OPKOMSTPLICHT MOET WORDEN AFGESCHAFT g&fft Intern conflict tussen leden Griekse junta Leven in '68 3,3% duurder Commentaren Advies meerderheid commissie-Berger ■>t Met bierfles broer (53) doodgeslagen Caiïfctoui,soep... die is pas lekker! JORDAANBEWONERS ZO ZIJN WE NIET Griepgolf bedreigt Nederland TEEKENS TflST-TOE Donderdag 28 december 1967 48ste jaargang racteur: F. DIEMER >ofdred»cteur: Dr. E. Di< loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Kti (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Afschaffing van de opkomstplicht bij "ver- p|i:sg*iezingen bepleit de grote meerderheid van een commissie, wier z Jrapport minister Beernink aan het parlement heeft aangeboden. Eén commissielid wil de plicht handhaven, een ander wil een iroef nemen. De regering heeft nog geen standpunt bepaald. Argument van de meerderheid: ,,De kiezers van nu zyn mon- lige mensen, voor wie de opkomstplicht uit de tyd is." De meerderheid van de commissie ■lie onder leiding stond van de Gro- ■lingse burgemeester J. J. A. Berger, ■neent dat de redenen om de op- ■[omstplicht te handhaven zijn ver- Irallen. Het komt slechts in weinig levallen tot strafvervolging bij het j liet voldoen aan de opkomstplicht. jiovendien moeten diverse kiezers tiaar de stembus komen, die dan uit !j iregeligheid op negatieve wijze hun jevoelens bij de stembus gaan uiten. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Bovendien zullen de partijen tot grotere activiteit geprikkeld worden als de opkomstplicht vervalt. Maar het belang van de verkiezingen wordt vijftig jaar na invoering van het algemeen kiesrecht ten volle beseft. De opkomstplicht is uit de tijd. Minderheid O Mr. F. Korthals Altes vindt dat de opkomstplicht moet worden ge handhaafd vanwege een juiste afspiegeling van de gevoelens van de kiezers. R Dr. I. N. Th. Diepenhorst heeft op zichzelf geen bezwaar tegen ophef fing van de opkomstplicht, maar zou liever eens willen zien hoe dit in de praktijk zal werken. Hij bepleit in voering van een periode van bijvoor beeld vier jaar, waarin wordt nage gaan hoe veel kiezers zonder op komstplicht naar de stembus gaan. Hij wil de grens leggen bij een op komstpercentage van 70. De meerderheid van de commissie acht dit te veel een bevoogdingsge- dachte. Bovendien meent zij dat het niet mogelijk is om een wetsartikel tijdelijk buiten werking te steller.. Partijen De commissie meldt dat de PvdA, ARP, D'66. Boerenpartij, CPN, PSP, SGP en GPV voor afschaffing van de opkomstplicht zijn. De CHU is tegen en de KVP en VVD hebben zich niet duidelijk over deze kwestie uitgela- Bij het vervallen van de opkomst plicht zal de belangstelling voor de samenstelling van bepaalde organen gering kunnen worden. Om dit te voorkomen adviseert de commissie dat op één dag verkiezingen voor twee vertegenwoordigende lichamen moeten worden gehouden, bijvoor beeld voor gemeenteraden en Provin ciale staten. Hiervoor is het gebruik van stern- machines echter noodzakelijk. Gezien het belang van verkiezingen zijn de hoge kosten, die hiermee gepaard gaan, gerechtvaardigd. USQUERT (Gr.) De 43-jarige Jo- han H. heeft bekend dat hij zater dagavond zijn tien jaar oudere broer Harm met een bierfles op het hoofd heeft geslagen. De slag was dodelijk. UTRECHT Ook in 1968 gaan de ko6ten van levens onderhoud omhoog. Het Centraal Planbureau heeft hiervoor al een cijfer geraamd van 3.3 procent. Reeds op 1 januari stijgen de premies voor verschillende sociale verzekeringen, gaan de huren van vele woningen omhoog en zullen van een aantal produkten de prijzen stijgen ten gevolge van hogere omzetbelasting en EEG-maatregelen. Voor werknemers zal in 1968 gemiddeld reeds een loon stijging van 3.3 procent nodig zijn om de reële koopkracht van het loon te handhaven en dus niet achteruit te gaan vergeleken bij 1967. Tokio heeft een vrouwelijke mobiele eenheid gekregen. Charmant geklede politieagentes patrouilleren op scooters. Het voornaamste doel is de bescherming van kinderen in drukke verkeersdistricten. (Van onze soc.-economische redactie) De huren van de naoorlogse wo ningwetwoningen gaan met 4 procent omhoog zonder dat de huurders hier voor een huurcompensatie ontvangen. Het gaat om de woningen waarvoor het rijk nog subsidie betaalt: wo ningwetwoningen gebouwd tussen 1945 en 1966 en particuliere woningen gereedgekomen in de jaren 1960 tot 1966. Kostenverzwarend gaat ook wer ken het vrijkomen van de huren in nog een aantal gemeenten zoals minis ter Schut reeds heeft aangekondigd. De praktijk wijst uit dat vrije huren hier en daar ook huurverhoging in houden. Ten gevolge van de hogere omzet belasting gaan de prijzen van brom fietsen, chocolade, bier, wijn, fris dranken en suikergoed met 4 tot 14 procent omhoog. Voor bier en fris dranken is de stijging het grootst, namelijk 10 tot 14 procent. Het brood wordt 1 maart aan staande duurder als gevolg van EEG-maatregelen. Andere prijzen die onder invloed van de EEG stij gen zijn die voor rund- en kalfs vlees, voor boter, kaas en melk. Moeilijk te berekenen valt de ver zwaring van de gemeentelijke be lastingdruk, maar in vele plaatsen gaan de tarieven omhoog voor riool- belasting, reinigingsrechten en voor watergebruik. Ook wordt de moge lijkheid om ziektekosten als bijzon dere lasten voor de fiscus in minde ring te brengen beperkt. De drem pel van 2 procent van het inkomen of 500 wordt nu 5 procent of 750. De overige kostenstijging betreft voornamelijk de stijging van de pre mies voor de sociale verzekering. De kregen ruzie, die werd aangemoedigd doordat alcohol de ge moederen had verhit. De dokter werd pas maandag ge waarschuwd, waarschijnlijk uit angst voor ontdekking. Drie nachten sliep broer Marcus naast het stoffelijk overschot van Harm. Ongehuwd Behalve de dader en het slachtof fer behoorden tot het gezin nog twee broers en hun 75-jarige moeder. De vier broers waren ongehuwd. Het gezin H. staat bekend als een probleemgezin. In Usquert en omge ving werd hun al geen alcohol meer verstrekt. Toch wisten zij telkens aan de nodige drank te komen, die in huis werd gebruikt. ATHENE/ROME De revo lutionaire raad achter het Griekse bewind zou kampen met een intern conflict tussen gematigde en extremistische elementen. Tot de gematigden zouden premier Papadopoelos. vice-premier Patakos en mi nister Makarezos behoren. De extremisten willen, dat een harde lijn wordt gevolgd. Zij wensen perscensuur en opsluiting van links- gèzinde Grieken. Ook proberen zij de terugkeer van koning Konstantijn zoveel mogelijk te vertragen. Ko ningin-moeder Frederika zou defini tief een residentie in het buitenland (Oostenrijk) moeten kiezen. Papadopoelos, Patakos en Makare zos zouden verzoeningsgezind zijn te genover Konstantijn. Zij zouden ech ter terugschrikken voor een openlijk conflict met de extremisten. De re- volutionare raad, waarvan het be staan pas zaterdag bekend werd. zou achter de schermen de macht in han den hebben. Uitstel Intussen zijn Papadopoelos en Pa takos in het noorden van Grieken land gearriveerd, waar de koning op 13 december vergeefs trachtte het militaire bewind af te zetten. Tijdens hun afwezigheid zal in Athene moge lijk geen besluit worden genomen over de terugkeer van Konstantijn. De vorst komt niet voor in het pro gramma voor de ceremonie op Nieuwjaarsdag. Nieuwjaarswensen zullen in ontvangst worden genomen door „onderkoning" lt.-gen. Georges Zoitakis, die een volledige „hofhou ding van eigen keuze" ter beschik king krygt. Het is echter de vraag, of de leden van het diplomatieke corps te Athene toestemming van hun regeringen zul len ontvangen, op de receptie van de „onderkoning" te verschijnen. Dat Konstantijn voor Nieuwjaars dag zal terugkeren wordt onwaar schijnlijk geacht. Uit Rome komen berichten, waaruit opgemaakt kan worden dat de koninklijke familie zich voorbereidt op een langer ver blijf in Italië. De moeder van de koning en zijn zuster Irene hebben nu een villa buiten Rome betrokken. De twee kin deren van het koninklijk paar be vinden zich ook in deze villa. Het ko ninklijk paar verblijft nog in het am- De arts van de jonge koningin Anne-Marie zei vandaag, dat haar zwangerschap verontrustende sympto men blijft vertonen. De algemene toe stand van de vorstin is bevredigend. Nieuwe houten school verwoest CAPELLE De brandweer stond gisteren voor een hopeloze taak bij de blussing van een houten nood- school aan de Lijstersingel. Binnen een half uur hadden de metershoge vlammen het pas twee maanden in gebruik zijnde gebouw verwoest. De schade loopt in de honderdduizend gulden. Toen de brand uilbrak was alleen de 'W-jarige conciërge, de heer J. Hansen, in het gebouw. Hij pro beerde nog te blussen, maar moest snel ophouden toen hij brandwonden kreeg aan armen en benen. Hij moest later naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht. Het gebouw diende als dépendance van het Marnix-atheneum in Rot terdam. De 150 leerlingen zullen nu totale premie gaat met 1.3 procent om hoog van 34.3 naar 35.6 procent. Van de stijging van 1.3 procent betaalt de werknemer 0.4 en de werkgever 0.9 procent. Alle sociale wetten gelden thans voor iedere werknemer, onge acht zijn inkomen met uitzondering van de ziekenfondswet. Onder laatstgenoemde wet vallen slechts de werknemers met een inko men beneden 13.200 per jaar. De pre mie voor deze wet gaat van 6.8 naar 7.2 procent, waarvan werkgevers en werknemers elk de helft betalen. De premiegrens voor de AOW, AWW en kinderbijslagen is voorts op getrokken van 14.050 per jaar tot 15.350 per jaar. De 0.2 procent pre mieverhoging van de AOW en de ver hoging van de premiegrens betekent dat het maximum premiebedrag voor de AOW en AWW met 163 stijgt tot maximaal 1596 per jaar. De premiegrens voor de WAO. werkloosheidswet en ziektewet blijft waarschijnlijk gehandhaafd op 20.000. De premies voor de werkloos heidswet en ziektewet zijn gemiddel den, zij kunnen in de verschillende be drijfstakken iets uit elkaar lopen. LONDEN Engeland wordt op het ogenblik geteisterd door een uit Ame rika overgekomen Aziatische griep, die nu ook Nederland bedreigt. De Londen- se ziekenhuizen liggen vol met patiën ten. Vooral in het zuiden heeft men van de epidemie te lijden. Tienduizen den Britten konden er vandaag niet door op hun werk komen. Voornaamste symptomen van de griep zijn de snelle stijging van de temperatuur, borst- en keelpijn en soms maagklachten. De hoge tempera tuur en het gevoel van hevig ziek zijn, geven de patiënt de indruk, dat er iets veel ernstigers met hem aan de hand is dan een griepaanval. Vooral mensen, die bronchitis hebben, zijn vatbaar voor het virus. Hoewel in Nederland nog geen spra ke is van een epidemie, zijn er al wel veel gevallen geregistreerd van de nieuwe A-griep, die om zijn kort maar hevig karakter in Engeland „mini-flu" wordt genoemd. Met de feestdagen zeker voor kalfsvlees, heerlijke haasjes, rollades, tongen, rosbief, frican deaus, gerookte tongen, rauwe hammen, oesters, schnitzels, en- tre - cótes, kippen, kalkoenen, lamsbout, ossestaart, fijne vlees- vleesmaalljjd waarschijnlijk worden onderge bracht in de Dr. P. J. Hoedemaker- school. Wellicht is het vuur ont staan doordat spelende kinderen rotjes door een openstaand raam hebben gegooid. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De uitzendende omroepen, tot de NRU op de late avond toe, hebben zich gisteren be ijverd in hun radioprogramma's de bewoners van de Amsterdamse Jor- daan aan het woord te laten over de opvoering van het tot musical opge smukte stuk van Herman Bouber, dat de VARA op Tweede Kerstdag heeft uitgezonden. Algemeen kwamen de bewoners van het geromantiseerde stadsdeel in fel verzet: zij herkenden hun buurt niet in dit ruwe spektakel en ver wezen het woedend naar „de onder wereld". Op zo'n reactie had de VARA zeker niet gerekend, omdat het stuk, dat ontleend werd aan de roman die Querido aan het begin van deze eeuw schreef, door de jaren heen bij het volkstoneel door Bouber op de plan ken is gebracht zonder dat er kritiek werd gehoord. Maar daarbij ging het wel iets anders toe dan in deze tv- bewerking. Opkomen ryE OPKOMSTPLICHT bij verkie zingen, zoals die bij ons thans nog bestaat, behoort tot de zaken waarover men, ieder voor zich, op goede gronden verschillend kan den. ken. Er zijn in de loop van onze parle mentaire geschiedenis dan ook ar gumenten zowel voor als tegen er over te berde gebracht. Men vindt ze nog eens opgesomd in het thans verschenen rapport aan de regering van de daartoe ingestelde advies commissie. Elders in de krant van vandaag geven we van dat rapport een samenvatting. De opkomstplicht zélf is al een wat merkwaardige zaak die iets heeft van een compromis. Opkomstplicht toch is geen stemplicht. Men moet opko men, maar behoeft daarom nog niet te stemmen. Een vernuftig politiek vondstje van destijds, zo zouden we willen zeggen. In een democratisch bestel nu kan men over de materie van de opkomst plicht verschillend denken zonder el. kaar te verketteren. Het is trouwens ook geen bijzonder belangrijke aan gelegenheid. Feit is, dat ons volk, veel hedendaags geweeklaag ten spijt, een redelijke mate van politieke volwassenheid heeft bereikt. Dit argument voeren wij liever aan dan het te gooien op de, soms wat geëxalteerde, politieke belangstelling van het ogenblik, die immers als zodanig weer voorbij kan Ons volk heeft een aanmaning om op te komen in wezen niet meer no dig. Het weet. al ligt het woord plicht ons gewoonlijk minder, iets af van zijn verantwoordelijkheid. En het is bereid daarvoor op te komen. Oók naar het stemlokaal. LONDEN De 57-jarige gezag voerder van het passagiersschip Franconia, Phil Read, heeft in de ha ven van Tanger zelf een lek onder de waterlijn gedicht omdat er geen er varen duikers ter beschikking waren. Read werd geassisteerd door zijn eerste machinist Kenneth King. Het schip, eigendom van de Cunard lines, maakte met 700 passagiers een cruise in de Middellandse Zee. NTS schrapt in VPRO-show pag. Radio/TV HET WEER DE BILT Vanmorgen be vond zich boven het zeegebied bij Schotland een depressie. Het bijbehorend koufront verplaatste zich in de loop van de ochtend voorafgegaan door langdurige regen, over ons land, waarna met westelijke tot noordweste lijke winden polaire lucht onze omgeving binnendrong. De depressie trekt intussen naar de Noordzee, zodat ook morgen de aanvoer van iets kou dere en onstabiele lucht blijft voortduren. In deze lucht komen, naast opklaringen, ook enkele buien voor. Randstoringcn van de depressie kunnen deze buiig heid tijdelijk doen toenemen. DE BILT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, af en toe krachtige, wind tussen zuid west en noordwest. Iets lagere

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1