'tMeisje achter de man achter het bureau FEESTVIEREN ZONDER GEVAAR VAN BRAND Extra uitkering 90.000 invaliden Initiatiefwet van Kamerlid Pfeimiiiger/De Roo zijn nu favoriet IN HOLLAND VAART [EN VLOOT I «RAIFFEISENBANK :mberi WOENSDAG 13 DECEMBER 1167 Na vertrek Peter Post tosten ij v!üJ AMSTERDAM Toen gistermid- m omstreeks het middaguur Peter n w |osl wegens een blaasontsteking naar 1 «ekenhuis van de Vrije Universi- in:j» woyjj moest worden overgebracht, ver- de zekere winnaar van de na-oorlogse zesdaagse roem- in het strijdtoneel. De Amstel- die met opzet in de zesdaagsen tan Gent en Zürich de overwinning le1 Pr "d laten g,iPpcn om voor ei&en Pu j j iliek het overwinningenrecord voor van steenbergen te breken, ■p j noest ervaren dat tegen ziekte geen «sloten L I Met lede ogen ziet Zesdaagse directeur Kurt Vyth (links) toe hoe Peter Post, de grote ster van zijn wielercircus op een brancard r de ziekenauto wordt gebracht. De droom van Post en Vyth is wreed verstoord. De Wit/Bongers eerste in Toekomstzesdaagse Het Nederlandse koppel •s heeft de Toekomst- einduitslag luidt: 1. De Wit/Bongers unten; op drie ronden 2. Serruys/Peel- 79; op vier ronden 3. Clausmey- ■els/Kipplng 38; op j een doelpuntloos gelijkspel be- Nieuwzeelandse oud-wereldkam- Hugh Anderson gaat zich definitief in Assen vestigen. Zoals bekend is zijn vrouw afkomstig uit Assen. Anderson heeft het Importeurchap van Montesa gekregen. In zijn vrije tijd zal hij als trainer fungeren I van veelbelovende renners. I De 24-jarlge Groninger Jan Koops uit :r Compagnie is dinsdag in Heeren met grote overmacht Nederlands tskamploen bij de studenten gewor- I den. HIJ zal worden afgevaardigd naar de universitaire winterspelen, die begin vol- 1 gend Jaar in Innsbruck worden gehouden. Post's koppelgenoot Rudi Altig bleef tot gisteravond 7 uur als alge meen reserve in de strijd. Toen werd de Duitser naar huis gestuurd, omdat geen enkele andere renner aanstalten maakte zijn biezen te pakken. Vanaf dat moment was de strijd om de overwinning volledig open. Lyk ke/Eugen hadden de leiding, maar een als een furie rijdende Fritz Pfen- niger sleepte een door spierpijn wat moeizaam meekomende Jo de Roo naar grote hoogte. De 8.000 toeschouwers in de RAI zagen de Zwitser meter voor meter terrein winnen. De drie ronden ach terstand die Pfenniger/De Roo in de middaguren nog hadden, waren om tien uur al weggewerkt. Toen ging men samen met Lykke/Eugen op kop. Maar twee uur later waren de Denen op een ronde gereden en toen van morgen om 5 uur de zaak werd ge neutraliseerd was de situatie onver anderd: De Roo/Pfenniger op kop met op één ronde Renz/De Loof en Lykke/Eugen. Valpartij Tijdens de grote jacht deed er zich gisteravond een lelijke valpartij voor toen Janssen bij het afduwen van koppelgenoot Koel het achterwiel van Wagtmans raakte. Beide renners smakten teigen de grond en liepen ste vige schaafwonden op, terwijl Jans sen een gescheurd-3 wenkbrauw moest laten krammen. In de loop van de avond werd het duidelijk dat Peter Post voorlopig in het ziekenhuis zal moeten b lijven. Vandaag zouden foto's worden ge maakt. Inmiddels staat vast dat Post zaterdag niet kan starten in het Ant werps sportpaleis waar hij in een wedstrijd achter dernies de Belg Proost zou ontmoeten. Ook de deelname aan de zesdaagse van Keulen is onzeker geworden. De ze start op 27 december. De stand bij de neutralisatie van woensdagochtend vijf uur was: 1. De Roo - Pfenniger (Ned/Zwits) 239 pun ten, op 1 ronde: 2. Renz - Deloof (Dld/Belg) 269, 3. Lykke - Eugen (Den) 79. op 5 ronden: 4. Janssen - Koel (Ned) 224, 5 Foré Verschueren (Belg) 119, op 7 ronden: 6. Duyndam - Beghetto (Ned/It) 218, op 9 ronden: 7. Karstens - Severeyns (Ned/Belg) 140 op 23 ronden: 8. Wagtmans - Baensch (Ned/Aus) 102, op 42 ronden: 9. Schuuring - Vianen (Ned) 267, op 54 ronden: 10. Zoet - Nijdam (Ned) 174 punten. Vijf militairen botsen tegen boom: een dode DÜSSELDORF Tussen Niendorp en Epe in het Westduitse Noordrijn- Westfalen is een auto met vijf Neder landse militairen door de gladheid ge slipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 19-jarige W. Caste- lein uit Bussum, werd gedood, Zwaar gewond werden L. Otte '20) uit Bad- hoevedorp en A. Wiesehahn uit Am sterdam. T. Nieuwenhuizen (20) uit Voorschoten en de evenoude D. van de Langemaat uit Schoonhoven wer den licht gewond. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis te Gronau. De militairen behoren tot het 220 squadron, dat in Schöppingen is ge- Veel van zijn relaties kennen alleen kaar stem» Zijn bezoekers zien haar maar even. Maar eigenlijk is zij er altijd. Uiterst bekwaam, accuraat, toegewijd. Zij behandelt de correspondentie met relaties in alle delen van de wereld. Waakt ervoor dat hij ongestoord kan vergaderen. Maakt afspraken. Kegelt zijn agenda. (Draagt het juiste parfum). Zorgt voor zijn koffie (zwart, één ldontje) in de morgen en zijn thee met citroen 's middags. Zij kent haar baas. Zijn smaak. Zijn stijl van leven. Zijn gevoel voor details. Voor perfektie. Haar eerste taak 's morgens? Het vullen van de zilveren doos op zijn bureau. Met zija Chesterfield. a world famous choice ...De Zilvervloot! Het Ideaal-Spaarplan voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Vaar meel Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% I over 't gespaarde bedrag èn de rente. Je beste thuishaven voor Zilvervloot-aparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en ruim 2 miljoen spaarders! spaarbank en alle bankzaken Sij brands en Roozenburg naar wereldstrijd DEN HAAG Het tornooi om het wereldkampioenschap dammen zal van 10 tot 29 juni 1968 in het Itali aanse Bolzano worden gehouden. Aan deze strijd, die elk Olympisch jaar wordt gehouden, zal Nederland, evenals Rusland, Frankrijk en Italië, met twee dammers mogen deelne men. De andere landen zijn vertegen woordigd met één speler. Welke spelers ons land zal afvaar digen, is nog niet bekend. Het is ge bruikelijk dat de nummers een en twee van het Nederlands kampi oenschap aan het zgn. Olympische tornooi deelnemen, maar de nationale titelstrijd vindt in 1968 pas van 2 tot 8 juni in Apeldoorn plaats. De KNDB zal nu waarschijnlijk besluiten de eerste twee van het Nederlands kam pioenschap van 1967, Ton Sij brands en oud-wereldkampioen Piet Roozen burg, naar Bolzano te sturen. Het is niet bekend wie in Bolzano de wereldtitel zal verdedigen. De tweekamp tussen de Russen Iser Koeperman en Andria Andreiko. her haaldelijk uitgesteld, vindt nl. pas in januari plaats. MR. W. VAN ULSEN DIRECTEUR NSF DEN HAAG Teneinde dr. W. van Zijll enigszins te ontlasten, heeft het bestuur van de Ned. sportfedera tie besloten met onmiddellijke ingang mr. W. van Ulsen te benoemen tot directeur van het bureau van de N.S.F. Mr. Van Ulsen vervult mo menteel de functie van hoofd van de afdeling algemeen secretariaat. De algemene leiding van het bureau blijft in handen van dr. W. van Zijll. Die drukkevrijelaatste dagen... (Van een onzer verslaggevers) rpiJDENS de feestdagen extra brandgevaar!" Deze kreet slaakt f het Nationaal Brandpreventie Instituut als zeer duidelijke waarschuwing voor de komende dagen. De brandschade stijgt nog steeds. In de woningsector zal die bijna twaalf miljoen gulden be dragen. Dat komt overeen met driehonderd eengezinswoningen of een compleet dorp. Er zijn vier groepen van brandge vaarlijke zaken waarop gedurende de feestdagen speciaal moet worden ge let. Het zijn het bakken en braden, het branden van kaarsen en ontste ken van vuurwerk, het gebruik van bijverwarming, het gebruik van wasbenzine en het ledigen van as bakken en roken in bod. Wat te doen als onverhoopt de „vlam in de pan" slaat? Gebruik nooit water voor het blus sen. Waarschuw de brandweer (kent u het alarmnummer?) Sluit de gaskraan af, dan dooft het vuur on der de pan. De brandende pan afdek ken met een grote deksel, een deken of een dweil. Handen en armen beschermen door ze in een doek te Stichting van de Arbeid bepleit: DEN HAAG Mejuffrouw mr. A. Goudsmil (D'66) heeft bij de Tweede Kamer een voorstel van wet ingediend tot het houden van verkiezingen in de nieuwe gemeente Groningen, zoals die zal worden gevormd als een ander wetsontwerp zal zijn aanvaard. Dit ontwerp, dat de Tweede Kamer reeds heeft aangenomen, behelst opheffing van de gemeenten Hoogkerk en Noorddijk en wijziging van de grenzen van enkele gemeenten. De initiatiefneemster stelt dat in het wetsontwerp niet is voorzien in het houden van tussentijdse verkiezingen en dat een aantal bewoners van „Groot-Groningen" hierover teleurgesteld is. Minister Beernink had enige tijd geleden op vragen geantwoord dat niet om verkiezingen was gevraagd. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft een advies aan het bedrijfsleven opgesteld om de invaliden, die er na de in voering van de Wet Arbeids ongeschiktheid op 1 juli van dit jaar financieel op achteruit zijn gegaan, te helpen. Ongeveer 90.000 invalide werknemers kregen voorheen behalve de uitkering van de interimwet invaliditeit ook nog een verlengde ziekengelduitkering van de betrokken bedrijfsvereniging, zodat voor velen de uitkering 80 tot 90 pro eent van hun laatstgenoten inkomen bedroeg. Voor deze mensen geldt thans uit sluitend de WAO. waarvan de uitke ring op het niveau van de interimwet invaliditeit ligt. terwijl de verlengde ziekengelduitkering is vervallen. De Stichting hoopt nu met haar op roep te bereiken dat de bedrijfsver enigingen deze invaliden alsnog tot hun 65ste jaar de verlengde zieken gelduitkering zullen geven. Vooral in de bouwsector, waar het ziekengeld niet geleidelijk maar op slag werd in gehouden, kwam de klap hard aan. In de metaalindustrie heeft men daarentegen de invaliden deze zieken gelduitkering laten behouden, waar voor een stukje loonruimte moest wor den opgeofferd. Opvolging van het advies van de Stichting voor het gehele bedrijfsleven zal voor vele invaliden een welkome aanvulling betekenen, dat in totaal op circa 100 miljoen gulden komt. De extra uitkering kan variëren van bedrijfstak tot bedrijfstak, maar wordt niet ver hoogd bij optrekking van lonen of prijzen. <Vog 1 weer Overigens zijn er nog 120.000 gehandi capten, die allang voor de invoering van de interimwet invaliditeit invalide waren. De WAO-uitkering voor deze Beschermen Gezicht en ogen met de andere arm tegen vlammen en opspattende olie en vet beschermen. Als het mogelijk is de afgesloten pan naar buiten brengen en daarbij niet morsen. Pas op de handen. Tenslotte, laat deksel of ander middel voor afdekking op de pan zitten totdat hij voldoende is afgekoeld. Bij het gebruik van een oven ver branden er wel eens koekjes waarbij een sterke rookontwikkeling op treedt. Dan gaskraan afsluiten, keu kendeur openzetten en met een doek de bakplaat uit de oven halen en naar buiten brengen om af te koelen. Het gebruik van elektrische kaarsjes heeft het brandgevaar tot een minimum teruggebracht. Maar echte kaarsjes scheppen meer sfeer. Daarom de volgende adviezen. Plaats de kaarsen niet te dicht bij gordijnen en ander ontvlambaar materiaal zo als papier en plastic. Opletten dat kleine kinderen geen brandende kaarsen of lucifers grij pen. Bijzonder voorzichtig zijn met kerststukjes die meestal zeer brand bare onderdelen bevatten. Als u vuurwerk in huis hebt, dat goed op bergen. Bij het aansteken dient u zich verwijderd te houden van objek- ten als bebossing, hooischuren, rieten daken e.d. Als er gasten zijn, gebeurt het dat normaal onverwarmde kamers een tijdelijke bijverwarming krijgen, zo als elektrische straalkachels. buta gaskachels of petroleumkachels. Zet die kachels niet te dicht bij bedden, banken, kasten en gordijnen. Zorg voor een goede verbin dingsslang tussen gasfles Ten kachel die voorzien moet zijn van ver- bingsklemmen. Controleer of het re ductieventiel helemaal in orde is. Wijs kleine kinderen op de gevaren van het omverlopen van kachels. Laat ze niet stoeien op die plaatsen. Zet kachels goed vast op de grond Gasflessen niet bij brandende ka chels of een fornuis zetten. Er kan dan een explosie volgen. Geen kachel aansteken die nog heet is. Wachten tot hij is afgekoeld. En tenslotte nog enkele waarschu wingen van algemene aard. Gebruik wasbenzine voor het ver wijderen van vlekken in de open lucht en blijf weg van vuur, sigaren, sigaretten, gasfornuis, en waakvlam van de gevser. Gebruik voor het ont- vlekken liever een onbrandbaar rei nigingsmiddel. Kijk uit bij het ledi gen van asbakken. Ruim de peukjes op voordat u de woning verlaat. Die peukjes nooit in een bakje van plas tic of papier, maar in de vuilnisem mer. Rook nooit in bed. Wees voorzichtig bij het gebruik van rum en cognac bij het flamberen. In Rotterdam is er onlangs een ernstig ongeluk mee gebeurd toen de zeer brandbare drank te vroeg in brand raakte. Voorzichtig met chemische stoffen! De politie doet een beroep op leveranciers, vooral drogisten, om voorzichtig te zijn met de ver koop aan jongeren van che mische middelen die gebruikt worden bij het vervaardigen van ontplofbare stoffen. Vooral scholieren proberen omstreeks de jaarwisseling op straat explosies teweeg te bren gen door bepaalde chemische stoffen in blikken busjes samen te voegen en tot ontbranding te brengen. Deze experimenten kunnen zo wel voor voorbijgangers als voor de jongens zelf zeer gevaarlijk zijn. mensen is bijzonder laag. Hier zal ech ter alleen de regering iets aan kunnen doen. In de Tweede Kamer is hierop bij de begrotingsbehandeling reeds ge zinspeeld. De kosten hiervan voor de schatkist worden geraamd op 200 mil joen gulden. Jonge moordenaar verwondt zichzelf VERSAILLES Francois M., de vijftienjarige zoon van gescheiden ouders, die ervan wordt beschuldigd de zevenjarige Emmanuel Mailliart te hebben ontvoerd en vermoord, heeft dinsdag in zijn cel geprobeerd zich zelf van het leven te beroven. Francois zou zich met een scherp voorwerp verwondingen aan de pol sen hebben toegebracht op het moment dat Emmanuel werd begraven. Groot tekort aan tandartsen DEN HAAG Nederland Is in tandheelkundig opzicht een achterge bleven gebied. Door de toeneming van de bevolking enerzijds en het veel te langzame stijgende aantal tandartsen anderzijds is de verhou ding tandarts-bevolking een van de slechtste in West-Europa. Dit staat te lezen in het verslag van de geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid. Vol gens gegevens van de Wereldgezond heidsorganisatie van 1961 waren er in Nederland op de miljoen inwo ners 228 tandartsen. Dit was in Euro pa op België na het laagste aantal. Het tekort aan tandartsen heeft ook nadelige gevolgen voor de schooltandverzorging. In 163 ge meenten is het bijvoorbeeld niet mo- gelijk een georganiseerde tandheel kundige verzorging voor de school gaande jeugd op te richten. Deze 163 gemeenten omvatten bijna de helft (46 procent) van de schoolgaande bevolking. Prof. dr. A. M. W. J. Hammachcr onderscheiden OTTERLO Ter gelegenheid van zyn 70ste verjaardag en zijn aftreden als adviseur van de Krol- Ier-Muller Stichting voor het beel denpark en voor de aankoop van beelden is prof. dr. A. M. W. J. Hammacher door de Koningin be- 1 noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De onderscheiding en de daarbij I behorende versierselen zijn hem dinsdagmorgen tijdens een bijeen komst in de aula van het Kroller- Muller Museum in Otterlo door de minister van Cultuur, Recreatie en Maaschappelijk werk. mej. dr. M. A. M. Klompe, uitgereikt. Tevoren had de minister de vele verdiensten van prof. Hammacher j voor het museum belicht, zowel ten tijde van zijn directeurschap als in de periode dat htf als adviseur aan I het museum was verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13