un Bestrijding van ratten verloopt naar wens AUTO VRAAGT JUIST NU EXTRA ZORG it is er nog kans Ministadsauto Zo maakt u in een wip een vurrukkuiluk toetje Bedrijven bereid tot meer medezeggenschap CattftiHia soepen...spaar de vlaggetjes! Jeugdpuistjes We geven meer uit aan vermaak Antiekroof in tweevoud Amsterdam niet achter Jokinen MBER J WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 De eerste fase van de winter hebben we al weer achter de (jug. Vele automobilisten heb- ien in die paar dagen wel ont- jdekt, dat er zware eisen aan de motor en andere onderdelen gorden gesteld en dat het zaak alles voor honderd procent i orde te hebben. De ANWB heeft hiervoor onlangs haar orgaan De Autokampioen enkele tips gegeven. In de eerste plaats moet men het instructieboek- an de fabriek goed nalezen, al- de bond. Daarin worden meestal adviezen gegeven voor het starten in de kou. Bij de ene wagen zal men met gas op de plank moeten .starten, bij de andere zal men alleen de cho ke het werk kunnen laten doen. Belangrijk voor een vlotte start is vooral, dat de elektrische installatie perfect is. Men doet er daarom verstandig aan bougies en contact puntjes te laten nazien. Voorts moet de accu, die in deze tijd veel te verwerken'krijgt, helemaal in orde rijn (voldoende gedistilleerd water toevoegen en vervuilde accupolen insmeren met vaseline). Bedrading Wat de bedradingen betreft: er zijn verschillende soorten spuitbus zen in de handel, waarmee men een beschermende laag op de draden en de stroomverdelerkap kan aanbren gen. Ook de dynamoriem vereist nu aandacht. Men dient ervoor te zor gen, dat deze op de juiste spanning aangebracht, want een slippende riem is funest voor de energie-voor ziening. j Heeft men de motor bij koude I gestart, dan moet men hem eerst zolang laten draaien totdat hij re gelmatig loopt. Om de motor daarna op temperatuur te laten komen kan men het best enkele honderden me ters in de tweede versnelling rijden. Om het koetswerk tegen roest te beschermen zijn goede preparaten in de handel. Voor het lakwerk kan men het best vaste was gebruiken, voor het chroomwerk zijn er spuit bussen met zowel bruine als heldere preparaten. Vaseline kan men er ook voor gebruiken, maar dit is nogal kleverig en houdt vuil vast. Voor de verzorging van de onder kant is een zgn. ML-beurt raad zaam. Hierbij/ worden behalve de onderkant van de wagen (ook in de kokerbalken) ook de binnenkant van de portieren en andere plaatdelen van een beschermende anti-roest- laag voorzien. Deze behandeling is grondiger dan een Tectyl- of Dini- trol-beurt. Alleen ligt de prijs vrij aanzienlijk hoger: voor kleine auto's betaalt men ongeveer honderd gul den, voor grote soms zelfs tweehon derd. Ruiten Het probleem van bevroren ruiten kan worden opgelost met een spuit bus, die anti-vrieswerking heeft. Nog gemakkelijker is overigens 's avonds kranten onder de ruitenwis sers aan te brengen. Het beslaan kan worden bestreden met anti-condensdoeken. die men zelf kan maken: een doekje met wat Lodaline, dat laten drogen en klaar is men. Een zeer probaat middel is ook doorzichtige inmaakfolie op de achter- en de achterzijruiten te plakken met waterglas. Tot op zeke re hoogte helpt dit ook tegen be vriezen. Om te voorkomen, dat deursloten bevriezen kan men deze met gra- fietpoeder inspuiten (verkrijgbaar in kleine handige spuitjes). Men dient er dan echter eerst voor te zorgen, dat het slot goed droog is. Portierrubbers beschermt men het best met een siliconencompound. Een handvol andere tips: zet de auto bij vorst nooit op de handrem (maar in de versnelling), laat zoveel anti-vries bijvullen, dat men ook bij 20 graden vorst nog geen bevroren radiateur heeft en laat banden con troleren. WAT TE DOEN BIJ MIST TIPS VOOR AUTOMOBILISTEN Terwijl de grote autof abrieken wedijveren om een elektrisch voort bewogen stadsauto te construeren, is de Franse in Parijs woonachtige ontwerper Henry Willam uitgeko men met een mini-stadsauto, voort gedreven door een 175 cc Lambret- ta-benzinemotor. De eventueel aan drie inzittenden plaats biedende wagen is even lang als de meeste auto's breed zijn, na melijk 1.80 m bij 1.22 m. Hij kan dus met voor- of achterzijde tegen de trottoirband worden geparkeerd. Verdere gegevens: snelheid 80 km per uur, verbruik 4,5 liter per 100 km, vier versnellingen, hydraulische remmen op alle wielen. Zo kwamen we tot de auto Voor de echte autoliefhebbers heeft Zomer en Keuning het zeer fraai geïllustreerde „Zo kwamen we tot de auto" uitgegeven van de Franse schrijver Alexander Spoerl. In dertien hoofdstukken geeft hij de hele geschiedenis weer van de auto: van de eerste aarzelende „stoomstappen" tot de stroomlijning van de explosiemotor, of zoals de schrijver het zelf zegt de kleu ter-, kinder- en puberteitsjaren. Het aantrekkelijke van het boek, dat het met tal van (183) zeer originele fo to's is geïllustreerd (216 blz. 12,50). De 315 kg wegende wagen zal vol gend jaar januari in samenwerking met de Lambretta in serieproduktie worden genomen. De prijs zal tussen de drie en vier mille komen te liggen. Tot en met oktober van dit jaar zijn door verdrinking in totaal 556 mensen om het leven gekomen. De Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft dit opnieuw gestegen aantal aange grepen om automobilisten uiteen te zetten wat zij moeten doen als zij met hun auto het water zouden in rijden. Zij adviseert al te ontsnappen als de auto nog drijvende is en dus niet pas nadat de auto naar de bodem is gezonken. Gebleken is namelijk, dat een te water geraakte auto veelal (na soms gedeeltelijk ondergedom peld te zijn) weer aan het waterop pervlak komt te drijven. Dit drijven kan wel één tot enkele minuten du ren en van dit tijdsbestek kan ge bruik worden gemaakt om uit de wagen te komen. De automobilist moet eerst de au togordel losmaken, de portierramen openen en leunend tegen het portier drukken. Volgens de bond kan het portier dan worden geopend, wan neer het water tot borsthoogte is gestegen. Men zal dan uit de auto kunnen ontsnappen. Wellicht biedt, volgens de bond, ook het schuifdak, indien aanwezig, ontsnappingskansen. Mocht het ope nen van de deuren todh onmogelijk zijn, wacht dan tot de auto op de bodem is gekomen en tracht dan de deuren te openen. Overigens acht de bond nog te weinig gegevens aanwezig op grond waarvan garantie gevende regels kunnen worden opgesteld. Zij vindt, dat nog meer onderzoe kingen nodig zijn, o.m. met drukme ters, om daartoe te komen. Er zijn dan ook plannen om in groter ver band met andere organisaties tot nieuwe proeven op dit terrein te komen. Bij de nieuwe proeven wil de bond ook eens de mogelijkheid on der ogen zien of eventuele ontsnap ping door de geopende portierramen niet mogelijk is. Nieuwe SAAB Een nieuw model van SAAB, dc SAAB 99. Geen vervanger van het traditionele model, maar een nieuw ernaast. Het is de grootste wagen, die SAAB ooit heeft gemaakt (4.35 m lang en 1.68 m breed) en ook wat lijn betreft, is hij totaal verschillend van de tot nu toe gebruikte. De nieuwe wagen heeft een vermogen van 87 SAE pk bij 5500 toeren per minuut. Als alle Saabs heeft ook de 99 voorwielaandrijving. Van het twee- taktprineipe is de fabriek echter de finitief afgestapt. De auto heeft een viercilinder lijnmotor met bovenlig gende nokkenas. Ook nieuw is de vloerschakeling (vier versnellingen). Waarschijnlijk zal de wagen pas eind 1968 in produktie worden geno men. De fabriek gaat eerst in Zwe den een klein aantal auto's intensief testen, zodat alle fouten eruit zijn als ze worden geëxporteerd. De wa gen zal niet voor 1969 in Nederland zijn. RATTENVANGER KRIJGT PREMIE VAN VIJF GLD. PER GEVANGEN DIER POLITIEREGLEMENT VAN WATERSCHAPPEN MOET WORDEN AANGEPAST ROTTERDAM „Het verwijt dat in ons land te weinig zou worden gedaan aan de bestrij ding van de muskusrat lijkt mij ongegrond. In 1930 kende Neder land al het rattenbesluit en in 1940 werd de eerste muskusrat gevangen." Dit is de reactie van de heer Doude van Troostwijk van de directie Faunabeheer, die is belast met de bestrijding van de muskusrat in ons land, op verklaringen van ir. H. Engels, rattenbestrijder in België. In de drie zuidelijke provincies, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, zijn daartoe van rijkswege vijf rat tenvangers aangesteld. Daarnaast leggen ook een groot aantal particu lieren zich toe op het vangen van dit schadelijk ongedierte. Ieder die een dergelijke rat signaleert moet •te burgemeester daarvan in 'kennis stel len. Het vangen van dit knaagdier lévert een premie van vijf gulden op. Geen paniek Het legertje rattenvangers in ons land heeft het afgelopen jaar onge veer vijftienduizend van deze dieren onschadelijk gemaakt. De heer Doude van Troostwijk bevestigt, dat er in België een vermenging van Belgi sche en Franse muskusratten is tot stand gekomen. De kolonie die vanuit België ons land binnenkomt wordt groter, maar reden voor pa niek is er absoluut niet.'' De direc tie van Faunabeheer meent dat de verspreiding van de ratten, -via de waterwegen goed wordt gevolgd. Óver het algemeen kan men het werkgebied vrij goed schoonhouden. Zodra ergens een muskusrat wordt waargenomen wordt de bestrijding in dat gebied direct ter hand geno men. Het vangen van deze ratten houdt verband met de weersgesteldheid. Veel regen en hoge waterstanden maken 't opsporen van dit ongedier te bijna onmogelijk. De ratten graven hun holen in dijken en slootkanten onder de waterspiegel. Een droog jaar zoals 1967 was gunstig voor de rattenbestrijding. De heer Doude van Troostwijk legt er de nadruk op dat tot nu toe niet is gebleken dat het grotere aantal muskusratten dat in ons land „woont" gevaar oplevert voor de dij ken. Regelmatig worden de dijken door rijkswaterstaat, provinciale wa terstaat of personeel van de wa terschappen gecontroleerd. Tot nu toe is niet gebleken dat bepaalde dijkvakken zwaar waren aangetast door het werk van de muskusrat. De directie van Faunabeheer acht het ook niet juist dat ratten uit Bel gisch Limburg zich in Nederlands Limburg zouden hebben vermenig vuldigd en daarna zijn teruggekeerd naar het inmiddels schoongemaakte gebied in België. De vangsten in de provincie Limburg zijn zodanig dat dit haast onwaarschijnlijk is, aldus Faunabeheer. Er werd ook op gewe zen dat practisch alle waterlopen in Invloed vakbond moet verminderen De muskusrat is een bijzonder vruchtbaar ongedierte. Een mus kusrat heeft per jaar twee a drie worpen terwijl de eerstejaars vrouwtjes al weer vruchtbaar zijn. De vermenigvuldigingsgraad is ge middeld 1 op 10. Het provinciaal bestuur van Zee land meent eveneens dat er geen aanleiding is voor paniek. Van die zijde wordt er op gewezen dat de beheerders van de waterkeringen primair de taak hebben te voorko men dat dergelijk ongedierte sterk kan uitbreiden. Overigens wordt in het politiereg- lement van de waterschappen alleen gesproken over konijnen. Het lijkt waarschijnlijk dat dit reglement in de toekomst aangevuld zal worden met een bepaling over de bestrijding van ratten. Vandaag begint in Pakijs een con ferentie van tiet ËPPÖ, de Europese organisatie voor bestrijding van rat ten. Waarschijnlijk zal daar gespro ken worden over een gezamenlijke actie tegen de muskusrat. (Advertentie) (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het geven van meer medezeggenschap aan het personeel is een wens, die alge meen in het bedrijfsleven be staat. Zowel werknemers als directeuren noemen de onderne mingsraad een belangrijk orgaan voor medezeggenschap en willen hieraan meer betekenis geven. Een onderzoek, in opdracht van de onafhankelijke Stichting stuurgroep sociaal-wetenschap pelijk onderzoek ingesteld door het sociaal-wetenschappelijk in stituut der Vrije Universiteit, heeft dit uitgewezen. Bij het onderzoek, dat werd geleid door prof. dr. H. J. van Zuthem en de heer A. Wynia, soc. kand., waren be trokken 503 leden van uitvoerend personeel. 92 chefs en 41 directeu- De directeuren wilden het uitvoe rend personeel meer medezeg genschap geven op het terrein van loon en werkomstandigheden, maar dan met beperking van de invloed van vakbonden en regering. Het uitvoerend personeel blijkt bij de belangenbehartiging echter in de eerste plaats zijn vertrouwen te stel len op de vakbonden. OVEREENSTEMMING Zaken waarover overeenstemming tussen werkgevers en werknemers mogelijk leek waren: inrichting van de werkruimte, tempo van het werk, vaststelling van grondloon en directe werkomgeving. Het streven naar ver andering in de zeggenschap binnen de onderneming bestaat vrij alge meen en is niet alleen een kwestie van wantrouwen. Het uitvoerend personeel denkt vooral aan zeggenschap over eigen belangen, maar verder is er een alge mene behoefte aan meepraten over bedrijfszaken en afdelingszaken. Be hoefte aan meebeslissen over be drijfszaken is er weinig. Bij de werk nemers bestaat geen wens de directie te „onttronen". Wel zou de invloed van commissarissen en aandeelhou ders moeten afnemen en zouden de werknemers een stem moeten krijgen bij de verdeling van de winst en het vaststellen van de sociale regelin gen. "verwelken" nu van de ene dag op de andere pen nieuwe behandeling speciaal voor -^anti-bacteriële huidzuivering (Dcrmo-Styp) maakt het thans mogelijk de verstopte en opgezette poriën van de jeugdige huid zo grondig te ledigen en te ontsmetten, dat de puistjes dadelijk vanzelf aanvangen uit te drogen. Dc geheel nieuwe luchtgedreven vloei stof (medicinaal spray)van Dermo-Styp dringt zover binnen in dc poriën dat het zelfs op de diepere lagen van de huid werkt, waar zich de haarwortels bevinden. De vetpropjes en de meeëters "smelten" letterlijk in dc poriën, de groei van de bacteriën wordt gestopt, de prikkeling houdt op. Reeds de volgende och tend stelt U vast, dat de roodheid is ver dwenen en dat de puistjes van binnen uit verwelken. Zorg er vandaag nog voor een flacon Dermo-Styp medicinaal-spray te halen uitsluitend verkrijgbaar bij apothe kers en erkende drogisten. (Engros Bergerac) UTRECHT ca Het effect van links voorrang blijkt gunstiger te zijn dan rechts voorrang. Dit is het voorlopig, resultaat van een simulatie-onder zoek op verkeersgebied, waarbij men tot een uitspraak wil komen over de voor- en nadelen van het rechts of links voorrang geven op kruisingen van gelijksoortige wegen. De studie zal nog ruim twee jaar in beslag ne men. DEN HAAG Voor het eerst sinds 1957 is de daling van het bezoekcijfer voor vermakelijkheden tot staan ge bracht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld dat dit cij fer in 1966 met 120.000 is opgelopen tot totaal 83,8 miljoen. Het bezoek aan bioscoop en be roepstoneel loopt nog terug (vergeleken met 1965 een verlies van resp. 5,6 en 4,2 pet. Het concertleven daarentegen be leefde een opmerkelijke stijging van plm. 16,6 pet., waaraan vooral de bewo ners van het westen van het land debet zijn. Vorig jaar besteedde het uitgaande publiek 186 miljoen aan toegangsbe wijzen, dat is twintig miljoen meer dan in '65. Voor concerten van beroepsge zelschappen bestaat het publiek voor 52 pet. uit abonnementhouders. Voor be zoek aan beroepstoneel is dit 27 pet. en voor opera, operette en ballet 28 pet. BERGEN OP ZOOM Uit de Bra bantse villa van de Belg Karei Wijier is dinsdagavond voor een waarde tussen 100.000 en 150.000 Bfrs aan antieke voorwerpen gestolen. Ook ander waardevolle voorwerpen en jachtgeweren met munitie zijn ont vreemd. Kort nadat een politiewoordvoer der dit mededeelde, kwam de mel ding van een tweede antiekdiefstal binnen. Waarschijnlijk dezelfde die ven hebben hier voor ongeveer 50.000 Bfrs. gestolen. 'Van een kampeerterrein roofden zij een caravan, waarmede zij verdwe nen in de richting van de Belgische grens. Volgens de politie zijn het al len Belgen. Kamerlid: stoppen bij bushalten hinderlijk DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. E. van Thijn (socj heeft de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd de nieuwe bepaling waarbij automobilisten bij bushalten even mogen stoppen in te trekken. Het openbaar vervoer zou er grote hinder van ondervinden. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft gisteren op een pers|anferentie scherpe kritiek ge leverd op de verkeersplannen voor Amsterdam van de Amerikaanse professor David A. Jokinen. De hoofdstad zal de conclusies van diens rapport niet volgen. De burgemeester noemde het rap- pot-Jokinen ongedocumenteerd en een rechtstreekse aanval op de plan nen van Amsterdam. „Als we de sug gesties van Jokinen zouden volgen, zouden er zoveel huizen moeten worden afgebroken dat we alleen al daarvoor twaalf jaar nodig zullen hebben," aldus dr. Samkalden. Hij leverde ook kritiek op de me ning van prof. Jokinen, dat Amster dam het Enkhuizen van Europa zal worden als zijn ideeën niet zouden worden uitgevoerd. „Als wij onze plannen uitvoeren, zal Amsterdam noch het Enkhuizen, noch het Chi cago, maar het Amsterdam van Europa worden." Prof. Jokinen heeft ook de situ aties in Maastricht en Deventer be studeerd. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft te kennen gegeven evenmin veel voor de gedachten van Jokinen te voelen, maar in Deventer staat men er positiever'tegenover. David Jokinen werkte enige jaren geleden op de Provinciale planolo gische dienst in Zuid-Holland. Zijn voorstellen t.a.v. Den Haag wekten ook toen reeds weerstand. De foto toont één van de plannen van de Amerikaanse professor, nl. de „zuid-westelijke cityweg" in Amster dam. Het verkeer uit de richtingen Schiphol, Rotterdam en Coentunnel komt via een overbrugd Suriname- plein (linksonder) de stad in. De „cityweg" vertakt zich ter hoogte van de Overtoom (rechts midden) op drie niveaus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7