Vooral harde foto 's op expositie Plan van advocaat: eenbaanswegen met verplichte snelheid „Post tijdig joede wensen Vietcong wilde af geva ardigden BESLISSENDE MACHTSSTRIJD IN JEMEN? Overschot op betalingsbalans f75 miljoen mm 9 VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 Daarmee ontneemt men automobi listen, die tussen begin- en eindpunt van de weg wonen, weliswaar de mo gelijkheid van de baan gebruik te ma ken, maar zij zullen dan gemakkelijker en sneller transport krijgen over de bestaande weg. Deze zal immers, door de nieuwe baan, aanzienlijk worden ontlast. Optimaal Een andere mogelijkheid om ver- keerscongesties te voorkomen, noemt mr. Visser het instellen van vaste verplichte snelheden op bestaande wegen. De voordelen hiervan ervoer hij in Venezuela. Daar heeft men op de grote tweebaanswegen (vier rijstroken) al geruime tijd deze ver plichte snelheden ingevoerd. Maar dan in deze vorm, dat op de rechter- rijstrook een maximum-snelheid van 80 km wordt ingesteld, terwijl op de linker strook een vaste snelheid van 100 km verplicht is. Volgens mr. Visser werkt dit sys teem uitstekend, omdat men er een zich constant voortzettende stroom Mr. H. C. Visser, geestelijkc vader van het nieuwe wegen- mee bewerkstelligt en inhaalmanoeu vres vrijwel niet behoeven te worden gemaakt. Ook op deze manier bereikt men een optimale capaciteit. Busdienst Over het nijpende parkeerprobleem heeft mr. Visser eveneens zijn eigen denkbeelden. Om de binnenstad van een teveel aan auto's te ontlasten ziet hij mogelijkheden voor particulier initiatief. In Brazilië bijvoorbeeld, zegt hij, vindt men in de buitenwij ken van grote steden overal kleine busjes, die door particulieren worden geëxploiteerd. Een bord erop, maakt automobilisten en voorbijgangers erop attent, dat zij naar de bin nenstad rijden. Voor zo'n traject wordt een ruim tweemaal zo hoog tarief berekend als dat van de tram. Maar het ligt altijd nog aanzienlijk lager dan dat van de taxi's. Zo'n onderneming biedt volgens mr. Visser altijd exploitatiemoge lijkheden omdat men vrij is begin- en eindpunt van de dienst te kiezen: men zal uiteraard alleen daar gaan rijden, waar een flink passagiersaan bod is. Punten in de buurt van ringwegen om de steden zouden zich uitstekend leden voor zo'n dienst Volgens mr. Visser zou het in de lijn liggen, dat taxibedrijven het ini tiatief nemen. Z(jn Idee voor een vlot vervoer in de city: kleihe busjes met een zeer lage opstap, zodat men er ook met de boodschappentas gemakkelijk ge bruik van kan maken. Deze busjes, die alleen in de binnenstad zouden rijden, zouden gratis moeten zijn. De voordelen van de ontlasting van de city van auto's wegen voor Ie ge meente ruimschoots op tegen de kosten, aan deze wagentjes verbon den, aldus mr. Visser. Staatssecretaris M. J. Keijzer (ver keer en waterstaat) heeft dinsdag in Rome besprekingen gevoerd met de Italiaanse minister van transport en burgerluchtvaart Oscar Scalfaro. Zij verschilden niet van mening over ver- voerskwestiea. 3300 INZENDINGEN NAAR WORLD PRESS PROTO «7 DEN HAAG Zal de tentoon stelling „World Press Photo 1967", die van 17 december tot en met 12 februari in het splin ternieuwe Nederlandse Congres gebouw aan de Johan de Witt- laan wordt gehouden wederom duizenden bezoekers trekken? Het ziet er wel naar uit, want wat de honderden fotografen uit NEW YORK De Vietcong heeft in november geprobeerd twee ver tegenwoordigers op het hoofdkwar tier van de VN te krijgen. Dit heeft de Amerikaanse ambassadeur Goldr berg meegedeeld. De Vietnamezen wilden op Noord- vietnamese paspoorten voor één of twee jaar naar New York komen. Zij wilden geen speciale status, maar gewoon bij de VN werken en vraag gesprekken met de pers hebben. Amerika had geantwoord, dat visa verstrekt zouden worden aan perso nen die voor VN-zaken naar de Ver. Staten wilden. „Sindsdien hebben wij niets meer vernomen", aldus Gold berg. Daar niet om een bijzondere sta tus werd gevraagd, gelooft de Ameri kaanse regering niet dat de missie bijgedragen zou hebben tot het be reiken van vrede in Vietnam. vijftig landen naar Den Haag hebben gestuurd is van goed tot uitstekend gehalte. De stichting heeft dit jaar een re cord van 3300 inzendingen gevestigd. Daaruit blijkt dat persfotografen uit de gehele wereld grote waarde aan dit unieke evenement toekennen. Er zijn weer „harde" foto's uit Vietnam, Kongo, van de rasser.strijd in de Verenigde Staten, de strijd te gen de honger en de oor'.og in het Nabije-oosten. De opnamen van de Amerikaanse soldaten in Vietnam zijn schokkend en meelijwekkend. Onmenselijk zijn de foto's van de hongersnood in India, die ons ver bijsteren. Harde foto's De laatste jaren was »r kritiek op de harde foto's, die te sensationeel zouden zijn. Daarom gaat World Press Photo volgend jaar oiijzen uit reiken aan de beste fotograaf van het jaar, omdat het wedstrijdelement, waar nu de nadruk op ligt, het ni veau van de inzendingen wel eens zou kunnen drukken. De organisato ren willen voorkomen, dat de persfo tografen alleen hun meest sensatio nele foto's blijven inzenden om zo een kans te maken op de prijs en de foto's van hun vakmanscnap niet in zenden. De beste fotograaf zal dan worden uitgezocht door een keus te maken uit de zes foto's die zij moeten inzen den van een evengroot aantal onder werpen. Ook de fotograaf d<e niet in de „nieuwsgebieden" (zoals Vietnam) komt krijgt op deze wijze een kans. Niet alleen de harde foto's domine ren in de inzending van dit jaar. Er zijn ook tal van poëtische en sfeer volle opname's. sportfoto's van de be langrijkste voetbalontmoel.ngen, im pressies uit de dierenwereld en van gewone dingen uit ons dagelijks le ven te zien. Kleurenopnamen Van de inzendingen zijn er slechts 150 in kleur. Dat komt omdat het afdrukken van kleuropnamen nog steeds een (te) dure aangelegenheid is. Het kleurige deel van een exposi tie verkeert nog.in een experimenteel stadium, omdat naar een nieuwe me thode wordt gezocht om de afdruk ken langer houdbaar te kunnen ma ken en de juiste belichting te vinden. Engeland heeft de meeste foto's in gestuurd, gevolgd door Amerika, Duitsland, Rusland en Polen. Ook nu weer staat de strijd in Vietnam cen traal, evenals de oorlog in het Nabij e-oosten, Kongo en de Vietnamde- monstraties, die in de gehele wereld zijn gehouden. De wereldberoemde Japanse persfotograaf Sawada (twee- malig hoofdprijswinnaar) heeft een serie platen uit Vietnam ingezonden. De Nederlandse fotografen hebben verheugend veel werk van uitsteken de kwaliteit ingezonden, dat kan wed ijveren met de topklasse van de in zendingen. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé, zal de tentoonstelling zaterdagmiddag 16 december officieel openen, waarna zij in het theater „studio 2000" (ook in het congresgebouw) de prijzen zal uitreiken. KAÏRO Terwijl royalistische troepen de hoofdstad Sana'a bedrei gen, is de Jemenitische president Iriani naar Kaïro gevlogen en (als voorlopig staatshoofd) vervangen door generaal Elamery, opperbevel hebber van de republikeinse strijd krachten in Jemen. Iriani zou de strijd om de macht met Elamery, zijn voornaamste po litieke tegenstander, verloren heb ben. Of hij afgezet is, kan nog niet worden vastgesteld. Ook is niet duidelijk of de benoe ming van Elamery bedoeld is om de strijd tegen de royalisten met meer kracht voort te zetten. Niet geheel uitgesloten is, dat hij naar een poli tiek akkoord met deze aanhangers van de Imam zal Streven. De royalisten blijven overwinnin gen melden. In Sana'a werden ech ter zes van hun aanhangers in het openbaar terechtgesteld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Post op tijd. Met deze slogan, aangebracht op de Huizend PTT-auto's, de postkantoren en de brievenbussen, gaat de PTT proberen de kerstpiek in het postverkeer het hoofd te bieden. Zij verwacht een aanbod dat 200 tot 300 procent meer bedraagt ian op normale dagen. En om daaronder niet volledig te worden Dedolven vraagt zij royale medewerking van kerstkaartzenders door :uim voor de kerst hun goede wensen in de bus te deponeren. En de PTT doet alles om dat ver lies volgend jaar nog verder te ver minderen, al zullen ook dan de personeelslasten nog een belangrijk deel blijven vormen van de totale j lasten. Een van de middelen waar mee zij besparing wil bewerkstelli gen is verdere mechanisatie. Machinaal sorteren Zo staan in het Rotterdamse districtspostkantoor al enkele jaren codeer- en sorteermachines opge steld, die de handsortering vervangen. Wanneer met deze proef positieve 'resultaten worden bereikt, zal zij worden uitgebreid, PTT-hoofdinspec- teur B. T. Harmsen wilde gisteravond op een persconferentie zelfs nog ver der gaan toen hij sprak over Ameri kaanse proeven met machines die au- tomatisch lezen. Men is daar thans al zover dat men machines kan gebruiken die vrij ge makkelijk cijfers lezen. Hij achtte het daarom niet denkbeeldig dat in de toekomst ook in Nederland brief post zal moeten worden voorzien van een cijfercode om de machines in de toekomi t eer handje te helpen. Tevens zijn er plannen in voorbe reiding om de bestelling te vereen voudigen. Zoals bekend wordt in Helmond thans een systeem uitgetest met behulp waarvan het aantal expe ditiecentra in Nederland aanzienlijk kan worden verminderd. Op het ogenblik bedraagt dit aan tal nog 14.00. Wanneer de proef slaagt, zal het echter waarschijnlijk kunnen worden teruggebracht tot 200 250. Dit zou dan betekenen dat men met minder personeel zou kunnen volstaan. blijf de feestdrukte vddrl DEN HAAG De betalings balans biedt over de eerste negen maanden een overschot van 75 miljoen. In dezelfde periode van vorig jaar was er een tekort van 515 miljoen. De verbetering van het tweede kwartaal heeft zich dus dui delijk voortgezet. Dit zijn de uitkomsten van de lopende rekening op transactiebasis (handelsverkeer, dienstverlening). De lopende rekening op kasbasis heeft een overschot van ƒ324 mil joen (in 1966 ƒ203 miljoen). De directe investeringen vergden ƒ145 miljoen. Voor kredietverlening op lange termijn werd 129 miljoen opgenomen in het buitenland. Er vloeide aan kort kapitaal 32 mil joen af, terwijl de „import" 100 miljoen bedroeg. Aldus minister Witteveen in een nota aan het par lement. Minder lopen Een andere kostenbesparende fac tor ziet men in een efficiënter bestel lingssysteem. waarbij de postbode minder zal behoeven te lopen. Er Is op het ogenblik een wetsvoorstel in voorbereiding dat de directeur-gene raal van de PTT meer mogelijkheden biedt om maximum afstanden vast te stellen. Gebleken is namelijk dat in veel districten vaak onnodig grote afstan den moeten worden afgelegd om briefpost te bezorgen. Dat geldt niet alleen voor afgelegen boerderijen, maar ook voor de meeste woningen met een tuin voor het huis. De PTT zou graag zien dat iedere bewoner van zo'n huis een postbox bij zijn tuinhekje zou laten aanbren gen. Verwacht wordt, dat dit wetsvoorstel in de loop van volgend jaar in de Kamer zal worden behan deld. Wat betreft de inkrimping van het aantal bestellingen per dag tot één: op het ogenblik worden daarmee proeven genomen in Den Haag en Beverwijk. Geen hoger tarief Volgens de heer Harmsen biedt ook dit kostenbesparende systeem kansen voor de toekomst. Over de openstel ling van 220 postkantoren per 1 de cember op koopavonden zei de heer Harmsen dat dit een succes is geble ken. Op veel kantoren moest men zelfs meer personeel in avonddienst nemen dan was verwacht. Volgens de heer Harmsen zullen komend jaar on danks de verliezen van de postdienst geen tariefsverhogingen behoeven te worden verwacht. Mr. Cammelbeeck geen .kimsthoofd' AMSTERDAM Mr. G. J. Cammel beeck, gepolst voor de functie van hoofd de gemeentelijke dienst kunstza- (Van onze verkeersredacteur) Lage kosten Een ander voordeel ia, dat de kosten van de aanleg van zo'n weg aanzienlijk geringer zullen zijn dan die van een normale weg. Door de lichte constructie zullen geen dure funderingen nodig zijn, terwijl ook bruggen en viaducten in het tracé lichter kunnen worden geconstru eerd. Zeker op drassige veengronden zal dit systeem aanzienlijk kosten besparend werken. Daarnaast spreekt ook, aldus mr Visser, het voordeel van eenvoudige! onteigeningsprocedures. Er zullen geen enorm brede stroken land en bebouwing behoeven te worden ont eigend voordat met de aanleg kan worden begonnen. Vooral voor het opvangen van het spitsuur-verkeer biedt het nieuwe plan, volgens mr. Visser, mogelijkhe den. De wegen zullen met name moeten worden aangelegd vanuit gro te steden. Als mogelijkheid noemt hij een snelle eenbaansweg van Amster dam naar het Gooi. 's Morgens zou deze weg dan in de richting Amster dam kunnen worden gebruikt, 's a- vonds in de tegenovergestelde rich ting. Op zo'n traject zouden dan zo wei nig mogelijk op- en afritten moeten worden gebouwd (een of twee hoog uit) om stagnerende invoegmanoeu- vres te voorkomen. Fotografen zien de wereld Een greep uit de inzendingen voor World. Press Photo 1967. Fotograaf P. H. Junge uit West- Duits Iand voorzag zijn plaat van de stram opgestelde soldaten en het kleine kind van het simpele onderschrift „Ohne Worte" zonder woorden. In het midden „Mijn jongens" van K. E. Vereecken: een voet- halwedstrijd tussen hofpersoneel en prins Claus tegen journalisten in Lage Vuursche. Rechts boven het ontwakende zwarte werelddeel: „Jubeln des Afrika" van Roland Witschel uit Frankfurt am Main. De schrijnende plaat van het kind achter tralies is een van de talloze „harde" inzendingen: „Honger?-Vietnam" van Bill Strode uit Louisville, Kentucky USA. DEN HAAG Een nieuw idee voor de wegenbouw: een- baans-snelwegen met een vluchtstrook, die met een ver plichte snelheid in één richting moeten worden bereden. Gees telijke vader ervan, de Wasse- naarse advocaat, mr. H. C. Vis ser, heeft er een gedachte mee gelanceerd, die volkomen origi neel is. Zelfs in Amerika, waar wegenbouwers nogal eens met revolutionele plannen op tafel komen, is er nog nooit over ge sproken. Het plan is thans in studie bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Mr. Visser heeft voorgesteld deze wegen zeer licht te construeren zodat er alleen personenwagens op kunnen worden toegelaten. Hij denkt aan een maximum-gewicht van 2000 kg voor de auto's („kan ook de Rolls Royce er nog gebruik van maken"). Als belangrijkste voordeel noemt mr. Visser een vlotte ver- keersdoorstroming. Doordat een vaste snelheid (bijv. 100 of 120 km per uur) verplicht wordt gesteld, zal niet be hoeven te worden ingehaald. Er zal een vlotte gelijkmatige stroom ontstaan, die de weg een optimale capaciteit zal geven. Bovendien zou den midden bermongelukken erdoor tot het verleden behoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9