Bedrijfshallen in De Waard an Dijk verwondert zich over felle aanvallen Badcentrum kan in 1970 worden gerealiseerd Ongelukken in Leiden DORPSACTIE IN LISSERBROEK VOOR GOEDE BUSVERBINDING •NIEUWS Staatsgreep in Griekenland Minder goud en papier Nederl. Grondbriefban] houdt klein winstje in MOKKAKOFFIE 186 VERMOUTH 2.95 SHERR 3.45 PORT" 4.45 CO-OP ft voor oen I bef in rk 1 B0RBELW0RSTIES 99 ZOUTE PIMA'S A 1.19 ZALM HAM ROZUNEM CO-OP NIEUWE LEfDSE COURANT ijkgebouw en subsidie bejaarden Katwijk KATWIJK Aan het eind van de gisteravond gehouden raadsvergade ring legde wethouder Van Dyk een verklaring af over de subsidie aan de afdeling van de bejaardenbond en over het w^kgebouw. Over het wijkgebouw zei hij, dat dit door de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee wordt gebouwd en voor de jeugd beschikbaar gesteld. Let wel: het college van kerkvoog den bouwt niet, maar de Hervormde Gemeente. Hij vroeg zich af welk gemeentebelang er wordt geschaad, wanneer dit gebouw voor een gedeel te wordt verhuurd aan een vereni ging die haar kantoor in het sane- ringsgebied binnen afzienbare tijd zal moeten ontruimen, daar dit zal worden gesloopt. Nog afgezien van het feit dat wij de onderhavige ver eniging reeds enkele jaren geleden onze steun hebben toegezegd om haar uit haar huisvestingsmoeilijkheden te helpen. Als wethouder van de sane ring sta ik dan ook volkomen achter deze verhuur en ook de raad zou dit mijns inziens zoveel mogelijk moeten steunen. Waarom doet men dit niet? 1 'oorgeschiedenis De grond onder het wijkgebouw werd bij raadsbesluit van oktober 1962 aan de Hervormde Gemeente van Kat wijk aan Zee verkocht voor f 18,50 per m2. Hierbij golden de normale verkoopvoorwaarden van de gemeen te Katwijk, aangevuld met de volgen de bepalingen: eventuele omlegging van elektriciteitskabels e.d. kwam voor rekening van de kerk. terwijl t.z.t. een oppervlakte van ca. 230 m2 door de kerk zou moeten worden doorverkocht. Vier jaar geleden werd door het toenmalige college van burgemeester en wethouders een bouwvergunning verstrekt voor een gebouw met een goothoogte van ca. 12 meter. Dit ge bouw bevatte tevens twee flatwonin gen. Het geheel werd aanbesteed voor ruim f 149.000. Omwonenden maakten bezwaar te gen deze bouw. doch in hoogste in stantie werd het plan tenslotte, behou dens een kleine correctie, goedgekeurd. Na deze uitspraak deden omwonen den rechtstreeks een beroep op de Hervormde Gemeente om de hoogte alsnog terug te brengen. Deze, inmiddels vernomen hebbende dat deze 12 meter niet dwingend werd voorgeschreven, doch dat volgens het bestemmingsplan een minimum geldt van 7 meter en een maximum van 12 meter, toonde hiervoor begrip en ver laagde de bouwhoogte tot ruim 9 i ter. Ik vraag mij af welke particulier dit zou hebben gedaan. Na deze geste van de zijde der Her vormde Gemeente gingen de omwo nende opnieuw bij de raad in beroep. Naar mijn mening was dit evenwel niet mogelyk, daar reeds in hoogste instantie een beslissing was gevallen. Ook intrekking van de bouwvergun ning kon niet worden gevorderd, daar het nieuwe plan aan de vereiste bouw hoogte voldeed. Nu kom ik terug bij die woord voerders in de raad. die zich al3 fel ste tegenstanders van dit plan heb ben laten horen, in bewoordingen overigens die ik geheel voor hun re kening laat. Ik meen mij hier boven te mogen stellen. Welke beweegredenen hebben deze leden van de raad toch? Is het een gemeentebelang dat er een gebouw komt voor de jeugd'' Want een jeugdgebouw is het toch. daar ik mij voorstel dat de Hervormde Ge meente de ruimten gedurende de tijd dat zij niet bij haar eigen jeugdver enigingen in gebruik zijn. zal verhu ren aan derde verenigingen, om zo doende de verhoogde exploitatiekos ten te drukken, ontstaan door een ver hoging van de aanvankelijke bouw kosten in 3 jaar tijds met een bedrag van rond f 70.000. Deze handelswijze is mijns inziens heel normaal en ge tuigt van een nuchter, zakelijk inzicht. Afzeilen Als het geen gemeentebelang is. is het dan misschien een zich afzetten tegen de Hervormde Gemeente van Mej. BrouweT veertig jaar bij onderwijs LEIDEN Mejuffrouw J. Brou wer, hoofd van de openbare kleu terschool „De Goudsbloem" aan de Maresingel, is op 16 december veer tig jaar bij het onderwijs werkzaam. Op vrijdag 14 december om half drie 's middags zal zij in het schoolge bouw worden gehuldigd. KJCPL (Koninklijke Java China Paketvaart Lijnen) meldt dat de winst over 1967 niet veel zal afwijken van de f 10,4 miljoen over 1966 'In 1966 was het dividend van 12 tot 14 procent verhoogd). Katwijk aan Zee omdat zij (God zij dank. want het is niet haar werk) nog is wat zij is? Dat zij nog velen tot een zegen is? Naar mijn mening blijft er voor ca. 1500 jongens en meisjes die de catechisaties bezoeken, die ook in dit wijkgebouw zullen wor den gehouden, meer over dan van een dans- of beatavond. Dat de Hervormde Gemeente bij de woordvoerder van Gemeentebelangen ergernis opwekt is. gezien de verhou ding. niet zo verwonderlijk. Doch dat de fractievoorzitter van de A.R.-partij. mr. Van der Plas. hierin meespeelt, is voor mij onbegrijpelijk. En dat de ze. en nu kom ik aan de tweede aan gelegenheid, inzake de subsidie aan de Algemene Bond van Bejaarden, de Hervormde Gemeente beschuldigt van het indienen van gefingeerde decla raties is wel beneden alles. Deze declaraties waren gespecifi ceerd ingediend bü de Algemene Bond en door deze by de subsidie aanvrage ingesloten. Hier was niets gefingeerd by, want de zaal was in gebruik by de Algemene Bond. Dat de Hervormde Gemeente de buur van deze zaal niet beëindigde toen de Algemene Bond niet in staat was het huurbedrag te betalen, strekt haar slechts tot eer. Aanvankelijk dacht ik dat het de heer Van der Plas slechts om mijn persoon te doen was, doch uit recen te perspublikaties is mij het tegendeel gebleken. Toch had ik het liever wél gewild, want nu moet ik aannemen dat hij alleen tegen de Hervormde Gemeente ageert. En dan vraag ik mij af of zijn standpunt oo'\ dat is van de A.R.-partij ter plaatse. Dat zou jammer zijn. daar wij elkaar in deze tijd van vervaging van normen als partijen, die zeggen de Bijbel als grondslag te hebben, dubbel hard nodig zullen heb- Wij als S.G.P. hebben ons verheugd over de publikaties van de A.R.P. te Katwijk aan den Rijn. waar men dit toch ook aanvoelt. Daarom, A.R.P. van Katwijk aan Zee, ik hoop dat ik mij vergis, maar dat zal wel moeten blijken. Aldus wethouder Van Dijk. Ergste woningnood weldra voorbij KATWIJK Na een pauze van ruim twee uur werd de vergadering van de gemeenteraad gisteravond voortgezet. Morgen komen wij op de door B. en W. gemaakte opmerkin gen nader terug. Thans in een paar woorden het belangrijkste. Wethouder Van Dijk zei te ver wachten. dat over anderhalf jaar de grootste woningnood in Katwijk zal zijn gelenigd en dat in 1970 het bad centrum zal kunnen worden gerea liseerd. Wethouder Bergman: Binnenkort komt er een nota over de organisa tie van de volksgezondheid. Prijs verlaging zwembad is niet mogelijk. Terrasjes Wethouder Haasnoot: Het cultu reel centrum zal van bescheiden om vang zijn. Er wordt niet gestreefd naar een mondaine badplaats maar we! naar uitbreiding van de ontspan ningsmogelijkheden. Graag wil men een badcentrum realiseren als in Scheveningen en Noord wijk met ge zellige terrasjes. Plannen voor een bioscoop en een groter kampeerterrein zijn in over weging. H"t gemeentebestuur is gaar ne bereid de visserij de helpende hand te bieden. Wethouder C. van der Plas: Er is overleg gaande over verplaatsing van de kalkfabriek in De Hoornes. Gedacht wordt aan de bouw van een hoog flatgebouw in Cleijn Duin met zestig woningen voor bejaarden en alleenstaanden. Voor het plan meer dan één architect aan te trek ken voor het badcentrum wordt niet gevoeld. Wel komt er misschien 'een prijsvraag. Burgemeester Vermeulen: Er ko- Op Rijksweg 4a kantelde gis termorgen de aanhanger van een vrachtauto bij het afremmen. Een personenauto uit Voorburg raakte hierdoor bekneld. De materiële schade was groot. Persoonlijke on gelukken waren er niet. Op de Rijnsburgerweg deed zich gistermiddag tegen half 6 een kettingbotsing voor. De 66-jarige mevrouw J. de Vos uit Moerkapelle moest met schaafwonden naar het Diaconessenhuis worden gebracht. Op de Lammenschansweg werd gisteravond om tien voor 7 ter hoogte van de Leliestraat een 63- jarige fietser aangereden die niét goed op het verkeer op de voor- rangsweg had gelet. Met een her senschudding en een enkelbreuk werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Om 7 uur gisteravond werd op het fietspad van de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Mcerburgerstraat een gastarbeider uit Leiden door een personenauto, die geen voor rang verleende, aangereden. De man liep een schedelbasisfractuur op. De politie verzoekt getuigen zich bij haar te melden, afdeling verkeer. men uitgebreider antwoorden op de rondvraag en de raadsleden zal meer informatie worden verschaft. WOENSDAG 13 DECEMBER Fotiek-Van der Horst op Vijf-Meiplein LEIDEN Voor fotograaf N. van der Horst en zijn gezin en mede werkers was het gisteren een be langrijke dag. De grote „moeder zaak'' in de Doezastraat werd uit gebreid met een tweede winkelt „Fotiek"' genaamd, op het Vijf-Mei plein in Zuidwest en wel in een van de nieuwe dagwinkels. De oppervlakte van deze winkel (100 m2) is bijzonder efficiënt benut en het grote assortiment zal er wel voor zorgen, dat niemand met wen sen op foto- en filmgebied tever geefs bij deze belangrijke aanwinst van de grote wijk Zuidwest zal bin nenstappen. Vele vrienden en bekenden kwa men de familie Van der Horst gis termiddag complimenteren met de nieuwe „fotiek", waarin de heer D. van Venetiën, tot nu toe werk zaam in de winkel op de Doeza straat. de scepter zal Foto's W. Noordhoek in Do Lakonlial LEIDEN Van 20 december tot en met 28 januari zal in „de Laken hal" een overzichtstentoonstelling worden gehouden van ruim 100 foto's van de graficus en fotograaf Wim Noordhoek Noordhoek, die in 1916 te 's-Gra- venhage werd geboren, bezocht daar enige tijd de Vrije Academie. Als graficus autodidact, vervaardigde hij van 19441960 etsen en hout sneden. Aan het einde van de jaren vijftig ging hij zich op de fotografie toeleggen, aanvankelijk in zwart wit, (lessen van Pan Walther) later ook in kleur (contact met Chris Broere) De tentoonstelling omvat zwart wit foto's van 1960 tot heden, en een aantal experimentele foto's uit de laatste zes maanden, die een bij zondere grafische werking bezit- ten.Dankzij de bijzondere medewer- k:ng van Agfa-Gevaert Duitsland, en van Gevaert-Agfa N.V. Neder land is het ook mogelijk een 35-tal kleurvergrotingen te tonen. LISSERBROEK In gebouw Contact aan de Lisserdijk vergader de gisteravond de dorpsvereniging o.l.v. voorzitter G. Kroon. Bijzonde re gasten waren wethouder C. van Stam van Hoofddorp en drs. J. Achterstraat, planoloog van de Haarlemmermeer- Drs. Achterstraat hield een be toog over de planologie van het zuidelijk deel van de Haarlemmer meer. Lisserbroek ligt precies tegen de grens van Zuid-Holland aan en is nauw betrokken bij Lisse, hoewel het eigen dorpskarakter intact blijft. Hier moet worden gestreden om een tiental woningen, terwijl men aan de andere kant van het kanaal (Lisse) over de bouw van honder den woningen spreekt. Over de ontwikkeling van dorps kernen zei hij, dat Lisserbroek en Zwaanshoek in het bijzonder voor uitbreiding in aanmerking komen. Kenmerkend is evenwel, dat de dorpsgemeenschap slecht op het openbare vervoer is aangesloten. Het wordt tijd, aldus de planoloog, dat Lisserbroek naar Amsterdam wordt opgenomen- In de uitbreiding zelf is voldoen de ruimte voor openbare gebouwen als kerken, kleuterschool en lagere school. Het verwonderde hem. dat dagelijks een honderdtal kinderen naar Lisse moet om daar de school te bezoeken. Wethouder Van Stam deelde nog mee, dat er plannen bestaan in 1968 41 woningwetwoningen van behoor lijke afmeting te bouwen. Tijdens de rondvraag werd vurig gepleit voor een busverbinding. Mogelijk zal een dorpsactie worden gevoerd om druk uit te oefenen. Drs. Achter straat stond hier achter. Naar zijn mening is de tijd rijp een goede verbinding tot stand te brengen- BEZORGDHEID EN VERZEKERING LEIDEN Het leven geeft veel risico's. Ondanks moderne verzeke ringen kunnen nooit alle risico's worden gedekt- Aanstaande zondagmorgen zullen deze vragen van twee kanten wor den belicht. In de Gehoorzaal ontvangst vanaf kwart over tien, opening half elf zullen Dr. P. L. Schoonheim en een verzekerings- deskundige het tweeledige onder werp inleiden. Daarna volgt een al gemene discussie- De predikant zal uiteenzetten hoe de Bijbel over bezorgdheid denkt. De verzekeringsdeskundige wil vooral de morele kant van assuran ties duidelijk maken. Zoals steeds is de bijeenkomst vrij toegankelijk. LEIDEN In het uitbreidingsplan De Waard zal waarschijnlijk in juli 1968 met de bouw van een complex bedrijfshallen worden begonnen. Het complex zal verrijzen op het terrein van de voormalige houthandel van Van Hoeken, die al voor een groot gedeelte is afgebroken. Bredero's Bouw bedrijf Nederland N.V. te Utrecht, die in het gehele land bedrijfshallen- complexen bouwt- zal ook in Leiden de bouw ter hand nemen. Het project omvat hallen met een begane-vloeroppervlakte van 6000 m2. De hallen zelf kunnen worden verdeeld in eenheden van verschillende grootte met een minimum-maat van 500 m2. De inbrengprijs van dit project, waarvan de architectuur wordt verzorgd door architectenbureau Wierenga en Dijkstra te Emmen, bedraagt f 3 min. Een onderzoek in Leiden heeft uitgewezen, dat hier behoefte bestaat aan bedrijfsruimte. De bedrijfshallen zijn vooral bedoeld voor kleine indus trieën. Welke erin komen is nog niet bekend. Verwacht wordt, dat de vol tooiing in december 1969 zal plaats hebben. ATHENE Tanks en pantserwa gens hebben kort voor woensdag middag 12 uur het radiostation in Athene omsingeld. Politiemannen trokken een kordon om het oude paleis in de stad, thans het bureau van premier Kollias. La ter werd de politie versterkt door tanks, troepen en pantserwagens. I nde stad zelf gaat het leven nog gewoon door. De winkels en café's zijn open. De telefoonverbindingen tussen Athene en de provincies zijn echter verbroken. In de stad doen geruchten de ronde dat premier Kollias is afgetreden. Vooral ook met het oog op de spec taculaire ontwikkeling van Lisse- Zuid. Nederlandsche Bank AMSTERDAM De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is op de weekstaat van 11 december met f72 miljoen gedaald tcrt f6156.6 min., doch deviezen stegen met f85 min. tot f 1957,1 min convertibel. Het dek kingspercentage vermeerderde van 88.02 tot 89.13. De verandering staat ongetwijfeld in verband met de onrust op de internationale goudmarkt. De bankbiljettenomloop daalde fors met f280 min. tot f7989.5 min. door de zeer snelle terugkeer na de ultimo. Het saldo der schatkist steeg met f 143 min, tot f9615 min. onder meer door niet-kohierbelasting en de rekening andere ingezetenen liep met f35 min. op tot f86.8 min. De banken hebben de dure voorschotten met f 105 min. verminderd tot f57.2 min. en hun te goed nam met f 4 min. toe tot f 18.3 min. De geldmark.' is 12 december ruimer geworden en geldkringen verwachten de eerste dagen hierin weinig veran dering. Na vrijdag kan zij iets ruimer borden door f250 min. betaling van het Rijk aan gemeenten. De voornaamste posten waren op 11 (4) december in miljoenen guldens: Activa: Goud 6165.6 (6237.2). vorderin gen in goud 1956,9 (1872,3). buiten landse betaalmiddelen 0,1 (0,1). gul- densvord. op buitenl. 35.9 (34.6) papier in disconto 96 9 (96.9). papier door bank gekocht 894,9 (894,9), voorschot ten 57,2 (162,4), Ned. munten 19.9 (19.8): passiva: Bankbiljetten 7989.5 '8269.2). schatkist 961,5 (818.4) banken in Ned. 18.3 (14). andere ingezetenen 86.8 (52). banken in buitenl. 34.7 136.7). andere niet-ingezetenen 10.8 (10.9). saldi buitenl. geld 9.9 (10,5). Zeer hoge produktie levensverzekering UTRECHT Het Nederlandse le- vensverzekeringbedrijf heeft volgens het Centraal Bureau voor de statistiek in de eerste 9 maanden f8,7 miljard aan nieuwe verzekeringen geboekt, 17 pet. meer dan een jaar tevoren, waar van rente f 4,5 miljard of 24 pet. meer, kapitaal f3.9 miljard of 13 pet. volksverzekering f301 (vorig jaar 306) miljoen. De stand van het schatkistpapier was op 11 <4i december in miljoenen guldens: Promessen 944.5 <947,5). bil jetten 4011,4 DEN HAAG De Nederland sche Grondbriefbank meldt over 1966 (1965) f 563.134 (4.19 milj.) winst, toe te voegen aan de ver vangingsreserve ad f 2,75 min. (Over 1965 was het dividend f 2 min.) De in 1965 ingekochte f 1.125.000 eigen aandelen a 400% zijn in 1966 tegen dezelfde koers uitgegeven. Van de in 1966 uit gegeven f 50 min 1% 25-jarige grondbrieven is f 23,35 min ge plaatst, van de 5Y4% en 6% grondbrieven is f 7,21 min en f 7 min ingenomen. Het gebouw M en een ander ge bouw van In den Bogaard kwamen gereed, zijn verkocht en overgedra gen. Het winkelcentrum Leyweg met 36 maisonnettes. 12 winkels/ kantoren, wijkgebouw en warenhuis zijn bijna voltooid. Ene deel is verhuurd of ver kocht. Het blok Ocarinelaan is inmid dels voltooid. Alle 9 garages en veel van de 72 flats zijn verkocht. De plannen winkelcentrum Maria- hoeve en Parooltoren zijn verder uit gewerkt. Van EMS is de 100 pet. deel neming Mij voor Stadsontwikkeling met f 45,75 min. taxatiewaarde onroe rend goed o.m. plan Nervi 30 december 1966 gekocht, zodat de resultaten niet in de winst begrepen Verkoopwinst onroerend goed be droeg in miljoenen gulden 0.23 (3,2), geconsolideerd 0.17 (3,64), exploitatie I,85 (2,01) en 2,06 (3,64), rentebate 1,48 (1,39) en 0,74 (0,33), rente projecten 0.65 (0,7) en 1,2 (1,78), dividend deel nemingen 0,15 (0,32) en diversen 0,07 (1,02) en id.; tegenover dienst le ning 0,36 (0,04) en id., rentelast 2,53 (2,01) en 2.88 '2.01), onkosten 0,22 (0.55) en 0.31 (0,67), afschrijving 0,3 (0,3) en 0,34 :0,3), belasting —(1,6) en id. Op de balns is onroerend goed en aangekochte projecten 58,95 (59,75) en 120,83 (85,75), overige investeringen en betalingen op projecten 7,61 (6,9) en II,34 (7,42), deelnemingen en vorder ingen id. 56,04 (14,23) en effecten 1,37 (12,19) en 1,41 (12,19), vorderin gen op verbonden mijen '8,5) en id., liquide middelen 2.38 (0,27) en 2,59 '0,31), overige vorderingen 0,13 en 0,38) 2,01 0,88), koopsommen onroe rend goed en 11,7 Kapitaal bleef f 13,13 agioreserve 9,37, alg. reserve 4,31, voorziening bate wegens investeringsaftrek 5,4 (5,4), geconsolideerd 9,11 (54), latente lasting 5,61 <5,61) en 12.88 <5,61 grondbrieven 46,75 38,28), hypothekJ (1,5), gecons. 1,61(8.01), ontvang] termijnen 21.78 (17,8) en 21.79 <22,51 korte schulden 0,84 <2,11) (3,19), te betalen bouwkosten (1,17) en 6,77 (1,72), schulden d bonden mijen 14,52 rente groi brieven 1,78 (1,15). Begin 1967 is een groot rijksgoedkeuringen toegezegd voorbereiding van die projecten kiïjj alle aandacht. Terugkeer ns matiger bouwproduktie is i lijk. De bouw is begonnen winkel- kantoorblok in In den I gaard, op te leveren in 196f verkocht. Het is 1963 met bouwv( plichting verkochte project Ne huyskade is 1967 opgeleverd me* i een extra-winstje. Verkoopwinst is boekt op het kantoorgebouw met lagen te Rijswijk. Andere verkop met winst zijn geschied. Van EMS de 100 pet. dochter Wandelpier Scl veningen tegen kostprijs over gen VMF (Verenigde Machinefatorle stelt een wijziging van statuten ingang van januari voor ter verand ring van de directie in een raad vi bestuur, bestaande uit de heren ir. M. Avares, M. H. Damme dipl. ing. T. H. en ir. J. M. G. D. baron v Slingelandt, thans directeuren, terwj de heren ir. J. K. Rauwerda Stork 31 december aftreden. Deze zi; benoemd tot gedelegeerd con van Koninklijke Machinefabi Gebr. Stork en Co. Zutphen (Industriële Mij) meldt de resultaten over de eerste 10 r den weinig verandering tonen e de winst van 1967 evenmin veel afwijken van die van 1966 (toen 1 deze f 223.000, het dividend 25 pet.) Jean Heybroek meldt dat in he afgesloten boekjaar de omzet slechj geringe stijging vertoonde, doch kostenstijging ook beperkt bleef, dat het bedrijfssaldo niet veel zal i wijken van 1966. De bouw van kanti ren en toonzalen is nog niet gehei voltooid, doch maakt afschrijvinga noodzakelijk. Over het dividend nog geen nauwkeurige aanwijzing Ikei geven. Verscherpte concurrentie zjVe spoedig nieuwe druk op de marg«Ph uitoefenen (1966 11% pet. dividenfclu 1965 13 pet.;. gei •ooe OF WIT V puss VAN 3.05 VOOR M* HJS VAN 4.05 VOOR '•W I (uafcteqek jSjl m w hi, BLIK a 120 GRAM VAN 1.14 VOOR FANCY BUK i 230 GRAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4