35 Post krijgt het weer erg druk met de kerstdagen Leidato 1968 op Schuttersveld Brandende sigaret op rug „krijgsgevangene" Wijze mannen moeten lonen beoordelen CT Kassier miste trein ging op zwerftocht tBER 1"® E LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 13 DECEMBER 19«7 n Leiden alleen al 120.000 stuks per dag (Va redacteuren) LEIDEN In de kanier van de heer E. J. Bongen-, directeur van de ,T.T. in Leiden, werd de plaatselijke pers voorgelicht over de drukte >nd de kersttijd bij de postkantoren. Verleden jaar kreeg voornamelijk rt vervoer de nadruk. Dit jaar staat de bestelling in de belangstelling. Tegen de kersttijd wordt het aantal bestellingen verdubbeld tot on- sveer 110.000 a 120.000 stuks per dag. Per week bedraagt dat 50.000 stuks. Hiervoor zijn in Leiden 's morgens 58 bestellers in Oegstgeest 13 en in Leiderdorp 9. In totaal du6 zo'n 80 bestel- irs die per dag per man 1500 stuks, variërend van een kerstkaart tot Televizier, moeten rondbrengen. dan nog een gemiddelde, zant bijvoorbeeld op de Witte Sin- jel met al zijn studentenhuizen morden 3000 stuks bezorgd. Verder rerschilt ook de afstand enorm. Al- een al op een galerijflat moet een ;eller soms drie kilometer lopen. Gelukkig neemt het aantal gecom- lineerde wensen (dus op één kaart: jrettig kerstfeest en gelukkig ïieuwjaar) toe, zodat dat in zekere verlichting van het werk neebrengt. Met de middagpost worden de ifstanden vergroot, want dan valt gezien minder weg te irengen. Een besteller loopt dan ■mJhet dubbele van wat hij 's morgens "«■doet. Zijn er 's morgens 80 partjes weg te brengen, dan zijn dat er middags 40. Het meeste wordt in Leiden en omgeving met de fiets wegggebracht de besteller rijdt met de fiets naar zijn wijk en vandaar gaat hij verder. Wel rpag hij zijn fiets neer- letten, maar dit moet (officieel vol lens dienstvoorschrift) zo gebeuren, lat hij deze altijd in de gaten kan louden. Verder wordt in Leiden loopwagentje gewerkt en ook gaan bestellers alleen te voet. Extra mensen HE AFDELING bestellingen is ge vestigd aan de Middelstegracht. Daar komt alles binnen en wordt ook alles gesorteerd. Dat sorteren gaat als volgt: eerst de wijk, dan de straat en dan op nummer voor de ■Joop" van de besteller, zoals het :en vakterm wordt genoemd. Het sorteren heet eigenlijk zetten. Een besteller kan, als het goed is, ur 600 stuks op nummer zet ten. Daarbij speelt vooral ook de plaatselijke kennis een grote rol. Als besteller leer je eigenlijk een stad pas goed kennen. Ter assistentie worden tijdens de kerstdrukte scholieren en studenten aangetrokken,die ook in de zomer de post helpen in het drukke sei zoen. Verder komen 20 bestellers :R Voorzitter KVP Mr. Aalberse treedt af (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. P. Aalberse al binnenkort aftreden als voorzit- 5r van de Katholieke Volkspartij. Dit is de algemene verwachting in Haagse politieke kringen. Men neemt aan, dat mr. Aalberse in de verga dering van het partijbestuur van de KVP a.s. zaterdag zal meedelen, dat hy zich niet herkiesbaar stelt voor de bestuursverkiezing in februari van het volgend jaar. Van KVP-zijde wordt erop gewe- zenn, dat mr. Aalberse in 1963, by ee aanvaarding van de voorzitters functie, reeds heeft verklaard dat hij deKVP niet langer dan vier jaar *ou willen leiden. (leerlingen) uit Den Haag. Toe komstige vaklui, die al iets van het vak weten. Naast de expeditie krijgen ook andere onderdelen het in deze tijd zwaarder te verduren, zoals op het perron van het station, waar nu tien werken. Binnenkort komt daar drie man als versterking bij. Hartpatiënten JN DE gemeenten Katwijk, Noord- wijk en Voorschoten heerst de zelfde drukte als in Leiden. In Kat wijk is de hoogbouw ondanks liften en postkamers een bezwaar voor het nu nog jonge bestellerskorps. Per dag moeten in K a t w ij k 18.000 stuks post worden bezorgd. Dat is ongeveer 1100 per man. Ver der geeft het zetten nog weieens een kleine moeilijkheid, omdat bij voorbeeld de naam Van der Plas 700 keer voorkomt. In Noordwijk wordt voor 12.000 stuks per dag vooral de brom fiets gebruikt. Er is een wijk met 33,6 km brommen en 700 meter lopen. Dat is de grootste. De klein ste is 13,8 km brommen en 300 me ter lopen. De samenstelling van een gemeente speelt daarbij een rol. Achttien man zorgen ervoor, dat de kerstwensen in Noordwijk op tijd de bus in glijden. In Voorschoten is de groot ste afstand 27 km. Daar zijn 15 lopers en vier brommers in dienst, die met elkaar 14.000 stuks moe ten wegbrengen. Vooral het bezor gen van post bij de woonboten aan de Veurseweg is een moeilijk punt. Men hoopt dan ook, dat er in de toekomst een woonarkhaven zal komen op een centraal punt. In de 16 buitenwijken, die Lei den heeft speelt zich hetzelfde proces af, maar daar (van Lei- muiden tot Noordwijkerhout) kunnen de bestellers de drukte wel de baas. Het algemeen parool is echter: post tijdig, want de bestel ler. die het meeste krijgt te ver werken, is er de dupe van. Sergeant voor krijgsraad DEN HAAG De 22-jarige be roepssergeant N. A. V. uit Rys- wyk hoorde gisteren de advocaat fiscaal by het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. J. Zaaijcr, een maand militaire detentie eisen. De sergeant trachtte in mei van dit jaar tijdens een oefening gevangen genomen militairen aan het pra ten te krygen door een brandende sigaret op de blote rug van een van de gevangenen te duwen. Het hof zal volgende week uit spraak doen. De krijgsraad had sergeant V. ver oordeeld tot een week voorwaarde lijke gevangennsstraf en een onvoor waardelijke boete van honderd gul den. De auditeur-militair bij de krijgsraad had twee weken gevan- nisstraf gevorderd en voorwaardelijk ontslag uit militaire dienst. Hij was van het vonnis van de krijgsraad in appèl gegaan. Voor het Hoog Militaire Gerechts hof gaf sergeant V. toe niet anders te hebben gewild dan de zogenaam de krijgsgevangenen angst aan te ja gen, opdat ze zouden praten. Er ont stond een discussie voor het Hof tus sen de advocaat-fiscaal, raadsman majoor P F Boon en de president, mr. E. A. M. Lamers. waaruit bleek, dat verdachte krijgsgevangenen moest verhoren, terwijl hij niet geïnstrueerd was over het systeem van verhoren. VQNMS De oefening was in elkaar gezet door twee jonge vaandrigs, die ook geen controle uitoefenden. Gerele veerd werd, dat de bevelhebber heeft laten weten, dat voor het ondervra gen van krijgsgevangenen een spe ciale daartoe opgeleide en geïnstrueer de ploeg moet worden gebruikt. Is zo'n ploeg niet beschikbaar, dan dient de ondervraging als onderdeel van de oefening te vervallen. Toch had de sergeant V. opdracht gevangenen te verhoren. De advocaat-fiscaal meende, dat sergeant V., die vakspecialist is Rijksbemiddelaars buiten spel DEN HAAG Minister Roolvink heeft gisteren met een delegatie uit de Stichting van de Arbeid ge sproken over de uitvoering van een vrije loonpolitiek in 1968. Ingesteld zal worden een college van wijze mannen, dat tot taak krijgt veront rustende ontwikkelingen bij de, lonen in 1968 te signaleren en hier over de minister te adviseren. Minis ter Roolvink zal dan uiteindelijk moeten beslissen over het al of niet onverbindend verklaren van over eenkomsten. die in bedrijfstakken tot stand zijn gekomen. De namen van de personen, die zit ting krijgen in het college van wijze mannen zijn nog niet bekend. Hiermee wordt gewacht tot allen, die hiervoor worden benaderd, hun medewerking hebben toegezegd Het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen blijft bestaan en be hoeft niet ingrijpend te worden ver anderd. De nieuwe situatie, ontstaan door de vrije loonpolitiek, kan namelijk eenvoudig worden aangepast bij de bestaande wettelijke bepalingen. Op grond hiervan zal ook het college van rijksbemiddelaars in stand blijven, maar dit college krijgt een zeer be scheiden rol toebedeeld, die niet veel meer inhoudt dan die van figurant. De minister kon vanmorgen volledig ak koord gaan met de gedachtn. die in de Stichting van de Arbeid leefden over de uitvoering van het nieuwe loon- Minimumlonen Over het minimuminkomen, dat volgens het stichtingsbestuur eerst op 1 juli van het volgend jaar zou moeten worden vastgesteld, wilde de minister zich niet uitlaten. Hij vond dit typisch een zaak, die in het kader van de vrije loonpolitiek aan I Persoonlijk heeft de minister er de laatste tijd geen geheim van gemaakt, dat hem het lot van de minst draag- krachtigen zeer ter harte gaat. Hij ziet de overheid juist als hoedster van het belang van deze groep. De Stichting van de Arbeid wil echter met de op trekking van het minimuminkomen wachten tot 1 juli, omdat de stichting vreest, dat anders bij de loononderhan delingen in de bedrijfstakken de loons verhogingen zich zullen gaan optrekken aan de stijging van het minimum inkomen. Motie In de Tweede Kamer wacht de minister overigens van socialistische zijde nog een motie, waarin gevraagd zal worden, het minimuminkomen nog voor 1 juli van het volgend jaar op te trekken. Welke kant de minister zal toeval len, die van de maatschappelijke or ganisaties in de Stichting van de Ar beid. of die van de politici in de Tweede Kamer, is op dit moment nog onduidelijk. L.S.G. II-Noordwijk I de strijd gelijk op te gaan i eind stond LSG II met Vit—VI, voor. De drie afgebroken partijen zullen op ver zoek van de Noordwijkers worden uitge speeld. De gedetailleerde uitslag luidt: E G de Vries (LSG)—J Turk (Noordwijk) 0—1. H SoeslloT Soesllo afg., H van Steenis— J Blzot 1—0, H VoltenR Soesllo afg-, 1 Hendriks—G Scherpenlsse afg., A J Dries J xan den Bos V» Vi, w D Wiebes P Lindhorst 1—0, L E J Boomsma—J Stomphorst 'It—*/,. J B WllterdlnkG Ma- rijt w H van der Nat (res.)—J IToogeveen 1—0. Uitslag (voorlopig) LSG II —Noordwijk I 4%—ltfc. en aan wiens vorming als militair nog het een en ander ontbreekt, de algemene instructies had na te leven en niet op eigen gelegenheid en naar eigen inzicht mocht handelen. Hij vond, dat sergeant V. zich aan een militair delict had schuldig gemaakt, waarom hij een militaire straf vor- Voor de strafmaat overwoog mr. Zaaijer, dat het de sergeant moet wor den ingepeperd, dat wat hy deed echt niet gaat en dat anderen zich er aan kunnen spiegelen. Hij gaf het ge rechtshof voorts in overweging het vonnis b(j de troepen bekend te ma ken. Roetkap-ritueel was mishandeling DEN HAAG Overeenkomstig de conclusie van de advocaat-generaal heeft de Hoge Raad der Nederlanden gisteren het cassatieberoep van de Rotterdamse advocaat mr. L. J. Riet berg verworpen. Door het gerechts hof was mr. R. veroordeeld tot een week onvoorwaardelijk wegens zijn aandeel in de beruchte roetkapaf- faire. Een der aspirant-leden van het Utrechtse exclusieve studentengezel schap „Tres" verloor bij deze ont groening het leven toen een puntige zak met roet over zijn hoofd getrok ken werd. Mr. R. zat op een andere wagen, waarop een ander aanstaand lid van Tres door hem op dezelfde wijze „behandeld" werd. De Hoge Raad acht mishandeling bewezen, zo blijkt uit het arrest. De requirant was ervan op de hoogte dat het roetkapritueel min of meer he vige onlustgevoelens veroorzaakte. Het hof beschouwde dit ritueel daarom terecht als mishandeling. Volgens de eigen verklaring van mr. R. was de roetkap een doeltreffend middel om het iemand zuur te maken, aldus het arrest. De pleiter van mr. R„ de Haagse advocaat mr. P. van der Ven. had de tenlastegelegde mishandeling ontkend. Commissaris Klaasesz bezocht Oegstgeet OEGSTGEEST De gemeente raad kwam gistermiddag in beslo ten zitting bijeen in verband met de komst van de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze hoorde de wensen van de raadsleden aan, die zij heb ben voor de opvolger van burge meester H. L. Boeuff. die 29 febru ari afscheid neemt. Na besprekingen, die ongeveer. een uur duurden, vertrok mr. Klaasesz voor een bezoek aan het winkelcentrum Langevoort en het gemeentecentrum. De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. 1 t Een sigaar die hélemaal is afgestemd op de smaak van de verwende roker: natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in een opvallend handige doos, die U altijd bij U kunt hebben. 28 stuks in fraaie luxe kist, van exclusief model 'n sieraad voor tafel en bureau. 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 71 Herv. Gemeente-avond Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Herv. Gemeente hield een gemeente-avond ter verkiezing van ambtsdragers. De heren L. Schenkeveld, ouderling, H. van den Berg jr., ouderling-kerk voogd, en F. van der Loo, diaken, werden herkozen. De heer .T, Huis- bos E. zn. werd gekozen tot notabel. De begroting van 1968 wijst een tekort aan van f 5000. De heer Van den Berg drong erop aan, dat de gemeente al het mogelijke zal doen om het tekort weg te werken An ders zou de predikantsplaats wel eens in gevaar kunnen komen. Jeugdouderling D. Hulsbos betreur de het dat de oudere jeugd in de kerkdiensten nogal eens verstek la ten gaan. Over de activiteiten in het jeugdwerk was hij wel tevreden. Er werd nog een opmerking ge maakt over een zekere teruggang in het kerkbezoek. Wat wil men hieraan gaan doen? Het huisbezoek is wei op gang gekomen maar ver loopt toch wel traag, zo weed ge zegd. De gemeente-avond was maar matig bezocht. Jaar geëist voor diefstal van 120.0(H) ROTTERDAM Als de 25-jarige L. J. W. er in was geslaagd op de ochtend van de tiende november van het vorig jaar de eerste trein naar Schiedam te halen, zou hij wellicht nu niet voor de rechtbank gestaan hebben. De ex-kassier miste de trein echter en besloot toen maar op het eenmaal ingeslagen pad voort te gaan. met in zijn zak een bedrag van f 120.000, dat hij de avond tevo ren niet, zoals gebruikelijk met over dag geïncasseerd geld, in de kluis van Slavenburg's Bank had gedaan. Het motief tot deze daad werd, zo als de officier van justitie in zijn re quisitoir stelde, niet geheel duidelijk. Wel stond op de achtergrond W 's ver langen om een opleiding aan het con servatorium te volgen. Tijdens zijn escapade zal er van die pianostudie weinig terechtgekomen zijn. De jongeman bracht een tijdje in België door. ging daarna naar Brabant, vervolgens naar Amsterdam en be landde tenslotte in Spanje. Op 3 mei werd hij in Alicante aan gehouden, nadat hij betrokken was ge raakt bij een aanrijding. Hij had toen nog f70.000 aan Nederlands geld en vreemde valuta bij zich en was voorts in het bezit van een auto en een aan tal juwelen, die hij van het verduister de geld had gekocht. Op 10 oktober arriveerde hij in Ne derland. na vijf maanden' in gevange nissen in Spanje. België en Frankrijk te hebben gezeten. Mr. R. A. Schimmel hield bij zijn vordering enerzijds rekening met de tijd, die de ex-kassier van het Schie- damse bijkantoor al in buitenlandse ge vangenissen heeft doorgebracht, ander zijds met het misbruik van vertrouwen, waaraan W. zich schuldig heeft ge maakt. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. De raadsman, mr. R. V. Kist. stelde dat W. in een opwelling heeft gehandeld, hetgeen blijkt uit het feit dat hij geen enkele voorbereiding heeft getroffen voor het uitvoeren van dit, naar recht bankpresident mr A. R. Jolles zei. „onzalige ideee'. De rechtbank zal op 22 november- uitspraak doen. LEIDEN De Leidato 1968 zal volgend jaar van 310 september op het Schuttersveld worden ge houden. Speciale houten hallen zul len worden opgetrokken in ster vorm. Dit is gisteravond door tal rijke deelnemers aan de Leidato's van vorige jaren besloten tijdens een vergadering in 'De Harmonie'. Een maquette kon de middenstan ders ervan overtuigen, dat er vol gend jaar veel meer ruimte dan voorheen voor de stands zal zijn. Ook kunnen de bezoekers meer at tracties worden geboden, zoals een schoenenshow en een orkestenpa rade. De standhouders kunnen 'kale' ruimte per m5 huren, maar moeten zelf zorgen voor entourage en op bouw van de verschillende afdelin gen. Hogere kosten zal het nieuwe project niet met zich brengen. Voorzitter Hofenk slaagde erin de Leidse middenstanders tot één ge dachte te brengen: de Leidato 1968 komt op liet Schuttersveld en zal alle voorgaande exposities overtref fen. Raad Leimuiden LEIMUIDEN De raad komt vrijdagavond 15 december om acht uur bijeen. De agenda luidt als volgt: Voarstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor het aan brengen van b eton vloeren in een aantal gemeentewoningen: vaststel ling van de gemeentebegroting en begroting woningbedrijf 1968; be handeling van een bezwaarschrift inzake weigering van ten bouwver gunning. Veilig Verkeer Leinuiiclen LEIMUIDEN Wie wenst deel te nemen aan de verkeerlessen van de afdeling Veilig Verkeer, kan zien melden aan Nokweg 26 Leimuiden. Kerkweg 19 Rijnsaterwoude of Lei- muiderdijk 324 Burgerveen. De afdeling gaat zich ook bezig houden met het nazien en bijschil deren van fiets-achterspatborden: op het garageplein van Maarse en Kroon te Leimuiden heden van half 2 tot half 4 voor schoolkinderen en zaterdag van 10 uur tot half 1. Od zaterdag 16 dec. van 10 tot 11 uur ook in garage Van Iperen, Heren weg 71 Rijnsaterwoude. Zaterdag van 10 tot 12 uur bij smederij H. van der Linden en Zn., Cude Ven- neperweg 7 Burgerveen. Er werd de aanwezigen gevraagd een nieuw Leidato-comité te kie zen. Bij gebrek aan kandidaten dreigde dit agendapunt niet in be handeling te worden genomen. Maar de heer J. v. d. Klugt stemde er mee in de vacature van de heer G. Langezaal. die om persoonlijke en zakelijke redenen zich wilde terug trekken, te vervullen. Het voorstel van de voorzitter, het Leidato-co mité uit te breiden tot zeven of acht leden moest worden terugge nomen door gebrek aan midden standers, die een dergelijke functie ambiëren. Plannen Groene Kruis le Voorschoten VOORSCHOTEN Het ledental van Het Groene Kruis is constant gebleven. Door opgave van nieuwe leden en vertrek bleef het aantal rond 1800. De Stichting Gezond heidszorg hield eind van dit jaar een ledenwerfactie, die in totaal 300 nieuwe leden opleverde, van wie 140 de voorkeur uitspraken voor He' Groene Kruis- Tijdens de jaarvergadering kwam een aantal belangrijke punten aan de orde. Het verzorgingsgebied Rijn dijk is ondanks de annexatie nog steeds ondergebracht bij Voorscho ten. Er zyn vergevorderde bespre kingen over het toekomstige verzor gingsgebied in de nieuwe wijk Noord-Hofland. Ook is een over koepelend orgaan tot stand gebracht betreffende de bejaardenverzorging. In de toekomst zal een accentver legging plaats vinden van verpleeg- werk naar het preventieve werk. Aan het slot van de vergadering werd het periodiek aftredende be stuurslid, de heer G. J. Boom, met algemene stemmen herkozen- IJssport Zoeterwoude ZOETERWOUDE De vereni ging IJssport hield de jaarvergade- dering. Het ledenaantal is behoor lijk gestegen. Er zyn nu 214 leden. De penningmeester meldde een sal do van f 448. In enkele vacatures kon nog niet worden voorzien. Meer belangstelling daarvoor is dringend gewenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9