KONSTANTIJN: ALLEEN TERUG BIJ HERSTEL VAN DEMOCRATIE Achttien dagen met het hart van een ander Acceptabele datum publikatie grondwet Lichaam accepteerde orgaan niet feestje houwen?, schenk de slijter' uw vertrouwen! Tankers botsen op de Rijn Verhoor Van Z. ook tijdens Kerstdagen 35.000 Amerikanen uit Duitsland weg DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Zwak T~VE lust om verder te onderhande- len in de EEG, nu Frankrijk zelfs niet wil onderhandelen over toelating van Engeland, is om be grijpelijke redenen niet groot. Maar dat gaat wel weer over. De grote economische belangen, die op het spel staan, kunnen geen der lidstaten veroorloven, niet langer deel te nemen aan de werkzaam heden van de organisatie. Frankrijk probeerde het in 1965 vergeefs. Bovendien was van tevoren bekend, dat de regering te Parijs het ver zoek van Engeland opnieuw zou af wijzen, zij het dan op een minder botte manier dan in 1963. Ook in dit opzicht leerde Frankrijk iets. De Vijf besloten vorige week een beslissing te forceren over het Britse verzoek om onderhandelingen. Van belang was, dat een gemeenschappe lijk front tegenover de Fransen zou worden gevormd. Dit is gebeurd en nu is het de grote vraag, wat zal overblijven van de eensgezindheid, die Frankrijk dui delijk tegenover de Vijf plaatste. De verwachtingen zijn in dit opzicht niet hoog gespannen. Vooral van Westduitse zijde kan weinig medewerking worden ver- wacht. De ministers Brandt en Schil ler willen liet liefst maar doen of ei niets gebeurd is en de zaken op de oude voet voortzetten. Al voordat te Brussel een beslissing was genomen werd in Bonn bekend gemaakt, dat afzondeli>..e contacten van de Vijf met Engeland buiten Frankrijk om onmogelijk cn on wenselijk zou zijn. De Franse president staat oterk, om dat West-Duitsland een zwak beleid voert, waarmee het zowel Frankrijk Washkansky (56) mocht bed al uit KAAPSTAD Louis Wa§h kansky, de man die een nieuw hart kreeg, is dood. Voor het eerst in de geschiedenis heeft echter een mens wekenlang ge leefd op het hart van een ander. Chirurgen van het Groote-Schuur- ziekenhuis plaatsten zondag 3 decem ber tijdens een vijf uur durende operatie het hart van een jonge vrouw, die bij een verkeersongeluk dodelijk was gewond, in de borstkas van Washkansky. De man was hart- en suikerpatiënt en had niet lang meer te leven. Chi rurgen wachtten onder leiding van professor Chris Barnard al geruime tijd op een gunstige gelegenheid om hem te helpen. Denise Darvall Toen de 25-jarige Denise Darvall stervend het ziekenhuis werd bin nengedragen. deed zich een gunstige gelegenheid voor. De operatie begon 's nachts om één uur. Het stoffelijk overschot van Denise Durvall werd bij lage temperatuur, geopend, terwijl een pomp de bloeds omloop in het stilstaande hart op gang hield en inmiddels het zieke hart van Washkansky werd verwij derd. Het hart van het meisje werd in de borstkas van de man geplaatst en verbonden met zijn bloedvatenstelsel. Vijf uur na de operatie noemden de chirurgen de transplantatie DORMAGEN Op de Rijn bij Dormagen zijn gistermiddag tijdens een dichte mist twee Nederlandse tankschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het waren de Sirocco en de Vinkei, beide uit Rotterdam. De boten voeren met zoveel kracht op elkaar in dat zij moesten worden losgebrand. De Sirocco was geladen met een zeer brandbare propyleengas. De Vinkei heeft een lading melasse. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De Sirocco zette later zijn reis stroomafwaarts voort terwijl de Vin kei na voorlopige dichting van een lek voor anker ging om te worden gelost. COMO (Italië) De beroemde, op Sardinië geboren sopraan Carmen Mewus is dinsdag in haar villa in de heuvels buiten Como op 82-jarige leeftijd, na een lang ziekbed over leden. Haar opera-carrière duurde van 1905 tot 1935. Zij was gespecialiseerd in Puccini en zong met Caruso, Titta R/uffo en Beniamino Gigli in opera's over de gehele wereld. Een van haar leerlingen was Renatö Tebaldi, een van de beste Italiaanse sopranen. voorlopig geslaagd. Zij hadden voor zorgsmaatregelen genomen om afsto ting van het nieuwe orgaan, een normale lichaamsreactie, tegen te gaan. Aanvankelijk ging de patiënt goed vooruit. Hoewel zich op 9 december de eerste afstotingsverschijnselen voordeden, meenden de artsen deze door toediening van geneesmiddelen te kunnen bestrijden. Naar huis Op 15 december mocht Waskansky voor het eerst uit bed en de dok ters zeiden dat de gevaarlijkste periode over enkele dagen voorbij zou zijn. Zij dachten er al aan de patiënt binnen een paar weken naar huis te laten gaan. Maandag trad een plotselinge ver slechtering in. Eerst werd aan een lichte longontsteking gedacht, maar een dag later was de hoeveelheid witte bloedlichaampjes zodanig afge nomen, dat de artsen van een zeer ernstige toestand spraken. Op voorstel van een Franse bloedspecialist kreeg de pa tiënt transfusies met witte bloedlichaampjes, waarna de toestand verbeterde. Hierna ging Washkansky echter steeds meer achteruit, totdat vanmor gen zijn longen het begaven en hij overleed. ROME Koning Konstantijn heeft gisteravond in Rome ver klaard dat hij bereid is naar Griekenland terug te gaan, maar de zekerheid moet hebben dat het land bezig is terug te keren naar de parlementaire democratie. De enige voorwaarde die hij stelt voor zijn terugkeer als wettig staatshoofd" is, ,,dat de aan het bewind zijnde regering een definitief en volledig tijdschema be kend maakt voor het herstel van het normale democratische politieke leven". Het was de eerste verklaring van de vorst sinds hij zich vorige week na de mislukking van zijn tegencoup in ballingschap begaf. Er moet volgens Konstantijn „een acceptabele datum" worden vastge steld voor de publikatie van een nieuwe grondwet, evenals een aan vaardbare datum voor een volks stemming over de grondwet „en het Griekse volk moet de verzekering krijgen dat het opnieuw zijn oude recht zal kunnen uitoefenen aan gaande het kiezen van een eigen regering". Geen macht De koning, die zijn verklaring te genover een groep correspondenten aflegde in de villa van de prins van Hessen, zei dat hij realistisch gezien op dit moment geen enkele macht had maar dat hij handelde vanuit de wens van alle Grieken in vrij heid te leven. Hij had de risico's die hij vorige week met zijn staatsgreep nam, wel beseft, maar het belang van liet volk vooropgesteld. „Mijn familie deelde deze risico's in de kritieke uren. Wij arriveerden in Rome beze ten van de vaste wil om een oplos sing voor de Griekse kwestie te zoe ken." Konstantijn verklaarde dat hij zich niet openlijk tegen de militaire staatsgreep van de 21ste april had verzet om bloedvergieten te ver mijden. Hij had de militairen de kans wil len geven hun toezeggingen waar te maken, maar met het verstrijken van de maanden was duidelijk ge worden dat daar niet veel van te rechtkwam. Na afloop van de bijeenkomst deelde de vorst de journalisten mee, dat zijn vrouw, koningin Anne-Ma- rie, in verwachting is van haar der de kind. Zoals bekend hebben de leiders van het militaire bewind gisteren de burgerstatus aangenomen. Waar schijnlijk als eerste stap tot vor ming van een nieuwe politieke par tij en kennelijk ook om een wat gunstiger indruk te maken op het buitenland. De huidige „sterke man", de als premier optredende kolonel George Papadopoelos, de vice-premier en minister van buitenlandse zaken, brigade-generaal Patakos. en de mi nister van coördinatie, kolonel Paka- rezos, zijn in reservedienst over gegaan. Zaterdag zal aan de regering een nieuwe ontwerp-grondwet worden voorgelegd en de Grieken is ver zekerd dat daarop een volksstem ming en later verkiezingen zullen volgen. Vo.lgens welingelichte waar- IsiAW luit z°n goed' nemers, zou de regering, om aan populariteit te winnen, zowel het referendum als de verkiezingen eerder willen laten houden dan ze oorspronkelijk van plan was. Voorwaarde De nieuwe grondwet, die vóór Kerstfeest zal worden gepubliceerd, zou volgens kringen in de omgeving van de regering op zich de „voor waarde" vormen voor de terugkeer van Konstantijn. Aanvaardt hij haar dan staat, theoretisch tenminste, niets deze terugkeer in de weg. Over de inhoud valt niet te discussiëren. Overigens zou de koning altijd nog kunnen afwachten of het volk de grondwet bij referendum goedkeurt. De Griekse minister van openbare orde, Tzevelekis, onthulde gisteren nog dat na de mislukte tegencoup van de jonge vorst 60 voormalige parlementsleden waren aangehou den. Van hen waren er inmiddels 52 in vrijheid gesteld. Transavia mag vijf jaar op FS vliegen SCHIPHOL De nog jonge Ne derlandse chartermaatschappij Trans avia heeft van de V.S. een vijfjarige vergunning verkregen voor regelmati ge chartervluchten naar alle steden in de V.S. vanuit Schiphol t.w. vracht vluchten, Ité-vakantie vlucht en en zogenaamde ^eplqtep grqepsreizen (van verenigingen 'e.d.). Bovendien mag Transavia in de toekomst geslo ten groepsreizen ook nog uitvoeren vanuit 20 andere Europese landen naar Amerika. De 75-jarige N. R., „Ouwe Nol". UTRECHT De drievoudige moor denaar Hans van Z. zal ook tijdens de Kerstdagen worden verhoord. De rechercheurs van de Utrechtse politie zijn nog lang niet klaar met hem. Zij willen voor him processen-ver baal nog nadere details van hem weten. Van Z. bevindt zich nog steeds op het Utrechtse hoofdbureau van politie. Hij blijft daar voorlopig nog weL Normaliter verhuizen arrestan ten na hun voorgeleiding aan de officier van justitie naar het huis van bewaring. Voor verder verhoren worden ze dan steeds naar het bu reau overgebracht. Dat heeft voor Hans van Z. weinig zin, want de politie heeft hem zo vaak nodig dat een pendeldienst tussen het huis van bewaring en hgti politiebureau zou moeten worden onderhouden. Van Z. ontvangt in zyn cel kran ten en kan ook andere lectuur vra gen. Hij heeft daarvoor evenwel geen belangstelling. Besparing van 100 min dollar WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt dat 35.000 militairen en 100 vlieg tuigen komend jaar april uit West-Duitsland zullen worden teruggetrokken. Doel is de stroom dollars naar het buitenland in te dammen. De terug getrokken onderdelen blijven echter beschikbaar voor de NAVO. De plan nen voor de terugtrekking werden reeds in mei van dit jaar bekendge maakt. De betrokken eenheden zijn de 24ste infanteriedivisie die van Augsburg naar Fort Riley. Kansas zullen worden overgeplaatst; het derde kavalerie-regiment, van Baum- holder naar Fort Lewis, Washington; als Engeland tevreden tradht te stel. len. De Britten zullen echter steeds meer ervaren, dat het laatste onmo gelijk en onwenselijk is, om de ter men van Bonn te gebruiken. De Klatteweg is niet zo maar een Haagse straat. Met een beetje fan tasie kan men het een bergweg noemen. Aan één zijde strekt zich, iets in de diepte de gemeentelijke kwekerij uit en rijzen wat verder weer lage duinen op. Aan de ande re zijde staan de villa's. Heerlijke huizen met grote tuinen en royale entrees, met aangebouwde serres, garderobekamertjes naast de hal en kamers voor huishoudens, waar men nog logées en personeel er op na kan houden. Nummer 10 is de ambtswoning van de burgemeester, daar naast is de residentie van de ambassadeur van Israël en even verder, op num mer 20, de ambassade van Roeme- Een ongetekend briefje had ons uitgenodigd daar voor een perscon ferentie te verschijnen. Onderwerp: de twintigste verjaardag van de Re publiek. Een twaalftal collega's zat te zwij gen toen ik binnentrad, waar een mij onbekende heer, die later de eerste secretaris bleek te zijn, me een hand gaf. Een paar minuten later werden we verzocht in de kamer er naast te komen, waar de secretaris zich achter een gigantisch schrijfbureau had geplaatst, naast hem de han delsattaché. Toen greep de secretaris een bun del papieren en begon (in het Frans) een verhaal voor te lezen met ontstellend veel cijfers, hele statistieken over de vooruitgang van Roemenië sinds de gedenk waardige dag van de stichting van de Volksrepubliek op 30 december 1944. Het gaat er best. Industrie en Soldatensteek handel nemen met sprongen toe. de landbouw bloeit. Het verhaal duur de precies tweeënveertig minuten. Ruim de tijd om de buitengewoon fraaie schilderijen, die het smette loze behang sierden, te bewonderen. En de grote perzische tapijten, die zacht glansden onder de kronen van venetiaans glas. Lindegroen damast bekleedde onze stoelen en puur wit was al het houtwerk geschilderd. Brede marmeren vensterbanken. Door een deur keek ik in de hal waar tussen blanke bogen vuurrode bloemen bloeiden. Stomverbaasd was ik echter toen ik later, opzij van een schoorsteen een lijstje zag hangen, waarop de hele inventaris keurig in het Roe meens was uitgetypt, compleet met omschrijving en registratienummer. Een paar collega's rookten, asbak je naast de stoel, omdat er geen ta fel bij de hand was. Intussen was het verhaal afge lopen en kwam er traag een paar vragen. De secretaris hevelde het ant woord veelal over aan de econo mische man, die opsomde: „Toe nemende handelsrelaties met Ne derland. Gesprek met zestien han- delsgroepen o.a. Verolme. Van Doorn, Wilton, Philips. Goede hoop op resultaten in 1968". De secretaris vouwde van één der papieren een soldatensteek. Stak toen uit een rood-wit doos je een sigaret op. De papierensteek lag voor hem op tafel. De as aan zijn sigaret groeide. Voorzichtig nam hij de steek op, tipte er de as in De persconferentie was niet veel waard, maar dit vond ik meester lijk.... het 7de, 8ste en 9de taktische lucht machtsquadron, van Spangdaheln naar Holloman Air Base, New Mexi co en het 417de taktische eskadron dat van Ramstein wordt overge plaatst naar Mountain Home Air Base, Idaho. Alle eenheden zullen eenmaal per jaar naar West-Duitsland terugkeren voor oefeningen. Ook zullen zij vol doende materiaal in West-Duitsland achterlaten om zo spoedig mogelijk weer operationeel te worden. Na het vertrek van de eenheden blijven nog 222.000 Amerikaanse mi litairen in West-Duitsland gelegerd. De overbrenging van de militairen en hun gezinnen bespaart de Ameri kaanse regering ruim 100 miljoen dollar aan buitenlandse valuta 10 mnd. geëist voor kamerhuur schandknapen AMSTERDAM Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest heeft de Amsterdamse officier van justitie geëist tegen de 48-iarige kamerverhuurder F. W. H. H. uit de hoofdstad wegens het verhuren van kamers aan schandknapen om daarin als minderjarigen on tucht te bedrijven met oudere man nen. De officier merkte op dat het soms zo druk was dat de schandknapen moesten wachten omdat de kamer bezet was, H. ontkende dat dit ver huren voor hem een bron van inkom sten was. Hij kreeg wel als een soort traditie tien gulden. De raadsman die de straf exorbi tant hoog vond in vergelijking met de straffen, die in het recente ver leden aan verhuurder van kamers aan prostituees waren opgelegd, verzocht onmiddellijke invrijheid- 200 gewonden na felle betogingen in Calcutta CALCUTTA Bij felle botsingen tussen de politie en betogende jon geren zijn gisteren in de Indiase stad Calcutta 200 gewonden geval len. Ruim 500 personen werden ge arresteerd. De betoging was evenals zo veel vorige gericht tegen het ontslag van de linksgerichte regering van het Verenigd front in de deelstaat West- Bengalen. Toen de demonstranten aan het brandstichten sloegen greep de politie met traangas in. Zijn criminele opdrachtgever Ouwe Nol heeft wel zin in lezen. Hij vroeg en kreeg een boek. Al dat gedoe van rechercheurs en politiemensen inte resseert hem maar weinig. Hij voelt zich onschuldig en maakt zich alleen maar boos dat de politie hem al een week vasthoudt Inmiddels heeft de Utrechtse on derwereld een collecte gehouden om voor hem een goede verdediger te betalen. Advocaat van „ouwe Nol" (de 75-jarige N.R.) is mr. G. A. van Straten uit Utrecht, die al een eer ste contact met hem heeft gehad. Dit gebaar kan op tweeërlei wijze worden verklaard. Aan de ene kant kan de onderwerld het beschouwen als een wederdienst tegenover de oude man, die velen in de onderwe reld^ h^eft. geholpen (met gestolen 'geld*. Aan fde andere kant kan'bok de vrees. <JaU de oude man gaat door slaan, aanleiding zijn geweest voor dit initiatief. De politie verwacht, dat de zaak- Van Z. nog wel maanden kan duren. Alleen al met het maken van de processen-verbaal zal men enkele weken bezig zijn. Men wil zich dan ook voorlopig alleen bepalen tot de zaken, die Van Z. heeft bekend. Pas later zullen eventuele nieuwe zaken worden aangesneden. Benedict Silberman nam afscheid HILVERSUM In de VARA-stu- dio heeft Benedict Silberman, diri gent van het Promenadeorkest, giste ren afscheid genomen van de NRU en vele omroepmedewerkers omdat hij met pensioen gaat. Na zijn lange loopbaan werd hij hartelijk gehul digd onder meer door de voorzitter van de NRU, mr. A. B. Roosjen, en door diverse collega's. Deze deden dit ook op eigen ma nier: ze hadden een soort cantate sa mengesteld waarin bekende ensem bles en solisten optraden en letterlijk Silbermans lof zongen. De scheidende dirigent waardeerde dit bijzonder en zo kreeg de weemoed van het vertrek toch een vrolijk tintje. Slachten Elk jaar bereiken de Nederlansche vereeniging tot bescherming van die ren uit alle delen van het land klach ten. dat kleine dieren, als pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen be kend, dat konijnen levend werden ge vild en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskun digen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bona-fide poeliers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konij nen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar ia en dat meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten die haar bereiken door de inspecteurs der vereniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauw keurig zal worden toegezien. De poli tie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling wil niet in de eerste plaats een dreigement zijn. Dierenbescherming rekent immers op de goodwill van ieder weldenkend mens. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid of niet te verontschuldigen ondoordacht- zaamheid blijkt, zal zeer zeker worden opgetreden. Den Haag, L. F. J. Casteleyn, adj. directeur Ned. vereeniging tot bescherming van dieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13