TV DE KLAD IN ONS EIGEN TELEVISIE-TONEEL RADIO PUZZELBOEK dokter Moore w~ Vanavond weer dubbel Vrolijk la*! mistri aken met „Mijn broer en ik" m Rudi dingt nog mee naar Duitse prijs 15 DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 VANAVOND TE ZIEN en NCRV met Bacli's Kerstkoorwerk (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV zal ich's Weihnachtsoratorium in twee ida de radio uitzenden, t.w. op aandag 18 december 's avonds om 30 en op Nieuwjaarsdag om 8.40 ïr. Dit uit zes cantaten bestaande ark heeft Bach nooit achter elkaar ten horen. Hij bedoelde het voor de atste Adventszondag, de Kerstda- n, Nieuwjaarsdag en twee zonda- n daarna. De NCRV laat echter peemaal drie cantates achter elkaar tienden. DISCUSSIE OVER DE JAARBEURS (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond zal de CRV haar radiorubriek Spectrum ,15 uur) wijden aan een discussie ■het voornemen van de Kon. ed. Jaarbeurs de beursactivlteiten tk op zondag te houden. Voor het gesprek zijn uitgenodigd Jaarbeursdirecteur drs. J. H. van er Kwast, en wnd. praeses van de Jeref. Synode ds. P. Visser, namens Fed. van Kath. en Prot. Chr. ferkgeversverbonden drs. H. A. M. ||sen, CNV-voorzitter J. van Eiber- n en de secretaris van de Chr. iddenstandsbond mr. G. van Mui- de harde matras met alle comfort van een zachte! Goede honingoogst RENKUM Imkers op de Veluwe gijn tevreden over de honingoogst van de afgelopen zomer. Op de Gin- kelse Hei bedroeg de opbrengst per kast gemiddeld twintig kilo en er waren zelfs bijenhouders die het re cord van veertig kilo per kast haal- Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 U 9 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Ho: jvogel Horizontaal. 1. staal - lidwoord. 2. ;el - elke. 3. getroffen - wijnglas. 4. groente - meisjesnaam. 5. oude lengtemaat - op die plaats - myth, figuur. 6. familielid - voegwoord - lol. 7. uitgave - aanw. voornaamw. 8. geluid van een ezel - boom - Ierland, i. maanstand - meisjesnaam - slede - jongensnaam. Verticaal: 1. zoete lekkernij. 2. mondeling - bijb. figuur. 3. wijzer van een kompas - opera van Verdi. 4. plaats in Gelderl. 5. voorzetsel - halsdoek - meisjesnaam. 6. bekende afkorting - aardsoort - vrucht 7. deel van een auto - lief. 8. provincie van Nederl. - vlaktemaat. 9. achting - soort van hond. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kers, 4. Kempen, 9. adé, 10. rat, 11. Ino, 12. mentor, 14. Eist, 15. Son. 16. kea, 17. el, 19. edel man, 22. nop, 24. era, 25. rek, 27. geleerd, 30. ga, 32. dal, 33. ook, 35. Maas, 37. terras, 39 Ida, 40. Dan, 41 age, 42. dalles, 43. smal. Verticaal: 1. Kampen, 2. Ede, 3. Rens, 4. kar, 5. et, 6. pilaar, 7. Ens, 8. nota, 10. rondeel, 13. toe, 14. Eem, 16. klaroen, 18. log, 20. ere, 21. neg, 23. pedaal, 26. Kassei, 28. las, 29. dor, 31. smid, 34. kram, 36. Ada, 37. tas, 38. aga, 40. de. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Stiefmoe derlijk bedeeld als we tegen woordig zijn met Nederlands televisie-toneel permitteren omroepen en coördinatiecom missie zich vanavond toch maar weer de weelde, twee spelen van eigen produktie precies tegenover elkaar te zetten. Tweemaal komedie bo vendien, contrast is er niet bij en de kijker moet maar een gokje wagen bij zijn keus. Hij of zij ziet op Ned. 1 in t, het VARA-programma een f eenakter van Brecht aange kondigd en op dezelfde tijd het begin van een nieuwe KRO- serie van Eli Asser. Een irriterende kwestie voor de kijker, die van televisiespelen houdt, en wie doet dat niet? Wij nemen best aan, dat de coördinatiecommissie het druk heeft, maar er wordt fout op fout gemaakt en voor vanavond is het een hinderlijke. Juist nu er toch al zozeer de klad zit in ons „eigen" televisietoneel, dienen we er alles van te kunnen zien wat mogelijk is. Een stuk van Brecht, ook al is het dan een jeugdstuk en nog niet zo doortrokken van zijn links-politieke gerichtheid als zijn latere werk, is de moeite waard om te bekijken. De VARA heeft het een goede en interessante rolbezetting meegege ven we zien Mia Goossen en Piet Römer als het bruidspaar in „De bur germansbruiloft", Mary Smitshuysen, Liesbeth Struppert en Anita Menist in de familiekring en maar liefst Henk van Ulsen als de vriend van de bruidegom, die een integrerend deel van het spel voor zijn rekening neemt. „De burgermansbruiloft" wordt aangekondigd als een „satirische ko medie" waarin het la Brecht niet zachtzinnig toegaat en op Ned. 1 zal dit spel zeker aandacht trekken. Waar blijft dan de KRO die een half uur gelijk op gaat met de eerste aflevering van „Mijn broer en ik", een serie waarin Mieke Verstaete op treedt als Tante Barbara met haar neven Jons en Sander, alias Jan Blaaser en John Lanting? Wie naar Brecht kijkt, moet de kop van EU Asser's verhaal missen. Wij hebben geen van beide spelen vooraf kunnen zien en kunnen u dus niet adviseren, hoe uw keus te bepa len. U moet dat zelf beslissen. Wel kunnen wij u iets vertellen Populair AMSTERDAM Als de popu lairste zangeres en zanger in Neder land hebb?n de lezers van het maandblad Muziek Express in het kader van de populariteitsver- kiezingen 1967 gekozen Bojoura (42,7 pet.) en Boudewijn de Groot (50 pet.). De eerste plaats voor de vocale groepen ging naar De Heikrekels (21,8 pet); die voor de beatgroepen naar de Golden Earrings (33,9 pet); Rhythm and Blues groepen naar Rob Hoeke (73 pet). De best geklede pop artiesten waren Bojoura (42 pet) en Armand (23,8 pet). Populairste tv-programma is Moef Ga Ga (48 pet), tv-persoonlijkheid Willem Duys (41,5 pet), radiopro gramma Veronica's Top 40 (54,4 pet) en disc-jockey Joost de Draayer (52 pet). Het populairste radiostation was Veronica met 98 pet. Als de meest spectaculaire show werd Hippy Happy (Ahoy'hal Rotter dam) gekozen (26 pet), de Neder landse topsong werd „Sound of a screaming day" (30,9 pet). Nederlands populairste filmsterren werden Liesbeth List (56 pet) en Ramses Shaffy (73 pet). De eerste prijzen voor buitenlandse zangeressen en zangers gingen naar Sandie Shaw (45,8 pet) en Cliff Ri chard (23,8 pet). De Beatles werden nummer één als vocale groep en als beatgroep. Best gekleed gingen San- die Shaw (40 pet) en David Garrick (24 pet). Populairste buitenlandse tv-programma was „The Fugitive (21,3 pet), radio-station Radio Caroli ne (48.8 pet), topsong „Whiter shade of pale" (26.3 pet). De geliefdste filmsterren waren Brigitte Bardot (27,7 pet) en Sean Connery (37,9 pet). Henk van Ulsen mét haar! als de vriend van de bruidegom in Brechts „Burgermansbruiloft", in een van de „doe-het-zelf'-stoelen die het ontijdig begeven. van wat u bij Brecht staat te wach ten. (Over „Mijn broer en ik" leest u elders op deze pagina.) „De burgermansbruiloft" wordt ge bruikt om een bundel scherpe pijlen af te schieten op het gesmikkel en' gesnuffel dat zich voordoet op feestjes die geen stijl behoeven om dat het alleen maar gezelligheidstra ditie moet zijn. Brecht zet de burgerman, die zich net niet boven zijn milieu uit heeft kunnen werken, genadeloos te kijk. Als het diner bijna ten einde is en de wijn heeft gevloeid, komen de ruzies en de schimpscheuten los. Symbool van schijn die spoedig in elkaar stort vormen de meubels, die de bruide gom zelf heeft gemaakt. De lijm houdt niet en het ene stuk na het andere valt uit elkaar. Het is alle maal erg kluchtig bedoeld, maar er zit een wrang stuk meedogenloze le venskijk en veroordeling in. Men kan er om lachen of er om huilen, dat ligt aan de instelling van de kijker. Het spel duurt een uur en dat is tegenwoordig al erg lang. Ongetwij feld zullen vele kijkers zich met wee moed herinneren, hoe wij jarenlang een „wekelijkse toneelavond" had den. De donderdag placht dan een min of meer avondvullend tv-spel uit eigen produktie te brengen. Dat is plotseling voorbijgegaan. Slechts een enkele maal worden wij daarop nog onthaald. Vaker is het een buitenlandse produktie of een stuk feuilleton, waarmee de donder dagavond wordt opgesierd. Wij her inneren ons nog goed de tijd, waarin Hilversum deugdelijke afspraken maakte met Ide diverse toneelge zelschappen voor tv-voorstellingen. Dat is allemaal afgelopen. De kreet „het is te duur!" is nu de deksel die op elke pot past Ongetwijfeld is het minder kostbaar, buitenlandse pro- duktles aan te kopen en te laten on dertitelen. Dan draait de band wel en de kijker slikt het. Een tijdlang hebben we het tv-spel op zondagavond gehad. De VARA houdt dit nog vol met de uitstekende Maigret-serie, de NCRV geeft het kortere familiefeuilleton. De andere omroepen hebben de muzikale show i tot zondagstraditie gemaakt. Maar die weegt niet op tegen het goede toneelspel, waarin we, door gevari eerd reportoire, velen en telkens ande ren van onze vaderlandse tonelisten ontmoeten. Wij menen, dat de tv-kij- ker ook daarop recht heeft. Wij zitten nu midden in het hoogseizoen van de televisie en zij gedraagt zich al mei-achtig vermoeid, met veel buitenlandse strips en series en vooral korte Nederlandse pro gramma's. Eenakters, mini-musicals, 20-minuten-cabaret, en alles mond jesmaat. Straks, met de Kerstdagen kunnen degenen die behoefte hebben aan tv-afleiding breeduit gaan zitten voor.... twee buitenlandse opera's en inderdaad één groot Nederlands stuk, dat echter voor een belangrijk deel van het kijkend publiek geen geëi gend onderdeel van de kerstviering kan vormen. En zo gaan we maar verder onder het motto „Alles is te duur...." Ned. 1 VARA 7.07 uur Koning Klant in Amerika. 8.20 uur actualiteiten. 8.50 uur spel van Bertolt Brecht „De burgermans bruiloft". 9.50 uur seriedocumentaire Ruimtelijke ordening. 7.25 uur (NTS) Mensen in de sport. 8.20 uur aflevering „De verloofden". 8.50 uur wetenschappelijk journaal „Gamma". 9.25 uur eerste aflevering „Mijn broer en ik" Eli Asser. 9.56 uur (CVK/IKOR) reportage over godsdienst in Jeruzalem. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 7.40 uur (IKOR) Radiocatechese. 8.05 uur kunstkroniek, daarna orgelconcert door Fer dinand Klinda. 8.40 uur hoorspel „1984" naar de roman van G. Orwell. 10.55 uur solistenconcert. 7.30 uur orgelconcert door Herman Nieland. 8.30 uur amusementsprogramma Stekker. 11.00 uur Studio 2300, radiomagazine. Eli Asser gelooft in tv HILVERSUM „Vanavond", zegt Eli Asser, „is het een kwestie van vrolijk kennismaken over en weer in de eerste aflevering van „Mijn broer en ik", even aftasten, wat het gaat worden in zes vervolgen." „Ik verwacht geen onmiddellijk succes. Zoiets moet langzaam groei en." Hij denkt daarbij aan zijn eerste pennevruchten voor de omroep: Mi- moza", dat hij in de vroege jaren 50 voor de VARA-radio schreef: „Dat had ook pas na de dertigste uitzen ding bijval, en toen goed ook!" Nu is tv even iets anders dan ra dio. Bij de tv moet het gauw goed raak zijn, vooral als het om een se rie-van-zes gaat. Maar Eli Asser ge looft in televisie, voor hem heeft de radio „afgedaan", die is nog goed om de klok gelijk te zetten of nieuws af te geven. Gelukkig, dat niet iedereen er zo over denkt. Natuurlijk ziet hij wel een beetje op tegen de reacties op die ken nismaking vanavond. Maar hij is heel tevreden met de „vaste cast" van spelers, die u hier op de foto ziet: Mieke Verstraete als tante Barbara, de voortvarende presi dent-commissaris van een klein film- produktiebedrijf dat haar neven Jons (Jan Blaaser) en Sander (John Lan ting) Kalleman exploiteren met hulp van secretaresse Nel (Hetty Ver hoogt) en manusje-van-alles Pim He melwater (Sylvain Poons). De steeds wisselende rollen in de zes afleveringen worden vanavond o.m. vervuld door Adèle Bloemendaal en Robert Sobels. (Van o b radio- en tv-redactie) HILVERSUM Telkens tegen het einde van het jaar pleegt het Duitse programma-familieblad-„Hör zu", dat een miljoenenoplage heeft, zijn lezers te laten bepalen wie de prijs door het blad uitgeloofd, de Gouden Camera, zal krijgen. Iedereen mag dan zijn televisiefavorieten opgeven en wie de meeste stemmen krijgt, wint. Al weken van tevoren worden er pagina's van het blad gebruikt om via foto's en aardige bijschriften de lezers geslaagde amusementspro gramma's in herinnering te brengen. Al vertrok hij op 30 mei jl. uit Bremen, toch staat odk Rudi Carrell nog op de lijst Men ziet hem op de foto balanceren op de gesloten grensboom tussen Nederland en Duitsland, een grap uit zijn laatste Klassieke gram Stekker: Steravondp ima. 22.25 Boekbesprekl Nieuws. 22.40 Avondov ;lng. 22.50 Stereo: LI ...umeniaal trio tur 2: Studio 2300: gevarieerd p mm» 23 55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VAN AVOND Nederland I. NTS STER: 19.03 Rcclar 19.07 Koning Klant 5-22.30 Journaal. 19.00 Journaal. KRO: 20.20 De 21.25 MUn /erloofdei Gamma Journaa België. Ned. progr. kanalen 2 en 10. 18.55 n.m Zandmanne tje. 19.00 Zorro. tv-feul'l. v. d. Jeugd (14). 19.25 Tlenerklanl cl. TBC. 21.15 100 films. *22.35 j RADIO j L MORGEIN J Morgenwijding. NRU: 9.00 O- peraconc. (9.35-9.40 Waterstan den). AVRO: 10.00 Voor de kleuters- 10.10 Arbeldsvltaml- (gr) (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. ereld. 12.27 I r land- en tuinb. landbouw. 12.40 Nws. 13.10 Actual. 13.20 Hoor die krant. VARA: 13.30 Stereo: Cello en plano. 14.20 Wikken en wegen, lezing voor de over verkeersveiligheid. 15.30 Lichte orkestmuziek. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Voor thuiszit tenden. 16.30 Voor de kinde ren. 16.45 Concert: A. Omroep Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Licht klass. pl. progr. (7.30 Nws; 7.32 Actual. 7.55 Overweging: 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Klass. pl.progr. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zie ken. 12.00 Gevar. progr. (pim. 12.23 Voor de landbouwers: 12.27 Mededel. t.b tuinbouw: 12.30 N- 14.30 Sterc zlekprogr. gramm. tr land- en 12.30 Nws; 12.40 Ac- i 14.05 Schoolradio. Licht gevar. mu- TROS: 15.00 Klass. jz. 15.30 Voor oude re luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Actual. 18.05 Filmmuziek. 16.30 Voor twleners. 17.00. Jazztrio met zangsoliste. 17.30 Sport- kompas. 17.50 Actual. NCRV: 18.00 Kerkorgelconc. Hilversum Hl. 240 m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 0.02 Licht pl. progr. <10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht pl. progr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws.) 13-30 Pl. progr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Actual. 14.05 Nw platenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette-Varla 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05-18.00 Platenprogr. voor automobi listen. TELEVISIE MORGEN Duitse show, waarnaar wij toen al weer mochten meekijken, omdat Ru di zou terugkeren naar de VARA. „Rudi, komm bald wieder, parodi eerden pers en publiek toen h(j weg ging", zegt het bijschrift, „en met de lange sympathieke Hollander verloor de Duitse tv een showmaster, die door zijn aanstekelijk goed humeur vaak miljoenen kijkers geestdriftig maakte". Als dat geen aardig compliment is na zo lange tijd, welen we het niet. TrouwensOnkel Lou" van Burg mag ook nog meedingen, zelfs naast zijn opvolger Vico Torriani. Vele Duitse kijkers hebben nog heimwee naar zijn „Gulden Schot". Duits journaal niet in kleur HILVERSUM Het zou wel een, kunnen zijn, dat wij binnenkort op West-Duitsland voor liggen met onze kleurenactiviteiten. De NTS heeft al eens iets gemompeld over gekleurde journaaluitzendingen, maar in de Bondsrepubliek is juist besloten, dat men daar de dagelijkse actualiteiten voorlopig in wit-zwart houdt. Als streefdatum naar bont nieuws ia 1 september 1969 genoemd. de harde matras met alle comfort van eea zachte! door Afjathu Young 129 „Natuurlijk opereren we. Verdorie, kerel, wat denk Ja elIantheJe kunt nog jaren leven en nog wol ten slotte ergens anders aan dood gaan." In gedachten zag Moore het hoekige gezicht van Nat in da schaduw, donkere en minder donkere vlakken, kalme ver zonken ogen die helder en intelligent keken. In zekere zin was het vreemd en hinderlijk dat Nat nieuwsgierig was naar die kanker en die ziekte op zijn eigen moedige manier verachtte. Hij noemde het „die indringer". Nu, zij hadden geopereerd. De koffie onder het glas maakte kleine, hartstochtelijka plofjes. Hij nam de pot op. bracht hem naar de tafel en vulde een kopje voor haar, daarna voor zichzelf. Zij roerde er lusteloos in. Zij legde haar hand op haar voorhoofd. „Ik voel me alsof ik nu het grote en belangrijke van het leven begrijp, maar ik kan het niet uiten. Ik geloof echter dat iemand sledhts één keer de ervaring van liefde en zuivere gevoelens kan door maken, de gevoelens voor een ander zullen later altijd minder zijn. Jij moet zo iets toch ook gevoeld hebben, jouw vrouw Maltilda is immers ook gestorven? Zou je ooit op dezelfde manier kunnen liefhebben, of hetzelfde voelen al> iemand stierf?" „Ik weet het niet, Ianthe. Missohien heb je gelijk. Maar ik voel dat ik nog steeds innig van iemand zou kunnen houden, al is het niet op de manier van toen ik jong was. Maar Ic wil niet dat je de deur van het leven achter je dichtdoet" Zij strekte haar hand uit en legde die even op de zijne, daarna greep ze haar koffiekopje met haar twee handen, alsof de warmte van zijn hand haar duidelijk had doen uitkomen hoe koud de hare waren. Het bleef stil en de stilte nam bezit van hun gedachten, tenslotte dachten zij niet# meer, staarden slechts. Moore keek op zijn horloge. „Het is al laat. Je moest maar naar oed gaan, Ianthe." Hij schoof zijn stoel terug en stond op. Ook zij stond op. Even bewogen ze geen van beiden, zij wilden geen van beiden deze vrede verstoren, maar ze wisten allebei dat het voorbij was en dat ieder zijn eigen toekomst tegemoet moest gaan. Heel de natiht daalden de sneeuwvlokken gestadig neer en David die net voor het aanbreken van de dag wakker werd, hoorde een van de reusachtige sneeuwploegen door de stad gaan. Overdag nam de wind toe en de sneeuw ging sneller vallen, werd in alle richtingen geblazen, ook weer omhoog. Na enkele uren lag de sneeuw al behoorlijk hoog en de geluiden van de stad werden erdoor gedempt. Het werd niet licht, de lucht bleef grijs en de voorwerpen waren nauwe lijks te onderscheiden. Aan het 'begin van het middagspreek uur deed Moore Davids deur open en kwam binnen. „Nu ia er een echt spoedgeval. Ik hoop dat er niet veel patiënten zijn. Ik moest de jeep gisteren op de weg laten, omdat hij zelfs niet met de sneeuwschijven de helling op kon... Er is net opgebeld. Een vrouw helemaal op de Mount Starvation met buikpijn. Haar man heeft uit een winkel opgebeld la Highland Three Corners. Weet je waar dat is?" „Ongeveer". „Wil jij voor me gaan? Het is wel beroerd met dit weer. Er is net een meisje in het ziekenhuis gebracht met ba- ringsweëen. Edna zegt dat zij het wel redt, maar ik wil niet te ver van de stad vandaan gaan. De man zal in de winkel op je wachten en dan met je mee de berg opgaan. Hij heet Earl Hurdock." „Is het werkelijk een spoedgeval?" „Waarschijnlijk wel. Het klinkt er wel naar. Ze heeft al een vierentwintig uur pijn en de pijn wordt heviger." David krabbelde de naam op een stukje papier en stopte dat in zijn zak. „Waarom bracht de echtgenoot haar niet hierheen?" „Hij kan alleen maar op een van die hoge tractors rijden, en tegen de tijd dat hij bedacht een auto te huren, had zij al zovrel pijn dat zij zich niet meer verroeren kon bij wijze van spreken. Hij zegt dat er veel sneeuw opgewaaid is, maar een jeep met een sneeuwschuiver komt er wel door. Ten minste, dat zegt hij. Je kunt dus het beste mijn jeep maar nemen. De contactsleutel zit in het slot. Het spijt me dat ik je hiermee moet belasten." In de vallende sneeuw leek de stad een sprookje. Er waren weinig mensen op de been. Hier en daar liep een ingestopte, eenzame figuur. David was al voorbij zijn auto voor hij zich de sneeuwschoenen ln de koffer herinnerde. Hij ging terug om ze te halen. Hij gooide ze achter ln de jeep op die van Moore, die donker van kleur waren en breder en langer dan de zijne. Moore zou ze alleen in uiterste nood gebruiken. Moore stelde wel bijzonder veel vertrouwen ln de mensen uit de stad, dat hij zijn contactsleutel in de jeep achterliet. De jeep volgde de bevroren rivier de stad uit en David reed voorzichtig, de ruitenwissers veegden ritmisch de sneeuw weg. Binnenin de jeep was het naar verhouding Dehaaglyk en warm onder het zeildoek. (Wordt vervolgd) PE LUCHTWA6EN 4PVEO/A OP TOP&NSLHE/D EN LAA TPE 'SA/EZ. Aa-rre& Z/CH. WE Z13KI zo Varende markt Indonesië gaat met een drij vende markt de wereld rond. De markt, waar voor vermoedelijk het schip Thoet Din (11.000 ton) in aanmerking komt, zal ook ons land aandoen. Bezoekers kunnen de uitgestald® goederen aan boord kopen. FERDNANP

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15