eerste operatie uiteindelijk mislukt. Niet alleen in Zuid-Afrika was men aan een ingreep toe. Ook in Ame rika, Engeland en Nederland speel de men met de gedachte. Kennis en bekwaamheid kunnen het medische team van Zuid-Afrika niet ontzegd worden. Het gevaar van „afstoting" meent men nu bezworen te hebben door nieuwe medicijnen. Ook Washkansky heeft redelijke levenskansen gehad. Slechts de kans op infectie schijnt minder zorg vuldig overwogen te zijn. Hoe het nu verder met Blaiberg zal aflopen, het zal er toch eens van komen. Moeilijk is vol te honden, dat de medische kennis over hart transplantaties nog in de kinder schoenen staat. De jonge chirurg lijkt ons niet op drift. morgen voordeel advocaat bonbons ISO gram 83 69 niot duur wol heerlijk Ik geef op als nieuwe abonnee: sl.aaff plaats: ^betaalt: O per kwartaal per maand ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naamnilMU11;u plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1