HANDIG BOEKJE voor HUISVROUW BLAD ZIJ Streng regime houdt calorieën in toom VLOED VAN TIPS VOOR UW DOMEIN Expositie over het spinnen en weven Huwelijk en ontslag Rijst koken Gebakken vis eten zonder luchtjes Hartige hapjes voor cle lange avonden geen kunst dialoog VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 BIJ u ook moeilijkheden geweest om haakjes in de muur te slaan (om de kerstversiering te bevestigen), de kachel vol met slakken, stoppen ge sprongen, tocht in de keuken Kleine verdrietigheden die gewoon bij de donkere dagen horen, dacht ik. Maar nu komt er een leuk boekje (Eigenhandigheidjes, uitgave COOP-Consumentendienst, 139 blz. 1.75) vertellen dat al die onvol komenheden niet nodig zijn. Met een beetje vakkennis is veel verdriet te voorkomen. Hans van Holten, zelf amateur, doet bijv. uit de doeken hoe we .kunnen uitrekenen wat onze elektrische leidingen kunnen ver dragen. Misschien kunt u het doorslaan van stoppen simpel voorkomen door een ander stop contact op te zoeken, namelijk een die op een andere „groep" staat. Is de oorzaak een defect apparaat, dan moet de vakman eraan te pas komen. Een snoer en stekker repareren kan zelf best, maar een stekker met randaarde is weer wat moei lijker. Een fout maken is hier bijzonder riskant, en voor de draad van de aarding was tot Geef i ader een liandboormachientje en hanteer het zelf. Goed gereed schap ij het halve werk. voor kort nog geen eenheid van kleur in West-Europa. Om het lekker warm te hebben thuis moeten we weten welke ki localorieën nodig zijn. De capaciteit van het verwar mingsapparaat wordt uit gedrukt in kilocalorieën per uur: (zoveel kcal/h) staat er dan op de haard. We nemen de duimstok, meten lengte, breedte en hoogte van de kamer, ron den de getallen af op hele meters naar boven, en vermenigvuldigen ze met ..SCHERING ÉN INSLAGis de toepasselijke naam van een tentoonstelling .waarop de historische ontwikkeling van het spinnen en weven wordt getoond. Van oudsher heeft de mens ge zocht naar materia len óm garens te vervaardigen. Grondvorm van het weven was waarschijnlijk het primitief samen vlechten van blad nerven, biezen, bast- en stengelve zels. Door het draaien van de ve zels met de hand ontstond het „spin nen". Later werd daarvoor een spin- tolletje, spinsteen- tje of schijfje ge bruikt. Spoelrad en spinnewiel volg den. Modern is de ringspinmachine of se'lfactor. Zelfs het spuiten van vloei stof door openingen van een spindop rekent men nu tot spinnen, van rayon bijvoorbeeld. I. i Ter vervanging van het vlechtwerk vond de mens het weven tut. Mum mieweefsels uit het Badari-tijd- weefinrichtingen kwamen ver- perk, ca. '3400 vóór Chr., getui- ticale weefgetouwen voor; voor gen ervan. Naast horizontale stellingen hiervan vond men op Griekse vazen uit de zesde eeuw vóór Chr. De historische ontwikkeling zien we op „Schering en inslag" in het Textielmuseum in Til burg, Gasthuisring 23. V kunt terecht maandag t/m vrijdag 10- 12 en 14-17 uur, zaterdag en zondag tussen 14 en 17 uur en maandagavond van 19.30-22 uur. Rondleidingen op aanvraag. De monstraties op alle werkdagen behalve maandagmiddag en woensdagmorgen. Het is thans niet meer moge lijk om vrouwelijk personeel dat in het huwelijk treedt op grond daarvan zonder meer te ontslaan. In de richtlijnen voor de ontslag- Sen geven (04250-„„241)Idee de kerstvakantie? vergunningen van de arbeidsbu reaus stond: „wanneer het bij de werkgevers usance is het dienst verband met huwende vrouwen te verbreken en van deze usance bij de aanstelling mededeling is gedaan, kan tot het verlenen van een ontslagvergunning worden »n rijstgerechten is de Hol- besloten." landse huisvrouw al aardig be- Deze zin is nu in de richtlijnen dreven. Nasi goreng staat regel- geschrapt en dat betekent dat het matig op ons menu. cn dankzij arbeidsbureau, wanneer het een de buitenlandse vakantiereizen aanvraag moet behandelen voor weten we wat risotto en pilaf het verlenen van een ontslagver- zijn. en we kennen het liehtver- gunning voor een werkneemster teerbare ziekenkostje nasi tim. die in het huwelijk treedt, niet Maar... rijstgereehten staan en meer behoeft te rekenen met vallen met het koken van rijst, bestaande gewoonten bij de Rijst koken is een Kunst. Met desbetreffende werkgever. een kunstgreep achter de scher- Zo'n aanvraag om ontslagver- men. in casu een automatische gunning wordt in de toekomst rijstkoker, volbrengen we die precies behandeld als een andere moeiteloos, aanvraag, dat wil zeggen dat de belangen van -de werkgever bij De rijstkoker is van glanzend het verkrijgen van een ontilag- wit geëmailleerd staal. De rijst vergunning worden afgewogen gaat in de aluminium binnen- tegenover de belangen van de pan samen met de voorgeschre- werkneemster bij het behouden ven hoeveelheid water en een van de dienstbetrekking. druk op de knop doet de rest. muren goed spijkerbaar. Van al les over betonnagels. pluggen, schroeven, dat laatste in baksteen, beton, kalkzandsteen, bims- en drijfsteen, of gipsplaten, zo leren we wat in welke muur kan. Vakkennis Schilderen feest der elkaar. De uitkomst vermenigvul digen met 100,125, of 150, al naar gelang de kamer gunstig, minder gunstig of ongunstig is gelegen. Bij de uitkomst het getal 3000 tel len en we hebben zo ongeveer de capaciteit die we ten minste voor de kamer nodig hebben. Gunstig gelegen is het stokende buren links en rechts, onder en boven. Ongunstig kamers op het noor den, geen stokende buren, bui tenmuren. Een béétje overcapa citeit van de haard kan geen kwaad. Met een te kleine haard stoken we veel en hebben het nog koud, en de haard kan er niet tegen. Hoe de verzorging van alle soorten kachels is lezen we ook in deze pocket, alsmede over de isolering. Een gezin van vier personen produceert iedere week 41 liter water. Wanneer dat niet weg kan (het hangt als damp in huis) condenseert het. Luch ten dus, met ventilator of open raam. Een zolder zorgt voor idea le ontludhting: Ihet houten dakbe schot laten zoals het ds dus, en er geen dampwerende laag op aan brengen. Halve werk Goed gereedschap is het halve werk. Iedere huisvrouw moest ei genlijk net zoals een schaar en een broodmes, ook beschikken over hamer, nijptang, schroeve- draaier en handboormachientje, met bijbehorende hout- en steen- boortjes. Er zijn maar weinig Gebakken vis is gezond eten. Vis levert hoogwaardig eiwit dat goedkoop is bovendien, iets om over na te denken nu we na de feestdagen weer wat zuinig aan moeten om rond te komen. Veel huisvrouwen schrikken van visbakken terug, het hele huis ruikt ernaar en we moeten de keuken nog nasoppen. Van daar de populariteit van gebak ken vis. die we kant en klaar in de winkel kunnen kopen. Maar thuis dient dit smakelijk ge recht weer opgewarmd te wor den. Het kan geheel reukloos, als de vishandelaar zijn gebakken vis sen, zodra deze afgekoeld zijn. per vis in aluminiumfolie zou verpakken Later kunnen de ris sen dan in de oven opgewarmd worden. Zo gaat er niets van de smaak verloren, we houden scho ne pannen en handen. Bijzonder goed voor deze behandeling lenen zich schol, tong en bot. Gepa neerde stukken kabeljauw en schelvis vonden wij wat droog worden. feesten? Vergeet het maar als u ziet hoe plafonds van keukens kunnen bladderen en er „zakken" aan de deuren kotnen. Brengt u toch de moed op, vergaar dan eerst de nodige vakkennis. Onder grond voorbereiden, welke kwas ten, welke grondverf, waarom hoogglans of matglanzende lak? Wat kun je met een verfroller doen? Hoe verf je boven het hoofd? We komen het allemaal aan de weet, ook dat oude kalklagen allemaal verwijderd moeten wor den als we met muurverf aan de gang gaan. Dan wel ademende muurverf op kunstharsbasis, voor bad, douchechel of keuken. Voor het schilderen van metaal is weer een andere verf nodig (wist u *t?). O ja. en bij het verven van buizen gewoon een stuk karton tussen buis en muur houden. Verflucht? Niet laten tochten! Snijd een enorme ui in tweeën en leg die In het geverfde ver trek. 't Is maar een weet. Een streng regime, dames, daaraan dienen we ons te houden ah we slank willen worden of blijven. Een regi me waarbij niet meer dan een bepaald aantal calorieën wordt geconsumeerd. Daarvoor bestaan tabellen, die ruwweg aangeven hoeveel calorieën bepaalde voedings middelen bevatten en hoeveel de gebruikster of gebruiker bij een bepaalde lengte, ge wicht en leeftijd, daarvan zal mogen genieten zonder vrees om aan te komen. Eén vraag blijft daarbij buiten beschouwing, namelijk wat er met die calorieën gebeurt. Het spreekt vanzelf dat een vrouw die hard werkt meer voed sel (calorieën!) nodig heeft dan een die haar tijd in betrekkelijke ledigheid doorbrengt. Om dit uit te maken hebben twee Engelsen, een vrouw en een man, zich on derworpen aan een rigoureuze en verre van eenvoudige proef. Ze verrichtten hun normale bezighe den terwijl ze waren toegerust met meetapparatuur om het ver bruik van voedingsmiddelen te bepalen. Dansen Brenda, de vrouw in het spel, lang 1.55 m. bij een gewicht van 55,5 kg, bleek ruim vier calorieën per minuut te verbruiken voor het opmaken van de bedden, bij na drri voor andere huishoude- Keuken -a-*#*#*#* Tenslotte nog een vloed van tips over ons domein de keuken. Een bovenlicht dat scharnierend naar binnen klapt is minder koud dan dat naar buiten klapt en heeft meer effect dan een wasemkap. Een ventilator? Door de vakman laten plaatsen; een t.l. buis boven het aanrecht geeft licht op ons werk. Hoe je een verstopte afvoer moet verhelpen, een nieuw kraanleertje bevestigt, wateroverlast bestrijdt bij stren ge vorst, aan de hand van dit boekje worden we een verdienste lijke amateur. U kunt het bestellen door overschrijven van 1.75 op giro 7238 van COOP Nederland. Rot terdam; op het strookje: derde pocket. Gerard Wiegel zorgde voor humoristische plaatjes. GARNALENCOCKTA1L 200 g garnalen, 2 grape fruits, 1'8 I sour cream, 2 lepels cognac. 2 lepels tomaten ketchup, 1 lepel mayonaise, tabasco, wor- chestersaus. peper, zout. peterse lie. paprikapoeder, schijfjes ci troen. Dompel vier coupeglazen tot een halve cm onder de rand in eiwit en daarna in zeer fijn gehakte peterselie. Maak de gra pe fruits schoon en ontdoe de partjes van de velletjes. Snijd ze in tweeën en meng ze door de garnalen. Maak van de sour cream (zure room), cognac, ketch up, mayonaise, tabasco, wor- chestersaus, peper en zout een smakelijke, gladde saus. Leg on der in elk glas een blaadje sla. verdeel de garnalen-grape fruif massa over de vier glazen en schenk de cocktailsaus er over. Het verwarmingselement zorgt ervoor dat het water verdampt. Wanneer dat gebeurd is, schakelt de pan zichzelf uit: klaar. Een controlelampje waarschuwt dat het zover is. In de koker kan men ook overgebleven rijst op warmen. Handgrepen en bodem van de pan zijn hittebestendig. De rijst koker wordt geleverd in twee uitvoeringen. De kleinste heeft ruimte voor een pond, de grotere voor negenhonderd gram rijst plus het water dat erbij hoort. U weet wel, twee kopjes rijst op drie kopjes water. De kleinste kost bijna vier. de grote rijf tientjes. Wie van rijst met boter-en-suiker houdt (kin deren zijn er dol op!) kan zelfs met de pan op tafel koken. WE mijmeren voor 't laatst over het beroep huisvrouw. „De burgerlijke stand moest er maar eens over denken, hoe al die beroeploze huisvrouwen verlangen naar een erkend beroep", meent mevrouw J. C. te A. Volgens mevrouw N. V. te P. is huisvrouw geen beroep, maar roeping. Ve len lopen die roeping mis, zegt ze. „Er zijn moederlijke vrou wen die ongehuwd blijven. Maar er is werk te over om hun liefde aan kwijt te kun nen. Denk eens aan weduw naars. Als er liefde is voor het huishouden en de kinderen, mag het salaris wel wat min der zijn. Ik deed de huishou ding voor mijn zwager toen mijn zuster was overleden. Er waren vijf kinderen van ne gen jaar tot drie maanden. Als er nieuwe kleren moesten komen, ging mijn spaarpot er wel eens aan. 'k Heb er nooit spijt van gehad..." Deze leze res zet huishouding voorop, dan pas kinderen. Voorrechten Mevrouw J. van H. te D. stelt haar voorrechten boven aan: „Je hebt als huisvrouw heel wat meer voorrechten dan de man. Wij kunnen thuis ons werk verrichten en een man moet iedere dag de deur uit. We kunnen thuis ons werk zelf indelen. Een vrije zaterdag heb ik net zo goed als de an dere huisgenoten; het werk doer, we samen (de kinderen zijn 17, 14 en 12 jaar). Na zo'n weekend ben je 's maandags weer heerlijk uit gerust: ik vind het fijn huisvrouw te zijn en zou niet anders willenHet werken met de Franse slag leren veel huisvrouwen pas op oudere leeftijd, zeggen ons vele leze ressen. Maar ons staan nu ve le hulpmiddelen ten dienste. Zuinig zijn met je zeem. éénmaal per week de deur uit (om naar de kerk te gaan) en blij zijn als je 's zaterdags nog vijftien cent in je portemon nee had. dat is er niet langer bij. „Toch hebben wij meege werkt aan de vorming van staat en maatschappij", zegt mevrouw O. te B. en ..een huis zonder huisvrouw lijkt een kamer zonder tafel". Vorige eenw „Ikzelf ben nog uit de vori ge eeuw en ongehuwd", aldus mejuffrouw P. M. In d. H. „en werk sinds mijn dertiende jaar in de huishouding. Dhr. S. te R. leeft zeker nog in de tijd van Jacob Cats. Alles is veranderd, maar daarom niet slechter dan vroeger. Wij ou deren moeten ons maar aan passen aan deze tijd en ge woonten. De jongeren moeten maar niet afgeven op de oude tijd toen er zoveel onnodig werk gedaan moest worden. Er was voor mij toch genoe gen in. en.... ledigheid is des duivels oorkussen." Ode Mevrouw J. B. te M. schrijft een ode over haar beroep. „Niet dat ik volmaakt was maar ik deed wat mijn hand vond om te doen." Zij pleit ervoor, zeker één avond in de week voor eigen ontspanning te houden. Een verrijking voor jezelf, een stimulans voor de kinderen om zelfstan dig te zijn en de man kan eens heerlijk de baas zijn." „Vak" Mevrouw P. B. te Z. heeft het over „vak". Daarbij hoort een vakdiploma. Theorie en praktijk hebben de vakman die status bezorgd. Is het huisvrouw zijn een vak? On getwijfeld. Maar. voor het sluiten van een huwelijk wordt geen diplopia gevraagd en daarom zal het wel nooit erkend worden bij officiële gelegenheden. Ervaring, in zicht en een goed voorbeeld maken van een eenvoudig moedertje een meesteres in haar vak. Een leerplan zal nooit kunnen voorzien in alle onvoorziene moeilijkheden en onmogelijke situaties die een huisvrouw heeft op te lossen. Toch, 't gebeurt! Vakkennis! Een heel mooi vak. huisvrouw, waard om er je beste krach ten aan te geven". EHBO-cui-kum ..Een cursus EHBO volgen is raadzaam" vindt mevrouw M. van G. te dH. „Veel huwelij ken stranden omdat de huisvrouw haar huishouden niet goed beheert", meent zij. „Waarom denken veel huisvrouwen zo eng be grensd?" vraagt mejuffrouw D. te H. „Ieder jaar richt een echtpaar voor ons alleenstaan den een kerstdiner aan. voor 4050 personen. Soms heb ik het gevoel dat men denkt, er wordt al zoveel gedaan; een kerstwijding, zus. een middag zo. Men voelt zich niet meer persoonlijk verantwoordelijk. Speur naar eenzamen. Al besef ik best dat oudere echt paren graag met de feestda gen hun kinderen bij zich hebben. Met een financiële ac tie voor de kerk kan men de alleenstaanden ook wel vin den waarom niet als het om ons persoonlijk gaat? Vi-conul Tenslotte het woord aan mejuffrouw C. D. te L. „Wal lees ik toch een vreemde din gen! Eerst een lijst van eisen. Daarop wordt de huisvrouw- door een andere lezer als het ware getest, en ja hoor. vol gens hem slaagt ze. Ze slooft immers van vroeg tot laat? Wie zou dat niet waarderen? Dan weer vrouwen die het al lemaal weer zo fantastisch or ganiseren. Ze maken van één dag er drie. bakken, braden, naaien japonnen, voeden hun kinderen op on wie weet wat ze allemaal nog meer doen (zaak, bedrijf of baan). Ik word er gewoon een beetje verslagen van. Heeft nu nog nooit iemand een huisvrouw meegemaakt, zo'n gewone zal ik maar zeg gen. Niet zo knap. ook niet van uiterlijk, een beetje on handig. ook wel wat slordig. echt niet altijd precies op tijd thuis en met veel meer van die wankele eigenschappen. En toch. Hun huisgenoten zijn trots op ze, de kinderen, dol op die moeder die altijd van alles kwijt is en die ze 'n beetje in bescherming nemen, 't Leven is niet werken van vroeg tot laat. Er is ook zoiets als spontane belangstelling voor en verbondenheid met elkaar. Dat is bepalend. Dat is de sfeer die de huisvrouw, gesteund door haar man, in een gezin brengt. Dan zijn er nog vervelende werkjes en dagen waarop de kinderen lastig zijn, maar 't is alles anders. Kijk: de bank vol kranten, speelgoed op de vloer, een hoekje van de tafel met 'n bordje, achter een pul op de schoorsteen een bundel brieven, in de keuken een to renhoge afwas en een kleine wat kinderlijke huisvrouw daartussen, die aandachtig luistert naar belevenissen van de zoon die haar boven 't hoofd groeide. Vanavond zit ze nog zo. in tussen zijn anderen en haar man thuisgekomen en vinden bij haar een aandachtig ge hoor. Een wereldje waar zo op 't oog nog wel wat verbeterd kan worden, maar een punt van rust en aandacht om ja loers op te zijn!" Vader Hoe zal de huis-vader zo'n toonbeeld vinden? Blij met z'n aandachtig vrouwtje of geïrri teerd om de troep in de keu ken? Enfin, we borduren nog even voort op onze verhoudin gen in 't gezin en daarbuiten nu vanuit het gezichtspunt van de huis-vader. Doet u weer allemaal mee? Een nieuw jaar? Een nieuw onder werp in dialoog, waarin naar uw stem geluisterd wordt. lijke werkzaamheden. Trappen- eist zelfs meer calorieën dan bij lopen bleek een van de meest voorbeeld kegelen, veeleisende bezigheden 6,5 cal. per minuut. Dansen bleek een Dus nu maar dansend aan het uitstekend middel om niet dik te stofafnemen. huppelend aan het worden, het eist 4,5 cal. per mi- stofzuigen; en op visite bij vrien- nuut en in tegenstelling tot trap- dinnen die lekker hoog wonen, penlopen danst men vaak ge- behoeven we het koekje niet te ruime tijd op een avond. Dansen weigeren. Garneer de bovenkant met papri kapoeder en zet een uitgetand schijfje citroen op de rand van het glas. GOOFIES 200 g gehakt, 1 fijngehakt uitje, zout, peper, paneermeel, 2 eieren. 100 g belegen kaas, frituurvet, augurk, komkommer. Maak het gehakt aan met het uitje, krui den paneer en 1 ei. Snij de kaas in dobbelstenen, om iedere dob belsteen een laag gehakt, pane ren met ei- en paneermeel-ei-pa- neermeel. Bak de goofies in het frituurvet. Geef er schijfjes au- gurk of komkommer bij. "T"EN jaar is niets. Elke dag is vol kleine propjes bezigheden en een volle prullemand zegt je niets. O wat heb ik het druk roep je honderdmaal, maar een week later wéét je niet eens meer waar mee je het zeven dagen eerder druk had. Daarom zeggen we. al len tot eenzelfde conclusie ko mend, dat de tijd vliegt. Wie zijn tijd verlummelt, proeft misschien nog iets van de schuim taart ruimte; want elk moment kunnen kiezen: wél doen? niet doen? geeft een luxueus gevoel; tijd glijdt, zoals wij alweer zeg gen ..door de vingers"; glijdt wel, maar je voélt hem, traag, weelde rig, hij ligt even in je handen. WIE echter zijn tijd beproeft, uitkoopt, vult och. die raakt nog niet met zijn vingers aan de tijd. die proeft niet van de schuim taart ruimte, maar die IS die ruimte, is uitdrukking en bezig heid en gebaar en gepraat. Denk eens aan gebaar: hoeveel bewe ging in een jaar bij bedden op maken, pannen op het fornuis zet ten, bij het heen en weer van de stofzuiger, de zeemlap. Denk u er eens een filmpje van. boe be lachelijk. al die gebaartjes, op en neer, hier. daar, vlug. Propjes, naamloze propjes in de volle prul lemand van het jaar. Teken eens een huis zoals een zes-jarige dat doet, probeer er eens al het gepraat in te krijgen van dit jaar, de woordjes van thuis, tegen de buurvrouw, .op visites, door de telefoon, ik zie net al. heel het huis zwermt van de woordjes, alweer vergeten na een dag of twee. propjes. Zo ontvliedt ons de tijd. En zeer juist zeggen we dan ook allemaal samen: waar blijft de tijd. Maar wü weten wel waar. Wij weten best dat tijd de som is van deze vluchtigheden cn dat het. maar lijkt of hij „vliedt". Omdat de vluchtigheden z.o weinig van- betekenis zijn. stuk voor stuk. Daarom moeten we zo dikwijls kleine waterdroppels erbij halen die samen de ..trotse" zee vormen, plus dan de kleine korr'len zand. Het detail van elke dag moet het grote geheel van het jaar zijn. moet heten „werk der handen moet niet vergeefs zijn, moet doei en achtergrond hebben. OOMS ligt verdriet als een steen in de pruliemand, soms liggen er scherven, soms zit er een hnt aan de prullemand: een feest, een tijd van groot geluk, van dank baarheid. Maar de som van de be levenissen blijft de inhoud van- die mand. ten aanzien van de tijd zijn al de rijen manden eender. Straks, als het laatste propje er in is, wordt ook de mand van het jaar 1967 toegedekt door een lief hebbend God. Volkomen verzoe ning staat aan het eind van al ons pogen. Als ik dan in het bijzonder aan ons Open-Brief-jaar mag denken, en aan alle vriendinnen die hun tijd creatief, dat is in opdracht van hun Schepper hebben gebruikt, die zich hebben gerept, geweerd, die moe. koud en ziek zijn geweest, moedeloos soms en vol doorzicht een andere keer, die vonden dat ze tekort schoten maar desniette min déden, die faalden maar toch voortgingen, en dat met elkaar, dan mag ik misschien zeggen dat het een goed jaar is geweest. De één heeft een ziek kind. de ander weinig geld; om beurten verliezen we mensen die ons lief zijn; tra giek in onze eigen familie is geen uitzondering en is ze niet bij ons, dan wel bij de buren. Maar toch werden er kinderen opgevoed en zieken verpleegd. Toch maakten kleine korr'len veel zand en was de zee vol van kleine dropp'len liefde. Toch werd er iets voor bejaarden gedaan, al is er nog niet overal tekenles. Toch gingen ouders kinderen begrijpen en leer den pubers dat een dichtge schroefde keel bij het zo op het oog moeizaam volwassen worden opengaat voor gesprek. Hier en daar vonden eenzamen begrip, en soms besefte een andere eenzame dat ze precies zo alleen was als ze zichzelf zag. Brief na brief getuigde van een zich rekenschap geven. Dan recht te zich een rug. Dan werd er weer eten gekookt, dan werd er een saaie juffrouw uit de kerk meege vraagd die ook maar niet par does charmant kon worden Er werd uitgepraat, er werd ook woordeloos vergeven, al naar het viel en de Heer ons bijlichtte. En alle daden vielen als propjes in de mand, ik ken er maar een paar is gekend Zo is het goed. EEN nieuwe mand staat klaar. 1968. We weten het al: als er geen breuk in ons leven komt, wordt het weer hetzelfde. Doen. laten, vallen, opstaan. Hoogte en diepte. Leuke ontmoetingen, egale dagen (waarop het regent». Risico en zekerheid. Luiheid maar al te vaak. meer om te denken dan om te doen, en geestelijke vaardigheid en veerkracht. Strijdlust en com promis. Angst en vrijheid. Kramp achtigheid en ontspannen-zijn. Het ligt alles in Gods hand, ple gen we dan te zeggen. Heel mooi. maar wij mogen van Hem met onze hand de propjes maken. Mag ik u wensen dat de ene hand weet heeft van dc andere? De mand krijgt u voor niets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11