Komend jaar herstel van economie? Zeeland pakt bisamratten aan NETTE WINKELJUFFROUW Naar paspoortcamping in de Groenendijk Oecumenisch huwelijk in Bonifaciuskerk Controleur Van der Schee nam afscheid Katwijk won van St. Bernardus Zwaardere sociale druk op gemeente Alphen Burgerlijke stand Hillegom BRAND IN KAS Omvangrijke smokkel van vuurwerk naar Katwijk ERIK elekfr. dekens KANS OP PLAAG ONDERKEND Jongen slipt met zijn bromfiets 1KI WE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 2 JANUARI 1968 Motor vliegt in brand: schade aan échuur HAZERSWOUDE Zaterdagmid dag om kwart over drie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in een Schuur van het bedrijf van de heer A. Bol in het Westeinde- In deze schuur van het bedrijf van de heer en bromfietsen. Bij het starten van een motor vloog deze in brand. De direkt gealarmeerde brandweer was onder leiding van commandant Soe- ters snel ter plaatste en kon binnen'- vyif minuten al beginnen met het bluswerk. Men kon echter niet voor komen dat de motor verbrandde en twee andere motoren schade oplie pen. Ook enig materiaal ging verlo ren, terwijl de zoldering van de schuur werd beschadigd. Auto over de kop HAZERSWOUDE Tijdens een sneeuwstorm is op oudejaarsdag de personenauto van de heer A. Stol wijk uit Hazerswoude op de rijks weg tussen Amersfoort en Apeldoorn geslipt en over de kop geslagen. Zijn echtgenote, mevrouw M. Stolwijk-Boere, en schoonzuster, mevrouw A. Borst-Boere, liepen zo danige verwondingen op, dat zij in het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn moesten worden opgenomen. De chauffeur en mevrouw Bos-Boere kwamen met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. HAZERSWOUDE Ondanks het slechte weer en minder goede ter reinomstandigheden oefende het eer ste elftal van de voetbalvereniging St. Bernardus zaterdag in Katwijk tegen een combinatie van de club met die naam. De Hazerswoudse pupillen van trainer J. de Leeuw moesten met een 32 nederlaag genoegen nemen tegen de Katwijkers, die eveneens worden getraind door de heer De Leeuw. Nachtelijk cabaret in Hazerswoude HAZERSWOUDE In tegenstel- ling tot andere gemeenten recipieer de het burgemeesterlijke echtpaar van Hazerswoude gisteren niet ter gelegenheid van het begin van een nieuw jaar. Wel recipieerde de plaatselijke geestelijkheid. De bevol king was hier in groten getale ver tegenwoordigd. Op het amusementsvlak startte het nieuwe jaar zeer gunstig voor de jeugd. In de nacht van Oud op Nieuw zorgde de cabaretgroep „En Toen" in het Groenendijks parochie huis voor het nodige vertier. Op Nieuwjaarsdag werd hier de Discotheque Triptiq gelanceerd en in 't Zwaantje waren twee pop-groe pen present: The Motions en The Butts. De jongste jeugd wacht vanavond ln Rhynenburch een groots festijn, wanneer daar de kerstbomen in vlammen zullen opgaan. ALPHEN Dat de Gemeentelijke Sociale Dienst op het totaal van de gemeentelijke begrotingen voor 1968 een zware last legt, blijkt wel uit het feit dat, om de begroting van de dienst sluitend te maken, een ge meentelijke uitkering van ƒ2.739.754 nodig is tegen een raming voor 1967 van 1.996.696. Er gebeurt veel meer om menselijke nood op te vangen of te voorkomen. Met name de zorg voor bejaarden, zieken enz. als het gaat om verblijf in tehuizen, vergt zware offers, nu de verpleeg- kosten maar blijven oplopen. De sociale werkplaats ,J5e Bin nenhaven" blijft gunstig draaien. Er is voor 1968 op een cijfer van f 1.272.612,- een winstraming van f 47510.-. De werkplaats „De Spoor- haven" voor minder-begaafden heeft een eindcijfer van f 366.378.-. Over financiële resultaten is hier nog wei nig of niets te zeggen, omdat deze werkplaats nog niet zo lang draait Het ligt in het voornemen in 1968 een adjunct-directeur van de Wa ter- en Liohtbedrijven aan te stellen en aangenomen wordt dat die op 1 med in dienst zal treden. Wat het gasbedrijf betreft, de verliezen door de overgang op aard gas, die gedekt worden door de Ned. Gasunie, worden zeer snel in gelopen- Op de laatst afgesloten be- drijfsrekening kwam een bedrag voor van f 216.169,51; voor 1967 was de raming f 119.982,59 en voor dit jaar wordt nog een bedrag geraamd van f 12.698.76, op een totaal van f 1.734.146.16. Volgend jaar gaat men dus wellicht weer aan het gas ver dienen. Met het waterbedrijf ging het minder goed. De winstraming voor 1967 was nog f 10.868.30 maar als de tarieven in de laatstgehouden raads vergadering niet waren verhoogd dan zou 1968 verlies opleveren, door toenemende produktiekosten. Het eindcijfer van de begroting is f 675.430-03 en men hoopt een winst van plm. f 30.000.- te krijgen. De elektriciteit doet het wel goed Op een totaal cijfer van f 4.071.889.38 wordt een winst geraamd van f 42.607.87 en in de regel vallen der gelijke ramingen niet tegen. De huisvesting van kantoren, ma gazijnen en werkplaatsen laat veel te wensen over, aldus B en W, maar de beperkte financieringsmiddelen geven weinig inzicht op spoedige verbetering. Subsidies Bieden de begrotingen binnen het totaal van de gemeentebegroting 1968 zoals wij al eerder schreven, een weinig opwekkend beeld, en vraagt men zich af waarom de raad hierover nog breedvoerig zal moe ten spreken, aan het eind van de in leidende beschouwingen doen burge meester en wethouders toch nog en kele prettige voorstellen. Men wil de suibsidie aan de vier speeltuin verenigingen met f 300.- per vereni ging verhogen en de subsidie voor jeugdverenigingen, tot nu toe f 2.- per lid, op f 3.- brengen waardoor de post van f 8000.- tot f 12.500 wordt verhoogd. De totaal te verde- HAZERSWOUDE In de buurt schap Groenendijk, nabij de Scheep- jerkerk, zal een paspoortcamping worden opgericht. De camping zal verrijzen achter de boerderij „Dank en Hoop" op een perceel grond tus sen deze boerderij en de spoorlijn UtrechtLeiden. De heer Th. J. Wesselingh heeft burgemeester en wethouders een vergunning voor het oprichten van Ontheffingen van aardappelteeltverbod in bollenstreek WAGENINGEN Op de onder- staande adressen zijn aanvraagfor mulieren verkrijgbaar voor onthef fing van het aardappelteeltverbod in de bollenstreek: Gew. Raad voor Noordholland van het Landbouw schap, Kenaupark 28, Haarlem; Gew. raad voor Zuid-Holland, Anna Paulownastraat 29, Den Haag; de districtskantoren van de Planten- ziektenkundige Dienst in Alkmaar, Heemstede, Hillegom, Lisse en Sas- senheim. De formulieren moeten, ingevuld en ondertekend, zo mogelijk vóór 15 januari 1968 worden ingeleverd bij het Landbouwschap. Evenals voor gaande jaren zal uitsluitend in bij zondere gevallen ontheffing worden verleend voor percelen die duidelijk afgezonderd liggen van terreinen waar de teelt van bloembollen ge regeld dan wel periodiek wordt uit geoefend. Telers die al bericht heb ben ontvangen dat hun ontheffing voor 1968 is verlengd, behoeven geen nieuwe aanvrage in te dienen. HILLEGOM Geboren: Mirjam Editha d.v. J. Dorrestijn en E. van Huizen, Wilhelmina Johanna Anna d.v. P. G. Sijens en W. Ouwerling. Getrouwd: J. H. Glas en A. A. Reeuwijk, H. P. Leeflang en M. E. G. Manshande, D. Kreeft en C. Stooker, C. Ouwehand en T. W. de Roo, C. H. J. Gouka en A, G. M. Vloedmans J. van den Bergh en A. Drolenga. Overleden: W. M. R. Wilbrink, 84 jaren, echtg. van K. Velthuijs, C. Hulsbosch, 87 jaren, weduwe van M. van Hage. Relss en Co (Handelsvereeniging v/h) meldt bevredigende verbetering hoewel politieke gebeurtenissen in en kele landen de zaken beïnvloedden. Van de Britse devaluatie is weinig direct verlies te verwachten, de in vloed op toekomstige zaken is nog niet bekend, doch Reiss is daarover niet pessimistisch. de paspoortcamping gevraagd. Van vandaag af ligt dit verzoek veertien dagen ter secretarie ter inzage. Schriftelijke bezwaren tegen het voornemen van B. en W. de vergun ning te verlenen kunnen tijdens deze termijn bij het gemeentebestuur worden ingediend. Het ziet er naar uit, dat de cam ping in een behoefte zal voorzien in de groenstrook van de randstad Hol land. Temeer, omdat achter de boer derij „Dank en Hoop" reeds geruime 1 tijd een caravan standplaats is. Nieuwe jaar ingeluid met traangasbom HAZERSWOUDE Hoewel veel jongelui in de nieuwjaarsnacht op de been waren en er nogal wat vuur werk werd afgeschoten om het nieu we jaar in te luiden, hebben zich geen ongevallen voorgedaan. Zo hier en daar werden enkele brandjes ge sticht op straat. Enkele jongelui moesten met pijnlijke en opgezette ogen huiswaarts keren, toen een traangasbom tot ontploffing was ge bracht. Tot diep in de nacht bleef het nogal rumoerig. HAZERSWOUDE - Met ingang van 8 januari zal het kleuterbureau van het Wit-Gele Kruis aan de Ha zerswoudse Rijndijk worden geleid door mevrouw dokter Van Strij-de Regt. Zij volgt irf deze functie dok ter L. v.d. Berg op. De consulten van het kleuterbu reau zullen voortaan op de eerste vier maandagmorgen van de maand plaats hebben van 10 uur af. De zittingen van het zuigelingen bureau zijn niet aan tijdswijzigingen onderhevig en worden geleid door dokter H. Blauwendraad. HAZERSWOUDE In Den Haag slaagden de heren H. Spruitenburg en H. Raaphorst voor het examen Staatspraktijkdiploma Bedrijfsad ministratie deel I. HAZERSWOUDE De eerste ontspanningsavonden in het nieuwe jaar worden gegeven door de Plat telandsjongeren-organisatie. In het hervormde verenigingsgebouw zal op zaterdag 6 en woensdag 10 jan. worden opgevoerd hel blijpel „Een maand voorwaardelijk". De voorstel lingen beginnen om kwart voor acht. Woensdagavond 10 januari volgt na de voorstelling een gezellig samenzijn met medewerking van „Twangy Rochers" uit Boskoop. KOUDEKERK De bejaarden- soos, die maandelijks wordt gehou den in Nieuw-Poelgeest, zal dit keer niet op woensdagmiddag 3 januari, maar op woensdagmiddag 10 januari zijn. len subsidie voor het Fonds Cultu rele doeleinden wensen B en W te brengen van resp. f 8-500 en f 2.000 op f 12.000 en f 4.000. Alphens Be lang krijgt voor het Vreemdelingen verkeer een verhoging van f 200 op haar subsidie van f 700. Rustig oudjaar in Alphen ALPHEN Veel en vaak mooi, duur vuurwerk, dat ook vrij lang volgehouden werd, was het beeld van Alphen middernacht van 31 de cember op 1 januari. Maar gelukkig geen moeilijkheden. Was in vroeger jaren de Van Mandersloostraat tref punt met nogal wat roerigheid voor de jeugd, vorig jaar was het al be duidend rustiger en ditmaal was er eigenlijk niets bijzonders aan de hand. De politie heeft het dan ook rustig gehad. VALKENBURG Omstreeks half acht gisteravond is brand uitgebro ken in een kas met chrysantenstek- ken, gelegen achter perceel Hoofd straat 121. De kas is eigendom van de heer H. Jansen. De brand is vermoedelijk ont staan door een te grote olietoevloed: De kachel, die drie weken tevoren was geplaatst, brandde pas voor de tweede keer. De brandweer heeft het vuur geblust. De schade is nog niet bekend. Kerstboombrund in Valkenburg VALKENBURG Ook dit jaar zal in 't Joght een kerstboomver branding plaats hebben onder lei ding van de plaatselijke brandweer, en wel op woensdagavond 3 januari. Wanneer alle Valkenburgers hun kerstboom woensdag komen inleve ren, zal het een groot vuur kunnen worden en zullen verboden vuurtjes tot het verleden behoren. Aanvang van de massale verbranding: 18.30 uur- Burgerlijke sland van Valkenburg VALKENBURG Geboren: Ditske H d.v. P J van der Meij en A Glasbergen; Teunis A z.v. A de Mooij en A van der Kwaak; Sandra d.v. W Peursum en P L Buijtendijk. Getrouwd: H P Fasel en M de Mooij. ALPHEN In de Sint Bonifacius kerk is zaterdag voor het eerst een huwelijk tussen een hervormde en een rooms-katholiek ingezegend volgens een oecumenische liturgie. Deken E. A. M. Paap en ds. J. H. Bogers smeekten aan het eind van de dienst gelijktijdig Gods zegen af over het bruidspaar, de heer Jan Geel (hervormd) en mejuffrouw Marijke Seppen (rooms-katholiek). Zowel de dominee als de deken gaf naai- aanleiding van gelezen schriftgedeelten een uiteenzetting over de zin van het huwelijk. Nadat de deken bruid en bruide gom de gebruikelijke belaften had afgenomen, verklaarde hij: In naam van de Kerk van God, in naam van allen die hier vertegenwoordigd zijn, spreek ik uit en bevestig ik, dat dit huwelijk door u beiden als een waar achtig, wettig en christelijk huwe lijk is gesloten". Geluk De dominee zegende het huwelijk in met de woorden: „De almachtige God, voor wiens aangezicht gij el kaar trouw beloofd hebt, geve u de kracht, deze belofte te houden in voorspoed en tegenspoed, in rijkdom en armoede, in gezondheid en ziekte, tot de dood u scheidt Hij bevestige u in dit heilige verbond en schenke u het geluk, dat is weggelegl voor hen die trouw blijven aan Hem en aan elkaar". CLUB 66 BRENGT DADDY'S ACT EN LURELEICABARET (Van een onzer redacteuren) ALPHEN Het bestuur van Club 66, met onder meer voorzitter Harry de Jong en secretaris Henk Lange- rak geeft volgende week in gebouw Nabij drie feestavonden als officiële viering van het 50-jarig bestaan van de gemeente Alphen a/d Rijn. Club 66 geeft als reden op voor deze voorloper op de feestelijkheden in april, andere plaatselijke ver enigingen te stimuleren iets extra's te doen het komende „feestjaar". Maandag 8 januari komt het Lure- leicabaret, bestaande uit Sylvia de Leur, Annemarie Oster, Gerard Cox en Eric Herfst, met het programma Oud Zeer, waarin successen uit voor bije jaren worden gebracht. Woensdag 10 januari is er een grote familie-avond in Nabij met Johnny Kraaykamp, André van Duin, een goochelaar, een zangeres en een pianist. Vrijdag 12 januari is er een dansavond met de Haagse beatgroep Daddy's Act voor de jeugd. Voor oudere mensen komt een ander orkest spelen. Ouderling Ph. Wijdom bood het bruidspaar de gezinsbijbel aan. Na de gezamenlijke zegenbede van dominee en deken bracht Marijke, volgens rooms-katholiek gebruik, bloemen naar het Maria-altaar,. Zij bad daar geknield enige ogenblik ken om de bescherming van de Moe der Gods. Intussen speelde de heer Van Triest op het orgel het Ave— Maria. VALKENBURG In december werd, zolas te verwachten, bij de rijkspostspaarbank meer uitbetaald dan ingelegd. Er werd f23.412 uit betaald en f 13.157.73 ingelegd. Financieel jaaroverzicht De bage vrees voor een ernstige Inzinking van de economie, welke in het begin van het jaar aanwezig was, is gelukkig geen werkelijkheid ge worden. Ondanks de werkloosheid in sommige bedrijfstakken en streken, kan men vaststellen, dat de conjunctuur zich in de loop van dit jaar en met name in de tweede helft, aan het herstellen was. Het nieuwe jaar wordt met enig vertrouwen tegemoet gezien. De effectenbeurs heeft deze gang van zaken in het bedrijfsleven in 1967 getrouw weerspiegeld en het slot kwam vrijwel op de hoogste koersen van dit jaar. Het is goed eens na te gaan in welke mate het koerspeil in het af lopend jaar zich hersteld heeft Aan het begin weerspiegelden de koer sen pessimisme inzake de ontwik keling van de conjunctuur. Het al gemeen indexcijfer stond op 270. Het is inmiddels geklommen tot boven de 370, dus een stijging van liefst 37 procent. Het zal de fiscus aanlei ding geven in de handen te wrijven, want het is duidelijk, dat de 'hogere beurswaarde van de aandelen hogere aanslagen in de vermogensbelasting zal betekenen. De grootste sprong hebben dit jaar de internationale concerns gemaakt, die met 45 procent zijn gestegen. Met ere noemen wij Kon. Hoogovens, welke een come-back heeft gekre gen, die niet mis is. Aan het einde van 1966 stond de koers van dit fonds 278 pet., nu 627 pet., dus meer dan een verdubbeling van de beurs waarde. Overigens mogen Philips en Ko ninklijke Olie ook met ere genoemd worden, want het eerste fonds kwam van 78,85 op 127,50, dat is dus een vooruitgang van 60 pet., het hoofdfonds kwam van 122 op 155, dus 27 pet. hoger. De andere grote fondsen hebben het kalmer aan gedaan. Unilever ging iets gebukt onder de Britse devaluatie en kwam 24 pet. hoger, AKU ook 24 pet. Uit deze gang van zaken kan men constateren, dat de internationale concerns met wijd vertakte belangen, bij een opgaande conjunctuur goede kansen op koers- herstel maken. Ze waren overigens ook eerder fiks gedaald! I ndustrielen Aan de hogere beurswaarde van aandelen aan het eind van dit jaar KATWIJK Hoewel de plaatselijke politieverordening het verbiedt, is oudejaarsnacht heel wat vuurwerk afgestoken. In Katwijk is ook de verkoop van vuurwerk verboden. Veel jongelui zyn daarom naar Noord- wyk getrokken om zich van de nodige vuurpijlen, rotjes, donderslagen en zevenklappers te voorzien. Bij hei fietspad postende politiemannen konden een flinke voorraad in beslag nemen, maar blijkens de klappen zondagnacht is nog veel meer de Katwijkse gemeentegrens Veilig óver- gesmokkeld. In en uit Sassenheim SASSENHEIM Ingekomen: Dongelmans, W J M van Noordwij- kerhout naar Ter Leedelaan 43a; van den Berg, H M van Noordwijkerhout naar Ter Leedelaan 43a; de Graaf, B A met echtg de Molenaar, W van Wassenaar naar Hoofdstraat 222. Verhuisd binnen de gemeente: van der Bent, e/v de Ridder M, van Sporthoflaan 34, naar Tijloosstraat 22; Elsgeest, A met echtg. Hoogeveen en 1 k van woonschip „Op Dreef" nr G 2810 in Sassenheimervaart, naar Angelenhorst 19A; Kool A (geh. met van der Wagt N G), van Saksenhorst 17b, naar Crocussenstraat 8a; van der Wagt, e/v Kool, N G van W Warnaarlaan 6 naar Crocussenstraat 8a; Strijbos L B G (geh met Stel- lingsma P A) van Acacialaan 30, naar Kagerstraat 2; Schram H (geh. met van Soest A P), Van Teijlinger- laan 25, naar Ter Leedelaan 13. Vertrokken: van der Poel, e/v Dui venvoorde, G C van Meidoornlaan 16, naar Noordwijkerhout; Keijzer, e/v van den Berg, J T van Parklaan 148, naar Haarlemmermeer; Bis- schops ATM (geh. met Wassenaar, S van W Warnaarlaan 1, naar Lei den; de Voogt, W J P van Sporthof laan 30, naar Leiden; Bakker G M, van Ter Leedelaan 43a, naar Zwaag; Langelaan N C M (geh. met Bren- Langelaan N C M (geh. met Baren- drecht L), van Beatrixstraat 11, naar VALKENBURG Donderdag avond om acht uur spreekt in zaal De Vries ds. W. Chr. Hovius uit Kat wijk aan Zee voor de hervormde evangelisatie. GEVRAAGD 5-daagse werkweek. Levensmiddeienbedrijf J. Wogter Achterweg 1 - Katwijk aan den Rijn - Tel. 2762 Meerderheid NOB in Neue Bank Zurich AMSTERDAM Het samengaan van de Nederlandse Overzeebank en de Bankierscompagnie (houdster van Mees Hope en R. Mees Zoonen) heeft het wenselijk gemaakt de positie van haar groep in de Neue Bank Züruch te versterken tot een meerder heidsbelang door overneming van de aandelen, die in handen waren van Schweizerische Unfallversichering- Gesellschaft te Winterthur, L.G. Inter national, Zug, en Ralin und Bodmer, Zürich. Haarlem; Barendrecht e/v Langelaan L van Berkenlaan 37, naar Haar lem; van Veelen H L met echtg. Berg C C en 6 k. van Kerklaan 75 naar Voorhout; Nieubuurt J B met echtg. Zeijmlaker J en 2 k. van Ju- piterstraat 17 naar Groningen; ten Bosch, e/v Colaris M H van Berken laan 11, naar Noordwijkerhout; Stol- ker C van Narcissenlaan 32, naar Barendrecht; Hoekstra J E (geh. met Rog M), van Menneweg 75, naar Katwijk; Bruidegom N J (geh met Ruiter T) van Hoofdstraat 54, naar Voorhout; Verdegaal A W van Hoofdstraat 75, naar Groot Brittan- nië; Dri essen F L van Rusthof f laan 7 naar Hilversum; Groenevelt L van Julianalaan 33 naar 's-Gravenhage; Verschoor G (geh. met Matzumoto K) van Postwijkkade 12, naar Japan. Voor VAN LEEUWEN Boslaan 279 Katwijk Telefoon 4336 GOES „Het ziet er naar uit dat we over enkele jaren te kampen zullen hebben met een bisramrattenplaag wanneer niet met alle mogelijke midde len tot verdelging wordt over gegaan, Het gevaar dat nu dui delijk is gesignaleerd, hebben we reeds enkele jaren geleden onderkend". Dit bracht dijkgraaf P. J. J. Dek ker van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" giste ren aan de orde tijdens de algemene vergadering van het waterschap in Goes. Het toenemend aantal meldin gen van bisamratten wees er volgens de dijkgraaf al op dat deze dieren zich in steeds groter aantallen naar onze grenzen verplaatsen en dat ze vroeg of laat ook onze waterkeringen zouden kunnen bedreigen. Volgens de dijkgraaf is de Belgen echter ten onrechte verweten dat zij de ratten onvoldoende hebben be streden. Dat de volgens de dijkgraaf forse bestrijding van het ongedierte niet afdoende is geweest, moet vol gens hem worden toegeschreven aan onbekendheid met de werkelijke fei ten. Het waterschap heeft inmiddels de dienst faunabeheer van het ministe rie van landbouw en visserij haar ongerustheid over het rattenpro- bleem laten meten. Geldmiddelen vcor het aantrekken van meer personeel ontbreken. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft besloten het tekort aan mankracht bij de dienst fauna beheer uit het eigen personeel aan te vullen in die delen van het 'water schap, waar de meeste bisamratten worden waargenomen. Zowel in Rilland-Bath als in Elle- woutsdijk zijn kantonniers geïnstru eerd. De man in Rilland-Bath heeft al 60 bisamratten gevangen, die in Ellewoutsdijk nog maar enkele. Jonge Zweedse predikanten hebben hun collega's opgeroepen, tien procent van hun inkomen af te staan voor de ontwikkelingshulp. De Zweedse predi kanten, die zich tot nu toe al te zeer met binnenkerkelijke problemen heb ben bezig gehouden, kunnen zo hun ge meenten een voorbeeldgeven, zo heet het in een oproep in het Zweedse pre dikantenblad. hebben ook industriële aandelen be hoorlijk meegewerkt. Het indexcij fer is hier gestegen van 268 tot 355, dat is 32 pet. Nu moet men niet den ken, dat alle industrie-aandelen een gunstige bijdrage hebben geleverd. Sommige bedrijfstakken (textiel, scheepsbouw, houthandel, sommige drukkersaandelen, tapijtfabrieken bv.) hebben een koersdaling onder gaan. We willen hier releveren de koersdaling van Emba van 131 tot 100 pet., van Holec van 200 tot 168, van Homburg van 258 tot 195, van C. Misset van 285 tot 245, Ned. Dag blad Unie van 191 tot 128 en ten slotte Ver. Touw van 232 tot 154 procent. Maar de stijging der koersen is vooral te danken aan speciale aan delen. Wat denkt u bijv. van Albert Heijn, welk fonds van 734 op 1350 procent kwam, of Simon de Wit van 246 op 465 pet. Bijzonder fraai was ook de koersbeweging van de Bijen korf, welk fonds van 430 op 697 pet. kwam. Machinefabriek „Breda" werd door fusie omhoog gedreven en verbeterde van 240 tot 362 pet. Centrale Suiker speelde ook be hoorlijk mee en monteerde van 284 tot 448 pet. Het geld heeft op straat gelegen, zoals men ziet! Iemand, die Elsevier heeft gekocht, heeft goud verdiend, want de notering steeg met meer dan de helft. Iemand, die Erdal in zijn bezit heeft, kan zijn schoenen ook mooi laten blinken, want hier trad een koersverbetering in van 185 punten. Heinekens Bier, dikwijls in onze overzichten genoemd, liep eventjes op van 383 tot 623 pet. U kunt, als u aandeelhouder bent, er een „bier tje" op nemen. De „arme" Weduwe is in goede doen gekomen, als men nagaat, dat de koers (nog wel na een emissie) opliep van 250 tot 350 procent. Babyvoeding Nutricia, de producente van gespe cialiseerde babyvoeding en nog veel meer, merkt nog niet veel van „de pil", zou men zeggen. De koers liep dit jaar op van 310 tot 575 procent. Ten slotte, om niet meer te noe men, het onroerend goed fonds De Wereldhaven kwam van 325 op 539 pet., een koersstijging, die in deze voor onroerend goed niet overal even gemakkelijke tijd, wel bijzon der opvallend is. Onze aannemingsmaatscshappijen hebben, over het algemeen een goed jaar achter de rug en dat wijzen de koersen ook wel uit. De chemische industrie heeft de groei voortgezet, al komt dat niet overal in de koer sen tot uitdrukking vanwege over- produktie hier en daar. Maar Kon. Zout-Zwaneroberg heeft de opmars voortgezet en kwam gisteren op 160, dus 800 procent. De textiel was in mineur en heeft een moeilijk jaar achter de rug. Dezer dagen zijn voor sommige tex- tieltakken betere vooruitzichten ge meld en het is te hopen, dat deze gerealiseerd kunnen worden in 1968, met name met het oog op de werk loosheid. De scheepvaart is ook een „zor genkindje", vanwege de sterk stij gende kosten. De ene maatschappij brengt 'het er eohter beter af dan de andere. We denken aan Van Nievelt, Japlij n en aan de andere kant HolL Am. Lijn. Ten slotte denken wij aan onze cultures, zoals Amst. Rubber, HVA, Deli Mij, die weinig muziek heb ben gegeven. Oude Deli is wat voor uitgegaan, vanwege de terugbetaling van 25 pet. in het komend jaar. Banken We hebben nog niet genoemd d® banken en verzekeringsconcerns. Het indexcijfer daarvan ging met 18 pet. vooruit, maar dat is te danken aan. de assurantiesector. Bankaandelen hebben de beleggers weinig vreugd® gegeven, maar verzekeringsaandelen stegen „de pot" uit. AMEV, HolL Soc., Nat. Nederlanden, RVS en Ze ven Provinciën mogen met ere ge noemd worden. Van de gespecialiseerde aandelen noemen wij Internatio, die van 254 tot 295 pet. omhoog liep, Fokker van 295 tot 446, Thomassen Drijver- Veihlifa welk fonds met de helft steeg, Vlismar van 200 op 354, Billi- ton Mij, een echt groeifonds, zoals gebleken is, van 438 tot 765 procent. Op de obligatiemarkt bleef de ren tevoet hoog. Soms leek het op een lichte daling van de rentevoet, maar grote afmetingen heeft deze nog niet genomen. Het ziet er niet naar uit, dat spoedig een flinke daling ver wacht mag worden. Het koerspeil van obligaties is iets gestegen sedert het eind van 1966, zoals 7 pet. Staat 1966 II van 101 tot bijna 104 pet., dc*. staffellening van 70 tot 73 procent. Het Nederlands disconto is pet. (was 5 pet.), heel wat lager dan in Engeland (8 pet.), Denemarken (7J£ pet.) of Zweden (6 pet.), maar hoger als in Frankrijk (3% pet.), West- Duitsland (3 pet.) of België (4 pet.). Devaluatie De valutaonrust heeft in 1967 ge leid tot een devaluatie van het pond sterling met een kettingreactie voor diverse landen. Maar de vrees voor de Amerikaanse dollar is tot dusver ongegrond gebleven. Wel kampt Amerika met ernstige goudverliezen, waardoor de voorraad verminderd is tot het laagste punt sedert 1938. Inflatie, o.a. door de oorlog in Viet nam, heeft de koopkracht van d® dollar ondermijnd, de betalingsba lans is nog niet sluitend gemaakt en maatregelen als belastingverhoging kreeg president Johnson er nog niet door. Wij besluiten dit jaaroverzicht met de conclusie, dat het Nederlandse volk in 1968 de kans waarschijnlijk krijgt om zijn economie volledig te herstellen. Het zal nodig zijn om veel te sparen, ook in de bedrijven, en veel te investeren in de diepte. Mogen alle partijen (overheid, werk gevers en werknemers) in deze pe riode van opkomend herstel hun taak verstaan en oppassen voor het vallen in een nieuwe overspanning. Als we voorzichtig aan doen, ook met de loonvorming, dan kunnen we in het internationale spel van krach ten ons mannetje staan. KATWIJK AAN ZEE In alle stilte heeft de heer J. van der Schee wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn werk als controleur bij de rijks dienst voor de .haringcontrole neergelegd. Als zodanig is hij sinds 1946 in functie geweest na daar voor ruim dertig jaar te hebben gewerkt bij de firma Kwakkel- stein, onder meer als bedrijfs leider. Toerbeurt Hoewel de heer Van der Schee een Vlaardinger is, heeft hij er zijn uiterste best voor gedaan Vlaarddn- gen het privilege van de aanbieding van Koninginneharing te ontnemen. Hij vond het namelijk niet billijk, dat nooit haring uit Soheveningen en Katwijk naar de Koningin mocht. De heer Van der Schee is als over winnaar uit deze strijd tevoorschijn gekomen en sedertdien is de Konin ginneharing bij toerbeurt uit Sohe veningen, Katwijk en Vlaardingen afkomstig. De heer Van der Schee is al per 1 november jl. met pensioen gegaan. Omdat van de kant van het rijk niets aan het afscheid werd gedaan (men moet dan 25 jaar in dienst zijn) heeft die redersvereniging Vuurbaak KATWIJK AAN ZEE Gister avond om half zes is op de Binnen- sluis de achttienjarige J. Brouwer uit Oegstgeest met zijn bromfiets op het gladde wegdek geslipt. Hij brak zijn rechter dijbeen en is naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Vlam in de pan KATWIJK Op oudejaarsdag is in hef schuurtje van de familie Kuijt Lijdweg lc, de vlam in een pan hete olie geslagen. Er ontstond brand, die door de bewoners echter zelf kon worden geblust. De gealarmeerde brandweer behoefde niet op te tre den. een afscheidsbijeenkomst belegd, waarop de heer Van der Schee har telijk werd toegesproken door de heer N. Parlevliet jr. De heer Parle- vliet onderstreepte zijn woorden met de aanbeiding van een geschenk onder couvert. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woens dag: hoog water 5.25 en 17.43 uur; laag water 1.15 en 13.38 uur. Burgerlijke stancl van Sassenheim SASSENHEIM Geboren: Yvon ne Johanna Wilhelmina Maria, d.v. Berg, C. J. P en Wassenaar, M. H., Slogterenhove 10. Ondertrouwd: de Vrij, Marinus Cornelis, 22 jaar te Boskoop Drost, Mietje, 21 jaar, Kastanjelaan 4, Seijsener, Hendrikus Gerardus, 21 jaar te Hillegom en van der Vlugt, Clazina Theodora Christina, 21 jaar, Meidoornlaan 7. Gehuwd: Duivenvoorde, A. M. A. te Noordwijkerhout en van der Poel G. C. Toek. adres: Noordwijkerhout, Haarlemmertrekvaart w.s. 23, van den Berg, J. te Muiden en Keijzer J. Th. Toek. adres: Haarlemmer meer, Hoofddorp, Kruisweg 8 Langelaan, N. Ch. M. en Baren drecht L, Toek. adres: Haarlem, Jo- han de Meesterstraat 131, Kool, en van der Wagt N. G. Toek. adres: Crocussenstraat 8a, Strijbos, L. B. G. en Stellingsma P. A. te Haarlem, Toek. adres: Kagerstraat 2, Hoekstra, J. E. en Rog, Margaratha te Leiden, toek. adres: Katwijk, Var- kevisserstraat 41, Bisschops, A. Th. M. en Wassenaar, S. te Leiden, Toek. adres: Leiden, Maresingel 22, van Nobelen, J. L. en van den Aardweg, A C M te Noordwijkerhout, Berg, W. J. en van Velzen, A. J. E. te Arn hem, Toek. adres: Irenestraat 4, Co laris, P. te Noordwijkerhout en ten Bosch, M. H. Toek. adres: Noordwij kerhout. woonboot „Francka" ws 34, aan de Haarlemmertrekvaartweg, Bruidegom, N. J. en Ruiter, T. te Barneveld, toek. adres: Voorhout, Reigerstraat 21, Schram, H. en van Soest, A. Ph. te Heemstede, Toek. adres: Ter Leedelaan 13. Overleden: Momberg, A. 92 jaar, Verwij, C. G. A. 78 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4