Weekagenda Leidsche Onderwijsinstellingen verhuizen naar Leiderdorp Dr. M. van Blankenstein-Prijs voor journalist Ton Elias Schriftelijk onderwijs neemt steeds hogere vlucht Rotterdammers met De eerste mevrouw Fraser IEL"WE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 Geen uitbreiclingsmogelijkheclen in Leiden Woensdag; (13 dec.) Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Nieuw tt. Toneel met „De eerste id delin. wreekt lenle- c eken- atho- e as- eren nden 10 ren Rijksmuseum Volkenkunde, 8.15 H. D. van Goudoever over ,.Het idsel van het boze" (afd. Leiden or Vrij Geestesleven). Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor len, pianist Julius Katchen. 'ieterskerk, 7.15 uur: avondgebed, itadhuis, trouwkamer, 4 tot 6 uur: iekuur sociale raadsvrouw. 3EN HAAG Schouwburg, 8.15 Ned. Danstheater. DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: Nieuwe Komedie met „En het schiedde in die dagen." SCHEVEN1NGEN Kurzaal, 8.15 ir: Residentie-Orkest, met Wolfgang ihneiderhan, viool. Donderdag (14 dec.) KATWIJK Triumfatorkerk. 8 u.: rstconcert christelijk mannenkoor ibilate. Wijkgebouw Staalwijk, 8.15 tot 10 ir: jubileumbijeenkomst ds. en me- ouw Kloek. Stadhuis. 2 en 7.30 uur: vergadering emeenteraad (begroting). !DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: Nieuwe Komedie met „En het schiedde in die dagen." Om 8.15 Bela Siki, piano. DEN HAAG Luth. kerk, 8 uur: W. Mudde, orgel, Rita v Harmeien, ipraan. Maarten Pel, fluit. Vrijdag (15 dec.) Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering (begroting). ''Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilclub verzamelaars. L. H. J.-gebouw, Levendaal 101; tie- ersociëteit. OpstandSngskerk, Steenschuur 9, 8 ar: kerstconcert Feike Asma, met afcenzang. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ir: Haagsche Comedie met „De ouwen van Troje." cu DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: en e Nieuwe Komedie met „En het ^schiedde in die dagen." Om 8.15 Ned. Kamerorkest, met André chaikowsky, piano. Zaterdag (16 dec.) DEN HAAG Schouwburg, 8.15 Haagse Comedie met „Yerma." L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- ouderensociëteit. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 it 5.30 uur: schaaksociëteit Palame- 1 Boshuis, achter Hoflaan 74: C.J.V. n ong-Leiden. fietsenbal met klap- and (8 uur). DEN HAAG Diligentia, 2,15 uur: - antomime Carrousel; om 8.15 uur: niet erman Uhlhorn, piano. SCHEVENINGEN Circus-theater, Ned. Danstheater. SCHEVENINGEN Oude Kerk, 8 i- ur: Chr. Oratoriumvereniging Sche- 2 eningen, met Utrechts Studentenor- n est. Z,^n' APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval- Zuider Apotheek, Lamme- enschansweg 7, tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- en achtdienst van apotheek R. van reest Smallenburg te Leiderdorp 'ordt waargenomen door de Zuider |pr ipothcek. De Oegstgecstse Apotheek is geo- end. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De ivelsdans (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geheim- Casablanca (14 jaar). Luxor (2,30 7, en 9.15 uur): Vrouwen d het donker (18 jaar). Studio (2.30 7 en 9.15 uur)Het tien- slachtoffer (18 jaar)- Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Agent 77, opdracht moord (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ze- en maal vrouw (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. V& MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: ip werkdagen van 10 tot 5 u„ ook aterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zater- ag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude iingel: op werkdagen van 10 tot 5 u.: ondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat lb: maandag gesloten, dinsdag 9—11.15 u. en 13.30—17.15 u., woens'dag gesloten, donderdag 13.30— u., vrijdag 911.15 u. en 13.30— 18.45 u„ zaterdag 811.15 u. en 13.30— 16.30 i Van der Werfstraat 39: maandag en j gesloten, woensdag 811.15 en 132017.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.3018.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u. en 13.3018.45 u., zaterdag 7.3011.15 en 13.3016.30 u. Kunstmarkt Waaggebouw Waaggebouw: kerst-kunstmarkt, tot yy^y G//s/; (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De steeds hogere vlucht die het schriftelijk onderwijs neemt, heeft de Leidsche Onderwijsinstellingen doen besluiten zich te vestigen in Leiderdorp, waar het instituut een terrein van 30.000 m2 tot zijn beschikking krijgt. In Leiden zelf bleken geen uitbreidingsmogelijkheden te zijn. Het complex dat de LOI in Leiderdorp gaat bouwen wordt begrensd door de Zijl en de provinciale weg. De nieuwe vestiging komt tussen de Touwfabrieken en het zgn. Turkendorp. De aan te leggen weg over het Schuttersveld, die aansluiting geeft op de Willem de Zwijgerlaan, zorgt voor een directe ver binding met het station in Leiden. wacht wordt dat de eerste paal daarvoor in september 1968 de grond ingaat. Ongeveer een jaar later, om streeks september 1969. zal de eer ste verhuizing plaatshebben. Het totale bouwproces zal drie a vier jaar in beslag nemen. Het nieu we complex zal voor zeker veertig jaar toereikend zijn. Over de be stemming van het gebouw aan de Oosterkerkstraat is nog niets be kend. Mondeling onderwij* De LOI is de grootste instelling voor schriftelijk onderwijs in Euro- O Het complex, dat wordt gebouwd naar een ontwerp van de architect J. van Tubergen uit Noordwiik, zal drie gebouwen omvatten: een kan toorgebouw met leslokalen (vloer oppervlakte: 5000 m2), een bedrijfs gebouw, waarin het magazijn en de expeditie-afdeling worden onderge bracht (vloeroppervlakte: 2000 m2), en een produktiehal van de drukke rij van de LOI, het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf (vloeroppervlakte: 5000 m2). Op het .ogenblik beschikt de LOI aan de Oosterkerkstraat, waar zij tien jaar geleden haar in trek nam, over een terrein van 10.000 m2, waarvan 75 procent is bebouwd. De bouw zal in fasen worden uit gevoerd. Als eerste verrijst in Lei derdorp het bedrijfsgebouw. Ver- y/ Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70.- en f 100,- of 300,- en 800.- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in ale prijzen. Altijd voordelig. 'sMaan-dags gesloten TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Volkenkunde: ten toonstelling Japanse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Gerti Bierenbroodspot, van 15 dec. tot 6 januari. Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kurt Löb. van 25 nov. tot 7 jan., dag 10 tot 16 uur. zondags 13 tot 16 uur Breestraat 119: Galerie Hans Vink. tentoonstelling toegepaste kunst, wer ken van Rein Dool. Joop van Kralin gen, Fer Hakkaart en Will Tweehuy- sen (t.e.m. 16 december, dinsdag t.e.m. zaterdag van 9 tot 6 uur). De Lakenhal: tentoonstelling Spelen- en Lezen, antiek kinderspeelgoed uit de verzameling Caljé-van Gulak en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning, 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur. zondags 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg: ten toonstelling schilderijen Heinrich Pran ger. tot 23 december, dagelijks 2 tot 6 uur, zondag en maandag gesloten. Galerie Van der Vlist, Boterrr.i-.rkt 3: werk van Corstiaan de Vries, tot 16 december. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling wandkleden, dierplastieken en emaille paints, van 27 nov. t.e.m. 13 dec., maand. t.e.m. zat. van 10 tot 5 u., ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u., behalve op 5 dec., zon dags gesloten. Bliksemactie voor jeugdcentrum LEIDEN De heer C. J. J. Laken uit Leiden is een aktie begonnen om het nieuwe jeugdbuitencentrum Korte Vliet, dat eind deze maand wordt geopend, aan een ge luidsinstallatie te helpen. Onder het motto „Wel lief zijn maar liefst geen bloemetjes geven!" probeert hij het bedrag van f 3000 dat daarvoor nodig is, bij elkaar te brengen. Hij heeft een beroep gedaan op de 30 organisaties die bij de Leidse Jeugdactie zijn aangesloten en op de Leidse industriëlen. Daarnaast zou hij het bijzonder op prijs stellen als iedere Leidenaar een bijdrage „groot, als u het kunt missen, klein, als u het wilt doen bij wijze van attentie" stortte op postrekening 149399 t.n.v. Coöp Raiffeisenbank in Leiden met vermelding van: t.g.v. Jeugdbuitencentrum. De heer Laken hoopt dat eventuele bijdragen vóór kerstmis binnen zijn. Leidse studie over Koreaans dichter LEIDEN De Nederlandse orga nisatie voor zuiver-wetcnschappclijk onderzoek heeft enige tijd geleden een subsidie verleend aan drs. J. C. Bleijerveld. Wetensehappelijk mede werker voor het Koreaans aan de rijksuniversiteit in Leiden. Om een reis naar Zuid-Korea en Japan te maken teneinde de achtergronden te bestuderen van de moderne Kore aanse dichter Kim Soweol en diens contacten met de Japanse en Chi nese literatuur. Van Nederlandse zijde zal binnen kort een beschouwing over Kim So weol met een gedichtje als illustratie verschijnen, geschreven door prof. dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit in Leiden. Het bewuste artikel heet „Letteratu- ra Coreana" en wordt opgenomen in het Italiaanse boek „La letterature dell' Oriente". Prof. Vos de heer Bleijerveld vertoeft nog steeds in het Verre Oosten zei ons, dat er over het leven van Kim Sowcol weinig be kend is. Daarom wilde zijn we tenschappelijk medewerker tijdens zijn verblijf in Korea onder meer in contact zien te komen met eventuele nabestaanden van Kim Soweol en in gesprekken met moderne Koreaanse dichters Kims plaats in de literatuur van dit land nader bepalen. Voorschotenaar lichtte meisje op DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank had zich te verantwoor den een 21-jarige vertegenwoordi ger uit Voorschoten terzake van op lichting. Verdachte had kans gezien van een meisje f 4700 los te krijgen, waartoe hij allerlei verhalen opdis te. De rechtbank veroordeelde de man tot zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht. pa. Op het ogenblik heeft 80.000 cursisten. De directie, die wordt gevoerd door de heren I. J. en R. Sloos, verwacht dat schriftelijk tnderwijs in de toekomst op nog veel grotere schaal zal worden toegepast. De expansie richt zich vooral op het buitenland en daarvan met name op de ontwikkelingslanden. In Iran, in Suriname, op de Antillen en in Indonesië zal men straks schriftelijk „vanuit Leiden" (deze slogan blijft gehandhaafd) gaan studeren, voor zover dat al niet het geval is. De leergangen zullen in acht talen wor den vertaald. derwijs steeds meer wordt gecombi neerd met mondeling onderwijs. Be halve leslokalen zullen in het nieu we gebouw daarom ook laboratoria worden gebouwd. Met het oog op dat mondeling onderwijs was het voor de LOI van vitaal belang dat de nieuwe gebou wen gemakkelijk vanaf het station bereikbaar zouden zijn. In Leiden was deze wens niet te realiseren. Na- ampel beraad en uitvoerige bespre kingen met het gemeentebestuur van Leiden is toen besloten de zetel naar Leiderdorp te verplaatsen. Het nieuwe terrein ligt niet meer dan tien meter buiten Leiden en in belangrijke mate zal dan ook het economisch belang van de LOI voor Leiden gehandhaafd blijven. Ook de persoonlijke belangen van de 500 werknemers in vaste dienst worden door de verhuizing niet geschaad: zij zullen niet naar een andere werk kring hoeven om te zien. Hoewel het gemeentebestuur van Leiden het vertrek van de LOI uiter aard betreurt, heeft het begrip voor de motieven die tot het besluit heb ben geleid. De kosten van het nieuwe complex worden geraamd op zes a acht mil joen gulden, exclusief de grondkos- ten. De LOI heeft nog geen keuze op een bouwer laten vallen. FESTIVAL" IN VOLKSHUIS LEIDEN Gisteravond werd in het Leidse Volkshuis voor een wel willend en talrijk ouderpubliek het jaarlijkse Volkshuisfestival gehou den. Optredenden waren artiesten van 8 tot 12 jaar. De muziekclub van het Volkshuis „Monica" opende het programma met een paar vro lijke liedjes. Aan het muzikale ge deelte verleenden enkele leerlingen van de blokfluit- en gitaarlessen medewerking. Leden van de judoclub zorgden onder leiding van sportleraar De Vries voor een judodemonstratie. Verder voerde de toneelgroep van het clubhuis „De Steiiger" (Zuid west) een stukje op. Het programma werd besloten met een optreden van de volksdansgroep „Hawoenashir". LEIDEN Wanneer stuk van St. John Ervine „De eerste mevrouw Fraser" zien, dan is het niet te geloven dat de inhoud in de jaren dertig de mensen zo geschokt heeft. Hoe kon de schrijver zo'n stuk over scheiding en nog eens schei ding en weer hertrouwen met num mer één in een blijspelvorm gieten En dan op het Engelse toneel! Shaw had blijkbaar een streepje voor! We zijn nu wel andere dingen gewend, en we kunnen enigszins vertederd lachen om de door alles heen lief hebbende Janet (de eerste), de ei genwijze James Fraser. die meent dat niemand het zo moeilijk heeft als hij, de proleterige Elsie (de het tweede mevrouw Fraser), de zelf- JUDOKAMPIOENEN BIJ RIJKSPOLITIE LEIDEN Gisteren heeft de Rijkspolitie-sportvereniging Luctor de ressortkampioenschappen judo gehouden in sportschool Luiten. De winnaars waren: Lichtgewicht t/m 76 kg. Poule I: J L Buise; B B Oldenburg: C Horneman; L J Noor- dergraaf). Poule II: J W Hogenbirk; P L Elias; J v d Schee; H v/d Spoel. 1. P L Elias: 2. J v d Schee; 1. P L Elias; 2. J L Buise; 3. J v d Schee; 4. B B Oldenburg. Middengewicht t/m 80 kg. Poule III: W Vermeulen; Th Spelt; W P v Zijl. 1. W Vermeulen; 2. W P v Zijl; 1. W Vermeulen; 2. J B Diender; 3. M J Stijsiger; 4. VV P v Zijl. Poule IV: M J Stijsiger; J B Diender: W A D Trumpie; J Gierbert. 1. J B Dien der; 2. M J Stijsiger. Zwaargewicht 83 kg en zwaarder. Poule V: F Engelage; G Hooger- werg; A W v Aanholt; P J H v Alphen. 1. F Engelage: 2. A W v Aanholt; 1. P J Beelen; 2. F Engela ge; 3. A W v Aanholt; 4 G Klomp. Poule VI: H J Theunissen; G 'Klomp; J Kossen; P J Beelen. 1 P J Beelen; 2. G Klomp. Omstreeks 12 uur reikte de voor zitter van Luctor, adjudant M Oude man. de prijzen uit. Première Kennedy- film LEIDERDORP Zaterdagavond om acht uur wordt in het jeugdcen trum Happy Jack aan de Eikenlaan de kleurenfilm „John F. Kennedy" gedraaid. Deze vertoning betekent een première voor Leiden en omge ving. In de pauze is er gelegenheid iets te drinken aan de nieuwe bar. UIT 44 INZENDINGEN VAN IIOCERE KWALITEIT DAN 1966 DEN HAAG Tijdens een bijzonder sfeervolle bijeenkomst dinsdag middag in de Rolzaal van het Binnenhof is de Dr. M. van Blankenstein- Prijs, in 1965 ingesteld door de Leidse Universiteit ter stimulering en verbetering van de voorlichting over universiteit, hogeschool en weten schap en ook ter erkenning van hetgeen de periodieke pers op het gebied van deze voorlichting reeds heeft gedaan, uitgereikt aan de heer Ton Elias, onderwijs-redakteur van het dagblad ..De Tijd". Tevoren hield prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid, een rede over „Research en Maat schappij". Professor Böttcher legde in het bijzonder de nadruk op het moeizame karakter van dit werk. De resultaten zijn niet te voorspellen: zoekende naar het één vindt men niet zelden het andere. Over het aanpassen van de levens beschouwing en van de visie op de maatschappij zei prof. Böttcher. dat groepen en organisaties hier nog meer moeite mee hebben dan het in dividu. daar zij de lijn van hun his torische ontwikkeling moeten voort zetten en ten aanzien van het losla ten van leerstellingen en tradities minder opportunistisch kunnen zijn dan hun afzonderlijke leden. Spreker constateerde dat in vrij wel geen belangrijke sector van de maatschappij het volgen van de ont wikkeling van wetenschap en tech niek zo slecht is gelukt als bij het onderwijs in al zijn geledingen, waar bij hij zowel de organisatie, de me thodiek en de leerstof bedoelde. In de volgende eeuw zal men zich met verbijstering afvragen, hoe het mogelijk was dat er nog in de twee de helft van onze eeuw verstandige mensen waren, die meenden, dat een intelligent kind van vijf jaar eerst nog minstens twintig jaren door onderwijzers, leraren en hoogleraren moest worden geoefend en geïnstru eerd alvorens het als afgestudeerd academicus op de maatschappij Ir. A. G. Maris, voorzitter van de jury, reikt de Van Blankenstein- Prijs 1967 (bestaande uit een leg penning en een geldbedragin de Rolzaal uit aan de onderivijsredac- teur van „De Tijd", de heer Ton Elias. Permanent „leren" In dit verband noemde hij o.a. nog dat het onderwijs er veel meer op zou moeten zijn ingesteld, dat an ders dan een halve eeuw geleden het niet meer mogelijk is de mens tijdens zijn leertijd een pakket ken nis mee te geven dat ook maar eni germate toereikend is voor het ver dere leven. Bij het op het onderwijs volgende permanente „leren" van de mens spelen de dagbladen, tijd schriften en televisie een steeds be langrijker wordende rol. Na deze rede volgde een muzikaal intermezzo. De sonate voor klarinet en piano van Francis Poulenc (1899 1964) werd uitgevoerd door Eric van Veen en Wim Stoffels, leden van het Leids Academisch Kunst centrum. Het tweetal musiceerde bekwaam en gaaf. Prijsuitreiking Tenslotte volgde het officiële ge deelte van deze bijeenkomst: het uitreiken van de Dr. M. van Blan- kenstein-Prys aan de journalist Ton Elias door jury-voorzitter ir. A. G. Maris. De heer Maris verklaarde, dat de jury dit jaar 167 bijdragen kreeg te beoordelen, ingezonden door of namens 44 journalisten, werkzaam bij 22 dagbladen en 4 andere perio dieken. De gemiddelde kwaliteit der inzendingen was zeker niet lager dan verleden jaar, eerder hoger, maar het aantal boven het gemiddelde uit springende bijdragen was geringer. De jury trof onder meer uitste kende artikelen aan uit kranten in het Zuiden des lands over het cam pusexperiment in Drienerlo en over de vooral in Eindhoven ontwikkelde denkbeelden inzake een nauw con tact tussen de Technische Hoge school en de medische studie. Het werk van Ton Elias omvat verslagen van redevoeringen, congTcssen. be werking van nieuwsberichten, in terviews met wetenschapsbeoefena ren cn reportages die zich met de problemen van hogeschool en uni versiteit bezig houden. De jury is van mening, dat de prijswinnaar uitblinkt in zorgvuldig heid van vormgeving, beknoptheid en nauwgezetheid van bewerking, taalbeheersing, degelijkheid van voorlichting en kennis van zaken, die hij behandelt. Zijn rubriek is een sieraad voor zijn krant en een op hoger prijs te stellen bijdrage tot de door de jury zo noodzakelijk geachte overbrugging van de kloof tussen volk en wetenschap. De prijs bestond uit een penning en een envelop met inhoud. Eervolle vermelding De heer Urias Nooteboom, re- dakteur binnenland van het „Lim burgs Dagblad" werd onderschei den met een eervolle vermelding naar aanleiding van zijn artikelen over „Wetenschappelijk Onderwijs in de provincie Limburg". De jury bestond uit: ir. A. G. Maris, D. J. Lambooy, prof. dr. M. Rooij, A. Scheffer, prof. mr. L. G. A. Schlichting en dr. M. Schneider. Secretaris van de jury was H. Reinhardt. Na de uitreiking recipieerde de prijswinnaar in de Kelderzaal, waar velen van de gelegenheid ge bruik maakten hun gelukwensen aan te bieden aan de heer Elias en zijn echtgenote. ingenomen huisvriend Philip, goed bedoelende jongste zoon Ni- nian, die met jongensachtige branie zijn moeder meent te moeten verde digen tegen zijn vader. Verrassend is het stuk niet. Het is conventioneel. Daarbij komt nog een zekere tweeslachtigheid. Het is niet alleen, en zoals de schrijver het geschreven heeft, zelfs niet in de eerste plaats een controverse tussen jeugd en oudere generaties. Dat het huwelijk van James en Elsie misluk te was in de eerste plaats te wijten aan het milieu. Was deze vrouw ouder geweest, dan was het ook mis gegaan. Het milieu speelt dus echt grotere rol dan de leeftijd. En dan nog het karakter van dit lieverdje! De verpersoonlijking van het egois- Toch hebben we met K. en O. een avond van kostelijk toneelspel ge had, waarvoor E. Meunier. C. de Vries, P. Dikkers, J. Royaards en W. Hoddes zorgden.' Niet dat het spel van de Rotterdammers hetzelfde ni veau had. Dat van Enny Meunier als de eerste mevrouw en van Pim Dikkers, haar gescheiden en later tweede echtgenoot, stak boven alles alles uit. Ze wisten hun typen van het begin af karakter mee te geven. Camille de Vries, als Elsie, kwam niet verder dan een zeer juiste ty pering. Jules Royaards als de jong ste zoon speelde de rol met de jeug dige heftigheid. Wim Hoddes was wel een koddig type, maar helemaal voldeed hij ons niet. Harry Wich had een licht en ple zierig speelbaar décor ontworpen. De leden van K. en O. dankten de Rotterdammers met een langdurig en verdiend applaus. A. C. BOUWMAN Grafische kunst in J oorschoten VOORSCHOTEN In het Cul tureel Centrum opende wethouder W. J. lestra gisteravond de ten toonstelling van het werk van de Amsterdamse graficus Harry van Kruiningen. „Wanneer men spreekt over gra fische kunst, dan is men geneigd alleen te denken aan wat men ziet. Men vergeet gemakkelijk de tech nische kant, het ambachtelijke", aldus de wethouder. De tentoonstelling is tot stand ge komen in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting te Zeist; particulieren kunnen deze werken aankopen met gebruikmaking van- de subsidieregeling kunstwerken van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Op overzichtelijke wijze zijn 33 werkstukken geëxposeerd. Naast de schooljeugd zullen de bejaarden van Voorschoten op ini tiatief van de UW gelegenheid krijgen kennis te maken met de heer Van Kruiningen, die donder dagmiddag om half drie een cause rie houdt verlucht met filmbeelden. Bij de opening was aanwezig bur gemeester L. de Kool, de wethou ders, enige raadsleden en Voorscho- tense kunstenaars, onder wie Wjl- lem Schröfer en Hannie Bal. De tentoonstelling is tot donder dagavond geopend van 19 tot 22 uur. „Het tweede gezicht" tast vermeende zekerheden aan LEIDEN Voor de Filmclub IS draaide gisteravond in de Jacobazaal van Den Burcht „Het tweede ge zicht" van de regisseur Cavalcanti, Basis Dearden. Charles Chrichton en Robert Hamer. Het is een merkwaardige film, die enerzijds de kenmerken van een ontspanningsfilm en thriller heeft, anderzijds een onderstroom heeft waarin vermeende menselijke zeker heden worden ontmaskerd. Hoewel de film door vier regis- seurd is gemaakt, drukt Cavalcanti er duidelijk zijn stempel op. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 12 december kand ex kunstgeschiedenis: mej M E D G Din- gemans (OverveenK mej M P C de Nooijer (Lichtenvoorde): doet ex rech ten vrije studier: mej E J S Schol- tens (Leiden): doot ex Engelse taai en letterkunde: mej C Eversen (Ede): doet ex Franse taal- en letterkunde: heer B P F Al (Leiden)kand ex Fran se taal- en letterkunde: de heer E H v d Werf (Noordwijk); doet ex schei kunde: de heer R A van Santen cum laude (Leiden), de heer H W van Ark (Leiden), mej C Joukes (Leiden),, me vrouw G M v Hoeve-Brouwer cum laude (Leiden), de heer P W van Hoe ve (Leiden): de heer T Postma (Lei den): doet ex geologie: de heer J G van Eden (Groningen); doet ex natuur- Leiden), mej C Joukes (Leiden), me den). de heer J F Olijhoek (Leiden); kand ex A W en N: de heer R H van Battum (Den Haag), de heer A M J v d Berg (Leiden), de heer J L Mol (Leiden), idem A: de heer P A J Tin- demans 'Leiden), de heer J van Pep pen (Den Haag), de heer L A G M Wulffers (Leiden I. de heer J C W Bosschietpr (Leiden): de heer J J Zwart (Hillegom); idem D L A H Schreurs (Leiden): idem D: L A H H J de Jong «Den Haag); idem F: de heer G Boekestein (Leiden); idem G: de heer M Th Giesen (Leiden); idem J: de heer J H Boelens (Leiden); idem K: mej M M Wesseling (Leiden), mej A de Wiit (Rotterdam); idem L: de heer A W Kuipers (Leiden), de heer H Huizer (Leiden), mej I Tak (Lei den). mej J J Kingma (Leiden). In mei toelatingsexamen middelbare scholen LEIDEN In aansluiting op wat wij gisteren schreven over het uni forme toelatingsexamen voor de middelbare scholen in Leiden en Oegstgeest, kunnen wij nog berich ten, dat dit examen in de eerste helft van mei zal worden afgeno men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3