Verantwoordelijk voor mohammedaanse naaste WAT NU IN HET NABIJE OOSTEN Een woord voor vandaag Bezwaarschrift tegen Open Brief afgewezen Kerken tegen vloeken op tv Verlamde kan weer lopen Dan hebt u nog déze maand uw kleurentelevisie of ski-uitrusting of bontmantel of auto...of? persoonlijke lening Aziatische kerken houden assemblee Onverdiende blaam NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 19t „De zee bruise in haar volheid, de wereld en wie er in wonen; dat de stromen in de handen klappen, de bergen tezamen jubelen voor het aangezicht des Heren, want Hij komt om de aarde te richten." Rijmen deze woorden van deze onberijmde psalm? Kunnen wij het de psalmist nazeggen: Juich, want de Here komt de aarde richten! Zouden wij ons niet veel meer ons er mee kunnen verenigen als er stond: Wee u, want de Here komt de aarde richten. Het laatste oordeel schilderen wij in donkere kleuren, we identificeren het met iets dat te afschuwelijk is om onder woorden te brengen. Het jaagt angst aan, maakt onzeker. Waarom? Geloven we of niet. Komt de Here niet om Zijn kinderen te verlossen! Komt Hij niet om de nieuwe wereld orde te institueren! Komt Hij niet om alles wat zondig is rein te maken, alle donkere hoeken te verlichten, alle angst te verjagen. Wie de komst van de Heer vreest, heeft de kern van het geloof niet begrepen. Niet de psalmist heeft ongelijk; wij hebben ongelijk. Christus komt om de aarde te richten, letterlijk om de aarde recht te zetten. Wie kan daar iets op tegen hebben! We lezen vandaag: Jeremia 39 15-18 en 40 1-6. (Van onze kerkredactie) WAGENINGEN De classis Arnhem der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft op nieuw geweigerd een bezwaar schrift in behandeling te nemen van zeven leden van de kerk van Ede. Deze leden hebben be zwaar tegen de ondertekening van de Open Brief door hun pre dikant ds. G. Roukema. De kerkeraad van Ede heeft ui- gesproken, dat hij, gehoord de inter pretatie van de Open Brief door ds. Roukema, niet met zijn predikant be- Snuif en wrijf Uw verkoudheid vaji neus, keel of borst wee met P7T1TT Dr. Van Leeuwen gastdocent in Schotland DRIEBERGEN Dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van Kerk en We reld, is door de universiteit van Aberdcecn uitgenodigd de Gifford Lec tures te houden. Deze gastcolleges worden sinds 1887 aan de vier Schotse universiteiten ge houden. Zij moeten gewijd zijn aan godsdienstige of theologische onder werpen in de breedste zin van het Slechts eenmaal tevoren werd hier voor een Nederlander uitgenodigd, de destijds internationaal bekende gods diensttheoreticus prof. dr. C. P. licle (1896—1898). Voor deze colleges zijn in het ver leden onder meer uitgenodigd de theo logen Karl Barth, Emil Brunner, Ru- dolt Bultmann, Reinhold Niebuhr en Paul Tillich, de filosofen Henri Berg- son en Gabriel Marcel en de fysici Niels Bohr, Werner Heisenberg en Carl Friedrich von WeizsScker. Dr. Van Leeuwen zal de eerste serie van tien colleges geven gedurende het ■emester 1969/1970. Nederlander krijgt Oostenrijkse literatuurprijs WENEN De Oostenrijkse staats prijs voor jeugdliteratuur 1967 is toe gekend aan de Nederlandse Jeugd auteur C. Wilkeshuis voor de Duits talige uitgave van zijn boek ..Zwart op wit", dat onder de titel ..Die goldene Schatzruhe" is verschenen bij Carl Ueberreuter Verlag te Wenen. Cornelis Wilkeshuis is thans 71 jaar, werkt mee aan vele jeugdtijdschriften en schreef jeugdhoorspelen o.a. voor de schoolradio. Brief aan VARA ROTTERDAM Vijf kerken in Rotterdam-YVcst hebben zich tot de VARA gericht met het verzoek het toneelstuk Dc Jordaan op Tweede Kerstdag uit het televisieprogramma te nemen of ingrijpend te wijzigen. Dat Gods Naam er in misbruikt wordt, achten zij ontoelaatbaar. ..Het vloeken on teert Gods Naam, het ge tuigt van ergerlijke ondankbaarheid, het beschaamt overheid en natie en is tenslotte krenkend voor de ware gelovigen", zo schrijven zij. Zij vragen de VARA er voor te waken „dat Gods Heilige Naam niet misbruikt wordt, en wel in het bij zonder op de dag, waarop de Kerk van alle eeuwen mag gedenken, dat God tot verlossing van gevallen zon daren Zijn Zoon op aarde gezonden heeft." Het schrijven is ondertekend na mens de hervormde gemeente Delfshaven-centrum. de christelijke gereformeerde kerk. de gereformeer de gemeente en de gereformeerde ge meente in Nederland, alle te Rotter dam-West en de oud-gereformeerde gemeente van Rotterdam. hoeft te handelen en dat ds. Rouke ma, omdat hij zich volledig wil hou den aan het ondertekeningsformulier, gereformeerd is. Tegen dit besluit waren de zeven in appèl gegaan bij de classis in sep tember. De classis verwees hen toen terug naar de kerkeraad, omdat er daar nog verder wordt gesproken over bepaalde interpretaties van de Open Brief door ds. Roukema. Een nieuw bezwaarschrift van een der bezwaarden is thans eveneens door de classis afgewezen. De Wageningse predikant drs. H. de Jong stelde, dat de zaak van de Open Brief zich moeilijk leent voor een appèl op een meerdere vergadering, omdat deze niet meer objectief kan oordelen. De meningen zijn uitgekristalleerd. Op voorstel van hem en ds. J. Keuning te Nijmegen werd met 13 tegen 2 stemmen bij een onthouding besloten, de bezwaarden terug te verwijzen naar hun kerkeraad. De kerkeraad van Utrecht-Centrum heeft uit gesproken, dat er geen reden is, om predikanten, die de Open Brief on dertekend hbeben, te belemmeren in bezwaren geuit tegen het voorgaan in de kerkdienst van predikanten van elders, die de Open Brief hebben on dertekend. Evangelisatie in Tokio had succes TOKIO De zondagse kerk diensten na de evangel isattecam- pagne van de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham in de Japanse hoofdstad Tokio worden over het al gemeen veel drukker bezocht dan an ders. Dit meldt de baptistengemeente aldaar. „Onze gemeenten zullen nooit meer de oude zijn," heeft ds. Shuichi Matsumura uit Tokio gezegd. Hij is vice-voorzitter van de Baptisten We reldbond. Ds. Kenji Ohtani van de Oimachl baptistengemeente berichtte dat van de tweehonderd deelnemers aan de evangelisatie-actie, die op zondag na de camoagne zijn kerk bezochten, er honderd om de doop hebben ge vraagd. Eerste ontmoeting rooms-katholieken en methodisten LONDEN Voor het eerst zijn rooms-katholieken en methodisten in Engeland bij elkaar gekomen. Dat gebeurde in de Westminster Hall in Londen. Driehonderd geestelijken en leken van beide kerken namen deel. Zij waren afgevaardigd door de plaatselijke methodistenkerken (drie per district) en de bisdommen (per bisdom een priester, een leek en een broeder of zuster). Voorzitter was kardinaal Heenan van Westminster, inleider dr. L Morgan, methodisten- leider. De bijeenkomst was het resultaat van de snel groeiende contacten bin nen de plaatselijke Raden van Ker ken. Er bestaan in Engeland zeshon derd van dergelijke raden, waarvan er tweehonderd rooms-katholieken als waarnemers zijn opgenomen en veertig als volwaardige leden. De raden houden zich vooral bezig met-plaatselijk sociaal werk, bijvoor beeld voor zieken, ouden van dagen en eenzamen. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM/JERUZALEM Wat nu? Deze vraag beheerst sedert de „zesdaagse oorlog" ieder, die op de een of andere manier van doen heeft met de situatie in het Nabije Oosten. Voor Achmed Sjoekeiri, de beruchte leider van het „Palestijnse bevrijdingsfront", is het antwoord op deze vraag zo te zien een voudig. H(j zei: „We maken van Israël een tweede Vietnam." Nasser heeft het moeilijker. Hij ziet slechts één mogelijkheid: oprui men van de staat Israël en verdwij nen van alle elders uit de wereld aangevoerde joden uit het hele Na bije Oosten. Degenen die er van geslacht op geslacht thuis horen, mo gen er misschien blijven. Maar dan als tweederangs burgers in een Ara- bisoh-Egyptische-Palestijnse samen leving. die wens Degenen die het met die vraag het moeilijkst hebben, leven in Israël. Over het algemeen zit de Israëli met zijn toekomst in zijn maag. Klinkt wonderlijk voor een volk, dat een overtuigend militair succes heeft be leefd. Ten opzichte van dat militaire suc ces toont de Israëli een merkwaardi ge mengeling van ongelooflijke trots en evenzeer ongelooflijke ootmoed. Die trots is te begrijpen. joodse staat zonder meer zijn, waarin de Mohammedaan een tweederangs burger zou kunnen zijn. Er zijn in Avnery's ogen slechts Israëli, jo den, zowel als mohammedanen, bur gers van een normale staat, die zich een plaats moet groter verband. NOOIT MEER AUSCHWITZ Na de gebeurtenissen tijdens de laatste oorlog, toen het jodendom in Europa door een dieptepunt werd ge leid. de wanhopige worsteling die aan de stichting van de staat Israël vooraf ging en die daarna moest wor den voortgezet om die staat te laten voortbestaan, en ten slotte de voort durende dreiging van terreur waar aan de Israëli bloot stond, is een dergelijk éclatant succes van bijzon dere morele betekenis. Velen, vooral de jongeren, zien het verloop van de „zesdaagse oorlog" als een soort uitwissen van de „schande van Auschwitz". Deze jongelieden namen het hun voorgeslacht bijzon der kwalijk, dat dit zich door Hitier als „schapen naar de gaskamer liet leiden". Waarom was er geen j opstand. waarom geen verweer, waarom moest dit alles zo onwaar- dis? Deze jongeren zeggen: zoiets zal l ons nooit kunnen overkomen. En ten J bewijze daarvan halen zij het ver- loop van de „zesdaagse oorlog" aan. i A be Nathan bij zijn bezoek aan Nederland, waar hij zijn „pira tenzenderschip" kocht. Dat in een dergelijke sfeer van hooggestemde eenzijdige en aan an deren op te leggen idealen de een- manskruistochten van Abe Nathan en Uri Avnery serieus aandacht verdie nen is duidelijk. Als variatie op het bekende „wie de vrede wil bereide zich ten oorlog" kwam Abe Nathan, hoteleigenaar in Tel Aviv, met een eigen uitspraak: „wie de vrede wil bereide zich tot die vrede". Al in het vroege voorjaar zag hij een oorlog aankomen. Hij stapte in zijn privé vliegtuig, vloog naar Port Saïd en wilde met Nasser spreken. Hij kwam tot de gouverneur van Kaïro en werd bij terugkeer in Tel-Aviv prompt gearresteerd. NAZARET ONTROERING Die trots is gemengd met ootmoed: het besef dat op de een of andere manier het enorme militaire succes een soort geschenk was, dat op waar dige wijze dient te worden aanvaard. Het besef, dat de „zesdaagse oorlog" de plicht oplegt, wezenlijk iets te doen voor de overwonnene. Want als een der oorzaken van de moeilijkhe- I den ziet de jood het verschil in le venspeil tussen Israël en de omrin- gende landen. Verder gaat hij van de stelling uit, J dat de jood voor de mohammedaan géén „kafir" het Arabische woord voor ongelovige en dat de moham medaan voor de jood geen „goy" het joodse woord voor ongelovige is. De Israëli meent dat de gehele bui tenwereld, die immers bestaat uit ka- firs en goyim, van het Nabije Oosten moet afblijven. Israël acht zich geroepen de omrin gende volken te leiden naar een beter levenspeil. Dus een zich ontwikke lend Nabije Oosten onder Israëlische leiding. OOTMOEDIGE TROTS Daar zitten de moeilijkheden. Aan de ene kant het ontbreken van een overwinningsparade, omdat Israël in zijn ootmoed beseft dat zo'n deze omstandigheden niet I Abe Nathan kwam thuis met de overtuiging dat Arabieren en Egypte- naren geen barbaren zijn, maar heel j gewone en zelfs vriendelijke mensen, i die als goede vaderlanders tegen het i hen belagende Israël moeten optre- I den! Hij wilde met Nazaret iets bijzon ders doen. Die stad bestaat uit twee gedeelten. Het oude Nazaret is Ara bisch, heeft een Arabische stadsbestuur en een Arabische burge meester. Het nieuwe Nazaret is in enkele jaren uit de grond gestampt en telt enige tienduizenden gloed nieuwe immigranten. Op de grens tussen oud en nieuw Nazaret wil Abe Nathan een sja- lom-school bouwen, waar mohamme daanse en joodse kinderen samen on derwijs krijgen. Aan dc andere kant de frotse van zelfsprekendheid. waarmee de Israëli in zijn gedachten alvast begint met het omhoogheffen van de bevolking der omringende landen metter daad in de bezette gebieden! en stomverwonderd is als die volken, voorlopig althans, weinig moeten hebben van de joodse „opheffers". Joden links en mohamme danen rechts vormen samen de zo gemengde bevolking van Beërsjeva, de hoofdstad van de Negev. Zij bezoeken dezelfde winkels, verkeren als gemeen schappelijke burgers van één stad met elkaar. Beter begrip voor elkaar is ook binnen Israël nodig, stelt Abe Na than, en daarbij moet je met de op voeding van de kinderen beginnen. Een tweede stap is de „Kèrèn Sja- lom Echad", de „stichting Eén Vrede" met een radioschip, een in Nederland gekochte piratenzender, waarmee Na than zijn boodschappen tot Israël en de Arabische landen wil richten. De andere interessante éénmans-kruisvaarder is Uri Avnery, parlementslid, hoofdredacteur van „Ha-Olam Hazeh" (Deze Wereld). GEEN ZIONISME MEER Hij beschouwt Mosje Dajan als ge vaarlijk en hij is niet de enige In Israël die zo denkt. Het zionisme ziet hij als een anachronisme, dat geen rekening houdt met dc mohamme daanse bewoners van Israël en Jor danië en dat met de onafhankelijk heid van Israël een natuurlijke dood stierf. Israël kan volgens hem niet een „Wij hebben zelf de Israëlische mohammedanen verpest", zegt Avne ry. „Veruit het grootste deel van hen is verbitterd en fel anti-Israëlisch, één procent bestaat uit opportunisten, die er heil in zien met de Israëli samen te werken Economisch hebben zij het redelijk, maar voor de rest blijft hun weinig over. Het militaire bestuur over de mohammedanen is vervangen door geheime politie. Als een mohammedaan een tractor wil kopen, of leraar wil worden, wordt er eerst op de zwarte lijst gekeken". Die zwarte lijsten beschouwd Av nery als chantagemiddelen. NU SAMENGAAN „Als ik nü door het bezette deel van Jordanië rijd", schrijft hij in zijn „Ha-Olam Hazeh", „zie ik Arabieren zoals ik ze in 1949 hier in Israël zag. Zelfstandige, waardige mensen, die open hun mening zeggen. Die kom je in Israël niet meer tegen. Er zijn nu anderhalf miljoen mohammedanen binnen de nieuwe Israëlische gren zen. Maak met die anderhalf miljoen maar eens een keurige lieve joodse staat!" Avnery bepleit een mohamme daans-joodse staat, met mohamme daanse gebieden onder mohamme daans bestuur en joodse gebieden on der joods bestuur. En hij zou het prachtig vinden, als I Dayan elke dag voor de radio in het Arabisch tot de bevolking van de Israël omringende landen zou spre ken: „Jullie zijn moedige mensen, jullie hebben dapper en als helden tegen ons gevochten. Jullie hebben net zo'n oude cultuur als wij. Jullie zijn in feite onze broeders. Wij wil len niet langer met jullie in oorlog zijn". Maar of Dayan dat zou kunnen opbrengen? „Natuurlijk niet", schrijft Avnery, „Dayan wil een groet-Israël, dat zo joods is als Nederland Nederlands is. Over een paar jaar verwacht ik een atoombom in Israëlische handen. Dan zijn wij een lont voor een derde we reldoorlog!" Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Voortgang oecumene (Van onze kerkrodactie) BANGKOK Meer dan 280 afgevaardigden van kerken uit vijftien landen komen van 30 januari tot 8 februari in de hoofdstad van Thailand bijeen voor de vierde assemblee van de Oostaziatische kerkenconfe- rentie. Het werk van de assemblee zal voornamelijk worden verricht in twee secties: een voor „interkerke lijke hulpverlening voor zending en dienst" en de ander voor „een ver deelde kerk in een gebroken wereld". De eerste sectie zal zich bezig hou den met het hulpwerk in Zuid-Viet- nam en in India, de groei van de kerk in Indonesië, de toekomst van de westerse zendelingen in Azië en GELDROP De 36-jarige Annie van 't Hof, die van haar vijftiende jaar af vrijwel geheel verlamd was en nu werd verpleegd in het St. An- naziekenhuis in Geldrop, kon plot seling weer lopen. De plotselinge genezing is het resultaat van de mo derne behandeling van de neuroloog in de kliniek, dr. P. Houben. Acht weken geleden begon hij met activeren van de spieren in haar benen. Hoewel aanvankelijk weinig vooruitgang werd geboekt, trad sinds vorige week vrijdag verrassend snel herstel in. Bij de behandeling gebruikte hij ondermeer een zgn. warmwater-vlin- derbad en paste hij massageoefeningen en andere revalidatie- en reactive ringsmethoden toe. Na haar plotseling herstel is mejuf frouw Van 't Hof overstelpt met tele foontjes en gelukwensen. Sinds haar vijftiende jaar. toen zij ten gevolge van een val werd ge troffen door ernstige verlammings verschijnselen in haar rug, moest zij een leren korset en een rolstoel ge bruiken wannneer ze niet op bed lag. Complete Bijbel in Rusland weer te koop NEYV YORK Over enkele dagen verschijnt voor het eerst sinds de communistische revolutie weer een complete Bijbel Ln Rusland. Deze editie is geïllustreerd. Het is geen nieuwe vertaling. Dit heeft metropoliet Nikodim van Leningrad verteld aan mensen van het Amerikaans Bijbelgenootschap. Met twee andere vertegenwoordigers van de Russische Orthodoxe Kerk is hij drie weken in de Verenigde Sta ten op uitnodiging van de Church of the Brethren. De metropoliet noemde een nieuwe vertaling voor Rusland niet interes sant, omdat de taal niet onderhevig is aan zulke snelle veranderingen, als andere talen. De vijfde Arabische topconferen tie zal op 17 januari in Rabat (Marokko) worden gehouden, meldt radio-Cairo, Alle Arabische landen op Syrië zullen de conferentie bij wonen. CBC WIJST TE II AR DE CONCLUSIE AF UTRECHT „Wij hebben geen goed woord over voor hen, die de sociale verzekeringswetten mis bruiken en inderdaad liever lui zijn vallen niet billijk zijn. De minister van sociale zaken heeft hierover aan de SER advies gevraagd. Gedacht wordt in het hier genoemde geval bijv. een aanvullende uitkering te doen ten laste van het wachtgeld- voor de dag kwam. Prijslijsten zonder kwaliteitsaanduiding zijn waardeloos. Bij de consumenten worden onjuiste verwachtingen gewekt. Hopelijk gaal dit nu na het advies van de SER- commissie veranderen, zo schrijft het dan moe; dat gebeurt helaas." Maar daar gaat het Toenadering, het orgaan van de Christelijke Be of werkloosheidsfonds. De CBC zou een dergelijke maatregel toejuichen, kruideniersblad. Vrij brood Op 1 januari wordt de brood verkoop vrij en de kans op de verkoop van drijfsgroepen Centrale, deze week niet om. De redactie wijst op een onbillijke verhouding, die de werk lust van de werklozen afremt. De Bond-ig beloning voor een week onge schoold werk kan aanmerkelijk minder zijn dan de werkloosheids uitkering, omdat de werkloosheids uitkering is gebaseerd op het hoge re loon voor het voorheen verrichte geschoolde werk. Zou een werkloze ongeschoold werk aanvaarden en dus minder dan de werkloosheidsuitkering gaan vooral om de werkloze werknemers in bepaalde gevallen te vrijwaren voor een onverdiende blaam. Prijsinformatie De Christelijke Kruideniersbond is wel gelukkig met het rapport van de Commissie voor Consumenten Aange legenheden van de SER over prijs- maximum prijzen groter. De Chris telijke Bakkerspatroon maakt zich daar zorgen over. De redactie van ge noemd blad vreest, dat een maximum broodprijs de stuntverkopen van brood tegen lage prijzen in supermarkets in de hand zal werken. Volgens het bak kersblad kan het moment komen, dat de bakkers van een toegestane brood prijsverhoging beter geen gebruik kun nen maken, omdat zij de prijsconcur rentie dan in de hand werken en bo het risico in dit ongeschoolde be roep werkloos te worden en een werkloosheidsuitkering te krijgen, afgestemd op het lage loon van de ongeschoolde. zijdige informaties voorkomen. Het be drijfsleven krijgt hier volop de kans mee te spreken. „Het dilettantische ge doe van de consumentenorganisaties heeft het bedrijfsleven tot nog toe grote ergernis^ gegeven. Bovendien vendien de daling van het broodver- bruik verder stimuleren. Niet in elke situatie zal het verantwoord zijn ho gere kosten in de prijs van het brood door te berekenen. Ook hiermee zullen de bakkers rekening moeten houden, willen zij hun propaganda voor meer niet vragen zichzelf en zijn gezin op deze wiize tekort te doen. Al te snel worden hieraan nogal eens harde con- Het blad van de Christelijke Kruide niersbond wijst op de onnozele lijstjes met prijsopgaven waarmee het Con- broodverbruik niet onmiddellijk al tor pederen. Voor de Nederlandse consu ment ligt hier de kans een financieel voordeeltje binnen te halen. de opleiding van Aziatische zendelin gen. De tweede sectie bespreekt vraagstukken van kerkten samenle ving, politieke zaken, jeugd, leken- training, het gebruik van massamedia en medisch werk. Andere groepen gaan in op de houding tussen de kerken, met i op het gesprek met de rooms-katho lieken en met de evangelische gezin den. De koning van Thailand zal de as semblee toespreken. De Oostaziatische kerkenconferen- tie is opgericht in 1957. Alle landen' vanaf Pakistan oostwaarts behoren! Australië "n Enschede wil Heerlen iets afsnoepen ENSCHEDE Met algemene 1 stemmen heeft de gemeenteraad van Dr- Enschede een motie aangenomen, ge- a" richt aan de regering, waarin 1 wordt aangedrongen om het Alge- a meen Burgerlijk Pensioenfonds niet éi naar Heerlen, maar naar Enschede f over te brengen. Het Algemeen Pensioenfonds 5 bouwt hier reeds een zogenaamd In dustrieel Centrum, een project van 32 en tot 35 miljoen gulden. Aangezien in e: dat gebouw ruimte te over zal zijn, zou het een vreemde zaak worden, zo meent men in Enschede, als deson- danks in Heerlen nog aan de bouw r zal worden begonnen van een com- e plex dat ongetwijfeld nog meer zal j kosten. Geen volkskerstzang in Wierden WIERDEN e=» De hervormde meente werkt dit jaar niet mee aan een „volkskerstzangavond", zoals die vorige jaren door hervormden en ge reformeerden samen gehouden werd. Daardoor gaat de volkskerstzang dit jaar niet door. De reden is, dat de gereformeerden zondagavond in een eigen kerkdienst het rooms-katholieke parochiekoor laten zingen. De hervormden achten het zonder antipapistisch te zijn on juist, om tijdens de Kerstdagen te doen. alsof er geen diepgaande schillen met Rome zijn. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hardenberg (O.): A. v. d. Beek te Joure. Bedankt voor Rijssen (wijk zuid toez.): J. den Besten te Huizen (N.H). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leidschendam (vac. G. L. R Riphagen): H. J. Lugtigheid te Hengelo «O.); naar Kamerik (U.>: kand G Warner te Utrecht, die be dankte voor Slootdorp (N.H.). vo< Lewedorp <Z.) en voor Rockanje (Z.H. Benoemd tot evangelist-voorganger GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Brunssum-Treebeek (accl.): dr. J. Douma te Rijnsburg. Bedankt voor Berkum: B. de Voi Ten Boer. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam (Zuidwijk- Pendrecht - Lombardijen): J. v. Haa- ren te Amersfoort: te Rijssen (2e p.p.>: P. Blok te Dirksland, die bedankte voor Vlissingen. Bedankt voor Beekbergen: W. C. Ls- main te Grands Rapids (V.S.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2