Expositie van Japanse volkskunst grootste die in Europa is gehouden te verbieden Na auto-ongeluk vier processen-verbaal Examens bij Endegeest Kerstfeest met Joan Baez, muziekschool en RAI Israël-Actie dankt goede gevers Rotterdam gaat met NPD nog niet metro feest vieren toch vermoord w°°ri) Frans meisje Groenteman tracht vrouw te wurgen Beving India: 120 DODEN Duitse Staat beledigd... Eerste Concorde is startklaar NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER Tot maart 1968 in Rijksmuseum voor volkenkunde (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ambassadeur van Japan, Torao Ushiroku, heeft van middag in het Rijksmuseum voor volkenkunde de wintertentoon stelling Japanse volkskunst ge opend. Deze expositie die tot 12 maart 1968 voor het publiek toe gankelijk is, is de grootste die tot nu toe in Europa op het gebied van de Japanse volkskunst is ge houden. De tentoongestelde voorwerpen zijn afkomstig uit de eigen collectie van het museum, uit particuliere verzamelingen en musea in Neder land en uit Japanse musea. Dat niet eerder op zo grote schaal aandacht aan de Japanse volkskunst is be steed, is te wijten aan het feit dat deze kunst ook in Japan zelf pas laat werd „ontdekt": pas tussen 1930 en 1940. In Nederland was het de geniale pionier Felix Tikotin die omstreeks 1956 de eerste kleine tentoonstellin gen van oude Japanse volkskunst organiseerde. Nadien heeft vooral de verzamelaar en textielexpert Jaap Langewis zich verdienstelijk gemaakt op dit gebied. Uit Japan bracht hij waardevol materiaal mee, waarvan tal van Nederlandse en buitenlandse musea hebben gepro fiteerd. Een volledig overzicht biedt de onderhavige expositie niet. De samensteller, dr. C. Ouwehand, con servator van de afdeling Japan van het museum, spreekt dan ook van „een waagstuk": ,.Ik heb er tien jaar mee gewacht". Anderzijds is hij ervan overtuigd dat de tentoon stelling van voldoende omvang en kwaliteit is om geïnteresseerden (en nog-niet-geïnteresseerden) een in zicht te geven in wat Japan aan volkskunst te bieden heeft Doelmatige kunst De expositie, die wordt begeleid door een fraaie, zij het niet gede tailleerde, catalogus, laat zien wat de anonieme volkskunstenaars heb ben voortgebracht aan textiel, aan keramiekaan hout- en lakwerk, aan schilderingen en aan speelgoed. Die kunstenaars beoefenden de kunst niet om de kunst. Zij maak ten in de eerste en in de laatste plaats gebruiks- en ook wel cultus- voorwerpen die doelmatig moesten zijn. Hun kunst werd geboren uit noodzaak. Omdat de doelmatigheid hand in hand ging met eenvoud, natuurlijkheid en schoonheid van vormgeving, kan toch en zonder voorbehoud van kunst worden ge sproken. Staaltjes van textielnijverheid die op de tentoonstelling zijn te zien, zijn de kimono's, de gewatteerde futon (Japans beddegoed) en de gewatteerde nachtkleding (yogi). De dauw-witte blokken op de omslag van de catalogus en op het affiche geven een weefpatroon op dekens weer. Het patroon symboli seert de overvloed en is tegelijker tijd een gestyleerd teken voor het getal 88: het bereiken van de 88- jarige leeftijd wordt in Japan als een toppunt van geluk beschouwd. Documentaire De Japanse keramiek, ook specimen te zien zijn, kwam pas tegen het eind van de zestiende eeuw tot volle bloei. De oudste voortbrengselen van volkskeramiek Courtisane met parasol: een Otsu-schildering (op grof pa pier en destijds voor weinig geld te koop) uit de achttiende eeuw. stammen uit de twaalfde tot de veertiende eeuw; graanpotten uit die tijd maken deel uit van de expo sitie. Egn interessant onderdeel van de volksschilderkunst zijn de vlieger- schilderingen. Vliegeren was een wijd verbreid, populair nieuwjaars- vermaak in Japan. Enkele van de ontelbare, regionaal bepaalde soor ten vliegers zijn op de tentoonstel ling te zien. Niet minder curieus voor wester lingen is het volksspeelgoed, waar in zich het rijke arsenaal van regio nale geschiedenis, legenden, volks godsdienst en volksleven weerspie gelt. Volksspeelgoed wat iets an ders is dan kinderspeelgoed is ook nu nog in Japan te vinden en is een geliefd object voor souvenir- jagers. Een houtsculptuur, voorstel lende de geluks- en huisgod Daikoku, uit de negentiende eeuw. Tegelijk met deze tentoonstelling vindt er nog een Europese première plaats: de vertoning van een Japan se documentaire in kleuren over de landelijke bouwkunst van Japan. Deze film, die een half. uur duurt, zal op gezette tijden worden ge draaid en ook worden opgenomen in het zondagmiddagprogramma van het Museum voor volkenkunde. Het museum is dagelijks geopend van tien tot vijf uur en zondags van één tot vijf uur. Automobilisten voor kantonrechter LEIDEN De Leidse kantonrech ter veroordeelde gisteren een 20- jarige straatmaker uit Leiden tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar, een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar, drie geld boetes van f 100 en een geldboete van f 50 subs. 70 dagen. De straatmaker had op de avond van 7 november vier processen- verbaal opgelopen, nadat hij met zijn auto tegen een muurtje was opge reden. De politie ontdekte toen dat de automobilist geen rijbewijs had, dat de auto niet was verzekerd en bovendien twee spiegelgladde voor banden had. De Leidenaar verklaarde gisteren dat hij werd verblind door een tegenligger, terwijl hij volgens het procesverbaal tegen de politie had gezegd dat hij moest uitwijken voor de tegenligger omdat die te veel links van de weg reed. Dat de straatmaker iuist twee nieuwe banden in bestel ling had, vonden kantonrechter en officier van justitie wel erg toeval lig. De laatste had een onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden geëist. Ook een 22-jarige timmerman uit Amsterdam kwam er gisteren af met een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Na des morgens zijn eigen auto total loss te hebben gereden, was hij op 11 november 's middags met een huur auto onder Rijpwetering in een slip geraakt, waardoor ook van die auto weinig overbleef. De timmerman bleek al drie ver oordelingen wegens verkeersover tredingen achter de rug te hebben. Behalve tot de voorwaardelijke ont zegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar (ook in dit geval had de officier een onvoor waardelijke ontzegging geëist) werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 250 subs. 50 dagen. Mentaliteit Een 20-jarige grondwerker uit Lis- se kon geen genade vinden bij de kantonrechter: hij raakte zijn rij bewijs voor zes maanden kwijt en werd daarnaast veroordeeld tot twee maal een geldboete van f 100 subs. 40 dagen. Ook de grondwerker was al drie maal eerder veroordeeld wegens verkeersovertredingen, waarbij het gebruik van alcohol een belangrijke rol had gespeeld. Zijn rijbewijs was hem al eerder voor zes maanden af genomen. De kantonrechter ver moedde dat ook het ongeluk waar voor verdachte nu terecht stond, aan de consumptie van bier was toe te schrijven, en niet aan een lekke band, zoals de grondwerker be weerde. De officier van justitie meende dat de man opnieuw had bewezen niet op de weg thuis te horen als automobilist, omdat hij daarvoor de juiste mentaliteit mist. Hij eiste de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, waarvan de kantonrechter zes maanden maakte. Zilveren jubileum F. Bovendeert LEIDEN Vrijdag zal de heer F. Bovendeert uit Katwijk op het ar beidsbureau worden gehuldied in verband met zijn zilveren jubileum op de afdeling arbeidsbemiddeling. Van 1954 tot 1965 werkte hij op het bureau in Katwijk, waar hij nu nog de zittingsmiddagen verzorgt. Daarbij heeft hij zich vooral gespe cialiseerd in dc visserij. OEGSTGEEST In het Psy chiatrisch Ziekenhuis „Endegeest" slaagden de volgende verplegenden voor het eerste overgangsexamen: D. G. M. Buvens, M. E. C. Endel, C. Th. de Heer, L. Kalkhoven, J. R. Geersing. J. van Kampenhout, F. Poppen, A. A. Witzier. Voor het tweede overgangsexamen: P. M. Alkemade, M. Bruyns, L. H. Lohman. M. LL. E. Rijsouw. Voor het staat9diploma Zieken verpleging B: M. C. J. Audoor. C. Lems. J. Scheffers. S. M. Willems. A. G. Vandenbussche. Adventsuing Oegstgeesl OEGSTGEEST Zondag 17 de cember om 20.15 uur is er in de garage van Kamsteeg, Geversstraat 30. een voorbereiding op k -rstmis door lezingen en gezangen. Iedereen is daarbij van harte welkom. IX DE LANGE GROEF pLATEN met kerstmuziek en kerstliederen zijn er in aller lei soorten en kwaliteiten. Een paar opvallende draaiden we. en de uitspringer was voor ons dit maal: Noël van Joan Baez. Waarom? Om de veelzijdige keus van kerstliederen; om de sobere en toch zo overtuigende voordracht; om de klankrijke warme, soepele stem van deze beroemde jonge Ameri kaanse ballade-zangeres; om de rijk gevarieerde en fraaie instrumentale afwisseling en begeleiding (orgel, strijkinstrumenten, fluiten, trompet, harp), de fijnzinnige arrangementen. Joan Baez' keus: bekende liederen als O come o come Emmanuel en Stille Nacht, de mooie Engelse carols en Franse noëls, een heel melodieus Catalaans lied, een heerlijke Little drummer boy, en zo meer. Een vro lijke kerstplaat (echt ook iets voor gezinnen met opgroeiende jeugd, want Joan Baez is wél een idool!) Amadeo AVRS 9215 stereo (ook mo no). ORFF Nog een plaat om te onthouden: Die Weihnachtsgeschichte van Carl Orff, in het Nederlands vertaald en door de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee uitgevoerd. De Beierse componist Orff schreef een muzikaal hoorspel voor kinderen. Gunild Keet man componeerde de aardige muziek. Het is nu een soort declamatorium met stukjes zang in de sfeer van het kerstspel, met nogal een vrije fan tasie maar wel mooi. Het orkest van kinderen van 815 jaar maakte gebruik van het Orffse instrumentarium, zoals dat ook bij het muziekonderwijs wel wordt ge bruikt: allerlei slagwerk, blokfluiten natuurlijk, xylofoon, klokkespel, vi ool en zelfs mondharmonika. een vrolijk en sfeerrijk geheel. Muziek en tekst passen helemaal bij elkaar. Een heel goede manier om samen Kerst feest te vieren en dat komt ook via de plaat goed In de huiskamer over. Artone PPJ 054. HAR!' Lea de Boer is, zegt de hoes, de enige zangeres ter wereld die zichzelf j op de harp begeleidt. Letterlijke harpzangen dus, zoals Vondel de psalmen noemde. Zij voert acht kerstvolksliedjes op deze e.p. uit: twee Nederlandse, twee Franse, twee I verrassende Spaanse, een Ameri kaans en een Duits. Zij zingt met veel gevoel voor de verschillende stijlen en bovendien met een duide lijke dictie, wat bij het volkslied 1 juist zo prettig is. - Lea de Boer. Oude kerstliederen, Pythia 73.002. VOLKSZANG Volkskerstzang, dat hoort er ook lsrac, u, helemaal bij. In de Amsterdamse I gekresen dat nnnn iB_B AMSTERDAM De „Keren H jesod Le-Israël", de Collectie Israël-Actie, heeft op een aardi manier de duizenden Nederland» bedankt, die in dit veelbewogen ja met hun gaven Israël hebb gesteund. Iedere gever, die men he» kunnen achterhalen, heeft een boek Israël In feiten en cijfers toegezond RAI 7000 man onder leiding Meindert Boekei met zijn Nationale Brassband. Een frisse, opgewekte langspeelplaat. Opvallend is de repertoirevernieu wing. Na de traditionele her- ders-die-lagen-bij-nachte ook andere herderliederen: De Heer kent al de zijnen, d'Almachtige is mijn herder en geleide en psalm 23 naar Geli- neau. Verder de adventspsalm 24 en o.a. twee nieuwe liederen van Boekei. Een massale koorzang op Jesaja 40 als goed sluitstuk. De volkszang heeft een prettig tempo en wordt geen troebele brij, integendeel. (Komt al len tezamen, Artone P 150). KNAPENKOOR Tenslotte een nieuwe lp met kna- penzang: Friede auf Erden, die t Sangerknaben vom Wienerwald on- j der leiding van Helmut Richter. I Evenals de Wiener Sangerknaben een I' internationaal bekend semi-professio- neel knapenkoor met natuurlijk een grote routine en discipline en een door lange traditie gevormde stijl. Afcest het bekende Duitse volkskerst lied, zoals dat ook bij ons algemeen bekend is. Goede begeleiding van or kest. (Elite Special, stereo-mono, W 33/68). Vuurwerk, kermis en muziek Te ndnig bewijzen Allemaal tivee gratis ritten (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Dat de eerste me tro-lijn van Nederland bi Rotterdam in gebruik wordt genomen krijgt de wereld terdege te horen., Want er ko men aan de officiële opening door Prinses Beatrix op vrijdag 9 februari niet minder dan zeventienhonderd genodigden te pas. Het feest begint des ochtends om half tien in De Doelen. Prinses Beatrix zal door een knop in te drukken een speciaal dia-ta bleau In werking stellen, waarop de stationsnamen en beelden van alle metro-gebouwen en interieurs daar van te zien zullen komen. De geno digden maken dus in De Doelen een heel snelle reis langs het metro-tra ject. Daarna volgt de nieuwe me tro-film van Peter Alsemgeest. WANDELEN EN RIJDEN feest. De volgende dag, zaterdag avond 10 februari, biedt Hèineken's Bierbrouwerij een vuurwerk aan op het Schouwburgplein. Op de Coolsin- gel en het Zuidplein zijn er ker misfeesten. In het gemeentearchief aan de Mathenesserlaan is een ex positie over de Rotterdamse oever verbindingen. BONN De gehele Bondsregering is van oordeel dat de extreem rechtse Nationaal Democratische Partij Duitsland (NPD) een anti-democra tische partij is. Giinter Duehl, woord voerder van het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken, voegde er maandag op een persconferentie aan toe, dat er nog onvoldoende belastend materiaal beschikbaar Is om dc NPD te kunnen verbieden. Minister Paul Luecke is bereid de regering te adviseren gerechtelijke stappen tegen deze partij te onderne men zodra meer bewijzen voorhan den zijn. Eerst dan kan het Hoogge rechtshof een partij buiten de wet stellen als het program pleit voor een greep naar de macht. De commu nistische partij werd destijds op der gelijke gronden verboden. Deze verklaring is een antwoord op vragen over de Russische nota, waar in de regering Kieslnger ervan wordt beschuldigd de herleving van het na zisme te dulden. Er is nog niet beslo- .1 1 ten of de nota zal worden beant- Het Rotterdamse gemeentebestuur biedt voorts ieder Rotterdams ge zinshoofd twee metro-kaartjes aan ter kennismaking. Die komen met een brief van burgemeester Thomas sen bij ieder in de bus. De adresse ring van die brieven wordt verzorgd door de computers van het Rotter damse gemeentelijk rekencentrum, die dat karwei, waarvoor een staf van mensen meer dan vijfhonderd uren nodig zou hebben, binnen één werkdag zullen kunnen klaren. tion Centraal om van daaruit een rit met drie vier-wagentreinen te maken en tijdens die rit de stations Beurs en Zuidplein te bezichtigen. Op elk station zal er een muziekkorps aan getreden staan. Des avonds biedt het gemeente bestuur de buitenlandse gasten een diner aan in de Burgerzaal van het stadhuis. Onder hen zijn de directeu ren van de metrobedrijven, verenigd in het internationale metro-comité van de Internationale Unie van Openbare Transportbedrijven, van welk comité de RET dit jaar lid werd. GRANDIOOS Vanzelfsprekend is terdamse burgerij e: tro-bel angstel lenden er voor de Rot- voor alle me- een grandioos IN LEERDAM: (Van een onzer verslaggevers) LEERDAM De politie te Leer dam zoekt naar dc groentehande laar W. de H. uit Leerdam, die gis teren heeft geprobeerd een vrouw, hulp in zijn winkel, te wurgen. Na zijn daad is de man per auto ge vlucht. Hij rijdt in een geelkleurige bestelauto, met het kenteken SN 43-13. Terwijl de vrouw, de 30-jarige J. de K.-de P., een telefoongesprek voerde, sloeg de man haar op het achterhoofd. De vrouw verzette zich hevig. Hierop kneep de groentehan delaar haar de keel dicht. De vrouw wist zich echter los te rukken en de deur te bereiken, waarna ze de straat op rende. Intussen had een buurvrouw ge hoord, dat iemand gilde en riep: „Ik word vermoord". Zij waarschuwde direct de politie, die meteen een on derzoek instelde. Toen de vrouw de straat opliep, «prong De H. in zijn auto en wist te ontkomen. Mevrouw De K. kreeg enkele beschadigde halswervels en moest zich onder doktersbehandeling st°iipp Tot nu toe ia de man voort vluchtig. CHaLONS-SUR-MARNE De twaalfjarige Marie-Claude Gervais, die vrijdag in Frankrijk zoekraakte en wier lijkje zondag uit een kanaal werd opgevist, was al dood toen haar lichaam in het water werd gegooid. Een dubbele schedelbasisfractuur was de doodsoorzaak. Het meisje verdween vrijdag in I hetzelfde gebied waar Emmanuel Malliard. de jongen die' door zijn vriendje is ontvoerd en vermoord, was zoekgeraakt. Aanvankelijk vreesde men dat ook zij ontvoerd werd. Zondag werd ze gevonden en in eerste instantie dacht men dat ze was verdronken. I Men weet nog niet waar het li- I chaam van Marie-Claude in het wa ter is gegooid. Ze was verdwenen na het uitgaan van de school in Chalons-sur- Marne en ze is twintig j kilometer verderop gevonden. „Sinterklaas" misdroeg zich (Van onze correspondent) EMMELOORD Een 29-jarige inwoner van Emmeloord heeft op de avond van 5 december, vermomd als Sinterklaas, onzedelijke handelingen gepleegd met zijn 13-jarige vrouwe lijke Zwarte Piet. Samen bezochten zij een aantal gezinnen. Het meisje vertelde bij thuis komst, dat Sinterklaas „rare dingen had gedaan" en toen kwamen zijn ontuchtige handelingen aan het licht. De vader deed aangifte bij de poli tie, die de man aanhield. Bij het verhoor bleek dat de Emmeloorder zich al meermalen aan schennis der openbare eerbaarheid had schuldig I gemaakt. Negerleider is paspoort kwijt NEW YORK De Amerikaanse politie heeft maandag het paspoort van negerleider Stokeley Carmichal, voorstander van de „Zwarte Macht" j in beslag genomen toen deze terug- keerde van een reis door o.a. Cuba en Noord-Vietnam. Het paspoort van Carmichael stond i het reizen naar deze landen niet toe. i Hij kan tot vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Er is namelijk diezelfde dag bij het congres een wetsontwerp ingediend, dat beoogt het reizen zonder toestemming door Amerikanen naar communistische 1 landen «tralb ar te stellen. BOMBAY Aan zeker honderd twintig mensen, bijna allen vrouwen j en kinderen, heeft de aardbeving in i Koyna Nagar het leven gekost. Uit dit vrijwel weggevaagde stadje in de schilderachtige bergstreek aan de zuidwestkust van India worden 1300 gewonden en 5.000 niet gekwetste j daklozen geëvacueerd. De duizend meter hoge stuwdam van Koyna is onbeschadigd. Een eenvoudige maar verzorg uitgave, waarin Israël zich als nat en levensgemeenschap voorstelt a de lezer. Overzichtelijk, informati met duidelijke tabellen, en grafieki en een aantal mooie foto's. Het begint met een persoonli woord van de president van Isrt het eindigt met de Hebreeuwse woorden van het Israëlische volksli „Ha-Tikva" („De Hoop"). De Collectieve Israël-Actie dei tot haar vreugde mee, dat zij tot de uitgave in staat is gesteld door fina ciering van derden. Met oosterse ho lelijkheid verontschuldigen mensen van de „Keren Hajesod" dat dit boekje de plaats moest inn I men van een persoonlijke brief dank aan alle gevers, welke bri door de enorme toevloed van onmogelijk werd. Bovendien is er uiteraard een aantal mensen, dat voor de „Ken Hajesod" onbekend Is gebleven. Zij verzoekt dan ook hen, die hel ben meegewerkt aan de actie Israël, die niet het boekje hebb» gekregen en die toch graag dat boel je zouden willen hebben, zich in ve binding te stellen met de Collecties Israël-Actie. Johannes Vermeerstra 22, Amsterdam. Bovendien wil de Collecties Israël-Actie uiteraard alsnog deg» nen, die prijs stellen op een schrift» lijke bevestiging van ontvangst hun gift. gaarne zo'n bevestiging ven, als de gevers daarom verzoeke: bijsteren. Ook Amsterdam mag creatorium gaan bouwen (Van een onzer redacteruen) DEN HAAG Amsterdam ma nu ook een crematorium bouwei De Amsterdamse crematoriumveren ging heeft van de Kroon toestemmin gekregen een crematorium te boi wen op de thans in aanleg zijnd begraafplaats in de Lutkemeerpolde In het betreffend Koninklijk Be sluit wordt opgemerkt dat verlof to bouw wordt geweigerd, indien blijk dat in de gemeenten van oprichting of haar naaste omgeving daartegeq overheersende bezwaren bestaan, ontleend aan opvattingen omtrent godsdienst. Van dergelijke bezwarei (Van onze correspondent) V IERS EN De 49-jarige H. D. Venlo is tijdens een bezoek aan ht Westduitse plaatsje Vier sen aa bekeuring wegens zoals een ijveri ge politieagent het noemde beledi ping van de Duitse staat ontkomer D. werd betrapt op fout parkere en moest de boete meteen betalen Hij grapte „houd het maar af van he geld dat jullie me in de oorlog heb ben afgenomen". De Duitser wond zich bijzonder oj over het grapje (lees: bittere ernst want tijdens gevangenschap had me D. zijn geld inderdaad afgenomen) e dreigde met allerlei maatregelen. D. had haast en betaalde toen n de boete. De boze politiebeamb droop af. omdat D. een beëdigd toll verlangde indien er proces-verbat zou worden opgemaakt... TOULOUSE Voor 's we relds eerste supersonische vliegtuig voor de burgerlucht vaart, de dankzij gezamenlijke Frans-Britse inspanning gereed gekomen Concorde, was het gis teren een historische datum: bewonderd door talrijke geno digden werd het prototype uit de proefhangar van het vlieg veld van Toulouse gerold en ter beschikking gesteld van de vier koppige bemanning. De reusachtige met delta-vleugels uitgeruste machine moet op 28 fe bruari voor het eerst de lucht in. Dat wordt een mijlpaal in de ge schiedenis van de burgerluchtvaart, want de Concorde (drie jaar eerder klaar dan de Amerikaanse concur rent, de SST) zal waarschijnlijk het eerste toestel zijn waarmee passa giers tweemaal zo snel als het ge luid (2.300 kilometer per uur) zullen vliegen. Dit was tot nu voorbehou den aan in speciale pakken gestoken militaire vliegers. Het enige land, dat de Concorde deze primeur misschien nog voor de neus kan wegrissen, is Rusland. Uit de Sowjetunie komen de laatste tijd namelijk berichten dat de bouw van de Tupolef 144 in een vergevorderd stadium verkeert. Pas in 1971, als de Concorde zijn luchtwaardigheidspapieren heeft ge- gen de supersonische Tupolef naar wordt aangenomen 120 en de SST 320 passagiers. Dit toestel is dan ook kregen, zal het toestel voor passa giers kunnen worden gebruikt. Daz zal de reis over de oceaan naar New York nog slechts drie uur en 25 mi nuten duren. Snelste De Concorde, die inclusief reserve onderdelen ruim 76 miljoen gulden per stuk gaat kosten, zal maximaal 141 passagiers kunnen vervoeren te- verreweg de grootste en de snelste In totaal hebben al zestien maat schappijen 74 Concorde's besteld. De KLM heeft haar keus op de Ameri kaanse SST laten vallen. De Britse minister van techniek, Anthony Wedgwood Benn, heeft gis teren besloten „de enige wanklank in de jarenlange Anglo-Franse sa menwerking bij de bouw van het vliegtuig" weg te nemen. Van gis teren af zullen de Britten net als de Fransen het toestel „Concorde" noe men in plaats zoals tot dusverre opj zijn Engels „Concord". De minister zei de knoop nu maar door te hakken. Eindeloze discussies, ettelijke comité's en zelfs ministe riële samenkomsten hadden de „spraakverwarring" niet kunnen op lossen. Overigens zyn twee conservatieve parlementsleden het niet met de mi nister eens. Ze hebben in het Britse parlement kritiek op zijn besluit ge leverd om de „e" aan Concord toe t» voegen en een motie ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4