«s Strijdkreet met Kerst„nieuws" Rennies Volkskerstzang doet een appel op al die duizenden tezamen Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Soeharto ongerust Moslims niet eens over hun Nieuwjaar Wending over manipulatie DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 In Psalm 105 wordt ons God geschilderd als de Heer van Zijn volk. Hij gaf Abraham het land Kanaan. Hij redde Jacob uit de hongersnood. Hij verloste Israël uit Egypte. Hij hielp het volk in de woestijn. Zo zien we de Here als een zorgende God. Maar toch wil de psalm meer zeggen. God zorgt niet alleen voor Zijn ixtlk. Aan het begin en het einde van de psalm komt de hele wereld in ons vizier. .JMaakt onder de volken Zijn daden bekend" is de eerste uitroep en het slot luidt: .Mij gaf hun de landen der volken". God roept Zijn volk niet weg uit de wereld, maar geeft het een plaats in de wereld, een taak ten opzichte van die wereld. Soms doen we alsof God „onze God" is en niets te maken wil hebben met andere mensen. Maar Hij is „onze God" omdat Hij Zich juist wil openbaren aan andere mensen. Hij heeft ons geroepen om in ons leven te bewijzen dat Hij leeft, helpt, verlost, redt. God geeft aanschouwelijk onderwijs. Wij worden niet geroepen om een bepaalde filosofische ge dachte te propageren, maar om de grote daden Gods te ver kondigen, wat Hij voor ons en in ons en aan ons heeft gedaan. Is dat misschien niet juist de zwakte van de kerk in onze dagen, dat zij niet actueel kan spreken over wat God nu bezig i* te doen W« lez errvandaag: Ruth 2 1423. lAt'tlvrvii h i> ff a is hffl bviungrijk J Brandend maagzuur, dnjkopd, raaig, opgeblazen helpen direkt! Brieven «He niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen Vraag: Kan een gescheiden vrouw zelf haar alimentatie bepalen? Of welke bedragen kan zij eisen? .Antwoord: De rechter bepaalt dat. Vraag: Is artikel 11 van de huur wet sedert de huurliberalisatie nog van kracht? M.a.w. is de verhuurder van een woning nog gebonden aan •en door de huuradviescommissie geadviseerde huurprijs? Antwoord: Artikel II verbindt de verhuurder niet. doch handelt over een advies. Nu mag men verwachten dat in de meeste gevallen beide par tijen zich bij het advies zullen neer leggen. maar indien één zich niet met het advies kan verenigen, kan men zich tot de kantonrechter wen den en deze stelt dan de huurprijs vasft: Nu is er voor 345 gemeenten van het land verandering gekomen; niet voor het gehele land. Voor bo vengenoemde delen van het land is de huurprijs vrij geworden, behou dens enige beperkingen. Kunnen huurder en verhuurder het niet over de prijs eens worden, dan kan de verhuurder ontruiming aanzeggen, met inachtneming van een termijn van twee maanden. De huurder kan binnen die twee maanden de kantonrechter uitstel verzoeken. De kantonrechter kan de termijn verlengen tot een jaar en bij hernieuwd verzoek tot twee jaar. na afweging van de belangen van verhuurder en huurder tegenover elkaar. Hij stelt voor de perioden de huurprijs vast na advies van de huuradviescommissie. Deze commis sie is dus nog niet geheel buiten werking gesteld. Vraag: In mijn ..hobby-kasje" heb Ik géén verwarming en daarom kan ik pas laat in het voorjaar zaaien. Voor sommige bloemsoorten wordt aangeraden ..op warmte" te zaaien. Is het mogelijk (en hoe) om bin nenshuis te zaaien en zo nodig te verspenen ..op warmte"? Ik heb geen centrale verwarming. De plan tjes wilde ik dan verder opkweken in mijn ..hobby-kasje". Antwoord: Het is zeer goed moge lijk tevoren op warmte te zaaien en te verspenen. U kan daartoe in een licht grondmengsel. gemengd met wat schepzand en vochtige turf molm, zaaien in wat schoongemaak te potten, pannen of kistjes. Zet de ze bijvoorbeeld op de schoorsteen mantel of vlak naast de haard of kachel, en dek ze af met glasruit of plastic. Elke dag de ruit of het plastic af laten druipen, daar u an ders last krijgt van rotting door de condensdruppels. Zodra het zaad opkomt, geleide lijk de ruit of het plastic verwijde ren en de potten of kistjes in het licht zetten, steeds in de warm» ka mer. Hier kan u ze ook verspenen. Zet ze geleidelijk wat koeler, zodat ze afgehard zijn, zo geschikt om in het kasje te zetten. U kan in februari al beginnen, zodat u bijvoorbeeld half tot eind maart al in het kasje terecjit kan. Harde vorst krijgt u dan niet licht •n de zon krijgt steeds rr?:er kracht. Vraag: Enige tijd geleden las ik ergens van een professor (naar ik meen een Franse) die in plaats van de mensen een prothese te geven, meteen in de kaak een nieuwe tand plaatste. Elke tand als het ware een kleine operatie. Weet u naam en adres van die professor? Wordt deze methode in Nederland toegepast? Zo ja. door wie? Antwoord: Dit is praktisch onmo gelijk. Bovendien is het on waarschijnlijk dat het een Franse professor is geweest. Het enige wat mogelijk is. is het plaatsen vt-n een zogenaamde stifttand op de goede wortel van een verwijderde kroon. F.n wat zeldzaam voorkomt, is da: men een tand. die door slag of stoot uitgevallen is. probeert opnieuw te plaatsen in de hoop. dat deze zich weer in de kaak zal hechten Maar- al het andere kan u gerust afschrij- Snoep verstandig eet 'n appel Leer harmonisch samen te leven (Van onze kerkredactie) DJAKARTA Opnieuw heeft ge neraal Soeharto, de waarnemend president van Indonesië, gepleit voor een harmonische samenleving tussen de verschillende godsdiensten in zijn land. Tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de overdracht van de Koran gaf hij uiting aan zijn be zorgdheid over de toenemende span ning tussen mohammedanen en christenen. Volgens een correspondent van het ANP maakte hij bekeringen op basis van materiële voordelen belachelijk. Dit sloeg op de beschuldiging van mohammedaanse zijde, dat enkele christelijke kerken arme moslims proberen te bekeren door hun le vensmiddelen en kleding in het voor uitzicht te stellen. Deze beschuldiging is door de kerken fel afgewezen. Bekeringen, zei Soeharto, moeten gericht zijn op verbeteririg van het individu en bevordering van een een heid tussen de verschillende godsdienstige groepen. Volgens de correspondent is de bespreking tussen vertegenwoordi gers van veertien kerken en religieu ze gemeenschappen enkele weken ge leden mislukt, omdat van mohamme- (Van een onzer verslaggeefsters) T TTRECHT Toen de Utrecht- se zakenman H. J. van Loon tegen zijn buurman, de hervormde predikant ds. A. J. Brinkman, zei: .Jullie doen het niet goed. Breng zoveel mo gelijk mensen bij elkaar in een zo groot mogelijke ruimte - een hal en niet een kerk en laat ze kerstliederen zingen", zal hij wel niet hebben ver moed dat zijn idee Volkskerst zang te organiseren zo zou in slaan in heel ons land. Hoewel de heer Van Loon in 1953 nog maar enkele weken voor kerst met zijn plan op tafel kwam kon alles toch worden gerealiseerd. De Beatrix- en Irenehal van de Jaar beurs werden gratis ter beschikking gesteld. Maar daar puilden de mensen 6600 in getal uit. Later werd gebruik gemaakt van de Mar griethal. „Wijzelf vinden dat eigenlijk nog altijd de mooiste volkskerstzang, dat was iets nieuws, dat sloeg in", vertelt dr. A. Dronkers voorzitter van het comité van voorbereiding, maar ook van het landelijk beraad. „Hier is de smidse" lacht hij wijzend op de vele paperassen in zijn kantoor voor de vijftiende volkskerstzang, die vana vond in de Margrielhal wordt gehou den. Op eerste kerstdag zendt de NCRV-radio deze van negen uur tot half elf uit Utrecht heeft de grootste bijeen komsten. maar het idee is in heel Nederland overgenomen. In naar schatting meer dan zeventig steden en dorpen komt men in deze tijd bij elkaar om samen kerstliederen te zingen. Dat wil niet zeggen, dat het overal hetzelfde gaat of op dezelfde dag. In iedere plaats worden eigen initi atieven uitgewerkt. Amsterdam heeft bijvoorbeeld drie verschillende plaatsen gekozen, waar men zich ver zamelt. In Rotterdam worden een paar bijeenkomsten gehouden in De Doelen, omdat er voor maar 2200 mensen per keer plaats is. De pro gramma's zijn overal anders. Samenzang Maar de samenzang neemt de be langrijkste plaats in. Nergens wordt het „Komt allen tezamen" meer be leefd, dan wanneer het door al die duizenden overal vandaan spontaan wordt gezongen. Het zijn mensen, die al dan niet lid van een kerk zijn. Het aantal randkerkelijken wordt vrij hoog geschal. indertijd de heer Van Loon. die geen lid van een kerk is. Het spreekt vanzelf dat het uitzoe ken van de liederen een heel belang rijk onderdeel van de voorbereiding is. Het Landelijk Beraad voor Volkskerstzang adviseert de kerstlie deren zo te kiezen, dat er een even wicht bewaard blijft tussen de voor liefde van sommigen voor het van ouds bekende traditionele kerstlied en het verlangen van anderen om met de nieuwe kerstliederen te wor den geconfronteerd. Reacties Ih Utrecht is men ditmaal vooral benieuwd naar de mening van de aanwezigen. Daarom wordt gevraagd schriftelijk reacties in te sturen (met vermelding van leeftijd). „Hoe vond u het. zou u het anders willen?" „Komt allen tezamen" is de slogan van „De vraag is of het traditionele de volkskerstzang, die ieder jaar in de kerstlied juist tegen de zin van de Utrechtse Margriethal wordt gehon- mensen wordt gezongen of dat aan den. Regen, hagel, sneeuw en gladheid een behoefte wordt tegemoetgeko- niets heeft de mensen al die jaren kun- men." zegt dr. Dronkers. Er zijn sa- nen weerhouden om samen te komen menkomsten waar „Stille nacht" en zingen. „Ere zij God" beslist niet wordt ge zongen, maar wij doen dat wel. We hebben rondgekeken bij nieu we dichters. In ons programma is ook een lied van Huub Oosterhuis en een van Michel van der Plas opgeno men: „Stil maar. wacht maar, alles wordt nieuw"." De kerstliederen in de nieuwe bun del 102 gezangen vindt hij onbruik baar voor zo'n massazang. „Maar in principe sluiten we het nieuwe kerst lied niet uit." Dit maal staat er voor het eerst een Christmas Carol op het program ma, die door ds. Jan C. Koppert uit Made is bewerkt. Ds. Koppert, wiens muzikale arbeid onze lezers bekend is, heeft deze tijd veel aanvragen om Christmas Carols te komen zingen. Hij vindt, dat te veel kerstliederen in ons land zijn. ontleend aan het Duits en ook wel aan het Frans, maar er zijn geen Engelse. Snoep verstandig eet 'p appel Dirigent Om tegemoet te komen aan hen bij wie kerken drempelvrees veroorza ken en omdat ze meestal niet groot genoeg zijn wordt er meestal gebruik gemaakt van grote hallen of zalen. Hoewel toch ook soms van kerken. Door middel van de zang worden daanse zijde werd voërgestëld*"het Kerstmis en het Evangelie onder de Zonder onderscheid van geloof, af- christelijk geloof niet te verbreiden aandacht gebracht van de mensen, komst of leeftijd worden van harte be- in moslimse gebieden als Atjeh en Zuid-Celebes. De mohammedanen zouden dan geen bekeringsijver aan de dag leg gen in christelijke streken. In wezen wil dit voorstel terugkeren tot de si tuatie onder de konoliale regering van Nederland. Vertegenwoordigers van de kerken konden met dit voor stel niet instemrron. De situatie is weer meer gespannen geworden na de bijeenkomst van de Raad van Indonesische Kerken in Makassar. Daar protesteerden de ker ken tegen een uitlating van de mi nister voor godsdienstzaken. Dachlan. die „bepaalde groeperingen" verweet pogingen te doen mohammedanen te bekeren. Het protest lokte weer felle tegenreacties uit van moslimse zijde. RADIOREPORTAGES UIT BETHLEHEM HILVERSUM Goos Kamphuis en Wim Jansen zijn voor de NCRV-radio in Bethlehem. Van morgen tot en met 26 december zullen zij in diverse re portages laten horen hoe het toegaat in de nachtdienst in de Geboortekerk en hoe de Jordanese bewoners van het stadje een half jaar Israëlische over heersing hebben ondergaan. Eerste uitzending vrijdag om 6.45 uur. Op Oudejaarsdag is er een radio programma, waarin jonge Israëli's praten over de toekomstverwachtingen voor hun land. OECUMENISCHE OPZET VAN KERST 1967 Alles staat en valt natuurlijk met een goede dirigent. In Utrecht is dat al sinds het begin Mees van Huis, die ook de koren leidt. „Een toespraak duurt tien of twaalf minuten", langer kan het ook niet. Maar het is een unieke kans om Iets te zeggen. De mensen zitten erop te wachten", zegt dr. Dronkers. „Weet je wat de oud hoofdvloot- predikant ds. J. H. Sillevis Smitt bij voorbeeld op een Volkskerstzang eens zei: „Mensen weet u dat u hier levensgevaarlijk zit. In de massa val je nooit om. Maar denk erom straks moeten we op de knieën." GASTARBEIDERS VASTEN NU (Van onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Twee kerstnum mers op het gebied van de evangelisa tie trekken dit jaar de aandacht: de Strijdkreet van het Leger des Heils en Kerst 1967. Als vanouds munt de Strijdkreet uit door de bijzonder inte ressante inhoud en de verzorgde uitga ve. Wat Kerst 1967 in de belangstelling doet staan is. dat het het resultaat is van samenwerking tussen verschillende kerken: protestantse, maar ook de rooms- katholieke. Het is tevens het kerstnummer van De Open Deur en Onderweg. De Strijdkreet gebruikt een idee, dat raak wordt toegepast, maar dat. wan neer het goed wordt uitgewerkt altijd weer boeit. Het kerstgebeuren wordt namelijk in nieutrs uit die tijd ingelast,! I des. natuurlijk fictief en het ge- Perspectief voor kerk in Brazilië LONDEN Nieuwe deuren gaan open voor het zendingswerk in Brazi lië. De ontwikkeling daar is zo veel belovend, dat er een tekort is ont staan aan Braziliaanse predikanten en lekeleiders. Dit meldt het bestuur van de zen dingsgenootschap van de Britse bap tisten BMS bij de begroting voor 1969 (rond vier miljoen gulden). Uitbreiding van het baptistenzen dingswerk staat verder in Oost-Pa- kistan, Ceylon, Kongo en Angola op het programma. In India krimpt het echter in als gevolg van de rege ringsmaatregelen. Cal vij ninstituut in Zuid-Afrika POTCHEFSTROOM (Zuid-Afrika) Aan de christelijke universiteit van Potchefstroom is een „instituut ter bevordering van het calvinisme" gesticht. Het instituut wil een complete Cal- vijn-bibliotheek opbouwen en we tenschappelijke arbeid verrichten, gebaseerd op de Bijbel, maar niet uitsluitend theologisch. Directeur is prof. C. S. W. Duvenage. heel is voor de verantwoordelijkheidden rijst door de van de redactie van de Strijdkreet en kerstsier op. niet voor die van genoemde bladenDe kern van de zaak waar het bij heil cinerend Wending-waardig nummer i staat er tn het commentaar. kerstfeest om draait wordt raak gety- dat de lezers voldoende ruimte laat Charles Die-], peerd door dr. J. J. Buskes in zijn\ om zelf ook nog te gaan denken. UTRECHT De 25.000 isla mitische gastarbeiders in ons land zijn het niet eens over de vraag, op welke dag zij hun Nieuwjaar zullen beginnen. Dat betekent voor de moslims het einde van de vasten, lekker eten en feestvieren. Voor de moslims is het nu Rama dan, de vastenmaand. Het Ara bische jaar is ingedeeld in perio den, die helemaal worden bepaald door de maanstand. Daardoor is de vastenmaand voor de moslims in ons land dit jaar begonnen op 3 december. Öe islamiet onthoudt zich in deze periode de hele dag van voedsel. Ook drinkt hij niet en van roken is evenmin sprake. Alleen tussen zonsondergang en zonsopgang (dus tussen half vijf 's middags en half negen 's ochtends) mag hij spijzen gebruiken. Suikerfeest Wanneer de nieuwe maan weer zichtbaar wordt, breekt de vreugde 5 en begint het „suikerfeest". Het een uitbundig feest, waarnaar de moslims gedurende de hele vasten tijd verlangend uitzien. De moeilijkheid is nu. dat de (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Leven we, of worden we geleefd? De mens van vandaag begint te ontdekken dat met al zijn praten over vrijheid hij steeds meer geconfronteerd wordt i met practijk van de onvrijheid. Het maandblad Wending heeft een spe- ciaal nummer aan deze vraag ge- j wijd onder het tihema: „Mens en manipulatie." Dit blad dat zich langzaam maar zeker tot boven de tienduizend abon nees gewurmd heeft als „maandblad voor evangelie en cultuur heeft een uitgezochte reeks van auteurs be reid gevonden om in te gaan op onderwerpen als: „Manipuleren in de geneeskunde", „Utopia", „Socia le manipulaties van de mens", Gren zen der manipuleerbaarheid", etc. Medewerking verleenden onder meer prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. J. H. Plokker, dr. C. van Rijsinge en prof. dr. P. Toenes. Geen theo logen die lekenverhalen schrijven over de studievakken van anderen, maar specialisten geven een zee -an informatie. Het werd maan niet overal op aarde op de zelfde tijd zichtbaar is. In Turkije bij voorbeeld zal het op 30 decem ber nieuwe maan zijn. Het suiker feest zal daar dus op 1 januari ge vierd worden. In Nederland daar entegen is het op 31 december nieuwe maan en zou het feest dus op zijn vroegst op 2 januari mogen worden gevierd. Een grote groep islamieten in ons land richt zich nu naar het land van herkomst. Wanneer de eigen familie in het verre vaderland feest viert, willen zij in gedachten bij hen zijn en ook feestvieren, al is de maan hier nog niet helemaal vol te Anderen voelden zich echter meer gebonden aan de letter van het voorschrift, dat het suikerfeest eerst de dag nadat de maan zicht baar wordt, mag worden gevierd. De landelijke stichting bijstand buitenlands werknemers is al ge ruime tijd met de onenigheid onder de moslims geconfronteerd. Direc teur Bregman vindt dat de gastar beiders dit godsdienstig probleem zelf moeten oplossen. Alleen vraagt hij zich af, wat de moslims zullen doen, als de Neder landse hemel straks zwaar bewolkt is. Want volgens het voorschrift moet de maan zichtbaar zijn.. Snoep verstandig eet 'n appel Federatiè van kerken in Italië (Van onze kerkredactie) MILAAN Tijdens een vergade ring in de Waldenzenkerk is de lang voorbereide Federatie van evangeli sche kerken in Italië tot stand i gekomen. Vier kerken nemen er aan deel: de waldenzen, methodisten, baptisten en lutheranen. Samen hebben xij on- veer 55.000 leden. De statuten betekenen geen beper king van de zelfstandigheid van dn ledenkerken. Ze voorzien nauwe sa menwerking in de theologische oplei ding, evangelisatie, sociale en politie ke zaken, pers, radio en televisie, jeugd- en vrouwenwerk. Sommige kerken hebben al te kennen gegeven, dat zij de federatie graag zien uitgroeien tot een vere nigde protestantse kerk. De adventisten, Apostolic Church en het Leger des Heils blijven nog wat op een afstand als „geassocieer de leden", terwijl de Gemeenten Gods. de Vergadering der Gelovigen en de Amerikaanse baptistenzending volstaan met een positie als waarne- De Evangelisch-Oecumenische Ge meente van Ispra-Varese, waartoe vele Nederlanders behoren, Is aan vaard als effectief lid. Voorzitter van de federatie is de methodistenpredikant Mario Sbaffi. De gebeurtenis werd besloten met een gezamenlijke avondmaalsdienst in een stampvolle kerk. m m De herbergier i Het kerstverhaal kens, geïllustreerd door Anton Pieck.j beschouwend artikel ..Het Wereld Dan volgen fotoreportages over het'feest". Bisschop J. Bluyssen van werk van het Legerdes Heils. over. 's-Hertogenbosch zorgde wat dat be- armoede en ellende in New York en treft voor een inbrenp uan rooms- ka- c recente opnamen uit Bethlehem eni tholieke zijde. Ruime aandacht krijgen mevr. E. New York. Tot slot wordt aan bekende verschillende voorbeelden van oecume- economie" Nederlanders gevraagd welke drie' nische samenwerking in ons land. zoals Brtlggemar personen zij zouden uitnodigen op kerst- in de Bijlmermeer en de telefonische jf- P. Mol avond. hulpdienst in Rotterdam. wijk1; G.Ct; Kleiner van omvang, maar eveneens De rooms-katholieke publicist schreef Amsterdan goed uitgevoerd is Kerst 1967. Opval- een artikel over hulp voor Vietnam Bethlehem zegt ool-j lend is de omslag, waarop een tekening, door de School „Jeugd in dienst NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg (buiten- gew. wijkgem. in wording - toez.): Th. E. v.d. Brug te Apeldoorn. Bedankt voor Genderen (N.B.): kand. A. van Wijngaarden te Utrecht; voor Lopik (U. - toez.): J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel; voor Zuid- Beijerland: W. E. Heijboer te 's-Gra- venmoer; voor Werkendam (vac. A. de Bruijn): D. C. v. Wijngaarden te Hoofddorp. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg (vac. G. M. W. Steen): J. W. de Roo te St. Annaparochie. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor IJmuiden: P. N. Ribbers te Enschede-west. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Hoogvliet: F. Harinck (e Benthuizen; te Emmel- oord, te Kalamazoo (Mich., V.S.) en - te 's Gravenpolder: J. C. Weststrate te Meliskerke, die bedankte voor Tricht. BET W EER IN EUROPA ACADEMISCHE EXAMENS Kopenh Londen AMSTERDAM VU doet. rechten: mej. Amster< Brussel: doet. Frans: 1 Brussel t-Nleboer. Amsterdam: Luxerat o?,p"dar Partl» Reet ■conomle: E. Holland. Nas Huussen Zaands~ kand. psych.: T. Bouw. Amsterdan„J zeillemaker eraam: nana, pedagogiek: C. de maar op een manier zoals de bladen uit gens de Telegraaf: „Wist ik veel..." De van vier rode harten, die met het hartsamenleving", opgericht door de boed- doct- cu,9i^e'e aI,lr?pol: j\. onze tijd het zouden verslaan. Haagse Post ging in Bethlehem kijken van Jezus geel gekleurd tot eendhistische monnik Thich Nhat Hanh. f. R^^Eiders!1/ half bew half bew. geh. bew half bew licht bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2