Samen iets doen voor de vrede in Vietnam Patriarch Alexis stelt de paus voor: Nieuw verschenen boeken 1967: warmvochtig weinig zon en vorst Mr. Klaasesz: PTT is niet „achterlijk" Werk voor ruim 300 ex - mijnwerkers Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Kunstgebit? Baptistengemeenten sterk gegroeid Ook op Soemba vrijgemaakte moeilijkheden AB0P: keuring van alle 55-jarigen De Spiegel in nieuwe vorm Johnson ,man van het jaar Friesland verloor zijn Folkertsma Mazelenvaccin toegelaten Bankmaatregel treft ons land Ds. J. J. Poort gewond bij auto-ongeluk BEBQ£PINGSW£BK Jongerenweekend was succes Twee conferenties van gemeentetoerusting Drs. Rottier: nieuwe industrie ,(En toen zij alles volbracht hadden, wat volgens de wet des Heren te doen was, keerden zij terug naar Galilea, naar hun stad". Nazareth is de stad van Jozef en Maria. Nazareth in Galilea gaan, maar voegt er aan toe: „naar hun stad." Nazareth is de stad van Jozef en Maria. Waarom deze niet noodzakelijke toevoeging? Waarom zo na drukkelijk gezegd dat het „hun stad" was? Ik geloof omdat Bethlehem de geboortestad en Jeruzalem de regeringsstad van Jezus Christus is. Daar hoort Hij thuis. Maar Hij gaat met Zijn ouders mee naar hun stad. Christus komt in onze wereld wonen en werken. Ik weet wel dat het tevens Zijn wereld is want de „aarde is des Heeren". Maar is het niet tevens een wereld die wij Hem hebben af genomen, die we ons eigen hebben gemaakt! Christus komt om in onze wereld te wonen, om één te zijn met ons, om volkomen mens te zijn. En Zijn menszijn begint met onderwerping. De Almachtige geeft zich over als de machte loze aan de verzorging van Zijn ouders. Hij die gehoorzaamd moet worden begint met te gehoorzamen. En zo vervult Hij de wet nog weer op een nieuwe manier. Hij laat in een ongehoorzame wereld zien wat gehoorzaamheid betekent. We lezen vandaag: 2 Samuel 1 17-27. Vraag: Als ik een pleegkind, dat universeel erfgenaam zal zijn, mijn huis verkoop voor één gulden, wordt dit dan gerekend als een ech te verkoop of als een schenking? "Wordt voor successie een pleegkind gerekend als een eigen kind? Hoe veel bedraagt de maximum schenking per jaar waarvoor geen schen kingsrecht is verschuldigd? Hoeveel bedraagt het percentage aan succes sierecht voor een pleegkind? Antwoord: Kennelijk is het dus geen geadopteerd kind. Een pleeg kind wordt voor de vrijstelling van een successierecht en de kinderaf trek gerekend als een eigen kind; voor het percentage van het succes sierecht als afstammeling in tweede of verdere graad. De verkoop van een huis voor één gulden geldt als schenking. Voor de vrijstelling van schen kingsrecht wordt een pleegkind ni-ït als eigen kind beschouwd. Een jaar lijkse schenking van f 2000 is dus niet onbelast Wat successierecht betreft, geldt voor pleegkinderen een vrijstelling van 6000. Voor het meerdere is het recht over de eerste 1.000 5 pet., over de tweede 1000 6 pet., de volgende 3000 8 pet, de volgende 5000 10 pet., de volgende 15.000 12 pet., enz. Het beste is de zaak voor te leg gen aan de notaris. Hulp van lezer: Een huidarts in ruste schrijft ons naar aanleiding van de vraag naar katoenen sokken, dat naar zijn mening zuiver katoe nen sokken in ons land niet te krij gen zijn. Zelfs in een stad als Lon den valt dit niet mee maar wel zijn ze daar te krijgen in het grote wa renhuis Seldfridge's in Oxfordstreet. Misschien heeft de vrager een ken nis, die wel eens in Londen komt, en een paar zou kunnen kopen. Hij meent dat de prijs ongeveer 4,50 is. Nog een vraag: Zijn de voeten door een huidarts microscopisch ge controleerd op schimmels, dus niet zo maar bekeken? Zo niet. dan moet dit eerst gebeuren. (Misschien dat een onzer lezers zuiver katoenen sok ken verkoopt. In enkele kleine zaak jes van oude legergoederen te Amsterdam schijnt men soms ook wel katoenen sokken te kunnen vin den, maar dat is echt een zaak van zelf snuffelen.) Een lezeres raadt nog aan van ge woon wit katoen sokken te maken. Vraag: Is het nu wel goed dat ik voor mijn woning in een van de drie grote steden (bouw 1936/37) al leen via algemene huurverhogingen thans 124,30 p.m. betaal, terwijl de huur in 1939 40 bedroeg? Antwoord: Inderdaad komen wij, als we alle huurverhogingsper centages berekenen met alle afron dingen op veelvouden van vijf cent, op 124,30. Alle achtereenvolgende huurverhogingen werden in percen tages van de reeds verhoogde huren betekend. Men komt dan op meer dan 300 pet. De verhogingen zijn dus in zeker opzicht te vergelijken met samengestelde interest. Vraag: Iemand die over de top van zijn inkomen 50 pet. inkomsten belasting moet betalen, had geld te beleggen. De bank ried een bepaalde beleggingsmaatschappij aan, die in groeifondsen belegt en ried af te beleggen in obligaties, of aandelen die alleen dividend opleveren, daar de helft van de opbrengst toch weer aan belasting weggaat. De koerswaarde van de belegging is echter sindsdien gedaald. Nu is er weer te beleggen. Wat is nu de beste belegging? Antwoord: De adviezen van de bank waren juist. Men kan beter beleggen in groeifondsen. Men kan daarbij echter niets garanderen van waardevastheid of waardevermeer dering. Er is geen belegging zonder risico: bij obligaties belasting en waardedaling van geld, bij huizen prijsschommelingen, bij aandelen koersrisico, dividendverlaging en belasting bij zogenaamde groei-aan- delen koersdaling. (ajluajjaApy) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentolix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Postdienst van de PTT is geen brave en wat ouder wetse tante, die gezapig „één recht, één averecht breit" en dan nog wel eens een steek laat vallen. De postmensen willen van deze „image" af. En met reden. Want vooral de laatste jaren wordt eeit fundamenteel onderzoek verricht naar een zo efficiënt mogelijke werk wijze. De waarnemend directeur-generaal van de PTT, mr. J. Klaassesz, betoog de dit vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede voor vertegenwoordigers van het personeel. Dienstbetoon Mr. Klaasesz vervolgde: Ik dacht, dat wij niet „achterlijk" zijn. Spre kend over de kritiek op de PTT noemde hij de problemen die in het algemene vlak liggen van de dienstverlening. Het dienstbetoon, dat sterk aan menselijke arbeid is gebonden, wordt hoe langer doe moeilijker en hoe langer hoe duur der. Wil men bijvoorbeeld geen gebruik maken van moderne incassometho den, maar de kwitanties aan de deur aangeboden hebben, dan wordt dat een dure zaak. Het is zelfs de vraag of de PTT deze dienst kan blijven bieden. SNEEK Hoewel de definitieve gegevens over het jaar 1967 nog niet beschikbaar zijn, is toch reeds duide lijk, dat het voor de bij de Unie van Baptistengemeenten aangesloten ge meenten een bijzonder goed jaar is geweest. Dit valt af te leiden uit het aantal personen, dat in 1967 werd gedoopt. Volgens de thans bekende gege vens werden er 464 gedoopt, ruim tweemaal zoveel als het jaar daar voor. Het hoogste aantal dopelingen in de geschiedenis van de Nederlandse baptistengemeenten werd genoteerd in het jaar 1936, namelijk 396. Het gemiddelde aantal na de tweede we reldoorlog bedroeg 309. Moslims (2000) vierden vasten SCHIEDAM Tweeduizend Mos lims, afkomstig uit tal van plaatsen in ons land, hebben deelgenomen aan een gebedssamenkomst ter gelegenheid van het afsluiten van de Mohammedaanse vastenperiode. De Schledamse Sporthal Margriet was daartoe zoveel mogelijk als moskee ingericht. De leiding was in handen van de Inam Os Akddgan, geestelijk verzorger van de Turkse gastarbeiders in ons land. De organisatorische voorberei ding geschiedde onder leiding van de heer Nico Geng, maatschappelijk wer ker van de Nederlandse Vereniging van buitenlandse gastarbeiders! Er werden vijfduizend uitnodigingen verzonden. Componist Berns overleden NEW YORK Bert Berns, de man die ongeveer 25 songs heeft geschre ven. waarvan enkele voor de Beatles, is zondag op 38-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. „Twist and shout" en „Hang on Snoopy" behoorden tot zijn populairste composities. Ziin vrouw blijft met drie kinderen achter. (Van onze kerkredactie) ENSCHEDE De Vrijgemaakte Kerken van Oost-Soemba c.a. wor den bedreigd door een nieuwe scheu ring. De synode van 1967 kon we gens moeilijkheden geen doorgang vinden. Aanleiding is een uitspraak van 1965 in een tuchtgeval wegens polygamie. Oud-zendingspredikant ds. S. J. P. Goossens stelt pogingen in het werk, om naar Soemba te reizen, om in het conflict te bemiddelen. Tevens hoopt hij in Djakarta te pleiten voor zijn zoon ds. P. P. Goos sens te Schouwerzijl, die in juni 1965 een beroep aanvaardde als docent aan de school voor goeroes indjil op Soemba, maar nog steeds geen visum heeft gekregen. De Vrijgemaakte Kerken van Oost- Soemba c.a. hebben ruim driedui zend zielen in twaalf kerken en 34 kringen. Zij worden gediend door vier Soembanese predikanten en 38 goeroes indjil en drijven ook zen ding in West-Borneo. Als gevolg van een conflict in. het begin van de vijftiger jaren bestaat er op Soemba nog een tweede vrij gemaakte groep. Deze onderhoudt correspondentie met de kerk van Zwolle. (Van onze onderwtjsredactle) DEN HAAG Op het congres van de Algemene bond van onderwijzend personeel is besloten tot een periodieke, liefst tweejaarlijkse keuring boven de 55 jaar; een onderzoek naar de wen selijkheid van een gecoördineerde be nadering van de suksuele opvoeding bij het voortgezet onderwijs en het nogmaals bespreken van het discrimi nerende stakingsverbod voor ambtena ren binnen het algemeen comité over heidspersoneel. Tegen deze achtergrond moeten wij de klachten over het verminderde dienstbetoon van de PTT zien. De waarnemend directeur-generaal gaf de volgende globale cijfers van de bedrijfsuitkomsten in 1967 Postdienst verlies van 50 miljoen gld.; Telefoon winst van 5 miljoen; Telegrafie winst van 4 wiljoen; Draadomroep verlies van 4 mil joen; Postcheque en Girodienst winst van 26 miljoen. Resultaat, de baten en lasten van het gehele bedrijf meegerekend: een winst van 140 miljoen. De verwachting voor dit jaar: een winst van 193 miljoen met een in vesteringsniveau van 500 miljoen. Conclusie: een algemene tariefsver hoging is niet nodig. Armslag Mr. Klaasesz vroeg voor het PTT-bedrijf, dat volledig ingebed is in de algemene middelen van de overheid, meer financiële armslag. We stippen uit de PTT-nieuw- jaarsrede nog aan: De wachtlijst voor telefoon aansluiting daalde van 156.000 tot 130.000 Het aantal rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst nam met 200.000 toe tot 1.500.000 De PTT staat open voor overleg met de bankinstellingen, die ineens actief zijn geworden op het terrein van het girale geldverkeer. De ontstane concurrentie mag niet ont aarden zodat de doelmatigheid in al gemeen maatschappelijke zin in ge vaar komt. Aan de „screening" van mannen van 40 jaar en ouder door de me dische dienst nam 80 procent deel. Er konden vele medische adviezen wor den gegeven. Een ziekmelding deed zich riet voor. RÖME De Russische Pa triarch Alexis heeft Paus Pau- lus telegrafisch voorgesteld om een initiatief te nemen om te komen tot vrede in Vietnam. Het telegram word op oude jaarsmorgen in Rome ontvan gen uit het Russisch in het Ita liaans vertaald. Vaticaanstad wilde niet meedelen wat er precies in het telegram staat Wel werd gezegd dat de inhoud een dezer dagen zal worden afgedrukt in het officiële blad Osservatore Roma no. (Van onze speciale verslaggever) WAGENINGEN Met geheel nieuwe redactionele plannen is het weekblad De Spiegel het nieuwe jaar ingegaan. Nieuwe medewerkers, onder wie Ageeth Scherphuis, en een modernere opmaak, zullen het karakter van het tijdschrift bepalen. De aanduiding „christelijk nationaal" verdwijnt met het nummer van 6 janu ari uit de kop. Ook de „Spiegel-domi- neë" (drs. G. R. Visser) zal in zfn hui dige hoedanigheid uit de kolommen verdwijnen. Hij zal in samenwerking met o.m. de rooms-katholieke theoloog D. Coppens een nieuwe rubriek gaan verzorgen. Uit het buitenland wil De Spiegel meer eigen verhalen gaan brengen. Sex en sensatie zullen alleen functioneel worden gebracht niet dus om deze onderwerpen als zodanig. Het weekblad wil zich tot een groter publiek gaan richten, waarbij jonge ge zinnen in de leeftijd van 25 tot 40 jaar in het middelpunt zullen staan. De Spiegel (oplaag 200.000) heeft tot deze reorganisatie besloten om „bij" te blijven met de tijd en met de tijdsver schijnselen. De nieuwe redactionele leider, de heer Koen Aartsma, heeft van ziin directie (Zomer Keuning) volledige vrijheid van handelen gekre gen. NEW YORK Het Amerikaanse weekblad Time heeft president Johnson gekozen tot „man van het jaar" omdat hij „in de loop der ge beurtenissen als dominerende fi guur optrad en, ten goede of ten kwade, een onuit wisbaar stempel heeft gedrukt op de geschiedenis van het afgelopen jaar". Time had al eens eerder, in 1964, president Johnson als man van het jaar aangewezen, toen echter omdat hij de verkiezingen had gewonnen en zijn eerste bewindsjaar met groot suc ces was vervuld. Nu werd de president gekozen om totaal tegenovergestelde redenen: om dat hij „het mikpunt van de algemene ontevredenheid is", omdat hij be schouwd wordt als de „grootste ver antwoordelijke voor de algemene on voldaanheid", omdat onder zijn be stuur „het tijdperk van de onschuld van de VS is geëindigd", en omdat hij wordt beschouwd als degene die de oorlog in Vietnam voorrzet". Na 39 uur touwtrekken tussen de Newyorkse gemeente en de bond van de (36000) werknemers bij het openbaar vervoer zijn nieuwe ar beidsvoorwaarden vastgesteld, waar door een dreigende staking is voor komen. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de patriarch als basis voor de vrede de voorstellen van de Russische regering gebruikt. Het Russische regeringsstandpunt is dat eerst alle militaire activiteiten door de Amerikaanse en geallieerde troe pen moet worden gestaakt en dat alle buitenlandse troepen onvoorwaarde lijk moeten worden teruggetrokken. Liturgie Volgens Tass reageerde patriarch Alexis op de boodschap van de paus om op Nieuwjaarsdag te bidden voor de vrede. In zijn telegram zegt hij onder meer dat de Russische Ortho doxe Kerk reeds een traditionele nieuwjaarsbede kent in de liturgie voor nieuwjaarsdag en dat deze zal worden gehandhaafd. De Russische patriarch gelooft dat er mogelijkheden zijn voor zijn kerk en de Rooms Katholieke Kerk om samen iets voor de vrede te doen. Volgens Tass zegt hij niet op welke wijze dit zou moeten gebeuren. Ook de oecumenische patriarch Athenagoras, de geestelijke primaat van alle Oosters Orthodoxe Kerken heeft gereageerd op de oproep van de paus om 1 januari tot een dag van gebed voor de vrede te maken. Hij juichte dit plan toe. LEEUWARDEN In Franeker, waar hij werd verpleegd, is op nieuwjaars dag de Friese letterkundige E. B. Fol kertsma overleden. Hij was 74 jaar. Folkertsma begon 2(ijn loopbaan als onderwijzer. Tot 1967 was hij lid van de commissie van redactie van het Fries Dagblad. Als overtuigend Fries nationalist speelde hij een actieve rol in de Friese beweging, o.a. als leider van het christelijk Frysk Selskip. De heer Folkertsma, redacteur van verscheidene periodieken, had een groot aandeel in de Friese bijbelvertaling. Ook zette hij de Heidelbergse Catechis mus in zijn geboortetaal over. Folkerts ma was een van de belangrijkste es sayisten vqn Friesland. HEERLEN Het Fonds voor sociale instellingen zal vlakbij de staatsmijn Wilhelmina een nieuwe industrie vestigen, die onder meer speelgoed zal ma ken. In de eerste fase zal zij werk gaan bieden aan driehon derd ex-mijnwerkers. De fabriek moet eind dit jaar klaar zijn. Dit deelde de president-directeur van de Staatsmijnen, drs. A. C. J. Rottier, vanmiddag mee in zijn nieuwjaarstoespraak. Wat de resulta ten van het afgelopen jaar betreft verwachtte drs. Rottier dat zij iets beter zullen zijn dan in 1966. De afvloeiing van 11.000 mensen bij de mijnen in twee jaar is volgens drs. Rottier harmonisch verlopen. Terwijl de afwikkelingsprojecten in de sector vaste brandstoffen verder gerealiseerd worden, concentreren de Staatsmijnen zich op het verder uit bouwen van haar chemische activi teiten. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor mid den-Limburg, de heer J. M. Breukers, zei in zijn nieuwjaarsrede dat vooral DEN HAAG Invoer van het anti- mazelenvaccin is van heden af mogelijk nu het rijksinstituut voor de volksge zondheid de normen daarvoor heeft vastgesteld. Het vaccin zal voorlopig alleen worden gebruikt in groepsver band, bijvoorbeeld wanneer in een kin dervakantiekolonie mazelen voorkomt. De mogelijkheid wordt bestudeerd het vaccin tegen mazelen op te nemen in de cocktail-injectie voor baby's te gen difterie, kinkhoest, tetanus en kin derverlamming. Volgens de cijfers krij gen zeven op de tien kinderen beneden een jaar de mazelen. ROTTERDAM De gerefor meerde stichting Gemeente toerusting heeft verschillende conferenties op haar program ma staan. Allereerst wordt er in het weekend van 10 en 11 februari 1968 een jongeren con ferentie belegd op het vormings centrum Den Alerdinck te Laag- Zuthem (O.). Vervolgens is er de bekende jaarlijkse paascon- ferentie van 18 tot 20 april op het conferentie-oord Woudscho- ten (bij Zeist). De jongerenconferentie is een her haling van een dergelijke, die in no- Limburg op zijn qui vive moet zijn omdat het in een overgangssituatie verkeert naar een nieuw industrieel patroon. Naast de normale vraag naar werkgelegenheid door de demo grafische stuwing, moet Limburg zor gen voor nieuwe werkgelegenheid voor de zeer velen die hun bestaan hebben of hadden in de mijnen en.de daarmee verbonden bedrijfstakken. Het is niet verstandig om ook nu weer, zoals in de tijd van het aandui den van probleemgebieden en kern gemeenten, Limburg in stukjes te knippen met een meerdere of minde re mate van tegemoetkomingen. Dat staat een te forse en eensgezinde aanpak in de weg, en kweekt naijver en chauvinisme op te smalle basis. Premier Minister-president De Jong zei gisteren voor de radio dat we er dit jaar in de eerste plaats door een ge meenschappelijke Inspanning naar moeten streven, „de plaatselijke sto ringen in onze economie te bestrij den, opdat er weer spoedig voor allen in het land werk zal zijn." Daarnaast zullen we er voor moe ten zorgen dat de zwakkeren onder ons niet verder achterop raken in een maatschappij, waarin zich zeer snelle technische ontwikkelingen voltrek ken. Hoe nuttig deze veranderingen ook mogen zijn, we mogen de regels, die in zuiver menselijk opzicht aan een moderne samenleving worden gesteld, niet vergeten. De zorg voor ieder van ons persoonlijk is tenslotte een van de voornaamste opdrachten van onze samenleving, aldus de pre mier. VINKEVEEN In Vinkeveen is zondag tijdens een kort maar hevig onweer de bliksem ingeslagen in de woning van de wachtmeester van de rijkspolitie H. van Leppink. De rui ten braken, de elektrische- en de te lefoonleidingen werden vernield, de muren werden ontzet en een deel van het dak stortte in. In de woonkamer bevonden zich vier volwassenen en een baby. Niemand wérd gewond. Het gezin werd elders ondergebracht. DINSDAG 2 JANUARI 1968 WASHINGTON De Inter-Amerl- kaanse Ontwikkelingsbank te Washington heeft bepaald, dat met ingang van het nieuwe jaar la- tijns-Amerikaanse landen door de bank verstrekte fondsen niet mogen gebruiken voor aankopen in elf lan den, waaronder Nederland en Frank rijk. Dit is zondag in welingelichte kringen in Washington vernomen. De maatregel die voorlopig voor een half jaar geldt, zou zijn genomen om de betrokken landen te stimule ren hun bijdragen tot de bank te vergroten. Het initiatief zou zijn uit gegaan van de VS die met lede ogen constateerden dat miljoenen dollars van de bank aan landen als Frank rijk ten goede komen. De landen die door de maatregelen zijn getroffen, zijn behalve bovenge noemde nog, Denemarken, Finland, Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden, Australië. Koeweit, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Men verwacht dat o.a. de VS, En geland, België, West-Duitsland, Cana da en enige economisch meer ontwik kelde latijns-Amerikaanse staten van het besluit zullen profiteren. Waarschijnlijk door kortsluiting is een gedeelte van de eerste etage van het Strandhotel, het grootste ho tel op Vlieland door brand verwoest. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. vember bijzonder veel succes oogstte. Het thema is: Krabbels in de agenda van de kerk van morgen. Ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van het Jonge- ren vrijwilligers Corps en oud-voor- zitter van de NJG zal er spreken, j, evenals mej. M. C. Boon, mede werkster van Gemeentetoerusting. j' Voorts is er cabaret en vermeldt f het programma andere creatieve punten, die alle in het teken van de toekomst staan. Tot slot is er een agapè viering onder leiding van Ei- mert Pruim. Belangstellenden kun- I- nen zich opgeven bij Den Alerdinck. De paasconferentie is een vervolg op de vorige waar dr. C. A. van j Peursen heeft gesproken over „Hij is het weer". In 1968 zal worden gesproken over wat dit concert be- i tekent. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van Ge- meentetoerusting, Jac. van Campen- plein 18, Rotterdam. KAMERIK De hervormde pre- 1 dikant van Kemerik, ds. J. J. Poort, is Oudejaarsmiddag als door een wonder bij een autoongeluk gespaard geleven. Na een dienst te hebben geleid in het evangelisatiegebouw Irene in Schiedam reed hij met zijn zoontje Jochem (6) snel terug naar huis, 1 want hij moest 's avonds ook nog in zyn eigen gemeente preken. Vlak voor Woerden, op de Van der Valk Boumanlaan, raakte zijn auto bij een snelheid van honderd kilo meter per uur door de gladheid in een slip. De wagen sloeg enkele ma- i lqn over de kop en kwam tegen een boom tot stilstand. Ds. Poort bleek slechts een diepe hoofdwond, een gekneusde rid en een 2 gekneusde knie te hebben opgelopen. c Zijn zoontje kroop ongedeerd uit de 1 totaal vernielde auto. Hij was onder 1 het bagaerekje geschoten. Politie en wegenwacht noemden het een puur wonder dat beiden er levend af zijn gekomen. De familie Poort is uiteraard zeer dankbaar voor de goede afloop. Ds. Poort was na de dienst in Schiedam Psalm 121 vers 4 tóegezongen: „De 1 Heer zal u steeds gadeslaan, opdat Hij in gevaar uw ziel voor ramp be- waar". Nog drie auto's slipten op dezelfde weg. De 74-jarige mevrouw C. G. van Bennekom uit Vreeswijk, die in de 1 auto van de Woerdenaar C. van s Straaten zat, moest met een hoofd wond in Opc Dei worden opgenomen. NED. HERV. KERK 1 Beroepen te Bleskensgraaf, J. van de 1 velden te Amersfoort. Bedankt voor Oudemirdum (vac. wij len dr. K. H. Siccama; toez.), P. L. M. Sterrenburg te Broek op Langedijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (vac. drs. Schut), J Bosman te Vrouwenpolder; te Emme- loord (3e pred. pl.) te Hoogeveen (vac. A. Adema), te Urk (4e pred. pl,), te Veendam en te Voorthuizen, Joh. Kroe ze te Sibculo; te Ulrum, H. Koetsveld te Wapenveld; te Vreeswijk, G. van 1 Ziel te Vriezenveen. I Tuinfluitertrilogie, door Jos van Manen-Pieters. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Velen zal het genoegen doen, dat de Tuinfluiterboeken van Jos van Manen-Pieters nu in omnibus ver krijgbaar zijn. Nog altijd wil deze serie er goed in, omdat ze zo prettig verteld, zo reëel en zo onderhoudend is. Kok komt weer met een prachti ge uitgave voor een zeer aantrekke lijke prijs. Op dit punt heeft deze uitgeverij een traditie opgebouwd. (551 blz., 12,75). Drie jeugdboeken: Zarco, de zeevaarder, door K. Norel, Leo nard zoekt zijn weg, door Betty van der Plaats en Dalan, de jonge ridder uit de bronstijd, door H. Arends. Uitgave A. Roelofs var Goor, Amersfoort. De serie die deze uitgever brengi munt uit door kwaliteit en variatie Norel behoeft eigenlijk geen toelich ting. Zijn boek gaat over Fortugesi zeevaarders die reeds in de vijftien de eeuw hun ontdekkingsreizen de den. Een avontuurlijk verhaal, da' jongens van de twintigste eeuw mei rode oren in één ruk zullen uitlezen (184 blz., 8,90). Leonard zoekt zijn weg gaat over een eenzame jongen, die niets var zijn ouders begrijpt, die bijna nooit samen zijn. Hij kan in het internaat waar hij heen wordt gezonden, maar niet acclimatiseren. Moedige poging om een stuk werkelijkheid van van daag te schetsen. (156 blz., 7,90). Dalan, de jonge ridder speelt maar liefst 1400 jaren voor onze jaartelling. Een kundig en origineel geschreven „geschiedenisboek", dat spelenderwijs het bronzen tijdperk laat herleven. Origineel, knap en vooral boeiend geschreven. (180 blz.. f 7,90). China met een gl/grimlach, door Bob Tadema Sporry. Uitgave Van Hoeve, Den Haag. China in vijftig dagen. Een korte tijd, maar genoeg om leerzaam te kunnen zijn over een land, dat haast nog meer afgesloten lijkt dan het 'roegere rijk van het midden. De schrijfster en haar man, die tekende en fotografeerde, waren zich ervan bewust een beperkt -esultaat te kunnen boeken. Zij ke ken echter scherp en wisten ook 'erbanden te leggen met problemen lders. Zij zagen verbeteringen, maar zij rgerden zich ook dermate, dat hel oms voor hen een obsessie werd ^en goede journalistieke prestatie, lit China met een gl/grimlach. (175 >lz„ 7.90). Anoesjka. het meisje uit de toendra, door Henry Pahlen. Uit gave Tijl, Zwolle. Martin Abels, succesvol zakenman lit Bremen, besluit enkele jaren na de oorlog terug te gaan naar Siberië om het meisje te zoeken dat hij in zijn krijgsgevangenschap heeft leren kennen. Spannende roman vol avon turen. (346 blz.). Een dode komt thuis, door Charles Bracelcn Flood. Uitgave Tijl. Zwolle. Harry Purdick, Amerikaans stu dent, wordt in de Koreaanse oorlog gevangen genomen. Daar zijn identi teitsplaatje bij de gesneuvelden te recht is gekomen, is hij voor zijn familie dood. Afwisselend worden de gebeurtenissen thuis en in de ge vangenenkampen weergegeven. Na zijn thuiskomst uit de gevan genschap is er het contrast tussen overvloed en honger en ook de vraag, of de oorlog het waard is geweest dat zovelen van zijn vrien den ginds gebleven zijn. (288 blz.). Avalon, door Anya Seton. Uit gave Tijl, Zwolle. Aan het eind van de 10de eeuw heeft Engeland te lijden van aanval len van Vikings. Rumon, afstamme ling van Karei de Grote, zoekt naar het eiland Avalon, waar het alleen goed moet zijn. Hij ontmoet Merre- wijn, vermeende afstammelinge van koning Arthur, maar hun wegen gaan uiteen. Anya Seton is bekend om haar geschiedgetrouwe histo rische romans. Ook dit boek is voor liefhebbers van de geschiedenis van Engeland aan te bevelen. (383 blz.). DE BILT We hebben een warm en vochtrijk jaar achter de rug. Dank zij het vele zachte weer in januari, februari en maart kwam de gemid delde temperatuur belangrijk boven normale waarde. In De Bilt werden 15 zomerse da gen en 41 vorstdagen genoteerd (23 en 64 normaal). Sedert 1900 vroor het alleen in 1934 en 1951 minder lang. Vooral in Noord- en Zuid-Holland is veel neerslag gevallen, hoewel de zomer juist in deze gebieden erg droog was. Het aantal uren zonneschijn bleef beneden normaal. Het tekort aan zon bedroeg gemiddeld tachtig uur. Niet temin was het afgelopen jaar minder somber dan 1966. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen .'Ie niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Geen Tante Pos graag

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2