^Verkeers- en voetgangerslichten op !hurchill-laan en W. de Zwijgerlaan Ongerustheid ten aanzien tijdig herstel zwembad De Vliet van een k deconstructie Rijnsburgerweg in voorbereiding Ook fietspad langs Rijnkant Haagweg GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. WATER V ormings-werkraad bij Leidse universiteit Raadslid duwde burgemeester een stuk roestig buis onder de neus Pleidooien voor snelle bouw Gezondheidscentrum Zuidwest Leiden wil geen veraf wonende ambtenaren PIERROT DE ENIGE ECHTE HAMMOND Samenwerking Jaagpad BURGEMEESTER ONDERZOEKT MOGELIJKHEID ANDERE DAG INTOCHT SINT IN LEIDEN =^UVE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1' DECEMBER 19W 'IDEIS Dat het onderwerp „verkeer" vele raadsle heeft genoopt hier het woord te voerenwaarbij II mmigen er een beschouwing aan waagdenanderen ||j| ige studie-objecten aangaven en weer anderen zich be- Jjj rkten tot puntsgewijze opmerkingen, heeft mij in het |S heel niet verivonderd. Wij allen, zoals wij hier zitten S iblieke tribune, pers en bodes meegerekendzijn wij Inemers aan het verkeer van onze stadhetzij te voet fiets, per bromfiets of als automobilist. 'ij allen hebben dus dagelijks j malen met de problemen rond verkeer te maken. Wij allen heb- dagelijks de kans, soms meer malen zelfs, ons te ergeren aan dingen en vertragingen. Wij hebben ook dagelijks de kans ingen te maken en anderen ergeren met die overtredingen. staan er gelukkig niet altijd bij dat ook wij dagelijks de kans bben een ander, of ons zelf, door {oplettendheid van onszelf of van deren, licht, zwaar of dodelijk oe sel te berokkenen". en. Iflet deze van een frisse aanpak medeftuigende inleiding begon wet- kerluder mevrouw Den Haan gister- prwond haar uitvoerige beantwoord- jTitere van de vele opmerkingen en sug- ikt. fsties van raadsleden over het ofdstuk „Verkeer" der gemeente- roting-1968. f{"§ Knipperlich ten [Hieronder een greep uit het vele. t mevrouw Den Haan antwoordde ii mededeelde. de Churchilllaan en de ook ■angweg geworden Willem de rijgerlaan wordt gedacht aan een beveiliging door ver- rslichten op alle kruispunten. In rachting van deze kostbare oplos- i, wordt op beide wegen nabij de voetgangerslicht ge- fOp nog kortere termijn worden sparante voetgangersborden met ïndig knipperlicht geplaatst op: Rijnsburgerweg bij de sterstraat aan de Kagerstraat; de )ge Rijndijk bij de Wilhelmina- jüg; de Churchilllaan bij de Tel- - ™rskade, Vijf Meilaan en Ver straat. Toorts zullen borden van model 83 'rstekende schoolkinderen) wor- geplaatst bij de verkeersbrigade- Thorbeckesfcraat-Zeemanlaan; srentzkade-Zeemanl. t/o de school; ie Oktoberstr-Leliestr.; Rijnsbur- singel, bij verkeerslichten; Stad- iderslaan- Koninginnelaan; Haar- ïerstraat- Hooglandsekerksteeg; luct Morsweg. Rijnsburgerweg Met nadruk stelde mevrouw Den dat de verplaatsbare ver- irslichten bij het Academisch Zie- meïijenhuis als een tijdelijke noodoplos- moeten worden gezien. Er It gestreefd naar een spoedige ïhele reconstructie van de jnsburgcrweg met inbegrip van kruispunt Wassenaarseweg en inbegrip van een verkeerslich- systeem. Hoge Rijndijk 'Wat het oversteekprobleem op de vSi^oge Rijndijk voor kinderen uit de leerburgerpolderwijk betreft: Lei- zal hiervoor contact opnemen het. Rijk en de gemeente Zoeter- >ude. Eénrichtingverkeer 1 Vooor de Haagweg, vormt het feit, (at deze grotendeels onder het Rijk lessor teert, een enorm vertragende actor. Op korte termijn wordt het oetpad aan de Rijnkant van Da ostastraat tot de Churchilllaan te rns fietspad. Op het fietspad aan Zuidkant mag dan alleen in de :hting van de stad worden gere- Voor de zijstraten, op de Da Constant - Love - Anjer - Desiree - Martioshof ook met briljant. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kosten verhoging. ALTIJD VOORDELIG •s Maandags gesloten. Costastraat na. zal waarschijnlijk éénrichtingsverkeer worden inge voerd. Op 1 februari treedt de benoemde verkeersingenieur in dienst van ge meentewerken. Komend jaar wordt de route Wil lem de Zwijgerlaan- weg Kikkerpol der in gebruik genomen. Rapenburg B. en W. ondersteunen de motie van de Prot. Chr. fractie inzake het Rapenburg-westzij de niet. Wel wil len zij de suggesties inzake de blau we zone en de veiligheid van de voetgangers in de verkeerscommissie aan de orde stellen, aldus mevrouw Den Haan. Zij zegde ook toe de sluitingstij den van de Blaupoortsbrug met het P. Provó Kluit in Leidse raad LEIDEN Maandagavond wor den de geloofsbrieven onderzocht van drs. P. Provó Kluit, die de heer B. de Kier opvolgt als lid van de protestantse christelijke fractie. De heer Provó Kluit is op 6 no vember 1940 te Gouda geboren. Na het eindexamen gymnasium-B stu deerde hij van 1958 tot 1965 schei kunde te Leiden. Hij is nu aan de universiteit verbonden als conserva tor van een chemisch laboratorium en is bezig met zijn promotie. In het studentenleven vervulde drs. Provó Kluit verscheidene functies. Hij is lidmaat van de Hervormde Kerk. Ir. Sauren hoofd afd. verkeerszaken Leiden LEIDEN Burgemeester en Wet houders hebben ir. E. W. Sauren te 's-Hertogenbosch benoemd tot hoofd van de hoofdafdeling Verkeerszaken van de Dienst Gemeentewerken. De heer Sauren. die 32 jaar oud is, studeerde twee jaar geleden in Delft af als verkeersingenieur. Als zodanig werd hij in dat jaar benoemd bij de gemeente 's-Hertogenbosch. De datum van indiensttreding is 1 maart 1968. betrokken diensthoofd te bespreken. Gelukkig is de omlegging van de vaarroute omstreeks 1970 gereed. Fietsen station Er is een plan gemaakt voor het plaatsen van tegels en/of klemmen bij het station voor het stallen van fietsen. De frequenties van de busdiensten in Leiden en omgeving noemde de wethouder zeer redelijk. Getracht wordt ook in Leiden een taxi-centrale in te stellen. Kleuterleidsters Mevrouw Den Haan. zelf bestuurslid van de afdeling kleuters van de Landelijke vereniging van Voetgangers, wil een bijeenkomst met kleuterleidsters beleggen met het doel voorlichting te geven over verkeerszaken. Alle kruisingen op het Levendaal worden binnenkort voorrangskrui sing. Er wordt overwogen éénrichting- verkeer in te voeren op de Maredijk tussen de singel en de Aloëlaan in de richting van laatstgenoemde laan. gers over de Churchillaan werd i verworpen. Vanmiddag om 2 uur werd de ver gadering voortgezet Wethouder mevrouw Den Haan: wij hebben er allemaal mee te maken LEIDEN In het Prytaneum heeft de voorzitter van het Consili um van de Stichting Pro Civitate, prof. mr. A. R. Bloembergen, de Vormingswerkraad geïnstalleerd. Deze raad heeft tot taak gestalte te geven aan het vormingswerk binnen de universiteit, dat onder meer ten gevolge van de toenemende specia lisatie en voortschrijdende democra tisering van het hoger onderwijs steeds belangrijker wordt. De Vormingswerkraad wordt voorgezeten door prof. dr. P. Vinke, die tevens de Senaat vertegenwoor digt In de raad hebben voorts zitting mr. F. L. Mulder namens het College van Curatoren, A. Krumperman, arts, namens de Commissie van Overleg van artsen, psychologen, pastores en studentendecanen, drs. P. L. Offerhaus namens het dage lijks bestuur van de Stichting Pro Civitate, H. W. Goeman namens de Disputorenraad en J. F. Westbroek namens het Praesidium Facultatum. Leidse Studentenraad over liet tuchtrecht LEIDEN De vergadering van de LSR, de ledenraad van de Algemene Leidse Studenten Vereniging, heeft unaniem een motie aangenomen, waarin wordt gesteld, dat het acade misch tuchtrecht alleen mag worden geïnterpreteerd als een handhaving van de orde in de onderwijssituatie. De LSR reageerde op het „Ont werp Reglement Tuchtrecht", dat de senaatscommissie kort geleden heeft opgesteld. De LSR meent dat stu denten normale staatsburgers zijn (met alle rechten en plichten van dien) en dat zij daarom niet onder een eigen jurisdictie moeten vallen. LEIDEN Verscheidene raads leden vroegen gistermiddag bij de behandeling van het hoofdstuk „Recreatie, sport en jeugdzaken" van de gemeentebegroting-1968 het woord. Clubhuizen De heer Versnel (PvdA) bepleitte het op korte termijn in één stichting onderbrengen van de stichting Leid se Jeugdverblijven en de stichting Leidse Jeugd-Actie. Verder vroeg hij aandacht voor de groep jongeren van 16-25 jaar. Ook wilde hij nu wel eens concrete gegevens over de bouw van clubhuizen in Zuidwest." De heer Versnel noemde de bezoe kersaantallen van de zwembaden De Vliet en De Zijl in 1966 en 1967: respectievelijk 288.000 en 322.500 voor De Vliet en 49.300 en 37.500 voor De Zijl.Laatstgenoemde zwem bad liet dus een daling van het aan tal bezoekers zien, wat wel aan toont. dat verbetering dringend is gewenst. Welke schade? Sprekend over zwembad De Vliet duwde hij de burgemeester een stuk doorgeroest buis in de handen, af komstig van de lek geworden water toevoer van het zwembad De Vliet, Wethouder Meuken: LEIDEN Wethouder Menken zei gisteren bij de voortgezette behan deling van de gemeentebegro ting 1968 in zijn antwoord op beschouwingen van raadsleden be treffende het personeelsbeleid, dat hij onprettig was getroffen door „de nigrerende opmerkingen" van de heer Van Baaren (PvdA) over het personeelsbeleid. Hij snapte niet hoe genoemde raadslid aan zijn „wetenschap" kwam omdat hij met de feiten kon aantonen, dat het Leidse perso neelsbeleid door vakbondsbestuur ders en gemeentebesturen elders in het land hogelijk wordt gewaar deerd. De gemeente is bezig te voorzien in de vacature-taakanalist. Het aan tal vacatures bij de gemeente Leiden is kleiner dan elders 7 procent. Het promotiebeleid en het daar mee verband houdende klaagschrif tensysteem dragen een rechtvaardig en objectief karakter. Van het buiten Leiden wonen van gemeenteambtenaren wil het ge meentebestuur nu eindelijk wel eens af. verzekerde de wethouder de raad. En het systeem wordt: gelijke monniken, gelijke kappen. In de loop van 1968 verschijnt een nota-personeelsbeleidhiervóór wordt het nieuwe Ambtenarenregle ment verwacht. waarover wij al schreven. Wie moet deze schade betalen en hoe groot is deze schade? vroeg de heer Ver snel, terwijl de burgemeester ach teloos de buis onder zijn tafel de poneerde. De heer Versnel diende even la ter een motie in, gesteund door mej. Kappeyne van de Copello (VVD) en de heer Van der Klugt (KVP), waarin om een goed ge regeld permanent toezicht op ge meentelijke sportcomplexen wordt gevraagd. I olkstuinen Verder wilde hij graag weten hoe het staat met het permanent worden van bestaande en nog aan te leggen volkstuincomplexen. Namens de KVP-fractie sprak de heer Van der Klugt. Hij informeer de naar de mogelijkheid om het zwembad De Zijl overdekt te ma ken. Mej. Kappeyne van de Copello (VVD) wilde weten of het zwem bad De Vliet wel op tijd zal zijn hersteld vóór het volgende zwem- Mevrouw Geelkerken (prot. chr.) vroeg andere plaatsen voor het re gionaal woonwagenkamp en het 'woonbotenkamp' Haarlemmertrek vaart aangezien de recreatievoor zieningen hierdoor in de knel drei gen te komen. Werkschuwen Direct in aansluiting hierop kwam het hoofdstuk Maatschap pelijke zorg en volksgezondheid" aan de orde. Mej. Van Buel (KVP) vroeg of het in Leiden vooi-komt, dat men door eigen schuld een uitkering volgens de* Bijstandswet verliest. Ook wilde zij gegevens over de financiële steun, die werkschuwen ontvangen. Werkt de Bijstandswet dit niet in de hand? vroeg zij. Juwelier - Horloger MAARSMANSTEEG 21 TELEFOON 20778 LEIDEN Volgens haai- is het gewenst de sociaal raadsvrouw ook in het Ge zondheidscentrum in Leiden-noord en 'ergens' in zuidwest spreekuur te laten houden. Woordvoerder van de prot-chr. fractie over dit onderwerp was de heer Lamers, die vroeg of in geval len van werkschuwheid wel ge bruik wordt gemaakt van de sanc tie-mogelijkheden, die de wet biedt. Hij wilde het probleem van de hoogte der bijstandsnormen in de betrokken commissie laten bestu deren. Wat de dienstencentra betreft, vond de heer Lamers de gang van zaken traag en teleurstellend. Al wordt alvast maar op kleine schaal begonnen, verzuchtte hij. Crèche Mevrouw Kerling (PvdA) wilde weten, of al een prognose is ge maakt van de behoefte aan zelf standige bejaardenwoningen. Ver der bepleitte zij instelling van een crèche (kinderbewaarplaats). Ge huwde studenten ontplooien mo menteel initiatieven in deze rich ting, onder meer door een gerichte enquête voor te bereiden. Ten slot te wilde zij weten hoe het nu staat met de gedachte huisvesting van Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting aan de Hooigracht. Ook de heer Molle (PvdA) be pleitte snelle stichting van een ge zondheidscentrum in zuidwest. Rein igi ngsdienst Mej. Kappeyne van de Copello (VVD) wijdde enige woorden aan de reinigingsdienst en speciaal de vuilverbranding, evenals na haar de heer De Wilde (KVP). Ds'Kret (prot.-chr.) vroeg aan dacht voor de straatreiniging op langere termijn gezien. Is de proef met de nu geplaatste vuilbakken geslaagd? Het schoonhouden van de straat onder geparkeerde auto's is een probleem. Zijn hier niet be paalde maatregelen te treffen? Ook aan de reinigingspolitie dient iets te worden gedaan, wil zij effectief kunnen optreden. Volgens de heer Versnel (PvdA) verdient verplaatsing van het woon- Padt cultureel ambtenaar Leiden LEIDEN Burgemeester en Wet houders hebben besloten de heer J. Padt (49) te Haarlem te benoemen tot cultureel ambtenaar in de rang van referendaris B. De heer Padt. die momenteel waarnemend hoofd van de afdeling culturele zaken bij de gemeente Haarlem is. zal op 1 april 1968 in dienst treden Puzzelprominenten De prijswinnaars van de puz zel in ons zondagsblad van 2 december zijn: le prijs f5: M. Chambry, Nar cisstraat 15. Voorschoten; 2e prijs f2.50: H. J. Glasber gen. Tulpenstraat 28, Rijnsburg; 3e prijs f2,50: H. C. van Holtz, Kersappelstraat 14, Noordwijk. wagenkamp de voorkeur boven uit breiding. De heer Portheine (VVD) ver telde een paar trucjes, die arbeids- schuwe mannen en vrouwen toe passen om zonder werk te blijven. Hebben dergelijke mensen nog recht op uitkering? zo vroeg hij zich af. Van de heer Van Aken (PvdA) kwam de suggestie de raadsleden van de gemeenten, die van de vuilverbranding gebruik gaan ma ken, uit te nodigen voor een ex cursie naar de installatie. Een voorbeeld uit het grote Mossel en Versteege assor timent. Het orgel dat reeds 30 jaar aan de top staat. Beroemd, bekend, ongeëvenaard. Alleenverkoop voor Den Haag, Leiden, Delft en omstreken MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d 40c. Tel. 070-333970* TTET VOORSTEL VAN B. en W. van Leiderdorp om een agglo meratiecommissie in het leven te roepen, bestaande uit leden van de gemeenteraad, verdient in brede kring te worden opgemerkt. Het wijst erop. dat het klimaat tussen de gemeenten in deze streek fundamen teel aan het veranderen is. De samenwerkingsgedachte is pri mair tot ontwikkeling gekomen in de gesprekskring van de burge meesters van Leiden. Oegstgeest, Zoeterwoude. Voorschoten, Valken burg, Wassenaar, Warmond en Lei derdorp. Nu moeten de mogelijkhe den worden afgetast die kunnen lei den tot nauwere samenwerking in agglomeratieverband. Bij dit onder zoek zal men ongetwijfeld worden geconfronteerd met taken die om een gemeenschappelijke aanpak vra gen. Dat dit niet beperkt mag blijven tot de interesse van een aantal goed willende burgemeesters, is duidelijk. Bij het vraagstuk der bestuurlijke integratie zijn alle gemeentebesturen in hun geheel betrokken. In dat licht is het voorstel van het Leidersorpse college van vérstrekkende betekenis. Stad en omgeving zijn eenvoudig op elkaar aangewezen. Er zijn zoveel raakpunten dat het te dol zou zijn de troebele sfeer van vroeger in stand te houden. TTET JAAGPAD, tussen de waterto- ren Wilhelminabrug en de Lei- derdorpse brug, is een schamel over blijfsel uit een. naar moderne opvat tingen, voorbije tijd. Er ligt een stinksloot en de weg en de verlich ting deugen niet. Komende van de Hoge Rijndijk rol je daar zo de vori ge eeuw in. De bewoners zijn deze „romantiek" beu. Wij ondersteunen graag het ver zoekschrift dat zij gemeente en pro vincie hebben gezonden, vooral om dat de toestand niet zonder gevaar is. Dc bewoners hebben recht op ele mentaire moderne voorzieningen. Ze zijn in het geweer gekomen, omdat niets erop wijst dat zonder actie verbetering spoedig is te verwach ten. In ieder geval dient aan hun wensen betreffende dc sloot de weg en het licht zo gauw mogelijk te worden voldaan, opdat Leiden wordt verlost van een geheel on nodig onderontwikkeld gebied. TJET Leiderdorps Nieuwsblad (op ■^donderdag verschijnend) maakt zich onder de kop „Leidens burge meester hekelt Leiderdorp" ver schrikkelijk druk over een uitlating van burgemeester Van der Willi gen van Leiden. Die zou bij de be grotingsbehandeling in de Leidse gemeenteraad hebben gesuggereerd dat in Oegstgeet en Leiderdorp ten anzien van de intergemeentelijke samenwerking een mentaliteit be staat die het best kan worden weer gegeven met de woorden „Niet dan over mijn lijk". De voorlichting die hier aan de Leiderdorpers wordt gegeven, is pertinent onjnist. De burgemeester heeft deze woorden alleen gebe zigd naar aanleiding van een ge dachte van het WD-raadslid dr. Duyverman. Deze meende nl- in één grote gemeente de beste oplos sing van alle mogelijke interge meentelijke vraagstukken te zien. Toen liet burgemeester Van der Willigen de gewraakte woorden vallen. Hij heeft zodoende de om liggende gemeenten juist in be scherming genomen, daarmee hun zelfstandigheid volledig erkennend. Het LN is wel verplicht, lijkt ons, hierop nog terug te konien, opdat het contract tussen de gemeentebe sturen niet wordt ondermijnd. Introductiedienst in de Baptistenkerk LEIDEN Zondag 17 december 's avonds om 7 uur zal een introductie- dienst worden gehouden in de Bap tisten Kerk, Oude Rijn 35. In deze dienst voor belangstellenden zal ds. R. Reiling spreken over het onder werp: ..Het kan niet lang meer du ren". Medewerking wordt verleend door mevr. Rie Grims-Strootman als soliste en een muziek-en zanggroep van jongeren uit Rijnsburg. Nieuwe pastoor VOORHOUT Vanavond wordt de nieuwe pastoor geïnstalleerd, om half acht in de kerk. Daarna is er in het parochiehuis gelegenheid hem geluk te wensen. Groter politiekorps in studie LEIDEN Dc door mevrouw Geelkerken (Prot-chr.) in dc begro tingsvergadering bepleite openbare verkoop van niet afgehaalde in beslag genomen en gevonden (brom-) fietsen moet worden afgeraden, zei burgemeester Van der Willigen gisteravond in dc begrotingsvergade ring. Het huidige systeem met opko pers voldoet goed. Uitbreiding van het politiekorps wordt volgens de minister pas actu eel als de huidige vacatures zijn vervuld. In de loop van volgend jaar wil de minister de zaak opnieuw be zien. Gehoopt wordt op een sterkte van 180 man (nu 166 plaatsen, waar van 6 vacatures). De burgemeester zegde toe te wil len onderzoeken of Sint Nicolaas voortaan niet op een andere dag dan dinsdag zijn intocht wil doen in Lei den. Hij reageerde hiermee op een vraag van dhr Vd. Klugt (KVP). Deze wilde weten of het aan de poli tie ligt. dat Sint tot nu toe in Leiden zijn intocht op dinsdagmiddag deed. op een tijdstip waarop de meeste zitten te eten en vele kinde- >r naar school moeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3