lieinwe INTER ZIT NOG NIET VAST IN HET ZADEL Nieuw hart van Washkansky geaccepteerd Vriendje (15) ontvoerde en vermoordde Emmanuel Commentaar JAMIN \Kans op regen (dus weer gladde wegen?) Zedendelicten in België Diepvriezen groene haring verplicht Aardgas via kernbom Turkey Maandag 11 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich ia gheblaven mijn hart in teghanipoatl" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf TER in een groot deel van Europa. Vooral in Engeland ondervindt men daarvan grote hinder. Bij ons waren r vooral in het midden van het land moeilijkheden door zware neeuwval en gladheid. De vooruitzichten zijn onzeker, maar de kans op regen en daardoor spiegelgladde wegen bestaat. Iln het weekeinde hadden de bus- lensten grote vertragingen, vooral het Gooi. Op de hoofdwegen had- ook vandaag nog sommige in- lalstroken gladde gedeelten. Op Iele binnenwegen is het voor de Ltomobilisten oppassen geblazen, let treinverkeer liep vandaag vrij- rel normaal. Strengi ;e vorst I Vannacht is in het zuiden en mid- i van ons land strenge vorst waar- a. Het vliegveld Gilze Rijen racht het tot 14 graden, Eindho- —13, De Bilt —11. In Zuid-Hol- ind kwam 6 tot 8 graden vorst voor. De komende nacht zal belangrijk 'nder koud zijn, doordat ons via jchotland een storingsfrontje nadert lat wat sneeuw of regen kan bren- in. Hierbij waait tijdelijk een toe nemende zuidwestenwind. De ver ontwikkeling is wat onzeker, komt er inderdaad regen, dan wordt BERICHT De voortgezette kostenstijgingen nopen de dagbladen tot een bescheiden abonnementsprijs verhoging. Met ingang van 1 januari a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 1,04 per week 4,45 per maand 13,35 per kwartaal Deze verhoging geschiedt met voorkennis van het ministerie van Economische Zaken. Voor abonnees die ons een mach tiging hebben verstrekt tot auto matische afschrijving van hun girorekening zullen wij gaarne aannemen dat men ermede ak koord gaat dat de nieuwe prijs vanaf de eerstvolgende afschrij ving wordt aangehouden. DIRECTIE i I Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie Spaanse sinaasappelen V0LSAS» IÖÏ? ZOKDCP PHtEM SPREUK Sommige mensen kan men alleen amuseren door uit te glijden op een bevroren trot toir of over een bananeschil. HOWE 0 Leraren boos over salarisvoorstellen - pagina Kernmerk de kans op gladde wegen aanmerke lijk vergroot. In Zuid-Engeland kwamen zware sneeuwstormen voor. Als gevolg daarvan zijn vanmorgen enkele tien tallen forensentreinen uitgevallen. Verscheidene treinstellen zijn be schadigd, waardoor er thans ook een gebrek aan rollend materieel is. Ge hoopt werd dat vanavond weer nor maal kan worden gereden. Gladheid op de wegen in Engeland heeft acht mensenlevens geëist. Bü de kustplaats Rottingdean kwa men 200 automobilisten en buspassa giers vast te zitten. Zü werden een etmaal door hoge sneeuwbergen vast gehouden", maar konden zondagoch tend vroeg door sneeuwploegen wor den bevryd en van voedsel en drinken worden voorzien. Militairen en vrijwilligers hielpen de auto's wegslepen, waarmee de acht kilometer lange kustweg van Rot tingdean naar Brighon „bezaaid" was. Riviera Aan de Franse Riviera is zaterdag nacht op verschillende plaatsen sneeuw gevallen. Het berggebied achter de Riviera is geheel met sneeuw bedekt. De laagste temperatuur in Frankrijk is vannacht geregistreerd in Mont Ventoux, 15 graden onder nul. In Noord-Italië is eveneens vrij veel sneeuw gevallen. Boven Scandinavië steeg de lucht druk met zeer strenge vorst in Fin land en Noord-Zweden. Niet onwaar schijnlijk is dat na een paar oceaan storingen Nederland opnieuw in koudere lucht komt. Het verwachte regenfrontje in de komende nacht be hoeft daarom nog niet het einde van deze vorstperiode in te houden. Priesters gearresteerd BRUSSEL België is dit weekend opgeschrikt door drie zedenschanda- len, waarbij geestelijken zijn betrok ken. Het meest omvangrijk is het schandaal in een jongensinternaat te Oostakker bij Gent. Twee paters, een broeder en de voogd van het inter naat zijn gearresteerd. Als biechtvaders en voogd blijken zij de jongens jarenlang ongebruike lijke penitenties te hebben opgelegd. Minstens tweehonderd jongens moe ten er bij betrokken zijn geweest. In het internaat worden jongens van 7 tot 15 jaar verzorgd, die door hun ouders aan hun lot zijn overgelaten. Gebleken is voorts, dat de affaire een aftakking heeft naar de plaatse lijke ambachtsschool (2000 leerlin gen). Er zouden nog meer volwas senen bij betrokken zijn. Enkele geestelijken uit de om geving, die met het internaat te ma ken hadden, zijn overhaast overge plaatst naar missieposten in Brazilië. Te Aye in de provincie Luxemburg is een 58-jarige geestelijke gearre steerd, die zich eveneens als direc teur van een tehuis voor verwaar loosde jongens schuldig zou hebben gemaakt aan ontucht met hem toe vertrouwde pupillen. Een Kapelaan in Zingen bij Oudenaarde tenslotte bleek spoorloos verdwenen, toen de politie hem wilde arresteren. Ouders hadden geklaagd over de „sexuele voorlichting", die hjj bij zich aan huis gaf aan meisjes rond de tien. i KAAPSTAD Louis Wash kansky, de man, die een nieuw hart kreeg, maakte het zondag avond goed. De 53-jarige zieke had de doktoren redenen tot grote bezorgdheid gegeven. Er waren in de laatste dagen ge ringe aanwijzingen, dat het li chaam het nieuwe orgaan dreig de af te stoten. Professor Chris Barnard, die deze voor de me dische wetenschap zo belang rijke operatie in het Groote Schuurziekenhuis te Kaapstad leidde, gaf onmiddellijk op dracht de toediening van medi camenten te verhevigen. Dr. Marius Barnard, de broer van de professor, verklaarde, dat de toe stand van Washkansky beter is dan de meeste mensen hadden verwacht. Hij ging in op de kritiek uit de me dische wereld, als zou in Zuid-Afri- ka te overijld te werk zijn gegaan. De uiterste zorg wordt intussen besteed om Washkansky tegen in fectie te beschermen. Zijn enig kind, de 15-jarige Michael, en zijn echt genote Ann mochten hem zondag niet bezoeken, omdat zij verkouden waren. De zieke vertelde tegen zijn broer, dat hij als een vorst werd behandeld en de zusters toonden zich over hem bijzonder tevreden. „Hü is een man met veel gevoel voor humor", zei één van de verpleegsters. Dit was de kleine rubberboot, waarop de elf opvarenden van de Deense trawler Porkeresness hun toevlucht moesten zoeken, nadat hun schip op de Atlantische Oceaan in brand was geraakt. Een opvarende van het reddende schip, de Diogenes, maakte deze foto. Korte tijd later waren allen veilig aan boord van deze Nederlander. Foto onder: Eenmaal in Amsterdam, nam kapitein Gaastra van de Dioge nes afscheid van alle opvarenden, onder wie een vrouw. Elders in dit blad leest u er meer van. Géén foto Een Amerikaans tijdschrift en een tv-station hebben een half miljoen dollar geboden voor een foto van de harttransplantatie in Kaapstad. Dit zei een lid van de chirurgische ploeg. Er is van de operatie echter geen RIJS De vijftienjarige Na schooltijd ;ois M. heeft gisteren be kend dat hjj de zevenjarige Em- -i v -« manuel Malliart heeft gedood. JjQg ingClOKt Hy wees de politie een plek in het bos, waar kinderen een hol hadden gemaakt. Hier had hij het lijkje van de sinds vorige week maandag verdwenen Em manuel verstopt. Francois, die geestelijk niet helemaal normaal zou zijn, liep al een paar weken rond met het plan de jongen te ontvoeren. De jongens zaten op dezelfde school. Maandag nodigde Frangois bij het uitgaan van de school het slacht offer uit in een kist te kruipen, die op een karretje stond. Daarmee reed hij Emmanuel naar het bos. „Oud ijzer" Schoolkameraadjes vertelden dat de jongen deed alsof hij lorreboer was en dat hij „oud ijzer, oud ijzer" riep. Een kwartier nadat hij zijn vriendje had meegenomen, ranselde Gaan we uit met de slee? heeft gisteren duizenden muien uit kindermonden geklonken. En dat gebeurde dan. Vader en moeder voorop, het kroost dik ingepakt op dat nu zo aantrekkelijke ver voermiddel, in sommige gevallen nog gloednieuw (van Sinter klaas). Hij had Emmanuel gedeeltelijk ontkleed en 's nachts begraven. De kleren stuurde hij naar de vader van de jongen om losgeld af te persen. Eerst had hij in een brief 20.000 frank geëist, maar dit bedrag ver hoogde hij een een telefoongesprek met de ouders tot 60.000 frank. Dit geld werd gevonden in het huis van de dader, evenals kranten, waar uit letters waren geknipt. Deze let ters waren op de brief geplakt, waar in de ouders van Emmanuel om geld werd gevraagd. Het is nog niet duidelijk hoe de politie op het spoor van de jongen is gekomen. Waarschijnlijk heeft ze te lefonisch een anonieme tip gekregen. DE BILT Vannacht in het midden en zuiden van het land lichte tot matige vorst. Morgen geleidelijke stijging van de tem peratuur tot boven het vries punt, voorafgegaan door neer slag in de vorm van sneeuw, ijzel en regen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuid west, later ruimend naar west of noordwest. DEN HAAG -- Het ziet ernaar uit dat ons land een haringwormvrij 1968 tegemoet gaat. Definitief is nu vastgesteld dat alle haringwormen worden gedood wanneer de haring 24 uur land btf een temperatuur van tenminste 20 graden is ingevroren *- geweest. Het produktschap voor vis en vis- produkten heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van de in het nieuwe haringseizoen te volgen ge dragslijn, maar de inspectie voor de volksgezondheid heeft zich zo posi tief uitgelaten dat het geen twijfel lijdt of het zal het diepvriezen van groene haring gaan voorschrijven. Begin dit jaar kwam het diep vriezen van de haring in het nieuws toen een Katwijkse groothandelaar er op eigen houtje een aantal kant jes van afleverde die door een vis handelaar in Haarlem werden door verkocht. De Haarlemmer had op zijn kar een bord geplaatst met het opschrift: diepvriesharing absoluut wormvrij. Dat betrof toen een voor uitlopen op nog niet afgeronde proe ven van TNO te IJmuiden. De moeder van de jongen en haar vriend zijn ook gearresteerd. Zij zou den echter niets met de moord uitstaande hebben. De jongen zou ge heel op eigen initiatief de ontvoering hebben geregeld. De politie heeft van het begin af de oyertuiging gehad dat de ontvoering niet het werk van beroepafpersers was. Tot het laatste ogenblik heeft ze echter niet kunnen geloven dat een vijftienjarige jongen deze ver schrikkelijke moord had gepleegd. De verontrusting na de ont voering van Emmanuel Malliart in het gebied van Parijs nam vrijdag toe na een tweede ver dwijning. Gisteren bleek even wel dat het verdwenen meisje, de twaalfjarige Marie Claude Gervais, was verdronken. De po litie vreesde aanvankelijk dat ook zij ontvoerd was. Olietanker uren vast op de Westerschelde BATH De Liberiaanse tanker Pacific Satelite, die vannacht om twee uur op de Westerschelde bij het Nauw van Bath aan de grond was gelopen, is vanmorgen om kwart voor negen op eigen kracht vlot- gekomen. De olietanker heeft geen schade opgelopen. Het schip, dat 26.032 ton meet, j was met een volle lading ruwe olie j op weg naar Antwerpen. foto gemaakt. De chirurg betreurde dit achteraf, or at het geld goed gebruikt had kunnen worden voor verder onderzoek. De 58-jarige tandarts Phillip Blai- berg uit Kaapstad zou op de nomina tie staan om door prof. Barnard en zijn team eveneens van een nieuw hart te worden voorzien. Prof. Barnard heeft bijzonderhe den verteld over de voorgeschiede nis, die tot de operatie van Washkan sky leidde. De patiënt had een onge neeslijke hartkwaal, maar de juiste mentale instelling voor een derge lijke ingreep. De grote moeilijkheid was natuurlijk het vinden van een donor. Dat moest een jong persoon zijn met een onbeschadigd hart. Voor vervolg zie pag. i FARMINGTON (Nieuw-Mexico) De eerste ondergrondse kernontplof fing voor industriële doeleinden is zondag op een diepte van 1300 meter tot stand gebracht op ongeveer 90 km van Farmington, in het Noord westen van Nieuw-Mexico. De lading was te vergelijken met 26 kiloton t n t. De explosie had ten doel talrijke kleine „gasbellen" te verenigen tot een reusachtige „bel", omdat de exploitatie van de afzon derlijke bellen niet rendabel is. Als met de explosie het beoogde doel is bereikt, zou hierdoor de Amerikaanse reserve aan aardgas aanzienlijk uitgebreid, zo niet ver dubbeld zijn. dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen 1 Reserveer hem tijdig: levenemlddelen- -:aken, warenhuizen en slagerijen I Lynda Bird Johnson (23) en kapitein Charles Robb (over en kele maanden naar Vietnam) zijn zaterdag tijdens een 12 mi nuten durende plechtigheid op het Witte Huis getrouwd. Aan de arm van haar vader begaf Lynda zich naar de balzaal (foto), waar haar echtgenoot wachtte. De zaal was versierd met groen, guir landes, witte rozen, orchideeën en honderden kleine lichtjes. Na afloop kwam urenlang een onafgebroken rij felicitanten de hand drukken van jonggetrouw den en familie. Onder hen was de filmacteur George Hamilton, vroegere vriend van Lynda en de 83-jarige Alice Roosevelt- Longworth (schoondochter van wijlen president Theodore Roo sevelt), die 61 jaar geleden op het Witte Huis huwde. Lynda en echtgenoot zijn naar St. John, een van de Maagden eilanden in de Caraibische Zee, voor de wittebroodsweken ver trokken. Ze logeren op de plan tage van een Rockefeller. Aan de studie TNE POLITIEKE partijen in ons land worden tegenwoordig op hun spankracht beproefd. Er is deining in de gelederen. Binnen de partijen wenst de ene groep naar links te duwen, van de weeromstuit onder strepen anderen meer rechts ge richte denkbeelden, en de grote middengroep in elke partij Is om beurten bezorgd en afwachtend en soms ook geïrriteerd door wat voor jeugdige eigenwijsheid wordt aange zien. Zó is het bij andere partijen, só is het ook bij de KVP die eind vo rige week aan de beurt van verga deren was. Van die KVP is een eigenaardigheid, dat ze intern nog wat meer in be weging lijkt dan sommige andere partijen. Dat hangt weer samen met ontwikkelingen binnen het rooms- katholieke denken. We moeten bekennen weinig erva ring te hebben op het gebied van de samenstelling van KVP-vergaderin- gen als vorige week gehouden. Wat ons echter trof was het ontbreken van het „geestelijk" element, anders immers reeds naar kledij gemakke lijk te onderkennen. Die afwezig heid was stellig niet toevallig en wij brengen haar in verband met de „verzelfstandiging" ook in dit op zicht van de rooms-katholieke partij, zoals binnen heel deze belangrijke volksgroep zo veel bezig ls zich te „verzelfstandigen". Binnen de KVP moeten, veel meer dan vroeger, de politici en de poli- tiek-geïnteresseerden het zélf zien te vinden. Ze moeten ook op eigen kracht proberen elkaar vast te hou den. Ook dan, wanneer de partij op haar spankracht wordt beproefd. Welnu, dat is dan nu gelukt. Men heeft groepsgewijs stevige woorden tegen elkaar gesproken. Men heeft voorwaarden gesteld en die ook weer, in elk geval ten dele, afgewezen. Maar men heeft elkaar niet losge laten. Wat men genomen heeft is een be sluit om intens aan de studie te gaan. Dat lijkt een dooddoener, maar ons bezwaar tegen allerlei verschijn selen in de politiek van vandaag is juist, dat men zo vlot en geëmotio. neerd stellingen poneert en eisen op tafel legt, die wel het gemoed aan spreken, maar waarvan men zich niettemin moet afvragen of ze wel voldoende zijn doordacht. Toegegeven: we leven snel en soms lgken we in allerlei opzichten in tijdnood te verkeren. Maar dat geeft nog geen vrijheid tot ondoor dacht handelen. Deze vergadering van de KVP had iets van een tussenstation. Er is niemand uitgestapt. Men heeft er ook niemand uitgewerkt. Er is als nog een eensgezindheid aan den dag gelegd waarmee de KVP valt ge luk te wensen, maar die wij boven dien voor heel het politieke bestel, dat op het ogenblik toch al zozeer in discussie is, van belang achten. Het gesprek tussen ARP, CHU en KVP kan nu óók voortgang hebben. Gebleken is wel, hoezeer velen bin nen de KVP juist daaraan hechten. Dat overleg gaat nu weer extra do aandacht trekken. Ook wij zijn op recht benieuwd. Twee kanten JJET massale protest van de leraren bij het vhmo tegen de salaris- voorstellen van de regering heeft twee kanten, een zakelijke en een emotionele. De zakelijke kant is duidelijk. Do voorstellen vielen niet in goede aarde. Dat is mogelijk in een over. legsituatie. De ontevreden onderhan delingspartner kan dan pertinent blijven weigeren. Dat doen de lera ren en het is hun goed recht. Maar een massale (protest) bijeenkomst lijkt ietwat voorbarig als herhaal delijk betoogd wordt dat het overleg nog geheel open is. De emotionele kant van de zaak ligt moeilijker. De leraren vrezen een taakverzwaring. Indien het daarvan komt, moet het toch niet zoveel moeite kosten dit aan te tonen uit de praktijk? Dan staat men veel za kelijker tegenover de wederpartij dan vóórdat de proef op de som genomen is. En geheel los daarvan zouden wü de vraag willen stellen: is de finan ciële positie van de leraren nu wer kelijk zo slecht, dat zij een zo sterk accent moeten leggen op een moge lijke taakverzwaring, die de veel geprezen onderwijsvernieuwing dient? kokos macaroontjes 250 gram 85 niet duur wöl heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1