Honderdduizend kleine zelfstandigen klem Valkenburg financieel moeilijkheden in Veiliger verkeer in Nieuwveen C, Botermans jubileert Diamanten bruidspaar in Katwijk aan Zee 21 flEUWE leidse courajvt VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Acht gymlokalen nodig in Katwijk KATWIJK Uit een provinciaal rapport blijkt, dat in Katwijk urgent zijn de bouw van acht gymnastiek lokalen en een sporthal van tenmin ste 22 x 42 x 70 meter en de aanleg van vier velden en een oefenhoek voor veldsporten en een openlucht zwembad. Van de acht sportvelden in Kat wijk worden er zeven gebruikt voor voetbal en een voor korfbal; 2 vel den zijn kleiner dan de vereiste af meting, een veld is onderbespeeld. 3 normaal bespeeld en 4 overbespeeld één veld wordt als goed gekwalifi ceerd, 2 als voldoende en 5 zijn als onbevredigend door andere oorzaken gekwalificeerd. Voorts is er een tennisbaan met 8 banen, die voor 50 tot 75% bezet zijn. Van de 6 zalen, die voor sport beoefening in aanmerking komen, behoren er 2 tot het openbaar, 3 tot het bijzonder onderwijs en 1 bij een andere instelling. Eén wordt uitslui tend voor schoolgebruik benut,en de 5 overige ook door verenigingen. Eén zaal is'buiten schoolverband on bezet. 4 onderbezet en een overbe zet. De kwalificatie is: 2 voldoende en 4 onbevredigend. NIEUWVEEN In het gemeente lijk gymnastiekgebouw, had donder dag de uitreiking plaats van het Verkeerssleutel. certificaat van het Verbond voor Veilig Verkeer aan de geslaagden van de in de afgelopen weken gehouden verkeerscursus der Nieuwveense afdeling. De uitreiking deze certificaten geschiedde na een inleidend woord door burge meester Breen, die vergezeld was de gemeentesecretaris en de op perwachtmeester der Rijkspolitie te Nieuwveen, de heer K. Efdé. De cursus werd bezocht door ge middeld 65 deelnemers, van wie 52 aan het examen deelnamen, ook de i-jarige heer K. Roodenburg, die met vlag en wimpel slaagde. De do centen waren de heren J. en W. Meijer, rijschoolhouders te Nieuw- Na afloop van de uitreiking volgde de vertoning van enkele ver- keersfilms. De aanwezigen herdachten in deze bijeenkomst, het gisteren begraven bestuurslid van de afdeling, de heer B. den Ouden. Kerstnachtdienst in Zwammerdam ZWAMMERDAM Zoals in voor gaande jaren zal ook nu in de Herv. kerk een kerstnachtdienst worden gehouden. Deze dienst begint om elf uur. De predikant van de Herv. Gem ds. C. L. v. d. Broeck, zal een medi tatie houden. Voorts werken drie ko ren mee, „Zingt de Heer", het Her vormd Kerkkoor en „Eendracht maakt macht" o.l.v. de heer S. Kok uit Boskoop. Een kwartet, bestaande uit mevrouw Slingerland uit Mij drecht met drie zoons, de muziek- ureniging „Wilhelmina" o.l.v. de heer Jansen uit Nieuwerbrug en de heer Siereveld aan het orgel verle nen hun medewerking aan deze Be j aa rdeneociëteit had jaarvergadering TER AAR Na het St. Nico- laasfeest houdt de bejaardensociëteit in Langeraar haar jaarvergadering. Deze sociëteit wordt gewaardeerd door de bejaarden, dat bleek ook nu weer, want er waren honderd leden aanwezig. De dag werd begonnen met een viering in de parochiekerk. In de huishoudelijke vergadering gaf het bestuur verantwoording van zijn werk. Het ledental is momenteel 160. De voorzitter dankte de dames die elke week de zorg op zich nemen om de zaal gezellig te maken. Ook de concierge, de heer en mevrouw C. Lek betrok de voorzitter in zijn dankwoord. De heren C. van Dam en P. van Dam, die onlangs een zeldzaam zan gersjubileum hebben gevierd kregen van de leden een fruitmand. Namens de bejaarden dankte de heer L. Eg berts het bestuur met de medewer- Bazaar voor TAVV TER AAR Vrijdagmiddag 15 en zaterdag 16 december wordt in de grote zaal van het dorpshuis de jaarlijkse bazaar gehouden ten bate van de nieuwbouwcommissie van de voetbalvereniging TAVV. Deze com missie legt een grote activiteit aan de dag en probeert gelden bijeen te brengen voor de nieuwbouw. Ook dit keer staat weer een aantal attracties opgesteld en via het rad van avontuur zullen weer smake lijke dingen aan de man worden ge bracht. Bovendien zal de uitslag van de verloting worden bekendgemaakt. Gemeenteraad Ter Aar TER AAR De gemeenteraad komt maandagavond 18 december om 7.30 uur bijeen voor de volgende agenda: verkoop van grond en woning in bestemmingsplan Aardam-west; voorstel garantie van rente en aflos sing van een door de stichting Huize Aarhoeve te sluiten geldlening; kre diet reconstructie Anjerstraat en Chrysantenstraat; krediet parkeerge legenheid dorpshuis; krediet aanleg Vosholplein en gedeelte Wer- renstraat; krediet revisie archief; voorstel tot onteigening van gron den; vaatstelling gemeenterekening 1965; verzoeken van de besturen scholen voor aanschaffing leermid delen; aanschaffing van materiaal voor de kleuterscholen te Papenveer en Langeraar; verpachting gronden; reclame baatbelasting; subsidie-aan vragen. ALPHEN In de Goede Herder kerk wordt zaterdagavond 8 uur, weer een kerkconcert gegeven door de organist Arjen van Lunen, et de organist Arjen van Lunen, met medewerking van Janny Göbel- ALPHEN Zaterdag 30 decem ber zal in de Sint Bonifaciuskerk door ds. J. H. Bogers. Hervormd pre dikant. en deken E. A. K. Paap. het huwelijk worden ingezegend van Jan Geel .Hervormd) en Marijke Seppen rooms - katholiek Mr. De Wilde in Rijnsburg: RIJNSBURG Wie gedacht had, dat de kwestie van de chris ten-radicalen in Rynsburg een brandende kwestie is, kwam, al thans gisteravond op de ledenver gadering van de ARP gehouden in de consistorie van de Petrakerk bedrogen uit. Buiten het be stuur was slechts een vijftiental ARP-ers aanwezig om een lezing te horen van mr. De Wilde, secre taris van de Raad voor het mid den- en kleinbedrijf, over „Radi calisme en zelfstandigheid". Die zelfstandigheid doelde op de bestaansmogelijkheden voor het midden- en kleinbedrijf, over „Ra dicalisme en zelfstandigheid". Die zelfstandigheid doelde op de bestaansmogelijkheden voor de mid denstander. Mr. De Wilde constateer de een duidelijk gebrek aan belang stelling bij de christen-radicalen voor de noden in het midden- en kleinbedrijf. Te laag Niet minder dan 100.000 kleine zelfstandigen hebben een inkomen dat ligt beneden het sociaal-mini mum. Als de christen-radicalen stellen op te komen voor de econo misch zwakkeren li'gt ook hier voor hen een taak. Maar in hun program van actie wordt hierover met geen woord gerer>t. Bij de discussie werd gevraagd of hieraan niet ten grondslag ligt de maatschappij-beschouwing van de christen-radikalen, die veeleer zou gaan in de richting van ver bruikers-coöperaties. Mr. De Wil- Raad Nieuwveen NIEUWVEEN De gemeenteraad komt woensdagavond half 9 bijeen. Agenda: Verlichting bij de Liemeer- brug; verzoek van de Stichting The ologische Faculteit te Tilburg', Subsidie-verzoek van de rooms Ka tholieke Bejaardenbond te Nieuw veen; oprichting jeugdgebouwtje door Geref. Jeugd-Organisatie te Nieuwveen; oprichting en ver plaatsing van opstallen op het gem. voetbalterrein aan de W. P. Speel- manweg; Aanvrage Chr.-Nat. School, alhier; aanvrage leermiddelen voor de openbare school; instandhouding openbare school; aanvragen om ga rantie ten behoeve van eigen wonin gen; geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; Voor lopige vaststelling Rekening Woning bedrijf 1966; bluswater-voorziening; ophalen van huisvuil langs het Jaag- IJschib Wilhelmina ROELOFARENDSVEEN In restaurant „De Woelige Baren" kwam de ijsclub Wilhelmina voor het eerst onder voorzitterschap van de heer J. van Rijn voor haar jaar vergadering bijeen. Het financiële overzicht van penningmeester J. Pouw vermelde een batig saldo. De heer J. vd Veer, penningmeester van de afdeling Veilig en betrouw baar ijs, was niet ontevreden, maar zou een groter aantal leden op prijs stellen, dit gezien de belangrijkheid van het werk voor het afzetten van wakken e.d. in de polder. In het be stuur werden herkozen J. vd Veer, J. Pouw en H. de Prie, terwijl de lieer A. Hoogenboom in het bestuur kwam. Meegedeeld werd dat op de maandagavond zowel voor leden als niet-leden een speciale bus zal gaan rijden naar de Jaap Edenbaan. Deze bus vertrekt van Oud-Ade 7.45, Roelofarendsveen 7, Oude We tering 7.10, en Leimuiden 7.15 uur. Voorts dat ouders die hun kinderen kunstrijden willen laten leren kon- takt kunnen opnemen met de heer J. van Rijn. Tot de heer Joh. van Beek werd een woord van dank gericht voor het meer dan 25 jaar met veel animo vervullen van zijn bestuurs functie De heer Van Beek werd benoemd tot lid van verdienste. DE KAAG Op zaterdag 16 de cember zal een filmmiddag worden gehouden in de Jeugdherberg. Voor af kan men kijken naar de jeugdbal- letgroep van mevr. Peeters. De mid dag begint om 2 uur en de en- t: ee-koste.i zijn 50 cent. de antwoordde hierop op grond van het program van actie ont kennend. Over de christen-radicalen zelf zei mr. De Wilde, dat het verbinden van de woorden christelijk en radi caal niet geheel onjuist is. Spr. was er echter op tegen, dat de radicalen claimen de enige christenen te zijn, die de radicaliteit in hun banier mogen meevoeren. Ten aanzien van een aantal punten zijn de christen radicalen gelijkgestemd met de ove- KATWIJK Dinsdag 19 dec. is het 40 jaar geleden dat de heer C. Botermans, Noordwijkerweg 78 te Katwijk aan den Rijn in dienst trad bij de NV Chemische Industrie ..Katwijk" te Katwijk aan Zee. De heer Botermans wend op 2-12-1913 te Valkenburg (ZH) geboren en be gon zijn loopbaan als jongste be diende op het kantoor. In de loop der jaren heeft hij zich via de boek- houdafdeling opgewerkt tot advi seur van de direktie en procuratie houder, waarbij hij nu in het bij zonder met dc personeelszaken is belast. Ook in het kerkelijk leven van de geref. kerk te Katwijk aan den Rijn neemt de heer Botermans een vooraanstaande plaats in. Na eerst penningmeester/boekhouder en dia ken te zijn gweest, dient hij mo menteel voor een tweede periode van 4 jaar de kerk als ouderling. Bovendien is hij lid van de ge- spreks- en contactgroep herv. en geref- kerk in zijn woonplaats. De heer Botermans is voorne mens dinsdag 19 dec. in hotel De Roskam, Bruggestraat 2 te Kat wijk aan den Rijn te recipiëren van 's avonds 7 uur tot half 9. On getwijfeld zullen velen van deze gelegenheid gebruik maken om hem met zijn jubileum geluk te wensen. Katwijk: 34615 KATWIJK In de afgelopen maand nam het aantal inwoners toe met 72, van 34.543 op 1 november tot 34.615 op 1 december. In de loop van november steeg het inwonertal door geboorte en vestiging met resp. 69 en 164, terwijl het door overlijden en vertrek daalde met resp. 31 en 130. KATWIJK AAN DEN RIJN Zondagmorgen om half elf wordt in de gymnastiekzaal van de school aan de Narcisstraat een Opendeurdienst gehouden die werd voorbereid door de Gereformeerde en Hervormde kerkeraden. Voorganger is ds. G. van Duinen, vroeger Geref. predi kant in Wassenaar. Na afloop is er in het Protestants Militair Tehuis aan de Tulpstraat gelegenheid een kopje koffie te drinken en de predi kant vragen te stellen. Kinderen tot zes jaar kunnen tijdens de kerk dienst in het militaire tehuis verblij- rige christelijke partijen. Het ver schil ligt veeleer in de temporise- ring dan in basisgedachten. Door de historische geladenheid van het woord radicaal (associaties met links-socialisme en communis me) wordt het gevaar opgeroepen van eenzijdigheid en van politieke tegenstellingen, die uit de tijd zijn. De probleemstelling is duidelijk gericht op de groot-industrie, die niet alleen minder belangrijk is dan algemeen wordt aangenomen, maar waarin bovendien de sociale pro blemen in de afgelopen twintig jaar voor een belangrijk deel zijn opge lost. Het aantal werkgevers en werknemers is in het kleinbedrijf in tegenstelling tot de auto matiserende industrie groeien de, terwijl de sociale problemen in de middenstand nog maar nau welijks zijn aangepakt. Tenslotte stelde mr. De Wilde, dat de door de radicalen zo zeer ge wenste duidelijkheid niet wordt verkregen door verscherping van de tekenstelling limks/reohts, maar door een eigentijdse visie op de „mon diale" samenleving. Volgens de heer De Wilde streven de radicalen te veel naar afroming Van de hoge inkomens (per land en per persoon) en overheveling naar de armen in plaats van te streven naar ontwikkelingsmogelijkheden voor iedereen. Het doel moet niet zijn „gelijke kansen voor allen", maar „gelijke kansen voor allen bij het startpunt". Na de koffie volgde een interes sante discussie. Begroting 1968 is uit VALKENBURG „Vorig jaar boden wij uw raad een sluitende be groting aan, doch in de loop van het jaar moesten wij al spoedig ervaren, dat een deel der saldireserve dien de te worden aangesproken, ten einde 't financieel evenwicht in de begroting te bewaren. Een en ander onderstreepte de vrees, dat onze gemeente steeds meer in een labiele financiële positie dreigde te gera ken". Aldus B. en W. van Valken burg. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest, dait de raad een aantal voorstellen moesten voorleggen tot het treffen van budgettaire maat regelen, te weten: a. verhoging van de straatbelasting, b. verhoging van de opcenten op de personele belasting, c. verhoging van de tarieven der legesverordening, d. een verzoek om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds. Intussen is van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken reeds medegedeeld, dat alsnog over wogen dient te worden, over te gaan tot invoering van een rioolbe lasting en verhoging van het tarief der reinigingsrechten. „Bij de opstelling van de begro ting 1968 stonden wij voor de keus, óf het uitgavenpeil aanzienlijk te besnoeien en daarmede te tornen aan het verzorgingsniveau, óf het risico te lopen, een niet-sluitende begroting te moeten aanbieden. Wij hebben voor het laatste gekozen, ons daarbij beperkingen opleggend ten aanzien van enerzijds een ge wenste verhoging van het voorzie ningenniveau, anderzijds een ver dergaande verhoging van de belas tingdruk. Wij hadden gehoopt, dat met name de Wet Uitkering Wegen voor vele kleine gemeenten financieel een uitkomst zou kunnen zijn. Onze hoop daarop is nog steeds levendig al is het wachten nog op de pro vinciale verdelingsverordening. Onze hoop op een betere finan ciële situatie is mede gevestigd op de totstandkoming van de Alge mene Wet zware geneeskundige risi co's. Ten gevolge van deze wet zouden de ten laste van de gemeente komende kosten van sociale zorg in 1968 aanmerkelijk verminderen".' Ten aanzien van de post „bestem mingsplannen" kan worden opge merkt, dat voortgegaan is met over leg met de stedebouwkundige advi seur: Er is toegezegd, dat het ont- werp-bestemmingsplan ,,'t Boonrak" vóór 1 januari 1968 gereed zal zijn. Politie De bezetting van de post van de Rijkspolitie laat nog te wensen over. Deze twee-hoofdige post behoeft dringend uitbreiding met tenminste 1 wachtmeester. Reeds 12 jaar ge- Botsing op 22 juli in Katwijk Boete (f 500) voor clood door schuld bij auto-ongeluk DEN HAAG De krijgsraad voor de zeèmacht veroordeelde gisteren de 46-jarige korporaal chauffeur van de Koninklijke Ma rine J. K. uit Voorschoten tot een boete van f 500 of 50 dagen hech tenis wegens dood door schuld. K. had op 22 juli van dit jaar in Katwijk een aanrijding veroor zaakt, waarbij de eenjarige Wou ter Timmermans uit Den Haag werd gedood. K. was met een dienstwagen een voorrangsweg opgereden, waarop van links een personenauto kwam. bij de botsing vielen nogal wat ge wonden; de beide auto's werden zwaar beschadigd. Uit de venklarin gen voor de zeekrijgsraad bleek, dat de korporaal-chauffeur stapvoets het kruispunt, waar geen stopgebod geldt, was opgereden. De fiscaal, mr. H- A van Ee, kwalificeerde de han delwijze van verdachte als iets. „wat ons allemaal wel eens zal overko men" Hij sprak van een lichte per soonlijke schuld van verdachte. De resultaten in aanmerking genomen, meende mr. Van Ee niet anders dan een voorwaardelijke vrijheidsstraf KATWIJK AAN ZEE Op 28 december hoopt het echtpaar Jan Kloos en Adriana van der Plas zijn diamanten huwelijksfeest te vieren. Bruid en bruidegom zijn beiden te Katwijk geboren. De bruidegom ging reeds op zijn tiende jaar ter haringvisserij. De eer ste twee jaar op de bomschuiten en later op de zeillogger. Hij heeft 60 jaar bij dezelfde rederij gewerkt, de rederij Meerburg, tot aan zijn 60e jaar op zee en tot zijn 70e jaar op de dam Gelukkig Ook wat de schippers betreft ver anderde de heer Kloos niet zo gauw. Hij voer 14 jaar bij schipper Corne lls Varkevisser en 22 jaar bij dien* zoon Bas Varkevisser. Er werd steeds ..gelukkig" gevaren. Een keer is bij dichte mist de houten zeillogger waarop hij voer. aangevaren door een Engels stoomschip. De voorste ven werd geheel vernield, maar men plaagde erin het schip behouden in IJmuiden te krijgen. Als afhouder begonnen, klom de heer Kloos op tot stuurman. De bruid zorgde voor de 5 doch ters en 3 jongens Bruid en bruide gom zijn beiden 81 jaar en genietep een nog goede gezondheid. De trouw dag is eigenlijk 18 december. Maar het feest wordt gevierd op 28 de cember in de zaal bij de Triumfater- kerk, omdat twee zoons ter visserij varen. Er zijn 43 kleinkinderen en 24 achterkleinkinderen. gerchtvaardigd te achten, daar toch ook het gedrag van verdachte cor rectie behoefde. Hij vorderde twee weken gevangenisstraf. De raadsman, mr. A. L. Melai uit Leiden, hield de Zeekrijgsraad voor, dat het niet aangaat een man te cor rigeren als de correctie geen zin heeft De zinloosheid ervan puurde mr Melai uit het feit, dat verdachte door een kleine onachtzaamheid een aanrijding had veroorzaakt, terwijl hij als chauffeur gedurende 22 ja ren nooit een ongeval van enige be tekenis heeft gehad. De staat van dienst van de korporaal-chauffeur is dan ook als een zeer goede aange merkt. Bovendien is verdachte, op zijn verzoek, niet meer in functie als chauffeur. Overigens bestreed mr. Melai, dat verdachte kan worden veroordeeld voor dood door schuld. Voor dit mis drijf is essentieel, dat verdachte een aanmerkelijke schuld heeft; als vaststaand mag worden aangeno men, dat hij zich niet bijzonder on voorzichtig heeft gedragen- De Zeekrijgsraad, onder presidium van mr. A. J. Veldman, oordeelde, dat het misdrijf dood door schuld, bewezen was, maar legde verdachte geen vrijheidsstraf op. Jaarvergadering van ijsclub De Eendracht RIJNSATERWOUDE Onder leiding van voorzitter N. Kok hield gisteravond ijsclub „De Eendracht" in café De Kolff de Jaarvergadering. De ijsclub telt 107 leden en groeit nog steeds. Uit het jaarverslag van penningmeester G. Bergshoeff bleek, dat nog voor ruim 1200 gulden aan reserve in de kas zit. De voorzitter deelde mee, dat burgemeester H. L. Breen het ere voorzitterschap van de vereniging heeft aangenomen. Er zullen 'twee stopwatches worden aangeschaft. De aftredende bestuursleden S. J. Visser, T. van Luiing, A. de Boer en H. Mollers werden herkozen. In de vacatures H. T. de Boer en Th. G. Opdam kwamen J. H. J. de Jong en L. Wolvers. In 1969 hoopt de üsclub het 70- jarig bestaan te vieren. RIJNSBURG Dr. J. Douma, Ge ref. predikant vrijgemaakt, is be roepen te Utrecht-Noord. leden had deze post een 2-mansbe- zetting. Dat de postcommandant desondanks nog gelegenheid weet te vinden tot lesgeving in veilig ver keer aan de lagere school, tot het jaarlijks organiseren van een „sleu telcursus", tot het vervullen van het secretariaat van de afdeling Valken burg van het Verbond voor Veilig Verkeer (plaatselijke verkeerscom- missie) en tot wekelijkse instructie van de reservisten, stemt B. en W. tot bewondering en dankbaarheid. Met grote nadruk wordt gepleit voor personeelsuitbreiding. De brandweer spreidt een grote vakbekwaamheid en paraatheid ten toon. Aankoop van persluchtmas kers en uitbreiding van personeel, met de aanschaf van ander mate riaal, staan bovenaan de verlang lijst. Via de agglomeratieraad willen B. en W. mede streven naar de op richting van een Districts-Gezond- heidsdienst (D.G.D.). Een initiatief daartoe is reeds van Katwijk uitge gaan De woningbouw loopt thans ge lukkig erg vlot. Binnenkort komen 9 premie-eigenbezitswoningen langs de Katwijkerweg klaar, terwijl met de bouw van 39 flatwoningen goede vorderingen worden gemaakt. De in de loop van dit jaar gereed geko men 33 woningwetwoningen blijken bijzonder goed te voldoen. In het vooruitzicht wordt gesteld de bouw van 9 of 10 premie-woningen aan de Hoofdstraat, 12 premiewoningen aan het Lambrechtsveld en 6 wo ningen aan het Middenjoght. Na ge reedkoming van de 39 in aanbouw zijnde woningwetwoningen, hopen B. en W. in deze sector op het mid denterrein, gelegen aan Middenjoght- Frankenburg, te kunnen verder bou- Intussen is de bouwactiviteit in deze gemeente van dien aard, dat omstreeks 1970 de beschikking over bouwrijpe grond gewenst is. De plannen voor de bouw van bejaardenwoningen zijn gestagneerd in verband met de toekomstige Pro- vincialeweg 4 bis, waardoor de ves tigingsplaats van deze woningen, in het ongewisse is getaakt. De lijst van woningbehoevenden omvat nog steeds een vrij groot aan tal namen. Weliswaar is het aantal urgente gevallen relatief laag te noemen, toch zal een constante jaarlijkse woningproduktie (vooral van woningwetwoningen) nodig zijn, om met de groei van het aan tal woningbehoevenden gelijke tred te houden. De beperkte groeimoge lijkheden van de gemeente, inge klemd tussen Oude Rijn en Marine vliegkamp enerzijds en de gemeen ten Katwijk en Leiden anderzijds, zullen vrije vestiging in het alge meen in de weg staan. Slechts in uitzonderingsgevallen, in het kader van het volledigmaken van parti culiere woningbouwprojecten, kan vrije vestiging worden toegestaan, ter voorkoming van stagnatie in deze bouwsector. Het verheugt B. en W., dat het personeel ten behoeve van open bare werken, voldoende wordt ge acht voor de hem opgedragen taken. Tuinders Er is medewerking toegezegd ter bestudering van de vraag, in hoe verre te duperen tuinders kunnen worden overgeplaatst. B. en W. staat daarbij een geconcentreerd kassencomplex voor ogen, gesti- tueerd op zodanige percelen, dat de meest economische bedrijfsvoering mogelijk zal zyn. Verder heeft men gehoor willen geven aan het ver langen tot een betere verbindings weg van het dorpscentrum naar de Provincialeweg, aanvankelijk ge projecteerd via de Broekweg. Om verkeerstechnische en veiligheids redenen hebben B. en W. tegen de situering van deze verbindingsweg bezwaren geopperd, waarmee ter stond rekening is gehouden. Er wordt nu een plan voorbereid, deze verbindingsweg te vinden in mee zuidelijke richting, ongeveer ter hoogte van de Marinus Poststraat- Achterweg. B. en W. hebben plannen voorbe reid voor de bouw van bejaarden woningen op een terrein, gelegen tussen Broekweg en Marinus Post- straat. Het wachten is op de defi nitieve tracé bepaling van de Pro vincialeweg 4 bis. Ook het sportter rein is het kind van de rekening moeten worden, in de lange fase van tracé bepaling van deze Pro vincialeweg. Intussen hebben B. en W. pogingen in het werk gesteld om de jeugd toch spoedig over sport accommodatie te doen beschikken. Het is op dit ogenblik nog niet be kend, of deze pogingen met succes zullen worden bekroond. Ten aanzien van de bouw van een sporthal, sportzaal of gymnastiek zaal is een stichting met voorberei dend werk bezig. IJMUIDEN Voor de kustschepen was tamelijk veel succes weggelegd. De vaartuigen, die in span visten, maakten tussen Egmond en Noordwijk mooie hoeveelheden kleine gul buit Alleen in IJmuiden kreeg men ha ervan ruim 2000 kisten te verwerken. Ook Schevenringen kreeg een redelijke por tie toegediend. Enkele schepen spoed den zich met wat tong en schol naar de thuishavens om van de vraag te kunnen profiteren. Ook de spanners, die het in hoofdzaak op haring hebben voorzien, waren weer in aktie. Zij kon den niiet tot enig resultaat van bete kenis komen. De loggers en kotters bij de route-boeien haalden lekkere beetjes tong op. Men kon zich toch niet aan de indruk onttrekken dat de vangsten geringer waren dan enkele weken geleden. Toen noteerde men dikwijls dagitotalen van meer dan 500 kilo. Dat was er ditmaal niet bij. De beste trekken leverden vijftig kilo en een paar manden andere vis op. Dait betrof in hoofdzaak tarbot, schol en wijting. Maar de gemiddelde vangst per vaartuig doet toch lonende uit komsten vermoeden. In de Ierse wateren was de haring moeilijk te verschalken. In de meeste gevallen zwommen de visjes te hoog voor de netten van de Nederlandse trailers. Slechts af en toe kreeg men wat haring aan boord. De totalen van de meest fortuinlijke vangers schom melden rond de veertig kantjes. Heel wat vaartuigen moesten met tien kant jes en nog minder genoegen nemen. Andere vissoorten bemachtigde men vrijwel niet. De grootste concentratie vaartuigen was in de Noord in de om geving van 59 NB te bespeuren. De resultaten waren nog lang niet om over te juichen. Het weer was Iets beter d>an op de voorgaande dagen doch dit had geen gunstige invloed op de vang sten- Een trek van veertig manden hoopt werd al als een groot succes beschouwd. De schelvis was sterk in de meerderheid. Verder moest men het hebben van een beetje koolvis, kabeljauw, gul en wijting. Verschei dene vaartuigen zijn aan de thuisreis toe. Na een verblijf van een week of twee op zee moeten zij hieraan be ginnen, zonder dat men een lonende hoeveelheid in de ruimen heeft kun nen bergen Wat er waa Ook ditmaal behoefden de havenar beiders te IJmuiden niet in actie te komen om trailers te lossen. Tot een uur of zeven in de morgen was het erg stil. Daarna zorgde een groot aan tal kustschepen voor de nodige druk te. Men kreeg onegveer 50 van deze vaartuigen te verwerken. Zij zorgden voor een produktie van 2790 kisten vis, waarvan 130 kisten wijting, 50 kisten grote gul. 1980 kisten kleine gul, 290 kisten schol, 140 kisten diver sen, 20 stuks styve kabeljauw en 10.000 kilo tong. De noteringen voor de gul gingen weer naar beneden- Handelaren die zich aan het begin van de week wil den dekken zullen daar nu wel spijt van hebben. Voor de kleinste soort betaalde men toen tegen de vijMg gulden. Nu lag de top op f 25,-. In de meeste gevallen kon men al voor twin tig gulden terecht. Sommige viskopers kochten op de dure dagen in de drang om hun klanten tevreden te stellen veertig kisten. Ten opzichte van de thans geldende prijzen betekende dit een strop van rond f 2.000,-. De gro te gul moest met een hoogste bod van f 34,- tevreden zijn. Later betaalde men niet meer dan dertig gulden. De middelgul haalde laatstgenoemde koers als top, maar was vaker voor f 25,- te koop. De wijting deed het heel wat beter. Voor de gestripte soort hadden de liefhebbers op de eerste afslag bij na vijftig gulden over- De dichte wij ting stond er met een notering van f 40,- tot f 34,- eveneens best op. De prijzen voor de tong ondergingen wei nig verandering. Ook ditmaal was de tong 1 met een top van f 6,46 het mees te in trek. De kleinmiddel volgde met een notering van f 5,98 tot f 5.60 op behoorlijke wijze. De grote tong en de grootmiddel belandden met een res pectievelijke slotkoers van f 3.90 en f 3,95 weer onder de vier gulden. De schol moest wat terrein prijsgeven. Voor de grote en de grootmrddel zat er niet meer in dan een top van f 46,-. De kleinmiddel en de schol 1 bleven daar een gulden boven. De tarbot was in de platvissector met een hoogste bod van f 8,10 weer prijzenkoning. Vandaag aan de markt Voor de IJ muider markt van van daag meldden zich onder meer de KW 36 Kemphaan met 650 kisten en 350 kleine kisten diversen en de KW 8 Deining met 150 kisten In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 200 kisten wijting 600 kisten kleine gul, 20 kisten hnr'ng, <00 kissen schol 6500 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7