legt zich toe kernenergie Commentaar Elf ernstige conflicten het afgelope jaar in Belangrijke orders verwacht Opdracht uit Verenigde Staten Drukvat heeft Doodewaard vertraging 1967 EN ZIJN ECHO Meer veiligheid nodig voor kind op straat Bronchi letten Kalkoen uit eigen land sterk in opmars De Jong pleegt overleg met Seniorenconvent over inkomen vorstin DONDERDAG 21 DECEMBER 1W een „aanslag" op de tiener- 3''Portemonnees: een Italiaanse fabriek dieJ>racht deze „hippe" plastic-zonne- brillen op de markt. Zij kunnen wor- i°|ien voorzien van „plakkers" met teksten van allerlei aard [alkoenen LJANDKLSBESCHERMING kan op korte termijn profijt opleveren, op langere termijn is elk land ge baat bij verruiming van de handels mogelijkheden en stimulering var de vrijhandel. Maken andere landen hiervan misbruik, dan zal ingegre pen moeten worden. De in deze tijd van het jaar veel aandacht vragende kalkoen is de in zet van een handelsgevecht tussen Europa en Amerika. Ook Nederland Is hierbij betrokken. Onze broed- en fokbedrijven voor kalkoenen hebben de laatste jaren grote investeringen gepleegd om tot een hoog gekwalificeerd produkt te komen. De geïnvesteerde miljoenen zijn voldoende om over vier jaar een produktie te bereiken die de Nederlandse vraag volledig kan dek ken. Tengevolge van een onverantwoor de uitzetting van de produktie in de VS dreigt Europa thans overstroomd te worden door een beneden kost prijs aangeboden produkt. De Euro pese commissie in Brussel zal in ac tie moeten komen om dit tegen te gaan. Dit is geen kwestie van han delsbelemmering, maar het weren van onaanvaardbare handelspraktij ken. Onze minister van landbouw aal „Brussel" ervan moeten overtuigen, dat via aanvullingen op de sluisprij- zen maatregelen nodig zijn om ge zonde initiatieven van eigen bedrijfs leven een kans te geven en ze niet geruisloos de nek te laten omdraaien. ROTTERDAM De Rotter- damsche Droogdok Maatschappij gaat ilch gedwongen door de slechte situatie in de scheepsbouw specialiseren in de bouw van appara ten voor kernenergie-centrales. In 1968 verwaoht de werf belangrijke orders uit de Verenigde Staten en Europa. De orders die dit jaar zijn ontvangen voor nucleaire apparatuur zijn ongeveer twintig miljoen gulden groot. Verleden week heeft de Neder landse kernindustriegroep Neratoom, waarin de RDM en acht andere be drijven samenwerken, opdracht ge kregen voor zeven kemondersteu- ningsconstructies voor General Elec tric in de Verenigde Staten. De order wordt onder verantwoordelijkheid van de RDM uitgevoerd en beloopt een bedrag van tien miljoen gulden. De toepassing van kernenergie in de Verenigde Staten gaat sneller dan werd verwacht. Gevolg daarvan is dat de orderportefeuilles van Ameri kaanse fabrieken overvol zijn en dat een levertijd van vier jaar normaal is. Europese bedrijven met name de RDM profiteren hiervan. De RDM biedt nu een levertijd van twee tot drie jaar en is daarom goed in de markt. Daarbij komt dat de RDM ondanks hoge transportkosten en in voerrechten goedkoper is dan con cerns in de Verenigde Staten. VERTRAGING Binnenkort levert de werf het drukvat voor de experimentele cen trale in Doodewaard af. In aanbouw zijn nu nog drukvaten voor Spanje en Zwitserland. Overigens heeft de Nederlandse opdracht één jaar vertra ging, als gevolg van moeilijkheden in het onderzoek van de lassen. De concurrentie in kernenergie-ap- paratuur in Europa is groot. Nera toom heeft voor de order van de drie drukvaten vijftig offertes verstuurd. Desondanks heeft de RDM een ste vige positie, omdat te veel werkban ken en hijswerktuigen heeft die geschik zijn voor de bouw van nucle aire apparatuur. Werfpersoneel dat overtollig wbrdt in de scheepsbouw zal worden om geschoold voor specifieke functies in de bouw van kernenergiecentrales. De behoefte aan nieuwe personeelsle den blijft niettemin groot. De directie verwaoht nog 200 tot 300 man te kun nen plaatsen. de harde matras met alle comfort van een zachte! EltwK^RBMjner \fcr.SWen is een neger. (j| Er rijn ca 70pdi>iekene- Xlï) 9erwïar"sa es' fW Het gem. inkten yjn, Ir negers is cadeheift Eurowoningen stort f 25000 in te vormen fonds Anti-pbo-motie van „ultra-rechts" verworpen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 111 tegen 8 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie van de heren Koekoek (BP), Van Dis (s.g.), Abma (s.g.), en Jongeling (GPV) verworpen om de bedrljfsgenoten van pbo-schappen per geheime schrifte lijke stemming te laten uitmaken of hun schap al of niet moet worden opgeheven. Als geen meerderheid voor voortzetting van het schap blijkt, zou het zo gauw mogelijk moeten worden opgeheven. De overgrote Kamermeerderheid achtte deze motie van wat drs. Boersma (a.r.) „de ultra-rechtse con centratie" noemde, in strijd met de wet op de pbo. Wel was men van mening, dat deze wet te zijner tijd grondig dient te worden bekeken. Na de verwerping kwam de heer Koekoek met een gewijzigde motie om in plaats van een stemming een enquête onder de bedrjjfsgenoten te laten houden, maar ook daarvan wil de de Kamer niets weten (alleen BP, SGP en GPV voor). Hoestdrank in tabletvorm.95ct i Amerika levert prijzenslag (Van onze soc.-econ. redactie) kaanse overproduktic aan kalkoe- ZEIST De Nederlandse broed- en fokbedrijven voor de kalkoenproduktie dreigen het moeilijk te krijgen. De afgelo pen jaren hebben deze onder nemers vele miljoenen ge ïnvesteerd in hun bedrijven om '1_ tot een lioog-gekwalificeerd es produkt te komen, dat de con- 'k currentie met het buitenland royaal kan doorstaan. Ameri kaanse aanvoeren tegen dum- s- ping-prijzen dreigen thans ech- q" ter een streep door de rekening 3! te halen. De Nederlandse bedrijven hebben 'F de produktie breed genoeg opgezet J om over vier jaar volledig in de be- 1. hoefte van het Nederlandse publiek te kunnen voorzien, maar tegen c Amerikaanse afbraakprijzen kunnen 1. deze ondernemers niet werken. Het bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren heeft gisteremid dag een beroep op minister Lardinojs gedaan in Brussel te vragen om aan vullende verhogingen van de sluisprijzen voor invoer uit derde landen, zodat de Amerikaanse impor ten niet meer beneden kostprijs in Europa kunnen binnenkomen. „Amerika wenst geen vuilnisvat te rijn van onze overtollige kuikenpro- duktie", aldus een van de sprekers in het bestuur van het produktschap. „maar wij passen er voor het vuil nisvat te worden voor de Ameri- VVordt aan deze Amerikaanse Im porten niet snel een halt toegeroepen, dan dreigen voor de Nederlandse be drijven tientallen miljoenen guldens geïnvesteerd kapitaal verloren te gaan. Vooral het zuiden van het land telt verschillende grote bedrijven, die dit risico lopen. Reeds de afzet in 1968 speelt op dit noment een rol, omdat de voorkopen nu moeten worden gedaan voor de dieren die volgend jaar december worden geleverd. De fokkers moeten nu hun produktie gaan afstemmen op de eind 1968 te verwachten vraag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De directeur van Eurowoningen N.V., drs. J. Poot, heeft ter gelegen heid van het gereedkomen van de tienduizendste woning van deze onderneming een fonds gesticht om te onderzoeken hoe kinderen veiliger van huis naar school kunnen gaan en ook weer veilig kunnen thuisko men. Eurowoningen heeft een bedrag van 25.000 in dat fonds gestort. De bedoeling is dat er studie over dit onderwerp wordt gemaakt en eventueel een prijsvraag gehouden, onder de titel „Veilig naar school". De heer Poot wees er op dat moe ders n.og iedere dag teveel in angst verkeren over de veilige thuiskomst van hun kinderen. „Niet alleen de ruime woning, niet alleen 'het fraaie uitbreidingsplan is bepalend voor het geluk van wonen. De zekerheid dat de kinderen weer veilig thuis komen bepaalt de leefbaarheid van de wijk, van de woning", aldua de heer Poot. Miljonair Porst toch aangeklaagd KARLSRUHE De Westduitse miljonair Hans-Heinz Porst, de 45-ja- rige eigenaar van een reusachtig postorderbedrijf op fotografisch ge bied, is aangeklaagd wegens mede plichtigheid bij het vergaren van vertrouwelijke inlichtingen voor Oost-Duitsland. Twee maanden gele den werd hij aangehouden. Een week geleden werd hij tegen borgstelling van een miljoen mark (ongeveer 900.000 gulden) voorlopig vrijgelaten. Het is niet bekend wanneer hij te recht zal staan. Het bedrijf van Porst had vorig jaar een omzet van 125 miljoen mark (ruim 110 miljoen gul den). Nu Louis Washkanski/. die acht tien dagen heeft geleefd met het hart van een ander, is overleden, is de aandacht van de Zuidafri- kaanse medische wereld vooral gericht op de elfjarige Jonathan van Wyk. Dit jongetje (een kleurling) kreeg een nier van het blankemeisje Denise Dar- vall, dat bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Jonathan, die in het Karl Bremerzieken huis in Kaapstad ligt, gaat goed vooruit. In zeven jaar tijds heeft Eurowo ningen een zeer snelle groei doorge-' maakt. Tussen 1962 en nu is ieder jaar het aantal gebouwde woningen verdubbeld. Tevoren had ir. W. S. van de Erve uit Den Haag gesproken over de „bandstad". Hij sprak de hoop-uit dat er bij wijze van experiment een stuk van een dergelijke stad-in-de-lengte gebouwd zou mogen worden. Volgend jaar zal een aantal bouwers over de bandstad een congres houden. Volgens ir. Van de Erve is de bandstad de enige oplossing om na tuur en cultuur (de stad) bij elkaar te brengen. Hij zei dat vast staat dat veel steden absoluut onbruikbaar zijn geworden, dat de uitbreidingen vaak grote mislukkingen zijn en dat daar door een groot onbehagen is ontstaan ten aanzien van die stadsuitbreidin gen. Hij wilde de bevolkingsdichtheid graag relatief zien. De dichtheid hangt volgens ir. Van de Erve samen met de gedragingen van de mens. Hij wees op steden als Tokyo en Manhat tan waar men ondanks de dichtheid toch gelukkig kan zijn. De bandstad kan op drie wijzen worden benaderd, vanuit de wijze van vervoer, vanuit de zelfverzor- gingsgedachte en vanuit de mens. Al deze aspecten zouden in een bandstad verenigd kunnen worden. Kwaliteit Ir. J. van Ettinger president-direc teur van het Bouwcentrum behandel de de kwaliteit van het bouwen. Daarbij waarschuwde hij de bouwers dat de consument steeds kritischer zal worden en dat het nog moeilijker kan worden huizen te verkopen. Hij adviseerde een marktstudie te hou den om teleurstellingen te voorko men. Hij pleitte voor fiscale maatregelen om het eigen woningbezit te bevorde ren, bijvoorbeeld met een investe ringsaftrek. Hij noemde het streven naar kwaliteitswoningen voor ieder een een der grondslagen voor een gezonde sociale politiek. Van de oude woningvoorraad van ongeveer twee miljoen woningen van voor 1940 zal een groot gedeelte moe ten worden afgebroken en de rest zal moeten worden verbeterd. Als iedere woning voor verbetering duizend gul den nodig heeft, zal dat een totaalbe drag van twee miljard gulden bete kenen. Juist daarom is een perfecte methode nodig om bij elk te besteden bedrag een optimale kwaliteit te be reiken waarbij de meest gunstige vei'houding ontstaat tussen opoffe ring (prijs of huur) en nut (woonge not). "T\IT JAAR IS de rassenstrijd in de Verenigde Staten heviger ge weest dan ooit. Er is een groot aan- Deze „revolutie" werd in 1965 nader niet laten staken, tal slachtoffers te betreuren en er uitgewerkt na een ideologische werden 5.000 mensen gearresteerd, strijd binnen de partij. In 1966 Via de nationalistische beweging Een sfeer van onheil trok door de offers hebben gekost Staten, in Detroit en Newark kregen Dit jaar werd de culturele revolu- Soms moesten in een stad 12.000 le- kwam de culturele revolutie op Flossy streeft naar verbondeheld - republikeinse Jemen zich uit tot in Aden (Zuidarabische Federatie). Flossy streeft naar verbondenhed met Jemen. Zijn tegenstander, de NLF, niet. In Hongkong \yerden 1 uitgebreid^ al* i» de~bëwegïng~af- ernstige onlusten veroorzaakt door gezwakt als gevolg van economische Maoïsten. De Britten stelden orde matiging van de °P zaken- Incidenten aan de grens India- China deden het oplaaien van het en geen uitbreiding naar andere den van de bejaarde Mao, want ?ude conflict, zoals in voorgaande landen onderging. In 1965 en 1966 daarna zal er een fase van onzeker- iaren. vrezen maar het is er dit jaar verwierf de Vietcong eeri positie die heid intreden. me* van gekomen. In 1967 verminderde het aantal uitzicht op een overwinning bood. BIAFRA jn Afrika was er vooral de strijd een eindresultaat niet bereikt. Vol- de 37 van 1960. Portugal, Spanje en in Nigeria tegen het afgescheiden j- Amerikaanse generaal Frankrijk zijn nog de enige landen Biafra. Bij de herovering van gebie- J is de situatie in met belangrijke overzeese gebieden, den schijnen daar 50.000 mensen het Z.-Vietnam veel gunstiger gewor- Portugal heeft te kampen met gewa den, maar desondanks zou de Vlet- J cong zijn acties nog jaren kunnen voortzetten. De verliezen voor de Vietcong worden dit jaar geraamd op 55.000 man en de verliezen voor de Zuidvietnamezen en de Amerika nen totaal op 35.000. ONVOLTOOID pend verzet in zijn koloniën. GEEN VREDE leven te hebben verloren. De strijd geraakte in het slop van terreur en tegen-terreur. In Soedan vielen hon derden doden als gevolg van de te- jenstellingen tussen de negérs in Evenals de voorgaande jaren was - - >ok 1967 seen vredesiaar. Er waren n« zuiden van het land en de Ara bieren in het noorden. In Kongo werd dit jaar strijd gevoerd tegen ook 1967 geen vredesjaar. Er waren elf zeer ernstige conflicten, afgezien nog van de talrijke onlusten elders. Israël en Vietnam beheersten de d? huurlingen yan Schramme. die voorpagina's. De strijd van Israël uiteindelijk uitweken. Daarmede In China is de culturele revolutie voerde wel tot een triomf, maar niet was KonS° nog niet zonder proble- <n Mao nog niet voltooid. In 1960 tot een oplossing van de problemen. men' want de economie bleef wan- jn jemen duurde de strijd tussen republikeinen en de monar- werden de moeilijkheden met Rusland openbaar, hetgeen, samen met de economische problemen, een chisten voort. ideologisch verzet tegen Mao Egypte delen van zjjn 70. versterkte, ook onder de commu- sterke expeditieleger uit Jemen te- nisten. In 1964 werd in Peking de rug te trekken. Niettemin heeft Venezuela en Guatemala." In Zuid-Amerika voerde men de In oktober begon hevigste strijd tegen linkse groepe ringen in Columbia en Bolivia. Ge ringere acties waren er ook in Peru. de harde matras met alle comfort van een zachte! Geding tegen Koning Klant Yan der Meer: meubels bij ons niet duurder AMSTERDAM In de tv-rubrlek Koning Klant van de VARA moet duidelijk worden verklaard dat het niet waar is, dat In het algemeen de meubels bij meubeltoonzalen duurder zijn dan bij winkeliers. Dit eiste gisteren de raadsman van de NV Van der Meer's centrale toon- kamers voor 'de meubelhandel in Rotterdam, mr. B. H. ter Kuile, in het kort geding dat de NV had aan gespannen tegen de VARA en de sa mensteller van Koning Klant, Gerrit Schilder. De NV werd in de tv-rubriek niet genoemd, maar voelde zich wel ver ongelijkt door de indruk die werd gewekt als zouden meubels bij win keliers goedkoper zijn. De advocaat zei dat het prijspeil van de NV niet hoger ligt dan bij de winkelier. Men ha4 volgens hem moeten aan geven dat er belangrijke uitzonderin gen zijn en die met name moeten aanduiden. Stunt De raadsman van de VARA en de heer Schilder, mr. M. G. Rood. zei am via de televisie te worden ge noemd als de enige keurige, niet te veel rekenende, meubeltoonzaal. Hij merkte op dat de tenour van de uitzending was: publiek wees voor zichtig, kopen in toonzalen is meestal duurder dan in de winkel. Het sys teem van de toonzalen is meestal prijsverhogend. Niet gezegd ls, aldus de raadsman, alle meubeltoonzalen zijn duurder. (Van onae parlementsredactie) DEN HAAG Minister-pre sident De Jong pleegt momen teel overleg met de fractielei ders uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat het in komen van de Kroon moet her- sien. Het overleg bevindt ilch, volgens politieke waarnemers, in het eindstadium. Verwacht wordt dat de Kamer In fe bruari een wijziging krijgt aan- geboden van het wetsontwerp dat destijds door premier Cals is ingediend. Het overleg over dit wetsontwerp is bedoeld om een ruime Kamermeerderheid achter de voorstellen te krij gen. Verwacht wordt dat zal worden voorgesteld de kosten van het hof personeel niet langer op het Inkomen van de Koningin te laten drukken, maar over te brengen naar diverse begrotingsposten zoals algemene za ken en de dienst der domeinen. De bedoeling van deze opzet is het grondwettelijk inkomen van de Ko ningin te ontlasten van de sterk gestegen personeelskosten. Het inko men van de Koningin is reeds gerui me tijd In studie. Momenteel ont vangt zij jaarlijks 2.5 miljoen. Daar naast is voor het onderhoud van pa leizen jaarlijks 500.000 uitgetrok ken. Ook dit bedrag is ontoereikend geworden. Naar verluidt onderzoekt de regering de mogelijkheid om de Koningin te ontlasten van het onder houd van een aantal palelzen. De laatste jaren heeft de Koningin deze kosten evenals een deel ven de salarissen van het hofpersoneel bijgepast uit eigen middelen. In 1986 stelde premier Cal» voor het inkomen van de Koningin te ver hogen tot 5,2 miljoen. Daarnaast zou het bedrag voor onderhoud van da paleizen op 825.000 gebracht wor den. Voorts werd voorgesteld het in komen van prins Bernhard te verho gen van 300.000 tot 475.000. Na de woelingen rond het huwelijk van prinses Beatrix werd in de Ka mer met name van socialistische zijde niet onverdeeld gunstig op deze voorstellen gereageerd. Hierop besloot premier Cals het voorstel voor nader advies terug te zanden naar de Raad van State. Deze kreeg de opdracht na te gaan hoe de financiële moeilijkheden van de Koningin opgelost kunnen worden zonder grondwetswijziging. Het inko men van de Kroon Is namelijk in de grondwet vastgelegd. Voor een wijzi ging hiervan is een tweederde meer derheid in belde Kamers nodig. Minister-president De Jong wil in overleg met het seniorenconvent trachten de Kamermeerderheid voor de nieuwe inkomensregeling van de Kroon te winnen Daarna zullen een aantal technische zaken nader wor den uitgewerkt. Onder meer de wijze waarop het onderhoud van een aan tal paleizen en de salarissen van het hofpersoneel naar de begroting kun nen worden overgebracht. Bij dit laatste onderdeel speelt onder meer de rechtspositie van dit personeel een

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15