lemwe NAVO-VLOOT OP OCEAAN Commentaren Nederland zal een fregat leveren Permanent waakzaam ïehuwde man bekent moord op Neltje (66) ïslag en eduwe [neerge en beroofd 10.000 para's naar Vietnam Bezwijkt grote stuwdam onder aardschokken? Turkey Geen ander beleid studietoelagen Minister: WEL OVERLEG Minder treinen op oudejaar VFBETt Woensdag 13 december 1967- 48ste jaargang Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu BRUSSEL De Navo zal onder de naam „Standing Naval Force Atlantic" permanent een vlooteenheid op de Atlantische oceaan stationeren. Zij kan gedirigeerd worden naar plaatsen, wraar haar aanwezigheid wordt vereist. Nederland zal aan dit smaldeel een fregat bijdragen. Dit wordt ieder half jaar afgelost, opdat alle Nederlandse fregatten in de eenheid kunnen oefenen. Vader praat met dochter Ex-koning Umberto van Italië leeft in een vertrouwelijk onder- loud met zijn dochter prinses Marie Beatrice van Savoye haar omstreden huwelijk besproken. Of zij het helemaal eens werden is •niet bekend. Hier verlaten vader en dochter het hotel in Nice aan de Franse rivièra, waar zij elkaar ontmoetten. Dit zei minister Den Toom gister avond op een persconferentie te Brussel na afloop van de bijeen komst van het Defence Planning Committee van de Navo (waaruit Frankrijk zich heeft teruggetrok ken). Het stationeren van de vlooteen heid houdt volgens minister Den Toom geen verband met de dreiging van de Russische vloot in het Mid dellandse zeegebied. Deze kwestie werd wèl besproken. Aangenomen wordt echter, dat de Amerikaanse Zesde vloot, die in dat gebied ope reert. voorlopig voldoende tegen wicht biedt. MET METSELSTEEN GESLAGEN chocolade i kerstkransjes melk en puur 150 gram 99 niet duur wel heerlijk Indringer neemt 10 mille mee UTRECHT Een nog onbekende 11 man heeft vanmorgen de 66-jarige I weduwe mevrouw E. Woortmeijer- Nikkel in haar woning aan de Haver- straat in Utrecht neergeslagen en beroofd van een bedrag van onge veer tienduizend gulden. De vrouw I liep een bloedende hoofdwond op. en na half tien vanmorgen belde I de ongeveer vijfendertig jarige man bij de woning van mevrouw I Woortmeijer. Hij zei van de belas tingdienst te zijn en vroeg of hij even boven mocht komen. Papieren Hoewel de vrouw opmerkte dat alle financiële zaken waren afgewik keld (haar man overleed in januari), ging de man naar boven en vroeg om enkele bescheiden. Toen mevrouw Woortmeijer zich bukte en uit een tas onder de bank een pensioenboekje wilde halen, kreeg zij een klap ophet achter hoofd. Uit de tas roofde de indringer het geld, waarna hij snel de benen OMMEN De 38-jarige fa brieksarbeider Arend D. uit Dedemsvaart heeft dinsdagavond tegenover de Zwolse officier van justitie, mr. J. Sligter, en de districtscommandant van de Rijkspolitie, overste A. W. de Vrieze, bekend, op 23 november de vijftienjarige Neltje de Haan in Avereest te hebben vermoord. Over het motief voor deze gru welijke daad kon hij niets zeg gen. Eerder had de pian ontkend ook maar iets met de moord te maken te hebben. Nu heeft men dan uit hem gekregen, dat hij een metselsteen bij zich had toen hij op die donder - i dagavond op weg was naar het huis van zijn moeder en ter hoogte van het nabij gelegen bietenveld het meisje ontwaarde. Blijkbaar is Neltje na dreigemen ten van D. van haar fiets gestapt en onder dwang met hem meegelopen naar het bietenveld, waar hij haar met de metselsteen de schedel heeft ingeslagen. D. kende het meisje niet, wel haar ouders. De man, die aan vallende ziekte lijdt, heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. Na zijn daad vervolgde hij zijn weg naar het huis van zijn moeder. De rest van de avond heeft hij normaal thuis doorgebracht in zijn gezin (vrouw en drie kinderen). Overste De Vrieze deelde mede dat het resultaat van een buurtonder zoek tot de aanhouding van D. had geleid. SAIGON Eind deze week zal de Amerikaanse troepensterkte in Zuid- Vietnam zijn uitgebreid met 10.000 pa rachutisten. die op het ogenblik met zestig vliegtuigen worden overgebracht. De Verenigde Staten zullen dan in Vietnam 475.000 militairen hebben. Vooral Amerika cn Nederland hebben gewaarschuwd tegen eenzij dige ontwapening, zolang de Russen hun verdediging met offensieve mid delen versterken. Bovendien gaan de Russen meer het accent leggen op de conventionele bewapening. Mede in verband hiermede aan vaardden de ministers een nieuwe defensie-strategie, „flexibele verde diging" genaamd. Deze voorziet in conventionele beantwoording van een aanva'l met conventionele mid delen. Wordt daarmee het beoogde doel niet bereikt, dan kan worden overgegaan tot 'het plaatselijk in zetten van taktische kernwapens. Pas als een dergelijke inzet ook niet helpt en alle politieke middelen 'hebben gefaald, kan een massaal 'ge bruik van kernwapens volgen. Er bestaat nog geen eenstemmigheid over de duur van de verschillende Temp De ministers keurden voorts te rugtrekking van 53.000 man gealli eerde troepen (36.000 Amerikaanse. 5.000 Britse en 12.000 Belgische en Luxemburgse) uit West-Duitsland goed. Hierover was in het begin van dit jaar al overeenstemming be reikt. Amerika beloofde uitbreiding van de middelen voor een lucht brug (Big Lift) om in geval van een crisis snel Amerikaanse troe pen naar Europa te kunnen over brengen. Gesproken werd over het plan van Amerika, een anti-raket-systeem te bouwen tegen een Chinese drei ging. Naar verwachting kan China al in de jaren 1971-1972 een bedrei ging voor Amerika vormen. <t> Van een Russisch kernwapen, dat van een ruimteschip uit kan worden gelanceerd, verwacht Ame rika niet veel. Het meent, dat de Russen van hun plan zullen terug komen, omdat met een dergelijke lancering het doel niet nauwkeu rig kan worden bereikt. Vlooteenheid De Atlantische vlooteenheid die op 11 januari zal worden ingesteld, komt onder bevel van de Britse ad miraal sir John Bush, bevelhebber in het oostelijke deel van de Atlan tische oceaan. De bemanningen van de schepen zul'len niet internatio naal samengesteld worden. De vloot zal ook niet over kernwapens be schikken. Behalve Nederland leveren Ame rika. Engeland en Canada schepen. West-Duitsland is ook bereid mee te doen. Later kunnen nog andere eenheden aan de vloot worden toe gevoegd. BOMBAY Miljoenen Indiërs in de door aardbevingen geteis terde westelijke gebieden leven m angst voor nieuwe rampen. Gevreesd wordt dat de Koyna- dam het door de aanhoudende schokken zal begeven. Het ge hele, laag gelegen plateau zou dan worden overstroomd. De 5.000 dakloos geworden inwo ners van het stadje Koyna Nagar, dat aan de voet van het stuwbek- ken ligt, is opnieuw geëvacueerd omdat in een over de dam lopende brug scheuren zijn geconstateerd. Het officiële dodencijfer bedraagt thans 170; in noodziekenhuizen wor den 1.600 gewonden verpleegd. dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I Reserveer hem tijdiglevensmiddelen- ^eken, warenhuizen en slagerijen I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Ve- ringa heeft gisteren in de Twee de Kamer vooral van de heren Bakker (comm.) en Tans (soc.) kritiek gekregen op zijn voor- De politie is je vriend. Onder dit motto voert de politie in Engeland thans een actie om goede vrienden met de jeugd te worden In de Bedfortstreet in North Shields is een „politie- winkel" geopend, waar de kin deren gratis een miniatuur helm kunnen krijgen. Daarbij ontvan gen ze een pamflet, waarin de kinderen gewaarschuwd worden niet met vrienden mee te gaan. Ook de kleine Tony Hornby heeft de kans om op een echte agent te lijken niet voorbij laten stellen de kleuterschoolgelden en de examen- en inschrijfgel den te verhogen. De bewindsman noemde de verho ging van het kleutergeld (van 1 tot 4 per maand) evenals de verhoging van het inschrijfgeld (van 10 tot 100) en het examengeld van 60 op 100) op zichzelf niet onbillijk. Men mag naar zijn mening van deelne mers aan het onderwijs een bijdrage vragen. Hij verwachtte niet dat hier door de toeloop naar het kleuteron derwijs zou verminderen. Bovendien zal hij dit nauwlettend in de gaten houden. De minister zei dat uit computer onderzoekingen was gebleken dat het nieuwe studietoelagenbeleid ge middeld op een verslechtering van 300 neerkomt. Het is nog niet ge heel duidelijk waar dit aan ligt. De oorzaak kan bijvoorbeeld zijn dat het inkomen van de ouders ver beterd is. De bewindsman is bereid nader overleg te plegen met de Ne derlandse Studenten Raad. Hij zal de Kamer zijn beslissing schriftelijk meedelen. Motie De pacifist Van der Lek diende, gesteund door mejuffrouw Goudsmit (D'66). een motie in, waarin werd ge vraagd maatregelen te treffen die de gebleken achteruitgang in de hoogte der studietoelagen weg zouden wer ken. De minister wees erop dat hij hier over overleg zal plegen met de NSR In gevallen waar van een duidelijke achteruitgang sprake is. zullen maat regelen worden getroffen. Hij was e*i:ter niet bereid de gehele regeling alsnog te herzien. De minister deed de Kamer de toe zegging dat hij de maatregel, waarbij de examengelden verhoogd zullen worden, pas zal realiseren als de Ka mer het wetsontwerp tot verhoging van de inschrijfgelden aan de orde heeft gesteld. De Kamer zal zich bij die gelegenheid dus ook over de exa mengelden kunnen uitspreken. Overleg De bewindsman zei het te betreu ren dat er publiciteit is ontstaan rond een deel van de voorstellen die in het georganiseerd overleg met het onder wijzend personeel worden besproken. Hij deed een dringend beroep op alle betrokkenen om het overleg een kans te geven. Hij beloofde de Kamer na der te zullen inlichten over de resul- De Kamer zal zich waarschijnlijk vandaag uitspreken over een motie van de heer 'fans, waarin wordt ge vraagd 27 miljoen extra beschikbaar te stellen voor de uitvoering van de overgangswet voor het VHMO. Staatssecretaris Grosheide ontraad de dit stuk omdat niet duidelijk is waar het geld vandaan moet komen. Bovendien is de besteding van dit geld niet duidelijk, terwijl dit in de komende jaren enkele honderden miljoenen zal vergen. De heer Van der Lek vroeg de motie a&n te hou den totdat het resultaat van het overleg met de NSR bekend is. NEGOTIN, Joegoslavië Een roodvonkepidemie heerst in de Ojst- servische provincie Timocka Krajina. Er zijn al 300 slachtoffers. Bioscopen en scholen zijn gesloten en openbare bijeenkomsten zijn verboden. Voor het gebouw van de Tweede Kamer, waar de be groting van onderwijs werd be handeld. demonstreerden enkele honderden studenten en ouders gisteren tegen het beleid van minister Veringa. Afgevaardigden van de Am sterdamse ouderraad voor open baar onderwijs protesteerden 's avonds tegen de voorgenomen verhoging van het kleuterschool geld en de handhaving van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs. Er werd een petitie met 27.000 handtekeningen aan geboden. 's Middags kwam de Neder landse studentenvakbeioeging de Kamer een petitie met 8.000 handtekeningen aan bieden,waar in werd geprotesteerd tegen de voorgestelde retributieverho gingen. Enkele demonstranten probeerden de publieke tribune te halen, maar politiemannen staken daar een stokje voor. SPREUK Er zijn mensen die zelfs bang zouden zijn om positief te beweren dat wonderolie een laxeermiddel is. FLAMMARION CLASSIS ARNHEM WIJST BEZWAAR- SCHRIFT AF - PAG. KERNMERK HET WEER DE BILT Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een ge bied van hoge luchtdruk. Om dit gebied trekken storingen Cen- traal-Europa in. Hierdoor handhaaft zich boven de Noordzee een westelijke stro ming, waarmee oceanische lucht naar onze omgeving wordt ge voerd. In deze toestand komt morgen weinig verandering. De zachte lucht zal geleidelijk verder West-Europa binnen dringen. zodat de temperaturen ook in het oosten en zuidoosten van ons land geleidelijk hoger komen. DE BILT Veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. In het oosten en zuiden van het land iets ho gere temperaturen. Tweeërlei gesprek pISTEREN heeft minister Roolvink gesproken met een vertegen woordiging van de Stichting van de Arbeid en voorts hebben de ambte- narenorganisaties van gedachten ge wisseld met een deputatie van het departement van binnenlandse za- Het gesprek met minister Roolvink is in een goede sfeer verlopen. Be drijfsleven en minister begrepen el kaar en voor 1968 zal gezamenlijk gepoogd worden de verbeteringen in de positie van de werknemers te be perken tot het maximaal mogelijke. Niemand heeft er belang bij, dat loonstijgingen over de grens van het toelaatbare heengaan. Nieuwe prijs stijgingen zouden de extra loonsver hoging te niet doen, onze concurren tiepositie zou dreigen te verzwakken en daarmee onze werkgelegenheid afnemen. Een college van wijze man nen gaat daarom volgend jaar toe zien op de loonontwikkeling. Het gesprek van de ambtenarenorga- nisaties verliep minder plezierig. Zonder overeenstemming te bereiken zijn de partijen hier uiteen gegaan. Wij zouden hier twee vragen willen stellen. Wordt van departementale zijde het overleg wel gelukkig gevoerd; wor den de zaken niet te veel van tevo ren beslist, waardoor de ambtenaren- organisaties zich voor voldongen fei ten zien geplaatst en van wezenlijk overleg geen sprake meer is? En voorts: beseffen de ambtenaren- organisaties voldoende, dat men ook daar bereid moet zijn zich beperkin gen op te leggen in het belang van de algemene economische situatie? Verantwoordelijkheid dragen kan voor een organisatie soms betekenen thuis durven komen met een minder populaire maatregel. Positief TAE onafhankelijke Stichting Stuur groep Sociaal-wetenschappelijk Onderzoek, die reeds eerder interes sante rapporten publiceerde, heeft hieraan thans een verslag toege voegd over medezeggenschap. Onder leiding van prof. Van Zuthem werd in 42 bedrijven onder 600 man personeel en 41 directeuren een on derzoek ingesteld naar de wenselijk heid van meer zeggenschap voor werknemers in het bedrijf. Een belangrijk positief geluid dat hierbij doorklinkt, is de algemene opvatting, dat de werknemer méér zou moeten meepraten over de zaken van bedrijf en onderneming, van werkomstandigheden en afdelings- Zowel directies als personeel mer ken de ondernemingsraad aan als een belangrijk middel. Hier lijken constructieve ontwikkelingen moge lijk, die in het belang zijn van zowel onderneming als personeel. De SER bereidt thans een advies voor aan de regering over verrui ming van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Hopelijk zal dit advies niet meer lang op zich laten wachten, zodat deze zaak ook in de bedrijven aangepakt kan worden. Er zijn vanzelfsprekend kwesties waarover directies en personeel nog verschillend denken, zoals commis sarissen en winstdeling. Maar het méér inhoud geven aan het werk van de ondernemingsraden kan een eer ste stap zijn naar oplossing van an dere vraagstukken. UTRECHT In tegenstelling tot voorgaande jaren wordt de dienstrege ling bij de Nederlandse Spoorwegen op Oudejaarsavond tot ongeveer acht uur j normaal uitgevoerd. I Na acht uur 's-avonds zullen er -Ruim zeshonderd treinen zullen op Ou dejaarsavond geheel of gedeeltelijk worden opgeheven. Eén opvarende vermist SCHIP ZONK NA AANVARING HANSWEERT Het 340 ton me tende binnenvaartschip „Corrie" is vanmorgen even na acht uur kort nadat liet de haven van Hansweert verlaten had op de Westersehelde in aanvaarding gekomen met het Poolse zeeschip „Zwidnica" (2365 ton), dat van Antwerpen op weg was naar zee. Het binnenvaartschip zonk vrijwel onmiddellijk. Van de drie opvaren den werden er twee gered. Naar de derde wordt nog gezocht. HEEMSTEDE In het bejaar dencentrum ..Irene" heeft dinsdag middag een korte, felle brand ge woed. De vijftien bewoners konden ongedeerd het brandende huis ver laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1