Arts maakte ™zieke blij Japan Betalingsbalans gunstig - prijsstijging valt mee ulll R) 9 S 3 Bestuurder Wild: hausse opgespoord McCarthy mikt op de jeugd Bij vliegramp in Peru 65 doden ARTS HOLT ZIJN VRIJ BEROEP UIT Gerard g wil ie l 3 een stuk kaas I uit het I vuistje I Chauffeur voorkomt treinongeluk ER 19» 17 ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 idschoo^ d school »er a.s, chool ti IM l ItS REAGEEKPE POSITIEF Onder invloed van de vrij geruststellende mededelingen over de ontwikkeling van de economie, heeft de effectenbeurs, daarbij gesteund door een goed gemutst Wallstreet, deze week positief gereageerd en de koers winsten waren in de meerder heid. Van de internationale fondsen trad Philips op de voorgrond door het afkondigen van een produktieplan voor computers, terwijl daarnaast Kon. Hoog ovens, die volgend jaar 50 jaar bestaat, uit de markt genomen werd tegen hogere noteringen. Ook Kon. Olie werd vrij druk tegen betere koersen gekocht. De Franse posterijen zullen op 29 januari zes speciale postzegels, waaronder één van Andorra, uit geven ter gelegenheid van de Olympische winterspelen in Grenoble. Die drukke, vrije, laatste dagen (Van een onzer verslaggevers) AK MIDELHARNIS ..Hoojd- machinist Schol begroette mij uitgelaten van blijdschap. Geen wonder! Hij was drie maanden in het verre Japan van de buitenwereld afgesloten. Met mij kon hij eindelijk weer eens praten. Dat betekende alles voor Q hem", verteldè dokter H. Peppel uit Middelharnis gisteren op Z Schiphol. Hij had juist een verre visite gebracht aan zijn patiënt Schol, die in de Japanse haven- a s plaats Shimonoseky ligt. RS Dokter Peppel deed verder de vol gende geruststellende mededeling: „Schol is stukken vooruit gegaan. Als I alles naar wens verloopt is hij bin- j nen tien dagen met een KLM-toestcl terug in Nederland". „Het mag misschien vreemd klin ken", vertelt dokter Peppel verder, „maar gedurende zijn verblijf in Ja pan heeft de heer Schol met niemand kunnen praten. Hij had een vrese- 4 fe lijke heimwee omdat hij lag tussen Japanners die geen woord Engels I spraken. 1 Wat mij echter wel het meest ver- Wonderde was dat zelfs de artsen daar ook geen enkele buitenlandse ,taal machtig waren. Zodoende moest ik met hen via een tolk praten over de toestand van de patiënt. De heer Schol had een ziekte waar van je gewoonlijk na vier tot zes weken van genezen moet zijn. Bij hem duurde dat drie maanden en dat was wel één van de voornaamste re denen waarvoor ik naar hem ben toegegaan. Dat wil niet zeggen dat hij daar slecht behandeld is, want zover ik het kon constateren heeft hij alles gehad wat voor herstel no- Rode Garde dat onmogelijk maakten. Het schip moest toen zo snel moge lijk vertrekken naar Moji, een kleine havenplaats in de buurt van Hirosji- Daar kon de heer Schol worden opgenomen in een plaatselijk zieken huis dat evenwel erg Idein was. Raadzamer werd het dan ook later geacht hem over te plaatsen naar het grotere ziekenhuis in Shimonoseky. „Ik ben benaderd door de reder Van Ommeren en ik heb aan zijn verzoek om de heer Schol te bezoe ken met genoegen voldaan. In de eerste plaats waren we natuurlijk ongerust over het langdurige ziekte verloop en daarnaast moest een bege leidende arts aanwezig zijn om hem hier heen te brengen. Voor zover mij bekend is zal de geneesheer-directeur persoonlijk met hem naar Tokio gaan. Daar zal hem zal meekomen blijft een open hij op een vliegtuig worden gezet. Dat de KLM hem niet wilde vervoe ren is mij niets van bekend. Ook of er al dan niet een begeleider met hem zal meekomen blijft een open vraag voor mij. In ieder geval was het", zegt dokter Peppel tot slot, „een bijzondere belevenis". VOEDZAAM Uljv M f **hvw wvvzaaoA BRUSSEL De Nederlandse j chauffeur J. A. van Dooren uit Geer- vliet heeft gistermorgen in Herentals (ten zuiden van het Belgische Turn hout) een groot treinongeluk kunnen voorkomen. Hij was met zijn truck met opleg ger op de spoorwegovergang vastge raakt in dt sneeuw. Toen de goede- rentrein uit Antwerpen naderde, zak ten de spoorbomen. Chauffeur Van Dooren wachtte geen ogenblik, greep een seinlamp en rende daarmee de trein tegemoet. De machinist kon door hard rem men weliswaar niet voorkomen, dat de locomotief de vrachtwagen raakte, I maar de klap kwam veel minder hard aan. De twintig ton spuitwater op de Nederlandse vrachtauto gingen verlo ren. De locomotief werd licht bescha digd. Het treinverkeer tussen Ant werpen en Hasselt had enige uren vertraging. niets gemerkt van ongeluk 2 doden - iVOOr fa pOelieV JD BEETSTERZWAAG Dc eigenaar van de sportauto, die zondag op de rijksweg bij Beetsterzwaag een ernstig ongeluk zou hebben veroor zaakt (twee doden en vijf ernstig ge wonden is opgespoord. Het is dr. De B. uit Winsahoten. Dr. De B.. die uit de richting Hee renveen kwam, was uit de file geko men om in te halen. De chauffeur van een vrachtauto uit de andere richting kon hem nog net ontwijken. Een auto achter de vrachtauto werd wel geraakt. Deze wagen raakte uit de koers en botste op een autobusje. Tegenover de politie verklaarde dr. De B. gisteren dat hij niets van het ongeluk had gemerkt. Wel kon hij zich herinneren, dat hij de vracht auto net was ontweken en had ge dacht: „Aan de korte kant". Ook zijn vrouw, die naast hem zat, zei niets te hebben gemerkt. zwariTstraf voor student ATHENE Ramzi Choeri, een 25-jarige Syriër, die theologie stu deert aan de universiteit van Athene, is door een krijgsraad veroordeeld tot 19 jaar gevangenisstraf wegens spionage. Hij zou militaire gegevens hebben doorgegeven aan Syrië. Choeri was een van een tiental verdachten, die beschuldigd werden van het in gevaar brengen van de vei ligheid van de Griekse staat, omko perij, smokkel van verdovende mid delen en klandestien wapenbezit. Al le tien zeiden onschuldig te zijn. Zes werden vrijgesproken. De andere Wethouder weigert „Jan Cremer-prijs" AMSTERDAM De Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, de heer W. Polak, heeft gisteren de Jan Cremer- prijs van de Amsterdamse kunstraad geweigerd. De wisselbeker, die vorig jaar in handen was van de Amsterdamse jour nalist Den Dull, wordt ieder jaar toe gekend aan degene die gezorgd heeft voor de meeste publiciteit rondom de auteur Jan Cremer. Student dood in lift gevonden WAGENINGEN De 25-jarige student aan de landbouwhogeschool A. H. J. van Roosmalen uit Wierin- gerwerf is dood aangetroffen in de lift van het sociëteitsgebouw der r.k. studentenvereniging. Hij was naar de kelder gegaan om een vat bier te halen, maar kwam niet terug. De doodsoorzaak is nog niet bekend. GESCHIEDENIS De geschiedenis met de heer Schol begon in een Chinese havenplaats. Met zijn schip de Duive'ndrecht van de scheepvaartmaatschappij Van Ommeren lag hij daar op het mo ment dat hy een longontsteking kreeg. Een Chinese specialist bezocht hem aan boord en behandelde hem voor zover het mogelijk was. Deze deskundige adviseerde de hoofdwerk tuigkundige zoveel mogelijk te blij- ven liggen. Verder medische behandeling aan het vaste land van China was toen niet mogelijk omdat akties van de I mendes-france: Frankrijk krijgt trekken thuis PARIJS Oud-premier Pierre Mendes-France heeft in een inter view met „France-Soir" gezegd, dat Frankrijk sedert de Britse devaluatie zijn best heeft gedaan, om het pond sterling te torpederen, maar best eens zijn trekken thuis zou kunnen krijgen. ..We hebben een enorme speculatie in goud ontketend, we hebben het pond de volle laag gegeven en we hebben ertoe bijgedragen, dat een fraaie chaos is ontstaan, die niet an ders dan ernstige gevolgen voor onszelf kan hebben." „In elk geval zal het lang duren voor de Engelsen ons de lelijke stre ken vergeven hebben, die we hun geleverd hebben. Zij herinneren zich, dat de frank in het verleden veel vaker in moeilijkheden is geraakt en dat zij nooit hebben geweigerd, hulp te verlenen. Zij zullen zich dat ook herinneren, als het tij is gekeerd", zo meent Mendes-France. Soeharto: geen revolutie meer DJAKARTA Waarnemend presi dent Soeharto heeft er op aangedron gen, in verband met de geschiedenis van het land het woord „revolutie" te vermijden. De strijd tegen Nederland de jeugd, zou men de „onafhankelijkheids- McCarthy, die zeker aan vijf voorverkiezingen wil meedoen, (die in Wis- oorlog" moeten noemen en het consin worden 2 april gehouden), sprak gisteren voor studenten van de woord „revolutie" zou moeten wor- universiteit van Wisconsin. den vervangen door ..nationale Hij deed een beroep op de jeugd volgend jaar aktief aan de politiek mee strijd". te doen en voorspelde, dat de jeugd meer invloed zou krijgen als ooit tevoren President Soekarno heeft altijd be- het geval was geweest in de Verenigde Staten, toogd. dat de Indonesische revolutie j Wij rekenen op de adviezen van studenten en academici, zei McCarthy, oog niet voltooid is. En wy rekenen op een historisch oordeel over Vietnam. IJ wijze van spreken: de Nederlander heeft zijn stoel al aange schoven om straks met de Kerst zijn jaarlijkse 0,3 kg kalkoen, gans, patrijs of fazant te verorberen aan de met groen en kaarsen gesier de feesttafel. Poeliers, restaurants en slachterij en staan gereed de hausse te verwer ken. Want anders dan met de consumptie van soepkippen -sn braadkuikens vertonen de omzetten van deze welvaartsattractie bij uitstek met Kerst een duidelijke piek. Er kan worden gesteld, zegt het produktschap voor pluimvee, dat vrijwel het hele jaarverbruik (die 0,3 kg per persoon) op de Kerstdagen wordt geconsumeerd. Kip En daarmee onderscheiden kalkoe nen, ganzen, patrijzen en fazanten zich duidelijk van kippen en kuikens, die langzamerhand gemeengoed voor de Nederlandse huisvrouw blijken te zijn geworden. De cijfers tonen dat aan. Elk jaar consumeert de Nederlander gemid deld 0,6 kg soepkip en 3,7 kg braad- kuiken. En dat is dan een consump tie. die zich zeker niet tot Kerst be perkt. Statistieken, die het Neder lands Instituut voor Agrarisch Markt onderzoek in opdracht van het pro duktschap voor pluimvee heeft op gesteld. vertellen, dat deze gerechten evenzeer voor. tijdens als na de Kerst in trek zijn. Eigenlijk strekt die hausse zich uit over een half jaar: over de eerste en de laatste drie maanden van het jaar. SVE kansloos tegen superieur Real M. UTRECHT SVE heeft vrijdagavond de eerste wedstrijd uit het tornooi om de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen tegen Real Madrid in de Utrecht- sse Beatrixhal met 6690 verloren. Voor 1300 toeschouwers had Real, dat ten min ste een klasse sterker was, bij de rust een voorsprong van 4529. Real Madrid is houder van de Europe se beker voor landskampioenen. SVE, Ne derlands titelhouder, is debutant in het tomooi om de Europa Cup. Het kwali-1 Het zijn ook deze produkten, die jaarlijks het grootste stijgingspercen tage te zien geven. Het verbruik van „luxe gevogelte" blijft vrij constant. Misschien wel omdat het een typisch kerstgerecht is; wild, dat alleen tfiuisboort op het witte damast van-de Kersttafel onder de boom. De braadpan staat er ai gereed voor.' Op onze betalingsbalans is over de eerste 9 maanden van dit jaar een overschot van 75 miljoen, tegen een tekort in dezelfde periode van het vorig jaar van ruim een half miljard gulden. Minister De Block heeft deze week medegedeeld, dat de reële pro- duktie der bedrijven dit jaar moge lijk met 5 procent zal toenemen, ter wijl de arbcidsproduktiviteit vermoe delijk met 6 procent zal toenemen (gemiddeld in de laatste 10 jaar onge veer 3'/t procent). Daartegenover valt de prijsstijging dit jaar mede, ver moedelijk 3 a Vit procent, terwijl verwacht werd aan het begin van het jaar 4'/j procent. Weer moed Dit zijn aanwijzingen, welke de „burger moed geven", omdat eruit blijkt, dat ons land, als we voorzich tig aandoen met de lonen en prijzen, de inzinking in de economie, welke zich in lichte mate manifesteerde, in vrij snel tempo te boven kan komen. Zouden we via de nieuwe loonpoli tiek vervallen in een hernieuwde over trekking der mogelijkheden, dan kunnen we ons aan de Britse erva ring spiegelen, waar nu al weer gesproken wordt over de mogelijk heid van een tweede devaluatie. De heer Bruynzeel, de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkge vers, vertelde, dat het werkne mersaandeel uit de industrie sinds 1960 met 54 pet. is gestegen, uitge drukt in guldens van gelijke koop kracht als in 1955. Dus het inflatie element is er eerst uitgehaald. Daar entegen zijn rente en winst van de industriële bedrijven gedaald met 16 pet. In de toegenomen welvaart hebben de loontrekkenden in de vorige jaren ongetwijfeld flink mogen profiteren en dat is gelukkig, zolang de bedrij ven voldoende ruimte houden voor het financieren van uitbreidingen en het voldoende belonen van het risico dragend kapitaal, waarop van tijd tot tijd een beroep moet worden gedaan Winst maken De president-directeur van de Kon. Olie zei deze week. dat door middel van winst maken het bedrijfsleven direct en indirect zijn voortbestaan financiert, terwijl het ook, via de be lastingen, de middelen verschaft om het sociale programma van deze tijd en het overheidsbudget in het alge meen te realiseren. Niet voor niets zei minister De Block, dat één der knelpunten voor de economische expansie het gebrek aan financieringsmiddelen is. De natio nale besparingen zijn eigenlijk ontoe reikend, mede tengevolge van het feit. dat de winstmarges in het be drijfsleven zijn teruggelopen. We moeten eraan denken, dat Ne derland door de snelle bevol kingsgroei en de bevolkingsdichtheid meer moet investeren, verhou dingsgewijs, als het buitenland. Da huidige situatie vond onze minister van economische zaken in dit ver band niet geweldig aantrekkelijk! Philips steeg deze week van 117 tot ruim 120. Goed liep ook Hoogo vens, waarvoor een opmerkelijke be langstelling bestond. Sommigen rep pen van fusieplannen, met name met Duitse bedrijven, anderen praten over de mogelijkheid van een ex tra-uitkering. als volgend jaar da Hoogovens een halve eeuw bestaat. Dit fonds liep op van 111 tot 118.50, slot kwam op ƒ117. Kon. Olie was goed gevraagd internatio naal en steeg van 144 tot 148.30. Oranjeboom televisie radio magnetophons afspeel-apparatuur alles pleit voor TELEFUNKEN snelheid en vooral c MADISON, WISCONSIN De democratische senator McCarthy, de tegenstander van de tegenwoordige president Johnson bij de voorverkiezin- het presidentschap, heeft zijn campagne gestart met een beroep op i voor Real vrij bescheiden ein( an 9066 werd bovendien bereikt zonder Spanje's record-internationai (126 wedstrijden) Emiliano Rodriquez. Zonder werkelijk ,,op de tenen tc gaan staan" stoeide Real wat nonchalant met SVE. Als consequentie van dc inschrij ving voor dit tomooi moet SVE donder dag nog eens in Madrid spelen. De Utrechters zullen daar opnieuw en waar-' schijnlijk nog veel pijnlijker ervaren dat een minimum aan kwaliteit en snelheid noodzakelijk is om aan de strijd om de Europa Cup deel te nemen. De punten voor Real werden gemaakt1 door: Sainz 02. Panlgua 09. Naval 84. Aiken 1512. Luyk 142, Braben-| der 816. De punten van SVE kwamen van: Bart Tuinstra 46. Landstroemj 0—3, Roel Tuinstra 17—17, De Nijs 0—5, Aring 60. Boogaard 24 en Van Renen 02. Real scoorde 18 keer uit 26 vrije I worpen. SVE scoorde 18 keer uit 24 vrije' worpen. Belasting eigen woning wordt bestudeerd DEN HAAG Het vraagstuk van de huurwaarde van een eigen woning als bestanddeel van het belastbaar inkomen wordt bestudeerd. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tijdens de behandeling van de be groting van het ministerie van volkshuisvesting door de betreffende kamercommissie werd gepleit voor fiscale maatregelen ter bevordering van eigen woningbezit. Op de lokale markt waren de koerswinsten in de meerderheid. Er werden grote bedragen omgezet in eert d'Oranjeboom. De koers van dit fonds steeg, in verband met de voor genomen verkoop van het bedrijf aan het Britse concern Allied Breweries van 400 tot 467 pet Er is ter beurze enige deining geweest over het feit dat medio oktober -de directie van d'Oranjeboom tussentijds mededeel de, dat het toen afgelopen boekjaar 1966/67 wel een grotere omzet had gegeven, maar geen hogere resulta ten, terwijl na dit toch eigenlijk te genvallend communiqué de beurs koers flink omhoog ging, in- plaats van verder af te zakken. Men vraagt zich af, wie de certificaten van teleurgestelde houders heeft op gekocht en of er gebruik is gemaakt van voor-wetenschap. Merkwaardig is ook de mededeling in het deze week verschenen verslag van de Holl. Bank Unie inzake een grote post aandelen en cert, van de eigen onderneming, welke men van een buitenlandse groep had ingekocht en die men daarna geleidelijk op de Amsterdamse beurs met winst heeft verkocht Wij noemen deze medede ling daarom mer cwaardig, omdat hardnekkige geruchten inzake een op handen zijnde fusie van deze bank met een ander binnen- of buitenlands bedrijf circuleerden. Dank zij deze geruchten was er een bijzondere kooplust voor de aand. H.B.U. en kon de directie van dit bedrijf de grote post (per saldo nog 22 miljoen nom. op de balans per uit. juni, waarde 4 1/4 miljoen) spuien. Men vraagt zich af, wat er met die buitenlandse i oep aan de hand Is geweest Is het een (door de Ned. Bank b.v.) afgewezen „min naar"? Gisteren was de beurskoers van eert H.B.U. iets lager en wel 218 pet. Van Nelle komt met een emissie van aand. in de verhouding van 5 op l tegen 250 pet. Gisteren was de j| koers der aand. lager en wel 336 pet Vast gestemd waren scheepvaart- waarden, met name Phs. van Omme ren, welk fonds van 165 tot 175 pet avanceerde. Heinekens Biet steeg verder van 598 tot 619 pet., Simon de Wit van 412 tot 430 pet., Kluwer tot 171. Er is een nieuwe 0l/t pet. lening Bank voor Ned. Gemeenten aan de markt tegen 98% pet. Het bedrag der lening is 100 miljoen. Men geeft de emissie ter beurze een goede kans. Fusie groothandel levensmiddelen De NV Boon te Alblasserdam en de NV Europoort in Maassluis, groot handelsbedrijven in levensmiddelen, zullen 31 december van dit jaar een fusie aangaan. De nieuwe naam van de combinatie wordt A. en O. Groothandel Alblas serdam, NV Boon. In de bedrijfspanden, die vorig jaar in Alblasserdam gereed zijn ge komen. worden de bedrijven gecon centreerd. Het personeel te Maassluii gaat over naar het bedrijf in Alblas serdam. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum was gisteravond de speciale gast in de befaamde dubbele stoel van Mies Bouwman in het televisieprogramma Mies en scène. Een stoel overigens, die de burgemeester helemaal niet „lekker" zat LIMA Een vliegtuig van de Peru viaanse luchtvaartmaatschappij Faw- cett is gisteren op een vlucht van Huanaco naar Tlngo Maria verongelukt. Alle 65 Inzittenden 60 passagiers en 5 bemanningsleden kwamen om het Hel toestel stortte neer op de ooste lijke helling van een 3.300 meter hoge bei^; op nog geen honderd meter van de autoweg LimaTingo Maria. Automo bilisten en politieagenten trachtten te vergeefs overlevenden uit het wrak te bevrijden. Volgens waarnemers heeft de piloot door het wolkendek de berg niet bij tijds gezien. Behalve Peruvianen zaten m het toe stel ook drie Italianen en twee Belgen. De kans bestaat dat sommige passa giers in Huanaco zijn uitgestapt, ook dat anderen daar zijn ingestapt. Gevolg pensioenvoorzieningen AMERSFOORT Dat de zieken fondsen aan de medewerkers (huisartsen, tandartsen, specialisten enz) een extra bijbetaling doen voor het treffen van pensioenvoorzie ningen betekent een uitholling van de status van 'het vrije beroep. Door de monopoliepositie van de huisartsenorganisatie zijn dc zieken fondsen tot deze betaling gedwon gen. De heer H. A. J. J. M Speleers, arts, noemde vandaag als voorzitter van de Federatie van door Verzeker den en Medewerkers bestuurde Zie kenfondsen (VMZ), deze zaak onjuist. Hij sprak in de algemene vergade ring van de federatie. De heer Speleers geloofde ook niet, dat op den duur de ziekenfondsbij drage in de pensioenvoorzieningen te handhaven is. Deze bijdrage is im mers afhankelijk van het bestaan van een overeenkomst over de hono raria, die telkens voor een jaar ver nieuwd moet worden. De heer Speleers zei verder, dat de verschillende beroepsgroepen, zoals artsen, masseurs, opticiens, in de toe komst hun onderlinge pensioen fondsen zullen gaan concentreren in één pensioenfonds voor de sector volsgezondheid. Monopolie De voorzitter vond. dat handhaving of uitbreiding van de monopo lie-versterkende bepalingen in de wetgeving voor de arts moet worden voorkomen. De ziekenfondsen zijn ter bescherming van de belangen der ziekenfondsverzekerden nergens meer. Daarom moeten er ook maatre gelen komen ter bevordering van het evenwicht tussen vraag en aanbod in de medische wereld. Door het diploma-monopolie kun nen de artsen een betrekkelijk hoog welvaartspeil afdwingen. Overdrij ving is echter schadelijk. Jarring naar Cyprus NEW YORK De speciale VN-af- gevaardigde voor het Nabije Oosten de Zweed Gunnar Jarring, is van daag naar Cyprus vertrokken. Hier zal hij zijn hoofdkwartier inrichten. Van het eiland af zal hij bezoeken brengen aan de verschillende rege ringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7