Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand Minister Klompé: Hoepla ver beneden peil AMRO-LENING ALLE VLIEGVELDEN OPEN VOOR SPION Indiër verdween met negen miljoen onbetaalde diamant Uit de Haagse hof geplukt Bloedige strijd Zonder Frankrijk gevaarlijk Minister akkoord met toneelplan Johnson vóór op Nixon Hoepla niet fatsoenlijk Kiesinger over Europa 5 DINSDAG 12 DECEMBER 1967 ,NIET TE SNEL INGRIJPEN OOK ZORG OVER PROGRAMMA NVSH (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé heeft gisteren in de Tweede Kamer haar bezorgd heid geuit over de tendens van enkele tv-programma's, onder andere de uitzendingen van de NVSH. Een onlangs uitgezon den VPRO-programma, waarin aan dronken militairen hun me ning over de dienst en de NAVO werd gevraagd, noemde zij „ver beneden het peil van de goede smaak". Vanuit de Kamer was zij geatten- teerd op deze „Hoepla"-uitzending door mevrouw Van Someren Downer (lib.). Vrije boer Harmsen toonde zich zeer geschokt door de programma's van de NVSH. Ingrijpen Minister Klompé zei het een pro bleem te vinden om te beslissen of bij dergelijke programma's moet worden ingegrepen. „Dit middel moe ten we niet te snel hanteren, omdat de vrijheid van meningsuiting een belangrijk goed is." De minister hoopte dat de makers van dergelijke programma's eens bij elkaar wilden gaan zitten om na te gaan of men bepaalde normen kan hanteren. Zij herinnerde eraan dat De man met het hart van een overleden meisje, Louis Washkansky, maakt het nog steeds goed, en dat is ook wel aan hem te zien. Tevreden en welgemoed ligt hij in zijn bed in het Schuur-ziekenhuis in Kaap stad. Zijn artsen hebben verklaard, dat de kans op complicaties thans uiterst gering is. WEL AANTAL VOORWAARDEN Associatie T)E STELLIGE Britse afwijzing van associatie met de Europese ge meenschap van de Zes lijkt een hoog hartige, in strijd met de belangen van Engeland. Zij is dat niet. De Britten kunnen zioh welke vorm van associatie ook, niet veroorloven. Zelfs niet als deze na jaren op automatisch lidmaat schap uitloopt. Als Engeland geassocieerd lid zou worden, zou het geen medezeggen schap hebben in de verschillende commissies, die het gemeenschappe lijk landbouwbeleid vaststellen. Voor een ontwikkeld land als Enge land is een dergelijke situatie on denkbaar, ook al omdat het jaren duurt, voordat de inhoud van een associatieverdrag is vastgesteld. In de periode van onderhandelingen die drie tot vijf jaar kan duren, staat het werk in de dynamische gemeen schap niet stil en wordt de achter stand van Engeland groter. Overigens zouden zich bij de be sprekingen moeilijkheden voordoen als die, welke Frankrijk thans nog te groot acht om een gesprek over volledig lidmaatschap van Engeland aan te durven. Het enige wat Engeland kan doen is, te blijven streven naar toelating en naar het voldoen aan de voor waarden, die daarvoor gesteld wor den. Intussen moeten de EEG-landen, die voor toelating van Engeland zijn, geen gelegenheid onbenut laten om een gesprek op gang te krijgen. Het zou niet mogelijk en wellicht ook niet verstandig zijn, besluiten uit te stellen of op te houden, die En geland kunnen benadelen. Belangrijk is slechts, dat de Vijf een methode vinden om de Fransen voortdurend onder druk te zetten, zonder dat er stagnatie optreedt of een breuk dreigt. De 72-jarige mr. F. H. Copes van Hasselt, voorzitter van de stichting luchtvaartmuseum en vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse ver eniging van luchtvaart, is gisteren onverwacht overleden. Van 1945 tot aan zijn pensionering ln 1960 heeft hij Nederland in Mon treal vertegenwoordigd in de Inter nationale burgerluchtvaartorganisatie (ICAO). Na zijn pensionering ves tigde hij zich in Den Haag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé is bereid steun te verlenen bij de uit voering van de plannen om tot een nieuw toneelbestel te komen. Zij meent dat het reorganisatie-plan, dat de Nederlandse Comedie, de Haagse Comcdie en het Nieuw Rotterdams Toneel hebben ingediend, goede mo gelijkheden biedt voor de ontwikke ling van het toneel. De regering is bereid mee te werken aan de eerste fase van de uitvoering van dit plan over de periode 1968 - 1969. De minister deed deze mededeling gisteravond in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Ze verbond aan deze medewer king wel een aantal voorwaarden. Het exclusief opvoeringsrecht zal moeten vervallen, zodat minstens twee gezelschappen eenzelfde stuk kunnen spelen. De gezelschappen in de drie grote steden zullen hun ta bleau de la troupe moeten inkrimpen. Er dient een doorstroming te ontstaan naar de kleinere gezelschap- Speciale aandacht zal worden geschonken aan de inpassing van de f gezelschappen Arena, Proloog, Stu dio, en de jongste verenigingen Noorder Compagnie en het Groot Limburgs Toneel. Voorts zullen er behoorlijke regionale voorstellingen moeten blijven. De gezelschappen zullen gezamen lijk over hun begrotingen moeten overleggen en ieder afzonderlijk een begroting moeten indienen. WASHINGTON Al Is Richard M. Nixon bij de republikeinen nu de favoriete kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, gerekend naar het totaal van de kiezers ligt hij met 44 pet. achter op president Johnson, die 47 pet. heeft. Begin no vember had Nixon nog een voorsprong met 48 tegen Johnson 41 Vergeleken bij andere republi keinse kandidaten heeft Nixon op gouverneur Ronald Reagan van Cali- fornië een voorsprong van 65 tegen 22 pet, op gouverneur Romneys van Michigan 63 tegen 24 pet en op gou verneur Rockefeller van New York 52 tegen 33 pet. Sprekend over de pers merkte zij op, dat zij overweegt een voorschot rekening te openen om de noodlij dende pers gelegenheid te geven op grond van de resultaten van de eerste negen of tien maanden van 1967 voorschotten op te nemen. Belangrijk Het was de bedoeling om steun te verlenen, nadat de resultaten over het hele jaar bekend zouden zijn. De maand december speelt in de adver tentieopbrengsten namelijk een be langrijke rol. De steun aan de zwakstaande bla den is bedoeld als compensatie voor het verlies aan advertentieop brengsten als gevolg van de tv-recla- Mevrouw Brautigam (soc.) vroeg een staatscommissie in te stellen om de vragen, die met de concentratie van dagbladen samenhangen, te bestuderen. De minister antwoordde dat zij de Persraad om advies hiero ver heeft gevraagd. Zij was bang dat een staatscommissie trager zal wer ken. Zij deelde overigens de bezorgd heid van mevrouw Brautigam over de concentraties in Sportnota Op aandrang van de Kamer zegde minister Klompé toe de Kamer een discussienota over het sportbeleid te zullen zenden. Zelf zag ze hier overi gens weinig in. „Ik doe het met ver driet in mijn hart want doorgaans leveren dergelijke nota's zo weinig resultaat op." De Kamer aanvaardde een amen dement van de heer Kieft (a.r.), waarin de subsidie voor jeugdherber gen voor 1968 werd gebracht van 150.000 op 450.000. Mevr. Van Someren weg bij de VPRO Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mevrouw Van So meren Downer (lib.) heeft gisteren in de Kamer meegedeeld, dat zij haar lidmaatschap van de VPRO heeft op gezegd. Aanleiding hiertoe was het Hoepla-programma, waarin dronken militairen naar hun mening werd ge- vraagid over de NAVO. Mevrouw Van Someren meende dat in dit programma de grenzen van het normale fatsoen overschreden waren. Zij vroeg zich af of de VPRO soms bierkratten in de trein had gebracht voor dit programma. Zij stelde nadrukkelijk dat zij geen aanleiding zag voor de regering om hier in te grijpen. De vrijheid van meningsuiting moet gehandhaafd blijven, aldus de liberale woord voerster. Wel meende zij dat men bij de uitoefening van dit recht de gren zen van het fatsoen in acht moest nemen. Dit was naar haar mening in dit Hoepla-programma niet gebeurd. Is dit geen zaak voor de rechter? vroeg mevrouw Van Someren zich af. (als u in 24 maanden zou aflossen). Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X jF 118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ROME Voor de internationaal vermaarde Italiaanse parachutist Geiorgio Rinaldi-Ghislleri (38) en zijn vrouw Angela Maria Antoniola (52) dreigt een gevangenisstraf van ten minste vijftien jaar. Bij de opening van het proces tegen het echtpaar en hun Chauffeur Armando Girard, heeft Rinaldi wel verklaard, dat zijn spionagewerk de veiligheid van Italië niet in gevaar heeft gebracht, maar de akte van beschuldiging spreekt andere taaL De arrestatie van het trio. in maart, heeft geleid tot het oprollen van een wijdvertakt Russische spio- nagenet. Vijf Russen, van wie er twee in diplomatieke dienst zijn, worden bij verstek berecht. In de woning van Rinaldi en in de antiekhandel van zijn vrouw is een uitgebreid spionage-arsenaal gevon den, o.a. een zrer modeme zend- installatie, film- en microcamera's, chemische middelen, microfilms van militaire installaties, van geheime documenten, lijsten met namen, enz., Rinaldi had niet veel moeite om de Russen aan waardevolle inlichtingen te helpen. Zijn naam als vermaard NA ARDEN Uit de tuin van de beeldhouwster mevrouw P. C. van Riet - Hoogesteeger is een vijf kinde ren voorstellende kalkstenen beel dengroep verdwenen. Het werkstuk, ongeveer 80 cm hoog en 150 kg zwaar, stond met andere beelden al jaren in de tuin. De waarde bedraagt ongeveer 2.000. BRUSSEL In de Antwerpse Diamantwereld is enige beroering ont staan door het plotseling vertrek van een Indiër. Behalve vrouw en kin deren heeft hij een nog niet betaalde party diamanten ter waarde van negen miljoen gulden by zich. Volgens gerechtelijke kringen zou tegen de man nog geen aanklacht zijn ingediend. Dit herinnert geïnteresseerden aan een soortgelijke affaire, enige maanden geleden. Toen verdween een Japanner met een niet betaalde partij ter waarde van zeveneneenhalf miljoen gulden. Een aanklacht bleef destijds eveneens achterwege. Wel werd een delega tie van Antwerpse diamantairs naar Tokio gezonden, doch hoe die zaak verder is afgelopen, is niet bekend geworden. boor Q^a. ln jaren hadden we elkaar niet gezien. Toen was er opeens de stem aan de telefoon die ik. nog voor er een naam genoemd werd, herkende. Omdat al mijn vrienden even slech te brievenschrijvers zijn als ik, was er veel nieuws. Voornaamste van haar kant: getrouwd met een artiest. Reizend, trekkend, hotels, pensions en vakanties in een gehuurde bun galow ergens buiten. Even in Neder- „Komen jullie eten, kunnen we eindeloos bijpraten." Even onzichtbaar overleg in rap Italiaans. Toen de stem: „Dolgraag, morgen maar mogen wij dan koken? Vinden we zo leuk, komen we nooit aan toe. We zullen spaghetti maken. Nemen alles mee, want daar heb je toch geen verstand van." „Goed, goed," riep ik terug, „Alles is goed als jullie maar komen." Pas toen de hoorn weer netjes op de haak lag besefte ik, dat ik niets wist. Zelfs hun adres niet, zodat er verder ook niets te informeren viel. Spaghetti had ze gezegd. Alles meenemen. Maar wat was alles? En is een bordje spaghetti nou een maal, een feestmaal? Zoveel weet ik niet van de Itali aanse keuken, maar het woord anti- paste schoot me te binnen. De hors d'oeuvre, die je een paar plakjes salamiworst op het bord brengt en een paar olijven. Nog niks als voor- Dus sloeg ik een lading Italiaans- aandoende vleeswaren in, plus olij ven, augurkjes enz. en fantaseerde een stilleven, dat keurig op bordjes prijkte toen ze belden. In de ijskast nog een vruchtensla met slagroom en wat kaassoorten. Als reserve ham, die mijn Hollandse ziel als on misbaar bij de spaghetti dacht. Een aantal omhelzingen, ook de onbekende Italiaanse echtgenoot be trekkende, deed een lawine papieren zakken scheuren en in een seconde rolden de knoflookballetjes, busjes kruiden, pakken shaghetti en pakjes met niet te raden inhoud over de vloer van de hal. Weer even later was mijn extra geboende aanrecht onder dat alles bedolven en zaten wij al te praten, te praten... We dronken een glaasje, knabbel en zoutjes en het klokje draaide. Om negen uur in de avond, zei hij iets en sprong zij op: „Koken..." Nee, niemand mocht helpen. Zij beiden, heerlijk in de keuken de Om tien uur ging ik toch even kijken. Alle gaspitten in gebruik. Hij roe rend, zij roerend... Schuchter vroeg ik of we de anti- paste nu konden eten? Het was tegen hun programma. maar vooruit, wel snel, de spaghetti was bijna beetgaar en kon dan niet wachten. Het bleek een stevige hap, die mijn ongeoefend oog bijeen ge bracht had. En er was geen pauze na. De spaghetti. „Diepe borden", werd ge roepen... en zo uit de pan opschep pen in de keuken. Blank torenhoog met een welrie kende saus stapelde zich de spijs op. Hij bleef in de keuken, want er wachtte nog biefstukken en cham pignons en een sla volgens geheim En een kaascouflee in de oven. Tot twaalf hebben we getracht het te verwerken, toen zei de eerste dappere dat het verder niet ging... Maarze hadden nog honingge- bak... Om twee uur lukte daar een stuk je van. Over mijn voorraad repte ik maar niets meer. Om drie uur gingen ze weg, dag, dèg, arrivederci.... De volgende dag begon wel moei zaam. De agenda vermelde: gesprek met aardige mevrouw. Of ik wilde komen lunchen had ze gevraagd. De tafel was al gedekt toen ik kwam. Met boterhammetjes en jam en het onsje lever op een schaaltje. „Maar eerst iets warms" zei de stralend, „Spaghetti met ham en kaas, daar houd je toch van?" Ik heb ja geknikt, maar gek, het was net of mijn hoofd alsmaar „neen" wou schudden. valschermspringer, die in 1963 het Italiaanse hoogterecord verbeterde en die in Zwitserland en Spanje para chutisten opleidde, opende voor hem de poorten van alle vliegvelden en luchtbases. Vele Navo-militairen wa ren met hem bevriend. Voor zijn rechters heeft Rinaldi verklaard, dat de inlichtingen die hij verstrekte aan de Sowjet Unie, be trekking hadden op Spaanse vliegvel den. De openbare aanklager stelde daar tegenover dat de documenten verband hielden met de veiligheid van Italië en Amerika. Rinaldi gaf de Russen o.a. een kaart van een aqua duct in Noord-Italië. Hij heeft van de Sowjets nog een miljoen lire te vorderen voor ge maakte reizen naar Spanje. TOKIO In vijftien van de acht entwintig provincies en autonome gebieden van China zijn volgens ra dio Moskou bloedige gevechten gaan de tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng. De strijd zou het hevigst zijn in Foekien, Kwantoeng, Anhwei en Szechwan. In de hoofdstad Peking, waar een gespannen sfeer heerst, pa trouilleren legereenheden. Goed voor de huid het gehele jaar door Bloot op tv (3) Vorige week bracht de KRO in de natuurfilmserie Survival" het pro gramma „Haramoja" voor de tv: een verfilming van een onder primitieve omstandigheden levende stam van de Jie-krijgers in Afrika. Men liet vrou wen zien waarvan het bovenlichaam naakt was; diverse mannen liepen zelfs geheel naakt Op zichzelf vind ik dit niet erg. Wat ik wel erg vind is. dat een tv-uitzen- ding waarin een blanke vrouw naakt in een stoel zit, een golf van veront waardiging uitlokt; hierover worden zelfs in de Tweede Kamer vragen gesteld. Over het programma met bruine naakte vrouwen en mannen hoort men niets. U gaf in uw blad een goede recensie, waar ik het wel mee eens kon zijn. Maar toch vind ik, dat hier wel sprake is van rassendiscriminatie. Of worden bruine mensen, die wel iswaar onder primitieve omstandighe den leven, niet als schepselen Gods gezien? Sleeuwijk v. d. Meijden Eén pot (3) Het stukje van de heer H. Leijger jr. is mij uit het hart gegrepen. Inder daad gaat met „alles in één pot" het individu verloren. De democratie wankelt, als er tenminste nog van de mocratie gesproken kan worden. Alles wordt geregeld van de wieg tot het graf en de laatste stunt is de greep van de banken op het privéleven. In tussen moeten de ministerssalarissen zo nodig omhoog en de kinderbijslag omlaag. Spykenisse J. v. d. Berg BONN „Ik vrees, dat een EEG, een Europa zonder Frankrjjk, een monsterlijk en gevaarlijk karakter zou heb ben". De Westduitse kanselier Kiesinger zei dit voor de tv naar aanleiding van de vraag, waarom de Vijf niet zonder Frankrijk verder gaan, als dit land toelating van Engeland tot de EEG blijft weigeren. Hij wil een dergelijke suggestie zelfs niet in reserve houden. „Wij kunnen", aldus Kiesinger, niets an ders doen dan zeggen, dat wij Enge land er in willen hebben. Wij hebben suggesties gedaan voor het verloop der besprekingen, die zijn aanvaard." Op de vraag of West-Duitsland volgende week in de ministerraad concrete voorstellen zal doen zei de kanselier: „Het zou dodelijk zijn, hierover iets bekend te maken". Wel zal zijn land proberen de Franse rege ring te overtuigen, dat de openbare mening in Europa sterk voor Britse toetreding is geporteerd. Intussen hebben de vertegenwoor digers van de ministers gister* te Brussel de begroting van de ge meenschap voor 1968 nog niet goed gekeurd. Frankrijk en Nederland stemden tegen omdat de Europese commissie ln gebreke is gebleven, het personeel te verminderen, nu de fusie van de uitvoerende organen van de gemeenschappen een feit is gewor den. Beide landen stellen zich op het standpunt, dat in afwachting van een volledige reorganisatie slechts van maand tot maand een begroting kan worden goedgekeurd. Zij willen de reorganisatie voor 1 februari voltooid zien. De commissie meent, dat dit niet voor 1 maart kan. Het debat wordt op de volgende ministerraad voortgezet. Wellicht wordt dan een begroting voor drie of vier maanden goedgekeurd, op basis van de vorige begroting. Wél besloot de raad. de ambtena ren van de gemeenschappen een sala risverhoging van vier procent toe te kennen, ingaand 1 januari a s. Een verhoging van 6.8 pet. was gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5