Gastenboek Yvonne Paul moet Schiphol verlaten Rennies Beter perspectief in 1968 voor textiel Geen hemel mee te verdienen... „ZE KRIJGEN MIJ NIET WEG 99 Amnestie werd nog meer beperkt Ouwe Nol had wel aandeel in moorden Uit de Haagse hof geplukt ',R I VRIJDAG 29 DECEMBER 19«T SCHIPHOL „Ze krygen mij hier niet weg, over myn lyk niet", zo reageerde gisteren Yvonne Paul op het voornemen van de directie van de luchtha- ven Schiphol om haar binnenkort uit de vertrekhal te verwijderen. Hevig geëmotioneerd zei de 32- jarige voormalige secretaresse, die inmiddels al tachtig dagen op Schiphol bivakkeert: „Ik ben ten slotte toch een toekomstig pas sagier en de luchthaven heeft vroeger gezegd dat deze hal openbaar terrein is." De mededeling dat Yvonne Paul uit de vertrekhal zal worden verwij derd werd gedaan door de juridische nl De 49-jarige Edgar Eugene Bradley (rechts), die door Jim Garrison, officier van justitie in New Orleatis, is beschuldigd van deelneming aan een complot te gen het leven van president Kennedy, is voorlopig op ere woord vrijgelaten, nadat hij voor een rechter van instructie was geleid. De staat Louisiana heeft nu 30 dagen de tijd om Californië uitlevering te vragen. Brandend maagzuur, druk op de raa'ag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Brandend papier in brievenbus: [ei 7 maanden cel AMSTERDAM De 27-jarige kel- ner R. W. van der K. is gisteren ver- 1 oordeeid tot tien maanden gevangenis- «traf, waarvan drie voorwaardelijk, nen De man had op 26 juli brandend :1 zi papier in de brievenbus van het be- e«» jaardentehuis aan de Van Eeghen- 3 4 laan gestopt „om schrik aan te jagen". en el Hij was boos op de directeur van het datehuis, omdat die bezwaar had ge- 196 maakt tegen de omgang, die hij met gro» «en verzorgster had. VAN IIEEK VOORSPELT: HENGELO De malaise in textiel lijkt zijn dieptepunt voor bij te zijn. Het komende jaar 1968 ziet er, althans waar het Twente betreft, gunstiger uit. De orderpositie is bezig te verbete ren met als gevolg, dat er een ge zondere machinebezetting gaat ontstaan. De heer H. van Heek, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente, stelde dit gisteren in een toespraak vast. Hij gaf een overzicht van het moei lijke jaar 19G7, waarin de textiel zware slagen heeft moeten incasse ren, om aan het slot van zijn over zicht optimistischer geluiden te laten horen. Men mag het gunstiger perspectief evenwel niet als een revolutionaire wending zien, die alle moeilijkheden als sneeuw voor de zon zal doen ver dwijnen. Maar wel is hij er zeker van, dat het overwinnen van de huidige moeilijkheden erdoor zal worden vergemakkelijkt. De kentering is er en nu volgt proces dat verbetering brengt. Ech ter langzaam. De gunstige wending ontstond mede omdat de handel praktisch door alle voorraden heen is en nieuwe orders plaatste. Werk tijdverkorting behoort nu zo goed als geheel tot het verleden. John Lucian Savage, een inge nieur van internationale faam die o.a. de Hoover en Grand Coulee dammen heeft ontworpen, is gisteren in de ouderdom van 88 jaar in Englewood (Ver. Staten) overleden. Theodorakis wordt niet vrijgelaten ■kin< ATHENE/RÖME/DEN HAAG -ger Een nieuw teken van ver deeldheid tusen leden van de Griekse junta is een decreet over en politieke gevangenen, die niet Cou onder de Kerstamnestie vallen. 55 Zo zal de componist Theodora- kis ondanks de toezegging van 8g^ premier Papadopoelos niet irici worden vrijgelaten. Theodorakis wordt met vrijgelaten omdat hij eerder tot in totaal 29 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld wegens opruiende activitei ten. Kort na de tweede wereldoorlog werd hij verbannen voor zijn aan deel in de mislukte communistische greep naar de macht. Toen de staats greep op 21 april uitbrak dook hij onder, omdat Hij verdacht werd van opstandige activiteiten. Intussen heeft minister Luns op schriftelijke vragen geantwoord, dat de regering overleg pleegt met haar Beneluxpartners en andere landen over de tegenover de regeringswis seling in Griekenland aan te nemen houding. De situatie is volgens mr. Luns nog geenszins duidelijk. Dit zou blijken uit het feit dat de laatste tijd veel vuldig contact heeft plaatsgehad tussen de Griekse koning en het bewind te Athene. adviseur van de luchthaven, mr. C. H. Goekoop. Hij maakte dit gisteren bekend voor de Haarlemse rechtbank waar hij zich in hoger beroep had te verantwoorden wegens het rijden zonder kentekens op het terrein van de luchthaven. Niet openbaar Tijdens deze zitting kwam het pro bleem ter sprake of het terrein van de luchthaven wel of niet openbaar terrein is. Volgens mr. G. was het terrein niet openbaar omdat Schiphol zowel de aanleg als de grond van de wegen betaald heeft. Voorts kan de luchthaven hermetisch worden af gesloten in geval van nood. Hieruit volgt dat toen mr. G. zonder kente ken in zijn wagen reed, zich dus op eigen terrein bevond, dus niet op openbaar terrein reed en daardoor niet onder de verkeerswetten viel. De kantonrechter had het tegendeel be weerd. Om zijn stelling te onderstrepen dat het Schiphol-terrein geen open baar terrein is, maakte mr. G. daarop bekend dat mejuffrouw Paul uit de vertrekhal zal worden verwijderd en voorts geen stap meer mag doen op de luchthaven. Volgens de juridische adviseur heeft de directie van Schip hol mejuffrouw Paul „uit menselijke overwegingen" niet verwijderd. De directie wil afwachten tot het defini tief is dat Yvonne Paul niet in de VS wordt toegelaten, zo zei hij. Gestoord? De directeur van de immigratie dienst van de VS heeft reeds gezegd dat er voor mejuffrouw Paul geen hoop meer is tot de VS te worden toegelaten. „De redenen W3arom men mij geen vergunning geeft voor te rugkeer zijn onrechtvaardig, onrede lijk en onmenselijk", was de reactie van Yvonne. Als reden werd genoemd dat zij geen Amerikaanse status heeft: zij in een psychiatrische inrichting is ge weest en door de Amerikaanse psy chiaters als ..gestoord" wordt beschouwd. Mejuffrouw Paul ontkent dit beslist. De juridische adviseur van de luchthaven mr. Goekoop zei later dat bij de verwijdering van haar van het haventerrein de medewerking moet worden ingeroepen van enkele ande re instanties, waaronder de rijkspoli tie. De directeur heeft de comman dant van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie zijdelings op de hoogte gebracht dat zij de aanwezigheid van mejuffrouw Paul als geëindigd wil zien. De commandant verklaarde echter dat er nog geen officiële aan gifte is gedaan. De Schiphol-directie heeft enkele dagen geleden Yvonne Paul reeds in een brief geschreven dat haar ver blijf op de luchthavei) niet ongelimi teerd kan worden voortgezet. Zij raadde haar aan begin volgend jaar vrijwillig van de luchthaven te ver trekken zodra ze definitief bericht heeft ontvangen van de Amerikaanse autoriteiten dat ze niet naar de VS mag terugkeren. Mejuffrouw Paul vertrouwt er ech ter op dat haar innige wens, terug keer naar haar geliefde Amerika nog voor het einde van 1967 wordt ver vuld. Zoals de zaken er nu voor staan ziet het er naar uit dat haar wens niet zal worden vervuld. Brand gesticht om kastekort te verbergen LEEUWARDEN De 23-jarige schilder J. P. te Lippenhuizen heeft gisteren tegenover de politie te Gor- redijk bekend op Eerste Kerstdag zijn woning opzettelijk in brand te hebben gestoken. Gebleken is dat P., die plaatselijk beheerder is van een vakbond, een kastekort had van 5 a 10.000 gulden. Hij verliet met zijn vrouw en twee kinderen op Eerste Kerstdag 's mor gens zijn woning, nadat hij boven op zolder een brandende kaars had neergezet, 's Middags omstreeks vijf uur stond de woning in lichterlaaie en brandde geheel af. De politie kreeg naderhand arg waan, omdat er absoluut geen aan wijzingen waren omtrent een moge lijke oorzaak van de brand. P. werd woensdag gearresteerd en bekende een dag later dat hij de brand opzet telijk had gesticht om in het bezit te komen van de verzekeringsgelden. De twaalfjarige Svante Johans son is de jongste Zweedse student. In augustus is hij met wiskunde studie begonnen aan de hogeschool in Gothenburg. Het knappe (of griezelige?) jongetje, dat nog de lagere school bezoekt, is bovendien sterk geïn teresseerd in theoretische natuur kunde en organische scheikunde. Politie heeft meer aanwijzingen UTRECHT De Utrechtse politie beschikt over meer aan wijzingen dat de 75-jarige Utrechter R., beter bekend als Ouwe Nol, zyn 25-jarige stadge noot Hans van Z. heeft aangezet j tot het plegen van moorden, dan alleen de verklaringen van Van Z. zelf. Zoals bekend heeft Van Z. toegege ven, de dader te zijn van de moorden op de Amsterdamse Cobv van aer Voort (37), de Utrechtse winkelier J. J. A. Donse (80) en de Heeswijkse THEODORAKIS Politieke gevangenen die als een gevaar voor de openbare orde en veiligheid worden beschouwd en zij die meer dan een keer tot gevange nisstraf van een half jaar werden e veroordeeld, vallen niet onder de amnestie. Geslaagd De meer militante leden van de junta zijn er blijkbaar in geslaagd te voorkomen, dat de door Papadopoelos der aangekondigde amnestie heeft geleid oli-* tot massale vrijlating van politieke be-gevangenen. De premier bevindt zich met Patakos en Makarezos in Noord-Griekenland. HMoeder gevonden hei van kerstbaby sen de LONDEN De moeder van de >n" Engelse kerstbaby is gevonden. Het is een 35-jarige vrouw uit Brent- wood, ten oosten van Londen, die 'a® haar acht maanden oude zoontje lar Peter vlak voor Kerstmis in een openbaar toilet legde. Nadat het kind, dat de naam Ni- cholas had gekregen, voor de tv was getoond, waren de verzoeken voor adoptie binnengestroomd. tie n- :e- RIO DE JANEIRO Bij tje| overstromingen in de Braziliaanse en staten Minas Gerais, Bahia, Guana- ie- bara en Rio de Janeiro, die veroor- ch zaakt zijn door zware regenval, zijn u-i tot dusver elf mensen om het leven an gekomen. DOOR Het echtpaar scheen samengesteld uit tegenpolen. Hij groot, met een blijde blik boven een rossigblonde adonissnor. Zij poppig met een drib belgangetje en altijd iets bezorgds :>ver zich. Je kon ze met geen mo gelijkheid in een bepaalde kring plaatsen. Te stijf om artiesten te zijn, te artistiek om hem achter een schrijf bureau op kantoor of haar aan de afwas te denken. prachtig. Je bouwt een podium ..En blauwe tegeltjes in de gang kwam zij er tussen. ..Vast en zeker", beloofde hij en ging verder: ..Die burgemeester voel de er alles voor. Monumentenzorg moet erbij te pas komen, kan je sub sidie krijgen „Ook voor die tegeltjes?", vroeg zij. als hoorde ze nu pas van die mo gelijkheid. „Hebben jullie dat gekocht?", trok iemand de conclusie. ..Nee. kijk. dit ook nog gezien Er kwam een vage foto van een weiland, waarop muren van ccn huisje stonden en een berg rommel torende. ..Afgebrand Niks waard, wel het terrein natuurlijk." ..Ben je vrij hè?", deed de vrouw goedig. „Kan je een bungalow zet ten. Zo'n fijne met een patio en die verwarm je dan 's winters daan hadden? Boerderijtje gekeken! Iedereen was direct geïnteresseerd. Waar. hoe, wat? Boerderijtje ..Juist zei de man instemmend „Dat was ook mijn idee." Iedereen zweeg eerbiedig. Hier hadden we het grootkapitaal in ons Hij greep de kans. vertelde breed voerig hoe men zo iets aanpakt. Op zaterdagmorgen waren ze in het ge bied van hun keuze aangekomen. Hadden de burgemeester uit zijn post zegelverzameling gebeld en hem adressen gevraagd. Waarom de burgemeester, je gaat dan toch naar een makelaar of een notaris? Maar hij legde uit: „Natuurlijk niet gezegd: Ik wil een boerderijtje kopen. Neen. zoiets moet je groot aanpak ken. Ik zei, dat ik zijn dorp had uit gezocht om een cultureel centrum voor de hele streek te stichten. Per manente schilderijen tentoonstelling, concerten. Kan ook. Zo'n deel is ..Denk ik niet", antwoordde hij non- chelant. ..Honderdtwintigduizend en je hebt het." Hij haalde een enveloppe uit zijn zak, liet een plattegrond zien. „Is dat hèt?" vroegen wij. ..Nee. dit niet. Dit is een ander. Net zo groot, geen monument. Zestigdui zend. Doe ik liever." Hij lichtte het prijsverschil toe: ..Geen verwarming en geen sanitair aanwezig." „En ik wil een badkamer", zei de „Krijg je, krijg je", suste hij. Tot één toch even nog schuchter informeerde: „Dus daar hebben jullie toe besloten?" De man vouwde langzaam platte grond en foto ineen, stak de bundel in een enveloppe: „Toe besloten, toe besloten, das een groot woord. Een mens denkt zo wel eens. droomt zo wel eens We hebben er in elk geval fijne kerstdagen mee gehad. Met Pasen gaan we nog eens. maar dan in het Brabantse „Maar dan nemen we er een met een schouw hè?" vroeg de vrouw. „Beslist", zei de man. „Ik weet nog Alleen de vrouw luisterde nog landbouwer Reyer de Bru;n (47). Ou we Nol blijft nog steeds zijn aandeel in de moorden ontkennen, maar verschillende getuigen hebben het te gendeel beweerd. Dit is gisteren meegedeeld op een oudejaarsontmoeting politie-pers in Utrecht. Hoofdcommissaris W. Offers sprak bij deze gelegenheid ook ge ruchten tegen als zou Van Z. via der degraads methoden tot zijn bekente nissen zijn gedwongen. De man is nooit meer dan vier uur achter elkaar verhoord en dat ge beurde dan altijd op een plezierige, menselijke manier, aldus de heer Of fers, die in dit verband een vergelij king maakte met de methoden van de roman-commissaris Maigret. Vader doodt zijn twee kinderen MONTEREY PARK De 28-ja- rige Amerikaan Lawrence Wallace Weihert heeft zijn twee kinderen, van zeven en negen jaar, doodgescho ten. Zijn 27-jarige vrouw verwondde hij met een schot in de nek. Zij is niet levensgevaarlijk gewond. Na de schietpartij sloeg hij de hand aan zichzelf. Zijn toestand is zorgwek kend. Recherche pakt 2 houtdieven UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren in Amsterdam in sa menwerking met de Amsterdamse recherche de 35-jarige classificeer der P. en de 28-jarige los-arbeider D. aangehouden. Zij worden ver dacht van twee inbraken die in het Kerstweekeinde in Utrecht zijn ge pleegd, namelijk die bij een bont handel waar voor 20.000 gulden aan bontjassen werd gestolen en die bij een juwelier uit wiens etalage een tableau met vijftig ringen ter waar de van in tbtaal 2500 gulden ver dween. De New Yorkse effectenbeurs heeft haar eerste vrouwelijke lid toe gelaten. Het nieuwe lid, mejuffrouw F. Siebert zal zich op het gebied van de institutionele beleggingen specia liseren. Schrijver van dit artikel is de heer II. de Mooij (57) uit Rijnsburg, oud-wethouder. Milds enkele maanden Tweede-kamerlid voor de ARP. Sinds 1956 voorzitter van het Nederlands Christelijk «ndernemersverbond (tot oor kort: Christelijke middenstandsbond), lid van ile Sociaal-economische raad en bestuurslid van de Stichting van de arbeid. IN 1968 is het tien jaar geleden dat de toenmalige minister van economische zaken, professor Zylstra, op het jubileum congres van de Christelijke middenstandsbond zei: Is er ooit een tijd geweest dat christelijke organisatie nodig was, dan is het nu. Vandaag zou ik durven zeggen, nu tien jaar later: christelijke organisatie blijft méér dan nodig. Alles is in beweging. Op kerkelijk terrein, politiek en maatschappelijk zoekt men naar de juiste weg in deze tijd van snelle veranderingen. Verstandig is hij die al dit beweeg met een zekere rust durft te aan schouwen. Men moet er altijd aan denken dat vijf die hard schreeuwen meer drukte maken dan de 95 die het over zich heen laten gaan. Misschien ligt deze verhouding in de praktijk niet zo veel anders. Maar aan de andere kant moet men de ontwikkeling niet bagatelliseren. Ook de zelfstandige middenstiindsondernemer heeft hiermede te maken, met de vraag van christen-ondernemer-zijn in onze hedendaagse samenleving. Tegen christelijke politiek zeggen zeer velen nog akkoord; de christelijke school is buiten kijf, men gelooft zelfs nog in een christelijke zangvereniging. Maar een christelijke organisatie in je eigen vak. dat wordt toch wel moeilijk. Je vak is je vak. En het traditionele voorbeeld is dat de christen bakker toch geen christelijk brood bakt. Is het dan niet veel beter om aan machtsvorming te doen. maakt eendracht geen macht0 Vroeger spra ken we van de dreigende massificatie, vandaag is de grote eenheid van allen de aangeprezen weg HELAAS TNE vraag rijst: moeten er dan altijd christelijk-sociale, christelijk-maat- schappelijke organisaties zijn? Weineen. ajs ons volksleven zó doortrokken zou zijn van het Evangelie, als we als volk Gods blijde boodschap voor ons leven werkelijk zouden beleven, dan zouden we een eigen taak en bestaansrecht voor de christelijke maatschappelijke organisatie niet zien. Maar en ik zeg, helaas we leven niet in zulk een samenleving en daarom is de christelijke organisatie, óók op maatschappelijk terrein, óók in middenstandswereld meer dan ooit geboden. Middenstanders worden vaak individualisten genoemd. Toch gaat dat individualisme bepaald niet zo ver dat de middenstandsondernemer niet van organiseren wil weten. Integendeel, de organisatiegraad van de zelf standige ondernemers ligt zeker niet lager dan die van de werknemers in Nederland. Organisatie is met zelfstandig-zijn niet in stryd. De christen-ondernemer behoort behoefte te hebben aan organisatie, aan de christelijke organisatie om met zijn collega-christen-ondernemers te pralen en te overleggen wat onze taak als christen-ondernemers in onze samenleving is. Èn om als christen-ondernemers gezamenlijk ons stand punt, onze visie op mens en samenleving, tot uiting te brengen. We staan niet als enkelingen hulpeloos geïsoleerd, we hebben organisaties als mid del in deze wereld meegekregen. AANVAL. /GEZAMENLIJK als christenen overleggen en gezamenlijk als christenen naar buiten optreden. De felste aanval van de duivel is altijd gericht op de saambundeling van alles wat zich naar Christus noemt. Elke tijd heeft dan zijn eigen argumenten. In deze tijd het motief dat we allemaal toch hetzelfde zeggen en dat het niets uitmaakt. Temidden van deze strijd staat ook het NCOV. We hebben de afgelopen maand een naamswijziging ondergaan. Als Centrale van zelfstandige onder nemers in het middengroot- en kleinbedrijf zullen wij niet langer optreden onder de naam van Christelijke middenstandsbond maar onder de nieuwe, inmiddels Koninklijk goedgekeurde naam van Nederlands christelijk ondernemers verbond (NCOV). Dit betekent geen grensvervaging met het Verbond van protestants- christelijke werkgevers, in geen geval, alles wat behoort tot de (groot) industrie en de groothandel behoort niet tot het werkterrein van ons verbond. Maar het rijk geschakeerde leven van midden- en kleinbedrijven, in ambacht/nijverheid, in de detailhandel, in het vervoer en de dienst verlening ontmoet in het NCOV zyn ondernemerscentrale. EENHEID? TYIT is dus een duidelijke zaak. Onze naamswijziging is een gevolg van de veranderde tijd met een andere taakstelling voor de organisatie. We sluiten met deze aanpassing goed aan op datgene wat onze katholieke zusterorganisatie vorig jaar reeds deed. De toenmalige NRKM werd NKOV. Want hoewel wij in de grote eenheidsorganisatie weinig heil en pers pectief zien, zijn we toch dankbaar dat we in 1968 een zeer nauwe samen werking tegemoet gaan met het NKOV. Bij het doorspreken van onze doelstelling bleek één ding duidelijk, dat we beiden ons bewust zijn van de roeping die we als cliristelijke organi saties hebben op basis van het Evangelie. Dat is het kernpunt, maar daarnaast een heroriëntering tegenover de snelle ontwikkeling van deze tijd. Voorop staat de plaatsbepaling in de strijd der geesten, maar daarop volgend is van betekenis een doeltreffende organisatie voor de belangen-behartiging van de georganiseerden. Er wordt vandaag een felle strijd gestreden om het behoud van de zelfstan digheid van de ondernemer in het kleinere bedrijf. Die strijd wordt niet alleen op politiek terrein gestreden, niet alleen door collectieve belangen behartiging, maar vooral óók door daad-werke-lijke hulp aan de indivi duele ondernemer. BREED TERREIN jV/fEN vraagt nog wel eens: wat doet zo'n middenstandscentrale of zo'n ondernemersverbond nu eigenlijk? Ik zou erop kunnen antwoorden: werken op een zeer breed terrein. In de eerste plaats heeft het verbond aandacht voor de opleiding, daar naast is er een gezonde financieringsmogelijkheid voor de jonge onder nemer of voor overname van een bestaand bedrijf. Ik denk ook aan het werk samen met het Centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf en de Nederlandse middenstandsbank als het gaat over goede vestigingspunten. Dan het brede overleg met andere middenstandscentrales over de loon- en prijspolitiek, ook op departementaal niveau; het vaststellen van de beleidslijnen voor het midden- en kleinbedrijf op sociaal-economisch fonds"' bijzonder wil ik noemen het ontwikkelings- en sanerings- Waar we dit jaar vele dagen besteed hebben om de regering te over tuigendat zij de toegezegde bedrijfsbeëindigingshulp krachtens het Ont wikkelings- en saneringsfonds voor die oudere kleine zelfstandigen behoort na te komen, hebben wij dat als NCOV als christelyke organisatie, gedaan om de mensen-in-moeilijkheden te hulp te komen op een menswaardige sanering" °VCr tC geven aan de harde werkelijkheid van de koude PERSOONLIJK WAT,Aijn ,e.igenIi-ik kleine dingen? Ja, het persoonlijke contact met de zelfstandige ondernemer die in moeilijkheden zit. die er niet meer uit weet te komen. elen komen met hun zaken-problemen, die vaak ook weer gezinsproblemen zyn, bij hun organisatie. Het opvolgingsvraagstuk laar i1 i,Vf-urien Z00n' erfkwesties. het zijn geen dingen die je zo \VLVa z?kelljk ku.n.t opussen met een schriftelijk advies, het zijn 1^5'"a'rVw-ïwaarin de noodzaak van christelyke organi- erop of eronder Kleine dingen voor betrokkenen'zaken van eppn^taJt'tn^' dacht u nu werkelijk dat in deze totale problematiek er geen taak zou zyn voor een christelyke organisatie? Als Christus zelf zegt houden dat a'"6 dmgen m°oten 'etten. durft iemand dan nog vol te 5«e maftSchappfj?en "ebben als christenen in Neen, je kunt er echt de hemel niet mee verdiénen of je wel of niet christelijk georganiseerd bent. Maar de grote vrijblijvend heid van onze tijd, waarbij het beginsel in de politiek en in de maatschappij van secundaire betekenis wordt, is hoogst ge vaarlijk. Ik zou dit de radicaliteit van het niet christelijk radi caal zijn willen noemen. Waarbij de duivel lacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5