n konstantijn brak wellicht te laat met junta )NDER-KONING: „WIJ WILLEN MONARCHIE BESCHERMEN" Schipper na aanvaring verdronken Autodieven in de val Onze vergrijzing schept problemen Vietcong doodde in een jaar bijna vierduizend burgers 9 Greep op strijdkrachten verloren? Herkent u ons...? Twee jongensj CH-radicalen steunen aangehouden voorstellen bestuur na overval Navo-ministers eens met Harmei alles goed en wel DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren £)E JONGSTE gebeurtenissen in Griekenland duiden er op, dat koning Konstantijn te lang heeft gewacht met zijn hesluit, zich tegen het bewind van de kolonels te keren. Het feit, dat een massale reactie op de oproep van de jonge vorst uitbleef betekent in elk geval, dat het militaire bewind het grootste deel van de strijdkrachten stevig in de hand heeft. Of dit in de nabije toekomst zo zal blijven moet worden af gewacht. Een recente -foto ATHENE Aan de grote ver warring die gistermiddag in riekenland na de oproep van oning Konstantijn tot terugkeer aar een democratisch bestel, wam vanmorgen gedeeltelijk en einde toen bekend werd dat e koning zich in Rome bevond, lij had de strijd om de macht erloren. Op het ogenblik dat de koning ijn boodschap vanuit een basis in .arissa verzond, kwamen eenheden i het tweede en derde legerkorps Larissa en Saloniki tegen het nilitaire bewind in opstand. Ook in Lthene verschenen tanks, die een anwijzing vormden voor een actie ot steun aan de koning. RADIO-ATHENE In de loop van de middag om- ingeiaen tanks en pantserwagens iet radio-station in Athene en na- nen militairen strategische posities Het leven in de stad ging echter [ewoon door. Wel waren de tele- HANSWEERT Bij een aan varing op de Westerschelde bij Hans weert is de 52-jarige schip per van de Corrie B, Abraham den Braber, met zijn schip de diepte ingezogen en verdronken. Zijn 45-jarige echtgenote en een Belgische opstapper konden met moeite worden gered. Kort na het aanbreken van de dag, et was „spitsuur" op de Westerschel de, wilde het scheepje van Den Bra ber de haven verlaten, evenals het Poolse vrachtschip Swidnica. Dit vaar tuig moest plotseling uitwijken voor een binnenschip en kwam by deze manoeuvre in aanvaring met de Cor rie B. Het scheepje zonk binnen enkele seconden. De Belgische opstapper, Julien Van- derpias, werd uit de stuurhut gezogen. Hij kwam onder het zinkende schip terecht, maar wist toch naar boven te komen. Daar werd hij opgepikt door een ander binnenschip. Mevrouw Den Braber spoelde door de kracht van het water van boord, kon nog net een boei grijpen en werd even later door een ander schip op gepikt. Er ontstond grote verwarring, toen aan de kade bleek, dat haar man ver mist werd. Hij zou tijdens het ongeluk in de stuurhut hebben gestaan. Wat er precies met hem gebeurd Is kon de Belgische opstapper niet vertellen, omdat het allemaal zo snel ging. De 20-jarige dochter van de schip per, was op het moment van de aan varing op het schip van haar ver loofde. foon-, telegraaf- en telexverbindin gen tussen Athene en de buitenwe reld verbroken. De mïlitaire regering liet al spoe dig bekendmaken dat zy de toe stand volledig beheerste en dat er geen reden tot bezorgdheid was. Zij voegde eraan toe „dat de strijd krachten vastbesloten waren tot elke prijs de nationale revolutie van april te verdedigen". Nog gisteravond beëdigde de aartsbisschop van Athene de nieu we regering van premier Papado- poulos. Deze is tevens minister van defensie. Brigade-generaal Patakos, een van de initiatiefnemers tot de staatsgreep van april, is vice-pre mier en minister van binnenlandse FOUT BEGAAN Ook „onder-koning" Zoitakis werd door de aartsbisschop geïnstal leerd. In een proclamatie, die door radio-Athene werd uitgezonden, ver klaarde Zoitakis dat zijn enige am bitie is de instelling van de constitu tionele monarchie te beschermen, „na de ernstige fout die de koning heeft begaan". Premier Papadopoulos zei vanmor gen in een radiorede dat de „anti- nationalistische samenzwering ae kop was ingedrukt". Hij dankte de Griekse strijdkrachten en het Griek se volk voor de steun aan zijn rege ring. „U hebt zich waardig gedragen. Met zelfopoffering hebt u de demo cratie beschermd. Het neerslaan van de vijanden van de natie is thans voltooid", aldus de premier. ARRESTATIES Vanmorgen heeft de nieuwe re gering enkele hoge Griekse mili tairen laten arresteren. Het gaat hier om luitenant-generaal Perides, bevelhebber van het derde leger korps in Saloniki, zijn staf-chef, brigade-generaal Vidalis, en de be velhebber van de twintigste leger divisie, brigade-generaal Esserman. Zij worden de leiders van de samen zwering tegen de natie genoëmd. Het waren vooral eenheden van het derde legerkorps die de koning tot het laatsteftrouw bleven. Zij na men gisteren ook deel aan de op stand tegen het militaire regime, (de strijdkrachten omvatten in totaal naar schatting 160.000 man. Verder heeft Griekenland 175.000 geoefen de reservisten en para-militaire eenheden red.). VERBAASD Waarnemers in Athene zijn er verbaasd over de volok-men onver schilligheid van de Griekse bevol king tegenover de gebeurtenissen van de laatste 24 uur. Zij had hier part noch deel aan. In Athene, Sa loniki en zelfs in Kavala, waar de koning zijn hoofdkwartier had inge richt, bleef de bevolking gisteren gewoon aan het werk. In VN-kringcn vraagt men zich af of de gang van zaken in Grie kenland invloed zullen hebben op de kwestie-Cyprus en in het bijzon der wat betreft de Turks-Griekse overeenkoms om de roepen van he eiland terug te trekken. Morgen komt de Veiligheidsraad bijeen. Er zal dan een beslissing moeten wor den genomen over een verlenging van het verblijf van de VN-troe- pen op Cyprus. Dat de kolonels gisteren aan het langste eind hebben getrokken, be hoeft niet te verbazen. Zij hebben bijna acht maanden tijd gehad, de leiding van de strijdkrachten te zui veren van elementen, van wier loya liteit zij niet overtuigd waren. De koning raakte meer en meer geïso leerd. Men zegt, dat hij weigerde de creten te tekenen, die deze zuivering mogelijk moesten maken. Hij kon de gang van zaken echter nauwelijks beïnvloeden. Men zal zich herinneren, dat de greep naar de macht van de kolonels op 21 april van dit jaar voor de ko ning volkomen onverwacht kwam. Er zijn aanwijzingen, dat hij 's nachts geprobeerd heeft, zich ijlings naar onderdelen van de strijdkrachten te begeven, op wier steun hij kon reke nen. De leiders van de staatsgreep hadden echter niets aan het toeval overgelaten. Konstantijn heeft zich na enkele moeilijke dagen bij de voldongen fei ten neergelegd, nadat gebleken was, dat de militaire leiders de zaken in Griekenland stevig in de hand had den. Van het begin af heeft hij ge probeerd de macht van de kolonels in te perken. Aanvankelijk leek hij er in te slagen, toen burgers in het ka binet werden opgenomen eneen aan tal politieke gevangenen werd vrijge laten. Langzaam maar zeker bleek echter, dat de koning min of meer een ge vangene was van de militaire junta, die hem slechts gebruikte als vlag om de lading te dekken. Duidelijk kwam zulks tot uiting toen de koning in Washington naar aanleiding van opmerkingen over „zijn regering" zei: „Mijne heren, dat is mijn regering niet." De junta werd aangevoerd door een driemanschap, bestaande uit ko lonel George Papadopoulos, brigadier Stylianos Patakos en kolonel Nichlas Makarezos. De hoogstgeplaatste figuur in hun groepering was generaal Gre gory Spantidakis, die niet had mee gedaan aan de organisatie van de staatsgreep. Konstantijn zou hem hebben verzocht, in het kabinet zit ting te nemen. Hij werd minister van defensie en vice-premier. Spantidakis bevindt zich thans te Brussel, waar hij de besprekingen van de Navo-ministerraad bijwoont. Ook Pipinellis, nog maar enkele we ken geleden tot minister van buiten landse zaken benoemd, bevindt zich in de Belgische hoofdstad. Hij staat bekend als koningsgezind. Het is nog niet bekend, of beide ministers naar Athene zullen terugkeren. Kollias De junta koos de jurist Konstantijn Kollias als premier, die altijd op de achtergrond werd gehouden. Toen Kollias van huis werd gehaald om als premier te worden beëdigd, dacht hij dat de militairen hem kwamen ar resteren. Thans bevindt hij zich met de koning te Rome. Intussen ontpopte de junta zich als een puriteins bewind, dat zei Grie kenland te willen zuiveren van wan orde en corruptie en de oude waarden in ere te herstellen. Het was uiterlijk niet fascistisch. Bewondering en toe wijding aan de leiders werden niet buitensporig opgebouwd. Wel sloeg het bewind hard in op de oppositie. De kritiek uit het buiten land en later ook in Griekenland zelf werd steeds krachtiger. Het Westen trachtte het bewind te isoleren. Ame rika staakte de levering van militaire goederen en de E.E.G. hield een be langrijke lening aan. Cyprus Terwijl de binnenlandse moeilijk heden groeiden werd het bewind ge troffen door de Cyprische crisis, waardoor een oorlog met Turkije dreigde. Athene moest buigen voor de Turkse eisen. En van toen af groeide de verwachting, dat gepro beerd zou worden een eind te maken aan het bewind van de kolonels. Men meent te Athene, dat de po ging van de koning, de junta tot af treden -te dwingen, het resultaat was van een overeenkomst met links en rechts georiënteerde politici van de oude stempel, zoals Konstantijn Ka- ramanlis, George Papandreoe en Pa- nayiotis Kanellopoelos. Karamanlis. leider van de Rechts-radicale unie was acht jaar premier. Hij trad in 1963 af na een conflict met wijlen koning Paul, va der van Konstantijn. De premier ging vrijwillig in ballingschap en vestigde zich te Parijs, waar hij thans nog woont. Papandreoe Papandreoe is de leider van de linkse Centrum unie en werd in no vember 1963 premier. Na onenigheid met koning Konstantijn over het be noemingsbeleid bij de strijdkrachten, zag hij zich in juli 1965 gedwongen, af te treden. De oude Papandreoe werd er van verdacht, steun te verle nen aan door zijn zoon Andreas toe geschreven plannen, de strijdkrach ten onder invloed van linkse elemen ten te plaatsen. Kanellopoelos was leider van de waarnemende regering, die tot taak had, algemene verkiezingen voor te bereiden, die eeri oplossing voor de politieke crisis moesten brengen. De. verwarring was groot in de dagen "die vooraf gingen aan de staatsgreep van de kolonels. Zij vreesden een door de communisten georganiseerde greep naar de macht en sloegen toe. Geruchten De eerste geruchten, als zou Konstantijn aansturen op een breuk met de kolonels ontstonden enkele weken geleden, toen Karamanlis zijn stilzwijgen verbrak en vanwege de gebeurtenissen op Cyprus het heen gaan van het militaire bewind eiste. Dit was een tegenvaller voor de jun ta, die wellicht nog gehoopt had op medewerking van de ex-premier. Direct na de verklaring van Kara manlis rees in diplomatieke kringen de vraag, waarom hij zich toch tegen het militaire bewind had gekeerd. Algemeen was de opvatting, dat dit op verzoek van Konstantijn was ge beurd, die voordeel wilde trekken uit de verwarring in regeringskringen na de nogal vernederende afwikkeling van het conflict met Turkije. Bij deze afwikkeling was de koning zelf echter ook rechtstreeks betrok ken. De hoop, dat de gebeurtenissen rondom Cyprus de positie van de junta zou ondermijnen, is totdusver echter ijdel gebleken. Niettemin blijft de vraag of de uiterlijke rust, die in Griekenland heerst, van lange duur zal zijn. Levensverzekering Spaarkas Sparen in effecten PU Hypotbeekaflossing Spaarbewijzen Wij doen mee aan het Premie Spaarplan. Wij krijgen straks elk jaar 100 gulden. Belastingvrij) Geïnteresseerd? Als u snel bent kunt u dit jaar ook nog gaan deelnemen. Des te eerder hebt u recht op uw belastingvrije premie. (Maximaal f 50,- per persoon of f 100,- per echtpaar per jaar). Alle inlichtingen: Postbus 51, Den Haag PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Caiïfeituïsoep... die is pas lekker! neming van de behoefte aan bedden in de Nederlandse ver pleegtehuizen wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door het ouder worden van de mens. In 1900 behoorde zes pro cent van de bevolking tot de bejaarden (65 en ouder), dit jaar is dat tien procent en in 1980 komen we zeker boven de elf procent. Mr. W. A. Schouten, vooriztter van de Katholieke Vereniging van Verpleegtehuizen, zei dit woensdag op de algemene vergadering ter ge legenheid van het tienjarig bestaan. In 1964 had een derde deel van de tehuizen een organisatorische band met een zieken- en/of bejaarden tehuis, maar voor 1980 verwacht men dat het met meer dan de helft van de verpleegtehuizen het geval zal zijn. De heer Schouten deed het voorstel, de gesplitste departemen tale behandeling van verpleegtehui zen en bejaardenoorden (sociale zaken en maatschappelijk werk) op te heffen. Uit het rapport „Het verpleegte huis in ontwikkeling" blijkt dat 34.3 pet. van de patiënten in tehuizen voor lichamelijk gestoorden psy chische aandoeningen hebben, dat van dit aantal 10,5 pet. sociaal onaan gepast is. Volgens het rapport dient tien procent te worden overgeplaatst naar tehuizen voor geestelijk ge stoorden, maar prof. dr N. Speyer van de Leidse universiteit denkt dat het werkelijke percentage ongeveer twintig zal zijn. Merkwaardig vindt prof Speyer het dat 41 pet. van de tehuizen ern- Leden ran grote bende UTRECHT Twee Duitse autodieven, internationaal be rucht als „zeer zware jongens", die er niet voor terugdeinsden, van vuurwapens gebruik te ma ken, zijn woensdag in Düsseldorf door Utrechtse rechercheurs ge arresteerd. Ronald R. D. (41) en Karl H. F. F. (27) werden al lange tijd gezocht.. Samen met andere leden van een wijdver takte bende hebben zij honder den auto's in Duitsland gestolen en in Nederland verhandeld. De Nederlandse politie kwam eind oktober dank zij enkele tips de groep op het spoor. Zij kregen van Duitse collega's de namen van enige gezoch te zwendelaars, die zich ook elders in Europa schuldig hadden gemaakt aan het vervalsen van kentekenplaten en identiteitsbewijzen. Toen de Barneveldse politie kort nadien ontdekte, dat enige Duitse echtparen een bungalow hadden ge huurd en op nogal verdachte wijze aan allerlei auto's dokterden, werd op 30 oktober een inval gedaan. De Duitse vrouw F. werd met haar drie kinderen in de bossen opgepakt, maar F. zelf en Ronald D. wisten te ontsnappen. Eerder was de vrouw van D. tegen de lamp gelopen, doordat zij bij het bagagedepot in Utrecht kwam infor meren naar twee koffers, waarin men inmiddels een groot aantal valse nummerplaten had ontdekt. De twee met hulp van de Duitse politie gearresteerde autodieven moe ten Duitsland illegaal zijn binnenge komen, want hun papieren waren al in beslag genomen. In Nederland bleken de zwende laars verscheidene bungalows te heb ben gekocht. Ze verkochten dan ook vooral auto's van het merk Merce- Verkeerd bed of geen bed UTRECHT De sterke toe- I stige psychiatrische patiënten op- ROTTERDAM Twei hebben gisteren gevoerd op verslaggevers) jongemannen •foverval uit- benzinestation aan de Waalhaven. Het tweetal kon een half uur later worden aangehouden. De overval gebeurde op het benzinestation van de firma Van Gorp aan de Waal haven. Op dat ogenblik was alleen de 67- jarige pompbediende J. Marsé uit de Slaghekstraat in het huisje aanwezig. Toen hij naar buiten liep om de twee jongemannen te helpen, sloegen ze Omdat ze de goed verborgen kas niet konden vinden, verdwenen zij met hun auto. D e heer Marsé was niet zwaar gewond en kon zelf de telefoon pak ken om zijn baas te bellen en het sig nalement van zijn overvallers door te De firma Van Gorp belde daarop de politie die onmiddellijk een groot scheeps onderzoek instelde. De heer Marsé werd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht waar bleek dat hij een lichte hersenschudding had. Hij kon later naar huis worden gebracht. De overval gebeurde om 22.41 uur en om 23.20 uur kon de politie in de Ro- chussenstraat reeds een auto aanhou den die beantwoordde aan de beschrij ving die op het ogenblik van de over val in de buurt van de Waalhaven was gezien. Bovendien kwam het signalement van de twee inzittenden overeen met dat wat de heer Marsé had opgegeven. De twee jongens, van een oosters type, worden verhoord. (Van onze parlementsredactie) WARNSVELD De christen- radicalen in de CHU zullen de voorstellen steunen, die het hoofdbestuur van de Unie heeft voorgelegd aan de zaterdag in Utrecht te houden algemene vergadering. Dit heeft de CH- radicaal B. Buddingh' gister avond meegedeeld tijdens een gecombineerde AR-CH-verga- dering in Warnsveld. De CH-radicalcn, zo voegde hij eraan toe, verwachten van 'het hoofd bestuur wel, dat het zich tegenover hen even positief zal opstellen als de partijraad van de KVP heeft gedaan tegenover de KVP-radicalen. Met andere woorden: het bestuur moet de bijdrage van de CH-radica len bij de uitdieping van het huidige program in conseqent vooruitstre vende zin als belangrijk beschouwen. Inbreng Wij rekenen erop, aldus de heer Buddingh', dat wij zullen worden in geschakeld bij de nadere vormgeving en inhoudsbepaling van de duidelijke opstelling. Hierbij zal dan ook het stembusakkoord, zoals dit tijdens het vooruitstrevend program." Scheveningse radicalencongres nader is geïnterpreteerd, moeten kunnen worden ingebracht. De bestuursvoorstellen om de orga nisatie van de CHU te stroomlijnen, achtte de heer Buddingh' essentieel voor een politieke partij. En wat be treft de politieke discussiepunten die aan het Uniecongres zullen worden voorgelegd, was hij van mening, dat hierin de mogelijkheid ligt tot een eigentijdse politieke aanpak. Met het hoofdbestuur achten de CH-radicalen het behoud van het evangelisch uit gangspunt wezenlijk. De tot nu toe gehoorde kritiek op het stembusakkoord is volgens de heer Buddingh' niet overtuigend ge weest, omdat ze meer emotioneel dan rationeel was geladen. De CHU kan zich moeilijk veroorloven vanwege haar ondogmatisch en open karakter «=i een samenwerkingsverband ex clusief tot ARP en KVP te beperken. „Dit zou kunnen leiden tot een geïsoleerd christelijk blok en een herleving van de antithese. Juist van de CHU mag worden verwacht, dat rij deze samenwerking in program matische zin zal uitbreiden tot ande re partijen met een gelijkgericht. neemt. „Ik heb mij met verwonde ring afgevraagd, wat dit dan wel voor tehuizen zufllen zijn". Hij pleit voor een centrale beoordeling en voor het creëren van een nieuw soort tehuis, waar geestelijk gestoor den kunnen worden opgenomen die ook lichamelijke gebreken hebben. Prof. Speyer verzette zich tegen wat hy noemde onhoudbare discri minatie. In oorden voor lichamelijk gehandicapten wordt de helft van de verpleegkosten voor een jaar door het ziekenfonds betaald, maar het fonds draagt niets bij aan de ver pleging van geestelijk gestoorden. Aardsatelliet nam „weerman" mee KAAP KENNEDY Een automati sche „interplanetaire weerman" met de naam „Pioneer 8" en een ruimte vaartuig bedoeld om de volgstations bij een Amerikaanse maanreis te be proeven, zijn woensdag samen ge lanceerd. De dubbele kop was bevestigd op een Deltaraket. Precies 35 minuten na het afschieten was de 65 kg zware Pioneer die stralingsme tingen moet verrichten in een baan om de zon gebracht. De aard- satelliet (achttien kilo) werd onder weg met succes afgestoten en be weegt zich in zijn eigen baan. A. C. Drogendijk gepromoveerd UTRECHT Tot doctor in de ge neeskunde is gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht gepromo veerd de heer A. C. Drogendijk, te Amstelveen, wetenschappelijk hoofd medewerker aan de afdeling ver loskunde en gynaecologie van het VU-ziekenhuis te Amsterdam. Zijn vader is hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. Promotor was prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten, te Utrecht. Dr. Drogendijk studeerde medicijnen in Utrecht en Rotterdam en specia liseerde zich in Utrecht, Nijmegen en Berlijn. I BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken hebben woens- dag op de Navo-conferentie over- j eenstemming bereikt over de zoge naamde Harmel-studie betreffende de toekomstige taken van de Navo. De inhoud van het rapport wordt vandaag gepubliceerd. Er zal veel in staan dat waarschijnlijk door pre sident De Gaulle niet gunstig zal worden ontvangen. Er zijn van Nederlandse zijde krachtige pogingen gedaan om in het rapport tot een gezamenlijk standpunt te komen omtrent het overleg tussen de Navo-landen en de niet-aangesloten staten, maar deze pogingen zijn gestrand op hardnekkige Franse tegenstand. Minister Luns zei na de middag zitting het eindresultaat desondanks beter te vinden dan hetgeen wat was gevreesd. Radicalen (4) In kerken en politieke partijen vin den we de laatste tijd overal „veront rusten". Geen wonder, want veel wat voorheen voor eenvoudigen, die on voorwaardelijk bogen voor het Schriftgezag, vaststond, wordt omver geworpen of terzijde gesteld. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is tracht men in de AR-partij te komen tot één partij met de KVP. Ik heb altijd gehoopt op één pro testants-christelijke partij. Ik ben geen anti-papist en als rege ringspartner is de KVP wel aanvaard baar. Maar het eigen gezicht herken nen in één partij met de KVP lijkt mij onmogelijk. Numansdorp Adr. Vogelaar Hoe bestaat het Hoe bestaat het dat iemand in Den Haag drie verschillende scholen kan binnenstappen en zonder daartoe be voegd te zijn en zonder zich te legiti meren kinderen gaat onderzoeken met gebruik van een injectiespuit? Het lijkt erop dat de verantwoorde lijke leerkrachten aan deze scholen ten opzichte van de aan hun zorg toe vertrouwde kinderen en hun ouders ernstig in gebreke zijn gebleven. Of hebben zij daar in verband met het spreken en denken over de ver langde salarisverhogingen enz. geen tijd meer voor? Ridderkerk J. Koster sr. SAIGON De Vietcong heeft in Vietnam dit jaar bijna twee keer zoveel slachtoffers gemaakt als in 1966. Van 1 januari tot 9 december zijn 3.719 Vietnamese burgers gedood, 7.300 gewond en 4.591 door Vietcong-infiltranten ontvoerd. Slachtoffers van militaire operaties zyn niet in deze cijfers begrepen Ze hebben uitsluitend betrekking op acties van de Vietcong tegen functiol narissen van het centrale gezag, onder wie dorpshoofden en politiemannen. De meeste andere burgers kwamen om of werden gewond door ontploffin gen door mijnen op wegen. Volgens het Russische blad Izvestia heeft de Vietcong 500.000 man onder de wapenen. Dit cyfer is ongeveer viermaal zo groot als de Amerikaanse schatting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11