JAN VAN HILLO VERTELT ZIJN REISAVONTUREN Bekroond detectivespel van Paul Rodenko op tv Op Oudejaarsavond 'n ander „Zo is liet..." VRIJDAG 29 DECEMBER 196? Zwarte Kerst 'VWEE lange eigen reportages guteravond in Brandpunt, u-aar van een uit de VS over de zwarte kerst in Milwaukee", onder welk motto negers onder leiding van een Italiaanse r.k. geestelijke een econo mische boycot, gericht tegen de kerstverkoop in de winkelzaken, met »ucce» hebben uitgevoerd. Het succes beperkte zich echter tot het doen dalen ran de verkoop met ongeveer een derde. Het doel dat hiermee werd beoogd, namelijk het mogen wonen tussen de blanke be volking in de stadscentra, kwam geen stap verder. Wij hoorden de priester, die door de Italiaanse bevolking aan de stadsgrens is uitgestoten, bitter zep- gen: „De negers zijn goed om in Vietnam te vechten, 24 procent van de daarheen gezonden militairen is zwart. Maar als ze terugkomen, moe ten ze in huizen vol ratten wonen". De tweede reportage liet ons veel zien van wat we al hebben gehoord en gelezen; de huidige toestand in Griekenland. Kijkjes bij nietszeggen de persconferenties van militaire mi nisters. rondvraag op straat waarbij sommige mensen zeiden dat „alles best" pinp, velen daarentegen geen antwoord durfden of wilden geven, trauma het team bij de universiteit werd verdreven. Voor de woning van Papandreoe werd de ploeg nog eens weggejaagd, maar Piet Kaart bleef filmen totdat hij samen met Ed van Westerloo en Aad van den Heuvel naar het politie bureau werd gebracht. Drie uur later werd het drietal weer vrijgelaten. Zeer suggestief werkte een gefilm de autorit, waarbij Aad van den Heuvel, aan hef stuur, twee Grieken die niet in beeld durfden te komen, ondervroeg. Zij vertelden veel over de onvrijheid en het gebrek aan de mocratie en noemden de gevaarlijke situatie in Athene die van een „poli tiestaat". Schokkend waren de reportages niet, wel boeiend en interessant als informatie. Te voren toonde de KRO de nog door de inmiddels overleden regis seur Frans 't Hoen knap gemaakte thriller „Telefoon in gesprek". Een onwaarschijnlijk verhaal met allerlei komische wendingen, waarin de klei ne misdaad wegvalt tegen de grote en de hoofdpersoon als oplichter be gonnen, aan het einde wordt beloond met een aardige bruid. Grappig gespeeld door Allard van der Scheer en IJda Andrea, met een vlotte rol voor Hetty Verhoogt als het meisje uit de onderwereld. Een uurtje amusement dat men meteen weer kon vergeten. Kruitwoord-puzzel zonder zwart Douane pikte apparaten in Eenzame arts in Vietnam 1 r 3 4 5 6 7 8 9 2 i S 6 7 8 k Horizontaal 1. klaar-schijn of voorkomen. 2. schande-ridderteken. 3. •tengel-drietenige struis. 4. voorre de - rund. 5. elk - inwendig li chaamsdeel. 6. voorzetsel-nauw-keu kengerei. 7. bijb. figuur-rijkstele foon (afk)-bekenrie afkorting. 8. deel van een helm-buitenhaven-plechtige gelofte. 9 meisjesnaam - mount (afk) - lichaamsdeel. Verticaal 1. kost juffrouw-dam langs een water. 2. ingang-vis. 3. wa ter in Z.H.-rivier in Duitsland-mu- zieknoot. 4. part-geweldig. 5. bij woord-knijpbril. 6. stok-buitenlijn. 7. lichaamsdeel-plaats in Drente. 8. af godsbeeld-dat is 'afk Lat)-voedsel. 9. riviertje op de grens van Drente en I Overijsel-bergplaats. Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1. poort, 4. Bakel, 8. at, 10. na, 12. sla. 15. aroma, 17. lakei, 19. tot. 20. nol, 22. sté, 23. adres, 24. i eek, 26. ram. 27. ode. 29. Greta, 30. alles. 31. kan, 33. A.D.. 37. ge, 38. lover. 39. satan. Verticaal 1. patat, 2. of, 3. rij, 5. An, 6. en. 7. larie, 9. el, 11. bot, 12. aandrak, 13. alleman, 14. aks. 16. ro- mer, 18. etude, 21. ora. 24. egaal. 25. kei, 27. olm, 28. Essen. 32. Aa. 34. do. 35. te, 36. ha, 37. ga. HILVERSUM „Ja, we zijn drie weken weggeweest, cineast Jan Schaper en ik, naar Indone sië, Pakistan en Zuid-Vietnam. Het was ontzettend vermoeiend. Daarvan hebben de kijkers geen idee, die denken: een fijn uit stapje voor die jongens. Maar we hebben zeker zeven nachten niet geslapen door het reizen in he licopters, kleine of grote vlieg tuigen. We hebben ook veel last gehad van de temperatuursver schillen. In Indonesië was het ontzettend heet, in Pakistan was 1 het de regentijd. En we sjouw den steeds met 140 kilo baga- i ge „Niet om te klagen, hoor", gaat Jan van Hillo (NCRV-televisiereporter en -regisseur) verder, „dit hoort er nu eenmaal bij. Het is ook een fijne belevenis geweest en als je de onge- rieven van zwaar werken niet kunt nemen, moet je een ander vak kie zen, vind ik." Maar goed, we willen toch wel even horen dat het geen plezierreisje was, dit drieweekse gezwerf over de wereld. „Het zou allemaal beter zijn ge gaan, als we niet tweemaal erg opont houd hadden gehad. Eerst in Kara chi, Pakistan. Daar kwamen we aan met het vliegtuig en meteen pikte de douane onze hele bagage, met appa^- ratuur en al, in. Wij tekeer gaan, natuurlijk. Maar nee, hoor, we moesten eerst duizend gulden op ta fel leggen. Waarom? Gewoon corrup tie. De douane wou dat geld hebben. Nou, je begrijpt, dat gaven wij niet We hebben twee van de drie dagen dat we er waren, moeten sappelen om de boel terug te krijgen. Einde lijk is het ons gelukt door bemidde ling van een Nederlandse zakenman, ik zal maar zeggen: van de firma die de apparatuur heeft geleverd. Die kreeg het tenslotte voor elkaar. Ja, zo gaat dat daar, hoor." „Maar wij .zaten meteen verschrik kelijk in tijdnood. We wilden daar de Nederlandse zuster Van der Kamp bezoeken en haar tragische werk fil men. Dat moesten we nu in één mid dag doen. Je zult het wel zien op 3 februari. Die zuster zit daar in haar eentje in een dorp van 5000 mensen, die zomaar in de modder leven. On voorstelbaar. Geen enkele vorm van hygiëne, geen waterafvoer, geen rio lering, zelfs geen w.c.'s of iets van die aard. De mensen leven op straat naast voddige woninkjes, ze doen er hun behoeften en wassen zich In het water waarin dat terechtkomt, ze zijn ontzettend arm, leven eigenlijk nergens van, en die zuster ploetert er maar rond. Ze probeert de ergste ziekten te voorkomen en de mensen wat 'hygiënisch inzicht bij te brengen, maar 't is werken tegen de bierkaai." „Hoe doet zo'n vrouw dat hele maal alleen, hè? Je zou er hard bij weglopen, maar zij niet..." Doopdienst „In Indonesië was h?t moeilijk werken, 't was zo vochtig heet, dat aldoor de camera vastliep. Maar Jan is een reuze cineast. Die peuterde elke keer net zo lang tot-ie weer ging. Wat ons daar het meest heeft getroffen was die doopdienst in de dessa. We hebben uren gereden om er te komen. Ds. Sard Johan doopte 380 volwassenen, zelfs een moeder met haar kind aan de borst, dat heel ontroerend." „Maar hoe diep de godsdienst zit... ik weet het niet Op regeringsbevel moet iedere Indonesiër nu een godsdienst belijden en de ge meenschap van de christenen (de Islam kent geen gemeenschap) trekt velen aan. Maar er is geen kader om deze mensen te onderwijzen en dus wordt ze maar vluchtig een en ander omtrent het christelijk geloof bijge bracht en dan worden ze gedoopt en is 'het goed voor de wet." „We zijn ook nog in Soerabaja ge weest bij zuster Fiep Kruyt, directri ce van een kraamkliniek. Zij vecht in haar eentje om het ongelooflijke aan tal geboorten te reduceren, zonder resultaat overigens. De vrouwen noch de mannen willen ervan weten, zij kijken niet naar de toekomst en heb ben geen idee van de dreiging van overbevolking." Vastzitten „In Vietnam hebben we twee en een halve dag vastgezeten in een klein plaatsje in het noorden van Zuid-Vietnam. dat helemaal inge kapseld is in Vietcong-belegering. Over de weg kan je niet gaan, die is helemaal ondermijnd. Maar de Ame rikanen wilden ons er met een heli copter wel brengen. Die doen trou wens alles voor je wat nodig is. De piloot kon het dorpje niet eens vin den, maar er werden rookbommen op het vliegveldje afgestoken en zo kon den we dalen." „Het plaatsje heeft Dl Linh en we bezotfiten daar de 28-jarige arts Hans Heynekamp uit Bilthoven, die er een klein ziekenhuis heeft. Samen met één Amerikaanse verpleger en twee Vietnam-hulpen die het wel gelo ven, doet hij ai 'het werk. Patiënten met pest, typhus en malaria, en als er een aanval is geweest, gewonden uit het dorp en de omgeving. HU krügt wat verband van de Amerika nen ais hU goed bedelt, maar hy zit vrUwel helemaal zonder medicamen ten, hy heeft niet eens verdovings middelen". „Ik heb geweldige bewondering voor die jongeman, maar hij kan dit nooit volhouden zonder hulp. Weet je, zijn ziekenhuis is te bereiken. Wij zouden er van hieruit een medisch team en een lading medicamenten heen moeten sturen. Daarop wil ik aandringen in mijn reportage. Dit kan niet in corrupte handen vallen, alles kan regelrecht naar hem toe gaan. Soms zit hij met honderd ge wonden. Hij kan ze nauwelijks ver binden en ze niets geven tegen de pijn. Dat is ontzettend." Wij zullen het allemaal te zien krijgen in de reportages, die nu wor den gemonteerd en successievelijk op het scherm komen. „We zouden hier zijn van 's mor gens 8 (we gingen met de helicopter om 5 uur uit Saigon) tot 's middags 4 uur. Maar de helicopter kwam niet terug. We hebben er twee en een hal ve dag vastgezeten. We sliepen vlak naast de kanonnen. Iedereen is daar elk ogenblik beducht op een aanval van de Vietcong. Vraag niet, onder wat voor spanning zo'n dokter leeft.... Nee, ze hadden ons niet vergeten, ze hadden de helicopter voor andere on verwachte dingen nodig: er was juist een nieuw convooi aangekomen. Dus moesten wij wachten. Dat is niet on billijk, wél erg voor onze tijd en pret tig logeren was het daar bepaald niet, hoe aardig dokter Heynekamp ook was." „Terug naar Saigon, voor de opna men met de legerpredikanlen. die al uitgezonden zijn o.m. Hoe Saigon is? Eén grote corrupte troep. De Neder landse zaakgelastigde vertelde me, dat de Amerikanen het hier moeten opknappen en de Zuid-Vietnamezen alleen maar profiteren van de oorlog. Zij hebben geen haast met de vrede. Zij pikken de zoete winsten in. Naar Saigon hoef je niets te sturen, daar blijft 90 pet. aan de strijkstok han gen..." Een triest verhaal. U zult er meer van horen en zien en dan kunt U zelf oordelen. VANAVOND TE ZIEN NED. I NCRV 7.07 uur Pick up, platenprogramma. 8.20 uur actualiteiten, daarna aflevering „Stoelen dans". 9.20 uur Farce Majeure, satire. 9.40 uur detectivepel „Moord als kunstzinnig hand werk". VED. 2 AVRO 7.03 uur (NTS) „Die van hiernaast" (slot). 7.33 uur binnenlands jaaroverzicht. NTS-journaal. 8.20 uur politiek overzicht „Het jaar van de gene raals". 9.20 uur sportprogramma met actualiteiten. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM l VPRO EN VARA 7.35 uur kritische kunstrubriek. 9.00 uur Ensemble Benedetto Marcello concerteert. 10.55 uur lichte muziek. HILVERSUM II NCRV EN TROS 7.50 uur sterren van de lichte muziek. 9.27 uur hoorspel „Een koude vakantie". 110.00 uur All-in, amusementsprogramma. Prins Philip geopereerd LONDEN Prins Philip van En geland is gisteren in het koning Eduard de Zevende-ziekenhuis in Lon den aan de rechterpols geopereerd. Er werd een klein gezwel weggenomen. Radiotoespraak van minister De Jong (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Minister-president P. J. S. de Jong zal op 1 januari a.s. een Nieuwjaarstoespraak houden voor de radio, welke niet tegelijk op beide zenders worïlt uitgezonden. Op Hilversum I kan men er naar luisteren om 17.25 uur, op Hilversum II om 17.55 uur. De toespraak duurt 5 minuten. De NCRV zendt vanavond op Ned. 1 het detectivespel „Moord als kunstzinnig handwerk" van Paul Rodenko uit. Dat moet wel iets bijzonders zijn, want het werd 1960 in Amerika bekroond als het beste stuk in c De televisiepresentator is de centrale figuur en u hoort dat ook de bekende schrijver Rex Stout ten tonele wordt gevoerd, zal het niet verbazen als de hoofdfigu ren uit zijn romans: de luie detective Nero Wolfe er diens assistent Archie Goodwin er bij zijn. U ziet het genoemde viertal op de foto: Gijsbert Tersteeg als de presentator, Paul Deen als Stout, Paul Meijer als Wolfe en Huib Rooymans als Goodwin. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Halverwege het jaar 1967 hebben wij een stuk of zeven Nederlanders gevraagd, hoe het aan het einde van dit jaar zou zijn. Zij hebben voorspellingen ge daan onder het motto „Zo zal het waarschijnlijk zijn" en het „zo is het... werkelijk", zullen wij hen op Oudejaarsavond voor de voeten gooi en", verklaart Bob Ris van de VPRO, die dit programma samenstelde en het zondagavond om 10 uur op Ned. 1 ook presenteert. „Dit is weer eens iets anders dan bezonken bespiegelingen bij de te rugblik," gaat hij verder, „wij heb ben ongeveer zes maanden geleden hun beweringen (deels zijn zij autori teit op hun gebied) op film vastge legd. Op Oudejaarsavond worden zij daarmee weer geconfronteerd en we zullen zien hoe knap zij zijn geweest met hun vooruitziende blik". De zeven zijn: prof. dr. J. Pen. mr H. W. Sandberg, drs. G. van Benthem den Berg, Rinus Ferdinandusse, Jan Hein Donner, Jan Blokker en Henri Faas. Bob Ris zegt ervan: „Het jaar 1967 zal niet de geschiedenis ingaan als het tijdperk dat zoveel gezelligs heeft opgeleverd: de oorlog in Vietnam, de werkloosheid, de toenemende ver warring in de binnenlandse politiek, het groeiend extremisme van rechts in Duitsland, de groeiende greep van rechts op de publiciteitsmedia in ons eigen land, de schorsing van Piet Keizer en het wederom niet verkie zen van een Nederlands meisje tot miss World". SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken doof hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt Echt sinaasappelen voor u die van koken houdtl 140 „Je zult de operatieuitrusting van dit ziekenhuis helemaal moeten moderniseren dokter, als dit ziekenhuis het overleeft Misschien zouden we samen een lijst kunnen maken van wal er nodig is, als jij en May tenminste ier willen blijven." Helen hield op met het verzamelen van het pakpapier er keek naar hem en Perkins, handen in de zakken, wiebeldi nog steeds en grijnsde naar haar. Daarna grijnsde hij even breed naar David. Zijn lach was brutaal en zelfvoldaan, daarna vertrok hij zonder iets te zeggen. Zij keken hem n« tot hij de deur achter zich had dichtgzdaan. Toen zei Helen: „Betekent dit da hij zijn betrekking in Warwick ii de zak heeft?" ,,Hoe ben jij daarvan op de hoogte? Ik dacht dat het een geheim was." „In een klein ziekenhuis of in een kleine stad bestaan geer geheimen dokter." „Stil, daar komt hij terug." De deur ging open en Perkins liep op de tafel toe. „Dal vergat ik je te vragen, Dave. Wie zal er assisteren?' „Dat weet ik niet Dat houdt me nog bezig. Iemand uil Warwick vermoed ik, ofschoon de gedachte me niet aantrekt me een vreemde te werken." „Zal ik het doen?" Verbaasd keek David hem aan. Perkins lahcte, maar hé was niet die zware, ruwe lach die David van hem kendt David voelde dat die bereoerde blos weer op zijn wangei verscheen en hij zei haastig: „Natuurlijk. Graag. Ik durfd» het niet te vragen, maar ik ben bijzonder vererd." Even krken de twee mannen elkaar bijna wezenloos aan alsof zij elk zo hun eigen gedachten hadden, waarin zi elkaar weer gingen waarderen. Perkins was de eerste dij wat zei: „Ik weet verdomme niets van die vaatschirurgie af. Hé bestond nog niet tien ik studeerde. Ik vind het interessan.' Helen legde zenuwachig de nieuwe instrumenten op hel blad. zij deed het nauwkeurig, alsof zij een operatie voorbe reidde. Tussen de twee doktoren was een ongedwongen sfee' ontstaan die er nooit geweest was. Perkins zei: „Ik zou noj graag wat vragen. Laten we eens gaan kijken of die ver pleegsters nog koffie overgelaten hebben." Helen keek hei na; daarna streek zij met de rug van haar hand over haai voorhoofd, alsof die ongebruikelijke atmosfeer vai vriendschap haar een beetje duizelig maakte. Toen Dvid en Perkins in de eetzal van de verpleegster zaten met koffie en wat gevulde koekjes die Perkins over d< tafel schoof, zei David: „Ik geloof dat de operatie niet gecompliceerd is. aatohirurgie is niet moeilijk, het is al leen anders. Het zal je gemakkelijk afgaan te assisteren er ik vind het heel geschikt van je. Ik zal je de arteriogrammei laten zien en zeggen wat ik ga doen. De trombose is op he ogenblik vezelachtig, ik snijd hem eruit en dan repareer i| de slagader weer. Je moet er, zoals je weet, alleen maar voo! zorgen dat je de binnenkant van de slagader niet dermati beschadigt, dat er weer een trombose kan ontstaan," „Wat voor een narcose?" „Zij is zenuwachtig, en ik wil haar niet te zeer belasten, ii zal dus een algehele narcose gebruiken. Ik heb er met dok ter Moore over gepraat en hij is ervoor nog meer eigenlijl dan ik," „Ed is er goed in. Hij heeft een spciaal gevoel voor di patiënt, een beter zou ik zeggen dan heel wat beter geoefenj de anaesthesisten. Soms is hij de reactie van het lichaam eei stap voor. Het is een bepaald talent, maar in de moderni inrichtingen met ademhalingsapparaten en oscilloscopen ij het niet meer nodig. Maar als je afhankelijk bent van alleei een bloeddrukmeter en de uiterlijke kenmerken, dan Is hi perfect." „Ik geloof dat hij me eens verteld h-3eft, dat hij bijni helemaal geen opleiding op dit terrein had, maar ik ben he met je eens dat hij goed is." Perkins lahte: „Hij heeft het zichzelf als het ware geleeri oefening en studie. Een paar jaar geleden heeft, hij een kor) cursus in Warwick gevolgd,speciaal voor ons arme 'platte landsdoktoren." Perkins nam het laatste koekje en zei mr volle mond: „Hij kent alleen maar ether, lachgas, rugge graatsverdoving en wat versterkingen als pentothal waar hi heel voorziohtig mee is. Je leunt geen cylopropaan gebruik© in een gebouw dat niet brandvrij is. Zullen we weer aan on werk gaan?" Zij stonden op en brachten hun lege koffiekopjes naar gootsteen. Dat hadden ze zo van Edna Judson gsleerd. De avond voor de vergadering waren er maar weinij patiënten, minder dan Moore zich ooit herinnerde. Degen© die kwamen waren bijna verlegen, en niemand maakte eei toespeling op de komende vergadering. Zij gedroegen zich constateerde hij knorrig, alsof het oude medische regime s dood was. Toen de laatste weg was, vertrok Moore ook, vlug zonder enkele woorden met David te wisselen, zoals tod zijn gew9onte was. Hij ging direct naar het huis van Ianthc Zij zat bij het vuus in de studeerkamer, hoorde aan zijl stem in de keuken dat hij haar nodig had. Zij stond op e: verzamelde al haar krachten. Zij had hem nog nooit in zo'n stemming gezien. Hij wai rusteloos, geïrriteerd, toonde zich gespannen, de humor er vriendelijkheid waren van zijn gezicht verdwenen. (Wordt vervolgd) f?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6