MOORTJE h Plantennieuws voor tuin en kamer de stad en dokter Moore PUZZEL VAN DE WEEK de gulzige poes bti !E LEU ZATERDAG 9 DECEMBER ll i tuinbouwkringen niet stil en daar hebben we in deze rubriek al dikwijls melding van gemaakt. Denk maar aan de evolutie van de plastic bloempot. En nauwe lijks heb je het ene verwerkt of een volgende nieuwigheid wekt opnieuw verbijstering en bewon dering. Een van die wonderlijke vin dingen troffen we aan in de ver betering van het reeds lang be kende plantaardige jiffypotje. Straks gaat U weer zaaien en stekken en daarom is de nieuwe jiffy-7 pot zeker voor de meesten maal volgezogen dan mogen ze niet meer in het water blijven staan, maar worden op een laagje vochtig wit zand geplaatst. Ze zijn zowel in grootverpakking als in doosjes van zes stuks verkrijgbaar, zodat ook de liefhebber en huis vrouw, die af en toe eens een stek je nemen, van de nieuwe vinding kunnen profiteren. Voor de zelfde groep zijn er de aardige kamerkasjes van plastic, bestaande uit een bak met afneem baar deksel. Ze zijn niet duur en zaad en stekplanten gedijen er pri ma in, terwijl er uiteraard ook een cactusverzameling of een collectie tere planten in ondergebracht kunnen worden. Voor tropische planten is hert plaatsen op onder- warmte van een radiator of het aanbrengen tussen een dubbele bodem van een elektrisch kabeltje (goed geïsoleerd) wel aan te raden. Laat U niet weerhouden van de donzige gele bolletjes van de mi mosa te genieten. Tot voor kort een desillusie in de warme kamer, waar soms na een uur de wollig heid al in verschrompelde bruine bloemetjes veranderd was. De uit vinding van mimosa-chrysal door de Belg Ir. Buys heeft de mimosa een nieuwe toekomst gegeven, juist op een ogenblik dat men aan de Riviera en Italië al begon met mimosa-bomen te kappen, omdat de goudgele pracht weinig meer Men plukt volgens de nieuwe methode de takjes onrijp af, pakt ze direct in plastic, sluit er mi- mosa-chrysal bij in en u koopt ze zó bij uw bloemist, waar ze drie dagen droog kunnen blijven lig gen. In huis neemt u een stukje van de stelen af, zet ze in water met mimosa-chrysal en de ont wikkeling van knop tot bloem kunt u van uur tot uur volgen. Het 14 dagen goed, al naar gelang van de warmte en atmosfeer van de kamer. Bijvullen met mimosa- chrysal in water opgelost zal meestal wel nodig zijn. De bloe mist kan U aan extra pakjes hel- Tenslotte nog even in vogel vlucht de zaden. Er zijn nu ook pronkbonen zonder draad. Spina- ziezaden, nachtvorstbestendig en resistent tegen ziekte. Spruitkool die al in augustus oogstbaar is. stamslabonen goed windbestendig en ziekteresistent. En hebt U al eens aardbeien gezaaid? De maandbloeier Baron von Solema- cher draagt al vruchten na ruim 5 maanden, alhoewel U natuurlijk van deze niet-rankende aardbei ook planten kunt kopen. Als rand- plant verenigt zij het nuttige met het aangename. A. C. MULLER-IDZERDA. de nationale hoofdklasse-cc Kerstster is een der planten dn "i in de nieuwe jiffy-7 pot netje weelderig ontwikkelt. van U waarschijnlijk een opzien barende vinding, waardoor het werk sterk vereenvoudigd wordt. U koopt bij een zaadhandel bruine •chijven in een netje, die in water gelegd, binnen enkele ogenblikken het volume krijgen van een stekpot van 6 cm hoogte. En wat nog be langrijker is. dat potje is meteen al gevuld, zodat U er onmiddellijk in kunt zaaien of stekken. Het is samengesteld uit geperste sphagnum-turf, waaraan een juiste hoeveelheid voedingsstoffen werd toegevoegd. Het vullen met aarde is er dus niet bij en de vol gezogen potjes zijn klaar voor ge- C onstan ter Men heeft ervaren dat stekken er beter en constanter in groeien dan in potjes met bladaardej Zijn de potjes HOR.: 1. tapijt. 5. plaats in N.-Brab., 9. slaapplaats der hoenders, 13. rustig, 15. zandheuvel, 16. Turkse tarwe, 17. meervoud (afk. Lat.), 19. zuilengang in oud-Athene, 21. tweetal, 22. muzieknoot, 23. water in Utrecht. 25. beschonken, 28. masker, 29. ongevuld, 31. eerste boek van Mozes (afk.), 32. vordering, 33. jong van sommige dieren, 34. water in Limburg, 36. inhoudsmaat, 38. familielid, 40. tocht of uitstap, 42. jongensnaam. 43. vinkachtige vogel, 45. maan stand, 47. soort gebakje, 49. vaartuig, 50. meisjesnaam, 51. oven krabber, 52. myth, figuur, 53. eiland in de Middell. zee, 54. water in Friesl., 55. aanloop, 57. teken, 59. scheik. element (afk.), 60. palmbooom, 61. deel van het oor, 63. ongaarne, 65. loot van een plant, 66. appel, 68. akelige, 70. berg bekend uit de bijbel, 71. lichaamsdeel. 72. jongensnaam, 74. insekt, 76. achting, 77. onwrik baar, 80. groente, 81. slede, 82. plaats in Gelderl., 83. zoon van Jacob, 85. geheel de uwe (afk. Lat.), 86. kleur, 87. Europeaan, 89. zwak, 91. papegaai als aanspreking, 92. balk, 93. voorschrift. VERT.: 1. vlinder, 2. boom, 3. gravure, 4. hetzelfde, 6. meisjes naam, 7. lekkernij, 8. oude lengtemaat, 9. venster, 10. nakroost, 11. boom, 12. Nederl. zeeheld, 14. inwendig lichaamsdeel, 16. rivier in Nederl., 18. jongensnaam, 20. bijb. figuur, 21. lid van het Hogerhuis in Engeland, 22. jongensnaam, 24. natuurlijk waterbekken, 26. on- bep. voornaamw., 27. eelt (ZN), 28. vogel, 30. plaats in Gelderl., 33. plaats in N.-Brab., 35. rivier (Spaans), 37. plaats in Limb., 38. gevangenis, 39. de gezamenlijke hoeveelheid, 41. plaats in Frankrijk, 43. gesponnen draad, 44. grappenmaker, 46. rund, 48. vreemde munt, 49. vruchtje, 50. kloostervoogd, 56. waterdoorlatend, 58. elek trisch geladen atoom, 60. koraalrif, 61; ongevulde, 62. myth, figuur, 64. myth, figuur, 65. opschik, 66. japon, 67. ambtskleed, 69. ver dikking der opperhuid, 70. monster, 71. veraf, 73. gebruikt men voor het land, 75. houten klepper, 77. gekheid, 78. insekt, 79. draaikolk, 82. nakroost, 84. buitenhaven, 86. ledger (afk.), 87. water in Friesl., 88. voorzetsel, 90. rijksgrens (afk.). J DEWESMA BCK^TR Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Prankenslaji 69. Den Haag. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. Kampen, 5. Eli, 12. ido, 13. Leen, 15. dim, 17. deel, 18. room, 20. Iser, 22. er, 23. r.o., 25. Em. 26. te 27. kako fonie, 31. de, 32. eg, 34. Amster dam, 41. e.k., 42. al, 43. om, 44. pu, 45. paar, 47. Agen, 49. Eros, 51. Inn, 53. roos, 55. ras, 58. Dee. 59. Tienen, 60. domein. Vert. 1. kelder, 2. ale. 3. mier, 4. en, 6 af. 7. moer 8. ode, 9 tolker, 11. al, 14. Nora, 15. om, 16. mi, 19. ook, 21. sen. 24. af, 27. kea, 28. oot 29. oor, 30. Eem, 33. Gemert, 35. Maas, 36. sla, 37. ei, 38. dog, 39. Amer, 40. Dussen. 45. pose. 46. r.i., 47. An. 48. node, 50. rai, 52. nu, 54. oei, 56. te, 57. do. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag as. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie «rijzen: een van 5.en twee van f 2.50. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD -- VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR MOORTJE was een leuk klein poesje met) Op een morgen zag hij in de keuken de deur een zwart zacht glanzend velletje, dat al- van de ijskast openstaan, tijd honger had. Als hij 's morgens wakker werd, kroop hij gauw uit zijn mandje om te Moortje nam een sprong en jloep, met een kijken of er al iets te eten zou zijn. En in een grote plof kwam hij in de kast terecht en deed mum van tijd at hij dan gulzig zijn bordje'zich tegoed aan een heerlijk mals stuk vlees, leeg. TJIJ smulde en smulde en merk- „MMMMM, dat zal ik eens lek 11 te helemaal niet, dat de deur ker eventjes naar binnen wer van de ijskast weer was dicht- gegaan, want hij had een grote ken dacht hij en slokkend schaal pudding ontdekt. leeg en toen had hij genoeg ge- »*ten. Zijn velletje spande om zijn dikgevulde buikje. Hij wilde de smakkend likte hij de hele schaal ijskast weer uitglippen, schrik, nu zag hij pas dat de deur dicht was. Hij had het vreselijk koud ge kregen en zijn snorharen waren helemaal bevroren. Hij werd erg bang, toen hij be merkte dat hij was opgesloten en angstig begon Jiij te roepen: „Miauw, miauw, miauw." Het baasje van Moortje hoorde het angstige, bange geroep en toen hij na lang zoeken eindelijk ontdekte, waar de poes was. kreeg hij medelijden, toen hij het arme, koude beestje zag. „Je bent erg stout geweest, eigenlijk verdien je een flinke tik, maar ik denk, dat jij nooit meer in die ijskoude kast zult kruipen, daarmee heb je jezelf al flink gestraft." I graag zo'n prachtige droogkop voor de pop hebben? mandje op en viel prompt in slaap. Toen hij wakker werd, was hij zijn angstige avontuur al weer helemaal vergeten en hij dacht al weer aan eten. Hij keek eens naar buiten en zag de melkboer staan aan het begin van de straat. Smullend likte hij al zijn lip jes toen hij dacht aan de melk. die hij zeker in de melkbus zou vinden en hy rende er heen. Achterop de melkkar stond een grote bus vol melk zonder deksel en Moortje zag zijn kans schoon. TIIJ nam een sprong en beland- 11 de precies op de rand van de bus. Hij likte zo gulzig en het smaakte hem zo goed, dat hij vergat zich vast te houden en ineens, ploems, daar viel hij voorover op de bodem van de met melk gevulde bus. Wat een schrik, hoe kom ik hier weer uit, dacht Moortje. Hij kreeg het erg benauwd, zijn kleine oortjes en oogjes zaten vol melk en iedere keer als hij pro beerde naar boven te klimmen, gleed hij van de gladde kanten weer naar beneden. De melkboer hoorde een raar geluid iri de bus en toen hij zich voorover boog om er in te kij ken. zag hij nog juist het zwarte puntje van de staart van Moor tje naar onderen gaan. Vliegensvlug stak hij zijn hand in de bus en daar had hij die booswicht, druipend van melk. te pakken. Moortje die bang was voor die boze melkboer, glip te tussen de vingers van de melkboer weg en rende weg. A/ÏAAR o, wat rook hij daar op- - eens? Hmmmmmm. Hij ver gat helemaal zijn schrik en dacht: „Ik ga eens even kijken of het waar is wat ik ruik." Hij sloop door een raam naar binnen en ging op jacht naar het lek kers. Het water kwam in zijn klei ne bekje, toen hij zag waar zijn neus hem gebracht had. Mmmm, vis, dat is een tractatieü Die domme Moortje wist niet dat vis, die in een pan ligt te bakken, flink heet is. Met een sprong kwam hij boven op de door Ag ai hu Young 125 Adele zei: „Ik geloof dat hij voelt dat Howard en ik t hem zijn. Dat waren we ook, want wij vooral Howari wilden dat hij chirurg zou worden. Hij heeft ons teil gesteld. Wij dachten dat hij het zou kunnen, als hij if wilde. Misschien hadden we ongelijk. Misschien kang werkelijk niet anders." „Konden jullie hem niet meer vrij laten? Niets probf te forceren? Voor zover ik hem ken, geloof ik dat alles 1 tijd had moeten hebben, dat hij zijn eigen weg had mof zoeken. Hij zei me dat hij veearts wilde worden. Ik gep dat hij daar wel erg geschikt voor is. Heeft hij e over gesproken?" „Zou je er nii eens over na willen denken?' „Natuurlijk wel. Die moeilijkheden met dat hert vorj een soort crisis. We hebben geen kans gehad eroveJj praten omdat Howard zo laat thuis kwam. Maar ik kon f dat hij erg verontrust was. Niet langer kwaad op Hof maar erg verontrust. Ik ben er zeker van dat hij het metl eens is, dat we niet op dezelfde voet kunnen voortgaan." „Als Howard toestemming zou geven dat Howie wordt, ik geloof dat hij dan een gevoel van eigenwaal terugkrijgt, dat de toekomst er dan niet zo somber uitzij „Ik zal er met Howard over praten." Toen zei ze beslis| „Ik zal er vanavond over praten." Zij stond op. vriendelijk geweest. Ianthe. Ik hoop dat je weet dat ik I echt meen. Als hij wakker wordt, zeg hem dan dat we r geen uitbrander zullen geven. Laat hem nu maar uitsla] Zeg hem ook, dat we niet meer over het hert praten, hij dat niet wil. En stuur hem alsjeblieft naar huis, jirxeur „Ik ben er niet zeker van dat hij dat doet, Adele. hebben nu onomwonden niet elkaar gepraat en ik ben bahet A dat hij nog even opgewonden zal zijn, gis hij wakker wra Vannacht voelde hij zich erg gebelgd op zijn vader en hij P' dat hij nooit naar huis terug wilde." Adele ging op de rand van haar stoel zitten, haar handt op haar knieën. „Maar watZij fronste haar voorhoofdLEQ zweeg. r j Ianthe zei zacht: „Hij kan hier wel een poosje blijvj^'j Adele." „En al die kles9?bessen in de stad laten zeggen dat L weggelopen is. omdat wij hem slecht behandelen en dat jc hem liefderijk hebt opgenomen? Hartelijk dank, maar d- doen we niet." „Thï „Ik geloof dat jij en Howard deze zaak moeten overdenk s, F en dat het voor iedereen beter is als Howie nog wat hi rio. blijft. Een paar weekjes in ieder geval of zo lang als h le Se verstandig schijnt. Als je de mensen een reden wilt noeme de v dan kun je zeggen dat hij bij me logeert, omdat ik me ntal di .prettig voel in dat lege huis, nu Nat weg is. Dat lij aculE aannemelijk genoeg, en hij blijft alleen om me gezelschap, -.-i-j houden. Ik mag hem werkelijk heel erg." lilt Adele sprong weer op en even dacht Ianthe dat zij kwa was. Zij liep naar het raam waar ze met haar rug naar kamer ging staan. Zij bleef er lang en Ianthe wacht gelaten. e Toen Adele terugkwam, liep ze langzaam en Ianthe dac dat ze misschien gehuild had, want zij scheen kalmer, en een of andere manier jonger. Zij liep niet naar haar stoel, leunde met haar rug tegen het bureau van de professor, ha^ handen om de rand geklemd. „Ik geloof dat iedereen in de stad nu wel weet dat Howa ver„ en ik vaak moeilijkheden hebben." de Ze zei het bitter, maar niet kwaad en Ianthe antwoord va^ ..jtfet,[eni (Wordt vei rvolgdfhet Zijn kleine pootjes werden gloeiend heet en over zijn hele vachtje kreeg hy warme spetter- tjes. Hij miauwde van pijn en was zo geschrokken, dat hij kreunend met de staart tussen zijn pootjes wegsloop. 'THUISGEKOMEN hinkte hij op zijn verbrande pootjes naar zijn mandje, waarin hij zacht miauwend van pijn stilletjes ging liggen. Zijn baasje hoorde het vreem de geluid en kwam eens even kijken. Hij schrok, toen hij die kleine verbrande pootjes zag. Straks is het weer Kerstvakantie en dan kunnen jullie even fijn op de A klimrékken ravotten als deze kinderen. Dnd nou toch eens aan, hoe zou dat "pN tot °P de da6 van vandaagjW" nu komen?" -L' heeft 't baasje van Moortjep. Maar Moortje, de poes, hield niet kunnen achterhalen, hoe zyn' wijs zijn mondje dicht en vertel- poesje aan die verbrande pootjes, de niet, dat het zijn eigen dom- is gekomen, maar 'tgebeurdep" me schuld was geweest. Moortje geen tweede keer! Bontekoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14