Barth positief over ontwikkelingen VUF-DAGENPLAN VAN ADVENTISTEN TEGEN ROKEN Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Mejuffrouw Vroegop diende de CHU van Lohman jr. tot Tilanus Futurologie bedreiging voor christelijk leven ..Laat. HeerUw dienstknecht gaan in vrede", zingt de oude Simeon. Hij heeft net de kleine baby Jezus in zijn armen gehad en gelooft dat het Woord van God vervuld is. Wij zeggen: de Vredevorst komt en dus komt de vrede. Simeon zegt: deze baby is de vredevorst en dus is er voor mij nu reeds vrede. W ij kijken naar de omstandigheden en vragen ons af. of er wel een God is. In Amsterdam wilden jongeren, zelfs jonge predi kantengeen kerfstfeest vieren, omdat ze te veel onheil en oorlog zagen. Ze lieten een kapel vol schilderen met gruwelijke problemen en zeiden: dat is de wereld. Simeon nam het kind in zijn armenhet kind van arme ouders en zei: dit is voor mij genoeg. In de ogen van het kind zag hij de vrede die komt en daarom vond hij vrede. Eigenaardig. Wij menen dat er alleen vrede kan zijn als we de oorlog uitbannen, de atoombom, de honger, de ellende. Maar God doet het heel anders. Hij schenkt een nieuwe mens. Jezus Christus, hij spreekt over een nieuw leven, een nieuwe wereld. Als we de oorlog uit zouden bannen, en alle ongerechtigheid hielden we nog de oude wereld over, die spoedig weer kwade vruchten zou voortbrengen. Iets geheel nieuws is nodig. En Simeon onderkent dat in Christus dat nieuwe is gegeven. Simeon kan rustig slapen gaan. omdat hij het begin van het nieuwe leven heeft gezien. Dat is geloof: in het kind de vrede vorst aanschouwen. We lezen vandaag: Titus 1 1-16. „KERK WERD MEER BIJBELS. OECUMENISCH EN WERELDS" (Van onze kerkredactie) Men buigt zich meer over de Bijbel. dan voorheen. Ook Bultmann las er HILVERSUM De kerk ijverig in op zijn wijze. Men kan ook is de laatste jaren bijbel- l dwalen, maar er wordt tenminste ge- ser. oecumenischer en reldser geworden. Dat zei Karl Barth in een vraaggesprek, dat gisteravond door de NCRV werd uitgezonden, toen hem ge vraagd werd. of hij zich ver heugde in de ontwikkelingen van de laatste jaren. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Van 7 tot 11 januari wordt in de foyer van het Rijnhotel aan de Mauritsweg een „Vijf-dagenplan" tegen het ro ken gehouden. van naam fn adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen .'.le niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per nrlef dient een gulden aan aostae- gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoeveel flesjes bier en borrels kan men drinken voordat het alcoholgehalte in het bloed meer dan 0,8 pro mille wordt? Antwoord: Een gevaarlijke vraag, want vele mensen zijn geneigd tot het uiterste te gaan. Glaasje op, laat u rijden! Volgens niet-officiële gege vens zou elk groot glas bier of klein glas sterke drank het gehalte met 0.2 verhogen terwijl dit door een uur wachten met 0.1 vermindert. Deze cijfers zijn slechts gemiddel den, daar elk individu anders rea geert ten aanzien van opbouw en af braak van alcoholgehalte. Men kan er dus geen peil op trekken. Boven dien zijn er voor elk mens nog grote verschillen, naarmate men een meer of minder gevulde maag heeft of in goede of slechte conditie verkeert. Vraag: Binnenkort heb ik een ad vocaat nodig. Hoe moet ik hem aanspreken? Met „meester"? Antwoord: Bij het aanspreken zegt men: Mijnheer..imet ach ternaam erbij). Op brieven kan men beginnen met de titel „De Weledel gestrenge Heer Mr(voorletters en achternaam). Heeft hij de doc torstitel dan schrijft u. „De Wel- edelzeergeleerde heer dr. Vraag: Hoe groot is het bedrag dat ik over 1967 krachtens de AOW heb genoten? Antwoord: Voor hen die het gehe le jaar uitkering hebben gehad, was het bedrag voor ongehuwden de eerste 6 maanden ƒ262. de laatste 6 maanden ƒ272.50 per maand, dus 3207; voor gehuwden 372.50 en 387,50. dus 4560. Vraag: Uit een gezin zijn twee zoons in militaire dienst. De vader verdient na aftrek van pensioenpre mie bruto 755 per maand, van een dochter 558. Zij moet sparen we gens trouwplannen. Kan de vader •.oor zijn gezin van 5 personen kost winnersvergoeding vragen? Antwoord: Kostwinnersvergoeding wordt alleen gegeven als de dienst plichtige geheel of gedeeltelijk kost winner is. Wij lezen uit uw brief dat de zonen niet het gehele familie-in komen opbrengen en vermoeden dat u hoogstens 80 pet. zou kunnen krij gen van het gedeelte van het ge zinsinkomen. dat zij voor hun reke ning namen. Het beste is de zaak voor te leg gen aan de afdeling militaire zaken uwer gemeente, waar men van alle reglementen op de hoogte is. Vraag: Welke boeken van ds. Tho mas Hooker zijn \n onze taal ver taald? Hij was in het begin van 1600 predikant in Noord-Amerika. Antwoord: Thomas Hooker (1586-1647). eerst Anglikaans predi kant, vluchtte in 1630 als puritein naar Nederland, waar hij predikant werd te Delft en later te Rotterdam. Daarna vertrok hij naar Amerika In Hartford werd hij bekend als de ..sterke man" van Connecticut Van zijn werken zijn in het Nederlands vertaald: De ware /ielsvemedering en heilzame wanhoop" en De arme twijfelende Christen Een uitgever san oude schrijvers is: W. M den Hertog Lange Nieuwstraat 52a. Utrecht. De actie wordt georganiseerd onder auspiciën van de bond van onthou- ders van tabak en alcohol (BOTA). Tydens vyf avondbyeenkomsten wil men een basis leggen, om het roken af te leren. Door middel van vele praktische raadgevingen wordt een methode aan de hand gedaan, waardoor wie ern stig van zin is. met de gewoonte van het roken te breken, inderdaad een zeer grote kans krijgt er van af te ko men, volgens de organisatoren. Zij wijzen daarbij op die met dit systeem in de Verenigde Staten, maar ook in Engeland, Duits land, Frankrijk en België zijn ge boekt. Voor Nederland is het nieuw. De or ganisator. ds. D. Vink predikant van de Adventkerk te Haarlem, heeft echter het volste vërtrouwen, dat ook hier de tnethode een steun voor velen zal blijken.' Medewerking wordt onder meer verleend door de Londense arts dr. F. Hyde. De BOTA is een organisatie in de kring -der adventisten, die om gods dienstige redenen zich onthouden van het gebruik van tabak en alcohol. De bijeenkomsten dragen echter geen uitgesproken religieus karakter. Ook worden geen ontwenningsmiddelen gebruikt of aanbevolen. Men kan gratis plaatsen reserveren door een briefkaart te richten tot BOTA, postbus 5055, Rotterdam. Ds. Van den Berg moet terugkeren KAMPEN Ds. M. R. van den Berg, die door de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Kampen was uitgezonden voor missionaire arbeid in Zuid-Afrika. moet om ge zondheidsredenen met zijn gezin naar ons land terugkeren. Nadat hij twee jaar predikant was geweest in Maastricht, werkte ds. Van den Berg sinds 1961 onder de zoeloes in het district Richmond (Zuid-Natal). Nieuwe Testament in supermarkt LONDEN Vijf grote Engelse supermarktbedrijven verkopen van af volgende week ook het Nieuwe Testament. Het is ,,Good News for modern men", de nieuwe vertaling in heden daags Engels van de Amerikaan dr. Robert Bratsher. In Amerika maakt deze vertaling zulke opgang, dat er in korte tijd reeds acht mil joen exemplaren van verkocht zijn. In Duitsland verscheen al een ver taling van deze vertaling onder de titel NT 68. De eerste oplaag in Engeland is honderdduizend stuks. Voor sitter KO V: Kamer toont niet veel interesse voor onderwijs (Van onze onderwi.isredactie)< ARNHEM Het lijkt erop dat de Tweede Kamer geen werkelijke belangstelling heeft voor het onder wijs. Bij de stellingname ten aan zien van onderwijsproblemen schijnt haast alleen de politieke houding ten opzichte van de regering te tellen. Dat zei de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers verbond, de heer Th. M. Knippen, gisteren in zijn jaarrede op de verbondsverga dering in Arnhem. In feite ontbreekt het nodige te genspel tegenover het departement. Wat verbitterd constateerde de heer Knippen dat bij de onderwijs- manifestatie in de RAI op 30 oktober slechts drie leden van de Tweede- Kamercommissie voor onderwijs aanwezig waren. lezen. In alle kerken constateerde de Ba- zelse hoogleraar een hang naar een heid. Men leeft niet meer alleen, maar beseft steeds meer broeders te zijn. die maar één Heer hebben. Tenslotte signaleerde hij, dat de I kerk haar deuren en vensters heeft geopend naar de wereld. Het geloof is niet langer privé-aangelegenheid van enkele mensen, die in de hemel willen komen. Het evangelie is het zout der aarde. Bultmaiin Over Bultmann c.s. maakte Barth zich niet veel zorgen. „De Rooms- katholieken hebben Bultmann nu. maar zij raken hem ook wel weer kwijt." De activiteiten van de Duitse be lijdenisbeweging konden Barth niet bekoren. De Heilige Geest werkt niet in massabijeenkomsten, maar gaat een zekere, stille, bescheiden weg, zei hij. Garantie van dagbladen voor Van Gelder Wassenaarseweg. AMSTERDAM De Nederlandse dagbladondernemingen gaan met ingang van volgend jaar de papier fabrieken Van Gelder Zonen de afname van 100.000 ton krantepapier garanderen, aldus blijkt uit een communiqué van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) en Van Gelder De garantie is een uitvloeisel van de Kennedyronde, waarbij aan de EEG-landen een tariefvrij contin gent is toegezegd van 625.000 ton. Dit wordt over de Euromarkt ver deeld op voorwaarde, dat de natio nale papierindustrie wordt be schermd. Over de gegarandeerde 100.000 tbn betalen de dagbladondernemingen Van Gelder 7 procent extra, een bedrag dat overeenkomt met de be scherming die de onderneming op krantepapier geniet via het EEG- buitentarief. Voorts is besloten dat de kranten, die van juli 1966 tot juli 1967 ruim 210.000 ton krantepapier verbruik ten, hun behoefte boven de gegaran deerde hoeveelheid zonder invoer rechten kunnen kopen. Drie moties op ABO P-con .<2 res (Vai onderwysredactie) IJ. Jacobs op vergadering VCO: (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Op de jaarver gadering van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers, giste ren te Utrecht gehouden, heeft voorzitter IJ. Jacobs ernstig ge waarschuwd tegen de gevaren die de nieuwe wetenschap futu rologie met zich kan brengen. In deze tijd. waarin de vragen om trent de relatie tussen bijbel en na tuurwetenschap steeds meer aan de orde komen, is er allerwegen een cri sis te constateren. De mens meent God niet meer no dig te hebben, getuige zijn boude uitspraken als „God is dood" en „God na de dood van God". Op die weg voortgaande, komen we als vanzelf tot ontmythologisering van de bijbel. De crisis in het christelijk leven is een crisis rondom de Schrift, zo zei de heer Jacobs. Volgens de futurologie is het over winnen van de sterfelijkheid van de mens nog slechts een kwestie van tijd. De aangeboren eindigheid van het leven is voor de moderne we tenschap een kwestie van praktische tekortkomingen. Indien men zich evenwel op dit standpunt stelt, zullen ingrijpende gevolgen voor de gedragsnormen niet kunnen uitblijven. Hoe meer er kan. hoe minder er hoeft, aldus de heer Jacobs. Deze visie op het eeuwige leven is echter volkomen in strijd met de uitspraken van Christus. Die zegt dat alleen wie in Hem gelooft het eeuwi- j ge leven heeft. Vandaar dat we te recht kunnen spreken van een onver zoenlijke tegenstelling tussen geloof en moderne wetenschap, aldus de heer Jacobs En het gaat niet meer op te stellen. 1 dat deze gedachten in onze kring geen vaste voet zouden krijgen. Ook in eigen millieu wordt steeds veel- I vuldiger geleerd, dat er geen breuk in de geschiedenis is geweest, door de zondeval veroorzaakt. We moeten dan echter wel accepte- ren. dat het werk van de tweede Adam op losse schroeven komt te staan. De bedreigingen voor het christelijk onderwijs worden steeds ernstiger, aldus de heer Jacobs, en de school met de bijbel wordt weerlozer. Daarom is het ook noodzakelijk ons steeds duidelijker voor ogen te hou den dat de dood er is om der zonde wil. zo besloot de voorzitter zijn toespraak. In het bestuur van de VCO werden de heren B. van Hoven te Andel en P. de Lange te Den Haag herkozen. In de vacature A. H. Visser werd de heer E. van den Ham te Wezep geko- DEN HAAG Op de eerste van de drie dagen durende algemene vergade ring van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) zijn drie moties aangenomen. In de ene werd aangedrongen op een spoedige beslissing van het parlement over het oorspronkelijke wetsontwerp ziektekostenvoorziening ambtenaren. In een tweede werd het bestuur van de ABOP opgedragen met alle kracht te ijveren voor het waarborgen van ver kregen rechten van de vakleerkrachten bij het ulo. In de derde motie werd het ABOP- bestuur verplicht te proberen kabinet en parlement te overtuigen van de noodzaak de klassegrootte bij alle tak ken van onderwijs te verminderen. Ontslagen pastoor wil liuis niet uit BERGEYK De nieuwe pastoor van de Bergeykse parochie Sint-Pe- trus-Banden kan zijn pastorie niet betrekken. Reden: zijn voorganger weigert het huis te verlaten. Pastoor G. M. A. van Elderen (60 jaar, in Bergeyk sinds 1953) werd door bisschop Bluyssen ontslagen op verzoek van parochianen, omdat hy niet mee wilde werken aan de ver nieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk. Een riante woongelegenheid, hem door de bisschop in Oisterwijk aangeboden, heeft hij geweigerd. Vandaag is pastoor L. J. Nabuurs, gekomen uit Geldrop, in functie ge treden. Hij heeft zich nu maar geïn stalleerd in een zaal van de kerk. (door Hans van Spanning) DEN HAAG Op 16 decem ber heeft de CHU afscheid ge nomen van mejuffrouw Th. E. Vroegop. In de loop der ja'ren was zij een vertrouwd figuur in het bureau van de CHU aan de „De moeder van de Unie" werd zij genoemd. Met haar verdwijnt op 1 januari a.s. een medewerkster, waarin verleden en heden van de Unie elkaar ontmoeten. In een gesprek met haar haalde zij een aantal herinneringen op. „Ik was nog maar kort in dienst van De Nederlander toen de oude heer De Savornin Lohman afscheid nam als hoofdredacteur. Samen met een collega deelde ik toen koffie en thee uit. De heer Lohman zei mij dat hij zich niet kon herinneren, wel eens eerder op de redaktie van De Nederlander koffie te hebben gedron ken." Juffrouw Vroegop kwam in 1919 in dienst bij het ch-dagblad De Neder lander. „Ik had na mijn mulo-oplei ding enige tijd op een advocatenkan toor gewerkt maar dat vond ik vrese lijk. Bij De Nederlander was het toen overigens nog ouderwets.' Schrijfmachines waren er niet. Alles werd met de hand opgenomen. W.ij zaten destijds op de Zuid-West-Buitensingel. Later ver huisden we naar de Reystraat. Hoe wel ik in dienst was van De Neder lander deed je in feite van alles om dat het bureau van de Unie in het zelfde gebouw gevestigd was." Juffrouw Vroegop herinnert zich nog hoe in die tijd het jonge Kamer lid H. W. Tilanus van tijd tot tijd op het Uniebureau kwam. Uit die tijd stamt het Unie-jaarboekje. Dat was eigenlijk een „ooilam" van de heer Tilanus. Na de oorlog kwam hij bijna dagelijks op het bureau. Wat ik voor al in hem waardeerde was dat hij nooit een woord ten nadele van ie mand zei. Beslist nooit. Dat heb ik erg in hem gewaardeerd. Het was een aardige man. Maar toch ging hij zijn eigen weg als hij meende dat dit nodig was." Soms liet hij mij een rede voor de Algemene Vergadering lezen en zei dan: „Wat vindt U er van." Als ik dan aanmerkingen had zei hij „U hebt volkomen gelijk maar het blijft zoals het is." \Oude bekenden Hiermee hebben we reeds een van de oude Unieleiders genoemd. Juf frouw Vroegop somt in de loop van het gesprek nog veel namen op van oude bekenden die voor jongeren slechts geschiedenis zijn maar voor haar een levendige herinnering. Zo moest zij destijds vaak naar het huis van ds. De Visser, in de J. P. Coenstraat. „Ik zie hem nog voor me-, zittend op de rand van de tafel, ter wijl hij mij artikelen voor De Neder lander dicteerde." En dan was er Slotemaker de Brui ne. Samen met een collega hebben we destijds in Utrecht een brochure voor hem in steno moeten opnemen. Dat viel lang niet mee want hij ijsbeerde door de Kamer en dacht voortdurend hardop. Verder was er de latere premier jhr. D. J. de Geer. Hij was een zeer intelligent man maar erg moeilijk als chef. Hij struikelde over elke kom ma, die in zijn stukken verkeerd was neergezet. Onder de direkteuren van De Ne derlander herinnert zij zich voorts de heer J. Krijger, nog goed. Hij werd later Kamerlid. In het begin stond hij altijd op zijn kamer bij De Ne derlander voor de spiegel te oefenen met zijn redevoering. Wij keken dan stiekum door de deur. Juffrouw Vroegop werkte bij De Nederlander op alle posten. In de dertiger jaren was zij procuratie houdster. „In die jaren voerde de heer Wagenaar de directie. Hij heeft zich geweldig ingezet om het blad te versterken." Toch bleef de oplage klein. We stegen in die tijd van 5000 tot 9700 abonnees. Maar de 10.000 hebben we nooit gehaald. Na de oor log is veel getreurd over het verlies van De Nederlander. Toch doen we er goed aan te bedenken dat het blad altijd moeite heeft gehacj zich te handhaven. In 1948 moest De Nieuwe Nederland der. die op dat moment nog 28.0011 abonnees had. worden opgeheven. I Uit de politiek Oorlog Een moeilijke tijd brak aan toen de oorlog kwam. Het bureau moest omstreeks 1942 op last van de bezet ter worden gesloten. Illegaal hielden we zoveel mogelijk contact met de abonnees. Ook werd onder hen geld ingeza meld voor het personeel van de krant dat op straat kwam te staan. „Op een keer werd een van onze mensen door de Duitsers opgepakt". Juffrouw Vroegop moest zich met twee andere "medewerkers verant woorden voor het geld en de lijst met namen, die gevonden was. Na drie dagen werden ze allen vrijgelaten. Bij een huiszoeking was gelukkig niets gevonden. In deze periode rijpt ook het plan om het blad na de oorlog een heel andere opzet te geven Gedacht werd aan een protestants blad. openstaand voor de diverse vernieuwingen. Voor al mr. Van Walsum die toen lid was van de redaktie heeft zich hier veel mee bezig gehouden. We leefden, aldus juffrouw Vroeg op. met het idee dat na de oorlog veel zou veranderen. Ook bij" onze abonnees bleek veel belangstelling voor de nieuwe opzet te bestaan. Na de oorlog pakte het echter an ders uit. Juffrouw Vroegop wil liever niet te veel over deze periode zeggen. Het was in veel opzichten een dra matische zaak. Mr. Van Walsum ging over naar de PvdA. De Nederlander werd geliquideerd. „De Nieuwe Ne derlander", die hierna verscheen, haalde aanvankelijk 100.000 abon nees. Maar doordat een aantal Ch-Ic- den zich als gevolg van de doorbraak bij de PvdA aansloot, kwam van alle plannen uiteindelijk weinig terecht. j Hierna trok juffrouw Vroegop ziel uit het politieke werk terug. Een' aantal jaren werkte zij als admi-j Bc nistratrice voor diverse instellingenJCJ-i Ook werkte zij mee aan de periodiekbal. van de Protestantse Unie, een groep Je' rechts van de CHU onder leiding van&2 e het oud-Kamerlid Krijger. Overigen&ezk was ik nooit lid van deze groep, zegU LI ze. Toen ik voor hen werkte heb ikden- nadrukkelijk gezegd dat ik er mee 0)3 Lu zou houden, zodra men zich in deV*rt< aktieve politiek zou begeven. Zij washok in die jaren de politiek eigenlijk eer: OI beetje beu. L>t Het zou echter voor korte tijd zijnjdes. In 1951 deden onder meer de heren Dl Tilanus, Beernink en Kikkert een be-|uur: roep op haar om haar krachten weeiibrug aan de Unie te geven. Juffrouw Dl Vroegop besloot om eens op het bu-|Arer reau aan de Prinsegracht een kijkje tdkoni nemen en een Unie-jaarboekje te ko- Dl pen". Toen ik kwam, schrok ik", ver-js.15 telt ze. j„Tln Er werkte alleen een jong meisje, Dl dat de administratie alleen lang niefKarr aan kon. Er was een grote ach-jFeik terstand en niets lag op zijn plaats.l Op verzoek van de heer Beernink kwam de huidige staatssecretaris Vara Bl Veen uit Rijswijk over om af en toeU°ni eens te helpen. 14 ui Korte tijd later keerde juffrouw Vroegop weer terug naar het Uniebu-1 B: reau. Het is de enige datum die zij Chr zich precies weet te herinneren: 18 Si februari 1952. Geleidelijk aan werdjfonc de staf op het bureau uitgebreid/ Naast juffrouw 'Vrdegop kwam eer vaste kracht; twee typistes voor hal- Ti ve dagen en een dame voor archief- sprt werkzaamheden, die enkele ochten- D den per week verscheen. bije In 1954 betrok de CHU het huidige pand aan de Wassenaarseweg. De aan-j koop van dit huis was mogelijk door- s dat de heer Tilanus het geldbedrag *em dat hem bij zijn 40-jarig-jubileum als; Kamerlid was aangeboden, aan de Z Unie schonk. beu Geen geklets Zeven jaar bij de Kennedy's, door Maud Shaw. Uitgave G. F. Callenbach. Nijkerk. Aan de rij van boeken die over Kennedy en zijn familie zijn geschreven, is er weer een toege voegd. Nu een over het gewone le ven van de Kennedy's, zowel in de tijd voor als na zijn verkiezing tot president. Maud Shaw beschrijft de gebeur tenissen. die zij heeft meegemaakt toen zij als gouvernante van Caroli ne en John-John in het gezin werk te. Uit alles blijkt dat Maud Shaw een grote en misschien wel wat te overdreven bewondering had voor het presidentspaar. (147 blz., 8.901 Bericht uit Vietnam, door Mary McCarthy. Uitgave A. W. Sijthoff. Marv McCarthy, een Amerikaanse schrijfster, was enige tijd in Viet nam. waar ze met de menselijke en politieke kant van de oorlog werd geconfronteerd. In kort bestek beschrijft ze de vele facetten van die afschuwelijke strijd en de moge lijke oplossing ervan. Bedroevend Is het dat expert* het probleem niet kunnen ontwarren. Als de Vietcong in een bioscoop een bom plaatst is dat een misdaad, maar een Amerikaanse bom die op een dorp wordt geworpen is „iets anders". Bij de Amerikanen was op zet onschuldigen te treffen niet aan wezig. Geen enkel plan van actie zal op zichzelf een eind aan de oorlog kun nen maken, zegt de schrijfster. Het initiatief zal moeten uitgaan van personen. Synthetische oplossingen zijn helemaal uit de boze. Deze vrij objectieve bijdrage zal voor velen verhelderend werken. (104 blz., 4.90). Levend Turkije, door Harald Schweiger. Uitgave Nederland's Boekhuis. Tilburg. Opgenomen in de bekende serie Tijdsignalen. Schweiger is zoöloog, hij maakte sinds 1958 zeven reizen om zich te verdiepen in de dieren wereld van Istanboel tot Tigris. Hij volstaat niet met beschrijving van fauna, hij spit Turkije als het ware om: geschiedenis, de Islam, economie en de emancipatie van de vrouw. De auteur maakt met dit vlot geschreven boek het toch nog onbekende Turkije inderdaad „le vend". (252 blz., 11.09). De jaren 1914—1918 in oude ansichten, door mr. G. H. Krüger. Uitgave Europese Bibliotheek. Zaltbommel. In de serie „in oude ansichten" is nu aandacht gegeven aan de oorlog van 19141918, de oorlog die maar net onze deur voorbij ging. Op een voortreffelijke manier heeft de samensteller gebruik ge maakt van de vele oude ansichten en foto's uit die tijd. Het boekje, dat in hoofdzaak bestaat uit plaatwerk met verduidelijkende tekst, is een goed tijdsbeeld geworden. (160 blz., 15.90). De schalmei en andere kerstver halen. door Pernette Chaponnière. Uitgave Vermande Zonen. IJmui- Wonderlijk genoeg bestaan er niet zoveel bundels goede kerstverhalen. Lidy van Eijsselsteijn vertaalde in mooi Nederlands deze zeven Zwitserse verhaaltjes, kennelijk vooral voor kinderen geschreven. Bij alle variatie hebben alle verha len het sprookjesachtige, mysterieu ze dat bij de kerstsfeer schijnt te passen. „Het uithangbord" is zeer geschikt om voor te dragen. Een maal draaft de kerstman op. en die kan ons gestolen worden. (52 blz., 5.90). Nieuw blad voor de kleuters HAARLEM Over enkele dagen heeft Nederland er weer een kleuter blad bij: Bobo. Dit blad is afgestemd op kleintjes en allerkleinsten, die nog niet of nauwelijks kunnen lezen. Het eerste nummer heeft een oplage van één miljoen exemplaren Het nieuwe tijdschrift zal weke lijks in kleurendruk verschijnen op stevig papier. Het konijntje Bobo zal i elke week op de voorpagina als her- kenningssymbool terugkomen. Bobo is voorleesblad. Daarnaast echter kunnen de kleintjes ook zelf werkzaam zijn: kleurtekeningen en tekenpuzzeltjes. Het is een uitgave van Spaar- nestad. de kosten zijn 0,35 per week. Losse nurrfmers 0.50. Hoe was het eigenlijk mogelijk met j zo'n kleine staf het werk van de CHU te regelen? Er is hard gewerkt, antwoordt juf- I frouw Vroegop. Zelf had ik nooit een avond vrij. Verder stond ik er op dat op het bureau tijdens het werk niet „gekletst" werd. Zo hebben we het kunnen redden. Op 1 januari gaat juffrouw Vroeg op met pensioen. Onlangs besloot de Algemene Vergadering tot een drastische reorganisatie van de Unie. Wat vindt juffrouw Vroegop van deze vernieuwingen? „Ik ben blij" antwoordt ze. dat de reorganisatievoorstellen er door zijn. Uitbreiding van het Uniebureau is namelijk dringend noodzakelijk. Ik hoop dat de nieuwe opzet zal slagen en ik wens mijn opvolgster, mejuf frouw Ravoo, veel succes toe. Ook ben ik verheugd dat de Unie zo veel jongeren telt, die aktief meewerken. Ik wil bekennen dat ik veel waarde ring heb voor het werk van de CHJO. Het antwooord is tekenend voor de moeder van de Unie. „Oud van jaren maar jong van hart." Bedankt voor Eemnes-Buiten en voor Woerden (4e pred.pl.: toez.). J. Bo gaard te Eemst: voor Noordoostpolder (wijkgem. Emmeloord: toez.), C. G. Baart te Nieuwpoort: voor Schelluinen. L. van de Peut te Renswoude: voor Yerseke (toez.). K. van der Sluijs te de benoeming tot G. Zwanenburg te Mei rouw Gandhi en de Gaulle het meest bewonderd PARIJS Op de lijst van vrou wen die in Frankrijk het meest wor den bewonderd, staat mevrouw Indi ra Gandhi, de eerste-minister van In dia, bovenaan, gevolgd door me vrouw Jacqueline Kennedy, de zan geres Mireille Mathieu en de filmac trice Brigitte Bardot. Bij hetzelfde publieke opinie-on derzoek staat wat de meest bewon derde mannen betreft president De Gaulle voor het derde achtereenvol gende jaar op de eerste plaats, ge volgd door paus Paulus en de Zuid- afrikaanse chirurg prof. Ohris Bar nard. de man die de eerste geslaagde harttransplantatie verrichtte. Herwijnen: legerpredikant. GEREF. KERKEN' Beroepen te Maassluis (a.s. vac. K. W. Dercksen). A. G. Kornet te Vlissin- GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tholen, G. Schipaan- boord te Apeldoorn; voor Wolfaarts- 1 dijk en voor Sioux Center (VSi. J. C. i Weststrate te Meliskerke. Aangenomen de benoeming bij de stichting Evangelie en Industrie in de Zaanstreek. P J. van Schayck te i IJmuiden. IIET WEEK IN EtHOPA Pari.1» Nice Frankfort

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2