KONING ZOU TERUGGAAN JAMIN Water in Maas gaat zakken Commentaren Kerst met grote rust op de wegen 3 Griekse amnestie was beperkt Andreas Papandreoe vrijgelaten Per boot naar de kerk Kerstweekeinde in VS eist 684 doden Coaster met 6 man vermist Garrison beschuldigt Johnson l^jjta*&soep...de zon op uw tafel! Woensdag 27 december 1967 48ste jaargang ES ID CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD •tich Is gh*bl«v«n t ir» teghenipostl" De Rollerdimm" [Don»» DublU "Mjse Cowjnf loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Rijke mensen zijn slechts arme mensen die geld heb ben. GIJSEN 0 Soldaten in Bethlehem pagina Kernmerk M tiff lAfttBl» WWmmW* DE BILT Aan de voorzijde van een hogedrukgebied, dat in betekenis toenemend over Scan dinavië naar het zuiden is ge trokken, stroomde met noord oostelijke wind koude lucht naar ons land. Vanmorgen strekte de voorste begrenzing van deze lucht zich van Den Helder naar Nijmegen uit om vandaar naar Polen te lopen. Het vroor in het noord oosten 3 tot 5 graden. Tussen een depressie tussen IJsland en Noorwegen en een hogedrukgebied bij de Azoren staat een westelijke luchtstro ming. Hiermede wordt zachte lucht, waarin temperaturen van 10 graden voorkomen, via de Britse eilanden naar het oosten gevoerd. DE BILT Veel bewolking met tijdelijk regen, in het noord oosten van het land mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Plaat selijk ook mist. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuid west Stijging van de tempera tuur. 28 december: zon op 8.48, onder 16.35; maan op 5.51, onder 13.52. ATHENE/ROME De in Griekenland afgekondigde am nestie voor politieke gevangenen heeft tijdens het lange Kerst weekeinde niet de verwachte massale vrijlatingen gebracht. Wel werden belangrijke figuren als ex-premier Kanellopoe- los en ex-minister Andreas Papandreoe in vrijheid gesteld. De componist Theodorakis zou vandaag uit gevangenschap worden ontslagen. De teleurstelling is gevolg van een verkeerde uitleg van een mede deling van premier Papadopoelos. Deze zei zaterdag dat amnestie zou worden verleend aan „alle beklaag den in de Aspida-affaire, onder wie Andreas Papandreoe, en aan allen die veroordeeld werden wegens poli tieke overtredingen voor en na de revolutie in april, met inbegrip van de componist Theodorakis". Er werd echter onmiddellijk aan toegevoegd dat „alleen de commu nisten die beschuldigd worden van het plegen van misdaden vóór 21 april en degenen, die na die datum bomaanslagen hebben gepleegd, niet onder de amnestie zullen vallen". Tot deze groep behoren blijkbaar ook de ongeveer 2600 Grieken, die op de eilanden Jaros en Yioera ge vangen zitten. Andreas Andreas Papandreoe die inmid dels met zijn Amerikaanse vrouw en vier kinderen is herenigd is de zoon van oud-premier George Papandreoe, die al eerder werd vrijgelaten. Theodorakis verwierf bekendheid door zijn muziek voor de film „Zorba de Griek". De Aspida-groep bestond uit offi cieren, die naar omverwerping van de Griekse constitutionele monar chie streefden. Andreas Papandreoe werd als leider van de organisatie beschouwd. Sprekende over de amnestie zei de premier, dat de communisten die buiten de amnestie vallen, op de eilanden verbannen zullen blijven. Schertsend zei hij, dat Theodorakis muziek voor de revolutie (van de militairen) zal schrijven. De offi cieren die de kant van de koning hadden gekozen tijdens zijn mislukte tegenzet, zijn allen in vrijheid. De 300 gevangenen, die vrijgelaten zijn of worden, mogen geen poli tieke verklaringen afleggen. Ook Andreas Papandreoe moet zich hier aan houden. Hij zou overwegen naar Amerika terug te keren, waar hij vele jaren heeft gewoond. Ver scheidene universiteiten hebben hem een functie aangeboden. Tot de vrijgelatenen behoren uit gevers, politici en gewezen parle mentsleden. In Rome verklaarde ko ning Konstantijn zich verheugd te gevoelen over de amnestie voor poli tieke gevagenen. Hij wist toen echter nog niet met zekerheid, hoe veel gevangenen het Kerstfeest bij hun gezinnen zouden vieren. Voor vervolg zie pag. 2 Voor Andreas Papandreou daagde plotseling de vrijheid. De zoon van de voormalige Griekse premier werd zaterdag uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens zijn vermeende deelname aan het zogenaamde Aspida- complot sinds de militaire putsch van april jl. was opgesloten. Papandreou jr. werd uitbundig door zijn (Amerikaanse) vrouw en kinderen begroet. Overigens heeft de kerst-amnestie van het Griekse militaire bewind aanzienlijk min der personen de vrijheid gegeven dan verwacht werd. MAASTRICHT Het wa ter van de Maas in Limburg begint weer iets te zakken. Dat is ook hard nodig, want in één dag, van 23 op 24 de cember, steeg het water met 3.75 meter. Itteren werd er door in tweeën gesneden. In de Kerstnacht moesten de bewoners van een inderhaast ingezet pontveer gebruik maken om naar de kerk te kunnen gaan. VENLO In de nacht van zater dag op zondag brandde door tot nog toe onbekende oorzaak het jeugd- en parochiehuis in Well in Noord-Lim burg nagenoeg tot de grond toe af. Tegelijk met de inboedel ging ook de kostbare bibliotheek verloren De schade beloopt ongeveer hoderdvijf- tigduizend gulden. MAARTENSDIJK De 19-jarige bromfietser A. J. de Zeeuw uit Hil versum is maandag om het leven ge komen, toen hij steppend de weg overstak en door een auto werd aan gereden. Volgens de automobilist reed de jongen zonder licht. CHICAGO Tijdens het Kerst weekeinde (van vrijdag tot maandag morgen) hebben in de VS 684 mensen het leven verloren bij verkeersonge lukken. aldus de in Chicago zetelende raad voor de verkeersveiligheid. In het voorafgaande weekeinde van vrijdag 15 tot maandag 18 december waren 484 verkeersdoden gevallen. In 1965 eiste het Kerst verkeer het re cord-aantal van 720 doden, in 1966 584 doden. LONDEN In Engeland zijn tij dens de eerste vier dagen van de Kerstperiode bij 2.730 verkeersonge lukken 86 mensen gedood. Vorig jaar kwamen 136 mensen bij 3.699 onge lukken om het leven. RIO DE JANEIRO In Rio de Janeiro heeft het Kerstweekeinde 50 doden opgeleverd, deels door geweld daden, deels door verkeersongeluk ken. Van officiële zijde werd verno men dat in de afgelopen 48 uur 20 personen werden vermoord, twee zichzelf het leven benamen, en 28 het slachtoffer werden van een ver keersongeluk. MEXICOSTAD In de Kerstnacht alleen al zijn in Mexico 52 doden gevallen. 14 van hen werden ver moord, de overigen kwamen om bij ongelukken. Voorts werden 253 personen gewond. BUENOS AIRES Minstens 40 mensen zijn omgekomen en 80 wer den gewond bij branden, overstro mingen en ongelukken tijdens de Kerstdagen in Argentinië. Zeventien mensen onder wie zes broers verdronken en zeven worden vermist nadat een bus werd meegesleurd door het wassende water van de Ta- larivier in de provincie Tucuman. Bij brand na het ontploffen van vuur werk in het noordelijke Formosa kwamen 19 mensen om. VENLO Met vrjj grote snelheid reed zaterdagmorgen op het station in Venlo een uit Duitsland komende goederentrein tegen een stilstaande trein op. De ravage was enorm. Vijf tien wagons vlogen uit de rails vyf ervan werden totaal vernield. Het spoor en de bovenleiding werd over een grote afstand zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Afgezien van de schade aan de vervoerde goederen, wordt het ver lies voor de NS alleen al geraamd op driekwart miljoen gulden. De oorzaak van het ongeval is vermoe- delük et wijten aan een verkeerde wisselstand. De stuw in Grave was gister middag de laatste van de zes stuwen, die werd gestreken. De hoge waterstand was het gevolg van de zware regenval en het vele dooiwater uit de bergen. In augustus was de waterstand bijna 6^2 meter lager. Het water staat 35 centimeter hoog op de yeg door Itteren, vijf kilometer ten noorden van Maastricht. De gemeente had een platte bak gereed liggen, die als pont dienst kon doen. Gis teren werd deze bak door een jeep getrokken, die nog net door het water kon rijden. Stroom De pontveren zijn bijna alle uit de vaart genomen. De scheepvaart, die met de Kerst dagen gering was, heeft veel last van het snelstromende wa ter, ten zuiden van Roermond tien tot twaalf kilometer per uur. Vandaag is de scheepvaart hervat, hoewel veel schippers er een hard hoofd in hadden. In Maasbracht vierden 150 schip- persgezinnen de Kerstdagen, in Wessem verlieten de schepen bij opkomend water de losplaats om in de nieuwe haven een veiliger plaats te kiezen. Maar de door gang onder de brug in Venlo be draagt nog ruim zes meter, hoog genoeg voor de meeste schepen. Beieren Ook elders in Europa kampt men met wateroverlast, vooral in Beieren. De bevolking is ge- waarschuwt voor Oostduitse landmijnen, die door kolkende stromen ver West-Duitsland in gevoerd worden. Honderden mensen zijn ge- evacueerd. In Lichtenfels, Staf- felstein, Ebern en Bamberg zijn in de Kerstnacht vele mensen door het water ingesloten. Tus sen Coburg en Bamberg is het één onafzienbare watervlakte. In Kronach is een vijfjarig jongetje door het water mee gesleurd en vermoedelijk ver dronken. De Rijn trad bij Bonn buiten de oevers, ook was er water overlast in Hessen, Rijnland- Palts en Saarland. BERLIJN De Westberlijner Karl Schroder heeft op eerste kerstdag In de rivier de Havel een karper van 20 kilo en bijna één meter lang gevangen. Hij kon het dier op het droge krijgen, doordat de haak niet in de bek, maar in de rugvin was blijven steken. De karper is le vend en wel in het Westberlijnse aquarium ondergebracht. HAMBURG De Westduitse 348 ton metende kustvafirder Katharina wordt sinds zaterdag in de Oostzee vermist. Een Zweeds kuststation heeft een sos opgevangen, waarin de kapitein meldde dat het schip lek was geraakt, 20 mijl ten oosten van Gottland. Nasporingen hebben nog niets opgeleverd. De Katharina heeft zes man aan boord. LONDEN De 17.543 ton meten de Britse tanker Esso Canterbury is gisteren op sleeptouw genomen na dat ze urenlang hulpeloos voor de westkust van Schotland had rondge dreven. Het schip, met olie op weg van West-Indië naar Zweden, had 's morgens een sos uitgezonden om dat ter hoogte van de Hebriden in een storm de machines waren uitge vallen. De tanker wordt nu naar Bel fast gesleept. Alle 38 opvarenden zyn ongedeerd. IJMUIDEN De 400 ton metende kustvaarder Triton van de rederij Beek uit Groningen kreeg dinsdag ochtend vroeg op 5 mijl ten zuidwes ten van IJmuiden met machinescha- de. De sleepboot Titan van Wijsmul ler slaagde er later in het schip de haven van IJmuiden binnen te sle pen. NEW ORLEANS Jim Garrison, officier van justitie te New Orleans, heeft gisteren op een persconferen tie president Johnson ervan be schuldigd de waarheid omtrent de moordaanslag op president Kenne dy voor het Amerikaanse volk ver borgen te houden. Garrison, die al een jaar lang zoekt naar bewijzen voor zijn stel ling dat Kennedy niet het slachtof fer was van de daad van één enkel persoon (Lee Harvey Oswald), maar van een uitgebreid komplot, be weerde dat Johnson 24 uur na de moord op Kennedy op de hoogte was van de juiste omstandigheden van de aanslag. Hij beschuldigde de federale re cherche (FBI) ervan, op 17 septem ber 1963 door Oswald zelf te zijn ge waarschuwd dat een moordaanslag op de president beraamd werd, maar hier geen acht op te hebben geslagen. Nieutve Chinese kernproef WASHINGTON - China heeft zondag zijn zevende kemproef geno men. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelde dit mede. De ontploffing was er een van ge ringe kracht in de dampkring. De proef werd weer genomen in het ge bied van Lop Nor in het afgelegen Sinkiang, aan de grens met Rusland. Dankbaar AL diegenen die naar haar kerst- boodschap hebben geluisterd zul len zich dankbaar gestemd hebben gevoeld om het bezit van zulk een vorstin. Wat ons in haar altijd zo treft is de inbreng van haar warm menselijke persoonlijkheid in de stipte naleving van haar wat wij noemen con stitutionele verplichtingen. Haar hoge ambt legt haar beperkin gen op. Maar die beperkingen zijn gelukkig niet van dien aard dat er Toch moet dat moeilijk zijn, zeker ten overstaan van een ook naar gees- tesinstelling dermate verscheiden volk als het onze. We zouden het ons kunnen indenken, dat men er geen mogelijkheid toe zag. Onze koningin ziet die mogelijkheid gelukkig wèl, juist vanuit die warm menselijke persoonlijkheid die ons opwekt tot het zoeken naar de hoge waarden in ons leven. Er werd rijke stof geboden tot na denken en bezinning. Belachelijk landelijk, provinciaal of plaatselijk zich al te diep in het kunstbeleid waagt, bewijst de toekennlng-alsnog door het dagelijks bestuur van de hoofdstad van een prijs aan de roem ruchte schrijver Jan Cremer. Er zijn aanwijzingen dat de heren zich aanvankelijk terughoudend hebben betoond. Dat was maar al te begrijpelijk. De procedure is dat voor een toe kenning als deze een jury wordt benoemd. Van deze jury van drie waren er twee voor Jan Cremer. Hier lag voor het dagelijks bestuur van Amsterdam alsnog een kans om aan een pijnlijke beslissing te ont komen. Het is helaas niet gelukt. Een aan dringen op eenstemmigheid heeft niet gebaat. Zodat het meerdertields- voorstel ging gelden. Natuurlijk echter blijft de verantwoordelijkheid voor de toekenning bij het dagelijks bestuur zelf. Er zijn na de oorlog op het gebied van de prijzen al verscheidene rari teiten vertoond. Er is een nieuwe bij gekomen. Praktisch niet onder invloed gereden DEN HAAG Kerstfeest 1967 is meer dan andere jaren in huiselijke kring gevierd. Dit mag worden ge concludeerd uit de grote rust op de Nederlandse wegen gedurende het lange Kerstweekeinde. Grote opstoppingen hebben zich nergens voorgedaan. Ook bij de grensdoorlaatposten heeft geen automobilist langer dan een paar minuten moeten wachten. Door de ruim twee uur durende tv-show van Toon Hermans was het zaterdagavond opvallend stil. Bij de spoorwegen heeft men ook geen overlast gehad van een grote toeloop van passagiers. De treinen waren „normaal" bezet; in Utrecht werd zelfs gesproken van „een rus tige zondag". De indruk bestaat dat degenen die Kerst buitenshuis vierden, de vrij dag voor Kerst zijn vertrokken om pas op de avond van Nieuwjaarsdag terug te keren. De aktie „Glaasje op laat je rijden", die in verband met de feest dagen door de plaatselijke politie korpsen werd geïntensifeerd, is een groot succes geworden. De avond van Eerste Kerstdag was in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag geen enkel proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden onder invloed. In Utrecht werd slechts een persoon geverbaliseerd. (Voor verkeersongelukken zie el ders in deze krant). UTRECHT In de nacht van zondag op maandag is uit de bont handel Chiotakis in Utrecht een aan tal bontjassen gestolen, die te zamen een waarde van bijna 20.000 gulden vertegenwoordigen. Door twee grote etalageruiten met een straattegel te vernielen heeft men zich toegang verschaft tot de bontwinkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1