KONSTANTIJN ZIT NU IN ROME 18 Besparingen bij leger na tips van militairen Commentaren GRATiS Vreemde rust in Griekenland Nieuwe regering al beëdigd FIJNE TUINBONEN 300 GRAM HOLLANDSE SNIJBONEN Stijgend tekort Britse handel B erover van vrouw gepakt Premier Pengel beschuldigd van dictatuur slae™- i "TIMmÏ tirr MiffFD Turkey Muiterij op Liberiaans schip SLEUTEL HANGERS Donderdag 14 december 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De Griekse bevolking bleef gisteren op merkelijk rustig toen konnig Konsfantijn tevergeefs probeerde een eigen regering te vormen. Hij werd onttroond en vlucht te toen in arren moede met zijn gezin Griekenland VOOR FEESTELUKE MAALTIJDEN LONDEN Van 107 miljoen pond ln oktober is het tekort op de Britse handelsbalans in november gestegen tot 153 miljoen pond, een tekort gro ter dan ooit tevoren in vredestijd. Het ministerie van handel geeft als oorzaken aan de wilde havenstakin gen, die de uitvoer verlamden, en de gestegen waarde van de invoer. ROME/ATHENE Koning Konstantijn van Griekenland, die gisteren uit alle macht geprobeerd heeft een eigen regering te vormen, is vanmorgen vroeg met zijn gezin in Rome aangekomen. Gisteravond had het militaire regime, dat sinds de staats greep van april aan de macht is, Konstantijn zijn koninklijke bevoegdheden ontnomen. Direct daarna werd luitenant-generaal Yeoruios Zoitakis tot onder-koning benoemd. Kolonel Papado- poulos heeft een nieuwe regering gevormd. De mislukte tegen-staatsgreep van de koning schijnt niet zonder bloedvergieten te zijn verlopen. Vlak voor het vertrek van de koning naar Rome kwamen officieren op een vliegveld dichtbij Athene in gevecht met militairen van de junta. De offi cieren zouden zijn neergeschoten. De vlucht van de koning duidt erop dat het militaire regime heeft gezegevierd. Kort nadat Konstantijn gisteren Tond het middaguur een beroep op zijn volk deed „hem te volgen in zijn pogingen om de democratie en de vrijheid in het land te herstel len" beweerde beide partijen dat zij de strijdkrachten achter zich hadden. Uit Larissa, waar de koning zich toen bevond, kwam het bericht, dat negentig procent van het leger en de gehele marine en luchtmacht achter de koning stonden. De strijdkrachten in de omgeving van Athene werden opgeroepen dit voorbeeld te volgen. Maar enkele uren later maakte de militaire junta bekend, dat zij de toestand volkomen in de hand had, dat de contra-revolutie was neerge slagen en dat de koning en zijn mede standers op de vlucht waren geslagen. In ambassade En vanmorgen bleek dat de ko ning, zijn vrouw, hun twee kinderen, koningin-moeder Frederika en zijn zuster prinses Irene hun intrek had den genomen in de Griekse ambas sade in Rome. De Italiaanse politie bewaakt onopvallend de omgeving van het ambassadegebouw. Ook oud-premier Kollias en enkele hoge Griekse functionarissen kwa men met hetzelfde vliegtuig in Rome aan. De koning (27) zag er bleek uit en zijn vrouw leek wanhopig. De politie moest voor hen een weg ba nen tussen de journalisten die op weg waren naar Athene. Konstantijn weigerde elk commentaar. De plhats van koning Konstantijn wordt ingenomen door kolonel Zoitakis, die de militaire leiders tot onderkoning (of regent) heb ben benoemd. Rustig Vanmorgen leek de situatie in Griekenland vrij rustig. Radio-Athe ne riep om dat „alle generaals die hebben deelgenomen aan de acties van gisteren zich hadden over gegeven". Er zou in het geheel geen verzet zijn geboden. De verbindingen met het hele land zijn hersteld, met uitzondering van het eiland Kreta. Ook maakte de nieuwe Griekse regering bekend dat alle banken en beurzen in het land vandaag normaal open zouden zijn. Dit in tegenstelling tot eerdere mede delingen. De officieren van het Derde Leger korps. die tegen de staatsgreep van 21 april in opstand waren gekomen, hebben amnestie gekregen, aldus de Griekse regering. Voor vervolg zie pag. 7. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze In Frankrijk twee miljoen stakers PARIJS Naar schatting twee miljoen arbeiders hebben gisteren in Frankrijk niet gewerkt als protest te gen de verlaging van de sociale uit keringen. In Parijs betoogden tien duizenden mensen. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De levering van gas en elektriciteit is maar twee uren gestaakt geweest omdat de stakers het ongerief van het koude weer niet nog groter wil den maken. De verwarring bleek on danks de staking in het gehele land beperkt. WARSJHAU Achttien mensen zijn verdronken bij overstromingen in de Poolse provincie Silezië als ge volg van een breuk in een aarden dam. Vyf dorpen staan onder water. Man sloeg weduwe neer UTRECHT De 25-jarige Van Z. Is gisteravond in zijn woning in Utrecht gearresteerd. Hij wordt er van verdacht gistermorgen de 66- jarige weduwe mevrouw E. Woort- meijerNikkel in haar woning aan de Haverstraat te nebben neerge slagen en beroofd van tienduizend gulden. De vrouw liep een zware hersenschudding op en ernstig let sel aan haar neus. De man belde mevrouw Woort- meijer aan en zei dat hij van de belastingen was. Hij wilde graag wat bescheiden inzien. Op het mo ment dat de vrouw zich bukte om de papieren uit een tas te halen, sloeg hij haar neer. Hij haalde uit een tas tienduizend gulden. De vrouw kon een duidelijk sig nalement van de overvaller geven, zodat hij nog dezelfde dag kon wor den aangehouden. PARAMARIBO In het ontwik kelingsproces naar een dictatuur is Suriname nu beland in het stadium van de uitschakeling van het parle ment. Immers, zodra een regering besluit om een deel van het parle ment te negeren, betekent dit een negeren van de volksvertegenwoordi ging. Parlementariërs, die dit zonder protest hebben aanvaard, zijn daar om medeplichtig aan dit misdrijf. Aldus de strekking van een fel ar tikel in het dagblad „Suriname", waarin het besluit van het kabi- net-Pengel om de vergaderzaal te verlaten zodra leden van de opposi tiepartijen aan het woord komen, „een lafhartige aanval op de parle mentaire democratie" wordt ge noemd. MADRID Een krijgsraad heeft een student veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf omdat hij tijdens een demonstratie een politieman had ge- I' Zowel bij mensen als bij boeken stemt de inhoud dikwijls niet met de titel overeen. S1RIUS 0 Opwekkings beweging op eiland Timor - pagina Kernmerk *1* DE BILT Boven de Britse eilanden bevindt zich een hoge- drukgebied, terwijl nabij IJs land een depressie is gelegen. Onder invloed van deze beide systemen waait er in onze om geving een noordwestelijke wind, waarmee vochtige lucht van zee wordt aangevoerd. Boven ons land kwam in deze lucht op vele plaatsen mist voor. Het lagedrukgebied nabij IJs land trekt nu echter in de rich ting van Scandinavië, waardoor de wind iets zal toenemen en zal krimpen naar zuidwest Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest en weinig verandering in temperatuur. op 8.41, onder DE KLAD IN ONS EIGEN TELE VISIETONEEL - PAG. RADIO TV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De legerlei ding werkt plannen uit om ver dere bezuinigingen aan te bren gen. In totaal gaat het hier om een besparing van ongeveer tien miljoen gulden. De voorstellen voor deze bezuini gingen zijn afkomstig van de militai ren zelf. Een half jaar geleden heeft staatssecretaris Haex aan alle mili tairen bij de landmacht in een brief gevraagd suggesties te doen om te komen tot verlaging van de exploita tiekosten. zonder dat de ge vechtskracht van het leger zal wor den aangetast. Deze brief heeft een groot aantal nuttige reacties opgeleverd. De leger leiding bezint zich thans op deze voorstellen. Onder meer wordt ge dacht aan inkrimping van de militai re vrouwenafdeling, de MUpai Verlof Verder is een suggestie in studie om ieder weekend alle manschappen bij de parate troepen met verlof te sturen in plaats van de helft van de manschappen zoals thans gebeurt. Vooral het vervoer van hen en de noodzaak om snel naar het onderdeel terug te kunnen keren, speelt hierbij Andere suggesties zijn onder meer: vermindering van kantinepersoneel door invoering van koffieautomaten en automaten voor frisdranken; na dere bestudering van de kosten die verbonden zijn aan de taptoes in Delft en Arnhem; opheffing van klei ne telefooncentrales en vervanging door schakeltoestellen. Vermindering van het aantal dag- Vanmorgen in alle vroegte kwamen de gevluchte koning Konstantijn van Griekenland, koningin Anne-Marie en hun kinderen op het vliegveld Ciam- pino bij Rome aan. Ook konin gin-moeder Frederika was erbij. en weekbladabonnementen bij kleine onderdelen; beperking van het aantal stafbezoeken; vermindering van het aantal auto's met chauffeur voor ho gere officieren; legerkleding niet lan ger in bruikleen geven maar in ei gendom, met onderhoudskosten voor het rijk. Besloten is reeds bij het centraal mobilisatiebureau in Amersfoort een automatisch rekencentrum in te rich ten. Nu werken op deze afdeling 350 man. In de toekomst zullen er waarschijnlijk nog slechts 50 nodig dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I ROTTERDAM Op drie mijl uit de kust voor Hoek van Holland is vanochtend vroeg in een dikke mist het Liberiaanse Liberty-schip Afri can Monarch voor anker gegaan na dat de Italiaanse bemanning aan het muiten was geslagen. De Koninklijke Marine wachtte om tien uur vanochtend op toestem ming van het ministerie van bui tenlandse zaken met een schip naar de African Monarch te varen en aan boord te kijken wat er zich heeft afgespeeld. Onbekend was het of er gewonden zijn. De bemanning van het schip be staat uit 30 Ltalianen. Het 7298 brt. i metende schip kwam van Rostock (Oost-Duitsland) en moest bij Nie- huis en Van de Berg in de Eemha- een dokbeurt ondergaan. Geen aftrek voor buitenlandse aow (Van onze sociaal-economisdhe redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezindheid op diens verzoek advies uitgebracht inzake het voorkomen of beperken van uitkeringen ingevolge de WAO, de AOW en de AWW die samen zouden lopen met uitkeringen in andere landen. De raad acht het niet gewenst, dat een natonale regeling ter voorko ming of beperking van samenloop van AOW-pensioen met een buiten landse wettelijke uitkering wegens ouderdom wordt getroffen. Met betrekking tot de AWW-uit- keringen zou gewaarborgd moeten worden dat als een hier verminderd weduwenpensioen samen met de buitenlandse uitkering een geringer bedrag zou opleveren dan het volle dige weduwenpensioen, een aanvul ling wordt verstrekt zodat Ln totaal toch een aanspraak ontstaat op het volledige AWW-pensioen. pRIEKENLAND. bakermat van de democratie, lijkt op het ogen blik vèr verwijderd van een de mocratische vorm van samenleving. Onze sympathie gaat uit naar de nu in ballingschap vertoevende vorst, die duidelijk een wanhoops poging heeft gedaan om zijn land en volk los te maken uit de knellen de verwikkelingen van het militaire regime. Door zijn optreden heeft hij zijn goede gezindheid bewezen, en zijn positie moge dan voor het ogenblik zorgelijk zijn, voor de toekomst heeft hij genegenheid verworven. Ook een land als Griekenland toch zal stellig een bewind als het hui dige niet blijvend gedogen. Daar voor heeft het een traditie die dui zenden jaren terugreikt. Daarvoor maakt het bovendien deel uit van het Europa in de twintigste eeuw. Opnieuw realiseren wij ons, dat wij, mensen van vandaag, betrokken zijn óók bij gebeurtenissen elders. Er is een verantwoordelijkheid die reeds de mens-in-het-algemeen. en zeker niet minder de christen, zich bewust De mensheid is een mensheid op zijn weg door de geschiedenis. En ook wanneer wij, zoals ook ten aan zien van Griekenland, aan die ge meenschappelijke verantwoordelijk heid nog onvoldoende gestalte kun nen geven, zijn wij zeker niet ver hinderd in ons gebed voor de be proefde jonge vorst en voor zijn bezochte volk, ja ook voor de dra gers van het huidige bewind die immers gebondenen lijken in eigen kortzichtigheid en verstarring. Eigen geluid TNE concentratiebeweging ln de Nederlandse pers zet zich voort. Blokvorming hier dringt tot blok vorming elders en men schermt met grote getallen, alsof die op zich zelf al geen aanwijzing kunnen zijn van verschraling binnen het dag bladwezen. Het dagelijks bestuur van de Fede ratie van Nederlandse Journalisten heeft trouwens reeds uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid, dat ook de jongste ontwikkeling zal lei den tot verdere gelijkvormigheid in nieuwsgaring en berichtgeving. Des te opmerkelijker is in ons land het bestaan van een eigen, zich ook als zodanig aandienende christelijke dagbladpers. Juist ook als christelijk dagblad hecht onze krant aan een eigen geluid, en tegenover de machtsvorming rondom ons achten wij de waarde van dat eigen geluid van des te groter waarde. Er zijn gelukkig geen aanwijzingen dat aan deze situatie een einde be hoeft te komen. Maar voor besten diging ervan is ook daarwerkelijke steun van de lezerskring natuurlijk wel van betekenis. Ook in dit opzicht kan de machts vorming elders lezer en lezeres aan het denken zetten. Wie prijs stelt op het eigen geluid kan aan het dóór klinken ervan het zijne doen. BRUSSEL Engeland heeft West-Duitsland ervan op de hoogte gesteld, dat het Britse Rijnleger als gevolg van de devaluatie tien mil joen pond sterling meer zal kosten en dat hel rekent op Westduitse steun ter dekking van deze verhoog de uitgaven. verschillende 3IJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Woonplaats KNI0 UIT en stuur naar: California Soapen Hardarwl|k

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1