De vao tiendaagse Yeldtoeht predikant D Libanon-driekamp: boeiend volleybal Lykke-Eugen aan kop in Zesdaagse door ds. F. D. Emous Post uit Zesdaagse ALTIG-POST OP DERDE PLAATS 17 DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Die drukke, vrije, laatste dagen... grote kamer in j trok n zijn Nor- be- Zijn TWEEDUIZEND KIJKER!» IN E-HAL ROTTERDAMMERS GOED OP DREEF (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM De Internationale driekamp van de Rotterdamse volleybalclub Libanon mocht dan niet geheel volgens schema worden af gewerkt. een groot deel van de 2000 toeschouwers mocht dan reeds voor het einde naar huis gaan. het neemt allemaal niet weg dat de volleybaldemon stratie die maandagavond in de Rotterdamse Energiehal werd gegeven een eclatant succes is geworden. Niet in het minst voor Libanon zelf dat met het aantrekken van „dure" buitenlandse topteams een financieel risico droeg .dat niet onderschat «nocht worden. Maar de tribunes rond het speelveld wa ren practisch geheel gevuld, zodat de kosten royaal konden worden gedekt. OM1NEEdoet u zo door de week nog wel eens wat?** *t Was een dame van middelbare 3 3 leeftijd, die me de vraag stelde: volgens ons niet erg thuis in kerkelyke zaken, maar in elk geval met belangstelling voor het iverk van een medebewo ner van onze planeet. club, wijkvereniging, en ga zo maar door. Overal moest de dominee bij zijn. Vielen de Kerstdagen midden in de week, dan werd het programma hele maal samengeperst en werden twee kerstfeesten op één dag gevierd als dat ftiaar enigszins kon. Hij hoopte dan maar, dat de post die week niet al te veel zou brengen en er zich geen ernstige ziektegevallen zouden voor- Toen barstte hij los op een vergade ring ter voorbereiding van het kerst- programma: „Broeders, u kunt me ver tellen, wat u wilt, maar ik vier dit jaar maar één kerstfeest en dat is het kerst feest met de gemeente in haar geheel." Hij bedoelde: „u ziet me niet op al die kerstvieringen van kringen en clubs. Ik wil de hele wijk bij elkaar hebben in de kerk en wie dan nog apart kerstfeest wil vieren, kan zijn gang gaan, maar ik rep me niet meer van het éne kerstfeest naar het dnde- re. De voorzitters kunnen net zo goed openen en sluiten als ik." Dat is hem eerst wel kwalijk geno- »mn, men. Er waren er, die hem maar erg JJAAR. de vraag was ernstig ge- ,m vonden ste, j voor: Kn dominee. t ^ee"?v u" V V duS aa! die geen kerstfeest wil vieren! Maar gestoken. Ik heb haar verteld, dat i langzamerhand groeide er begrip voor er ook nog zo iets was als catechisatie j zijn standpunt en het kerstfeest van de (twee of drie avonden per week), huis- ^waïn er: zonder pauze met cho- kerkeraadsverga- Wanneer het gezicht achter de vraag niet zon ernstige en tevens welwillende uitdrukking had gehadzou ik op de vraag niet zijn ingegaan. Misschien zou ik dan gezegd hebben: Wat dacht u? Wij werken al léén maar zondags en dan nog maar twee maal anderhalf uurNu ja, dan is het nog een vrij lange dienst U weet wel, zo in de trant van de grapjas, die na een vernuftige bere kening tot de conclusie kwam. dat er door de onderwijzers maar één dag per jaar gewerkt werd, endat was de Koninginnedag, die uiteraard uit viel, omdat de schooljeugd dan vrij had. Vijf poten ziekenbezoek, deringen, commissievergaderingen (stel je voor: in Nederland en dan géén „commissies"?), de voorbereiding voor de preek, die je immers maar niet zó uit je mouw schudt, maar duchtig moet prepareren, dan nog de corresponden tie, de studie thuis, de huwelijksinzege ningen en begrafenissen, de gemeen te-avonden en de bijeenkomsten, waar men je ambtshalve verwacht en verder ig te tiles, wat ik hier misschien vergeet nder «ter te schrijven, t zij' i Aan het eind van het gesprek zat een zei dame tegenover me, die onbewust i van het feit, dat deze uitdrukking tot dat I het kerkelijk jargon is gaan behoren het uitriep: „Maar dan moet u wel een' sdhaap met vijf poten zijn!" Er flitste door tnijn brein, dat tegenwoordig vijf poten niet eens genoeg meer zijn. En ik dacht aan „De Pastorie van Mastland" van ds. C. van Koetsveld, vanwaaruit een gezapige rust over je heen komt, als je je erin verdiept; aan de oude dominee Stigter van Berkel en, Rodenrijs, die op Maandagochtend de d) colademelk en kransjes, maar wel met een zakje snoep voor de kinderen en een kerstverrassing voor de volwasse nen bij het naar huis gaan. Wat ik er zelf van denk? Och, de ui. up omstaucHeheden hebben zich wel ge- «d vond om de gemeenteleden die hij zondags in de kerk had „gemist" op te intrede gedaan, de kerstfeesten worden stijlvoller gevierd dan vroeger vaak het geval was en de versnippering is in veel gemeenten niet meer zo groot. Maar in principe geef ik mijn schoon vader gelijk: we moeten er voor zor- zoeken en zeer pastoraal de mantel uft te vegen. En wee de deserteur, die geen ge gronde redenen kon aanvoeren, om zijn wegblijven te verklaren. Hij moest de e Ao ripk de sna maar een none laten ^en» dat het Kerstkind niet onder de neit en ae spa maar een poos laien rusten en deemoedig luisteren naar de boetepreek, die hem in elk geval die week zó bijbleef, dat hij zich wel tien maal zou bedenken, voordat hij wéér eens zou gaan spijbelen! de kerstversiering Goed uitgerekend 1\TU IK TOCH eenmaal goed op dreef was, de koffie bijzonder goed smaakte (dominees zijn doorgaaans geen asceten), het weer buiten gerede aanleiding gaf. om het gesprek nog wat voort te zetten, zei ik: „Maar de drukste tijd is toch de tiendaagse veld tocht". Ja, daar had ik weer een uitdrukking uit het kerkelijk spraakgebruik gebe zigd en die moest in elk geval ver klaard worden. Nu was mijn gesprekspartner haar vaderlandse geschiedenis nog niet hele maal vergeten. Ze wist zich te herinne ren. dat van 2 tot 12 augustus 1831 de Nederlandse troepen België waren bin nengevallen, maar de wijk moesten ne men, omdat Koning Willem I geen oor log met Frankrijk durfde te riskeren en de grote mogendheden Nederland in de steek lieten. Ze vroeg me of ik nog wel wist, dat Van Speyck voor Antwerpen de lont in het kruit had gestokenJa, daar stond me nog wel iets van voor, maar hoe we nu aan die uitdrukking „de Tiendaagse Veldtocht" waren gekomen, in verband met de kerstdrukte van de predikanten daar kon ik haar geen antwoord op geven. Wel was het mezelf duidelijk, dat die tien dagen in elk geval goed uitgere kend waren, want als je begint bij 22 december, dan kom je ergens bij 1 ja nuari uit. Tiendaagse veldtochtJa. daar lijkt die tijd, die je doorbrengt met kerst feesten voor te bereiden en te vieren veel op. Voeg daarbij nog de diensten op de zondagen „daartussen" plus die van de oudejaarsavond en de nieuw jaarsmorgen, dan kan ik me het gezeg de van een van de ouderlingen in mijn tweede gemeente goed begrijpen: „do minee, we zullen u op de nieuw- jaarsmiddag maar behoorlijk met rust laten, want we hebben zo de gedachte, dat u dan meer in uw stoel hangt, dan zit." Maar één keer OVER DE TIENDAAGSE veldtocht gesproken: ik herinner me nog, dat mijn schoonvader, destijds pre dikant in Amsterdam, er een beetje tegen op zag. Daar kwóm weer die reeks kerstvieringen: dameskrans. Zon dagsschool, diaconie, jongemannenvere- niging (die had je toen nog), meisjes- Niet uiterlijk TA, ALS IK NOG denk aan die ouderwetse kerstvieringen: wat een respectabel aantal kannen choco lademelk werd er leeggeschonken en wat een karrevrachten sinaasappels werden er verorberd! Er wordt verteld, dat prof. dr. A. H. de Hartog op een kerstmorgen moest preken in een van de Amsterdamse kerken en bij zijn binnenkomst de preekstoel versierd zag met dennegroen en bloemen. Hij moet toen hebben uit geroepen: „wèg met dat groen; het is hier geen féést, maar een begrafenis!" Inderdaad; het kerstgebeuren mag niet schuil gaan onder de kerstversiering en onder de kerstdrukte. Daar hadden we het over: de drukte van de tiendaagse veldtocht. De domi nee hoopt, dat tijdens die veldtocht geen onvoorziene omstandigheden zich zullen voordoen, zodat hij in tijdnood komt. Want het plan de campagne is uitgestippeld en alles sluit precies aan- Mag ik u eens een verhaal vertellen van zo'n onvoorziene omstandigheid? Op één van de donkere dagen, vlak vóór het kerstfeest fietste ik, diep in mijn kraag gedoken, tegen een sterke gure wind in over de dijk. die de schei ding vormde tussen ringvaart en polder in mijn tweede gemeente. De wind blies door iedereen heen, die tot de lichtgebouwden behoorde. Trouwens: welgedane mensen kwamen praktisch niet meer voor: we schreven: December 1944. Daar. waai de dijk een bocht maak te, om langs Schiphol te draaien, de grens van mijn gemeente, stond een rij kleinere huizen. De vroeger aaneen gesloten reeks was door het oorlogsge weld onderbroken. Door de gaten blies de storm, die er plezier in had, om je hoed onder de rand aan te vallen en die in een ogenblik van verslapping van de aandacht met vaart in het wa ter te doen belanden. Hij kréég me niet: de ene hand aan het stuur, de andere hand ergens bij mijn hoofd tornde ik tegen windkracht zeven op. Beste stemming "LIET WAS die middag nogal voor- spoedig gegaan. De mensen waren thuis, 't ging met de zieken gelukkig goed en het dagprogramma was tegen alle verwachting in afgewerkt. In een beste stemming, voorzover dat in die boze hongerwinter mogelijk was, trapte ik naar huis. 't Liep tegen zes, toen ik meer zwaaiend dan koers hou dend het pad naast de pastorie opreed en de bemodderde fiets ergens in het donker van de loods neerzette.... Eten!.... Die avond was het er in vol doende hoeveelheid. Vrienden uit Friesland hadden een dertig-tonnertje naar de uitgehongerde randstad weten te koersen en kerks en niet-kerks, secte-man of atheïst, arm en rijk: ze hadden allemaal een voor raadje gekregen van die kruimig gele aardappelen, die ook de verstoktste asceet zouden doen watertanden. 'k Had zelf meegedaan met het uitwe gen en rondbrengen; en op de kar ge zeten, was het een soort lange Sinter klaasavond geworden voor mezelf, want overal werd je met open armen ontvangen. Er waren er ook bij hon ger maakt vindingrijk die nog een extra portie probeerden te bemachtigen met de mededeling, dat er in het gezin nog wel een paar kinderen gedoopt moesten worden Die avond zouden de gele, kruimige aardappels op tafel staan. En ze ston den er! Een dampende schaal, waar we straks als wolven op zouden aanval len.... Het gebed was uitgesproken, mijn vrouw had de inhoud van de schaal op de borden uitgedeeld, toen er gebeld werd: de jongste zoon van een der drie artsen, die mijn gemeente rijk was: „Of de dominee onmiddellijk naar de Nieuwe Meerdijk wil komen; oma Blom is stervende" Nog zie ik, hoe mijn vrouw de dampende eigenheimers onder het deksel van de schaal plaatste. Of het helpen zou? Oma Blom woonde een flink eind weg en de storm had er nog een schepje bovenop ge- Uit het schemerdonker van de nood verlichting naar de nóg donkerder dijk, die door de regen, die af en toe neerge- zwiept werd, als een grauw-glimmend lint het hoge water en de lage polder van elkaar scheidde, als aanvaller belegerde. Tegen de storm in naar de rij huisjes, waar ik nauwelijks drie kwar tier geleden vandaan was gekomen..... Hoe te beginnen tegen de zijgevel en stap het klei' ne portaal binnen. Daar staat opa Blom, badend in tranen. Dat hij nu op zijn leeftijd 81 jaar zijn vrouw nog eerder moet zien heengaan! Zij is nog zoveel jonger: pas 77. Wie zal hém nu verzorgen? Niemand kan de taak toch overnemen? Gods gen zijn ondoorgrondelijk en aanvaar den valt niet mee. Als je zolang samen oud geworden bent, dan kun je elkaar heleméél niet missen! Een enkel woord van bemoediging, en dan vraag ik, waar oma ligt. Ik wil graag even naar haar toe. Opa blijft achter in het keukentje, terwijl ik op de tast via een trapje de weg naar de huiskamer tracht te vinden. 't Is er aardedonker, maar een kuch je verraadt de plaats, waar oma ligt. Voorzichtig lopend vind ik de weg naar de hoek, waar het geluid vandaan komt. Oma ligt in de bedstee. Eén deur staat half openHoe moet ik gesprek beginnen? En: is er zelfs nog wel een gesprek mógelijk met deze' stervende? Ik schaam me over de afgesleten woorden, die ik bezig ben uit te spre ken, maar ik moet toch érgens een aan knopingspunt krijgen: „dag, oma Blom, hoe gaat het ermee?" Mijn ogen zijn langzamerhand ge wend aan het donker en een beweging in de bedstede verraadt, dat het li chaam zich langzaam opricht; oma' hand vindt de mijnewel, wel, dat vind ik aardig dominee, dat je me eens op komt zoeken. Zie je, ik lig al een paar dagen op bed. Mens. wat is die bronchitis toch lastig; en je komt er in deze tijd van het jaar zo slecht van af. Het hoesten is al wat minder en de dokter heeft gezegd, dat ik morgen maar eens pro beren moet er een uurtje uit te ko- Oma Blom en ik volkomen verrast we praten nog wat; 't gaat over de kerkgang en het komende kerstfeest. Lezen gaat moeilijk: alleen In de keu ken is nog wat licht van een olielamp je. Een kort gebed.... en wé nemen afscheid. Aardappels koud /~)PA BLOM is. al wat rustiger als ik terugkom. Een schouderklop, een stevige handdruk en dan stal ik weer buiten in de storm, die, nu de tranen van opa Blom minder overvloe-l dig stromen, op zijn beurt nog eens extra mee gaat huilen. Hongerig en nat kom ik thuis. De aardappelen zijn koud en als ze opge-| warmd worden ook minder geel en kruimig. maar ze smaken zelfs dubbel Twee dagen na het Kerstfeest rijd ik over de Nieuwe Meerdijk. 't Is rustig weer: bijna geen wind en de tempera tuur is zelfs aangenaam. Ik fiets langs het huisje van Oma Blom. Even kijk ik naar rechts. Maar ik kijk verkeerd! Aan de linkerkant van de dijk staat ze op het vlondertje langs het water en is ijverig bezig met het vóórspoelen van de was. Ik neem mijn hoed af... zwaai met mijn arm en roep: Goede morgen, oma!" Maar het is, alsof mijn ogen nog méér willen zeggen: Oma Blom, je bént er nogen hoe! ding met andere aan de tiendaagse veldtocht wel eens een gespannen ka rakter kan geven. Eigenlijk is het pro gramma al overladen, en toch.... het „gewone" werk gaat door, al staan in die tien dagen de catechisaties dan «til. Maar het kan ook gebeuren, dat er ineens iets uitvalt en dan kun je de vrijgekomen uren benutten, om even op adem te komen. Het was al een aantal jaren na de oorlog, dat ik zo'n kans kreeg. Een ver gadering ging plotseling niet door en dat was de kans, dat mijn vrouw en ik de spanning van de veldtocht even konden ontvluchtenEen kopje koffie in het centrum van Rotterdam.... even uit de drukte van het werk ('t was in die dagen 's avonds vrij rustig binnenstad).... even iets anders zien en Maar ook speltechnisch verliep de zaak naar wens. En daaraan droeg verrassenderwijs Libanon al evenzeer zijn steentje bij. Het zou tegen zowel Spartak Praag als AZS uit Warschau slechts korte twee-setters spelen om beide gastteams op temperatuur te brengen. Libanon weerde zich even wel zo goed dat het tegen Spartak zelfs met setwinst (1512) startte en daarna energiek de overigens niet op volle kracht gelanceerde aanvallen van de Tsjechen opving. Dat kwam in de setstanden 415 en nogmaals 415 overigens niet geheel tot uit drukking. Ook tegen AZS werd Libanon be paald niet van het veld geveegd. De wat slordig spelende Polen hielden tot 7—7 Libanon langs zij. Toen moesten de Rotterdammers met coach v. Savooijen in het team de Po len onder aanvoering van de briljant spelende captain Wagner en de kei hard inslaande Jasiukiewitcz laten gaan: 915. Maar in de tweede set was Libanon het meest succesvol. Bij 14—10 lag men geheel in gewonnen positie. Toen AZS evenwel de duimschroeven aandraaide ging ook de tweede winst met 1614 naar de Polen. Slechts drie sets Het duel tussen Spartak en AZS, de grote strijd van de avond kon door het uitlopen van de speeltijd in de „trainingspartijen" niet in vijf sets worden uitgevochten. Het wer- Geen „baan' TY/TJ STREKEN in een restaurant neer; er was een „strjjkje", we luisterden, terwijl we van het bruine vocht genoten en na drie kwar tier stapten we op. De route naar de uitgang liep langs het podium; vlak daarbij was de garderobe en ik weet nog goed, dat de bassist zich naar me toeboog en zei: „ik ben een beetje ja loers op u, mijnheer u gaat fijn naar huis en ik zit hier nog te spelen tot vannacht één uur". 'k Had mijn antwoord klaar cn repli ceerde: „En wat dacht u dan van mij? Ik werk overdag; van september tot april ook bijna alle avonden en zondags óók nog". Het kwam er hartgrondig uit: „nou, mijnheer, dan hebt u ook een r...baan". Glimlachend over mijn eigen overdrijving ging ik de draaideur door. Neen. ons werk is niet te „vergelij ken", het is eigensoortig. Het kan boei end of enerverend zijn, ondankbaar of „mooi", veeleisend of bevredigend maar het is geen „baan". ui En wanneer we in de buurt zouden de komen van de ontboezeming van de bassist, dan is het niet het veelomvat tende, verantwoordelijke, al te zeer ge varieerde of het taaie volharding eisen de, dat vermoeit, maar veeleer de ge dachte, dat we nooit klaar komen of zijn; dat we vaak in de rij van ar tiesten worden gezet, die op min of meer geslaagde wijze, of helemaal niet geslaagd een bepaalde kunst beoefenen. den er drie, waarbij AZS door eén wat grotere slagkracht met 21 wl«t te winnen. Het verzet van Spartak verraste overigens iedereen na de matige resultaten die de Tsjechen zaterdag in Den Haag hadden genoteerd. Spar tak speelde gevarieerder dan AZS, maar miste aanvallend de allure van de Poolse studenten die aanvallend zuiver blind voeren op de slagkracht van Ambrozlak en Jasiukiewicr alsmede de geweldig hard opslaande Serorzyusti. Deze laatste besliste dicht bij half twaalf ook de strijd toen na een lich te voorsprong van Spartak beide teams fel. maar vermoeid strijdend tot 1212 gelijk op waren gegaan. Met Serorzyusti aan slag, drukten de Polen de wat trage Tsjechen naar verlies: 15—12. De eerste set was verrassend voor Spartak geweest: 1511. Via 3—3 en 67 kwam Spartak met 107 voor om daarna via 1211 naar 1511 uit lopen. De toeschouwers konden toch ongelijk. Hij speelt voor de' En nu ik over die drukke tijd van mensen, die hem om één uur 's( óók maar vergeet. Straks staat en tok kelt en strijkt hij weer in een ander het jaar schrijf, moet ik onwillekeurig denken aan de uitroep van de bassist. Is het waar, dat wij predikanten zo'n „baan" hebben als hij in zijn taal op die manier kwalificeert? Zit het 'm in het aantal vrije dagen ons niet vergeet en die of uren?, in het al of niet aanwezig zijn I werk tóch accepteert. tot de boom. Ook in de tweede set leek Spartak ver te komen: 51, maar toen kwam Keales zo ongelukkig op de grond dat hij tnet een naar later bleek niet al te ernstige knieblessure naar het Dijkzigt-ziekenhuis moest wor den vervoerd. He ritme bij Spartak was er toen even uit: 88 waarbij na spannend gevecht 1213 de Polen wonnen: 12—15. Spartak en AZS. dk? maandag per metro, bus en boot een tocht door Rotterdam maakten, vertrokken van daag naar Hengelo. Olympisch vuur wordt zaterdag ontstoken ATHENE Zaterdag zal In het Griekse Olympia het vuur ontstoken worden dat tijdens de Olympisch* Winterspelen in Grenoble moet bran den. De ceremonie in Olympia zal worden bijgewoond door koning Konstantijn, afgevaardigden van het Griekse Olympische Comité en dé or ganisatie in Grenoble. Via Athene wordt het Olympisch vuur naar Frankrijk gevlogen waar na ruim zevenduizend estafettelopers, skiërs en wielrenners ervoor zullen zorgen dat het vuur op zes februari om twee minuten over half vijf in het Olympisch ijsstadion van Greno ble wordt binnengebracht om daar tot 18 februari te branden. Ziek in bed AMSTERDAM Peter Post andere mensen, die verscheen maandagmiddag niet In de Dan is het. dat we weieens een rap portcijfer krijgen, terwijl het getal vreemd moet zijn aan deze arbeid. Dan zijn het de spanningen, die opgeroepen worden door het verkeerd verstaan van goed bedoelde adviezen, of het beschouwd wordén als een wereld vreemd mens, die niet met zijn beide benen op de grond staat en dus geen verstand heeft van het gecompliceerde leven in de moderne tijd.... of als een apotheker, die uit allerlei laatjes hét prima werkende geestelijke poedertje, pilletje of drankje tevoorschijn moet toveren en wéé als hij per vergissing de verkeerde mengverhouding toepast! restaurant hem op hun beurt vergeten zullen. Wij „spelen" voor de ANDER, Diej broddel- AMSTERDAM Frits Pfenninger lachte breed uit. Hij had na vijftig temporonden met een venijnige spurt voor Palle Lykke en 'de Australiër Ron Beansch zijn een-en-veertigste auto in zesdaagsen veroverd en nam de ovatie van de uitverkochte hal er waren maandagavond meer dan 12.000 toeschouwers bij de Amster damse zesdaagse gretig in ont vangst. Pfenninger vond het alleen jammer dat hij deze triomf had moe ten boeken terwijl Peter Post ergens ver weg in een zaaltje van hel RAI-gebouw ziek te bed lag. Want nu de „scheiding van Zürich" i de partners van zovele zesdaagsen uit I elkaar heeft gehaald, had Pfenninger met Post in de baan willen bewijzen dat die voorgaande auto's door zijn j kracht waren binnen gehaald. Intussen is het getal 41 een ma gisch cijfer in deze Zesdaagse van i Amsterdam geworden. Post immers moest hier zijn 41e zesdaagse zege behalen en daarmee het fameuze re cord van Rik van Steenbergen bre ken. Voor de lange Amstelvener is die droom evenwel door zware koortsen wat vervaagd. FEtJEmORD Maar ondanks het ontbreken van Post leeft de Zesdaagse-sfeer in en j om de piste op volle toeren. De dui- zenden onder wie het gehele eerste elftal van Feijenoord en de leden van de schaatskernploeg, waren getuige van een boksdemonstratie van oud-Olympisch en oud-Europees kampioen Bep van Klaveren. Judoka Wim Ruska wierp in zijn competi tie-speciaal tien tegenstanders met heup- en schouderworpen op de mat. Ererondes van Ove Kindvall, Ard Schenk en Fedor den Hertog werden luid bejubeld. De strijd op de baan had ook nog iets bij te dragen tol de sfeer, want in de jacht over onbekende afstand kwamen De Roo-Pfenninger en Renz-De Loof weer bij de leidende koppels. Na een roerige nacht, waarin Rudi Altig bij afwezigheid van Peter Post, op Renz-De Loof moest rijden waar door hij een ronde achter raakte, zag de stand bij dc neutralisatie vanmor gen om vijf uur er als volgt uit: 1. Lykke - Eugen, 263 punten, op 1 ronde: Renz - De Loof 252 ptn., Altig - Post 227 ptn. (Post is geneutra- i mans - Beansch 84 ptn.; op 38 ron- liseerd wegens ziekte). De Roo - I den: Schuuring - Vlanen 184 pnt.; op baan bij de Amsterdamse Zesdaagse. De Amstelvener had last van maagstoornissen en lag In bed. Aan vankelijk had men Post respijt gege ven tot maandagavond 7 uur. Maar tegen middernacht bleek Post nog al tijd 38.1 graad koorts te hebben. Besloten werd dan ook de neutra lisatie van Post te verlengen tot de maximale termijn. Mocht Post van middag om 1 uur nog niet in staat zijn de strijd voort te zetten, dan is hij uit de koers genomen. Het reglement van de Zesdaagse geeft de wedstrijdleiding het recht een zieke renner voor maximaal 24 uur te neutraliseren. De maagstoornissen van Peter Post zijn veroorzaakt door het drinken van te koude dranken. De Zesdaagse-arts dr. Farber heeft Post laten overbrengen naar een klein zaaltje in de RAI. Intussen regelt Post's koppelgenoot Rudi Altig zijn koers naar die van de Deen Pal! Lykke. Dit betekent dat Altig steeds in de baan moet blijven, wanneer ook de Deen op de fiets zit. Wedstrijdleider Arie van Vliet zei maandagavond: „Daarbij moet je wel wat door de vingers zien, want het is voor Altig haast onmogelijk om zich dan precies aan de regel te houden". Pfenninger 199 ptn.; op vier ronden: Foré - Verschuuren 89 pnt.; op 5 ron den: Janssen Koel 168 ptn.; op 10 I ronden: Duyndam - Berghetto 186 j ptn.; op 11 ronden: Karstens - Seve- reyns 104 ptn.; op 24 ronden: Wagt- 47 ronden: Zoet - Nijdam 149 punten. In de Zesdaagse van de Toekomst voor amateurs vergrootte het Neder landse koppel De Wit - Bongers zijn voorsprong op de naaste concurren ten tot twee ronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7