Wateroverlast in Tiel aSBSjSSSS» raus wil vredesmissie naar Hanoi sturen Tonnenzwendel in hoofdstad ontdekt Goedkeuring Johnson \ader doodt 4 dochters STEENFABRIEK GEÏSOLEERD Hulp taxichauffeurs Twee jaar cel voor fraude Schaaktornooi in Hastings van start Ambtenaren komen in krot kijken DONDERDAG 28 DECEMBER 1987 T-j J T Gillette verkreeg VATIKAANSTAD Paus Paulus zou na zyn besprekingen met de Amerikaanse president Johnson hebben besloten een vredesmissie naar Hanoi te stu ren. Deze missie moet trachten de by het conflict betrokken par tijen rond de confercntietafel te hrcgen. Dat meldde gisteren het in Turijn verschijnende blad La Stampa, dat gewoonlijk uitste- Zoals overal geniet de jeugd van het water, dat hier met grote kracht over de dijk de polder instroomt. In Amerika JONESBORE/VS Earl Clinton Watson heeft gisteren zijn vier doch tertjes vermoord op een stille afgele gen plek even buiten Jonesbore, in de Amerikaanse staat Louisiana. Twee dochters doodde hij met een geweer, de andere twee werden ge wurgd. De vermoorde kinderen zijn Tine Charmine (9), Karen Hope (8), Margaret Wendy (5) en Faith Erline (3). Nadat hij zijn daad had gepleegd was Watson naar het lijkenhuis gere den, had de kinderen in de auto ach tergelaten en was zelf in de wachtka mer gaan zitten waar hij werd gear resteerd. De man werd zes weken geleden ontslagen van psychiatrische behandeling. (Van onze correspondent) TIEL Kregen de Limburgers tijdens de kerstdagen veel last van het water uit de sterk gewassen Maas, de inwoners van Tiel en omgeving weten sinds maandag hoe snel een polder van ruim 800 hektare kan onderlopen. Het water in de Waal steeg Eerste Kerstdag met ongeveer tien centimeter per uur, totdat 's avonds de grote polder tussen Tiel en Echteld onder water verdween. Veel hazen en konijnen moesten deze plotselinge overstroming met de dood bekopen. Enerzijds door het water, anderzijds door jagers, die de vluchtende dieren neerschoten, omdat de jacht nog open is. De steenfabriek is geheel van de buitenwereld afgesloten en kan alleen nog maar met een boot vanaf de vas te wal worden bereikt. Op de uiterwaarden van de grote Prins Willempolder ligt een zandde- pot. Met man en macht begon men de echter niet lang. Het water steeg zo snel dat de vrachtwagens hun werk moesten staken. Met het oog op de hoge waterstand wordt -de veerdienst over de IJssel tus sen Wij he en Heerde vandaag om 18.00 uur gestaakt. I kend is ingelicht over Vatikaan- j se aangelegenheden. Ook andere Italiaanse kranten i hebben melding gemaakt van de vredesmissie. Het Romeinse blad Momento Sera wist zelfs te melden dat de missie zal worden geleid door mgr. George Hüssler, hoofd van de Duitse afdeling Caritas Internatio- nalis, een rk charitatieve organisatie. Mgr. Hüssler is al eerder in Noord- Vietnam geweest. Hij heeft in 1967 Hanoi bezocht en was -de eerste rk kerkelijke functionaris die sinds de verdeling van Vietnam in 1954 naar de Noordvietnamese hoofdstad is ge stuurd. Volgens de Italiaanse kranten zou Johnson paus Paulus hebben ver zocht te bemiddelen in de kwestie van de krijgsgevangenen die door de Noordvietnamezen slecht worden behandeld. De paus zou zijnshrdl voorgesteld via het contact dat hier bij zou ontstaan met de Noordviet- namezen de onderhandelingen voor de vrede voor te bereiden, aldus de kranten. Het feit, dat Johnson naar het Vatikaan kwam precies een dag na- j dat de paus weer had opgeroepen j tot het staken van de Amerikaanse bombardementen wordt door de Italiaanse pers gezien als een bewijs, dat Washington bereid is paus Pau- lus alles te laten doen waartoe hij 1 in staat is. Bovendien, aldus de I kranten, heeft de paus al meermalen j verklaard een actievere rol te willen spelen in het zoeken naar de vrede in Vietnam. Een woordvoerder van het Vati kaan heeft de berichten in de pers echter categorisch ontkend. Wat La Stampa meldde is speculatief, aldus de woordvoerder. „We weten niet meer dan wat in ons communiqué is gezegd over de ontmoeting tussen de Amerikaanse president en de paus", zo zei hij. De Zuidvietnamese president Thieu zei gisteren dat een coalitie regering met de Vietcong, „dat wil zeggen met de communisten", gelijk zou zijn aan zelfmoord. Ook had hij president Johnson verzekerd de Vietcong niet als vol waardige partner te zullen aanvaar den. Johnson zou het met hem eens zijn dat de Vietcong slechts een werktuig van Hanoi was. in Brauii AG DEN HAAG De Gillette Compa ny, waarvan het hoofdkantoor in Boston is gevestigd, heeft een meer derheidsbelang in Braun AG te Frankfort verkregen. Vijftig miljoen dollar in geld en aandelen werd voor het aandelenpakket, dat van de voor naamste aandeelhouders werd over genomen, betaald. Dit werd bekend gemaakt door de voorzitter van de Raad van Bestuur van Gillette, Vincent C. Ziegler. Het is het resultaat van een bod, dat Gil lette 17 oktober jl. deed. Gillette heeft nu een belang van 8a procent in Braun verkregen. Braun AG is een Duitse fabrikant van elec- trische, electronische en fotografische artikelen. De netto omzet van alle Braun-on- dernemingen tezamen was in het boekjaar oktober 1966 september 1967 ongeveer 69 miljoen dollar, of Richard Kasten, één van de twee Nederlandse vertegenwoordigers in het tennistornooi om de Coupe Bi- vort, is woensdag uitgeschakeld. Een van de laatste vrachtwagens, die er nog in slaagde zand uit het depot te halen. Internationale oplichters gegrepen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amster damse recherche heeft giste ren twee internationale zwen delaars gearresteerd, die in de hoofdstad met vervalste chèques inkopen deden. Ze zijn waarschijnlijk lid van een grote bende. i werkten met echt lij kende travelercheques van de Cana dian Imperial Bank Commerce in Toronto. De totale „waarde" hiervan bedroeg bijna 200.090 dollar. Interpol had echter geen inlichtingen over het mogelijk vals zijn van deze che ques. Omdat enkele banken, juweliers en bonthandelaren min of meer tege lijkertijd bij de politie in Amsterdam meenden valse cheques te hebben ontvangen ging de recherche in de hoofdstad aan het werk. In een juwelierszaak hadden de aanbieders gezegd in Carlton te logeren, nadat ze zich hadden gelegi timeerd met een Amerikaans en een Italiaans paspoort. In een modezaak werd echter weer Hilton genoemd. Gewapend met het signalement werkten de politiemannen verder. Ze ontdekten dat in Hilton inderdaad j I twee mannen verbleven die aan de opgeschreven persoonsbeschrijvingen beantwoordden. De portier van Hilton wist dat ze juist met een taxi vertrokken waren. Zelfs het taxinummer kon hij noe men: 584, deze taxi is met hulp van taxichauffeurs gauw gevonden. Hij stond te wachten aan de NZ Voor burgwal voor het telecommunicatie- gebouw. De passagiers telefoneerden. Zonder veel moeite werden de mannen ingerekend. Het zijn twee Italianen: de 33-jarige koopman E. F. en de 26-jarige tolk G. P. M. Ze ble ken cheques tot een waarde van enkele duizenden guldens te hebben verzilverd. Verder hadden ze al vele duizenden guldens op zak bij bin nenkomst in Nederland. Het lijstje bestellingen dat ze in de hoofdstad hadden afgewerkt was lang. Echter moest praktisch alles nog bezorgd worden. In vele zaken was alvast handgeld gegeven. LEEUWARDEN De 55-jarige W.K., voormalig procuratiehouder bij de Amro-bank in Dokkum, is giste ren veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. De eis was 2Vz jaar. De veroordeelde maakte zich in een periode van twaalf jaar schuldig aan verduistering van gelden en fondsen, toebehorend aan cliënten van de Amro-bank. Er was een be drag van twee ton mee gemoeid. Doordat K. de gaten steeds weer pro beerde te stoppen, bleek er tenslotte ongeveer tachtig mille te zijn ver dwenen. Griek nog voortvluchtig Gevangenen uit cel ontsnapt MAASTRICHT De dertigjarige Griek Sarantis Gramatopoelos. die vannacht uit het huis van bewaring in Maastricht ontsnapte, is nog voort vluchtig. De Duitser, die tegelijker tijd wist te ontkomen, kon enkele uren na zijn ontsnapping worden ge grepen. De gevangenen sloegen een ruit in I hun cel kapot waarna zij zich langs aaneengeknoopte lakens langs de buitenmuur van het huis lieten zak ken. De Duitser liep bij zijn ontsnap- ping verwondingen op. De Griek wachtte op zijn uitleve ring. Hij was aangehouden wegens I landloperij. GENEVE Als gemeenschappe lijke arbeid van orthodoxe, protestant se en rooms-katholieke theologen zijn de eerste twee delen verschenen van de Internationale Oecumenische Bi bliografie. De redacteuren, de Duitser dr. Hanfried Krüger, en de Zwitser se prof. dr. Stefan Pfürtner, hebben de eerste exemplaren persoonlijk aangeboden aan dr. E. C. Blake en aan kkrdinaal Bea. De nu verschenen delen geven deels uitvoerige recensies van circa 3450 boeken en tijdschriftartikelen van oecumenische importantie uit de jaren 1962 en 1963. Russische kritiek op Th. de Vries DEN HAAG De Russische dich ter Dolmatovsky oefent in het Russische literaire weekblad Litera- toernaya Gazjeta felle kritiek op de Nederlandse schrijver Theun de Vries. Hij deelt hem in bij het hand jevol zielige mensen die. verblind door anti-sowjetisme. de werkelijk heid uit het oog verloren hebben. Dolmatovsky's kritiek is vooral ge richt op het artikel van De Vries „Communisme in 1967". dat op 24 no vember in „NUB", het blad van de Nijmeegse universiteit, werd afge drukt. Dolmatovsky schrijft dat hij bij een bezoek aan Nederland nog meer anti-Russische verklaringen van De Vries heeft gezien, die volgens hem het tegengestelde waren van wat De Vries enige jaren geleden schreef. ..Een persoon die van principes verandert, kan nauwelijks verwach ten door zijn tijdgenoten en toe komstige generaties gerespecteerd te worden", zo meent de dichter, die er tevens aan herinnert dat de schrijver toch in staat was een boek te schrij- ven als „Het meisje met het rode haar". Een recent boek van Theun de 1 Vries echter „Het wolfsgetij", had Dolmatovsky in een boekwinkel Ie Amsterdam opzij geschoven omdat hij zich niet kon verenigen met de j inhoud. De hoofdpersoon van het boek, een meisje, wordt de maitresse j van een SS'er en verraadt haar !j broer, die bij het verzet is, zo schrijft de Rus, in het door Tass aangehaalde 1 artikel. Basketbalteam won van West-Duitsland BREMERHAVEN Woensdag zijn de kwalificatiewedstrijden voor de groepsindeling van het vierde inter nationale basketbgltornooi in Bre merhaven gespeeld. In de eerste wedstrijd zegevierde de Nederlandse ploeg verrassend met 3025 over het Westduitse a-team. Een tweede wedstrijd tegen een Westduits selec tieteam leverde een 3935 overwin ning voor Nederland op. HASTINGS In de eerste ronde van het jaarlijkse schaaktornooi in Hastings zijn in de ereafdeling op twee na alle partijen afgebroken. In remise eindigden de partijen tussen de Russische kampioen Leonid Stein en de Roemeense kampioen Gheor- ghiu en die tussen Keene, 'n student uit Cambridge die tweede geworden is bij de wereldjeugdkajnpioen- schappen 1967. en de Tsjechische grootmeester Holt. Voor het tornooi, dat 6 januari ein- I digt, hebben 270 spelers uit meer dan 20 landen ingeschreven. Voor het eerst wordt het tornooi gehouden on der auspiciën van de Londense Ti mes. Jan Timman verloor in Niemeyertornooi GRONINGEN Woensdag is in Groningen het zesde internationale Niemeyer Jeugdschaaktornooi begon nen, waarvoor zestien deelnemers uit veertien landen hebben ingeschreven. Het tornooi duurt tot 8 Januari. In de eerste ronde leed Jan Tim man een nederlaag tegen de Duitser Meder, won Ligterink van de Belg Mulders en verloor Boersma zijn partij tegen de Spanjaard Hostalet. De resultaten van de eerste ronde waren: Hostalet (Sp) Boersma (Ned) 10; Jacobson (Den) Jerzy (Polen) 10; Mulders (Belg) Ligte rink (Ned) 01; Karpov (Rusl) Schaufelberg (Zwits) 10; Moles (Ierl) Zara Dan (Roem) 01; Fu- cak (Z.-Sl) Tate (Eng) ''2—V2; Me der (Did) Timman (Ned) 10; Jo- cha (Hong) Dudek (O-Dld.) 10. Brubeck-kwartet uit elkaar PITTSBURGH Het beroemde kwartet van de Amerikaanse jazz pianist Dave Brubeck heeft dinsdag zijn laatste concert gegeven. De vier musici (Brubeok, Paul Desmond, Joe Morello en Gene Wright, resp. piano, sax. drums en bas) zijn het vele reizen moe. Met zyn vrouw en zes kinderen trekt Dave Brubeck zich terug in Wilton, Connecticut, waar hij zich op het componeren wil toeleggen. Desmond' is van plan een «boek te schrijven over het kwartet, dat ze ventien jaar geleden in San Fran cisco werd gevormd. Er zijn een miljoen grammofoon platen van de groep verkocht. De vier willen voor opnamen dan ook nog wel weer eens samen spelen. NA ARTIKEL IN KERSTNUMMER (Van een enzer verslaggevers) DEN HAAG Het artikel „Kerst in krot" in ons kerst nummer, waarin de erbarme lijke huisvesting van een ge zin aan de Haagse Eland straat werd beschreven, heeft tot gevolg gehad, dat twee ambtenaren van bouw- en woningtoezicht op bezoek zijn geweest bij de bewoonster, mevrouw Van Loo. En dat was niet de enige reactie. Er was ook een lezer, die spon taan dekens aanbood voor de zes kinderen, die op een ijs koude en tochtige zolder moe ten slapen. Mevrouw Van Loo heeft Inmid dels te kennen gegeven die dekens niet nodig te hebben, maar wél te hopen, dat het bezoek van de Haagse ambtenaren na negen jaar verlichting zal brengen in haar wo ning-misère. Overigens hebben deze ambtena ren in eerste instantie verklaard geen lekkage te hebben ontdekt. Een verklaring, die door mevrouw Van Loo fel wordt bestreden. „Op tenminste drie plaatsen is het dak zo rot, dat het als het regent water doorlaat. We hebben het bed van de jongste moeten verplaatsen omdat het nat was geworden". Ook bij ons (tweede) bezoek bleek, dat het dak op verscheidene plaatsen lek was, zodanig, dat men er dwars doorheen kijkt. Zoals ge meld, heeft men de tocht enigszins proberen tegen te houden door het plafond van de vliering met kran ten te beplakken. Maar dit heeft MEVROUW VAN LOO „We hopen nog steeds niet of nauwelijks gebaat. De kran ten laten los en op de zolder hangt een geur van rottend hout. De huiseigenaar kan er weinig aan doen omdat de woning in een zo slechte conditie verkeert, dat alle daaraan gespendeerde geld in feite is weggegooid. „De toestand is on houdbaar". Zégt mevrouw Van Loo, „zeker met zes kinderen thuis. De oudste is met Kerst gewoon naar m'n moeder weggelopen omdat zij het thuis niet kon uithouden". Ze is nu van plan opnieuw naar huisvesting te gaan voor een nieu we poging om een nieuwe woning te krijgen. „Het wordt de zoveelste keer", zegt zij. „vurig hoop ik. dat men nu eindelijk eens naar me wil luisteren". Stadsbrommer bij vrouwen favoriet AMSTERDAM Uit een schrifte lijke enquête onder een representa tieve groep bromfietshandelaren is gebleken, dat in het tweede kwartaal van dit jaar ruim zeventig procent van het aantal verkochte bromfietsen bestond uit zogenaamde stadsbrom- mers. Vooral vrouwen en meisjes hebben voorkeur voor de lichte stadsbrom mer. Van de kopers van dit laatste type bestaat ruim tweederde deel uit vrouwen en meisjes. De informatiedienst van de RAI-bromfietsenafdeling meent dat steeds meer mensen de stadsbrom- mers prefereren boven het openbaar vervoer. Een 21-jarige Amerikaanse student, David Ross uit New Orleans, werkte tweeëneenhalf jaar aan dit sportwagentje van plywood op een VW-chassis. Het resultaat mag er zijnl Fort Rhijnauwen niet opruimen UTRECHT De Stichting Recrea tie heeft minister Klompé gevraagd alles in het werk te stellen om het fort Rhijnauwen bij Utrecht te be houden voor zijn recreatieve functie. De Stichting wil ook waarborgen hebben, dat het fort ongeschonden blijft en dat niets verloren gaat van zijn grote historische waarde. Minister Klompé antwoordde vori ge week op Kamervragen, dat zij niet bij machte is te verhinderen dat op de binnen- en buitengronden van het fort in verband met de mogelijke op richting van een sterrenwacht reeds wordt gebouwd. Militairen gebruiken het fort om onder meer in de gewelven grote hoeveelheden munitie te demonteren voor ze worden afgevoerd naar zee. Het fort dateert uit 1867-1869. Het was met zijn bomvrije kazerne in zijn tijd niet alleen de grootste, maar tevens een onneembare Nederlandse vesting. Het fort is nog in zeer goede staat. Invoering ademtest bleek een succes LONDEN Door de invoering van de ademtest zijn in Engeland minder verkeersongelukken voorgekomen dan vorig jaar. In de vijfdaagse Kerstperiode verloren 98 mensen het leven. 60 minder dan het vergelijkba re totaal voor vorig jaar. Er deden zich 3.931 verkeersongelukken voor. 1.861 minder dan in 1966. Minister van vervoer mevrouw Barbara Castle noemde de teruggang van het aantal ongelukken drama tisch, maar moedigde alle ver keersdeelnemers aan het hele jaar door te werken aan vermindering van het dodental op de weg. ANTWERPEN Nederlandse ren ners hebben zaterdagavond in het sportpaleis van Antwerpen, ten aanschouwe van 7000 toeschouwers, successen geboekt. Koopman en Jansen wonnen in een tandem wedstrijd en in de Olympische ploe- genacntervolging ging de zege naar de ploeg van Olympia (Amsterdam), gevormd door Van de Ruit, Helsloot, Jansen en Loevesteyn. Bij de profs moest Piet Oudkerk in een wedstrijd achter Dernies de overwinning aan de Belg Verschue- ren laten. Oudkerk werd derde, Ge rard Koel zevende en Jo De Roo achtste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5