Commentaar Weekagenda Ook het beroepsonderwijs biedt vele doorstroommogelijkheden Vola veertig jaar Mammoet-samenwerking in Leiden en omgeving betaalt het ziekenhuis Boer haa ve - conferentie over medisch onderwijs BIBLIOTHEEK ZUIDWEST NIET VOOR JULI OPEN Op schrift L.O.I. LEID A TO lEUWE LETDSE COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 IS Donderdag (14 dec.) KATWIJK Triumfatorkerk, ratconcert christelijk mannenkoor bilate. Wijkgebouw Staalwijk, 8.15 tot 10 ir: jubileumbijeenkomst ds. en ouw Kloek. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering meenteraad (begroting). OEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: Nieuwe Komedie met „En het schiedde in die dagen." Om 8.15 ir: Bela Siki, piano, DEN HAAG Luth. kerk, 8 uur: W. Mudde, orgel, Rita v Harmeien, praan, Maarten Pel, fluit, het Vrijdag (15 dec.) ntvJ®'Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering w meenteraad (begroting), nabii"Zaal KoninSskerk. 7-30 uur: ruilclub or verzamelaars. ^~"L H. J.-gebouw, Levendaal 101; tie- (reociëteit. Opstarudiingskerk, Steenschuur 9, 8 ïr: kerstconcert Feike Asma, met menzang. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ir: Haagsche Comedie met „De ouwen van Troje." DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: Nieuwe Komedie met „En het schiedde in die dagen." Om 8.15 lir: Ned. Kamerorkest, met André 'JJ ihaikowsky, piano. Zaterdag (16 dec.) DEN HAAG Schouwburg. 8.15 Ur: Haagse Comedie met „Yerma." LH.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- en- en ouderensociëteit. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 sohaaksociëteit Palame- 3S3- ioeïe- :n 1' ook (ach- dok- Klei), soort be- dal*. ;rkoii es "'"(Boshuis achter Hoflaan 74: C.J.V. P-Leiden, fietsenbal met klap- (8 uur). DEN HAAG Diligentia, 2.15 pantomime Carrousel; (ferman Uhlhorn, piano. SCHEVENINGEN Circus-theater, uur: Ned. Danstheater. SCHEVENINGEN Oude Kerk, on ir: Chr. Oratoriumvereniging Sche llingen, met Utrechts Studentenor- st. t is APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval- n: Zuider Apotheek, Lamme- ïlea, nschansweg 7, tel. 23553. aha- De zaterdag-, zondag-, avond arts chtdienst van apotheek R. eest Smallenburg te Leiderdorp >rdt waargenomen door de Zuider potheek. De Oegstgeestse Apotheek is geo- end. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Het idste beroep van de wereld (18 jr.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik lier (18). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vernde- ging op Saipan (14 j). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Moe der zonde (18). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Teveel (18 j.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Slach- an-fng in Chicago (18 j.). de ife- Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand eer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: p werkdagen van 10 tot 5 u., ook 'j" feterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op erkdagen van 10 tot 5 u.. ook zater- ag; zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude ingel: op werkdagen van 10 tot 5 u.: idags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op •erkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ur, kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, insdag 9—11.15 u. en 13.30—17.15 u.. oensdag gesloten, donderdag 13.30— vrijdag 911.15 u. eD 13.30— 1-45 u.. zaterdag 8—11.15 u. en 13.30— 30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en insdag gesloten, woensdag 811.15 en -3037.15 u., donderdag 8.3011.15 en 3018.15 u., vrijdag 8.30—11.15 u. en ■30—18.45 u„ zaterdag 7.30—11.15 en 1.3016.30 u. Kunstmarkt Waaggebouw Waaggebouw: kerst-kunstmarkt, tot met 28 dec., dag. 2 tot 6 u., van 19 >t 23 dec. van 2 tot 9 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Volkenkunde: ten- oonstelling Japanse volkskunst, van 3 dec. tot 12 maart. Galerie Van der Vlist, Botermarkt werk van Gerti Bierenbroodspot, an 15 dêc. tot 6 januari. Lakenhal: tentoonstelling boekver- orging, grafiek en tekeningen Kuri '1 nov. tot 7 jan., dag. 10 tot 6 uur. zondags 13 tot 16 uur Breestraat 119: Galerie Hans Vink, entoonstelling toegepaste kunst, wer- van Rein Dool, Joop van Kralin- en, Fer Hakkaart en Will Tweehuy- 16 december, dinsdag t.e.m. taterdag van 9 tot 6 uur). De Lakenhal: tentoonstelling Spelen Lezen, antiek kinderspeelgoed uit verzameling Caljé-van Gulik en (Van stadsredacteur) LEIDEN Door het vele gepraat en geschrijf over mavo, havo en wo in het kader van de volgend jaar van kracht wordende „Mammoetwet" wordt weieens uit het oog verloren, dat ook het by deze wet geregelde „beroepsonderwijs" voor jongens en meisjes een belangrykep laats inneemt in het totale onderwijsbestel. Een een belangrijke plaats inneemt in het totale onderwysbestel. Een worden de onderwijsmogelijkheden van nyverheidsscholen voor meisjes en lagere technische scholen voor jongens zó veelzydig en worden de doorstroommogeiykheden van deze scholen naar middelbaar en hoger beroepsonderwijs zó goed geregeld, dat vele ouders in overleg met het hoofd van de lagere school, er goed aan doen zich terdege in deze tak van onderwijs te verdiepen by het kiezen van een vorm van vervolgonderwijs voor hun kind. Een gesprek met de directrice of directeur van een van de vele nyverheidsscholen of lagere technische scholen kan wellicht nog vruchtbaarder zyn. Nijverheidsschool en lts voor velen een goede start Het is de ervaring van directies van deze scholen, dat onbekend vaak onbemind maakt en dat het kind daarvan de dupe is. De vele gevallen van kinderen, die eerst zonder suc ces hebben getracht een meer theo retisch gerichte opleiding te volgen, bijvoorbeeld op een ulo-school of hbs, en die dan tenslotte na een half jaar of heel jaar „maar" naar e§n nijverheidsschool of lts gaan, bewij zen hoe triest een verkeerd gekozen voortgezette opleiding kan verlopen. Dergelijke gevallen bewijzen ook, dat de houding van de betrokken ouders ten opzichte van het be roepsonderwijs heel anders zou zijn geweest als zij zich de moeite had den getroost zich wat beter in de vele mogelijkheden van dit onder wijs te verdiepen. T- en P-stroming De (nu drie-jarige) opleiding van lts en nijverheidsschool is in steeds sterkere mate bovendien een spring plank naar voortgezette opleidingen op middelbaar en hoger niveau. Een zekere selectie hiervoor begint volgens een bij de nieuwe wet gere gelde scheiding tussen een zgn. theo retische en praktische stroming. Me de omdat in het komende jaar de Mammoetwet van kracht wordt, is de samenwerking tussen alle betrok ken scholen in Leiden en wijde om geving hechter dan ooit. Zonder te veel in details te treden hiervoor moet men bij de direc ties van de betrokken scholen zijn, die bovendien nog voorlich tingsavonden gaan houden geven wij hieronder een globale indruk van aard en mogelijkheden van lts en nijverheidsschool, die verscheide ne raakpunten hebben wat de opzet betreft. Brugjaar Zo is er geen toelatingsexamen. De toelatingscommissie van de betrok ken school beslist, mede aan de hand van een rapport van het hoofd der lagere school, of de leerling(e) voor dit beroepsonderwijs geschikt kan zijn. De scholen starten met ingang van de volgend jaar augustus of septem ber beginnende cursus met een brugjaar, wat over het algemeen niet veel verandering met zich brengt omdat de meeste scholen al een zgn. oriëntatiejaar kenden. Een verkeerde keuze kan na dit brugjaar nog worden hersteld, terwijl de leer lingen voldoende kunnen worden ge observeerd om hun verdere richting te bepalen. Het lesrooster van het brugjaar wijkt wat af van dat der oriëntatie klassen. Het draagt een algemeen 55» FRIESE STAART- EN STOEL- TJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN DIV. ANTIEKE STULKLOKKEN MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken Horlogerv. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 's maandags gesloten. oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning. 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur, zondags 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg: ten toonstelling schilderijen Heinrich Pran ger, tot 23 december, dagelijks 2 tot 6 uur, zondag en maandag gesloten. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Corstiaan de Vries, tot 16 december. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling wandkleden, dierplastieken en emaille paints, van 27 nov. t.e.m. 13 dec., maand. t.e.m. zat van 10 tot 5 u.. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u., behalve op 5 dec., zon dags gesloten. vormend karakter, terwijl ook „les sen in studeren" zullen worden ge geven. Drie, soms vier jaar Na het brugjaar volgt een rich tingkeuze, terwijl dan ook wordt be oordeeld of voor de leerling(e) in de komende jaren de meer theoretisch gerichte opleiding dan wel de prak tische opleiding gewenst is. Op de nijverheidsscholen komt het examen na het tweede jaar te vervallen om dat alle opleidingen nu drie jaar gaan duren. De lts kent ook vierjari ge opleidingen het brugjaar is hier steeds bij begrepen. Naar mts en hts Wat de „doorstroommogelijk heden" betreft: leerlingen van de lts, die de zgn. T-stroom hebben gevolgd (de theoretische opleiding dus) kun nen toelatingsexamen doen voor de mts (nu nog uts geheten) en na een geslaagde studie doorgaan naar de hts. Voor leerlingen van de T-stroom staat een uitgebreid leerlingen- en opleidingsstelsel ter beschikking, dat bijvoorbeeld kan leiden tot het behalen van een patroonsdiploma of de bevoegdheid als leraar bij het beroepsonderwijs. Meisjes Voor de nijverheidsscholen (die eveneens een T- en een P-stroom krijgen) zijn er ook vele mogelijkhe den, aangepast aan de capaciteiten en belangstelling van het meisje. Tot de middelbare opleidingen voor geslaagde meisjes van de T-groep behoren bijvoorbeeld die voor apo thekers-assistente, costumière, cou peuse en kinderverzorgster en het hoger beroepsonderwijs leidt onder meer op voor huishoudkundige in inrichtingen, diëtiste en lerares bij het nijverheidsonderwijs. De P-stroom van de nijverheids scholen is meer gericht op huishoudelijke vorming, naaldvak ken, kantoorassistende, opleiding tot verkoopster en huishoudassistente. Uiteraard is dit slechts een be knopte weergave van de vele moge- Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Emiel Schelle, z v S Zeilstra en A H Ben schop; Marco Alexander, z v J Wijn tjes en C P van der Hulle; Astrid, d v J I de Kooker en M J de Vreugd; Ronnie, z v D P H H de Kooker en A H van Nieuwpoort; Jacoba Su- zanna, d v P Korsuize en A M Mink Frederika Arnold ad v A van Ale- wijk en L van der Beek; Erwin, z v A Nieuwenhuizen en E Arnol- dus; Jan-Anne, z v J Quist en J A van Duijvenbode. Gehuwd: A Stolp en B Troost. Overleden: J van Ommering, 22 jaar, vrouw; S de Vos, 68 jaar, echt genote van P J Rozier; G van der Hoorn, 74 jaar, man; P Lardee, 65 jaar, man; W H A van Schaik, 78 jaar, man; A W van der Burg, 55 jaar, man; J W M Stikkelman, 18 jaar, zoon. Burgemeester erevoorzitter Leidse Padvindersraad LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft het ere voorzitterschap op zich genomen van de Leidse Padvindsters- en Padvindersraad, een overkoepelend orgaan, waarin de vier verenigingen samenwerken. lijkheden, die het beroepsonderwijs biedt. Wij meenden er goed aan te doen aandacht te vragen voor deze breed vertakte onderwijsvorm om dat vele ouders, in samenwerking met de schoolhoofden, in de komen de maanden een beslissing voor hun kind moeten gaan nemen. En bij de ze beslissing moet het belang van het kind voorop staan. OPPEPPERTJE GOEDKOPE LANDWIJN BOCHT Mr. dr. R. W. H. Pitlo. officier vi Justitie in Utrecht, uitte gen kritiek op de kwaliteit uiterst goedkope Franse wijnen, die onder meer in warenhuizen en supermarkten te koop zijn. De officier sprak van „bocht". „Het grote publiek slikt zonder meer wijn, die naar inkt smaakt", zo zei hij. Mr. Pitlo zei dit tijdens een zitting van de economische politierechter. Ons advies: Kom kijken naar onze enorme sortering. Een kleine bloemlezing uit onze wijndiscotheek. Grand Vin National Rouge-Blanc-Rosé per fles 2.45 Graves Supérieures (demi sec) 3.95 Beaujolais Villages a.c. 1964 4.75 Chat. Haut Gazin 1964 4.95 Chat. Neuf-du-pape 1962 a.c. 6.75 en denkt U er aan bij 12 flessen altijd de dertiende gratis. STKNSTÏÜAT HEUENSTKAAT t HAAÜLEMHEKSTA. 104 1 e i o c Rond veertig procent van de kinderen, die de lagere school verlaten, gaan naar een lagere technische school of een nij verheidsschool voor meisjes. Dit percentage bewijst wel de belangrijke plaats, die het be roepsonderwijs inneemt in het Nederlandse onderwijsstelsel. Hier een detailopname van de chr. l.t.s. in Zuidwest met op de achtergrond de praktijkhal len, een der vele lagere tech nische scholen, die Leiden en omgeving rijk is. Ook voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes staan mooie en goed geoutilleerde gebouwen ter beschikking. U, die 1 januari de inkomensgrens overschrijdt zult, omdat u dan niet meer verplicht verzekerd bent bij uw ziekenfonds, voor eigen rekening een ziektekostenverzekering moeten afsluiten voor uzelf en uw gezin. En waar kunt u dat beter dan bij het Het Zilveren Kruis? Deze stichting zonder winst-oogmerk geeft u een zeer goede dekking (onlangs nog aanzienlijk uitgebreid) voor een zo laag mogelijk gehouden premie! Stichting Het Zilveren Kruis - individuele en kollektieve verzekeringen tegen de kosten van ziekenhuis- en sanatorium- verpleging; specialistische hulp; huisartsenhulp met genees- en verbandmiddelen. Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen: „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-3342, of de Centrale Afdeling, Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. TERlOVIN6SRm6Elf hl verband met nieuwbouw aeadem isch ziekenliuis (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het academisch ziekenhuis is vanmorgen een tot en- met zaterdag durende Boerhaave- conferentie begonnen over het me disch onderwijs. Het initiatief daartoe is fgenomen door de plancommissie die de bouw van een nieuw centraal academisch ziekenhuis in Leiden voorbereidt. Zoals bekend zal dit nieuwe zie kenhuis het tgeenwoordige, nog volgens het paviljoensysteem ge bouwde, vervangen. In deze com missie hebben vertegenwoordigers zitting van het college van curato ren, het ziekenhuis en de medische faculteit. De taken en verbindingen LEIDEN Wist u, dat onze stad de oudste Vereeniging van oud leerlingen van een Ambachtsschool heeft? En deze Leidse vereniging, VOLA, gaat volgend jaar haar 40-jarig bestaan vieren. Dat moet iets groots worden, op 26 april heeft het bestuur gedacht; wij kunnen nu een belangryke tip van de sluiter oplichten. „Maar vertel eerst eens iets meer over wat VOLA nu eigenlijk is en doet", zal iemand vragen. Mede-op richter H. Mulder uit Wassenaar kan desgevraagd wel wat uit de doekjes doen. Een aantal leerlingen heeft in 1928, de vereniging opgericht, krach tig gesteund door wat leraren, van wie de heer G. N. van Meurs nog ir leven is. Doel was, de „afgestudeer den" ook na de school nog instructie Jeugdfiliaal Zwarte Pud dicht LEIDEN Op de ledenvergade ring van Reuvens deelde voorzitter mr. P. J. Teebaal mede. dat het ge combineerde blbliotheckfiliaal in Zuidwest, dat wordt ondergebracht in het souterrain van de nieuwe openbare ulo-school, niet medio- 1968 kan worden geopend, zoals aan vankelijk de bedoeling was. Dit als gevolg van de bestedingsbeperking. Evenals in het Houtkwartier wordt dit een gecombineerd filiaal van Reuvens en de R.K. Openbare Bi bliotheek; er komt ook een studie zaal en een jeugdafdeling in dit royaal opgezette filiaal. Te zijner tijd krijgt ook Leiden-Noord een der gelijke gelegenheid. Van nieuwbouw van de hoofd bibliotheek zal voorlopig niets kun nen komen door gebrek aan geld. De uitleenpost voor jeugdboeken aan het Zwarte Pad in Noord moet wegens gebrek aan belangstelling worden opgeheven. Kinderen, die toch willen blijven lezen, kunnen terecht in het tijdelijke filiaal Noord van de R.K. Bibliotheek in de Alex anders traat. Het boekenbezit steeg in 1966 tot ruim 50.000; het aantal lezers be droeg 6300. De aftredende bestuursleden, de heren F. Diemer, H. H- Westhof en mr P. J. Teebaal, werden herkozen. Aan de ledenvergadering ging de vergadering van de raad van by- stand vooraf. Er hadden enige mu taties plaatr. over diverse takken van techniek bij te brengen; dit stempelt VOLA tot een serieuze vereniging, waar men op hoger technisch niveau wil ko men door verbreding van algemene kennis. Vele oud-leden bekleden dan ook niet onaanzienlijke functies in 't maatschappelijk leven: binnen VO LA werd je gestimuleerd tot méér weten en bereiken. Iets wat niet zo eenvoudig was in een tijd, dat je de hele dag op school zat, werkte en des avonds nog naar „Mathesis" (MSG aan de Pieterskerkgracht) moest; in later tijd mocht dit alles niet meer gecombineerd worden en moesten de jongens verder zelf maar zien, hoe ze zich de noodzakelijke theoretische kennis van „Mathesis" verwierven... Voorzitter van de jubileumcom missie, de heer A. Gerritsen, vertel de ons genoeg, om nu al het zak boekje 1968 te grijpen en die 26e april te reserveren. De hele stadsge hoorzaal wordt afgehuurd: er komt een receptie, natuurlijk, verder een reünie en een grote Feestavond. De ze avond treden er sterren op van het nationale radio- en TV-firma- ment. zoals The Mounties, André van Duin. Karin Kent, het Cocktail Trio, Willy en Willeke Alberti als laatstgenoemde tenminste de baby al heeft. Het na-afloop-bal wordt opge luisterd door het Confetti Combo uit Amsterdam. Behoort u niet tot de 400 leden, die VOLA nu telt? U bent van harte welkom op de reünie als u ten minste op de Ambachtsschool Haagweg gezeten heeft, natuurlijk. Geef u dan op bij de heer L. J. Harting, Lange Mare 72. van een academisch ziekenhuis on dergaan op het ogenblik ingrijpende veranderingen, evenals het medisch onderwijs, het onderzoek en de cu ratieve zorg voor patiënten. Na een vorig jaar gehouden conferentie over de functies van een toekomstig uni versitair medisch centrum, werd het wenselijk geacht dit jaar hoofdzake lijk over het medisch onderwijs te confereren. De explosieve toeneming van we tenschappelijke inzichten en tech nische mogelijkheden noopt tot voortdurende veranderingen in de geneeskundige opleiding. Op het ogenblik wordt over de hele wereld geworsteld met de vraag hoe meer en moderner onderwijs in korter tijd kan worden gegeven en waar het geld, het materiaal en de docenten daarvoor zijn te vinden. Paneldiscussies De Boerhaave-conferentie, die als titel draagt: Medicate ducation, ob jectives and methods, zal zich bezig houden met de volgende vragen: Aan welke eisen zullen de artsen, specialisten zowel als huisartsen, in de toekomst moeten voldoen en wel ke consequenties heeft dit voor de medische faculteit? Welke taak heeft deze faculteit ten aanzien van de opleiding van verpleegsters en ande re medische hulpkrachten en voor de voortgezette scholing van de artsen? Ook zal aandacht worden besteed aan de onderwijsmethodie ken. De conferentie zal uitmonden in een of meer voorstellen aan de me dische faculteiten inzake gezamen lijk op te zetten experimenten met betrekking tot de organisatie en uit voering van het medisch' onderwijs. Na elke zitting wordt een panel discussie gehouden, waarin enkele gezaghebbende deelnemers hun me ning zullen geven over vragen die geformuleerd worden naar aanlei ding van het voorafgaande referaat. De conferentie wordt geleid door prof. dr. P. J. Thung, permanent bestuurslid van de medische facul teit, in het bijzonder voor onder wijszaken, en prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, directeur van het Plan bureau nieuwbouw academisch zie kenhuis. Medewerking wordt ver leend door deskundigen uit Groot-Brittannië, Polen, Tsjechoslo- wakije, de Verenigde Staten en Ne derland. Het aantal deelnemers be draagt 172. W. van Egmond 40 jaar in het slagersvak LEIDEN De heer W. van Eg- mond herdenkt maandag 18 decem ber het feit, dat hij 40 jaar werk zaam is in de slagerij van de firma G. P. Bergers aan de Doezastraat. Van 2 tot 4 uur maandagmiddag is er gelegenheid de heer Van Egmond in zijn huis. Bloemstraat 8, met dit jubileum geluk te wensen. DURGEMEESTER Van der Willigen heeft in werkgeverskring gezegd, dat Leiden naar verhouding te veel arbeiderswoningen heeft gebouwd. De samenstelling van de bevolking is mede daardoor niet gedifferentieerd genoeg. PvdA-fractievoorzitter Van Aken heeft tijdens de behandeling van de gemeentebegroting de burge meester hierover rekenschap ge vraagd. De burgemeester dacht dat hij het zo niet had gezegd. Onze aan tekeningen nopen ons echter niet, het verslag van de werkgeversvergade ring op dit punt te herzien. Trou wens, wat de burgemeester ter eigen verdediging aanvoerde kwam op het zelfde neer. Daar komt nog bij dat deze opvatting allesbehalve nieuw is. Al jaren gele den kon men dat in de raad beluiste ren. De woningbouw in Leiden is vele jaren lang te eenzijdig geweest, waardoor enerzijds tal van mensen met iets hogere woningaspiraties de wijk hebben genomen en anderzijds woningwetwoningen werden betrok ken door mensen die daarin, gezien hun inkomen, niet thuis hoorden. Premiebouw en vrije-sector-bouw. die een natuurlijke doorstroming hadden moeten bewerken, vond men elders maar niet in Leiden. En dat wreekt zich op de bevolkingssa menstelling. Aan dit „nivelleringspro ces" zal voorlopig geen eind komen. De PvdA moet niet doen alsof de burgemeester hier voor het eerst de vinger bij een zwakke plek in Leiden heeft gelegd. We vonden zijn opmer king volkomen terecht. Van zijn opmerking aan het adres van de krant kunnen wij dat niet zeggen. Een ervaren verslaggever no teert wat hij hoort. Er moet wel pure onzin staan om aan de juistheid van exacte aantekeningen te gaan twijfe len. De burgemeester zou eens kun nen overwegen kernachtige uitspra ken op schrift te stellen. J^E LEIDSCHE Onderwijsinstel lingen gaan binnen afzienbare tijd Leiden verlaten. Leiden biedt geen ruimte voor de nodige uitbrei ding. Leiden heeft ook geen geschikt terrein voor een nieuw gebouw. Toen ziju de LOI buiten Leiden gaan zoe ken. De oplossing bleek heel dichtbij te liggen: in Leiderdorp, bij de nieu we Zylbrug. bezijden het „Turken- dorp", op een steenworp van Leiden. Er is hier, naar het ons voorkomt, geen plaats voor een ach-en- wee-re actie. Wij gaan toch steeds meer in grotere eenheden denken. Het belang van Leiden is zo innig verweven met de welstand van de omliggende ge bieden (agglomeratie, stadsgewest Leiden of welke term men daarvoor wil gebruiken), dat er alleen sprake zou zijn van werkelijk verlies ais de LOI het oog op een ander gewest hadden laten vallen. Leiden en omgeving kunnen zichzelf daarom gelukwensen dat de LOI zo dicht bij huis een geschikt terrein met efficiënte verbindingen naar vi tale punten hebben gevonden. JTET BESLUIT om de Leidato vol gend jaar te houden in een speci ale ruimte op het Schuttersveld ge tuigt van durf en realiteitszin. De Ge hoorzalen kunnen voor alles en nog wat worden gebruikt maar niet voor een ruimteverslindende show ais de Leidato. De ruimten zijn te klein voor de grote stands, waardoor het een opeengepakte tentoonstelling wordt met te weinig entourage en overzicht. In Leiden gaat langzamerhand de be hoefte ontstaan aan een royale ten toonstellingshal. De tijdelijke Leida- to-hallen van 1968 zullen er een voor proefje van geven. Bovendien komt ons deze plaats uit verkccrsoogpunt veel aantrekkelijker voor. De Breestraat kan niet veel drukker zijn dan zij al is. Het succes van zo'n tentoonstelling wordt mede bepaald door een gemakkelijke be reikbaarheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3