n Technische samenwerking tussen DAF en Renault GENEESMIDDELEN NIET TE DUUR ZEGT INDUSTRIE Senaat akkoord met de AWZ Belastingvoorstellen over de eindstreep Breekbare palen: minder doden ER IS MAAR ÉÉN... KarelI VUELTA rroEF,JNSTE Washkansky mocht even bengelen Milder vonnis Brian Jones WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 rik Van Poorno bowwt Franse motoren voor nieuwe personenauto De nieuwe DAF-55, de eerste I watergekoelde motor. Deze mo- personenauto van Nederlands tor wordt in het kader van de fabrikaat met een vier cylinder overeengekomen samenwerking betrokken van Renault. AMSTERDAM Ir. J. P. H. Nieu- kerke. voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten van Pharmaceutische Producten „Nepro- heeft fel geprotesteerd te lgen de bewering van mr. M. G. J. M. Kortmann in het blad van de zieken fondsen als zouden de prijzen van talrijke geneesmiddelen onnodig duur [zijn. „Hier wordt voorbijgegaan aan illes wat in de moderne farmaceu- >che industrie komt kijken voordat tablet, dragee of ampul kan 'orden afgeleverd." Een vergelijking van grondstofprij- zen met de prijzen van eindproduc- i acht de heer Nieukerke even on- ls het vergelijken van de we- fadtarweprijs met de prijs van een l of die van inkt en papier met de werkelijke kosten van het produ ceren van een krant. Ten aanzien van het verwijt dat de farmaceutische industrie een mono poliepositie heeft die vele geneesmid delen onnodig duur maakt, zei de Ne- propharm-voorzitter, dat hiermee de indruk wordt gewekt als zou deze industrie een speciale positie inne men op octrooigebied. „Daar is geen sprake van. In Ne derland worden octrooien op ge neesmiddelen voor achttien jaar ver leend en de buitengewone marktposi tie waarover de 'neer Kortmann' spreekt, is dus in feite een volkomen normale situatie, die voor deze arti kelen weinig anders ligt dan voor ziekenhuisbedden, thermometers en computers." „De octrooiperioden vormen de enige mogelijkheid om voort te gaan met de miljoenen verslindende re search naar nieuwe en nog meer vol maakte geneesmiddelen", aldus ir. Nieukerke. SPAANSE SINAASAPPELEN ..binnen 48 uur hier! le Novo INE MINISTERS van defensie vani de Navolanden zijn het snelj eens geworden over een ingrijpende wijziging in de strategie van de ver- drags-organisatie. Dat was vooral mogelijk, omdat j Frankrijk niet meer aan het mili taire overleg deelneemt. Bij de ove-| rige veertien ledenstaten bestaal nog een verheugende eensgezindheid. Moeilijker wordt het politieke over-] leg van vandaag en morgen, waarin de Fransen geen verstek laten gaan. Een veelheid van onderwerpen komtl aan de orde. Behalve over de inter-j nationale situatie en de Oost-West relatie komen ook Cyprus, het Na-I bije Oosten en Vietnam in bespre king. Om een zinvol debat over de be langrijkste punten mogelijk te ma ken zal van Nederlandse zijde wor den g'estreefd naar het houden van een beperkte bijeenkomst, waarin de ministers slechts door enkele mede werkers worden geassisteerd. Uit het overleg van deze week kan wellicht worden afgeleid of Frank rijk er de voorkeur aan geeft, deel te blijven uitmaken van de Atlan tische alliantie, of dat het zich ge heel wil terugtrekken. De partners van Frankrijk stellen al les in het werk om het laatste te voorkomen. De kans dat zij zullen slagen is nog steeds aanwezig. Cijfers Ter ontzenuwing van mr. Kort- manns bewering, dat de farmaceu tische industrie een niet te on derschatten tegenstander is, toonde ir. Nieukerke met cijfers van de Zie kenfondsraad aan, dat genees- en verbandmiddelen, inclusief de hono raria en afleveringskosten een steeds kleiner deel van de totale zieken- fondskosten uitmaken. De percenta ges waren: 15,5 in 1965, 15.3 in 1966, 14,9 pet. in dit jaar. Voor 1968 wordt een aandeel van 14,2 pet. verwacht. „Ik zou mij kunnen voorstellen", aldus de heer Nieukerke, „dat mr. Kortmann andere onderdelen van het kostenpakket zou aanvallen, bijv. de 40,7 pet. voor de aan ziekenhuisver- pleging verbonden kosten. W inst Ook bestreed ir. Nieukerke de be wering dat de farmaceutische in dustrie astronomisch hoge winsten maakt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld, dat vijf tien procent van de productiewaarde resteert voor winst, afschrijving, ren te e.d., „en dat is volkomen normaal". Een op de persbijeenkomst aanwe zige huisarts wilde weten of het no dig is, zoveel preparaten voor dezelf de ziekte te maken. Hij meent dat hierop te bezuinigen is, ook door meer samenwerking tussen de bedrij ven. De heer Nieuwkerke gaf toe dat er wat veel gelijksoortige geneesmid delen op de markt zijn, maar dit werkt volgens hem de concurrentie en dus prijsverlaging in de hand. Weverij sluit: 100 man zonder ENSCHEDE Ruim honderd man personeel van de Stoomweverij Nij verheid zal in de loop van volgend jaar ander werk moeten vinden. Handhaving van dezé afdeling van de Nijverheid die een werk maatschappij is van Texoprint heeft binnen de nieuwe verhoudingen geen zin meer. Er zal in de eerste plaats op wor den gelet hoe de personeelsleden te rechtkomen. Het tijdstip van de slui ting is niet primair. Aan kortste eind getrokken MAASTRICHT Het afrukken van de ambtsketen van de hals van Geleens burgemeester komt de 43- jarige beambte Jan B. te staan op 150,boete of dertig dagen. Jan B. had de aandacht willen vestigen op zijn conflict met het ge meentebestuur omdat alle wettige middelen niet hadden geholpen. Van zijn plan, de ambtsketen aan een ho gere autoriteit dan burgemeester mr. J. Banning aan te bieden, kwam niets terecht, want na een achtervol ging over muren en door tuintjes had de politie hem al gauw te pak ken. EINDHOVEN De Neder landse DAF-fabrieken en het Franse staatsautomobielbe- drijf Renault overwegen een technische samenwerking. Via een licentieovereenkomst heeft de DAF de rechten verkregen voor het bouwen van de vier- cilinder 1100 cc Renaultmotor, waarmee de DAF-55, die vol gend jaar op de markt ver schijnt, zal worden uitgerust. Tot aan het moment dat het Nederlandse bedrijf in de nieu we fabriek te Born de fabricage ter hand kan nemen, zal Re nault de motoren leveren. Er is een eerste order geplaatst van 40.000 stuks. Na het tekenen van het contract hebben de heren Pierre Dreyfus, president-directeur van Renault, cn Wim van Doorne, president van de raad van bestuur van DAF, ver klaard. dat de overeenkomst de posi tie van de beide bedrijven op de ge meenschappelijke markt versterkt. Het is denkbaar dat tot gezamenlijk inkopen zal worden overgegaan. Uit mededelingen van de DAF-lei- ding kon worden opgemaakt dat men eerst nog een zelfstandige groei wil doormaken gedurende een periode van vijf jaar bijvoorbeeld om dan, als groter bedrijf, een betere onder handelingspositie te hebben bij besprekingen over verdergaande sa menwerking. De DAF-55, die 6595 kost en die qua uiterlijk veel lijkt op de DAF 44 (zoals wij al meldden) heeft een top van 136 km per uur en overtroeft ook wat wegligging en acceleratie- snelheden betreft veel lichte mid denklassers. In nauwelijks 12 secon den rijdt de wagen uit stilstaand naar 80 km. Ook boven dè 100 km is de acceleratie nog bijzonder pittig. Het benzineverbruik wordt opgege ven als 7,5 tot 9 liter op 100 km. Race- en rally-specialisten, die de afgelopen weken proefritten maak ten ten, waren over de prestaties zeer enthousiast. Wat de DAF-44 stationcar betreft: de prijs hiervan is 6695; de laad ruimte is 1.35 m lang, 1.25 m breed en 86 cm hoog. Naar wij vernemen heeft DAF nog verdere plannen: in de loop van volgend jaar zal zij ook nog met coupé-model van de DAF-55 uitkomen. EINDHOVEN Het Ameri kaanse ministerie van vervoer verlangt dat overal langs de we gen breekbare verkeerspelen de huidige zullen vervangen. Broze palen blijken bij botsingen min der doden te eisen. De leiding van de DAF hoopt dat rijk, pro vincies en gemeenten in ons land dit goede voorbeeld snel zullen volgen „omdat iedereen zijn aan deel moet leveren om het doden cijfer te verlagen". Topfiguren in de automobielin dustrie hebben reeds hun be zorgdheid geuit over de geringe internationale samenwerking op het gebied van de verkeersveilig heid. Het gevaar bestaat dat ie der land zijn eigen veilig heidseisen zal kunnen gaan stel len, waarbij een protectionisme ten aanzien van de eigen auto mobielindustrie kan binnenslui pen, aldus de leiding van de DAF. PRODUCTIE VERDUBBELD Van Doorne's Automobielfabrieken brengen behalve de nieuwe perso nenauto DAF-55 een stationcarmodel DAF-44 uit. De 55 wordt de eerste DAF-wagen met een vier-cilinder watergekoelde motor. Voor dit jaar ls de produktie gesteld op 52.000 perso nenauto's, dat is, vergeleken met 1966 een stijging van 60 pet. Men denkt in 1968 een produktie van 65.000 stuks te halen, een verdubbeling in twee jaar tijd. De DAF-directie ziet voor het ei gen bedrijf een goede toekomst. Eén op de acht Nederlanders bezit een auto. In de ons omringende landen is dat één op zes en in Zweden één «op Met 48 auto's per vierkante kilome ter is overigens ons land al het dichtst bevolkte autoland ter wereld. Nergens ligt zoveel verharde weg als in ons land (2,7 km per vierkante kilometer en de Nederlander rijdt ge middeld 18.000 km per jaar met zijn wagen: ook al een wereldrecord. In tal van landen stijgt de be langstelling voor de Nederlandse au to, o.a. in Frankrijk, België, Duitsland en Italië. „Tee for twotijdens de debat ten over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Op z'n Neder lands gezegd: thee voor minister Veringa en staatssecretaris Gros heide. Doodstraf voor bankrover MADRID Een Spaanse recht- bank heeft de 24-jarige Fransman I Jean Pierre HelleGouarch ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in een bankroof. Twee andere leden van de Franse bende, Dupont en Brunell (23 en 24) kregen dertig jaar gevangenisstraf.Het vrouwelijke bendelid werd vrijgesproken. De vier Fransen hebben bekend, op 30 november in een Madrileense bank twee bedienden en een klant te hebben neergeschoten en met meer dan twee miljoen peseta's te zijn gevlucht. De vonnissen moeten nog worden bekrachtigd. Kamervragen over zieke Griekse gevangenen DEN HAAG Twee leden van de Tweede Kamer, H. Wierenga en dr. J. H. Lamberts (beiden PvdA), heb ben de regering gevraagd de Griekse regering aan te bieden, Griekse ge vangenen die aan tuberculose lijden in Nederland toe te laten en asiel te verlenen. Zij wijzen op berichten over de toestand van gevangen Grieken op het eiland Leros. Het moet mogelijk zijn op korte termijn enige honder den tbc-lijders een goede behande ling te geven. i Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij ven. Karei I VUELTA in dozen van 10: 2.70 Prof. Querido stemt tegen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met slechts één stem tegen heeft de Eerste Kamer vannacht de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten aanvaard. Eind oktober gaf de Tweede Kamer reeds haar fiat aan deze belangrijke regeling, die een verzekering biedt tegen de financiële lasten bij lang durige ziekten of gebreken. Het gaat hier om geneeskundige ri sico's, waartegen men zich tot nu toe niet kon verzekeren. KAAPSTAD Louis Washkansky, de man met het „nieuwe" hart, heeft gisteren een poosje mogen benge len". Een lid van het verplegend personeel zei in een telefoongesprek: „Hij zit op het ogenblik met zijn benen over de rand van zijn bed. Tot dusver mocht hij alleen tussen de kussens rechtop worden gezet". De vijftienjarige zoon van de pa tiënt, Michaël, heeft dinsdag zijn va der voor het eerst na de hart transplantatie van 3 december gezien. Eigenlijk had hij zondag al mogen komen, maar toen had hij net kou gevat en de doktoren vreesden dat hij Washkansky zou aansteken. Waarschijnlijk mag de 53-jarige pa tiënt aan het eind van deze week zijn bed verlaten voor de eerste wande ling. De 40-jari'ge W. van de Stege uit Zande (gemeente IJsselmuiden) is gisteravond om het leven gekomen, in Oldebroek, toen hij met zijn auto tegen een aan de kant van de weg staande vrachtauto botste. heeft op verpleging van gehandicapte kinderen en opname in psychia trische inrichtingen. Per 1 april '68 wordt dan de hele wet van kracht inclusief de ziekenhuisverpleging na het eerste jaar en de sanatoriumver- pleging. De nieuwe wet oogstte gisteren in de Eerste Kamer evenveel instem ming als destijds aan de overkant van het Binnenhof. Natuurlijk waren er wel bezwaren, ook bij de rege ringsfracties. Prof. De Gaay Fortman (a.r.) zei, dat nu de werkgevers de premie moeten gaan betalen, de wet geen volksverzekering meer kan worden genoemd. De Senator vroeg van mi nister Roolvink de bereidheid tot re gelmatig overleg met beide Kamers over de financiering. De bewindsman zegde een „open hartig gesprek" toe, maar zette te vens nog eens zijn bezwaren tegen de bekende motie-Van Leeuwen (a.r.) over de financieringsproblematiek uiteen. Hij ontkende reeds te hebben beslist, dat bejaarden in inrichtingen na het eerste jaar 7 per dag bij moeten gaan betalen. Dat heeft de meerderheid van de Ziekenfondsraad geadviseerd. Of de regering dit ad vies zal volgen, liet de bewindsman in het midden. LONDEN Gitarist Brian Jones van de Rolling Stones heeft dinsdag in hoger beroep verzachting gekregen van het hem opgelegde vonnis we gens overtreding van de wet op nar cotica. De negen maanden gevange nisstraf werden omgezet in een boet* van ruim 86.000 gulden en een proef tijd van drie jaar. Het hof verbond hieraan de voor waarde dat Jones zich door een psy chiater zal laten behandelen. Artsen hebben als getuigen verklaard, dat Brian aan neerslachtigheid lijdt en dat in de afgelopen zomer het gevaar bestond dat hij tot een wan hoopsdaad zou komen. De beatgroep heeft een moeilijke tijd doorgemaakt. Leider Mick Jag- ger en gitarist Keith Richards wer den wegens het gebruik van narcoti ca in eerste aanleg tot gevangenis straf veroordeeld, maar zagen in ho ger beroep dit vonnis vernietigd. Patiënt PvdA-senator prof. Querido hoog leraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam) stemde als eni ge tegen de wet, die hij strijdig met het belang van de patiënten en de gemeenschap en ook strijdig met de ontwikkeling van de geneeskunde vond. De AWZ gaat ervan uit, dat er ongeneeslijk zieken zijn en het biedt daarvoor een verzekering met als zeer bedenkelijk gevolg, dat de prik kel tot wederopneming in de gezonde samenleving gaat ontbreken. „De overtuiging van ongeneeslijk heid maakt ongeneeslijk. Het ge- val-Lages is daarvan een voorbeeld", aldus prof. Querido, die overigens zijn fractie niet aan zijn zijde vond. blijf de feestdrukte vdtfr Vrijwel alle ambassades in Den Haag zijn royaal van afmeting. Soms zijn ambassadeur en kansela rij onder één dak gehuisvest, in an dere gevallen zijn residentie en kanselarij kilometers van elkaar verwijderd. De residentie moet groot zijn, om dat het welhaast noodzakelijk is enige in elkaar lopende vertrekken te hebben, waar gerecipieerd kan worden. Hoe meer deuren open staan des te groter gezelschap kan geborgen worden. Meestal is er er gens in het gebouw een kamer, waar nooit of te nimmer een gast een voet zet. Het huiselijk heiligdom van de ambassadeur, waar hij desnoods met pantoffels aan in een luie stoel kan zitten. In de kanselarij heeft de ambassa deur een werk-ontvangkamer, waar hij imponeren moet en die al naar de aard van hemzelf en het huis statig-sober, weelderig-duur of pap- perassen-overladen - wat-neb-ik-het druk is. De werkkamer van mr. C. T. Moodie, ambassadeur van Australië, is van het statig-sobere type. De ra men zien uit op het Voorhout, aan de wanden een portret van Konin gin Elizabeth II met handtekening, van koningin-moeder Elizabeth met handtekening en een kaart van Australië. Een spiegelglad bureau, met zwart leer beklede stoelen en een drie zitsbank. Op die bank een grauw-groen kussen met een knalo ranje vogel, die wij misschien een verkleurde en vergrote lijster zou- Kookaburra den noemen, maar er stond in oran je letters Kookoburra boven. In deze kamer eigenlijk een raar kussen, maar de ambassadeur is er trots op. Ten eerste om sentimentele redenen. In zijn tuin in Canberra had hij namelijk ook Kookaburra's, die in werkelijkheid grauw zijn als onze lijsters. De Kookaburra is een slangenvanger. Maar het is ook het handelsmerk van cricketballen en zo kwam een Leids studentendispuut op het idee deze naam te kiezen. Toen heeft een van de studentenvriendinnen het kussen gemaakt en daarmee zijn de heren naar Den Haag getrokken om het plechtig aan te bieden. Helaas was de ambassadeur zelf op dat grootste ogenblik niet aanwezig, maar persattaché George Handley heeft de plechtigheid laten vieren met het beroemde Australische bier. Overigens loopt de heer Handley op het ogenblik met een pleister om zijn vinger. Wat een leerrijk verhaal is. Het is zijn eerste winter in Neder land. Bij het ontdekken van het sneeuwkleed op zondagmorgen, greep hij ijlings schop en bezem en ging aan het ruimen. Dat immers, zo wist hij, was voorschrift in Den Haag. Hij zwoeg de tot de straat schoon was en een blaar op zijn vinger zat. Hij voelde zich zeer voldaan zo netjes zijn burgerplicht vervuld te hebben. Tot tot hy een paar Nederlan ders sprak, die hem stomverbaasd aanhoorden en zeiden: „Je lijkt wel gek, dat doet niemand..." Helemaal begrijpen doet hij het nu niet meer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De belasting voorstellen van de regering, die half november al door de Twee de Kamer werden aanvaard, zijn gisteren ook door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het gaat hier om het bekende dekkings- plan-1968, dat het rijk volgend jaar een bedrag van ƒ473 mil joen aan extra belasting inkomsten zal opleveren. De tijdelijke verhoging van de benzineaccijns met vier cent wordt per 1 januari definitief gemaakt. De omzetbelasting op frisdranken, bier, wijn, bromfietsen en chocolade- en suikerwerken wondt verhoogd van 10 tot 14 procent (deze verhoging geldt alleen voor 1968). Verder wordt het bedrag, waarbo ven ziektekosten e.d. als bijzondere lasten aftrekbaar zijn op de loon- en inkomstenbelasting, verhoogd van 500 (of 2,5 pet. van het inkomen) tot 750 (of 5 pet.). De aftrek voor bejaarden en invaliden wordt met 104 verhoogd. De aanslaggrens voor de inkomstenbelasting zal per 1 janu ari worden opgetrokken van 12.000 tot 15.000. Dit gaat gepaard met een aanpassing van het loonbelastingta rief voor bijzondere beloningen. Overgang Om de overgang naar het omzetbe lastingstelsel van de „toegevoegde waarde" soepel te doen verlopen, zul len in '68 enkele voorzieningen voor de teruggave van de omzetbelasting bij uitvoer en de heffing van omzet belasting bij invoer worden getrof fen. Het Eerste-Kamerdebat over dit complex opende geen nieuwe ge zichtspunten. De regeringspartijen hadden bezwaren op onderdelen, maar vonden het geheel toch wel re delijk. PvdA. PSP, CPN en Boeren partij stemden o.m. tegen de verho- Mr. Van Hall (soc.) betreurde het zeer, dat de oorspronkelijk voor gestelde verhoging (tot 12 pet) tij dens het Tweede-Kamerdebat nog is verdubbeld (tot 14 pet.) zonder dat het betrokken bedrijfsleven hierover was gehoord. Aldus werd het recht op inspraak genegeerd. Oplossiifg Minister Witteveen meende, dat er geen andere oplossing was. De Twee de Kamer wilde een soepeler regeling voor de belastingaftrek van buitenge wone lasten dan de regering voor ogen stond. De middelen daarvoor moesten toch ergens vandaan komen. Er was geen tijd om naar andere alternatieven te zoeken. Wel had de PvdA-fractie een ver hoging van de successierechten voor gesteld, maar daartegen bestaan in het kabinet grote bezwaren. „Trou wens ook bij de andere rege ringsfracties", zei minister Witteveen. Is de PvdA dan een regeringsfractie? „O nee. ik vergis me..., maar het kan wel weer eens zover komen", aldus de bewindsman. Staatssecretaris Grapperhaus kon niet tegemoet komen aan de wens van de heren Van Hall (soc.) en De Wilde (lib.) om het effectenzegel af te schaffen. Dat kan misschien later nog eens aan dc orde komen, maar nu niet. Frans protest sociaal beleid PARIJS in heel Frankrijk is gisternacht weer een protestactie be gonnen tegen de sociale politiek van de regering. Gedurende 24 uur zal de elektrische stroom afgesloten worden terwijl er overal stakingen en de monstraties op touw gezet zijn. In verband met de vorst beloofden elektriciteitsbedrij ven particulieren wel van stroom te voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5