VEEL BIJVAL VOOR DE LIJN-AALBERSE 3,48% rente-rekening bij de postgiro* PgD Moskou wil actie tegen neo-nazVs CHU moet wijn èn zakkenveranderen STAKING BIJ BOAC Amerika blijft tegen coalitie met Vietcong ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 Dringende oproep van prof. Van der Grinten Couwenberg: Weg met onze pretenties Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Finse onafhankelijk heid heeft Nederland 8000 rozen aangeboden aan ziekenhuispatiënten in Finland. Mevrouw Alliojanen in het Meilahti-ziekenhuis in Helsinki was één van de gelukkigen, temeer omdat zij de bloemen ontving uit handen van de ambassadeur J. H. Zeeman. „Bonn welwillend jegens NPD" BONN/MOSKOU Functio narissen in Bonn hebben een Russische nota, waarin West- Duitsland ervan beschuldigd wordt, te bewapenen in strijd met de overeenkomsten van Potsdam en herleving van het nazisme toe te staan, geken schetst als een manoeuvre om de politiek van Bonn, die ontspan ning in Oost-Europa beoogt, af te breken. In de nota, die gisteren aan de Westduitse zaakgelastigde in Moskou werd overhandigd, waarschuwt de Russische regering tegen de „gevaar lijke politieke ontwikkeling" in de Bondsrepubliek, Revanchisme en mi litarisme grijpen steeds verder om zich heen. De Westduitse regering wordt er van beschuldigd, een welwillende houding aan te nemen tegenover de uiterst rechtse Nationaal-Demo- cratische Partij. Voor een normalisatie van de be trekkingen tussen West-Duitsland en Oost-Europa stelt de nota onder meer als voorwaarden: erkenning van de huidige grenzen in Europa, het opge ven van de aanspraak alle Duitsers te vertegenwoordigen (dus erkenning van Oost-Duitsland) en het opgeven van „het beslag op West-Berlijn". POTSDAM Tegelijk heeft het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken no ta's laten overhandigen bij de Ameri kaanse, Britse en Franse ambassade in Moskou. Daarin wordt herinnerd aan de verplichting, die de Grote Vier bij het verdrag van Potsdam in 1945 op zich genomen hebben, om elke herleving van het nazisme in Duitsland te voorkomen. (Vervolg van pag. I) ARNHEM Op de eerste dag van de Partijraadsvergadering van de KVP in Arnhem liet prof. mr. W. C. L. van der Grinten een geheel eigen geluid horen. Hij bepleit in een resolutie handhaving van de KVP als katholieke partij. De Nijmeegse hoogleraar wil niets weten van een algemeen christelijke partij. Die zal onze eigen katholieke aanhang ernstig aantasten." Ook voelt hij niets voor een radi cale „monster-coalitie die alle par tijen behalve de VVD zou moeten omvatten". Na afloop van de huidige kabinetsperiode zou de KVP samen werking moeten zoeken met de PvdA. Daaruit zal op den duur een meer duurzame band tussen de twee grootste Nederlandse partijen kun nen groeien. Over het zetelverlies van de KVP maakte prof. Van der Grinten zich minder ongerust dan drs. Bogaers. „Toen De Quay premier was, had den we vijftig Kamerzetels en ik heb alle vertrouwen dat als De Jong het vier jaar uithoudt, wij de vijftig weer zullen volmaken". Prof. Van der Grinten kreeg veel applaus. Hij was zijn betoog echter niet ten onrechte begonnen met de opmerking: „Ik pleit hier voor een verloren zaak Couwenberg Dit laatste kon ook gezegd worden van het emotionele betoog van dr. S. W. ouwenberg, die de KVP wil omvormen tot een niet-confessionele groepering, ietwat links van het cen trum. Deze deconfessionaliserings- gedachte heeft hij in een resolutie neergelegd. Dr. ouwenberg noemde alle chris- telijk-georganiseerde machts- en par tijvorming „een uiterst dubieuze zaak", omdat hristus zélf zich van alle politieke macht heeft gedistan- cieerd. Onze stroming, zei hij, heeft af stand gedaan van elk christelijk chauvinisme, dat algemeen mense lijke begrippen die al eeuwenlang gemeengoed zijn van humanisten, voor zichzelf monopoliseert. Ons streven ligt geheel in de lijn van de moderne theologie en het laatste concilie; het stemt ook geheel overeen met de geest van het Evan gelie. Wij hebben er genoeg van dat het begrip „katholiek" wordt verengd tot „roomse apartheid". Wij moeten ophouden met de poli tieke godsdienst tussen christen-de mocraten en christen-radicalen. Het gaat om de praktisch-politieke vraag: waar willen we met Nederland naar toe? Daar komt geen christelijke in spiratie als uitgangspunt voor partij vorming aan te pas. Hierna werd een begin gemaakt met het afwerken van een lange I sprekerslijst. Als eerste verklaarde de afgevaardigde van de grote kies kring Den Bosch zich akkoord met de resolutie van het partijbestuur (stroming één). De heer Jakobs hield meerderheid van de KVP-jongeren een emotioneel pleidooi vóór een stembusakkoord en het ernst maken met een christelijk-radicale politiek. „Met de VVD kunnen we alleen maar afremmen. Met de PvdA heb ben we meer mogelijkheden om een radicaal program te verwezenlijken." Maenen Het Tweede-Kamerlid J. H. J. Mae nen, sprekend namens zichzelf en vele anderen, betoogde dat hij wens te vast te houden aan christelijke inspiratie als basis voor partijvor ming. Hij bestreed de opvatting dat de zorg voor sociaal zwakkeren en armen iets van deze tijd is. De KVP heeft zich altijd voor deze groep op de bres gesteld, aldus de heer Mae- Wij moeten niet te lichtvaardig omspringen met de term „scheiding der geesten". Hierdoor zou men oude klassentegenstellingen uit de negen tiende eeuw weer nieuw leven inbla zen. Tegen dit laatste heeft de KVP zich altijd verzet. Zij wenst op te komen voor de zwakkeren en tevens te streven naar een coördinatie van belangen. De rede van de heer Maenen werd gevolgd door enorm applaus. De internationaal secretaris van de KVP, dr. Hahn, wees onder meer op de sterke groei van de christen-de mocratische partijen, die vaak „angstwekkend radicaal" zijn, in de Latijnsamerikaanse landen. De KVP zou, wanneer zy de christelijke in spiratie loslaat, deze jonge parten een ernstige slag kunnen toebrengen, aldus de heer Hahn. Boekje van twee c.h. jongeren (Van c parlementsredactie) DEN' HAAG Ruim een voor de algemene vergadering van de CHU hebben twee ch-jongeren op nieuw een krachtig pleidooi gehou den voor vernieuwing van de unie. In een pocket die de titel draagt „Oude wijn en oude zakken" hebben Rob Vermaas en Rob van Dijk hun visie op de CHU gegeven. „Op luchtige toon is over het wel en wo2 van de unie geschreven. Zijn we bereid om de stem van de ver kapte SGP-er, de knalrode dominee en de feitelijk liberale caféhouder te verliezen om als partij iets te worden of blijven we doorgaan in de kring loop van het compromissen zoeken"? vragen de schrijvers. Italiaan helpt kunst redden (Van onze kunstredactie) ROME De Italiaanse professor Raimondo Boenniy is met een speciale uitrusting en een voorraad antibiotica naar Portugal vertrokken om op ver zoek van de autoriteiten daar behulp zaam te zijn bij het redden van door de recente overstromingen beschadigde kunstschatten in Lissabon Italiaanse deskundigen hebben een unieke ervaring in het restaureren van kunstwerken, speciaal voor wat betreft waterschade. Een aantal zeer waarde volle schilderijen is in Portugal door weekt geraakt. In de strijd tegen schim mel op natgeworden schilderijen zijn na de overstromingen in Florence bepaalde antibiotica van onschatbare waarde ge bleken. Madame Evanti overleden (Van onze kunstredactie) WASHINGTON Op 77-jarige leef tijd is overleden de sopraan Lilian Evans Tibbs. Zij was de eerste negerin die in de Verenigde Staten in een opera aptrad. Madame Evanti, onder welke naam zij later beroemd werd, vierde haar grote tromfen in de jaren twintig en dertig. Na haar studie aan de Howard-uni- versiteit van Washington te hebben vol tooid. ging zij naar Europa om muziek en zang te studeren. Zij debuteerde als coloratuursopraan in 1925 te Nice. Giulio Gatti-Casazza. de toenmalige directeur van de Metropolitan Opera in New York, die haar in Italië had ge hoord. haalde madame Evanti in 1932 naar de VS terug om haar in de „Met" te laten optreden. Rassenonderscheid verhinderde echter deze plannen. De zangeres had aandeel in de oprichting van de Negro National Opera in Phila delphia. Post en Altig beheersen de zesdaagse AMSTERDAM De controverse Post/ Pfenninger drukt in hoge mate z(jn stem pel op het strijdgewoel in de Amster damse zesdaagse. Toen bijvoorbeeld vrij dagmiddag de „kleintjes" hun aanval lanceerden met de bedoeling wat van de soms grote achterstand weg te werken en Pfenninger en De Roo probeerden van deze toegestane revolutie te profiteren ontstond er met enkele honderden toe schouwers op de tribunes een felle strijd tussen de tonaangevende combinaties. uiteindelijk de mindere goden Dr. B. Jongeling naar Kongo LEEK Dr. B. Jongeling, emeri tus-predikant in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft een uit nodiging ontvangen, om gedurende het eerste halfjaar van 1968 op te treden als gastdocent voor He breeuws es het Oude Testament aan de Vrije Universiteit in Kongo. Wan neer alles naar wens verloopt, hoopt hij eind 1967 of begin 1968 af te Ambtenaren iverken vaak voor derden wwrr "1 I Van Di, Waarschuwing van architecten UTRECHT In een brief aan alle gemeenteraden protesteert het Ne derlands arohitectengenootschap te gen het feit dat ambtenaren op het gebied van het bouwwezen regelma tig werk voor derden verrichten, zon der dat daarbij vaststaat dat zij j daarvoor toestemming hebben. Hiermee wordt volgens het ge- 1 nootschap de economische positie van de zelfstandige architecten aangetast. Ook de werkgelegenheid van de j bouwkundige technici komt hierdoor j in gevaar. Het combineren van ambtelijke en I particuliere werkzaamheden is stellig j niet in het belang van de ge- j meenschap. Ook worden fiscale be- langen door deze praktijken j geschaad, aldus het genootschap. Met de komst van het rapport van de commissie-Scholten is het beeld van de CHU aan het veranderen. Rob Vermaas en Rob van Dijk zijn hier blij mee. Zij herinneren aan het tot nu toe bestaande wat hun betreft ouds beeld van de unie. „Goed ch-zijn was een gave". Je had het of je had het niet. Wie Lohman nog gekend had, had een streepje voor. Men kwam op vergaderingen voor de gezelligheid en niet om aan politiek te doen. CHJO Evenals destijds op de najaarscon ferentie van de CHJO wordt ook in dit boekje een aanval gelanceerd op het Tweede-Kamerlid H. Kikkert. Men ziet in hem de man die nog steeds meent dat de CHU geen poli- tieke party is maar een levenshou- 1 ding. Tenslotte pleiten zij voor samen werking tussen KVP, ARP en CHU op basis van een program van even wichtige vooruitgang. Vermaas en Van Dijk zijn voorstanders van het de achttien. Zij noemen grote fbut in de Nederlandse politiek van de laatste maanden dat de verschijning van 180 radicalen de ruim drie miljoen stemmers op ARP, CHU en KVP tot conservatieven bestempeld heeft. De schrijvers besluiten hun boek met het verzoek aan de CHU alle dingen nieuw te maken „de wijn en ae zakken". In de expositiezaal van het ge meentehuis in Bloemendaal ts gis teren een tentoonstelling geopend van geborduurde composities van mevrouw Cecile Dreesman. Na tuurlijk was zij daarbij zelf aanwezig. S jonk je Dijkstra geblesseerd DEN HAAG Wereldkampioene kunstschaatsen Sjoukje Dijkstra, top- j ster in de ijsrevue Holiday on Ice, j heeft een blessure aan haar knie op- gelopen. Zij moet nu enige weken j rust houden. Joan Haanappel, even- I eens vermaard op de gladde ijzers, I zal haar vervangen. Holiday on Ice draait nu in Stuttgart. het slachtoffer werden. De Denen Lvkke en Eugen bleven toen voorlopig alleen aan de leiding maar in de avonduren moesten zij eerst de Duit ser Sigi Renz en diens partner De Loof vorbij laten gaan. waarna in de uurs- jacht vlak voor middernacht onder groot enthousiasme van zeker 8.000 toeschou wers Peter Post en Rudi Altig de heer schappij opeisten. De jacht leverde van begin tot eind spannende strijd op. waar- i bij vooral de jonge Zuidlander Leo Duyn- dam zich uitstekend weerde. Een catastrofe werd dit gevecht voor de combinaties WagtmansBaensch. SchuringVianen en ZoetNijdam die tegen middernacht op resp. achttien. 1 drieëndertig en zesendertig ronden wa ren gefietst. Tenslotte was de stand bij de neutra lisatie om vijf uur: 1 Post-Altig (Ned. Did.) 82 pnt.. 2 Renz-De Loof (Did./Belg) 54 pnt. 3 Lykke-Eugen (Den.) 18 ont; op 1 ronde: 4 De Roo Pfenninger (Nederl. Zwit.) 60 pnt: op 2 ronden: 5 Jansen- Koel (Ned.) 60 pnt: op 3 ronden: Duyn- dam-Beghetto (Ned./It.) 64 pnt; op 5 ronden: 7 Foré-Verschueren (Belg) 25 pnt: od 8 ronden: 8 Karstens-Severeyns (Ned./Belg) 29 pnt: od 15 ronden: 9 Waetmans-Baensch (Ned.'Austr.) 24 ont: oo 30 ronden: 10 Schuuring-Vianen (N.) 69 pnt: oo 33 ronden: 11 Zoet-Nijdam (N.) 65 pnt. ROTTERDAM De kassier van het Schiedamse bijkantoor van Sla- venburg's Bank, de 23-jarige L. J. W. uit Den Haag, die op 10 november 1966 met meer dan een ton spoorloos verdween en op 2 mei 1967 in de Spaanse stad Alicante met een minie me rest van het geld werd aangehou den, zal dinsdag 12 december, op zijn verjaardag, zich moeten verantwoor den voor de Rotterdamse rechtbank. In de tenlastelegging wordt een be drag van 120.000 genoemd. grootste gironet met 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten.... overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen hierover bericht. in samenwerking met de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Wegvervoerders tot Kamer: Steun aan de NS raakt kern niet DEN HAAG De wegvervoerders zijn niet te spreken over de finan ciële steunverlening aan de Neder landse spoorwegen, zoals de regering in een wetsontwerp heeft voor gesteld. Ze zijn bang voor concurren tievervalsing. Het gaat hier om 315 miljoen. In een nota aan de Kamer zeggen de vervoerders dat de belangrijkste oorzaak van de financiële moeilijkhe den bij de NS in de structurele wijzi gingen in het vervooer ligt. De technisch sterk verbeterde vrachtauto geeft een passend ant woord op de ontwikkeling ln de vraag. Het aandeel van het wegver voer liep in tien jaar op van 58 tot 75 procent, dat van de NS liep terug van 15 tot 7 procent en het aandeel van de binnenvaart van 26 tot 18 procent. De kracht van de spoorwegen ligt bij het vervoer van massaprodukten en groupagevervoer over afstanden van meer dan 400 kilometer. In 1965 was de gemiddelde afstand echter 145 kilometer. De vervoerders betwijfelen of te gen deze achtergrond de voorgestelde steunmaatregelen wel voldoende doordringen tot de kern van de zaak. Cees Verkerk, die gisteren in Oslo is aangekomen om de Oscar Mathisen-trofee in ontvangst te nemen, werd op het vliegveld begroet door twee andere schaatscracks: Sven Erik Stian- sen (links) en Per Willy Gut tor msen. Meer geld nodig voor cultuur AMSTERDAM In het Stedelijk Museum zijn vrijdag de oorkonden uit gereikt die behoren bij de door de ge meente Amsterdam voor de jaren 1966 en 1967 toegekende cultuurprijzen. Nicolaas Wijnberg ontving de H. N. Werkmanprijs 1966 voor zijn talrijke toneelaffiches. Charles Aerssens kreeg de Frans Duwaerprijs 1966 voor zijn bed rij fsdruk werk, K. Schippers ver wierf de poëzieprijs 1966 voor zijn verzenbundel „Een klok en profiel" en ir. H. Hertzberger, ir. T. Hazewinkel, ir. H. A. Dicke en de Stichting voor Studentenhuisvesting Amsterdam kre gen gezamenlijk de architectuurprijs 1967 voor het studentenhuis aan de Weesperstraat. Niet aanwezig waren de heren H. Drion (essayprijs 1967 voor „Het con servatieve hart"), Ton Lutz (Albert van Dalsemprijs 1966/'67 voor zijn spel „Thyestes" van Hugo Claus) en Fred den Ouden (fotografieprijs 1967). Wethouder W. Polak, die de oorkon den overhandigde, zei dat nog altijd te weinig gekl wordt uitgetrokken voor culturele voorzieningen in Amsterdam. Vrouw in inrichting, man wist van niets (Van onze correspondent) VUGHT De 54-jarige vrouw A. G.-B. uit Eindhoven heeft byna drie weken lang in de psychiatrische inrichting „Voorburg" gezeten zon der dat haar man het wist. Op 22 november meldde zij zictj uit eigen beweging bij de inrichting, na een onenigheid met haar man, die zich in verbinding stelde met de politie. Deze deed een opsporings bericht uitgaan, dat in diverse kran ten werd gepubliceerd, maar door de leiding van de Vughtse inrichting niet werd gezien. De familie van de vrouw ontving ook geen bericht dat zy was opgenomen. Eerst dezer dagen ontdekte G. waar zijn vrouw was, omdat ze hem een prentbriefkaart stuurde LONDEN Te middernacht z(jn de piloten van de Britse luchtvaartmaat schappij BOAC voor 48 uur ln staking gegaan. Besprekingen met minister Gu- ner (arbeid) zijn gisteravond op niets uitgelopen. De directie van de BOAC wil niet rechtstreeks praten met de Vereniging van Britse lijnpiloten over salarissen van het vliegend personeel. De directie vindt dat de onderhandelingen moeten worden gevoerd via de Nationale raad voor de burgerluchtvaart, maar de vereniging van piloten is uit deze raad getreden. Zij wil de salarissen optrekken tot het in de VS geldende peil, dat soms wel tweemaal zo hoog ligt. Door de staking gaan de uitgaande vluchten naar zestig landen niet door. De schade voor de BOAC wordt ge schat op bijna vier miljoen dollar. Fulbright: wij maken knekelhuis WASHINGTON De Ver enigde Staten blijven gekant tegen elk voorstel, „dat de re gering van Zuid-Vietnam zou overleveren aan het nationale bevrijdingsfront (NLF)". Het opleggen van een coalitierege ring zou afwijken van het be ginsel, dat het Zuidvietnamese volk zonder inmenging van buitenaf over zijn eigen toe- komst moet beslissen. Dit heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Met nadruk werd gezegd, I dat Amerika niet met het NLF (de politieke organisatie van de Viet- kong) zal onderhandelen zonder over leg met de regering in Saigon en de andere bondgenoten in Vietnam. Donderdagavond had de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Goldberg bekend gemaakt, dat het NLF twee vertegen woordigers naar de VN in New York wil zenden en dat de Ameri kaanse regering bereid is, hun visa te verstrekken. In de verklaring van het ministerie wordt nu gezegd, dat de VS er geen bezwaar tegen hebben, dat mensen van het NLF hun standpunt voor de VN uiteenzetten, als zij daartoe offi cieel door de VN uitgenodigd worden. De Verenigde Staten zullen zich ech ter verzetten tegen een overkomst, die uitsluitend bedoeld is om een propagandacampagne te ontketenen. Amerika houdt vast aan het stand punt. dat de onderhandelingen met Hanoi moeten worden gevoerd, maar zal de Vietcong geen moeilijkheden in de weg leggen, om daarbij verte genwoordigd te zijn of zijn standpunt te doen uiteenzetten. Senator William Fulbright heeft in een rede in de senaat felle kritiek geleverd op het Amerikaanse optre den in Vietnam. „Alles, wat we tot nog toe hebben bewezen, is dat we zelfs met een leger van een half mil joen man en 30 miljard dollar per jaar niet in staat zijn, deze nationale bevrijdingsoorlog te onderdrukken. Alles, wat we in Vietnam de monstreren. is Amerika's bereidheid en bekwaamheid rijn B-52's. zijn na palm en alle andere vernuftige wa pens voor „oproerbestrijding" te ge bruiken. om van een klein land een knekelhuis te maken", aldus de sena tor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5