Onzekerheid over de conjunctuur Vijfendertig jaar geleden zong zij voor 't laatst Stille Nacht KIM Nu ook een wens-in ONTVANGEN BOEKEN Soldaten mogen vaker rijst en macaroni eten Boerenpartij Wij erkennen Roolvink niet Kerstfeestkansen voor evangelisatie door Koos Delhaas AMSTERDAM Na de vele teach-ins en love-ins staat er nu een wens-in op stapel. De PvdA in Amsterdam is op het idee ge komen op 6 januari zo'n wens-in te organiseren. De bedoeling is een nieuwe vorm van „inspraak" te creëren waardoor de burgers meer actief in het bestuursbeleid worden be trokken. Er staan zes punten op het programma: de binnenstad, het verkeer, kunst en cultuur, jeugd beleid, bejaardenzorg en woning- beleid. Zeer vele maatschappelijke or ganisaties, deskundigen en politi ci zijn uitgenodigd om aan de discussies deel te nemen. DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 niet meer geld voor Werkgelegenheid Vertellen, en de volgende week verplicht navertellen. En ze ko men allemaal even graag. De bejaarden krijgen hun eigen feestelijke kerstavond. Als bijzondere attractie komen daar de clubkinderen zingen. Zo raken de twee onderdelen van het werk elkaar. Het Kerstfeest geeft geweldige kansen! geestelijke liederen zingen. Nu ne men anderen hun plaatsen op de be jaardenavonden in. Zij zijn Thuisgekomen, Thuisgeko men via de Thuishaven. CONTACTEN Zowel bij de jeugd als bij de be jaarden leidt het werk vanzelf tot regelmatige persoonlijke- en ge zinscontacten. Daarin komt bij de aan problemen, maar ook een hart verwarmende dankbaarheid voor de dag. En vooral dat laatste stimuleert de organisatoren. Gebleken is dat er ook nodiè iets moet gebeuren voor moeders van (jonge) gezinnen. In de loop van het volgend jaar wil men daarom probe ren een moedergroep te starten. Of de mensen van de kerk zich met Kerstfeest ook afzij dig houden? Het doet er niet toe. Want op Kerstdag zijn de kinderen van de Thuishaven in de gewone kerkdienst, waar ook de kerkmensen komen. En hun ouders willen dat na tuurlijk zien, dus komen de meesten van hen ook. En de bejaarden, die dat wil len worden met de auto's ge haald. En allemaal zingen ze dan van Hem die miljoenen eens zaligen zal. Desnoods na vijfendertig jaar! DEN HAAG Met ingang van 1 januari wordt bij land- en luchtmacht verandering ge bracht in de samenstelling van de zgn. rantsoenschaal-maal- tijden. Dit betekent dat de soldaten bij de hoofdmaaltijd vaker dan nu het ge val is inplaats van aardappelen, rijst, macaroni, mie en spaghetti voor geschoteld krijgen. Voorts zullen sambal en ketjap op de menu's verschijnen. Bij het samenstellen van de nieuwe rantsoenschaal is rekening gehouden met inzichten van moderne voe dingsleer en met o.a. door toegeno men welvaart, veranderde voe dingsgewoonten in de samenleving. Vooral de rantsoenen fruit, melk en vlees zullen stijgen. Er zal naar worden gestreefd in de toekomst bij de broodmaaltijden dranken als kof fie, thee, chocolademelk beschikbaar te stellen. Wat het broodbeleg aangaat, wil men ook tegemoet komen aan de wens om meer vleeswaren dan kaas op tafel te zetten. In de broodmaal tijd zal ook meer variatie worden gebracht door naast het „gewone" brood ook kleinbrood en roggebrood aan te bieden. Voor de landmacht betekent deze verandering en uitbreiding een hoge re uitgave van ongeveer een miljoen achthonderd vijftigduizend gulden per jaar; voor de luchtmacht van circa twee honderdduizend gulden. Het ambt der gelovigen, door ds. H. Veldkamp. Tweede, herziene druk. Uitgave T. Wever, Franeker. (58 blz., 3,90). Catrientje Blondel. door C. Th. Jongejan-De Groot. Uitgave La Ri- vière en Voorhoeve, Zwolle. (198 blz., 5,90). Spektakel rond Irmgard, door Irmgard Smits. Uitgave West-Friesland, Hoorn. (58 blz., 1.75). Uitgaven Gideon, Gorkum: Op zoek naar waarachtig geluk, door Jan van Gijs, tiende druk, De negen gaven des Geestes, door Elisabeth Hoekendijk-La Rivière, tweede druk"," Wat moet llc doen, door R. M. Hoving; China-kalender 1968 en Wonderen onder de zigeuners, door Clement le Cósses, een uitgave van de evangelische Zigeunerbeweging in Nederland. Onder mijn groene huid, door Jaap Zijlstra. Uitgave G. F. Callen- bach, Nijkerk. (46 blz, 5,90). Pierre Jurieu, door dr. F. R. J. Knetsch. Uitgave J. H. Kok, Kam pen. (491 blz., 29,50). Quo Vadis, door Henryk Sienkie- wicz. Vijftiende druk. Uitgave V. A. Kramers, Den Haag. (384 blz., ƒ15,90). Ja zuster, nee zuster, door Annie JVL_G^ Schmidt(geïllustreerd met fo to's en strips, ƒ4,90) en En wat dan nog?, door dezelfde schrijfster. Uit gaven De Arbeiderspers, Amster dam. Ons geluk, door Gerard Walschap; Liefdes Lusthof, door Leonard de Vries en Vaders en Zonen, door Iwan Toergenjef. Uitgaven J. M. Meulenhoff, Amsterdam. (Resp, 8.50 en 9,50). Een vrouw zit altijd hoog te paard, door Peter Cheyney en De zegelring, door Durbridge. Uitgave Bruna, Utrecht, 2,50). Cavaletti, door dr. Klimke. Uitga ve De Hoefslag, Den Haag. Over marktvormen en econo mische research, door dr. H. Booij. Uitgave Erven Bohn, Haarlem (21 blz., 2). De val van Wezel, door dr. A. Th. van Beursen. Uitgave Kok, Kampen (22 blz., 7). Drie Aurea Literaire Kartons. De transparante zee, door Maxim de Winter, Het Florentijnse Circus, door Maria de Groot en Uit een volslagen duisternis, door Arnold de Vos. Uitgave Sijthoff, Leiden. De kussende moordenaar, Moord in het nudistenkamp en De dodende drieling, door Fickling. Honey West detectives. Uitgave Luitingh, Laren. Per deel 2,50. Drie Maraboe-pocketsHet ge heim van dokter Brittens vrouw, door Shane Douglas, Bob Morane en de toeristen van Quebec en Morane en de wraak van de Gele Schaduw. Uitgave Bruna, Utrecht. Het Centrale Verwarmingsboek '67. Technische en commerciële ad viezen. Uitgave Algemene Vereni ging voor de Centrale verwarmings- en Luchtbehandelingsindustrie, Den Haag. Minister Klompé: doping-probleem niet ernstiger DEN HAAG Minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk) gelooft niet dat het pro bleem van doping in de sport de af gelopen zes jaar ernstiger is gewor den. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. E. van Thijn en drs. J. J. Voogd (beiden PvdA) zegt zij bereid te zijn om in overleg met de Nederlandse Sport Federatie te bevorderen dat sport beoefenaren op grote schaal verant woorde voorlichting zal worden gege ven over vitamine-preparaten en me dicamenten die de gezondheid scha den. Alvorens de minister nadere stap pen wil ondernemen wil zij het rap port van de commissie van de vereni ging voor sportgeneeskunde afwach ten. rpOEN de avond afgelopen ivas kwam ze me een hand geven. Met tranen in haar ogen vertelde ze me dat ze vijf endertig jaar geleden voor het laatste Stille Nacht had gezon gen. Deze avond had ze voor het eerst weer echt Kerstfeest gevierd. Meneer, ik ivas er ka pot van." Een van de vele ervaringen die de heer H. Bénard in Hoek van Holland met het werk van ,,De Thuishaven" heeft opge daan. Die Thuishaven gaat uit van de evangelisatiecommissie van de plaatselijke Gereformeerde Kerk en de heer Bénard is als ouderling met bijzondere op dracht met de algehele leiding ervan belast. Dat van die juffrouw die vijfender tig jaar geen Stille Nacht had gezon gen gebeurde verleden jaar op de kerstsamenkomst voor de bejaarden. De heer Bénard vertelt het als een illustratie bij het prijsgeven van zijn ervaring dat het Kerstfeest geweldige kansen geeft voor het Evangelie. Of liever, voor de van God en godsdienst vervreemden die rond Kerstfeest met dat Evangelie in aan raking worden gebracht. De Thuishaven begon in 1950 als instuif met een club van veertien jongens in het gebouw De Schiettent. Dat bleek een schot in de roos, want een jaar later waren er honderdveer tig jongens. Maar toen liep de zaak financieel vast. „Ga maar naar het lokaal bij de kerk, dat is goedkoper", zei de kerke- raad. Dat gebeurde, maar het werd het struikelblok voor het werk. Want de ene avond moest de dominee cate chiseren, de volgende dag was er kerkeraad en weer een andere keer was het lokaal voor de vrouwenvere niging zodat voor de Thuishaven de ene avond die bij alle ongewenst was tot haar beschikking kreeg. En als de een of andere commissie of vereni ging wat bijzonders aan de hand had en een tweede avond nodig had, dan was de Thuishaven de eerste die plaats moest maken. Ach ja, het eigen werk gaat im mers voor? Maar het ergste was dat veel kin- Ó2ren ineens niet meer kwamen. Heb het hart eens dat je een voet in die kerk zet, hadden hun ouders gezegd. Alles werd anders toen na enkele jaren het voormalige Mitropagebouw aan de Concordiastraat vrij kwam en de kerk dat huurde voor het Thuishavenwerk. Bibliothecaresse- clubleidster mevrouw M. C. Huisman-van der Struif weet het al lemaal nog zo goed omdat haar man penningmeester is: „Met het gebouw viel eerst weinig te beginnen. Maar we kregen een subsidic-herbouwplieht op een oud evangelisaticgebouwtje en de classis Schiedam deed ook een duit in het zakje, zodat we over tienduizend gul den beschikten. Met veel zelfwerk zaamheid is toen de verbouwing en inrichting uitgevoerd. Er is ontzet tend hard gewerkt en in december zijn we officieel geopend. Dat moest, want we wilden in het nieuwe ge bouw Kerstfeest vieren". VIJF CLUBS De Thuishaven heeft nu vijf clubs met totaal honderdtwintig kinderen van vijf tot vijftien jaar. Het pro gramma: zingen en bijbelvertelling (met verplicht na-vertellen van de vorige weel:) als vaste prik, en ver volgens spelletjes, handwerken, mo- zaiekwerk, figuurzagen, enz. Bij de jongens is vooral biljarten favoriet. Aan leiders en leidsters is geen ge brek. Er zijn er ongeveer twintig. Twee zijn oud-clubleden, een jong echtpaar, dat elkaar in de Thuisha ven leerde kennen. Toen ze zich had den laten dopen vonden ze het van zelfsprekend nu op hun beurt de Thuishavenkinderen bij te brengen wat ze er zelf hadden gevonden- Twee jaar geleden begon de heer Bénard bij wijze van proef met een avond voor bejaarden. Er kwamen er dertien. Nu is er elke zes weken een bejaardenavond met 74 vaste bezoe kers. Als om acht uur wordt begon nen zijn de eersten om. zeven uur al binnen. Maar de meesten worden met auto's thuis afgehaald... Het programma van zo'n avond eist heel wat voorbereiding, maar de me dewerking die daarbij van bui tenstaanders wordt ondervonden is groot. Er komt muziek, film of spel en het programma wordt beëindigd met een dagsluiting. Soms komt de kapelaan met zijn jongenskoor. Hij brengt een flanel bord mee, waarop hij op een populai re manier de Latijnse liederen ver taalt en begrijpelijk maakt. De mensen vinden het prachtig. Trou wens, zélf zingen vinden ze ook ge weldig. Enige tijd geleden is er een film van het Thuishavenwerk gemaakt. Daarop staan enkele bejaarden die intussen zijn overleden. Het waren mensen die het overgrote deel van hun leven bewust en opzettelijk bui ten kerk -an godsdienst hebben ge leefd. Ze moesten d'r niks van hebben en als ze er over spraken waren hun woorden met verbittering en haat vervuld. Maar op die film zie je ze spontaan en met overtuiging eenvoudigei mensen een grote verscheidenheid De heer H. Bénard in de biblio theek van De Thuishaven in Hoek van Holland. Om her veel omvattende werk draaiend te houden is heel wat rekenwerk nodig, maar de uitkomst is altijd verrassend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er zit >n 1968 geen ruimte in onze economie voor nieuwe aanvullende rege ringsmaatregelen om de werk gelegenheid te stimuleren. Dat liet minister De Block (econo mische zaken) gisteravond in de Tweede Kamer weten aan de PvdA, die hem opnieuw confronteerde met de destijds aangehouden motie-Den Uyl om ƒ200 miljoen extra uit te trekken voor de probleemgebieden. Het afgelopen jaar heeft enkele economische meevallers opgeleverd (produktiviteit, prijzen), maar in 1968 krijgen we te maken met het nadelig effect van de devaluatie van het pond sterling en de blijvende sluiting van het Suezkanaal. Overschot Die twee factoren verminderen het voor volgend jaar geraamde overschot op de betalingsbalans met ƒ200 tot ƒ300 miljoen en daarmee blijven we met dat overschot nog beneden de doelstelling: 1 procent van het bruto nationale produkt. Daar komt nog de onzekerheid bij over het verloop van de conjunctuur f - - tiecommissic hebben ook nog een an dere taak en die blijkt in de praktijk nog veel moeilijker. Dat is: „De kerk leden voor dit werk warm te ma ken. Het meeleven is gering. Zeven we ken achter elkaar werd in de kerkbo de geattendeerd op de bazaar die in november twee dagen gehouden zou worden om het werk te kunnen voortzetten. Het liep fantastisch en de opbrengst was ruim drieduizend gulden, maar zeker vijfenzeventig procent van de meelevende kerkle den liet verstek gaan. Later ver ontschuldigden ze zich dat ze het niet hadden geweten- De heer Bénard is er eigenlijk niet eens zo erg verwonderd over: ,,'t Is immers overal zo? Als het over evan gelisatie gaat zeggen ze nog steeds „de kerkdeuren staan toch open?" Ik vraag me wel eens af: zouden ze nog wel eens bidden voor dit werk?" DESNOODS in het buitenland, waarvan wij zo afhankelijk zijn. In Duitsland is een lichte, maar bepaald geen uitbundige verbetering te verwachten. Alles te zamen genomen is geen andere con clusie mogelijk dan dat zich volgend jaar in onze economie geen duide lijke ruimte aftekent. Voor '68 moet rekening worden ge houden met een gemiddeld werk loosheidscijfer van 90.000 tot 100.000. De PvdA wilde van de minister we ten of hij dit cijfer verantwoord acht, maar daar ging mr. De Block niet rechtstreeks op in. Piek Eerst zei hij er niet van overtuigd te zijn dat de werkloosheid volgend jaar zal dalen. Daarna voorspelde hij, dat over ongeveer een maand een piek zal komen, waarna dan in de loop van het jaar een daling intreedt. En zoniet, dan kan de regering nog altijd verder zien. Men moet er ook rekening mee houden, dat de zes stimuleringspro gramma's van elk 100 min. nog niet allemaal tot uitvoering zijn gekomen. Materieel is de motie-Den Uyl in fei te al uitgevoerd. Ruimte voor nieuwe maatregelen is er niet. Persconcentratie De socialist Lems, die de recente dagbladconcentraties ter sprake bracht, kreeg van staatssecretaris Van Son te horen, dat het onmogelijk is om op grond van de Wet Econo mische Mededinging een procedure aanhangig te maken tegen econo mische machtsposities in de kranten wereld. De wet voorziet alleen in maatre gelen tegen misbruik van machtsposities en daarvan is nog niets gebleken. Van wijziging van ad vertentietarieven en abonnementsgel den is immers geen sprake. Evenmin als andere bedrijven kun nen de dagbladen ontkomen aan de algemene tendens tot schaalvergro ting en verhoging van de efficiency. „Vanuit die gezichtshoek bezien moet aan het verschijnsel van de perscon centraties positieve waarde worden toegekend", aldus de staatssecretaris. Rel Bij de bespreking van kernenerge tische beleidsvragen beschuldigde de D'66-er De Goede minister De Block ervan, bij het internationale overleg over de methoden voor verrijking van het uranium de Nederlandse be langen ernstig te hebben geschaad. De bewindsman zou de (goedkope) Nederlandse methoden niet of nau welijks hebben gepousseerd en dat gaat ons miljoenen kosten. De WD-er Joekes vond dat de heer De Goede die beschuldiging diende terug te nemen en z'n ver ontschuldigingen aan de minister moest aanbieden. PvdA motie over minimumloon aangehouden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op verzoek van de indieners heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten de stemming over de motie-Van Lier (soc.) over het minimum-loon aan te houden. In deze motie wordt minister Roolvink (sociale zaken) gevraagd de trekkers van een minimum-inkomen per 1 ja nuari a.s. een compensatie te geven voor de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud. Mr. Van Lier verklaarde zich be reid het overleg over deze zaak in de Stichting van de Arbeid af te wach ten. „Wij vertrouwen dat de Stich ting tot een akkoord komt en wel zo tijdig, dat er met ingang van 1 janu ari inderdaad wat gebeurt. Ons is ook gebleken dat, mocht geen bevre digend akkoord uit de bus komen, de Kamer bereid is haar Kerstreces voor deze kwestie te onderbreken. Daarom houden wij onze motie aan", aldus mr. Van Lier. Twee andere moties-Van Lier (over de dagloongrens in de Werkloosheids wet en over de arbeidsongescheikt- heidsuitkeringen) werden door de a- mer met grote meerderheid verworpen. Daar voelde de D'66-er niets voor. Integendeel, hij scherpte zijn verwij ten nog wat aan en dat maakte de minister woedend. Er ontstond een forse rel. Op luide toon en met wit vertrok ken gezicht liet de bewindsman we ten, dat hij niet wenste te discus siëren met iemand die z'n gegevens put uit een verouderd stuk, dat hij bovendien niet eens in z'n bezit be hoort te hebben omdat het geheim is. Wereldhandel Een paar uur tevoren was er ook al een relletje geweest. Het was mr. Kronenburg (BP), die briesend van boosheid het feit signaleerde, dat wel iemand van D'66, maar niemand van de Boerenpartij is opgenomen in het clubje van Kamerleden, dat aan de regeringsdelegatie naar de komende wereldhandelsconferentie in New Delhi zal worden toegevoegd. En dat terwijl de Boerenpartij In de parlementaire rangorde nog net boven D'66 staat. „Dit is ondemocra tisch, grievend en krenkend", riep de heer Kronenburg. Kamervoorzitter Van Thiel maakte hem en BP-fractieleider Koekoek, die zich ook in het debat had gemengd, duidelijk, dat tot de samenstelling van de parlementaire sub-delegatie is besloten in een commissievergade ring, waar de Boerenpartij schitterde door ongemotiveerde afwezigheid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Boerenpartij heeft gisteren in de Tweede Kamer aan het slot van de begrotingsbehan deling van sociale zaken tegen de sa- larispost van minister Roolvink gestemd 84.275). Fractieleider Koe koek legde uit waarom. „De minister heeft niet of nauwelijks geantwoord op wat wij bij dit begrotingsdebat te berde hebben gebracht. Hij deed alsof wij geen Kamerleden waren. En omdat hij ons niet als Kamerleden heeft erkend, erkennen wij hem niet meer als minister". De GPV-er Jongeling en de fracties van SGP en Boerenpartij stemden ook tegen de egrotingspost voor subsidies aan organen voor de geeste lijke volksgezondheid omdat daar ook de gelden voor de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming zijn ondergebracht. Tegen het soort sexuele voorlichting dat de NVSH bedrijft, hadden GPV, SGP en BP overwegende bezwaren. „Om des gewetenswille moet ik te genstemmen", zei de heer Jongeling, die overigens niet tegen elke subsi diëring van geestelijke volksgezond heid was. Oud-minister ir. C. Staf is be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen van de Nationale investeringsbank (Herstelbank). H\j volgt mr. Arn. d'Ailly op, die onlangs overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7