Vernieuwing in Indonesië Voorganger werd ingesloten Doorbraak van binnen is nog in volle gang Economie van Westen in gevaar door maatregelen Johnson MET-ITALIANEN IN DE CURIE BENOEMD Havenwerkers willen 5 procent meer loon Een woord voor vandaag Calvinistische wijsgeren bijeen Uw probleem is het onze.... Nij hof f prijzen toegekend Limburgs Dagblad treedt uit Herdenking Meest gehate vrouw in VS" Bredero Afzet aardgas verdubbeld Friese jeugd nam oudejaarswraak Werktijd naar 40 uur per week Samenwerking van ambulancediensten in de Betuwe Ouderen mogen korter werken \TOENSDAG 3 JANUARI 1968 De twaalfjarige Jezus in de tempel. Uit mijn kinderjaren borrelen twee verhalen op. De eerste onderwijzeres vertelde van een parmantige jongen, die de geleerde rabbi's zat te onderwijzen. Ze hingen aan Zijn lippen. De tweede onder wijzeres vertelde een jaar later van een leergierige jongen die de rabbi's honderduit vroeg. Eindelijk had hij de kans om nu eens iets te leren. Het waren prachtige verhalen, maar geen van tweeën hadden ze iets met de bijbel te maken. Christus was noch een vroeg wijze, noch een leergierige jongen. Luister maar Lucas schrijft: Allen nu die Hem hoorcLen, waren verbaasd over Zijn ver stand en Zijn antwoorden." Lucas schildert Jezus voor Zijn examinatoren". Voor het eerst is de jongen in de tempel. Zijn lagere geestelijke oplei ding is af. Als de leraren Hem gaan ondervragen blijkt hoe veel Hij geleerd heeft, hoe groot Zijn kennis is. Lucas vertelt geen wonderverhaal. Christus is geen wonder kind. Hij is een gewoon mens, maar een jongen die Zijn lessen uitstekend geleerd heeft. Lucas schildert ons een nieuwe mijl paal in Zijn ontwikkeling als mens. Christus moest leren, zoals iedere andere jongen en meisje. Ook daarin werd Hij aan ons gelijk. Ook in de schoolbanken kwam Hij naast ons zitten. Van het begin tot het eind ging Hij onze weg, opdat Hij ons in staat zou stellen Zijn weg te gaan. We lezen vandaag: 2 Samuel 2 117. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Gisteren werd de 32ste jaarvergadering, tevens studieconferentie van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte in Amsterdam ge opend door prof. dr. ir. H. van Riessen. In zijn openingswoord ging prof. Van Riessen in op het sterke gerucht van de dingen die straks de wereld zullen veranderen. De mensen jagen naar vrede, zo zei hij, maar aan de voorposten van het front woedt de provocatie. Intussen gaat de christen zijn eigen weg. Hij maakt een snelle evolutie door, hetgeen bij de gereformeerden zeer duidelijk waarneembaar is. De doorbraak van buitenaf moge dan mislukt zijn, aldus prof. Van Riessen, die van binnenuit is in volle gang. De vraag of zulks gewenst of on vermijdelijk is, is moeilijk te beant woorden; de meningen lopen sterk uiteen. Een feit is echter dat de on derlinge vervreemding al ernstige vormen heeft aangenomen. Om de vraag te beantwoorden wat er in feïte gebeurt, lijkt de wijsbe geerte al weinig geschikt. Dat berust echter op schijn. Juist wat de mensen ten diepste beweegt, kan men aflezen uit de wijsbegeerte, om dat haar doel de wijsheid is, die op Drieven die niet xljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is versekerd. Vragen wie niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: De aanslag inkomstenbe lasting over ƒ4608 belastbaar inko men was 173. Aan AOW was 2977,36 ontvangen, pensioen ƒ1680. Aan kerkbelasting, bijdragen astma fonds, zending, ziekenfonds was per maand ƒ23,25 uitgegeven. Is de aanslag goed? Ook is een deel van het huurhuis onderverhuurd. Antwoord: De belasting was juist berekend, indien er recht bestaat op ouderdomsaftrek en de belasting plichtige ongehuwd was. Afgezien van de onderverhuur moest het o.L zijn: AOW ƒ2977,38, pensioen 1680, minus wettelijke verwervingskosten pensioen 150, wordt 4507,38. De genoemde uitgaven zijn niet aftrekbaar. Kan men nog meer ziek tekosten opbrengen, dan komen ze echter met ziekenfondspremie sa men waarschijnlijk boven het voor aftrek vereiste minimum. Zie de toe lichting bij het biljet. De voordelen uit onderverhuur dienen ook te worden aangegeven; dit is de geïnde huur minus een evenredig deel van de voor de gehe le woning betaalde huur en minus de kosten voor licht, vuur, slijtage meubilair en vloerbedekking ed. Misschien was dit de fiscus bekend en was er daarom 100 bijgeteld, maar dan had men dit bij de Vraag: In het kozijn van mijn zon- loze voorkamer heb ik twee eternit plantenbakken gebouwd. Omdat ik in deze kamer weinig stook, zou ik op eenvoudige manier elektrisch of anderszins, de aarde in deze bakken willen verwarmen. Onder de bakken is voldoende (afgeschermde) ruimte om te experimenteren. Antwoord: Het beste is door een elektricien onder elke bak een ver warmingselement te laten aanbren gen. liefst met thermostaat, bijvoor beeld op ongeveer 65 graden Fahren heit (kamertemperatuur). Dit is wel duurder, maar bespaart u veel werk en zorg, bijvoorbeeld bij strenge vorst. Daar temperatuur en lichtbehoefte samengaan, is het voor de groei van de planten het beste, dat u boven de bakken een daglichtinstallatie laat aanbrengen met afgeschermde kan. zodat alle licht op de planten valt. Inschakelen 's morgens 7 uur en uitschakelen 's avonds 19 uur. Is het u echter alleen te doen om de planten vorstvFij te houden, dan kan u de gemiddelde dagtempera tuur gerust op 55 graden F (13 O instellen. Een lichtinstallatie is dan niet nodig. Franse econoom Ruef: PARIJS De Franse eco noom tevens één van de be langrijkste adviseur van presi dent de Gaulle, Jacques Ruef, heeft gisteren in Parijs gezegd te betwijfelen of de maatrege len van president Johnson ter versteviging van de positie van de dollar veel effect zullen sor teren. Ruef meent dat Johnson ondanks dezé maatregelen er niet in zal sla gen het tekort op de betalingsbalans met drie miljard dollar te verminde ren. Ruef zei dat deze maatregelen „een nieuwe stap betekenen in de richting AMSTERDAM De jaarlijkse Martinus Nijhoff-prijs voor vertalin gen is vöor 1967 toegekend aan me juffrouw dr. Ida G. M. Gerhardt en aan de Spaanse letterkundige Felipe M. Lorda Alaiz. Dr. Ida Gerhardt ontvangt de prijs voor haar vertalingen uit het Latijn, in het bijzonder die van Georgica van Vergilius. Felipe Lorda Alaiz voor zijn vertalingen in het Spaans van werken o.a. van Hugo Claus, Ed Hoornik, Max Croiset, Harry Mulisch en vooral voor de oud-Nederlandse werken „Lanceloot". „Marlken van Nimwegen" en „Elkerlyc". HEERLEN Het Limburgs Dag blad (77.000 abonnees) heeft de sa menwerking met de Stichting De Zuid-oost pers verbroken en treedt op 1 april bovendien uit de Limbur- giapers. Besprekingen zijn gaande met de Vereniging De grote provin ciale dagbladen over toetreding tot deze combinatie. De Limburgiapers blijft bestaan, nu als combinatie van het Dagblad van Noord-Limburg (32.000 abon nees) en de Maas- en Roerbode (29 000). Ook de Haagse redactie van vjjf man blijft. ROME Paus Paulus heeft gisteren 34 niet-Italiaanse pre laten en andere priesters be noemd op beleidsposten in de Romeinse curie. Dit wordt in Rome als een belangrijke stap gezien in het streven van de paus om het centrale bestuur van de Rooms Katholieke Kerk te internationaliseren. Nimmer te voren in de geschiede nis van de Rooms Katholieke Kerk is eer. grotere groep buitenlanders en bloc voor de curie benoemd. Be halve de 34 buitenlanders werden er ook zes Italianen benoemd. De benoemingen golden het missie bureau, officieel de heilige congre gatie voor de evangelisatie van de volkeren (vroeger bekend als Pro paganda Fide), en het hoogste be stuursorgaan voor de religieuze ordes. De paus heeft aan het orgaan voor de missie vier buitenlanders en drie Italianen als leden toegevoegd en 22 buitenlanders en één Italiaan aan de nieuwe raad van adviseurs. In de congregatie voor de orden heeft hjj acht buitenlanders en twee Italianen benoemd. Deze benoemingen vormen geen onderdeel van de hervorming van de curie die oorspronkelijk op 1 januari zou worden doorgevoerd. In verband met de ziekte van de paus is deze verschoven tot 1 maart. De komende hervorming moet een einde maken aan het benoemen voor het leven van curieprelaten. Daar voor in de plaats komt een soort curie-kabinet en een Vaticaans mi nisterie van financiën. De Amerikaanse pacifistenleider Dave Dellinger. organisator van beto gingen tegen de oorlog in Vietnam, heeft het afgelopen weekeinde een pakje ontvangen met een bom erin. Hij vond het verdacht, dat het pak ket als afzender zijn eigen organisa tie vermeldde en gaf het ongeopend aan de politie. van versnippering van het internatio nale monetaire stelsel. Deze versnip pering zal niet alleen gevaarlijke ge volgen hebben voor de VS, maar ook voor het hele Westen. Het zal een gevaarlijke invloed hebben op de in ternationale handel omdat voedsel wordt gegeven aan importregelingen en aan een protectionistische geest, waardoor de levensstandaard in de betrokken landen wordt aangetast", aldus de Franse econoom. De maatregelen omvatten zoals be kend beperkingen op de Amerikaanse investeringen in het buitenland, ver mindering van buitenlandse leningen, besnoeiing op de uitgaven van de mi nisteries van defensie en van buiten landse znken, alsmede een verminde ring van het toerisme van Amerika nen in het buitenland. Onderminister van buitenlandse zaken. Katzenbach, is gisteren inmid dels in Bonn aangekomen om de Westduitse regering de maatregelen van Johnson uiteen te zetten. De Amerikaanse stappen zullen onge twijfeld een zware slag toebrengen aan de Westduitse economie. De Westduitse regering neemt voor alsnog een afwachtende houding aan ten aanzien van Johnsons plannen. Katzenbach heeft Bonn wel verze kerd dat ln het kader van de aange kondigde maatregelen de Ameri kaanse troepen niet uit West-Duits- land zullen worden teruggetrokken. wetenschappelijk niveau beoefend wordt. Prof. Van Riessen besloot met er op te wijzen dat slechts de wijsheid door Christus geschonken licht kan werpen op de vele problemen. Over de meer zakelijke kanten van de Stichting Bijzondere Leerstoelen sprak wegens ontstentenis van prof. ir. G. J. Bruins de heer A. Kuiper. Hij memoreerde dat de stidhting thans twintig jaar oud Is, hetgeen een gevaarlijke leeftijd is, omdat een te grote mate van tevredenheid dan verlammend kan werken. Het werk van de stichting vond in het afgelopen jaar voorspoedig voort gang, mede door het energieke werk van de propaganda-commissie, die verblijdende resultaten wist te boe ken. Grote dank zwaaide de heer Kui per toe aan de hoogleraren Mekkes, Popma en Van Riessen, die op de voorposten baanbrekend werk ver richten. Na deze opening sprak gistermid dag prof. dr. M. C. Smit over het onderwerp hermeneutiek, terwijl vandaag prof. dr. H. J. Hommes zou spreken over het natuurrecht. NEW YORK Madelyn Murray, de „meest gehate vrouw in Amerika", heeft opnieuw de strijd met de ker ken aangebonden. Zij keert zich nu tegen hun belastingvrije status. Zij beweert dat een van de belang rijkste gpoorwegmaatsohappijen in de Verenigde Staten, de Union Paci fic Railroad, in handen is van de kerk der mormonen. De jezuïeten hebben een beslissend aandelenpak ket in de Bank van Amerika, terwijl de Rooms-Katholieke Kerk eigenaar is van Philips Oil. Als de kerken gewoon belasting moeten gaan betalen, zou dat de Amerikaanse gemeenschap een kapi taal opleveren, goed voor 800 gulden per gezin, zegt Madelyn Murray. Deze militante atheïste voerde eer der met succes een actie voor afschaffing van gebeden op de open bare school. AMSTERDAM Op 23 augustus dit jaar is het 350 jaar geleden dat de Nederlandse dichter en toneelschrij ver Bredero overleed. Omdat deze datum ongeschikt is voor een acade mische herdenking heeft de universi teit van Amsterdam besloten de voorgenomen plechtige en feestelijke bijeenkomst ter herinnering aan de schrijver op maandag 24 juni te stel len. Een comité onder leiding van dr. C. Stuiveling, hoofd Instituut voor Neerlandistiek van de universiteit te Amsterdam, ls al enige tijd bezig de herdenking voor te bereiden. Voorts zal met subsidie van het ministerie van Cultuur een nieuwe uitgave van Bredero's werken verschijnen. Reeds enkele jaren wordt hieraan gewerkt door een zestal filologen. Dit jaar zullen de eerste deeltjes van het tien uitgaven omvattende werk verschij nen. In de Waag te Amsterdam zal bo vendien in het najaar een ten toonstelling worden gehouden, die een beeld zal geven van het vroeg- zeventiende eeuwse Amsterdam met eht accent op de activiteiten waarbij Bredero als schilder, dichter en vaandrig betrokken is geweest. Bij de opening op 26 september zal naast De Waag het Bredero-monu- ment, een ontwerp van prof. V. P. S. Esser vervaardigd in opdracht van het gemeentebestuur van Amster dam, worden onthuld. DEN HAAG Het vorig jaar is het verbruik van aardgas verdubbeld ten opzichte van 1966, zei de hoofddi recteur van de Gasunie, ir. J. van Dam van Isselt, gisteren in zijn Nieuwjaarstoespraak. De afzrt vorig jaar bedroeg ruim zeven miljard kubieke meter tegen in 1966 3,5 miljard. De heer Van Dam van Isselt schat de afzet voor dit jaar op veertien miljard kubieke meter, opnieuw een verdubbeling. EESTRUM De ouderling voorganger van de gereformeer de kerk in het Friese plaatsje Eestrum kon nieuwjaarsmor gen maar met moeite uit zijn huis komen. Zijn gehele erf was volgepropt met boeren wagens en trekkers. Zware houten schotten waren voor de ramen en deuren geplaatst. De Friese jeugd had wraak genomen op de oud-Rotterdammer J. G. J. van (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Zoals gemeld zijn de onderhandelingen tus sen werkgevers- en werkne mersorganisaties over de nieu we cao voor de havens, die op 1 januari van kracht had moe ten worden, mislukt. Partijen zijn uiteen gegaan zonder een nieuwe datum af te spreken. Naar wij nader vernemen, vragen de vakbonden (Christelijke bedrijfs groepen centrale, Nederlands bond van vervoerspersoneel en Katholie ke bond van vervoerspersoneel) een loonsverhoging van vijf procent en een werktijdverkorting van 41 Yi uur tot 40 uur. Zij stellen zich op het standpunt dat de kosten van levensonderhoud in 1968 met 3% procent stijgen en dat de produktiviteit in de havens het afgelopen jaar duidelijk is ge stegen en in 1968 nog verder zal toe nemen. Voor een werkelijke verbe tering van de positie van de werk nemers zou daarom een loonsver hoging van tenminste vijf procent nodig zijn. De werkgeversorganisaties, de scheepvaartverenigingen Noord en Zuid. hebben tot nog toe niet meer dan 3% procent loonsverhoging ge boden. Zij houden zich aan de richt lijn van de regering, dat matiging van de lonen moet worden betracht. Ook merken zij op dat er over de produktiviteitsontwikkeling nog wei nig met zekerheid valt te zeggen. GEEN STAKING De vakbonden hebben zich reeds tot hun vakcentralen gewend, die bet afbreken van de onderhandelin gen juist achten. De werkgevers zijn echter niet bevreesd voor een sta king. In het verleden is het al dik wijls gebeurd dat na het verstrij ken van de oude cao nog geen over eenstemming bestond over een nieuw contract. De vakbonden menen dat de cen trale werkgeversbonden een af spraak hebben gemaakt om niet ver der te gaan dan een bepaalde loons verhoging. Juist de resultaten van de onderhandelingen in de havens zouden scherp in het oog gehouden worden, omdat in deze bedrijfstak de loonsverhoging zou kunnen wer ken als een breekijzer voor de on derhandelingen in andere bedrijfs takken. De bonden vrezen dat er op deze wijze van de vrije loonpolitiek niet veel overblijft. BRIEF Alle havenwerkers, aangesloten bij een van de drie vakbonden, krij gen morgen een brief in de bus waarin de stand van zaken bij de onderhandelingen wordt uiteenge zet. Overigens bestond er vanmor gen zowel bij werkgevers als werk nemersorganisaties nog wel enige hoop dat de partijen binnen enkele weken alsnog tot overeenstemming zullen komen. De werktijden in de Nederlandse havens zijn 41% uur per week, in Antwerpen 37% uur, in Hamburg en Bremen 40 uur. In het kader van de harmonisatie binnen de EEG staan de Nederlandse vakbonden op het standpunt dat ook voor Amster dam en Rotterdam een 40-urige werkweek dient te worden inge voerd. TIEL Het gezamenlijk overleg om in de Betuwe, in een gedeelte van het Land van Maas en Waal en de Bommelerwaard te komen tot een centrale alarmering voor ambulances heeft ertoe geleid dat per 1 januari met een dergelijke belangrijke con centratie kon worden gestart. Aan deze centrale alarmering deze regeling wordt voorts deelgeno men door de ambulances die gestatio neerd zijn in Culemborg, Druten, Geldermalsen, Opheusden, Tiel en Zaltbommel. De centrale alarmering wordt verzorgd door de Tielse ge meentepolitie. Onlangs kwam in Makassar de Raad van kerken in Indonesië bij een. Het thema van deze kerkver gadering, die eens in de drie jaar wordt gehouden, was „Ziet ik maak alle dingen nieuw". Zo was daze bijeenkomst reeds een pre ludium op de vergadering van de Wereldraad van Kerken dit jaar in Uppsala. De heer W. de Jong, chirurg te Makassar, schreef voor ons zijn indrukken van deze belangrijke Indonesische kerkvergadering en gaf enige achtergrond van de pro blemen van de kerken. MAKASSAR, januari In 1964 gaf de Indone sische statistiek 3.600.000 christenen aan. Op het ogenblik moet tien procent van de bevolking het christendom aanhangen: acht miljoen protestan ten en twee miljoen rooms-katholieke christenen. De christenen hebben over het algemeen een goede naam gehad in Indonesië. Hun houding in de revolutietijd gaf weinig reden tot kritiek. ZIJ hebben steeds goede posities gehad, dank zij hun relatief goede opleiding. De Raad van kerken in Indonesië (DGI) is 17 jaar geleden opgericht Op het ogenblik telt de raad 37 leden-kerken. Achtergrondverschillen, als gevolg van de verschillende zendingen, die in Indosesië werkten, zijn nooit belangrijk geweest Dogmatische verschillen tussen de kerken zijn onbelangrijk en het ziet er niet naar uit, dat die belangrijk zullen worden. Maar wel moeten de tegenstellingen, die geluk kig afnemen, tussen de oude en nieuwe kerken in ogenschouw worden genomen. De oude kerken (ontstaan in de koloniale periode) zijn staatsker ken geweest en denken meer centraal met alle voor- en nadelen. Generaal Askari, militair bevelhebber van Oost- Indonesië, wordt welkom geheten als gast op de vergadering van de Raad van kerken in Indonesië. De jonge kerken zijn direct in de dorpjes ontstaan en maakten vooral het wonder van de explosie van het Evangelie mee. De belangrijkste jonge kerken zijn de Batak- kerk op Noord Sumatra met ver over een miljoen leden (Nommensen begon er 100 jaar geleden), de kerk van midden Celebes (Poso, Kruvt en Adriani begonnen er omstreeks de eeuwwisseling), de To- radjakerk (Gereformeerde zendingsfoond en de zending van de Chr. Gereformeerde Kerken werkten hier), de kerk van West Nieuw Guinea, de Sumbanese kerk, de Javaanse kerken en enke le pirïkstergroepen. RESULTAAT Van de vergadering van de Raad van kerken in Makassar viel in de eerste plaats op, dat sommige kerken geen afgevaardigden konden zenden door de slechte verbindingen. Sommige afgevaardigden zijn twee maanden of langer van huis geweest. Verder viel het groot aantal jonge theologen als afgevaardigden op. De wacht ls afgelost en veel afgestudeerde theologen hebben nu reeds een lei derspositie. De conferentie maakte het resultaat zichtbaar van het streven na de oorlog veel geld te beste den aan de opleiding. Er zijn goede theologische opleidingen in Djakarta, Noord-Sumatra, Djokja karta, Makassar, Malang, Ambon, Minahasa en Irian Barat. Wat dit betreft onderscheiden de Indonesische kerken zich gunstig van de Azia tische. Dan moet het groot aantal leken worden ge noemd, dat zitting heeft in de synodebesturen. Deze leken zijn hoofdzakelijk jonge intellectue len, die zich bewust zijn dat ze actief moeten deelnemen aan de leiding van de kerken. Een van de voorzitters van de Raad is niet-theoloog. De vorige grote kerkvergadering is in 1964 in Djakarta gehouden. Toen is vooral gesproken over de vraag hoe de kerken hun taak moeten vervullen. De laatste jaren kwam vooral het probleem van ie „volwassenheid" naar voren. Alles in Indonesië wil volwassen worden. Het longste verleden heeft immers nog al eens teke nen van onvolwassenheid gegeven. De kerk. staat en maatschappij moeten volwas sen worden. Daar is vernieuwing voor nodig. In deze zin moet de term „modernisasi" worden Een van de plenaire vergaderingen in de kapel van de theologisch hogeschool. De kapel is haas tig hersteld van de beeldenstorm enkele weken tevoren. verstaan. Dit is zeker iets anders dan „modern maken" of „modern worden". Tijdens de vergadering in Makassar werd ge lukkig méér de term „vernieuwing" gehoord. Het thema was dan ook de vernieuwing, die komt met de overwinning van Christus. Het was de grote verdienste van deze vergade ring, dat er een duidelijke poging werd gedaan een positieve, concrete inhoud te geven aan dit ideaal van vernieuwing „Ziet ik maak alle din gen nieuw", wss het thema. De nadruk viel op Ik. Jezus Christus is de enige hoop voor de vernieuwing. Als dat niet in de gaten wordt gehouden, komt er voor de zo veelste maal weer niets van terecht. Ondanks alle goede voornemens. Maar wat wil het dan voor Indonesië zeggen dat Christus alle dingen nieuw maakt? Zo werd het probleem op de kerkvergadering gesteld. Hierover in een volgend artikel. f Wordt vervolgd) Echteren, omdat htf in een preek verkapt kritiek had ge leverd op het plaatselijk zang koor. Het was trouwens de hele oud- jaarsavond al rumoerig geweest in het dorp. Toen de hervormde kerk gangers na de dienst de kerk wilden verlaten kwamen ze tot de ontdek king dat de deur was vastgebonden en dat de fietsen her en der waren verspreid. Maar de jeugd van Eestrum had het vooral die avond laat begrepen op de ouderling met preekconsent van de gereformeerde kerk. Deze dient de kleine gemeente ongeveer negen maanden. Toen hij hoorde dat er een plaatselijk zangkoor was, dat bestond uit gereformeerde en her vormde leden, nodigde hij dit uit om ook in de kerk te komen zingen. Dit aanbod werd eerst aangeno men, maar later kwam de voorzitter I vertellen dat het koor het toch liever niet deed. Ze hadden zoiets nog nim- j mer gedaan. JAGEN Toen enige weken later de heer Van Echten preekte over Demas, ge bruikte hij een aantal voorbeelden om te illustreren hoe mensen in onze I tijd de weg van Demas kunnen gaan. Onder meer zei hij: „Als zangkoren liever jagen naar prijzen op con- coursen dan te zingen in de kerk, 1 zijn ze al een eind in die richting op weg." De woorden werden kennelijk door de jongeren goed onthouden. Intus sen is er van een conflict tussen deze voorganger en het koor geen sprake Uit het koor is reeds een dubbel- kwartet gevormd dat voor het eerst I medewerking verleende aan zowel de hervormde als de gereformeerde kerstdienst. Maar de jeugd van Eestrum liet de kans niet voorbijgaan om op Friese manier de voorganger te laten voelen, hoe zij er over dacht. Op oudjaarsavond knalden de rot- jes bij tientallen rond de pastorie en toen ze het erf begonnen vol te sle pen moest zelfs de politie ingrijpen. Een kippenhok sneuvelde als gevolg van deze baldadigheid. Ook de gereformeerde kerk van Heerenveen-zuid ontkwam niet aan de oudjaarsjool van de Friese jeugd. Toen de klok geluld zou worden voor de nieuwjaarsdienst bleek de klepel verdwenen te zijn. Ds. P. J. S. Ba- rends deed aangifte bij de politie. ALPHEN De directie van uit geverij Samsom NV te Alphen aan den Rijn heeft gisteren in de nieuw jaarstoespraak tot het 800 man tel lende personeel meegedeeld dat werknemers van 60 jaar en ouder dagelijks een half uur minder be hoeven te werken met behoud van volledig salaris. Directeur J. P. Samsom lichtte dit als volgt toe: „Het is een normale zaak dat een directie van een be drijf rekening houdt met de mensen die in dat bedrijf werken. Deze maatregel zou men kunnen zien ala een voorbereiding op de pensione ring." De regeling betreft ongeveer 35 werknemers. Dezen kunnen elk zelf bepalen op welk tijdstip van de dag zij het extra half uur vrij nemen. Ze kunnen 's morgens wat langer uit slapen, of een langere middagpauze nemen. NED. HERV. KERK I Beroepen te Pernis (vac. C. den r Engelse, toez.): P. E. van Ooijen te Drogeham. Aangenomen naar Klaaswaal (toez.): J. van Dullemen te Zoutelande. 3 Bedankt voor Westerhaar: L. Emmer- I zaal te Rotterdam-Pernis; voor Hete- ren: M. Ravenhorst te Nes en Wierum; |j voor Nieuwkoop (toez.): P. D. de Bruijn te Opeinen. GEREF. KERKEN Beroepen te Capelle a. d. IJssel 2de |r p.p. en te Heemse. 2de p.p.: D. C. Veenendaal te Genderen; te De Lier (vac. B. Wentsel) en te Harsum: H. Koetsveld te Wapenveld; te Amersfoort (vac. R. Ypma): G. W. H. Peddemors c te Nieuw-Vennep; te Aalten (vac. L. J. Goede), te Leek en te Amsterdam- Nieuwendam: Joh. Kroeze te Sibculo, die geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Brunssum-Tree- beek: dr. J. Douma, die bedankte voor Utrecht Noordwest. J CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen: M. de Boer te 1 Amsterdam-Noord. GEREF. GEMEENTEN l Beroepen te Nieuwdorp Z.: J. Karens te Nieuwerkerk Z.; te Wageningen: C. 1 Wisse te Elspeet. EVANG.-LUTH. KERK Bedankt voor Rotterdam (vac. C. H. Lindijer): mej. L. B. Poppezijl te Eind- 1 hoven: voor nieuwe gevormde streek- gemeente Zeeland, waarin opgenomen Middelburg, Vlissingen, Groede, Zierik- zee en Bergen op Zoom: J. A. Roskam te Amsterdam. Weer in Europa Kopenhagen mist gisteren -4 Londen licht bew. 1 Amsterdam -2 Brussel sneeuw Luxemburg geh. bew. -2 Parijs 0 Nice re^en 2 Frankfort sneeuw -3 München zw. bew -4 ZÜrich geh. bew. -4 Oenève inbew. •9 Locarno mbew. 0 Wenen Ucht bew. •13 Innabrtlck -6 Rome half bew. 5 Madrid on bew. -1 Mallorca licht bew. 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2