OUDERWETSE HOSPITA'S ADIEU! NOTTET WEERSTOND VERKERK EN MAIER Het Kwartet Tante en baasje hielden twintig jaar pension winst Day-Lewis hofdichter zonder sherry Schreiner zal zelf vliegers opleiden Moeder bedreigd met mes: straf van acht maanden Meer „fris" gedronken Celtic en Rangers in evenwicht: 2-2 Damtweekamp om wereldtitel nog onbeslist Jan Timman won eerste partij in finalegroep Griep eist doden in Engeland Hort en Gheorghiu aan hop in Hastings Nederlandse oude kunst in Japan Brand in centrum van Amsterdam 7 WOENSDAG 3 JANUARI 1968 TANTETJE (68) en baasje (67) hebben voor het eerst na twintig jaar oud en nieuw gevierd zonder hun pensionne tje. Het laatste familiepension van Goes iverd vorig jaar stil letjes „opgeheven'. Ravelijn de Grenadier 5 is nu een gewoon-huis-met-een-gezin ex-hospita Jacoba Hart- hoorn-F'okke vertedert geen gasten meer met haar gelief koosde verkleinivoorden. Ze woont nn met Willem, haar man, in een bejaarden huisje (de heer en mevrouw Harthoorn gaven hun mensen meestal meer te eten dan ze zich lieten betalen; vandaar: geen eigen huis, geen geld, wèl AOW). Zodra we zitten zegt ze: „Nou, hier zie je ons dan in ons huusje, hé, en we hebben de tied, hé!" Negen gulden Ze was 24 toen ze trouwde. „Als meisje van 17 leerde ik m'n man kennen. Dat is nu 50 jaar geleden. Nee, ik had nooit een ander gehad. Willem was slagersknecht en ik kindermeisje. Opvde duur hadden we 1000 gulden bij elkaar, en we trouw den. Ja, daarvan hadden we negen gulden over, en die staan nog op het boekje." In de oorlogsjaren werd het plan geboren een pension te beginnen, omdat de heer Harthoorn last van reuma kreeg. Begin een pension", was het ad- iies. „Je kunt toch lekker koken! iVe hadden in ons huusje een kamer yrie, en de buurman kwam op een ïoede dag met een meneer aan, die )ie ons wilde komen zitten. Ik zei: Als u wilt kunt u komen. En die gast hij was hoofdopzich ter bij de gemeente adviseerde ons na een poosje een écht pension te beginnen. Dat heeft Goes zo nodig, zei hij. Van de slager hoorden we toen dat op Ravelijn de Grenadier een huus vrie zou komen, nog een pension ook. 't Was zo'n prachtig huus, ik kreeg er een rood hoofd van! Was winter, en het lag zo mooi in de sneeuw. Een waag Dat was in 1947, m'n man was 45 en ik 46, en we gingen samen kie ken. Mevrouw zei: U kunt de inven taris overnemen met goed en kwaad en alles wat erin is. B. en W. beschikten toen over elk huus, dus wij met een aanbeve lingsbrief naar de secretarie. Ze kenden me daar als het kleintje van Fokke. 1 Geld, voor het overnemen van de goodwill en de meubels, leenden we van een bank. We richtten het keurig in; en op de eerste dag (onze ene gast ging mee, en er waren daar vier gasten gebleven) 't was inmiddels biena zomer en gloeiend heet za ten we meteen buten. Maar 't was een waag, hoor, zonder centen! M'n broer, de groen teboer, leende me aan het eind van de maand als er nog geen geld van de gasten binnen was voor de maal tijden. Dat duurde totdat het geld van de bank was afbetaald. Rijk word je nooit in zo'n pension, weet u wat het is, je moet er zin in hebben. De man (als Wil lem er niet was geweest, had ik het nooit gekund) en de vrouw moeten sfeer brengen. Ik was meer een moeder, hé? Er zijn in die twinttig jaar twee gasten gestorven. Een keer liep ik 's nachts om drie uur nog buten te janken. Er is een gast 17 jaar bij ons geweest en een ander 14 jaar." We hadden veel gezelligheid met elkaar. Vooral op verjaardagen. Dan tracteerde de jarige, en vanzelf kwam er een glasje wien. Daarna deden we hersengymnastiek; de da mes aan een kant, en de heren aan de andere kant. Tegen het einde van de avond ging ik een kop koffie zetten, of een croquetje klaar ma ken." Polonaise Baasje kijkt wat stuurs, al meent hij dat niet zo, bij al die mooie herinneringen. Tante een pensi ongast gaf haar die erenaam lacht genoeglijk en zegt: „Zo was het pensionleven, hé!" „Toen we vuufentwintig jaar ge trouwd waren, werd het een heel feest dat is misschien wel leuk om op te schrieven. We hebben zo'n pret gehad met heel de familie Fok ke en alle gasten. Een van hen een oude man lag al op bed toen we om drie uur 's nachts de polo naise deden, en riep: „Kom toch door m'n kamertje!" Willem vult aan: „Ja, dat was In *49". Tante gaat verder: „Even later gingen Willem en ik een luchtje scheppen. We kwamen een agent te gen, die zei: Wat gaat er noe toch bie joe om. Kiek es naar boven, daar staan drie gasten uit kokosnap- pen te drinken! (Of ze er borrel in hadden, weet ik nog niet). „Na het eten gingen we altied kaarten. Om acht uur kwam ik dan met thee die studeerden werd het op de kamer gebracht om half tien met koffie, en om half elf met een sinaasappel; later perste ik de sinaasappels maar uit, want ze wa ren te lui om ze op te eten. Groot gezin Met Sinterklaas kreeg ik altied een cadeau. Eens, nadat de hond doodgereden was, lieten ze vanaf het balkon wat zakken, 't Was een gedicht tnet spaarvarken. Dat var ken rammelde ontzettend: geld voor een nieuwe hond, en in het voorjaar was er een. Ik huilde toen, zo blij was ik. In ons pension was nooit geen ru zie. Ik zei: Geen debatten over poli tiek of geloof. Er waren mensen van alle richtingen, en dan winden ze zich maar op, en dat is niks. Het was net een groot gezin. Ze stonden altied voor elkaar klaar. Toen een keer de vader van een gast een hartaanval kreeg, reed een ander hem zo maar naar de Veluwe Baasje en ik deden alles samen. Hij deed de boodschappen 't was net een baron, met zien witte kop en de hondjes en hij maakte de bed den op, en stofzuigde. Ik zorgde vooral voor het eten. 's Middags een gebakken eitje en 's avonds verse groente, soep vooraf, een toetje na, en later in de avond een croquetje. We hadden nooit geen zieken; 't was een gezondheidspension. Dag, huus! Soms moest er geld bie. Ik ben geen goeie zakenvrouw en wilde vooral de jonge mensen niet meer laten betalen dan ze konden opbren gen, en hoge pieten heb je bijna niet in Goes. Maar het laatste jaar werd het te gek. Ik moest geld van de AOW afhouden voor het pensionne tje. Toen zijn we er mee opgehouden. We wilden het pension voor 15.000 gulden overdoen (voor de goodwill, en we hadden voor duizenden gul dens geïnvesteerd in beddegoed en Tante en baasje: „Nu een mooi boek lezen op de bank en een cognacje voor het eten." meubels), maar de verhuurster wil de er zelf in. Het huisraad werd overgenomen door de gasten en de huisbazin. Zelf namen we mee wat we nodig dach ten te hebben, en de rest ging met een opkoper mee op een karretje. Toen was 't gebeurd. Ik dacht, noe zullen de traantjes wel komen, maar niks hoor. Twintig jaar ben ik hier geweest, dag huus, zei ik alleen maar. Financieel zijn we er uut gegaan, zoals we erin kwamen, 't Was leu ker geweest, als we het over hadden kunnen doen, maar ja dat ging niet We hebben het druk gehad die twintig jaar. Alleen 's avonds na het eten, van half acht tot acht uur. had ik rust. Dan kwamen de gasten niet teuten, dan wisten ze wel dat ik m'n krantje moest lezen. Wegcijferen Maar anders: als iemand wil pra ten en je leest een boek dan moet je niet met je snoet in het boek bluve zitten. Want dat kan ik je wel zeg gen: als je een pension houdt moet je het met hart en ziel doen, je moet jezelf zo'n beetje kunnen wegcijfe ren." Het lijkt alsof mevrouw Hart hoorn een dikke streep onder haar woorden zet, door vast beraden met haar hoofd te knikken. Ze troont me mee naar de keuken, naar de twee snuiven de boxers. Dan zegt ze: „De ouderwetse hospita's sterven uut, da's waar, en ze zullen niet meer terugkomen ook, meneertje." MAASTRICHT De Maastrichtse chtbank heeft gisteren de 23-jarige ans G. uit Vaals veroordeeld tot ht maanden gevangenisstraf, waar- n twee maanden voorwaardelijk en 'name in een psychiatrische kliniek. Hans G. had zijn moeder in juli irig jaar bedreigd met een brood- es en geroepen: „Als je me het geld et geeft steek ik je kapot". Hij had idens de rechtszitting ontkend zijn oeder te hebben willen doden. Hij zei dat hij slechts 25 gulden id willen hebben om een schuld te innen betalen. Volgens de psychia- ische rapporten werd Hans G. ver- linderd toerekeningsvatbaar geacht, e uitspraak is conform de eis. De hoogleraar Arthur Okun is r pres'rient Johnson aangesteld hoofdadvis'ur voor economische iken. Met zijn 39 jaar is hij de ngste die deze belangrijke post ooit :ft bekleedt. LONDEN De 63-jarige Cecil Day-Lewis is benoemd tot hofdichter. Hij volgt in deze erefunctie wijlen John Mas'-field op, die bijna veertig jaar hofdichter is geweest. Cecil Day-Lewis is daarmede de negentien de hofdichter, met een jaarwedde van zevenentwintig pond (ongeveer ƒ225) in plaats van het vat sherry dat vroeger tot de extraatjes van de laureaten behoorden. De taak van de dichter is het schrijven over plechti ge gelegenheden. Day-Lewis heeft eens gezegd: „Ik zou geen hofpoëzie kunnen schrijven, niet omdat ik niet trouw ben aan de Koninklijke familie, maar ik kan het nu eenmaal niet." De dichter is misschien wel het meest bekend als schrijver van de tective romans onder het pseudoniem Nicholas Blake. Zijn boeken zijn meer intellectuele thrillers dan bloe dige misdaadverhalen. Daarmede verdiende hij voldoende om zijn baan als onderwijzer op te kunnen geven en terug te keren naar zijn oude lief de, de poëzie. Hij was hoogleraar in de poëzie o.a. in Oxford. Zijn poëzie wordt door de literaire kritiek niet zo hoog gewaardeerd en zijn gedichten zijn soms vergeleken met plastic bloemen. Tenniszege Billy Jean en Margaret Court PERTH Billie Jean King Moffit en Margaret Court behaalden dinsdag in de eerste ronde van het tennis tornooi om de Westaustralische kam- Sioenschappen, dat in Perth wordt ge- ouden, gemakkelijke overwinningen in het damesenkelspel. De Amerikaanse versloeg de Australische Helen Plai- sted met 6-2, 6-0 en Margaret Court behoefde geen enkele game prijs te geven tegen de plaatselijke jeugdspeler Anne Coleman 6-0, 6-0, AMSTERDAM Elke Nederlander heeft het afgelopen jaar 39 liter „fris" gedronken, drie liter meer dan in 1966 en zeven dan in 1965. Het gebruik van vruchtenlimonades blijkt het sterkst gestegen. Dit zei de heer E. van Steeden, directeur van The Co ca-Cola Export Corporation in Amsterdam, gisteren in zijn nieuw- jaarsspeech. De heer Van Steeden zei dat het wéér de frisdrankenindustrie is, die fiscaal een groot offer moet brengen. In de laatste zeven jaren moesten vijfhonderd, zij het kleinere, limona- defabrieken sluiten. Hij voorspelt een moeilijk jaar voor deze industrie. OSLO Peter Nottet was de grote overwinnaar in de eerste grote krachtmeting van het schaatsseizoen 1967-1968: de nieuwjaarswedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo. Duizen den Noren hebben kunnen zien dat Nederland zich handhaaft aan de wereldtop met drie in dividuele zeges: op de 500 m, de 1500 m (beide Schenk), en de 5000 m (Nottet) en een dubbele eindzege (Nottet en Verkerk). En was Ard Schenk op de 10.000 m ingezet, dan zou hij zeer dicht bij het wereldrecord over de vier klassieke afstanden van Kees Verkerk zfjn gekomen. De enige Noorse kanshebber, Sti- ansen, zag zijn illusies vervliegen toen hij op de 1500 meter ten val kwam. Op dat moment reed hij met scherpe rondetijden van 26, 32,5 en 34 onder het nationale record van 2.07.5.... Twee dagen lang was Bislet het centrum van een bruisend schaatsfeest. Reputaties werden geschonden, nieuwe sterren stonden op, maar één ding bleef: de Neder landse overmacht op alle fronten. Coach Wim de Graaf kon het zich zelfs veroorloven Ard Schenk niet op GLASGOW Drie minuten voor tijd scoorde de Deense rechtsback Kai Johansen de gelijkmaker voor Glasgow Rangers in het duel met eeuwige rivaal Celtic (22). De ont moeting werd dinsdag voor 73.000 toeschouwers in het Celtic Park ge speeld. Hierdoor bleef de Europese bekerwinnaar twee punten achter Glasgow Rangers op de competitie ranglijst. Het was een hard, maar niet bijzonder unfair duel, waarbij de toeschouwers zich niet zo wild ge droegen als zo vaak in de Schotse hoofdstad. In de 16e minuut gaf Auld Celtic de leiding. Met 10 brak ook de rust aan. Willie Johnstone (niet te verwar ren met Jimmy Johnstone, die zich bij Celtic op de transferlijst wil la ten zetten), zorgde na tien minuten spelen in de tweede helft voor de gelijkmaker, waarna Murdoch Celtic opnieuw een voorsprong gaf. Glasgow Rangers wilde zich echter niet gewonnen geven en Johansen liet vlak voor het einde van onge veer vijftig meter een enorme schui ver los, waar reservedoelman John Fallon finaal overheen dook (22). TIFLIS Dinsdag is in Tiflis de tweede partij van de damtweekamp om het wereldkampioenschap tussen Iser Koeperman en Andris Andreiko in remise geëindigd. Andreiko koos met wit een ope ning. die veel werd gespeeld door de oud-wereldkampioen Marius Faber. In de beginfase van de partij was Koeperman enigszins inaccuraat, maar later vond hij telkens de beste verdedigingszetten. zodat op de 53ste zet tot remise werd besloten. De stand is nu 22. GRONINGEN Jan Timman heeft zijn eerste partij in de finalecroep van het Nle- meyer jeugdtonrooi (schaken, dat in Gro ningen wordt gespeeld In winst omgezet Zijn tegenstander, de Spanjaard Pedro En rique Hostalet, bracht kort achter elkaar twee stukoffers, waarmee hij voordeel dacht te bereiken. Timman weerlegde de Spaanse plannen echter voortreffelijk. Jerzy Lewi (Pioen) en Andras Jocha (Hong) besloten tot een snelle remise, na dat Jocha inzag, dat hij niet door de solide verdediging van de Pool kon bre ken. De Rus Anatoli Karpov en de Roe meen Dan Zara kwamen remise overeen na een langdurig, gelljkopgaand eindspel. Llgterink brak zijn partij tegen de Ier Moles af ln een gecompliceerde stand. La ter op de avond besloten belde schakers tot remise. De uitslagen waren: finalegroep. eerste ronde: Lewi (Polen - Jocha (Hong) re mise. Zara (Roem) Karpov (Rusl) re mise. Hostalet (Sp) Timman (Ned) 0—1. Llgterink (Ned) Moles fieri) afgebr. Klassillcatlegroep. eerste ronde: Fucak (Z Slavlë) Meulders (België) 1—0. Scha- felberger (Zwlts) Dudek (Oostenr) afg. MSder (W-Dultsl) Tate (Gr Brltannlë) afg. Jacobssen (Den) Boerma (Ned) afg. Deelnemerslijst voor Hoogovenschaaktornooi DEN HAAG De volledige deelne merslijst voor wat betreft de groot- meestersgroep van het Hoogoven schaaktornooi, dat van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee zal worden gespeeld, ziet er als volgt uit: Grootmeester-groep: Bobotsov (Bul garije). Padewski (Bulgarije). Ciriz (SI), lvkov (Z. SI.). Matanovic (Z. SI), Donner (Ned.), Gheorghiu (Roem.). Hort (Ts. SI), Kortsnoj (Rusl.), Tal (Rusl.). Portisch (Hongarije). Rossoli- mo (Ver. Staten), Karaklaic (Z. SI.). Van Geet (Ned.), Langeweg (Ned.) en Ree (Ned.). Noren naar Deventer OSLO De Noorse schaatsploeg, die komend weekeinde in Deventer tegen Nederland op de baan komt, is als volgt samengesteld: Bollerud. Eriksen. Groen- vold, Gufctormsen, Lier, Lind, Maier, Stiansen, Thomassen en Tveter. Reser ve: Forness. de 10 km in te zetten. Met overwinnin gen op de 500 en de 1500 meter had de Noordhollander voldoende getoond in een grandioze vorm te verkeren. In voorste gelid Peter Nottet, Kees Verkerk, Jan Bols en Jorrit Jorritsma eindigden op de 10.000 m allen in het voorste gelid. Alleen de Noorse stayers Guttormsen en Maier konden zich handhaven. Verkerk kwam in de race tegen Mai er die hij vorig seizoen in een direct gevecht zo fraai achter zich had gela ten tot 15.52.0. Op dat moment was Verkerk leider van het algemeen klassement. Alleen Nottet zou de wereldkam pioen nog van zijn troon kunnen sto ten, maar dan zou de gebrilde Loosduiner zes seconden sneller moe ten zijn dan zijn Nederlandse rivaal. Peter Nottet presteerde het onmo gelijke: 15.44,4, waarmee hij voor de derde maal een persoonlijk record aan flarden reed en op de ranglijst aller tijden oprukte naar de dertien de plaats. Met deze bijzonder scherpe tijd kwam Nottet zelfs in de buurt van Maier, die in zijn rit tegen Ver kerk het uiterste gaf om het Noorse prestige nog enigszins hoog te hou den. Met 15.39.7 slaagde hij daar in. Bols weer sneller Jan Bols bleef met 15.55.2 ruim on der de zestien minuten. Viermaal was de Drent in Oslo sneller dan ooit en meteen drong hij ver naar voren op de ranglijst aller tijden, waar hij nu een 42e plaats Inneemt. Schenk had in zijn rit op de 1500 meter alle moeite met de jonge Noor Groenvold. Na een hevig gevecht bleef Schenk ten slotte een halve se conde voor (2.08.7 tegen 2.09.2). Wei nigen slaagden erin onder de 2.10.0 te komen, laat staan Schenk te bedrei gen. Kees Verkerk kwam dichtbij met 2.09.2 en ook Jorritsma ging snel: 2.10.2. Nottet viel met 2.12.3 iets te rug. Bols had 2.12.5 nodig. j Uitslagen i. BMBR. BPS2 eriksen (Noorw.) 2.09.1, 3. en 4. Groenvold (Noorw.) en Verkerk (Ned.) 2.09.2, 5. Jorritsma Ïfed.) 2.10.2, 6. Forness (Noorw.) 2.10.7, 7. Immerman (W. Duitsland) 2.11.1, 8. Tve ter (Noorw.) 2.11.3, 0. Thomassen (Noorw.) 2.11.3. 10. Claesson (Zweden) 2.11.4, 11. Hoeglln (Zw.) 2.11.7, 12. Lier (Noorw.) 2.11.9. 13. Smoergrav (Noorw.) 2.12.0, 14. Gut tormsen (Noorw Erlks (Ned.) en Notett (Ned.) 2.12.3, 17. Bols (Ned.) 2.12.5, 18. Te Winkel (Ned.) 2,12.6. 19. Maler (Noorw.) 2.12.7, 20. Sandler (Zw.) en Nordskog (Noorw.) 2.13.6. De uitslag van de 10.000 meter was: 1. Maler 15.39.7, 2. Nottet 15.44.4, 3. Verkerk 15.52.0. 4. Guttormsen 15.52.4, 5. Bols 15.55.4, 6. Stiansen 16.00.7, 7. Hoeglln 16.09.1. 8. Jorritsma 16.10.8, 9. ZImmermann 16.17.1, 10. Hendrlksen 16.22.3, 11. Thomassen 16J2.7. 12. Smoergrav 16.26.7. 13. Sandler 16.30.5, 14. Clac-sson 16.36.9. 15. Stensen 16.39.6. Eindklassement: 1. Nottet 179.040,2, 2. Verken; 179.157, 3. Maler 179.898, 4. Thomas sen 180.802, 5. ZImmermann 180.835, 6. Bols 181.337. 7. Jorritsma 181.510, 8. Guttormsen 181.750. p. Tveter 182.197, 10. Hoeglln 182.355. U. Stiansen 182.438. 12. Lier 182.952. 13. Smoergrav 183.205. 14. Claesson 184.045. 15. Bollerud 184.128. 16. Sandler 184.313. 17. Hendrlksen 184.845. 19. Stensen 186 877, 19. Noreskog 187.083, 20. Johansson 188.005, 21. Enock 190.860. De ulstlag van de 500 meter voor speci fieke sprinters was: 1. Keller (W. Duftsl.) 41.4. 2. Hediund (Zweden) 41.8, 3. Hermann Aamodt (Noorw.; en Bjoerang (Noorw.) 4M, 5. Herjuaune (Noorw.) 42.0. LONDEN De vorige maand zijn in één week tijd in Engeland 101 mensen aan de influenza-epidemie overleden, aldus het Britse ministerie van volksgezondheid. Begrafenisondernemers in Coven try zeggen dat als gevolg van de epi demie voor begrafenissen een wacht tijd van negen dagen geldt. Dagbfd dat u omzet geeft van een provfnetetelt meer gezinnen dan aommlge provincies. Praktisch geen doublures met andere dagbladen de rotterdammer - dordts dagblad - nieuwe leidse courant - nieuwe haaase courant Adwi,w.d«WiUttr.2& («Mistte t«lex2ltil Kantwen le Don He&g.Leidon.pwdrKhl. NIEUWE ACTIVITEITEN OP ROTTERDAMSE LUCHTHAVEN (Van een onver verslaggevers) DOTTERDAM Naast de twee scholen voor sportvliegers (Vliegclub Rotterdam en General Aviation) heeft de Rotterdamse lucht haven nu ook een school voor ver keersvliegers. De school heet Schrei ner Air Training School en is opge richt door de heer B. A. M. Schreiner, directeur van Schreiner Air Trans port en vroeger directeur en mede- eigenaar van de verleden jaar opge heven Schreiner Airways. De heer Schreiner heeft een vrij grote vloot van kleine toestellen en helikopters ondermeer in Ni geria, Perzië cn Indonesië. Hij zoekt daarvoor nieuwe vliegers. De nieuwe school, na de Rijks luchtvaartschool in Eelde tweede in ons land voor verkeersvliegers, leidt op voor de brevetten B3, B2 en BI en voor de bevoegdheid instrument- vliegen. Volgens de heer Schreiner ligt de bestaansmogelijkheid van zijn school in het feit dat hij minder selectief te werk kan gaan. De RLS kan jaarlijks maar veertig jongens (met een mid delbare schoolopleiding) plaatsen uit de grote hoeveelheid aanmeldingen. Overigens is dat ook uit financiële overwegingen omdat de staat de RLS geheel betaalt wat de belastingbe taler per opgeleide vlieger op bijna twee ton komt te staan. De opleiding in Eelde is voor de scholieren goed koop. Lesgeld f 35.000 Leerlingen van de school van Schreiner in Rotterdam moeten voor de cursus van achttien maanden een bedrag van 35.000 op tafel leggen! Men moet circa honderd uren op de eenmotorige Piper Cherokee en ver volgens dertig uren met de twee- motorige Piper Comanche gevlogen hebben. Een staatscommissie van de rijks luchtvaartdienst neemt het examen af. De kosten voor gediplomeerde mi- HASTINGS De Tsjech Clastimil Hort en de Roemeen Florin Gheorghiu hebben him eerste plaats in het inter nationale schaaktornooi van Hastings behouden. Beiden kwamen remise over een met respectievelijk Leonid Stein (RusL) en Andrew Whitley (Eng). De stand na de zesde ronde luidt: 1. Hort (Tsjech.) en Gheorghiu (Roem.) 4 punten, 3. Stein (RusL) 3%, f Suetin (Rusl.) 3 en 1 afg. partij, 5. Ostojic (Zuidsl.) en Harston (Eng.) 2Vt en 1 afg, partij. TOKIO In oktober zullen in To kio en Kyoto schilderijenexposities worden gehouden van Rembrandt en andere Nederlandse schilders. De tentoonstellingen worden georgani seerd door de Yomiuri Shimbun, een Japans dagblad. Er worden ruim hon derd schilderijen geleend uit musea in Den Haag, Rotterdam en Amster dam. WINNIPEG Wereldkampioen I Rusland won dinsdagavond in het in- ternationale ijshockey tornooi, dat in de i Canadese stad Winnipeg wordt gehou den. met 3-0 van Zweden. De Russen komen nu in de finale uit tegen Canada, dat maandag de Scandinaviërs met 3-2 had verslagen. litaire vliegers zijn uiteraard lager omdat die minder vlieguren nodig hebben. Zy kunnen over het behalen van de brevetten B3 en BI ongeveer drie maanden doen. By het aannemen van nieuwe leerlingen (die uiteraard niet alleen voor het eigen bedrijf worden opgeleid) let de heer Schrei ner er vooral op dat de nieuwe leer lingen goed zijn in goniometrie. Het eindexamen is bij hem geen absolute voorwaarde voor toelating. De leiding van de school van Schrei ner heeft grondschool-instructeur B. Kuiter. Als chef-vlieginstructeur is de heer J. J. de Bruyn aangesteld, vroeger bij de RLS. Over twee dagen begint men op de Rotterdamse luchthaven met de eerste cursus met dertig leerlingen. De meesten hebben in militaire dienst bij de Luchtmacht een opleiding genoten en gaan nu hun brevet voor verkeersvlieger halen. Jaarboek World Press Photo DEN HAAG In de laatste week van het oude jaar is bij uitgever W. van Hoeve in Den Haag de editie 1967 van het jaarboek World Press Photo verschenen. Het is een selectie uit de meer dan 3200 foto's, die journalisten uit de hele wereld inzonden. Het jaarboek biedt een boeiend overzicht van wat de wereldpers in 1967 heeft gegeven. Sterker nog, het geeft een indruk van wat er vorig jaar in de wereld is gebeurd. Geschreven in een taal die door ieder wordt verstaan en gelezen kan wor den: de foto (Prijs 9,90). AMSTERDAM Vermoedelijk door rondvliegende vonken van een lasapparaat is gisteravond circa ze ven uur brand ontstaan in een leeg pand van de nieuwe winkelgalerij tussen het Rembrandtplein en de Amstel in Amsterdam. De brandweer had het vuur, dat op de eerste ver dieping ontstond en overs'netr naar de twee hoger gelegen etages, binnen een half uur in bedwang, waardoor de omvang beperkt bleef. Enkele winkels in de galerij liepen flinke waterschade op. Honeymoon in ladenkast LONDEN De Britse zeeman Ter- rance Markie heeft zyn Nieuwzee- landse bruid, de 19-jarige Anne, na hun huwelijk in Auckland in de ladenkast van zijn hut naar Enge land gesmokkeld omdat hij niet het geld had om de overtocht te betalen. Drie weken lang heeft de bruid het uitgehouden op deze oncomfortabele honeymoon. Gisteren werd zij in Londen ontdekt toen het schip, de Corinthe, in het dok moest. Beide kregen een boete van 150. Comentaar van Terrance: „We zyn ontzettend bly, dat we het gehaald hebben. Een vliegticket zou ƒ3300 hebben gekost alleen al voor Anne ik zou het nooit hebben kunnen betalen." Vijf jongelui, onder wie twee Oostduitse grensbewakers, zijn in de oudejaarsnacht naar West-Duitsland gevlucht. Vier van hen kwamen in Beieren de grens over, de vijfde in Hessen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7