Veekagenda Nu onderzoek naar waarde van oude boerderij Nell HUISVUIL NA KERST ©star KERSTFEEST VOOR LEIDSE BEJAARDEN Verwisselbare kunst van Gerti Bierenbroodspot Ledenaanwas Leidse veiling EÜTFE LETDSE COURANT DONDERDAG H DECEMBER Donderdag (21 dec.) Zaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. ^id-West Christen-vrouwenbond, erstviering. Kantine Clos en Leembruggen, 7.30 contact-ruilavond Philatelica. Gehoorzaal, 8 uur: kerstpromenade- ancert K. en O. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ftir: Haagse Comedie met „Yerma". Vrijdag (22 dec.) Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 u.: ruil- lub voor verzamelaars. Oude Singel 236, 8 uur: ledenverg. Door Eendracht Verbonden. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: kerst- naaltijd tienersociëteit. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ur: Haagse Comedie met „Lied in de chemering". DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: Sieuwe Komedie met „En het ge- chiedde in die dagen". DEN HAAG Rolzaal, 8.15 uur: Marie Cecile Moerdijk, zang, m.m.v. aar broer Carlos, piano. Zaterdag (23 dec.) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid den- en ouderensociëteit, kerstviering. DEN HAAG Rolzaal. 8.15 uur: Marie Cecile Moerdijk, zang, m.m.v. haar broer Carlos, piano. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ur: Haagse Comedie met „De vrou- en van Troje". DEN HAAG Diligentia. 2.15 uur: toneelgroep Arena met „De kleine en de grote koning". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 ur: Residentie-Orkest, m.m.v. solis- in en Ned. Kamerkoor. Zondag (24 dec.) Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur nam.: ierstzang bij het carillon. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval- Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week ge opend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De on voorstelbare tocht (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Modern Millie (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 915 uur): El Do rado (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Voor een paar dollars meer (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De dief van Parijs (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Casino Royal (14 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat- op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u, ook zater dag; zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude ingel: op werkdagen van 10 tot 5 u.. mdags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn p de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, dinsdag 9—11.15 u en 13.30—17.15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30— .15 u., vrijdag 9—11.15 u. en 13.30- 18.45 u., zaterdag 8—11.15 u en 13.30- "130 u. Van der Werfstraat 39- maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 eD 13.30—17.15 u.. donderdag 8.30—11.15 en 13.3018.15 u.. vrijdag 8.3011.15 u en 13.30—18.45 u-, zaterdag 7.30—11.15 en 13.30—16.30 u. Kunstmarkt Waaggebouw Waaggebouw: kerst-kunstmarkt, tot a met 28 dec., dag. 2 tot 6 u.. van 19 tot 23 dec. van 2 tot 9 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Volkenkunde: ten toonstelling Japanse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Gerti Bierenbroodspot, in 15 dec. tot 6 januari. Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kur* Löb, van 25 nov tot 7 jan., dag 10 tot 6 uur. zondags 13 tot 16 uur Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg: ten toonstelling schilderijen Heinrich Pran ger, tot 23 december, dagelijks 2 tot 6 uur, zondag en maandag gesloten. Galerie Hans Vink, Breestraat 119: grafiek van J. Mensinga. W. den Oud- :n A. Schlüter, van 16 dec. tot en met 6 jan. De Lakenhal: tentoonstelling foto's Wim Noordhoek, van 20 dec. tot 28 jan., dag. 10 tot 4 u.. zondags 1 tot 4 u. WASSENAAR: Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen, aquarellen en tekeningen van Cor Dik en keramiek van Margreet Huisman, van 18 dec. tot en met 10 jan., maand. t.e.m. zat. van 10 tot 5 u., bovendien dinsd. van 8 tot 10 u., zondags. 25 en 26 dec. en 1 jan. gesloten. LEIDEN De heer E. J. Mod derman. BeethovenJaan 91, slaagde voor het examen elektronicamon- teur NERG. Hij werd opgeleid door het Instituut voor Technisch On derwijs. Raad in beroep bij de Kroon VOORSCHOTEN Het voorstel van burgemeester en wethouders in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing het pand Koninklijke Marinelaan 4 (boerderij Nell) op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen ontmoette weerstand bij de gehele VVD-fractie en de meer derheid van de Prot. Chr. Groep. De KVP stemde vóór het in beroep gaan om op deze wijze door de dienst Monumentenzorg uitgezocht te zien of deze 17e eeuwse boerderij inderdaad van cultuur-historisch be lang is. B. en W. zagen geen andere op lossing dan amovering van de boer derij. Instandhouding zou betekenen dal ter plaatse geen hoogbouw mo gelijk is en dat bij opspuiting van de wijk Bijdorp de boerderij in een put komt te liggen. A'iet mooi De heer Uyterlinde (Prot. Chr.) stelde dat de gemeente zelf voor waarden gemaakt heeft bij het plan Centrum en dat deze voorwaarden niet gehouden kunnen worden zon der tot afbraak van een der weinige cultuur-historische gebouwen te ko men. Hoogbouw in deze wijk is zeker niet mooi. Te veel wordt ge keken naar de financiële gevolgen en te weinig naar de waarde van het oude gebouw. De gemeente moet deze boerderij gaan verkopen aan een particulier. Er is zeker wel een gegadigde te vinden. De heer Scheps (BP) was de mening toegedaan dat de boerderij voor een particulier onbetaalbaar is. Daarom liever afbraak van deze verwaarloosde boerderij. Baron De Vos van Steenwijk (VVD) wees op het feit dat nieu we wijken meestal karakter mis sen. Zij hebben geen afstraling van de warmte van oude gebou wen. Nu wil het college van B. en W. het enige oude gebouw in deze nieuwe wijk gaan amoveren. Nieuwjaarsrvergadering Leidse gemeenteraad LEIDEN Dinsdagmiddag 2 ja nuari om 3 uur houdt de gemeente raad de nieuwjaarsvergadering. Na beëdiging van drs. P. Provó Kluit (prot.-chr.) als raadslid zal de burge meester zijn nieuwjaarsrede uitspre- De VVD was unaniem van oor deel dat de boerderij op de lijst van monumenten moet blijven staan. E>e heer Schuurman (KVP) vroeg voorzichtigheid met oude gebouwen. Daar het niet zeker is of de boer derij cultuur-historische waarde heeft kan dit het best worden uit gezocht door de verantwoordelijke instantie en wel de rijksdienst voor monumentenzorg. Wethouder Van der Laan (KVP) hield ook van moniimehten, maar deze monumenten moeten wel op de juiste plaats staan en betaalbaar blijven. Thans heeft Voorschoten vijftig monumenten. Deze boerderij kan wel gemist worden. Bij de stemming stemden 11 leden voor in beroep te gaan bij de Kroon en 5 leden tegen, te weten de WD- fractie en twee leden van de Prot. Chr.-fractie. In de wijk Noord-Hofland komt een 14-klassige „Midden-Holland- school". De raad stelde graag een krediet beschikbaar van f 800.000. De wethouder van onderwijs a.i. drs. A. F. van der Laan (KVP) deelde mee, dat ook de besturen van de bijzondere scholen positief tegen over dit scholencomplex staan. Differentiatie Bij het beschikbaar- stellen van 'n aanloopkrediet ter voorbereiding van de bouw van 90 woningwetwo ningen en 20 bejaardenwoningen in „Noord-Hofland" kwam de wens naar voren voor woningdifferen tiatie te zorgen. De heer Franken (KVP) vroeg dringend een beter plan te ontwer pen dan de huidige flatwoningen in „Noord-Hofland", die minder sier lijke naam gekregen hebben van „kazernecomplex". In het hoofdgebouw van het voor malig Marine Opkomst Centrum wordt de nieuwe huurder de Rijks gebouwendienst. Dit hoofdgebouw is enige jaren in gebruik geweest als noodkerk. Na deze mededeling stelde de raad een krediet beschik baar van f 12.500 voor dakreparatie. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat in Boschgeest 12 woningen met garages bouwen. In antwoord op vragen van de Boe renpartij of met deze bouw dit fonds niet komt op het terrein van de particuliere aannemer, stelde de wethouder, dat geen enkele aanne- Zazie dans le métro in Camera-theater LEIDEN Als film van de maand werd gisteravond in Camera Zazie dans le métro" van Louis Malle ge draaid. In deze film laat de regisseur die later naam zou maken met Le feu follet" en „Viva Maria" de toe schouwer Parijs door de ogen van een kind zien. Zazie, een wijsneuzig meisje uit de provincie, komt naar Parijs en brandt van verlangen om de metro te zien. Er is echter een staking aan de gang en het feest kan dus niet doorgaan. Met de ogen van Zazie wordt de wereld van de volwassenen bekeken. Met haar eigen wapens bestookt zij deze wereld en ze neemt de mensen heerlijk te pakken op een vertede rende manier, In haar onstuimige verbeelding wint zij natuurlijk het pleit. De grenzen tussen werkelijk heid en fantasie bestaan bij haar niet. Ook Louis Malle heeft ze niet getrokken. Jammer is echter, dat de film ten slotte verzandt in een wirwar van filmgrapjes, die Malle zo overvloedig op het witte doek strooit, dat de toeschouwer er dui zelig van wordt. Geen inval wordt de kijker bespaard. Maar de film heeft bekoorlijke momenten. Vooral daar, waar de regisseur in het vertekende pers pectief van het kind in fraaie kleu ren Parijs laat zien met zijn gekke mensen, die door Zazie in zekere zin aan de kaak worden gesteld. mer kans gezien heeft op dit stuk grond te bouwen en dat bovendien de bouw geschieden zal door een aannemer in opdracht van het Bouwfonds. Aan het slot van de vergadering deelde burgemeester De Kool mede. dat in afwijking van andere jaren ditmaal de nieuwjaarsrede op nieuwjaarsdag zal worden uitge sproken, direct vóór de receptie. LEIDEN Het Leger des Heils bood gisteren vele bejaarden in de Gehoorzaal een kerstfeest aan. De zaal was stampvol en er was hoe kan het anders een heel goede sfeer. Uit het programma vermelden wij: samenzang, lezing van het kerstevangelie, medewerking van het muziekkorps van het Leger des Heils te Gouda, de zangbrigade van het korps Leiden, voordrachtskun stenaar Bert Bolman uit Zwolle en de combo van het Leger des Heils te Haarlem-noord. Natuurlijk ontbraken de tractaties niet. De feestviering werd besloten met het zingen van het Ere zij God. In het programma schreef majoor P. Vons: „Op deze wijze willen wij iets doorgeven van de blijd schap die te vinden is in de kerst boodschap. Kerstfeest is het feest van geven. Wij hebben in de eer ste plaats te denken aan God, Die zijn Zoon wilde geven opdat de gene die in Hem gelooft, de echte blijdschap en het ware geluk zou vinden". Foto: Van der Horst EXPOSITIE BIJ VAN DER VLIST LEIDEN Wie, om een beken de versregel van Lodewijk van Deyssel te variëren, houdt van schilderkunst die als een man op je af komt, kan deze weken ner gens beter terecht dan bij Galerie Van der Vlist. Tot 6 januari 1968 exposeert daar de jonge Amster damse kunstenares Gerti Bieren broodspot schilderijen en teke ningen. Vooral de schilderijen, uitgevoerd in bijzonder fraaie, herfstige kleuren geven blijk van zowel een bruisende vitaliteit als een bijna angstaanja gende gespletenheid. Opvallend is de steeds weer opduikende verstrenge ling van mens en dier, soms zonder meer in elkaar overgaand, maar va ker nog onontwarbaar met elkaar verweven tot een geheel, waarin het dierlijke en het menselijke geen op zichzelf staande grootheden meer zijn. Ook Gerti Bierenbroodspot doet mee aan de mode (dat is niet deni- gi erend bedoeld) haar beelden aan te vullen met flarden proza; type rend is in dit verband een zin als: „Wat blijft er dan een bang gezicht boven een vogellichaam." Dat „bang gezicht" wordt overi gens zelden getoond: het gaat veelal schuil achter een masker. Ook dat lijkt karakteristiek voor dit werk: maskers zijn afneembaar, verwissel baar en die verwisselbaarheid, sa menhangend natuurlijk met de hier boven gesignaleerde gespletenheid, is het motief waarop haar hele oeu vre is gebouwd. Minder dionysisch zijn de tekenin gen die deel uitmaken van deze ex positie, een gedeelte daarvan althans is minder uitbundig. Gerti Bieren broodspot volstaat hier soms met een enkele vloeiende lijn, waarmee zij er op een andere, ingetogener manier blijk van geeft een uiterst gevoelig kunstenares te zijn. Door de beperktheid van middelen accentue ren die tekeningen bovendien haar boven elke twijfel verheven vak manschap. Er zou op nog veel meer aspecten van deze buitengewoon boeiende tentoonstelling gewezen kunnen worden. De moeilijkheid doet zich alleen voor dat woorden te kort schieten. Het is daarom misschien maar het beste het motto (van de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges) te citeren dat in de uitnodi ging voor deze expositie is afgedrukt en dat dit werk volkomen dekt: .een chaos van heterogene woor den, een tijger- of stierelichaam, waarin tanden, organen, hoofden op monsterlijke wijze, samengevoegd en elkaar hatend, door elkaar krioelen, Gerti Bierenbroodspot (zonder masker) en galeriehouder Hans van der Vlist. Foto; N. van der Horat kunnen (misschien) benaderend* beelden zijn." De kennismaking met het oeuvre van Gerti Bierenbroodspot is een, u hebt het al geraden, overrompelende en fascinerende ervaring. Leo Kleyn Katwijkse kinderen vormden erehaag bij kerk in Leiden LEIDEN Gisteren waren kinderen van de christelijke school in de Molenwijk te Katwijk aan den Rijn naar Leiden gekomen om hun juffrouw als bruid te zien. Onderwijzeres mejuffrouw G. H. Burger trouwde met de heer R. C. Hoffmann, student in de sino logie. Nadat het huwelijk in het stadhuis was gesloten, werd het in de Bevrijdingskerk bevestigd door dr. J. M. Vlijm. Foto N. van der Horst. LEIDEN In de week na Kerst mis vervalit de eerste ophaalbeurt van de reinigingsdienst. Alleen op donderdag 28 en vrijdag 29 decem ber worden de emmers geledigd. Op ,die dagen is het toegestaan huisvuil naast de emmers aan te bieden, mits het goed verpakt is in stevige kartonnen dozen, plastic zakken of kistjes. Kunstfilms in Waaggebouw LEIDEN Op de kunstmarkt in De Waag worden tot en met zater dag door de heer H. Moolenbel filmpjes op kunstgebied vertoond. De voorstellingen beginnen 's mid dags om vier uur en 's avonds om half acht. Drie promoties LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit promoveerde de neer J. Fer- reira da Silva tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Calorime- tric study of niobium in the super conducting, mixed and normal sta tes". Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. De heer Ferreira da Silva werd geboren te Junqueira, Vila do Conde (Portugal) en woont nu te Leiden. Ook promoveerde de heer L. J. Dooren, chef de clinique van de af- deling Kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden, en wel tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Groei en geslachtelijke rijping bij cerebraal defecte kinderen". Promotor was prof dr. G. M. H Veeneklaas. De heer Dooren werd geboren te Arn hem en woont nu te Oegstgeest. Ten slotte promoveerde de heer P. Oprsal, assistent bij het Slavisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen, tot doctor in de let teren op een proefschrift, getiteld „De Russische sekte der Doechobo- ren 18861908". Promotor was prof. dr. Th. J. G. Locher. De heer Oprsal werd geboren te Lhota u Vsetina (Tsjechoslowakije) en woont te Groningen. Daggeld vier procent AMSTERDAM Het tarief voor daggeld is 20 december met één tent vier procent verhoogd daar de geld markt nog krapper is geworden door grote Kersopwagingen. die de bank- biljettenomloop deden toenemen. OPPEPPERTJE U weet toch ook dat wijn kopen een kwestie van vertrouwen is? Uit de Telegraaf van vrijdag 8 december 1967 GOEDKOPE LANDWIJN BOCHT Mr dr. R W. H. Pitlo. officier van Justitie in Utrecht, uitte vanmor gen kritiek op de kwaliteit van de uiterst goedkope Franse wijnen, die onder meer in warenhuizen en supermarkten te koop zijn. De officier sprak van „bocht". „Het grote publiek slikt zonder meer wijn, die naar inkt smaakt", i hij. Ons advies: Kom kijken naar onze enorme sortering. Een kleine bloemlezing uit onze wijndiscotheek. Grand Vin National Rouge-Blanc-Rosé per fles 2.45 Graves Supérieures (demi sec.i 3.95 Beaujolais Villages a.c. 1964 4.75 Chat. Haut Gazin 1964 4,95 Chat. Neuf-du-pape 1962 a.c. 6,75 en denkt U er aan bij 12 flessen altijd de dertiende gratis. 1 e c LEIDEN De Leidse veiling hield in de koffiekamer van de Ge hoorzaal een algemene ledenverga dering. Voorzitter B. van Vliet deel de mee dat 1967 een jaar van onge kend grote oogsten maar ook van grote tegenvallers is geweest. De economische teruggang heeft ook de Ned. tuinbouw niet ongemoeid gela ten. Daardoor konden de op brengsten van een aantal produkten de hogere investeringen niet goed maken, hetgeen zorgen geeft. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen begint 1 jan. met een aan tal klcurenfilmpjes op de Duitse te levisie waarin aandacht voor het Ned. tuinbouwprodukt wordt ge vraagd. De omzet van de Leidse veiling bleef constant. Dit was te danken aan de groei van het ledental. Op 1 jan. zullen vele tuinders uit Leidschendam en omgeving de gele deren komen versterken. De proeven met het systeem „neerzetveiling" voor de produkten sla. aardbeien en snijbonen zijn uitstekend geslaagd. Het is de be doeling, ook andijvie, spinazie en bloemkool hierin te betrekken. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. B. van Sandijk herkozen. Gekozen werden de heren J. M. Kranenburg Leidschendam, en M. van den Burg, Stompwijk. De heer Grafische opleiding nu ook in Leiden LEIDEN Na vele jaren voorbe reidend werk is nu de goedkeuring afgekomen voor een grafische dag opleiding aan de Ambachtsschool Haagweg. De opleiding, die drie jaar duurt, start in september van het komende jaar. Zij kan worden ver volgd door een opleiding in het ka der van het leerlingenstelsel. Tot nu toe wordt de dichtst bijzijnde oplei ding in Den Haag gegeven. H. van Soest, die niet herkiesbaar was, werd opgevolgd door de heer P. Heijboer te Zoetermeer. Tot lid van de raad van toezicht koos men de heer A. v. d. Does te Woubrugge. Het scheidende lid van de raad van toezicht, de heer A. Noordam, werd bedankt voor zijn werk. Dank bracht de voorzitter nog aan het personeel voor de uitstekende prestaties in 1967. Benoemingen Leidse universiteit LEIDEN Curatoren van de uni versiteit hebben benoemd: mej. drs. G. Bosscher tot wetenschapp. amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Kindergeneeskunde; drs. F. Carasquer, wetenschappelijk mede werker le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren (Spaanse taal- en letterkunde), in vaste dienst; drs. C. A. Emeis tot wtenschappelijk medewerker' le klasse in vaste dienst bij de Theore tische Organische Chemie; mej. drs. Pde Goede, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radiopathologie en Stralen bescherming; mej. drs M. M. Linders, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Kindergeneeskunde; J. Me]les, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst de Oogheelkunde; drs. H. J. Muhl. tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst bij de fa culteit der Letteren (Kunstgeschie denis); mr. P. Neleman. wetenschap pelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechts geleerdheid (Burgerlijk Recht) tot wetenschappelijk medewerker' le ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 20 december Knnri iiuifuscne taai- e Kupperschmldt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3