^TERUGBLIK OP SPORTJAAR 1967 SUCCES WESTELIJK VOETBAL Schaatstriomfen op alle fronten ZEVEN WERELDKAMPIOENEN AJAX STOND TWEE KEER OP RAND VAN SUCCES Alleen baantitels voor wielrenners Ruska volgde Geesink op Opmerkelijk succes voor Blokkeer Slechts twee zeges Nederlands elftal en Succesvol damseizoen voor Ton Sijbrands ALLEEN ADA KOK It, VRIJDAG 29 DECEMBER 1997 iet Verkerk: alle titels Ada Kok: wereldrecord up-droont vervlogen Alleen .Jan .Janssen STIEN LIET HET ZIEN Nederland schitterde in het jaar 1967 op binnen- en buitenlandse ijsbanen. De successen van 1966 werden met groot machtsvertoon ge prolongeerd. In dubbele mate zelfs: naast Verkerk eiste ook de 28-jarige Delft se Stien Kai ser bij de dames de wereldtitel voor zich op. In de begindagen van januari te kenden de successen van Verkerk en Stien Kaiser zich reeds af. Bij de nationale kampioenschappen kwamen beiden op de hoogste trede van het ereplatform. Dat Verkerk in het bit terkoude Finse Lathi (de 10.000 m werd vervangen door de 3.000 m) ook da Europese titel veroverde was geen verrassing; wel de wijze waarop; Kees won drie afstanden. Vijf Nederlanders plaatsten zich bij de eerste zestien, waarvan Schenk slechts op het nippertje. De Noord- hóllander zag een ereplaats door een val op de 500 meter als sneeuw voor de zon die in Lathi overigens verstek liet 'gaan verdwijnen. B Krachtig 'Schenk's herstel bij de wereldkam pioenschappen 'veertien dagen la ter in Oslo 1 was krachtig maar nog niet overtuigend genoeg om Kees Vexlkerk van zijn tweede wereldtitel 3it te houden. Met een baanrecord op de 5 km, een persoonlijk record op de 10 km en een wereldrecord wat be treft het puntentotaal, toonde Ver kerk zich de beste klassementsrijder aller tijden. In het sfeervolle DLOKKEER's Europacup vollybal- avontuur leek na de 30 neder laag In de eerste tonde tegen Dynamo in Tirana een kort leven beschoren. De Rijswijkers dachten er echter anders over en klopten Dynamo in eigen huis eveneens met 30, maar zij -hadden juist één setpuntje meer gescoord en plaatsen zich in de volgende ronde. Opzienbarend was de 32 zege van Blokkeer in de tweede ronde tegen het bijzonder sterke Rapid Boekarest in de Steenwijkhal. In Roemenië volgde een verwachte eervolle nederlaag waarmee de Nederlandse vertegenwoordiger was uitgeschakeld. In maart diende Blokkeer zich an dermaal aan voor het Europacuptornooi door het veroveren van de Nederlandse titel. Minder fraai waren de prestaties van het Nederlandse herenvollybalteam, alhoewel de wijze waarop men in Amersfoort de Westeuropese titel in de wacht sleepte, ieders bewondering af dwong. De deelname aan de Europese kampi oenschappen in Turkije werd echter een volkomen fiasco, ook al door afwe zigheid van spelverdeler Jan v. d. Hoek, die van zijn werkgevers, het Zwijndrechtse schoolbestuur geen toestemming kreeg om zijn baan als gymnastiekleraar tijdelijk te verwisse len voor die van Oranje-vertegen woordiger in het buitenland. Het damesteam boekte in Turkije en kele opmerkelijke successen. STIEN KAISER Bisletstadion werd de Oranje-triomf door Schenk's tweede plaats compleet gemaakt. Een week na de successen in Oslo doorbrak Stien Kaiser in Deventer de hegemonie van de Russische schaatsenrijdsters. De Delftse won drie afstanden en werd daarmee de eerste Nederlandse wereldkampioene. Nadat zij het wereldrecord op de 3000 m in Davos reeds scherper had gesteld bewees zij een maand later in Inzeil nog sneller te kunnen: 4.56.8. Inzeil was ook de plaats waar de Nederlandse heren in totaal vier we reldrecords verpletterden. Verkerk reed de 1500 meter in 2.03.9 en de 5000 m in 7.26.6. Ard Schenk deed met succes aanvallen op de records op de 1000 m (1.20.6) en de 3000 m (4.18.4). B Verrassing Nog vers in het geheugen ug'c de jongste triomf van Ard Schenk bij de Nederlandse kampioenschappen in Amsterdam. Jan Bols was er de grootste verrassing. Hij wist Verkerk (vierde plaats) voor te blijven. Rudie Liebrecht's prestaties bleven ver on der de maat. Zijn international® schaatscarrière lijkt ten einde. Een schaduw over het sportjaar 1967 was de dood van de Zandvoortse auto coureur Wim Loos (21), die bij een on geluk in de 24-uursrace van Francor- champs in de nacht van 22 op 23 juli het leven liet. NEGENTIENZEVENENZESTIG is voor de Nederlandse sportwereld geen slecht jaar geweest. Vooral het schaatsenrijden en wielrennen brachten ons land uitvoerig op de sportpagina's van de Europese kranten. Nederland kreeg dit jaar zeven wereld kampioenen: Wim Ruska (judo), Kees Verkerk, Stien Kaiser (beiden schaatsen rijden), Gert Bongers, Piet de Wit, Tiemen Groen (allen wielrennen) en Dudok van Heel (zeilen). De Nederlandse Europese kampioenen waren: Hans Vultink (biljar ten), Wim Ruska en Anton Geesink (beiden judo), Kees Verkerk en Dudok van Heel. Achter Rusland, Groot-Britannië en West-Duitsland neemt Nederland de vierde plaats in op de Europese ranglijst van kampioenen in de sport. RVVH: landskampioen SHO: KNVB-beker HET zondag af te sluiten jaar 1967 is bijzonder succesvol geweest voor het westelijke zater dagvoetbal en dan wel speciaal voor het rayon Rotterdam. De Ridderkerkse voetbalvereniging Hercules (RWH) werd met nog nimmer ver toonde overmacht ongeslagen landskampioen, het Oud-Beijerlandse SHO veroverde op 17 juni in Heerjansdam de KNVB-beker door een nooit te vergeten 100 zege op de 4de klasser 's-Graven- zande, terwijl Zwaluwen 2 het feest compleet maakte met het veroveren van de Bronzen Zwa luw. Alles wat er te winnen viel, was in West terecht gekomen. Het had een jagr kunnen worden, waarin het zaterdagvoet- ba! 'furore had kunnen maken. Maar bij de Olympische selectie bleken d* coaches Kessler en Plooijer niet bereid objectief te *oord Men. Het kwam in Rotterdam tot een wat teleurstellende krachtmeting zondag-zaterdag (zondag won met 32). Onvoldoende grond evenwel om de zaterdagspelers als schooljongens naar de kant te sturen. Het zaterdagelftal veroverde de Coupe Fernand Canelle. nadat men op 20 mei in 's-Gravenzande België met 21 had verslagen. Jan Nieuwstraten vierde zijn afscheid en werd op de schouders van het veld gedragen. LANDSTITEL de gang. Na een zware strijd met rivaal Heerjansdam was RVVH kampioen geworden in 2A. Huizen had de langste adem van het kampioensdrietal Huizen. Zwart Wit en IJssel- meervogels. Beide laatste ploegen verspeelden hun kansen tegen Rijnsburgse Boys. RVVH begon de strijd op 15 april in Huizen onverwacht goed: 20 zege en bleef dankzij onverdroten ijver, inzet en vastberadenheid ongeslagen tot 27 mei toen thuis andermaal van Huizen werd gewonnen en de Ridderkerkers voor 6000 HET Nederlands elftal beleefde succes. De uit wedstrijd tegen Frankrijk op 22 april in Ver sailles werd een grootse triomf. De Fransen wer den kansloos en op knappe wjjze verslagen: 52. Daarmee hadden de zaterdagvoetballers duidelijk aangetoond dat bondscoach Siem Plooijer hen on recht had aangedaan door ze uit te sluiten van de Olympische selectieploeg. Daarvoor waren na veel drang van buitenaf uiteindelijk Van der Laan, Van der Giesen en Hoeksema gekozen, maar na een halve oefenwedstrijd tegen Telstar zonder op gaaf van reden op dood spoor gezet. toeschouwers luid bejubelde landskampioenen werden. Een ware zegetocht door Ridderkerk volgde, wet aan- het slot een feest tot diep in de avond. Dat mocht ook voor zo n ongekende prestatie. Inmiddels bouwde SHO aan een andere triomf. Door een slechte start uitgeschakeld voor de titel, wierp men zich met elan in de bekerwedstrijd. En terwijl alle andere clubs stuk voor stuk afvielen ook Oranje Wit dat in de halve finale van ontdekking 's-Gravenzande verloor bereikte SHO de eindstrijd. Ruim 2000 kijkers in Heerjansdam kregen een regen van doelpunten, want plotseling kon de 4de klasser 's-Gravenzande, dat zelfs iJsselineervogels had verslagen, niet meer overeind blijven1 100 voor SHO. Verblijdend was het bericht van het sectiebestuur op 3 juni, dat er in 1970 een 1ste klas in het zaterdagvoctbal zal worden gevormd. PKC verloor toch Nadat VES en Pernix jarenlang de korfbalmacht in de CKB in handen hadden, slaagde PKC uit Papendrecht er dit iaar in kampioen van de hoofdklas te worden. Maar de nationale titel glipte uit de groenwitte vingers weg in een dramatische strijd met het Heelsumse DKOD. In Gelderland hield PKC het fraai op 55. maar thuis verloor men met 54. Inmiddels werken de CKB-ers nu hard aan de landelijke hoofdklas. Aan het einde Van dit seizoen zal het zo ver zijn. Het elftal van landskampioen RVVH. Staande v.l.n.r.: trainer H. den Boer, Dekker, Schipper, Monster, Schouten, Mak, grensrechter v. Oudheusden. Gehurkt: Den Ilartog, J - Vlegaard Rijsdijk, In 't Veld, v. Loon, Brouwer t TWEE Europacup-dromen van Ajax gingen afgelopen jaar in rook op. De eerste in Praag I op een al even eervolle wijze als i de tweede in Madrid. Het zag er j in maart in Amsterdam reeds naar uit dat Ajax de halve fina- les van het tornooi voor lands kampioenen niet zou halen. De landskampioenen kwamen te gen Dukla niet verder dan een 11 gelijkspel. n DoeKte in rurKije en- -m -m Atletiek Nieuw wereld- en Nederlands, rekord TAOK de Nederlandse atletiek ken- de het afgelopen jaar enkele hoog tepunten. Op 24 oktober deed de Lim burgse Mia Gommers van zich spreken door in Sittard een nieuw wereldre- kord op de 1500 meter te vestigen: 4 min. 15,6 seconden. Sprintster Wilma van den Berg leverde een fraaie prestatie door tot tweemaal toe het Ne derlands rekord op de 100 meter (11,5 seconde) te evenaren. Tijdens de internationale sportweken In Mexico City, waar zij brons verover de op de honderd meter, stelde zij het Nederlandse rekord op de 200 meter scherper in de tijd van 23,8 seconden, armee zij Fanny Blankers-Koen één haar laatste rekords ontnam. De 17-jarlge Am sterdammer Ton Sijbrands vormde dit Jaar een goede ambassadeur van Nederland In de internationale dam- wereld. Hoogtepunt van zijn succesvol seizoen was de overwinning die Sijbrands behaalde in Bolzano om het officieus Europees kampioenschap. Sterke Russen als Andreiko. Tsjego- lev en Koepennan wees Sijbrands te rug. Tevoren had Sijbrands de Nederlandse damtitel voor sich opgeëist. Roozenburg werd In dit tornooi tweede. In juni werd Sijbrands In Dordrecht ook sneldam- kampioen van Nederland. tijd naar uit heeft gezien dat Dukla voor eigen publiek zou sneuvelen. Ajax kwam met 10 voor. stond met één been in de volgende ronde, maar zag zich toch door de Tsjechen gepas seerd. Overigens door een ongelukkig doelpunt van Soetekouw die op de valreep in eigen doel school. Het volgende Europacup-avontuur van Ajax (1967- 681 was een korter leven beschoren. Men ontmoette in de eerste ronde het Spaanse Real. Weer kwam Ajax in Amsterdam niet verder dan een 11 gelijkspel en weer bood de relurn weinig perspec tieven. Toch stond Ajax in Madrid op de rand van een historische overwin ning. Henk Groot kopte de Spaanse voorsprong aan flarden en sleepte daarmee een verlenging uit het vuur. VERSLAGEN Was deze prestatie tegen het ko ninklijke Real reeds van formaat, sprekender was het Amsterdamse overwicht in de slopende verlenging. Ajax was sterker, maar juist toen een intens meelevend tv-publiek de winnende treffer verwachtte, sloeg Real toe: 21. Ajax was verslagen. Bekerwinnaar NAC deed het in het tornooi om de Europacup II beter dan Ajax. NAC struikelde eerst in de tweede ronde na een 11 gelijkspel tegen Cardiff City in Eindhoven en een 41 nederlaag in Wales. Tevoren hadden de Bredanaars Floriana op Malta met 21 geklopt, waarna thuis een kleurloze 10 zege uit het vuur werd gesleept. ONGELUKKIG Intussen bleven de prestaties van het Nederlands elftal ver onder de maat. Het seizoen werd bijzonrier on gelukkig ingezet met een 43 neder laag tegen Oost-Duitsland in Leipzig. Na een 20 en 32 voorsprong en dank zij een falende doelman Van Leeuwen.... De revanche bleef in mei in Boedapest uit. Nederland verloor met 21 van Hongarije en kon de nederlaag moeilijk verkroppen getui ge de vechtpartijen na afloop. De lang verwachte zege kwam toch. In september was Cruvffie's doelpunt in Amsterdam voldoende voor een 10 zege op Oost-Duitsland. Maar weer volgde een nederlaag. Te gen Denemarken met 32.... Piet Keizer meende in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Joegoslavië te moeten natrappen Daardoor speelde Nederland met tien man. Reden waarom de 21 nederlaag een al leszins eervol resultaat genoemd mag worden. Zonder Keizer en de andere Ajacieden die kennelijk in de onbe vredigende straf (vijf Ajax-wedstrij- den geschorst) van hun clubgenoot wilden delen, bereikte Oranje in de laatste interland van 1967 een schit terend resultaat: Rusland werd in Rotterdam met 31 verslagen. Wery (twee doelpunten) en (Romeijn een doelpunt) stalen de show. 600.000ste De KNVB kon zich intussen in juni verheugen met de inschrijving van het 600.000ste lid; Celtic won de Eu ropacup door Inter op prachtige wij ze te verslaan: de wereldbeker kwam na een „bloedige" strijd in handen van Racing Buenos Aires; Borussia Dortmund veroverde na 111 minuten spannend voetbal tegen Glasgow Rangers de Europacup voor beker winnaars. JANSSEN STERK IN TOUR KLINKENDE Nederlandse wielersuccessen bleven in 1967 uit. De wereldtitels voor De Wit, Bongers en Groen op de baan hoe fraai op zich ook betekenden voor vele Nederlandse wielerliefhebbers slechts een pleister op de won de voor de matige prestaties op de weg. Amateur Cees Zoontjes trad in mei uit de schaduw der groten door Olympia's Toer door Nederland aan zijn bescheiden-erelijst toe te voe gen. De eerste werkelijke krachtme ting volgde in juli toen in Beek het Nederlands kampioenschap werd ver reden. Heel Limburg juichte voor de slimme Ger Harings, die Leo Duyn- dam verrassend voor bleef. 1 A LLE'EN Ada Kok wist de" -f*- eer van de Nederlandse zwemwereld in het buitenland hoog te houden. De forse Am sterdamse zwom in augustus tijdens de Nederlandse kam pioenschappen in het Groningse zwembad De Papiermolen een schitterend wereldrecord op de 200 m vlinderslag, dat zij reeds in handen had. En of dat nog niet voldoende was deed zij er 23 dagen later nog een schepje bovenop door in Blackpool 2.21.0 sec. te zwemmen. In oktober kwam Ada Kok tot een nieuwe krachtsexplosie toen zij in Mexico tweemaal achter elkaar goud vero verde (op de 100 en 200 m vlin derslag). terwijl Coby Sikkens even- zovele malen brons won. De prestaties van Ada Kok vorm den een doeltreffend Europees ant woord op de geweldige tijden die en kele Amerikaanse dames (Debbie Meyer, Cathie Ball) die jaar lieten afdrukken. De vlinderslagzwemster werd deze maand tot vierde sport vrouw van het jaar verkozen. Dick Langerhorst zette de stijgende lijn in zijn prestatieniveau voort door bij de Nederlandse zwemkampi- oenschappen vijf titels te veroveren. Bovendien verbeterde hij acht natio nale records. WIM KUSKA jVEDERLAND behield in 1967 zijn toppositie op judo-gebied. Wim Ruska zorgde tijdens de wereldkampi oenschappen op 9 augustus te Salt La ke City voor een klinkende verrassing door in de finale van de zwaargewich ten de Japanner Noboyoki Maejima - aar het canvas te verwijzen. De Amsterdammer toonde zich daar mee een waardig opvolger van Anton Geesink die zijn carrière afsloot op de Europese kampioenschappen in Rome met de titel alle categorieën. Ruska legde in Rome beslag op de Europese zwaargewichttitel. de wereldtitel ploegenachtervolging. Het Zweedse gezin Petterson zorgde voor dè wdelerstunt van het jaar door gebroederlijk de wereldtitel te vero veren. Nederland bleef met een elfde plaats ver ten achter. Rene Pijnen had bij het indivi duele wereldkampioenschap goede vooruitzichten op goud, maar de on bekende Brit Graham Webb dacht daar anders over en was in Heerlen de meest bejubelde man. pijnen kwam op de laagste trede van het podium, maar niettemin was zijn derde plaats van hoog gehalte. Dood Simpson De enige Nederlandse etappe-zege die Jan Janssen in de Ronde van Frankrijk behaalde werd overscha duwd door de tragische dood van de Brit Ton Simpson, die op de Mont Ventoux voor zijn „verdwaasde wil om te winnen" een dure tol moest betalen. Jan Janssen had zijn krach ten beter verdeeld, haalde niet het geel, wel het groen en werd prachtig vijfde. Pingeon won de Ronde. Zijn landgenoot Anquetil zorgde in I wlelerkringen voor een roerige sep- tembermaand door in Milaan het we- relduurrecord van Rivlère scherper te stellen, maar zich na afloop niet te j onderwerpen aan een dopingonder zoek. Zijn prestatie werd niet erkend. Wel die van Bracke, die enkeie we ken later in Rome nog sneller ging en geen doping gebruikte. Bracke werd daarmee naast Merckx de grootste Belgische „vedette". Zieke Post Het wielerjaar in Nederland werd afgesloten met een succesvolle Amsterdamse Zesdaagse, die voor Pe ter Post zo teleurstellend verliep. Post's ziekte was voor de Denen Lyk- ke en Eugen gerede aanleiding de tanden op elkaar te zetten en te win nen. Nederlands sterkste troef was nu De Roo, die met Pfenninger fraai tweede werd. Hans Ree hield Bouwmeester van titel af TVA een enerverende tweekamp, die 1 noodzakelyk was geworden door dat Hans Ree en Hans Bouwmeester gelijk waren geëindigd in het tornooi om het Nederlandse schaakkampi oenschap, legde Ree (23) op 3 november beslag op de titel. Aan één winstpartij de overige drie ontmoetingen van de tweekamp eindigden in remise had Ree voldoende om zich kampioen van Nederland te kunnen noemen. Jan Hein Donner, die tijdens het kampioenschap in Zierikzee faalde, vestigde later de aandacht op zich door een zeer sterk bezet schaaktornooi in Venetië in november op zijn naam te brengen. Snippers uit 1968 Quick Boys uit Katwijk opende deze zomer een fraai clubhuis dat het zelf had gebouwd. Het Werkendamse Kozakken Boys nam kort voor het scheiden van het jaar een uitstekende lichtinstallatie in gebruik. De nieuwe Zeeuwse 2de klasser Arnemuiden kreeg de beschikking over een nieuw sportcomplex. Op het fraaie Juliana-sportpark in s-Grayenzande werd bij de interland NederlandBelgië een ruime over dekte tribune voor het publiek open gesteld. Het Sprang Capelse SSC nam even als zusterclub Sprang een nieuwe ac. commodatie dit jaar in gebruik. GJS uit Gorkum kreeg vaster grond onder de voeten in Dalem met een schitterend clubgebouw en een tweede speelveld. De Brabantse 4de klasser Wilhel- mina en Wijk kregen meer armslag door een tweede speelveld. Margo Klees werd bij de Europese kampioenschappen turnen in Amster dam veertiende en Jannie Vierstra 23e. Dergelijke hoge klasseringen waren nog niet eerder door Nederlandse da mes bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9