"Nieuwe Leidse Courant EEG IN DE CRISIS om Luns: Buiten Parijs contact met Engeland Heeft Utrechtse arrestant derde moord gepleegd JAMIN Commentaren Hecht front van Vijf Frankrijk onvermurwbaar Kerstpelgrims met terreur bedreigd Van Z. kreeg een inzinking levend mensen Drie verbrand na botsing Chauffeur schept kind op bumper Turkey Meesterspion onderscheiden Kind verongelukt in Caflfctoui, soep... die is pas lekker! Lichaam van Washkansky schijnt nieuw hart af te willen stoten Dinsdag 19 december 1967 48ste jaargang «•ur. t. Ur*dact< cteuri Dr. I. Dien CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stentvestich I» ghebleven mijn hert In teghempoetl" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uuf ens te meer is er sprake van een fisis in de EEG nn de standpunten in Frankrijk en de Vijf over het trzoek van Engeland om onderhan- ilingen onverzoenlijk zijn. Vandaag lit de beslissing in Brussel. Een rans veto is waarschijnlijk. WAAROVER SPRAKEN ZIJ? ONDERONSJE JO-MAURICE Minister Luns is al wel zo „eigen" met collega's als de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, dat hij hem en de intelligente Fransman de heer Luns elkaar b-jij-en en be-jou-en. Landelijke tegenstellingen ten spijt. Hier schijnt minister Luns bepaaldelijk te willen zeggen: „Maar Maurice, luister nu toch eens even". En vult u zelf maar verder in. Bijvoorbeeld: „Blij/ nou niet zo zeuren over dat EEG-lidmaatschap van Engeland". Of: ,flad de generaal, toen je wegging, wéér zo'n vervelende bui?" BRUSSEL Couve de Murville: „Engeland kan gezien zijn conomische en financiële positie niet tot de gemeenschap worden iegelaten. Engeland zou zelfs een groot gevaar voor de EEG |jn". Dat is het onverzoenlijke standpunt van Frankrijk tegenover pt van de Vijf, die vandaag nog alles zouden doen om de Fransen an gedachten te doen veranderen. Lukt dat niet en het ziet [naar dat het front van de Vijf pen hecht is als de Franse po- jtie onveranderlijk dan be- Indt de EEG zich eens te meer I een crisis. Stagnatie is het ïvolg en, zei minister Luns, iogelijk contacten van elk van e vijf EEG-landen met Ènge- ind buiten de gemeenschap om. De ministers van de Vijf stelden jt de Britse economie gesaneerd joest worden, maar dat dit tijdens toelatingsonderhandelingen en in [erleg met de EEG zou kunnen ge- juren. Minister Luns ging zo ver, Franse collega Couve de Mur- e te vragen of deze kon instem- met het openen van onderhan- ngen, als men de afspraak zou :n dat de Britse economie gesa- l zou moeten zijn op het ogen- van feitelijke toetreding. Ant- ird kreeg hjj niet. De voorzitter van de Europese commissie, Jean Rey, bleef bij zijn eerder ingenomen standpunt dat Britse toetreding de gemeenschap zou versterken. Mr. Luns voegde daaraan toe, dat juist het perspectief van de EEG een stimulans voor de sanering van de Britse economie zou zijn, evenals de EEG indertijd een stimulans voor de economie van de zes lidstaten was. STEMMING Men wilde het vandaag in ieder geval op een stemming laten aanko men. Zou de Britse aanvrage om on derhandelingen weer door een Frans veto worden getroffen, dan blijft het verzoek van Engeland in ieder geval op tafel liggen. Op elk gewenst ogen blik kan er weer over gepraat wor den. Maar intussen maakt de EEG zelf pas op de plaats. Dat zal voort- Israël op zijn hoede (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Vreedzame pel grims, die de kerstnacht in Bethle hem willen doorbrengen zullen be veiligd worden door tot de tanden gewapende Joodse politieagenten en militairen. Israël hoopt een behoorlijk bedrag aan toeristendeviezen te verdienen, die in vroeger jaren altijd gingen naar Jordanië. Maar de Arabieren zijn hard bezig om de pelgrims af te schrikken dit jaar naar Bethlehem te komen. Terwijl Israël de toeristen aanmoe digde toch te komen en hoopte dat het er dit jaar 20.000 zouden zijn tegen 17.000 vorig jaar heeft de on dergrondse beweging van de Arabie ren „El Fatah" al laten weten dat zij terreuracties zal ontketenen tegen al len die vanuit Israël het bezette ge bied willen betreden om de pel grimsplaatsen te bezoeken. In Jordanië hebben de kerkelijke leiders al de kant van de Arabieren gekozen. Zij hebben gezamenlijk hun gelovigen opgeroepen om dit jaar de heilige plaatsen in het door Israël bezette gebied niet te bezoeken (Zie verder pagina twee). duren zolang het front vón de Vijf tegenover de politiek van generaal De Gaulle hecht blijft. De Westduitse minister Brandt vindt Britse toetreding onmisbaar. De regering in Bonn noemt in een speciale verklaring afzonderlijke contacten met Engeland onmogelijk en onwenselijk. Is het antwoord op de Britse aanvrage negatief, dan wordt er niet voor volgend voorjaar op teruggekomen, aldus de regering in Bonn. De oud-voorzitter van de EEG- commissie, Hallstein, liet een opmer kelijk geluid horen. Hij noemde de EEG-politiek nog niet rijp voor het lidmaatschap van Engeland. Hij be treurde de plannen voor afzonder lijke contacten met Engeland buiten de EEG en Frankrijk om en hij "raad de Engeland aan een „overgangs periode of associatie" niet bij voor baat te verwerpen. UTRECHT De Amster damse politie heeft belangstel ling voor de 25-jarige twee voudige moordenaar Van Z. uit Utrecht. Zij heeft gisteren op het Utrechtse hoofdbureau van politie een oriënterend gesprek gevoerd in verband met de nog onopgeloste moord op de alleen wonende 37-jarige Coby van der Voort, die op 3 mei dood werd aangetroffen in haar woning aan de Prinsengracht. Van Z. was een van de vele ken nissen van deze vrouw. De Amster damse recherche zou sterk staan in haar vermoeden dat Van Z. haar moordenaar is. Hij en zijn (Engelse) vriendin zijn Jatnin kerslvoordeel amandelkransjes 300 gram 89 niet duur we! heerlijk al eerder in verband met deze moord verhoord. Van Z. ontkende kort voor de 3e mei Coby van de Voört te hebben bezocht. De Engelse zou nu aan de politie hebben verteld dat Van Z. een aan steker zou hebben bezeten zoals de moordenaar van Coby v. d. Voort moet hebben meegenomen. De Utrechtse recherche heeft giste ren weinig contact gehad met de tweevoudige moordenaar. Voor zijn voorgeleiding aan de officier van justitie, mr. A. Somerwil, is hij 's ochtends nog even verhoord. Daar na is Van Z. totaal afgeknapt. Naar verluidt heeft hij in het paleis van justitie zelfs even het bewustzijn verloren. Dev Utrechtse politie achtte het po litieel niet verantwoord Van Z. toen verder te verhoren. „We moeten de menselijke aspecten ook in de gaten houden" is daarbij de overweging van de politie. De Utrechtse politiewoordvoerder is niet op de hoogte van andere poli tiekorpsen die belangstelling voor Van Z. hebben getoond. Hij kan het zich wel voorstellen, want er zijn dit BESTELWAGEN OORZAAK ONGELUK Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze STEENWIJK Drie inzit tenden van een personenauto zijn gisteravond op de Rond weg ten noorden van Steen- wjjk levend verbrand nadat hun auto na een frontale bot sing met een bestelwagen in brand vloog. De slachtoffers zijn W. Nijboer (22) uit Die ver, diens verloofde mejuf frouw J. Mast (17) uit Haskerland en mevrouw De Ree-Stoelinga uit St. Nicolaasga. Van de beide inzittenden van de bestelauto werd een zwaar gewond en een ander licht gewond, j Volgens de politie is de bestelwa- j gen, die de fatale botsing veroorzaak te, eerst een drietal auto's gepasseerd I en daarbij gaan slippen zodat de wa- t gen niet tijdig meer naar rechts kon j komen waarna zij frontaal botste te gen de personenauto. Het verkeer op deze drukke auto weg was ruim een uur gestagneerd. De brandweer uit Steenwij kerwold had geruime tijd nodig om de bran dende personenauto te blussen. Met moeite heeft de politie de geheel ver koolde lijken kunnen identificeren. WILDERVANK Hier is gister avond de 23-jarige D. R. van Bruggen uit Stadskanaal met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom ge botst. De man, afkomstig uit Stadskanaal, was op slag dood. Ernstige brandwonden Olie (250 graden) treft 2 mensen DELFT Twee mensen zijn gis teravond in de Technische hogeschool in Delft getroffen door olie met een temperatuur van 250 graden. Zij lie pen ernstige brandwonden op maar hun toestand is niet levensgevaarlijk. De 25-jarige student H. J. van der Kooi uit Utrecht en de technisch- ambtenaar A. A. M. Pruisken (29) uit Pijnacker waren in het gebouw voor chemische technologie van de T.H. Hier sprong een leiding van een com pressor, waaruit de gloeiende olie spoot. ARNHEM Doordat hij meer aan dacht had voor zijn vriendin dan voor het verkeer heeft de 25-jarige automo bilist Th. v. M. uit Oosterbeek zondag avond in Elden een twee-jarig jongetje aangereden, dat daardoor zodanig werd gewond, dat het korte tijd later pver- leed. Zijn moeder, een 33-jarige inva lide vrouw, werd ook door de auto ge grepen, maar slechts licht gewond. Zij was met nog twee dochtertjes, de 12-jarige Wilma en de 9-jarige Hettie, op weg naar de bushalte. Op het ogen blik dat de auto uit tegenovergestelde richting naderde, liep zij met de kleu ter wat achteraan. Zij bleef langs de kant van de weg staan, maar doordat de wagen uit de koers raakte en in de berm terecht kwam, reed hij in op moeder en kind. Het kind werd enkele tientallen meters op de bumper meegesleurd. De moeder bleef gewond liggen. In paniek zijn de beide dochtertjes daarop naar de dichtstbijzijnde boerde rij gehold, waar de politie werd gebeld. Door een afgebroken richtingaanwij zer kon al gauw de auto achterhaald worden. De bestuurder zei niets te heb ben gemerkt. jaar ruim 20 moorden en overvallen op alleenstaanden in Nederland ge pleegd. De politie heeft daarbij even wel de indruk dat de wens wellicht de vader van de gedachte is. Over een mogelijk verband tussen de moordpraktijken van Van Z. en de moord op de 88-jarige G. van Pigge- len in het Utrechtse Eist is niets na ders gebleken. Een ploeg van de vaar- en dui- kerschool heeft intussen in het water van de Leidse Rijn gezocht naar de moordwerktuigen van Van Z. Er werden wel wat imitatiepistolen en een geldkistje gevonden, maar niet de loden pijp waarmee Van Z. zijn slachtoffers heeft neergeslagen. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 üw Kerstkalkoenbout omdat hetde beste isl Moraal is iets wat bij vele mensen bij hun ellebogen ophoudt. DE BOISSON Nederlandse iv- reclame op Europees niveau pag. M i slaap val, voordat het uit maak me dan wakker". St tiro - lAirro I «w .ffw** v DE BILT Boven Spanje ligt een hogedrukgebied dat een uitloper heeft in de richting van de Alpen. Boven Scandinavië, ons land en boven het Kanaal vinden we een vore van lage luchtdruk waarin enkele sto ringen naar het zuidoosten trekken. Eén van deze storin gen heeft via Engeland een hoeveelheid zachte lucht met zich meegevoerd in onze rich ting. DE BILT Opklaringen, maar ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige noord westelijke wind. Vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 16.30; n n op 19.52, onder 11.46. Nieuwe fusie /~\P de ene fusie volgt de andere, ja de ene fusie leidt tot de an dere. Een der werelden waarin de fusie gedachte opgeld doet is die van het bankwezen, waarin dus thans op nieuw een samensmelting tot stand is gekomen. We beleven wel volop een ontwikkeling naar grotere een heden. Ook met betrekking tot de interna tionale financiële wereld is deze ont wikkeling binnen het bankwezen kennelijk onvermijdelijk. Maar het zijn wel concentraties van macht die op deze wijze tot stand komen en de mededinging verlegt zich duidelijk naar hogere, tevens smallere niveaus. We mogen verheugd zijn, dat door deze nieuwe fusering een belangrijk brok financiering voor ons land ge houden is gebleven. Dat echter ook vanuit De Nederland- sche Bank, waar immers een groot stuk toezicht op ons bankwezen aan wezig is, de ontwikkeling met aan dacht wordt gevolgd, achten wjj voor de hand liggend. Taakopvatting (~)OK in de rechtspleging, zelfs wan- neer deze zoals by ons naar gezindheid onkreukbaar mag worden geacht, kunnen fouten wor den gemaakt. Dat moge te betreuren zyn, aan de hoogheid van recht en rechtspleging doet het niet af. Onaanvaardbaar zou alleen zyn, wanneer de erkenning van te maken fouten niet kan worden opgebracht en niet ook dienovereenkomstig wordt gehandeld. Te waarderen is dan ook de houding van de officier van justitie die jongstleden zondag een ten onrechte verdachte aan diens huis ging op zoeken om daar te komen vertellen dat de verdenking onjuist was ge weest. Een goed rechtssysteem, behartigd door dragers ervan met een hoge op vatting van hun taak, kan dit heb ben. Beter uitgedrukt: een goed rechts systeem zal het juist van zulk een taakopvatting als uit deze erkenning biykt moeten hebben. MOSKOU De Sowjetunie heeft de Britse meesterspion Kim Philby een van de hoogste Russische on derscheidingen gegeven, de Orde van de rode banier. Dit schrijft het rege ringsblad Izwestia. In de Russische pers was nog nooit met een woord gerept over de aan wezigheid van Philby in dat land. Izwestia drukte een bijzonder groot artikel over hem af ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Russische geheime politie. I Philby bezette jarenlang hoge I functies in de Britse geheime dienst, maar hij was in werkelijkheid een Russische spion. Enkele jaren gele den week hij uit naar Rusland omdat de grond te warm werd onder zijn voeten. EMMELOORD De anderhalf jari ge Wilhelmina C. den Hollander uit Creil is in de nacht van zondag op maandag in het dr. J. H. Jansenzie- kenhuis tussen de spijlen van haar box geraakt waardoor de halsslaga der werd afgeknepen. Het meisje werd reeds vier maan den voor een ernstige ziekte ver pleegd. Bij een controle 's nachts werd het kind gevonden. Hoewel di rect hartmassage en beademing werd toegepast, was het te laat. De recherche heeft na een onder zoek vastgesteld dat het zieken huispersoneel geen blaam treft voor de dood van het kind. TOESTAND VAN PATIËNT VERERGERD KAAPSTAD De toestand van Louis Wash kansky, 's werelds èerste mens met een hart van een ander, is verslechterd. Vandaag ging hij verder achteruit, al gaven de artsen de hoop nog niet op. Prof. Chris Barnard, die de transplantatie verrichtte, verklaarde gisteravond, dat de longontsteking waaraan Washkansky lijdt, verergerd is en mogelijk een teken kan zijn dat het lichaam van de patiënt het ingeplante hart weigert op te nemen. De longontsteking werd door de medici als een infec tie behandeld. Gedurende het weekeinde kreeg Wash kansky penicilline toegediend. Hierop heeft hij niet gunstig gereageerd. Dit zou een aanduiding kunnen zijn van het zogenaamde afstotingsverschijnsel, aldus prof. Barnard. De chirurg heeft gisteren een voorgenomen bezoek aan de VS afgezegd om bij zijn patiënt te kunnen blijven. Volgens medici hoeft zo'n afstoting niet fataal te zijn. Zij achten een bepaalde vorm van afstoting zelfs onver mijdelijk en deze kan zo goedaardig zijn, dat zij kli nisch niet aanwijsbaar is. Prof. Barnard heeft zijn verklaring afgelegd tegeno ver een verslaggever van de Italiaanse televisie, die hem op de medische faculteit van de universiteit van Kaapstad bezocht. De chirurg zei te geloven dat in de naaste toekomst de transplantatie van menselijke organen de beste be handelingsvorm blijft. Tot op heden heeft het kunsthart alleen voor korte perioden goede resultaten opgeleverd. Het is nog te onbekend oin voor lange tijd de bloeds omloop te vera?keren. Prof. Barnard bepleitte voorts oprichting van banken voor menselijke organen. Hoewel het hart en lever nog moeilijk te bewaren zijn, kan men volgens hem een nier reeds 24 uur bewaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1