TV RADIO DOKTER VAN SWOL TERUG OP SCHERM de stad en dokter Moore - Nog een kleuren-opera Sjoukje schaatst Nieuwjaarsavond REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 en Praten We hebben onze wekelijkse tele- 9; viste-praatavond weer achter de rug we konden er groepsgewijze zij spinnen. Wie Maastricht of Amsterdam als vaderstad kent dan iel een warm hart toedraagt, heeft r vast wel smaak in gehad nog eens f te horen debatteren over de plannen I van de Amerikaanse professor Joki- die koel en zakelijk voorbij gaat de onschendbaarheid van de I hisforischg kernen en wel oog toont voor klassieke bouwwerken, maar niet de bloedklop van de stadsziel aanvoelen. Daarvoor is hij bui- li ten lander en burger van „de nieuwe Geen wonder dus dat ware H Maastrichtenaars en hoofdstedelingen E via het NTS-chakelprogramma tegen N hem in het geweer kwamen. B. en W. I van Amsterdam lieten verstek gaan I maar burgemeester Samkalden gaf I wel in het NTS-journaal tegenover I redacteur Pim Reyntjes zijn oordeel. I Verder werd er voor politiek I geïnteresseerden bij Brandpunt in I Nieuwspoort nog eens levendig na-gediscussieerd over het resultaat j ran het KVP-congres en het binnen blijuen van de roomse radicalen. Drs. Bogaers vond vertegenwoordigers van diverse partijen tegenover en •naast zich en verdedigde zijn stand punt weer van harte. Conclusie van Frits van der Poel: „Nou ja, het is nu toch weer voor 'n jaar gedaan." I Voorafgaand aan dit alles kon ie dereen lering trekken uit een repor tage van Hans Bik over de stand van zaken in Suriname en op de Antillen in verband met de koninkrijksge dachte. Rondvraag op straat toonde aan, dat ons volk. weinig of niet is geïnformeerd over de gebiedsdelen in de West en er ook niet naar verlangt er iets over te vernemen. Onze rijksgenoten overzee voelen zich veel j meer verbonden met ons dan wij met i hen. zo onderwees ons de documen- Opmerkelijk is daar de gedachte I bij leidende figuren, dat Suriname en de Antillen economische hulp zeer nodig hebben en dat Nederland daar voor vanwege de 300 jaar oude band dient op te komen: „Als wij toch ergens vandaan hulp nodig hebben, waarom dan niet uit Nederland?" f hoorden wij enkele malen zeggen. Maar de mensen op straat dachten ook hartelijker: „Wij voelen ons ver- bonden en wij hebben het Oranjehuis lief." De documentaire was van rede lijk goed gehalte maar ontoereikend voor het werkelijk kweken van beter I begrip en meer saamhorigheidsge- j voel. Daarvoor zou de stof intensie- ver moeten worden behandeld en daaraan zouden meer tv-reportages wel eens flink kunnen bijdragen. Meer dan een gevoel van „onze 130 miljoen in 1968 zullen daar wel goed i worden besteed" hield men er niet wan over. maar dat is tenslotte toch I al heel wat. Kruiswoord-puzzel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De volledige opera „Figaro's Hochzeit" in kleuren op 30 december en op de avond van Nieuwjaarsdag de 50ste Piste ook al bont plus ge deelten van de Holiday on Ice- show met Sjouke Dijkstra in de glansnummers (het staat al op de band, Sjoukje's zere knie kan geen roet in 't eten gooien), dat zijn enkele hoogtepunten uit de programma's welke de KRO voor de laatste weken van 't jaar in petto heeft. Maar er is nog meer. Op Kerst avond is de KRO op Ned. 1 met de laatste Nina en Frederik-show en die wordt gevolgd door een reportage over Palestijnse vluchtelingen, samen met IKOR en CVK gemaakt. Deze documentaire heet „Mijn huis staat aan de overkant" en is opgenomen door de IKOR-medewerkers Alexan der Leffelaar en Dick Visser. Zes we ken lang trokken zij door Egypte, Jordanië en Israël om de nvriselijke aspecten van het vluchtelingen vraagstuk te doorgronden. De film laat mensen zien, die van de ene dag op de andere van huis en haard werden verdreven, maar ook gezinnen die al 20 jaren tot de vluch telingen behoren en door de recente gebeurtenissen in 't Midden-Oosten opnieuw werden verjaagd. Toch dra gen zij nog steeds de kleding van de streek waar eens hun thuis stond. Zowel de kerkelijke zendgemach tigden als de KRO tekenen hierbij aan, dat vhiehteling-zijn in het Mid den-Oosten als overal elders bete kent: wachten en hulp aanvaarden, zolang men speelbal is van te genstrijdige politieke ambities. bische families, die Israël via de Al lenbybrug verlaten en via registraties en voedseluitc'-ïlingen in kampen te rechtkomen. Ook is er een gesprek met een gids, die samen met een ille gaal in Israël wonende Palestijn vluchtelingen in het geheim terug- loodst naar Israël en het bezette landsdeel van Jordanië. van Carl Orff, door Pierre van Hou- we in eenvoudige bewoordingen ver taald. Het hele gevarieerde Orff-instrumentarium komt er aan te Eveneens staat dan op het pro gramma een kort televisiespel ..Toestel in gesprek" met Allard van der Scheer en IJda Andrea Wat de ijsshow betreft: U ziet een stuk van de openingsscène, de schaatsende apen, de wereldkampioe nen Eva Romanova en Pavel Roman in „Ik en mijn schaduw", het tableau „Marco Polo" en de rijke finale ..London Town" met Sjoukje Dijkstra als middelpunt. De kleurenopera is van Duitse ma kelij: U ziet de Hamburgse Opera in actie onder leiding van de dirigent Hans Schmidt-Isserstedt. Solisten zijn Tom Krause, Arlene Saunders, Heinz Blankenberg (Figaro), Edith Mathis en anderen. De fraai-aange- klede komedie kan natuurlijk ook in zwart-wit worden ontvangen. Zij gaat uit op Ned. 2. Eerste gekleurde kerkdienst Niet zo fijne speelfilm (Van o e radio- en tv-redactie) (va f radio- en tv-redactie) Kinderen HILVERSUM IKOR en CVK hebben op Kerstavond (24 december) een primeur voor Europa, nl. een re- pr tage in kleurentelevisie van de nachtdienst welke dan tussen 11 en 12 uur wordt gehouden in de Ned. Hervormde kerk van Laren in 't Gooi. „Dank zij de vooruitstrevende me dewerking van de NTS",«eeggen de beide kerkelijke zendgemachtigden, „kunnen wij in het eerste kwartaal kleurentelevisie al tot een enkel ander Europees land beurd." In deze dienst zal ds. J. J. Buskes voorgaan. Organist is de heer G. van Maaseik. HILVERSUM Degenen die zich vanavond vol verwachting aan de beeldbuis zetten om een Franse speelfilm te zien. hebben recht op enige toelichting. „In die nacht" (zo als de Nederlandse vertaling luidt) is een verhaal van niet zo fijne infioud. Het gaat om een driehgeksverhou- ding, moord, zelfmoord en chantage, een melange die er zijn mag om de zaken goed verward te maken. Ene Jean Mallet vermoordt zijn baas, de rijke uitgever Reverdy, om dat hij hem verdenkt van een overspelige verhouding met zijn vrouw Sylvie. Het blijkt dat het niet Reverdy was die hij doodde, want deze gaat niet alleen weer Sylvie achterna, maar chanteert bovendien Jean, die zich steeds meer in de nesten werkt. Het wordt een ware chaos en het kan zijn dat u moeite krijgt om de dingen die gebeuren uit elkaar te houden. Uiteraard volgt er een verrassende ontknoping. Natuurlijk is de film heel goed gespeeld (daarvoor is het een Frans produkt) maar wanneer u zich wilt amuseren voelt u zich wellicht een beetje bekocht of bevalt het onder werp u niet. Vandaar deze inlichting. Vanavond op Ned. 2 het bij vele tieners zo geliefde „Moef ga ga" in een ze er over ach tig decor, aangezien het motto is: „De terugkeer van kapitein Rob, Marga, Willy i Skip". Hieraan komen te pas krachtexplosies van Peer de Schuijmer, een ontmoeting op het Pinguineiland en een verdwijning achter het rookgordijn van cigar et-Larry. Neem daarbij nog geheimzinnige gebeurtenissen die zich afspelen rondom de Bosplaat en niemand kan er meer een touw aan vastknopen. Dat is ook de bedoeling van tv-regisseur Bob Rooyens en zijn Moef ga ga-experiment. Eén troost: The Troggs. zoals ze hier staan, zijn in levenden lijve in de studio aanwézig en ze zullen te horen zijn! Snoep verstandig eet 'n appel Op de avond van donderdag 28 de cember dit wist u al zal de KRO een programma met de Zuid- afrikaanse negerzangeres Miriam Makeba uitzenden. Maar op diezelf de avond hoort u, door 'kinderen uit gevoerd „Die Weihnachtsgeschichte" Medische rubriek AVRO (Advertentie) (Van c f radio- en tv-redactie) FT Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten pneumatische pijnen, spit, zenuwpijnei HOR. 1. vrucht, 4. landstreek in N. Brab. en België, 9. vaarwel, 10. knaagdier, 11. myth, figuur. 12. wijze leidsman, 14. plaats in Gelderl.. 15. gem. in N. Brab. 16. papegaai in N. Zeeland, 17. oude lengtemaat, 19. man van adel, 22. wolvlokje. 24. tijdreke ning, 25. latwerk, 27. met kennis toe gerust, "30. gebod. 32. laagvlakte, 33. tevens, 35. rivier in Nederl., 37. oplo pende vlakte. 39. meisjesnaam. 40. zoon van Jacob. 41. leeftijd (Fr), 42. armoede (barg) 43. tegenstelling van breed. VERT. 1. plaats in Over., 2. plaats j ln Gelderl., 3. jongensnaam, 4. voer tuig, 5. voegwoord (Fr). 6. zuil, 7. zijtak Donau. 8. rekening, 10. rond gebouw, 13. gesloten, 14. water in tuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsein. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) HILVERSUM Wie hebben we vanavond weer op de buis? Dokter A. C. van Swol in een splinternieuwe medische rubriek, maar nu v.oor de AVRO. „We doen zo samen met de wetenschap dat iedereen er wijzer van kan worden", zegt de man, die zic'h nu weer als vanouds „de tele- visiedoktcr" kan noemen. U kunt hem vanavond horen en zien op Ned. 2 om 9.40 uur. Vele jaren geleden betrad de heer Van Swol het doornig pad van de medische tv-voorlichting en hij hield het bij de VPRO acht seizoenen vol. Toen nam hij met een traan in 't oog ïrruaiie van ae nuia ie doorstraaltverlichtend «[scheid: „Maar wie weet, met voor- weefsels en spieren tot in de gewrichten. 3°ed .WptJu^eTd^Sr^S .E\het h?« vo°r««d. gezien -erliehtlng en welbehagen. j zlJn, terugkeer bij een van de grote Wacht niet tot de pijn uitbreektI Zorgt' zusters van de VPRO. Deze „iele- dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Utrecht, 16. trompet met schel door dringend geluid. 18. plomp, 20. eer, 21. zelfkant, 23. deel van een fiets, 26. plaats in Duitsland, 28. tussenzetsel, 29. schraal. 31. mannelijk beroep, 34. haak. 36. meisjesnaam. 37. stapel, 38. turks bevelhebber. 40. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal. 1. Harlingen, 2. ari a-moede, 3. Lea - smet - et. 4. snede - eelt, 5. Tabor - pree. 6. Fpen - neger. 7. ras - sa - land. 8. els - rue - Ede. 9. Nieuwveen. Verticaal. 1. Halsteren, 2. arena - pali, 3. Ria - eb - es - Se, 4. las - dons - Ru, 5. immer - nauw, 6. Noé - Epe - lev.. 7. get - er - ga - Ee, 8. edele - ende. 9. Netterden. 'isiedokter" mocht dan de man zijn an het altijd voorzichtige, gekuiste woord en de onberispelijk-esthetische doorbreking van toen nog gelden de taboes, hij was toch niet gezien bij de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst de artsenor ganisatie noch bij velen van zijn collega's, omdat het toen nog hoogst ongebruikelijk was. medische voor lichting zomaar in het openbaar te Huisartsen en specialisten, die toch lijn programma's wilden optreden hielden zich anoniem. Snoep verstandig eet 'n appel Van Swol ging rustig door met zijn baanbrekend werk en nu komt hij zegevierend terug in een snel-veran- derde tijd. Nu is het geen taboe meer om een medicus op de beeldbuis te laten verschijnen, nu worden zijn gasten in de studio gewoon bij de naam voorgesteld. Fijn voor „de televisiedokter", fijn ook voor de kijkers. De nieuwe ru briek gaat „Medische kroniek" heten en de eerste aflevering wordt gewijd aan de urologie, de ziekten van blaas en nieren. Men zal kennis kunnen nemen van de apparaturen welke ter behandeling hiervan zijn ontwikkeld. de NIEUWE MAKER VOOR MONITOR (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op 31 december a.s. neemt de free lance-medewerker Ed Lautenslager afscheid als sa mensteller van het NTS-zondagmid- dagprogramma Monitor. Zijn verbin tenis met de NTS loopt tot die datum en contracten elders maken voortzet ting van dit werk onmogelijk. Tot aan het einde van het seizoen (eind mei) zal nij worden vervangen door de heer H. Hagedorn, die voor de NTS ook de rubriek „Panoramiek" verzorgt. VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur aflevering Schateiland. 8.30 uur Franse thriller „In die nacht" (voor volwas senen). 10.35 uur slot Wielerzesdaagse. Ned. 2 AVRO 7.03 uur tienerprogramma „Moef ga ga". 8.20 uur literaire ontmoeting met Karei Jonckheere. 9.40 uur medische kroniek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.00 uur liedjesprogramma. 8.45 uur amusementsprogramma Accoord;-aansluitend' aflevering „Trammelant". 10.05 uur radiodocumentaire over aluminiumziekte in Delfzijl. Hilversum II NRU 8,00 Mozartconcert van de Salzburger Festspiele. 9.30 uur tweede discussie over jeugdwerkidealen van vroeger. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister, gevarieerd programma. Snoep verstandig eet 'n appel m [/«or Af/ai hu Ytntiiff 128 „I'è&rton?" „Ja om kwart over elf." „Is Ianthe in orde?" „Ja, zeker. Ik was erg under de indruk van haar houding." Moore maakte een geluid dat scheen te betekenen dat hij niet anders had verwacht. „Ik vroeg of Judson naar haar toe wilde gaan." „Edna kan het ziekenhuis niet verlaten. Je had haar thul» moeten brengen." Moore sprak scherp. „Ik kan beter gaan kijken hoe ze het maakt. Jij moet die mensen hier dan maar behandelén." Moore maakte een hoofdbeweging naar de wachtkamer. „Het neemt niet veel tijd. Als je ergens niet zeker van bent, doe ik het straks wel." Hij liep naar de buitendeur. „Zeg maar dat ik een spoedgeval heb. Je had haar naar huis moeten brengen." Maar toen Moore even voor drie uur het huis van Norton bereikte, stonden er wagens in de oprijlaan en auto's voor het huis. Twee vrouwen met pakjes liepen op de deur toe. Hij kende de gewoonten. Er werden een soort oliebollen, zelfgebakken koeken en cakes gebracht naar een huis waar een sterfgeval was. en dus wist hij wel wat er in die pakjes zat. Nieuws verspreidt zich snel in een kleine stad en de processie van vrienden en buren die volgt op de dood van iemand was al begonnen. Hij stuurde de jeep langs de grasrand en ging terug naar zijn praktijkadres Tegen het einde van het avondspreekuur, ging hij weer naar het huis van Norton en tot zijn opluchting zag hij dat de wagens weg waren. Zwak licht scheen door de ramen van de benedenverdieping, hij wist dus dat zij niet naar bed was. Hij parkeerde en opende de keukendeur. „Ianthe?" Stilte, alleen het getik van de klok op de plank en een druppende kraan. Hij ging naar binnen en sloot de deur. Hij stond stil, luisterde even, terwijl hij zich bewust was een in dringer te zijn in het vreemde geheime leven van een verla ten keuken. Even later riep hij weer. Geen antwoord, de stilte leek tastbaar in het hele huis. Hij maakte zich nu werkelijk zorgen, liep snel de hal door naar de studeerkamer en daar vond hij haar. Zij stond op, versuft en onzeker, alsof zij nu pas merkte dat er iemand in het huis was. „O. Ed, ben jij het." Zij liep op hem toe en hij sloeg zijn arm om haar heen. Zij liet haar hoofd op de schouder van zijn bontjas vallen en huilde. Hij verroerde zich niet. legde daarna zijn hand op haar achterhoofd en was zich diep bewust van het zachte haar onder zijn vingers. Hij liet haar uithuilen, mompelde zachte woordjes van troost, alsof hij tot een kind sprak. Al gauw verminderden haar tranen. Hij zocht naar een zak doek, zij nam hem aan en droogde haar ogen af, nog steeds in de bescherming van zijn arm. „Het spijt me dat ik er niet was, Ianthe." ,,Het spijt me ook, Ed." „Maar ik had toch niets kunnen doen." „Dat weet ik." „Het is hier koud. Kom mee naar de keuken dan zal lk koffie zetten." Hij leidde haar bijna naar de keuken en zette haar in een stoel bij de tafel. Zij legde haar armen op het rood-wit geblokte tafelkleed alsof zij het gewicht niet langer kon dragen. „Ik ben zo moe, Ed." „Dat geloof ik graag." Hij was met de koffiepot bezig, ging handig te werk als een man die gewend is zelf altijd koffie te zetten. ,,Ik vrees dat het zo wel een tijdje zal blijwen. Je moet proberen te rusten. Waar is Howie?" „Ik heb hem naar bed gestuurd. Hij wilde niet weggaan. Hij is een aardige jongen, Ed maar ik wilde alleen zijp. Er zijn vandaag zoveel mensen geweest." „Dat weet ik..." „Besef je dat het vijf jaar geleden is. dat Nat voor het eerst ziek werd, Ed? De tijd voor zijn ziekte kan ik me niet eens meer herinneren." Moore stond bij het fornuis en keek somber naar de kleine fontein van koffie in de glazen percolator. Vijf jaar sinds het rapport van Warwick op zijn bui eau had gelegen en hij de telefoon had genomen. „Nat? Met Ed. Kun je vanmorgen op mijn kantoor komen? Dan kunnen we rustig praten..." Hij nam het rapport op met de hoorn tegen zijn oor, schoof het toen zenuwachtig terug over het bureau. „Goed dan. Ik ben tegen elven in het ziekenhuis." Nat zat in de stoel van de patiënten en draaide zijn rug naar het lioht, zodat zijn gezicht moeilijk te onderscheiden was. Opmerkelijk heser zei hij: „Het is wat je dacht, he Ed? Kanker?" „We zullen gaan opereren... dat gebeurt in Warwick." „En als we niet opereren? Als we het gewoon laten gaan? Misschien is dat wel het beste plan..." (Wordt vervolgd) eu/oe ■sEeavce/v latest /e, cB iVA ik hoop caorTTeue Russiseho Flintstones Russische on derzoekers heb ben bij opgra vingen in Wit- Rusland een stam ontdekt die huizen bouwde van mammoetbeenderen. De huizen be staan uit verscheidene vertrekken en in elke kamer is een stookplaats. Ver der werden er nog vuurstenen, werk tuigen en benen speerpunten gevon- DRAADOMROEP innbird. China surf, j He"s,*?w: RADIO .VIORGEN TELEVISIE I VANAVONDi ,'ederland I. NTS KVP. 20.30 In c film. (Rllkskeu U11 zStlchtlnc NTS: 18.55 Pi- AVRO: 20.20 Liti Jazz-O-Rama. 21.40 je. 12.35 Lichte 14.25 Voordracht. 15 00 de zieken. 16.00 Nie Licht klassiek pla- i Sportactualitelter 9.30 Lichte instrumental' ziek. 10.00 Nieuws. 10.0. ziek bij de koffie. NRU: 12.00 N nfeld. 15.00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15